Feesten van Varna, Bulgarïje's voornaamste haven I De Drie-mogendheden-conferentie Mgr. Aengenent DE RAMP IN NOORD-ITALIË Het nieuws van heden EDEN CONFEREERT MET LAVAL ENPOLITIS AANTAL DOODEN NOG NIET BEKEND HELDENVEREERING VAN HEDEN NOODWEER IN FRANKRIJK I DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1935 Ochtendblad Waartoe Londen bereid is Ter observatie opgenomen in de Maria-stichting Danzig en Polen Talrijke heldendaden verricht Het gemis aan eenheid Nieuw mobilisatiebevel van Mussolini DIERENPARK BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 EEN EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 19490 De ministers eischen dat Italië nauwkeurig zijn wenschen ten aanzien van Abes- sinië omschrijft Abessinië steunt de onder' handelingen te Parijs Negus protesteert te Geneve Het „Giornale d'Italia" tegen de „Times" Het innig Gr eiser confereert wederom met Papé De bewoners bemerkten tot op het laatste oogenblik niets van het dreigende gevaar De invloed der orthodoxen op de politiek maakt de toekomst voor de katholieken donker Wervelstorm teistert omgeving van Bordeaux Wegens den feestdag van Maria- ten-Hemel-opneming zal dit blad hedenavond niet verschijnen. DE DIRECTIE Moeder in den hemel NAZI-SNORRETJES NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers* zie de rubriek PARIJS, 14 Aug. (Reuter). Eden is vanmorgen om 1 1 uur in gezel schap van den Engelschen ambassa deur te Parijs, George Clerk, en den permanenten onderstaatssecretaris van het Foreign Office, Sir Robert van Sittart, aan den Quai d'Orsay aangekomen, waar hij met zijn me dewerkers bij Laval werd ontvan gen. De besprekingen duurden een uur. Na afloop legde Laval de volgende verkla ring af: Wij hebben gemeenschappelijk een voorbespreking gehouden over het Italiaansch Ethiopisch conflict. Vrijdag zal ik besprekin gen voeren met Eden en Aloisi en morgen zal ik een onderhoud hebben met de Italiaansche gedelegeerden. Tijdens het onderhoud, dat minister Laval had met minister Eden werd men het over de volgende punten eens: lo. De behandeling van het Italiaansch-Abes- sinisch conflict geheel binnen het kader van den Volkenbond. 2o. Er zou geen sprake zijn van een bemid deling van Frankrijk tusschen Engeland en Italië. Volgens bevoegde kringen werd tijdens dit onderhoud alles bereikt wat men er van ver- Wachtte, voor zoover het tenminste mogelijk Was iets te ondernemen. Eden had vanmiddag nog een onderhoud met Politis, die waarschijnlijk als vijfde arbi ter zal optreden. Hoewel men in officieele kringen de groot ste stilzwijgendheid betracht ten aanzien van het onderhoud tusschen Eden en Laval, ge looft men, dat de gedachtenwisseling, die zich door groote hartelijkheid kenmerkte, meer op een algemeen plan is gehouden. Het schijnt, dat de Britsche en Fransche gedelegeerden zich op het standpunt stellen, dat de besprekingen geen nuttig effect kun nen sorteeren, alvorens de Italiaansche wen schen inzake expansie in Abessinië nauwkeu rig zün omschreven. Men zal dus moeten wach ten tot Laval morgen met Aloisi gesproken heeft. Het schijnt, dat Eden de richtlijnen heeft aangegeven, welke de Britsche regeering zal volgen. Een basis voor de besprekingen zal men vin den in het verdrag van 1906 en in de Engelsch- Italiaansche nota-wisseling van 1925, waarbij aan Italië een breede expansie-zóne werd verzekerd, en een voorbehoud werd gemaakt ten aanzien van de Britsche belangen. Londen schijnt bereid te zijn, eventueele voor stellen aan den Negus, waarbij aan Italië een uitgebreide economische ontwikkeling in Abes sinië wordt verzekerd, te steunen, doch kan niet accoord gaan met politieke concessies in Abessinië, daar Abessinië een souvereine staat en lid van den Volkenbond is. Van officieele zijde worden de geruchten als zou Abessinië aan Italië nieuwe voorstellen hebben gedaan waaraan een Italiaansche lee ning zou zijn verbonden, niet bevestigd. Men wijst erop, dat de Abessinische regee ring er naar streeft de onderhandelingen te Parijs op alle mogelijke wijzen te steunen. Alleen reeds op deze gronden kan Abessinië geen nieuwe onderhandelingen beginnen, aan gezien deze slechts storend kunnen werken op de onderhandelingen te Parijs. In Abessinië gelooft men verder aan de mo gelijkheid van uitvoering van het eenigen tijd geleden door Engeland gedane voorstel om Abessinië een zeehaven en een gedeelte van het gebied van Britsch Somaliland te beloven, teneinde bescheiden wenschen van Italië met betrekking tot het grensvraagstuk te kunnen inwilligen. Overigens wijst men er op, dat de tot nu toe genomen mobilisatie-maatregelen niet zul len worden teruggenomen. GENèVE, 14 Aug. (Reuter). De regeering van Abessinië heeft bij den Volkenbond heftig geprotesteerd tegen de weigering van de leden van den Bond om den uitvoer van munitie naar Abessinië toe te staan, terwijl Itali| zich openlijk ten strijde uitrust. Vermoedelijk zal deze nota op de gebruike lijke wijze aan den Volkenbondsraad worden voorgelegd. ROME, 14 Aug. Volgens het „Giornale d'Italia" bevat de „Times" van heden „een ob scure bedreiging tegen Italië, indien het zich niet onderwerpt aan de eischen van Groot-Brit- tannië", en het blad noemt dit een politieke chantage-poging, die een gentleman onwaardig is, doch die Italië niet zal weerhouden, met kracht zijn eenmaal ingenomen standpunt te handhaven. Het blijkt thans, dat het wantrou wen, waarmee Italië jegens de conferentie te Parijs is bezield, maar al te zeer gerechtvaar digd is. De „Times" moet weten, dat Engeland niet in de geheele wereld de rol van overheer- scher en scheidsrechter kan spelen. Er zijn lan den, die zich daartegen zullen verzetten, en de Engelsche dreigementen tegen Italië be- teekenen in werkelijkheid het opzetten van Abessinië tot grootere onbeschaamdheden te genover Italië. Dit overschrijdt niet slechts de grenzen van de hoffelijkheid, doch zelfs die der neutraliteit. Deze dreigementen zullen in de geschiedenis verantwoordelijk blijven voor alles wat gaat gebeuren. De eenige reactie van een volk dat zich sterk en gewapend weet, zal een versterking van de positie van dat volk zijn. De „Times" dient een dergelijk volk te respectee ren, zooals het verdient en het niet te behan delen als een vazal, die het Britsche Rijk ge hoorzaamheid verschuldigd is. Er zitten aan het huidige probleem nog vele moeilijkheden vast, die niet alleen veroorzaakt worden door de barbaarsche opvattingen van Abessinië. 1 VERWACHTING: Zwakke tot matigen, ff ff westelijke tot zuid-westelijken wind, ge- deeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, EE warmer overdag. Vcrdei'e vooruitzichten: iets warmer. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinl Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aen genent, bisschop van Haarlem, is voorloopig verhinderd audiëntie te verleenen wegens een lichte onge steldheid. Om een volkomen rust te genie ten is Z. H. Exc. op advies van den behandelenden geneesheer gisteren in de Mariastichting te Haarlem op genomen, waar tegelijkertijd een nader onderzoek zal plaats hebben. Met het oog op de noodige rust kan voorloopig geen bezoek wor den toegelaten. DANZIG, 14 Aug. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat vanochtend een bespreking heeft plaats gehad tusschen den Senaats-presi- dent van Danzig Greiser, en den vertegenwoor diger van Polen in Danzig Papé. Overeengekomen werd, dat de onderhande lingen inzake de verdere organisatie van de economische betrekkingen tusschen Danzig en Polen Maandag a.s. te Warschau zullen be ginnen. Voor Danzig zullen naar Warschau gaan de staatsraden Buètner en Kunst, en Öberiregiè- rungsrat Hoffmann. De bekende Engelsche financieele specialist Sir Freedric Leith-Ross is naar China ver- trokken om de Chineesche regeering bij haar financieele politiek met raad ter zijde te staan In tegenwoordigheid van den Rijksbestuurder Horthy zijn te Boedapest groote studentenwedstrijden gehouden. De vlaggenparade Met groote feestelijkheden heeft de bevolking van Neu-Berbas in Batschka Joego slaviëhet honderdvijftig jarig bestaan van de stad gevierdRuiters in oude kleededrachten reden in een optocht mede ROME, I 4 Aug. Het is te voor zien, dat de juiste cijfers omtrent het aantal dooden tengevolge van de overstroomingsramp, die Ligurië en in het bijzonder de stad Ovada heeft getroffen, nog enkele dagen op zich zullen laten wachten, aangezien men, mede tengevolge van het verbreken van tal van verbindingen, nog geen overzicht van de uitwer king der overstrooming kan krij gen. Naar verluidt zou men in het getroffen gebied een volkstelling willen houden, teneinde vast te stel len wie nog in leven zijn. De ramp geschiedde, voor zoover het de over strooming van Ovada betreft, des middags te half een. Zooals reeds gemeld werd mondt de Orba, die van de Ligurische Alpen komt en dan naar het Noorden stroomt, nabij Ovada uit in een kunstmatig meer, dat is ontstaan'door een stuwdam voor de nabijgelegen waterkracht centrale. Het meer heeft een lengte van onge veer 5 K.M. en bevat onder normale omstan digheden ongeveer 5 millioen kubieke meter water. Door den ontzettenden regenval in den nacht van Maandag op Dinsdag en later was de inhoud echter toegenomen tot 15 a 20 mil lioen kubieke meter, zoodat de stuwdam ten- (Van een bijzonderen correspondent uit Bulgarije) Al brengt men zijn vacantie door aan de rustige oevers van den schoonen Donau, toch kan men zich niet heelemaal ont trekken aan de politieke atmosfeer der landen die men bezoekt. Toevallig bevond ik mij te Beograd toen Jeftitsj moest wijken voor Stoa- dinowitsj. Op deze geschiedenis zal ik niet meer terugkomen, 't Is nu overal rustig in de politiek, daarom zal ik 'n paar woorden schrijven over de feesten van Varna, de voornaamste haven van Bulgarije. Eén van de kenmerken der dictatuur is de heldenvereering. Is het misschien omdat de te genwoordige tijd zoo weinig helden oplevert dat de dictators hun onderdanen willen herinne ren aan de groote mannen van 't verleden? 't Zijn vooral de beroemde generaals, die 't va derland, in den loop der eeuwen, uit de slaver nij hebben verlost, aan wie nationale hulde wordt gebracht. De moderne jeugd moet terug naar 't verle den waar zij kracht zal putten om haar strijd met succes te voeren. Een jaar geleden bezong geheel Bulgarije de dapperen die bij de Cliip- kapassen de Turken verpletterden. Dit jaar zijn 't weer nieuwe feesten en nieu we helden die men in 't verleden gaat opspo ren. De feesten van Varna Niet alleen de Koning en de koninklij ke familie, niet alleen alle ministers en diplomaten waren tegenwoordig bij deze plech tigheden, maar ook officieele delegaties uit Polen en Hongarije stelden er prijs op deel te nemen aan deze heldenvereering. De Poolsche minister van Onderwijs had juist van te voren 'n officieele tournee door Bulgarije gemaakt en overal, in 't bijzonder te Sofia en te Plovdiv, was hij met de grootste eerbewijzen ontvangen. Hongarfje, Polen en Bulgarije wilden dan eensgezind te Varna de twee groote helden Wladislaus en Hunyadi vieren. Zij immers had den 't christendom in 't Oosten van den onder gang gered. Zij hadden de Turken dicht bij Varna verslagen. Jammer dat de éénheid die vroeger geheerscht had op 't slagveld, op den dag der huldiging verbroken werd door 't on tactisch optreden van den orthodoxen aartsbis schop van Varna, 'n grijsaard van 95 jaar. De regeering heeft te Varna 'n prachtig mau soleum laten oprichten voor de helden van 1443. Dat mausoleum moest nu plechtig inge wijd worden, en er was bepaald dat de inzege ning van 't praalgraf van binnen zou geschie den door de katholieke geestelijkheid, terwijl de orthodoxe aartsbisschop buiten de plechtig heden zou verrichten. Nauwelijks was deze regeeringsbeslissing be kend, of de orthodoxe aartsbisschop van Varna verbood aan zijn priesters de plechtigheid bij te wonen, voor 't geval dat de regeering bij haar besluit bleef. De regeering heeft zich in deze zaak van haar zwakken kant laten ken nen, zij heeft moeten toegeven. De katholieken werden weer op den achtergrond geplaatst om dien prikkelbaren vertegenwoordiger der Or thodoxen niet al te zeer te kwetsen. Maar de regeering heeft niet ingezien dat haar zwakheid tevens een beleediging inhield voor de katho lieke delegaties van Polen en Hongarije. De ka tholieken stelden zich tevreden met 't zingen van een Poolsch lièd, maar zij begrepen niets van den bekrompen geest der Orthodoxen. Als deze invloed der Orthodoxen op de po litiek nog sterker wordt, dan verwach ten' wij geen blijde toekomst voor de Ka tholieken. 't Is zeker prijzenswaardig de nationale hel den te huldigen maar indien een feest waarlijk „nationaal" wil zijn, dan mag geen enkele groep die deel uitmaakt van 't Bulgaarsche va derland uitgesloten worden. De helden van 1443 zijn niet gestorven voor 'n bepaalde groep, zij zijn gesneuveld voor godsdienst en vader land. Zij hebben naar de wapens gegrepen om hun geloof en vrijheid te verdedigen tegen de geweldpleging en de vrijheidsverkrachting der Turken. De dankbaarheid verschuldigd aan hun nagedachtenis eischt dat alle kinderen van 't zelfde vaderland kunnen genieten van 'n vol komen godsdienstvrijheid. Varna had ons 'n heerlijk schouwspel kun nen opleveren, daar hadden de katholieken van Hongarije, Polen en Bulgarije eensgezind met hun orthodoxe broeders hun helden kunnen huldigen! Jammer dat die eenheid zoo verbroken moest worden! Wat men er ook van schrijve, door 't optreden van den Orthodoxen aartsbisschop, waren de harten niet meer één. En toch die eenheid is het voornaamste, voor al indien de Bulgaarsche regeering wil slagen in haar werk. Zoowel de koning als de mi nisters willen de grootheid en den bloei van hun land. Maar laten zij niet vergeten dat 'n land te gronde gaat als er verdeeldheid heerscht en dat het sterk zal worden, ondanks alle moeilijk heden, indien de burgers eensgezind zijn, en dit zullen zij zijn Indien voor allen dezelfde wet ten en dezelfde rechten gelden! slotte onder den druk van het water bezweek en de watermassa met donderend geraas in het dal stroomde. Tegen den avond vormde het water in het dal een meer van 40 K.M. lengte en 2 K.M. breedte, zoodat het onmogelijk was de onder water staande of door het water weggevaagde huizen te bereiken. m Onmiddellijk werd een begin gemaakt met het reddingswerk, o.a. door de in de omgeving voor manoeuvres aanwezige soldaten. Een red dingsploeg van de Fiat-automobielfabrieken kon zwemmend zeven personen van den ver drinkingsdood redden. De ramp gesjjiiedde zoo plotseling, dat de bewoners, die voor het onweer in hun huizen waren gevlucht, zich zelfs niet bewust waren van het gevaar, dat hen dreigde, tot de huizen tenslotte boven hun hoofden instortten Er zijn bij Ovada 200 huizen verwoest en vier bruggen weggeslagen, waarvan één slechts enkele seconden na het passeeren van den trein uit Genua instortte. In het dal van de Orba zijn meer dan honderd huizen vernield en eveneens vier bruggen ingestort. Alle telefoni sche en telegrafische verbindingen zijn verbro ken. De „Regime Fascista" te Bologna meldt dat de ramp des middags half een plaats had. Alle telefonische en telegrafische verbindin gen met het getroffen gebied zijn verbroken, zoodat men geen nauwkeurig overzicht kan krijgen van de draagwijdte van de katastro- phe. De straatweg OvadaNovi staat enkele me ters onder water. Bovendien moeten in het overstroomde gebied nog aardverschuivingen hebben plaats gehad. Daar zeer vele inwoners van Genua hun va cantie doorbrachten in de streek van Molare, was ook in deze groote stad de indruk van de overstroomingsramp zeer sterk. Vele ambulance-auto's met alle mogelijke hulpmiddelen vertrokken van daar naar de geteisterde streek. De bataljons van het eerste regiment van Novi en de brandweer van die stad, alsmede gedeelten van het tweede regiment artillerie, dat op manoeuvres was in de omgeving, wer den direct gerequireerd tot herstel der verbin dingen. Van de zijde der bewoners werden vele hel dendaden verricht. Zoo heeft een chauffeur geheel alleen een dertigtal personen weten te redden, die dreig den door het water te worden medegesleurd. PARIJS, 14 Aug. (Reuter). Nadat Zondag en Maandag reeds in het Zuiden en Westen van Frankrijk zwaar noodweer had geheerscnt, waardoor aanzienlijke schade werd veroorzaakt, is thans de omgeving van Bordeaux door een hevigen wervelstorm geteisterd. Het station van Bordeaux en vooral de telefoon- en telegraaf verbindingen hebben zwaar geleden. De omge ving van Beautiran-Castres is geheel van de buitenwereld afgesneden. De spoorlijn Bor deaux-Toulouse werd op tal van plaatsen door omgevallen telegraafpalen en omgewaaide boo- men versperd. Vele personen- en goederentrei nen moesten op de stations blijven of in het open veld stoppen. Pas tegen den ochtend wa ren de hinderpalen uit den weg geruimd en kon het verkeer hervat worden. Te Bordeaux zelf viel de stormschade mee. Slechts eenige boomen knapten af en eenige hoogspanningsleidingen werden vernield. Omtrent de gevolgen van het noodweer te Amiens en In het gebied van de Somme wordt nog gemeld, dat vele hulzen in de richting van Rouaan ontruimd moesten worden. Zeer veel vee is verdronken. In de overblijfselen van een schuur, die door den bliksem was getroffen en geheel was afgebrand, heeft men het verkoolde Hjk vaif een landarbeider gevonden. Te Marsac in het departement Tarn werd een 7-jarig knaapje door den bliksem getroffen en gedood. -v» Z. H. EXC. MGR. J. D. J. AENGENENT WE GENS ONGESTELDHEID OPGENOMEN IN DE MARIA-STICHTING TE HAARLEM. Nadere bijzonderheden omtrent de overstroo mingen in Noord-Italië. De voorbesprekingen der Drie-mogendheden- conferentie begonnen. Eden confereert met La- val en Politis. Nieuw mobilisatie-bevel van Mussolini. Noodweer in Frankrijk; vooral de omgeving van Bordeaux geteisterd. Aanvulling van het Crisis-Haringbesluit 1934 I ten aanzien van den aanvoer van pekel- en steurharing. Htet dreigend conflict in de wollenstoffenindus- trie te Tilburg; voorstellen van den Rijksbe- middeiaar. New-Yorksche beurs: Vaste stemming voor eenige af deelingenechter voor de meeste nei ging tot reactie. O O Wie aan het sterfbed van zijn moe der stond met de overtuiging dat zij als een heilige vrouw, gelouterd in haar offers en haar lijden, recht ten hemel ging, die weet welk een krach- tiaen steun zulk een overtuiging voor het verdere leven medegeeft. Als een moeder boven spreekt voor haar kind, dan luisteren de hemelsche machten omdat in haar gebed de edelste mo tieven van het menschenhart zich uitstorten. Ons aller lieve Moeder, Zij, die ons onder het kruis in smarten als haar kinderen ontving, is vandaag ten he mel opgenomen. Groot is de kracht an haar voorspraak, omdat haar idrt het edelste was, dat ooit een moeder in zich droeg. Haar gebed voor het eeuwig en voorzoover daaraan dienstig het tijdelijk welzijn van een harer kinderen, brengt alle he- melkrachten in beweging. Aan haar, die den Satan den kop verpletterde, weerstaan de Engelen niet. Machtig, driewerf machtig is haar woord. Zij is opgenomen ten hemel! Zij onze Moeder in wier handen wij al de groote wereldkwalen en al de kleine pijnen van het enkele men schenhart neerleggen om ze door haar te laten bespreken in den he mel. ROME 14 Aug. (Reuter). Krachtens een zoo juist uitgevaardigd decreet worden de in 1914 geboren dienstplichtigen, die slechts 3 maanden behoefden te dienen, met in begrip van hen, die in het buitenland wo nen, en die geen geldige reden voor vrij stelling hebben, onder de wapenen geroe pen. LONDEN, 14 Aug. (A.N.P.). De „Times" meldt uit Weenen, dat het gisteren op straat gebleken is, dat het bericht aangaande het la ten groeien van Hitler-snorretjes door nat.« socialisten, juist is. Verschillende personen blij ken gevolg te hebben gegeven aan de opwek king en men ziet reeds de eerste verschijnselen van een snor. OUWEHAND'' RHENEN wwwwwwwwwwm inirz. Stand op Donderdag 1 uur v.nv.; 760.1 "Vorige stand; 760.7

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1