Indische commentaren A: e*t Thans per Luxe Touringcar per A.T. O. Verduistering door een notaris MUSSERT IN INDIE Veertien dagen reisgenot voor f 102.50 i WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1935 van 14 t.m. 27 September Een wonder is deze reis! CENTRAAL REIS ADRES DER V. K. P. Vrijheid van de Pers PORTEMONNAIE MET f 130 GESTOLEN Toen de eigenaar in zee baadde Zelfverdediging JOAN BERG OVERLEDEN De oudste schilder van Nederland WETHOUDERS ALS LEDEN VAN STEMBUREAUX Minister de Wilde heeft geen be zwaar tegen presentiegeld VERDUISTERING VAN EEN AUTO ZEGELING SIGARETTEN PAPIER SLUISWERKEN BIJ GOUDA Vele personen de dupe geworden AUTO-ONGEVAL IN BELGIË Belg gedood, Nederlander zwaar gewond STOKER LEVEND VERBRAND Droevig ongeval op de Noordzee LASSCHER OVERREDEN Door zandtreintje bij Waddinx- veen gegrepen en gedood VERKEERDE UITWERKING OUD-ZOUAAF OVERLEDEN Philips onderscheiden Bekroningen in het Westland Met dezelfde gezwollenheid, als waar mede hier te lande de N. S. B. op treedt, is de leider dezer beweging op Indië afgestevend. Ook daar toch heeft de plant van vreemden bodem den laatsten tijd wortel geschoten, tot zorg van sommi- Re der bestaande politieke organisaties, die, de een meer, de ander minder, leden uit hun rijen zagen overloopen naar de fascis tische gelederen. Waarbij echter aanstonds opgemerkt dient te worden, dat deze nieu we strooming enkel haar aanhangers vindt in het. Europeesche volksdeel, dat. wat getalsterkte betreft, slechts een mini maal deel vormt van de Indische millioe- nenmassa. De zeer slechte tijden, welke de Euro peanen ook daar ondergaan in broederlijk gedeelde misère met hun Inheemsche en Chineesche landgenooten, hebben er even als hier den vruchtbaren bodem gevormd voor den betrekkelijk snellen wasdom van öe N. S. B. Nu is de verschijning van een nieuwe groepeering in de Europeesche wereld van lnaië buiten de confessioneele groepen geen verbazingwekkend verschijnsel. De gewone gang van zaken is, dat als reactie op een of ander verschijnsel, met vurig enthousiasme een nieuwe partij wordt op gericht, die allereerst meer, of althans iets anders, moet beloven dan de oude partij, Vooral in reactionnairen zin. D. w. z. dat de bedoeling voor moet zitten, om de be voorrechte positie van den Europeaan te verstevigen en de opdringing van den In heemsche met kracht te keeren. Uitgespro ken of niet, is dit immer de drijfveer en de achtergrond van elke nieuwe groepee ring in het Europeesche volksdeel. Zoo zagen we na den Politiek-Economi- schen Bond, die den Vrijzinnigen Bond in 1921 de levenssappen aftapte, in '26 en '27 de luidruchtige Vaderiandsche Club het veld betreden. De P. E. B. zakte van lie verlede in elkaar en met felle leuzen en sterk Nederlandsch-nationalistische nei gingen nam de V. C. onder aanvoering van Mr. Fruin de verlaten plaatsen in. Het laatste jaar vooral de bloei van Indische politieke vereenigingen is steeds van korten duur werd ook in de Vader iandsche Club het verval van krachten duidelijk merkbaar. Mr. Fruin, een oppor tunist van het zuiverste water, verliet de gelederen en zocht een goed heenkomen in Holland wat met bepaalde relaties meestal wel lukt gelijk hij als P. E. B.- er in 1927, toen deze corporatie begon te wankelen, overstapte op de boot van de V. C. die toen de eerste moeilijkheden te boven was en opgang maakte. Thans neigt de V. C. door verschillende oorzaken naar den neergang en worden de conservatieve strevingen geleid in de bedding van het fascisme. En deze beweging begon de laat ste anderhalf jaar zoodanige vastheid te vertoonen, dat de Nederlandsche leider het nuttig oordeelde met breed gebaar naar Indië te vliegen als om de wereld kond te doen van den onweerstaanbaren vooruit gang van de N. S. B.-gedachte ook in het Overzeesche gebiedsdeel, en de hou-zeevaar- ders aldaar meteen aan het verstand te brengen wat de leider, niet van hen wenschte, maar e i s c h t e. 't Is geble ken althans naar buiten dat dit niet veel meer was dan kalmte en rust te be oefenen en den N. S. B.-geest bij de jeugd aan te kweeken, mitsgaders de kas der be weging in Holland, waar de strijd wordt ge streden, zooveel doenlijk te steunen. 't Is mogelijk, dat dit standpunt voor de Indische gelederen reeds vóór het vertrek uit Holland was vastgelegd en gedecreteerd, gebaseerd op kennis der Indische verhou dingen en gezagshandhaving. En zoo dit niet uitgesproken het geval mocht zijn immers de houding tegenover de wettige Overheid hier te lande geeft van zoo heel andere mentaliteit blijk, dat de voorgeschreven houding in Indië een verrassing was zoo zal de verleende audiëntie van den Gouverneur-Generaal wel in staat geweest zijn, een hoog van den toren blazen van het program te schrap pen. Want de wettelijke bepalingen op het houden van vergaderingen en de toegelaten uitingen in het openbaar, benevens de in- grijpingsmacht van het parket en de po litie, zijn heel wat straffer dan hier te lande het geval is. De Inheemsche bewe ging weet daar van mee te spreken en het zou al van een heel vreemde opvatting van regeeringsbeleid getuigen, indien voor ge dragingen in het Europeesche kamp een andere of mildere maatstaf werd aange legd. Daarin immers is juist de kracht en de waardigheid gelegen bij het Indische Overheidsbeleid, dat het, buiten en bovea de partijen staande, als behartiger van het algemeen Indisch belang de rol van arbi ter tusschen de verschillende groepen en derzelver botsende belangen vervult. Er zal nuance zijn in dat beleid naar gelang van de opvattingen en den ontwikkelingsgang van de Overheidsp e r s o n e n, een in 't oog springende afwijking van dit arbitraire en regelende overheidsstandpunt zou ontoe laatbaar en op den duur vernietigend voor het Nederlandsche gezag zijn. Was daarvoor echter een speciale audiën tie bij den hoogste in den lande noodig? Men kan deze vraag verschillend zien en beantwoorden. Van Nederlandsch stand punt uit, lijkt het misplaatst een persoon, die door zijn openbaar optreden en organi satorische handelingen niet in den Over heidsdienst kon gehandhaafd worden, een speciale audiëntie te verleenen. Van fijn gevoel en tact lijkt de geste van den G. G. dan ook totaal gespeend, om van staatkundige verhoudingen nu maar niet te reppen. Dit springt te meer in het oog, waar im mers de audiëntie buiten den gewonen tijd en plaats werd verleend. De gewone audiënties toch hebben plaats te Batavia en op een vooraf aangekondig- den ochtend, waarvoor men zich, onder op gaaf van motieven, kan aanmelden. Deze audiëntie, van N. S. B.-zijde met het in- haerente alarm reeds van te voren gean nonceerd, vond plaats om 5 uur in den na middag en te Buitenzorg. Er was dus een speciaal karakter aan gegeven. Van defe rentie jegens de Nederlandsche Overheid, waarvan de G. G. dan toch de officieele vertegenwoordiger en eerste koninklijke dienaar in Indië is, getuigt de geste dus allerminst. En, zooals gezegd, van fijn ge voel en tact eigenschappen die in zoo hooge mate naast hoofsche vormen den vo- rigen G. G., den huidigen Minister van Buitenlandsche Zaken sierden is de geste ten eenenmale gespeend. Evenwel zal deze buitenissige audiëntie in Indië niet zoo'n indruk gemaakt hebben als waartoe ze in Holland is opgeblazen. Daar domineert zonder twijfel meer de in druk, dat den heer Mussert duidelijk is gemaakt, waaraan hij zich te houden had en dat er in Indië andere regelingen gel den dan in het vrijgevochten moederland. Maar dan blijft de vraag gewettigd, of voor zoodanige instructies niet de daartoe geëigende functionaris, de Procureur-Ge neraal bij het Hooggerechtshof, aangewezen was. ls zaak van meer beteekenis kan be schouwd worden de inwerking op de groepen der Indische bevolking. Zoo als reeds gezegd, blijft de invloedssfeer van de N. S. B. beperkt tot de Europeesche bevolking, de z. g. Indische Nederlanders. Het ligt in de natuurlijke verwachting, dat zij daar in nog meer geaccentueerden vorm de taak zal overnemen, welke de Va deriandsche Club beoefende, i. c. de Ne- derlanasch-nationale instincten prikkelen en aandringen op sterke gezagsuitoefening, waarmede dan al of niet uitgesproken, in de eerste plaats beoogd wordt een stevig aan banden leggen van de Inlandsche be weging. Nu moet er in de groep der Indische Ne derlanders wèl onderscheid gemaakt wor den tusschen den geïmporteerden Neder lander en den z.g. Indo-Europeaan, den blijver. Afgescheiden van de betrekkelijk kleine groepen der confessioneel georgani seerde Nederlanders, die niet al te groote verliezen zullen lijden aan de N. S. B., 5s het onder de groote rest niet-confessioneel georganiseerden en de neutrale midden stof der geïmporteerde Nederlanders, dat de meeste duiven geschoten zullen worden. Gestimuleerd door de N. S. B. in Nederland, waar de beweging, naar het zich laat aan zien, tot een blijvende groepeering naast de andere politieke partijen zal uitgroeien, zonder evenwel tot een alles overvleuge lende positie te geraken de Nederland sche aard, erfstuk van het stoere vrijheid lievende voorgeslacht, verdraagt zich slecht met persoonsvergoding en onbeperkt lei derschap van den eenen dictator gesti muleerd dan vanuit Nederland, zal der In dische afdeeling waarschijnlijk langer le ven beschoren zijn dan haar voorgangers. Doch diep indringen in de geesten zal ze er niet, althans niet in den doctrinairen vorm. Daarvoor is de geïmporteerde Indi sche Nederlander op politiek terrein te vluchtig ente laks. Door bepaalde ge beurtenissen kan hij tot enthousiasme ge bracht worden, vooral wanneer zijn mate- riëele positie in het gedrang dreigt te ko men, maar lang stand houden doet zoo'n gesteldheid niet en tot duurzame princi- piëele partijvorming brengt hij het even min. 't Is als met de Indische vulkaan-we reld: rommeling met voor en na een ex plosie, daarna weer een terugvallen in on verschillige lethargie, met een tot conser vatisme geneigde tendenz. De Indo-Europeesche bevolking, de groo te blijversgroep, die de laatste jaren een haast wanhopigen strijd voert om haar plaats onder de zon, zal met zeer ge mengde gevoelens staan tegenover de N.S.B, Vooral het gedisciplineerd moeten staan on der een Nederlandschen „volbloed"-leider zal instinctmatigen tegenzin opwekken. Door den looden druk der misère, aie het vertrouwen op eigen kracht ondergraaft, naast de hoop op een beteren materieelen toestand dien misschien de N.S.B.-ideeën hun als eén fata-morgana voorspiegelen, zullen eenige aantallen Indo's wellicht overloopen, het sterk sprekende Indo sentiment zal dezulken als renegaten en verraders van eigen zaak beschouwen en bejegenen. Het was dan ook geen slag inde lucht van de leiding van het Indo-Euro- peesch Verbond, toen op het laatst gehou den congres de onvereenigbaarheid werd voorgesteld van het lidmaatschap van de eigen organisatie met dat van de N. S. B. Waarop Mussert prompt van antwoord diende met het gebod, dat een N. S. B.-er geen lid van eenige andere organisatie mag zijn. Tegenover het I. E. V. voorzeker niet meer dan een gebaar, gezien de afzij dige houding der Indo's. Er is echter nog een andere omstandig heid, die een overloopen en masse van den Indo-Europeaan naar de N. S. B. onwaar schijnlijk maakt. Het sterk Nederlandsch- nationalistisch streven van de N. S. B. krijgt in Indië het karakter van imperia lisme. Het wekt gedachten aan de volstrek te Nederlandsche overheersching. De laatste decennia is deze vorm van ko loniaal bestuur op den achtergrond ge raakt. Naast de decentralisatie-wetgeving en de bestuurshervorming gaf speciaal de wet op de Staatsinrichting uitdrukking aan de nieuwe inzichten op het gebied der ko loniale bestuursvoering. Deze nieuwe toestand en z'n verdere perspectieven worden door de N. S. B.- ideeën en strevingen grondig bedreigd. Aan den eenen kant zou dit voor de positie van den Indo-Europeaan in het Indisch bestel voordeel kunnen bieden. Immers, hij zou hoop mogen koesteren op een terugkeer van den vroegeren toestand, waarbij hij als Nederlander volgens de wet in een bevoor rechte positie verkeerde ten aanzien van den Inheemsche, en een vrijwel onbekom merd bestaan genoot. Doch van den anderen kant bedenkt hij, dat een terugkeer naar den ouden toestand vrijwel onmogelijk moet worden geacht. Immers de reactie en de opgewekte spanningen in de Inheemsche wereld zouden geweldig zijn, zóó geweldig, dat het Nederlandsch gezag met zijn be perkt aantal menschen en middelen tegen zoo'n reactie niet op kon. 't Zou het einde van de Nederlandsche bewind voering in Indië kunnen beteekenen. Aan zoodanig risico zal de Indo-Europeaan niet kunnen meewerken. Zonder den steun van een Nederlandsch gezag toch hangt zijn staatkundige en maatschappelijke po sitie in de lucht. Hij zou noodwendig en plotseling moeten verdwijnen in de Inheem sche wereld en zeker niet de beste plaats er in verwerven. Dit gevaar, dat inhaerent is met een doordringen der N. S. B. in de machtsverhoudingen, zal hem instinctmatig weerhouden van een massale toetreding tot de N. S. B.-gelederen. De kansen van de N. S. B. op een doordringen in de gelederen van'de Indo-Europeesche groep lijken dan, ook vrij minimaal. De enkele vooraanstaan den, die toetraden, zuilen uitzonderingen blijven, en waren voorheen grootendeels reeds onberekenbare „wilden" in de Indo- Europeesche gelederen. TEN BERGE Een Amsterdammer heeft bij de politie te IJmuiden aangifte gedaan van diefstal van zijn portemonnaie met ongeveer 130, uit zijn klee ding, die in het duin lag, terwijl hy aan het baden was. Terstond stelde de politie een on derzoek in. Als verdachten werden aangehou den zekere T. en B. te IJmuiden. De portemon naie met een deel van het geld werd op T. be vonden, terwijl een groot deel van het overige bedrag kon worden opgespoord. De verdachten zijn ter beschikking van den Commissaris van Politie te Velsen gesteld. Bezocht worden de steden Minden, Halle, Dresden, PRAAG, WEENEN, BUDAPEST, LINZ, Neurenberg, Koblenz. (verhoogd met 2.50 voor administratie). EN DAT ALLES MET V.K.P.-SERVICE Zij, die eenmaal met ons reisden, weten, wat dit beteekent. Aanvragen liefst zoo spoe- 'dig mogelijk te richten tot het ,,'T KASTEEL VAN AEMSTEL" N.Z. VOORBURGWAL 65—73 AMSTERDAM ■kü De prins van Piemont heeft dezer dagen te Napels een bezoek gebracht aan de troepen, die naar Oost-Afrika vertrekken De prins in gesprek met een officier Op de sociale studieweek te Rolduc heeft gelijk we reeds berichtten Dr. Poels woorden van ernstig protest gesproken tegen de scherpe toon, die sommige katholieke persorganen en kele weken geleden tegen de dragers van het regeeringsgezag hadden aangenomen. Hij meende met name, dat dergelijke critiek alleen door verantwoordelijke politici mocht worden uitgesproken. Hierop antwoordt de „Volks krant": „Wat dr. Poels' bezwaar betreft zal men ge redelijk willen toegeven, dat in de hitte van den strijd, tegenover tendentieuze voorstellin gen in de pers van de overzij, een te scherp woord en een woord te veel kan en zal zijn ge bezigd. In de afkeuring van het regeeringsbeleid waarbij de personen der gezagsdragers in hun volle waarde werden gelaten en erkend stemde de houding van de katholieke pers, in het algemeen genomen, volkomen overeen met wat in de leidende kringen van de katholieke staats- en volksgemeenschap over dat beleid werd gedacht. Men behoefde niet te trachten de leiding der partij een bepaalde marsroute op te dringen, want de leiding had die route zelf aanvaard. En al beschouwen wij overeenstemming tus schen leiding en pers als een groot goed, van den anderen kant zouden wij niet iedere afwij king van de meening der partijleiding willen veroordeelen, eensdeels omdat de katholieke pers niet de pers van de Staatsparty is. ander deels omdat we een periode hebben gekend waarin wat toen als het inzicht der Staats partij of wat daarmee overeenkwam gold achteraf gebleken is een zeer benepen inzicht te zijn geweest. Men late de pers haar eigen vrijheid en haar eigen verantwoordelijkheid: zü is de eene waard en weet de andere te dragen." Dinsdag is in den ouderdom van 84 jaar de oudste der Nederlandsche kunstschilders, Jhr. Joan Berg, te 's Graveland overleden. Joan Berg, zoon van den oprichten-directeur der Credietvereeniging te Amsterdam, studeerde eenigen tijd aan het gymnasium, waarna hij, zijn schildersroeping volgend, leerling werd van Piet Reiven, met wien hij door bemiddeling van zyn neef Herman ten Kate, kennis maakte. Toen Reiver wegens ziekte naar het buitenland moest, volgde Berg de lessen van Allebé, en studeerde daarna te Antwerpen; bij terugkomst van Reiver sloot hij zich weer bij dezen aan en kwam in den kring van Kever, Breitner, Metse laar en Poggenbeek; hij woonde toen in een woning aan de Stadhouderskade te Amsterdam. In 1880 verhuisde de vader van Joan Berg naar den Haag, waarheen deze hem volgde. In het volgend jaar trad hij in het huwelijk met Henriette Waldorp. Vijf jaar later trok hü naar Parus, waar hij bijna 35 jaar is gebleven. Hij behoorde tot de zeer gewaardeerde sociétaires du Champ de Mars en exposeerde regelmatig bij de Société des Beaux Arts. In 1919 trok hij naar Laren, waar zijn oude vriend Kever woonde. Hij heeft hier elk jaar geëxposeerd in Hamdorff by de Vereeniging van Beeldende Kunstenaars Laren-Blaricum. In zijn 80e jaar nam hij intrek bij zijn doch ter, mevr. Middendorp te 's Graveland. De teraardebestelling zal Vrijdag om twee uur geschieden op Zorgvlied te Amsterdam. In een rondschrüven, dat Gedeputeerde Sta ten aan de gemeentebesturen in Noord-Holland hebben doen toekomen, wordt er op gewezen, dat verschillende gemeentebesturen inlichtin gen verzocht hebben over de vraag, of een wet houder, als lid van een stembureau voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad, wél presentiegeld zou mogen genieten. Gedeputeerden hebben het oordeel gevraagd van den Minister van Binnenlandsche Zaken. Uit diens antwoord is hun gebleken, dat de Mi nister van oordeel is, dat het voorschrift van art. 100, 3de lid der Gemeentewet, zich, bij een ruime opvatting van .den term „gemeentebedie ning", niet verzet tegen het genieten van het bovenbedoelde presentiegeld, zoowel voor de verkiezingen van leden van de Tweede Kamer en Provinciale Staten, als voor die van leden van den gemeenteraad. In overeenstemming met deze zienswijze heb ben Gedeputeerden besloten, hun standpunt, den gemeentebesturen medegedeeld in de cir culaire van 27 Maart 1935, te verlaten en voort aan geen bezwaar meer te maken tegen het uitbetalen van presentiegeld als hiervoren be doeld aan wethouders. Aangezien Gedeputeerden nog verzoeken, een vorige circulaire als „niet-geschreven" te be schouwen, hebben derhalve de wethouders in Noord-Holland, wien by de jongste verkiezin gen voor de Provinciale Staten geen presentie geld werd uitgekeerd, alsnog recht op uitkee- ring daarvan. Verdachte bekent en wordt vrijgesproken Voor de rechtbank te Amsterdam heeft te recht gestaan de koopman P. L., verdacht van verduistering van een auto ten nadeele van een Duitschen autohandelaar. De koopman had dezen wagen verkocht door een tusschenpersoon aan een tweetal garage houders. Bij het onderzoek bleek, dat de Duitsche autohandelaar zyn verklaring aldus wilde zien opgevat, alsof de auto aan den koopman L. nog niet geleverd was, daardoor zou geen verduis tering doch diefstal in het spel geweest zijn. Het gevolg daarvan zou geweest zijn, dat de auto door den Duitschers by den garagehouder had kunnen worden teruggevorderd, wat niet het geval is indien de verduistering bewezen zou worden. Verdachte tfslf bekende verduistering; hij had den wagen op afbetaling gekocht en er was hem een beschikkingsrecht toegekend. Het juridisch debat tusschen den verdediger mr. A. Sternheim, den officier mr. de Blécourt en den president resulteerde de oogenblikkeiyke invrijheidstelling van verd. en diens vrijspraak ter zitting, daar alleen verduistering en geen diefstal ten laste was gelegd. De helingszaken tusschen den tusschenper soon en de beide garagehouders werden inge trokken. Aangifte der voorraden Van officieele zijde vestigt men onze aan dacht op het feit, dat de resolutie van den Mi nister van Financiën van 21 Juni 1935 (zie de Staatscourant no. 119), waarbij is bepaald, dat sigarettenpapier van zegels moet zyn voorzien, met ingang van 15 Augustus as. in werking treedt. Ten aanzien van de voorraden sigaretten papier is het volgende voorgeschreven: Tot 15 September 1935 mag een hoeveelheid sigarettenpapier, waarvan het gewicht, de ver pakking er onder begrepen, 200 gram of min der bedraagt en tot 22 Augustus 1935 mag iedere hoeveelheid sigarettenpapier, ongezegeld voorhanden zyn. Van sigarettenpapier in een grootere hoeveel heid dan 200 gram kan vóór 18 Augustus 1935 aangifte in tweevoud ten kantore van den ont vanger der accünzen worden gedaan onder overlegging van de documenten, welke tot dek king van den voorraad kunnen dienen. De juistheid van de aangifte wordt vervolgens onderzocht en een verklaring op de aangifte gesteld, waarna het sigarettenpapier naar het ontvangkantoor der accijnzen wordt vervoerd, alwaar zegeling plaats heeft. Indien geen óeiakingsdocumenten voor de hoeveelheid sigarettenpapier kunnen worden vertoond, geschiedt zegeling alleen na betaling der verschuldigde belasting. De sluiswerken naby Gouda in het nieuwe kanaal, dat de Gouwe met den Hollandschen IJsel zal verbinden, naderen hun voltooiing. Thans is de stalen damwand, die de west zijde van de voorhaven moest versterken, vol tooid. Het moment nadert nu met rassche schreden, dat met de doorgraving van den Hoogen Schielandschen Zeedijk, de voltooiing van het nieuwe kanaal een feit zal zijn. Het peil van het water in de voorhaven, dat tot dusver een zelfde was, als dat van de Gouwe, is thans door middel van een zuiger van de firma Dikkerboom van Oude Haske op hooger peil gebracht. Door gebruik te maken van een in de schutsluis geplaatsten duiker werd in 36 uur honderd-twintigduizend kub. meter water in de voorhaven gespoten. De proefschutting, die de vorige maal zoo'n onfortuiniyk resultaat opleverde, toen in den overgang van den ouden IJseldijk en den nieu wen zanddijk een bres werd geslagen over een afstand van 30 M., heeft thans aan de gestelde verwachtingen beantwoord. Binnen korten tyd zal door het Hoogheem raadschap Schieland vergunning worden ge geven den Hoogen Schielandschen Zeedijk door te graven. Met het afgraven van het wegdek van den dpk is reeds een begin gemaakt. Het ligt in de bedoeling de nieuwe kanaal- en sluiswerken met natrium te verlichten. Een proef heeft een alleszins bevredigend resultaat opgeleverd. Als verdacht van verduistering is Woensdag op last van de justitie aangehouden notaris J. P te Bergen op Zoom. Na te zijn verhoord is hy hedenmorgen over gebracht naar Breda, om daar ter beschikking van de justitie te worden gesteld. Hoe groot het verduisterde bedrag is, valt op het oogenblik niet te bepalen. Men spreekt echter van eenige tonnen. Het kantoor van den gearresteerden notaris is inmiddels in beheer genomen door een can- didaat-notaris van de Broederschap van Nota rissen in Nederland, terwijl voorts surséance van betaling is aangevraagd. Op welke wyze de verduistering is geschied, zullen de boeken moeten uitwijzen. Er kan ge voeglijk worden aangenomen, dat vele personen van deze onregelmatigheden de dupe zijn ge worden. Dinsdagmiddag is naby Tongeren een auto botsing voorgevallen, waarby een marskramer uit Herenthals (B.) is gedood en een Nederlan der, de heer v. d. L. uit Valkenswaard, zwaar werd gewond. De Belgische marskramer Jooris kwam met zijn auto uit de richting Neerpelt, toen in de nabij heid van het kruispunt OverpeltLommei en EindhovenHamont een Nederlandsche auto naderde. Vermoedeiyk heeft de bestuurder van dezen auto, de heer v. d. L., den anderen auto niet bemerkt; de wagens vlogen tegenelkaar en de heer Jooris werd uit zijn auto geslingerd. Hij was op slag dood. Zijn zuster werd ernstig ge wond, een kindje brak een arm. Ook de heer v. d. L. bekwam zoodanige verwondingen, cat voor zijn leven moet worden gevreesd. Hij is naar een naburig ziekenhuis overgebracht. De politie stelt een onderzoek naar de schuld vraag in. Hedenmorgen is in de Koningin Wilhelmina- haven te Vlaardingen binnengekomen de stoomharinglogger Vlaardingen 47 „Morgen ster" van de N.V. Reederij Zuid-Holland, mc-t aan boord het lijk van den stoker M. J. Zwart- veld, gewoond hebbende in de Dirk Schafer- straat te Vlaardingen. Z. is, terwijl de boot vis- schende was op de Noordzee, levend verbrand door stoom, welke ontsnapte door losgesprongen deksels van de stoomketels. Dit ongeval is reeds Maandag op de Noord zee gebeurd. Z. was 43 jaar oud en laat een vrouw en vier kinderen achter. i9b Dinsdagmiddag was de 31-jarige lasscher Treurniet uit Rotterdam bezig met laschwerk aan. een kraan, die gebruikt wordt bij den aan leg van den nieuwen Rijksweg Den HaagRot terdam, ter hoogte van Waddinxveen. Bij het oversteken van de spoorlijn van een zandtreintje werd T. door de naderende loco motief gegrepen. Met verbrijzeld been en zware inwendige kneuzingen werd hij onder de wagens vandaan gehaald en naar het ziekenhuis te Gouda overgebracht, waar hij korten tyd later overleed. T. was gehuwd en vader van vier kinderen. Eenigen tijd geleden reclameerde een café houder te Breda tegen een z. i. te hoogen aan slag in de inkomstenbelasting. Als gevolg hier van werd zijn boekhouding door den belasting- accountantsdienst onderzocht. Daarby viel het op, dat aan de achterzijde van vrijwel alle rekeningen van geleverd bier een ongeveer zelfde berekening met potlood stond gemaakt. Nieuws gierig als belastingaccountants nu eenmaal uit hoofde van hun functie zijn, werd naar de beteekenis dezer hiëroglyfen geïnformeerd en toen bleek, vertelt de ,N. R. Ct.", dat de be treffende bierbrouwerij een korting van 2 per H.L. gaf op de aan de voorzijde der nota's ver melde pryzen. De caféhouder betaalde dus in werkelijkheid minder dan het bedrag der nota aangaf. Hy boekte in uitgaaf echter het volle bedrag der nota en maakte alzoo een extra winst, die niet in zyn boeken tot uiting kwam. In plaats dat zyn reclame hem dan ook een vermindering van belasting opleverde, bezorgde ze hem een navordering en een boete. Naar aanleiding van dit geval hebben de be lastingaccountants thans ook bij verschillende andere caféhouders een onderzoek ingesteld, waarbij gebleken is, dat vrijwel allen de korting buiten de boeken hebben gehouden en dus een gedeelte van hun inkomsten verzwegen hebben. Daaraan is thans echter een einde gemaakt. Te Andyk is een van de weinige nog in leven zijnde oud-zouaven, de heer Ant. Hooiveld, 90 jaar oud overleden. Hy maakte de veldslagen te Montane en Montelibretto mee en had verschil lende onderscheidingen. Z. H. de Paus schonk hem de bronzen medaille. Blijkens mededeeling van het Bestuur van de Wereldtentoonstelling te Brussel, heeft de jury aan de Philips.fabrieken voor haar be langrijke wetenschappelijke inzending een Eere-dipioma toegekend. Op de Westlandsche Bloemen- en fruitten- toonstelling te Honselersdijk is de eere-prijs, medaille van H. M. de Koningin, toegekend aan C. M. Zwinkels te Wateringen, voor de mooiste inzending fruit der tentoonstelling; idem me daille van H. K. H. Prinses Juliana L. v. Staal duinen Hzn. te 's Gravenzande, voor inzending Gerbera's; idem Legpenning van Z. Exc. den Commissaris der Koningin Bond Westland, voor do grootste gecombineerde inzending der ten toonstelling.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5