Waarom Wang Ching Wei heenging Exweto 11 I MEISJES (1 IN UNIFORM JIJ TOEGEVENDHEID JEGENS JAPAN TE GROOT Wordt conflict voorkomen? zingt: „Da- doet je weer goed" Dat doet je ook goed DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1935 Militaire kliek om den Mikado Expeditie naar Nieuw- Guinea Brandkast uit een huis gesleept Oplichter gearresteerd Men bereidt zich in stilte voor op de verschrikkelijke ontknooping van den „vrede" met Japan DE BELGISCHE KONINGS- KINDEREN Genoeglijke middag in een circus te Scheveningen doorgebracht UIT EEN BOOM GEVALLEN Slachtoffer overleed kort daarop ZESJARIG JONGETJE DOOD GEREDEN Het kind stak onverwacht den weg over ROTTERDAMSCHE LLOYD De algemeene leider naar Batavia vertrokken PEKEL- EN STEURHARING Aanvoer onder bepaalde voor waarden toegestaan DOOR TREIN GEGREPEN Overweg op het nippertje overgestoken HUIS EN OPSLAGPLAATS UITGEBRAND Geraffineerde inbraak te Krimpen aan de Lek DE „SPERWER" VERTROKKEN „De Kléine Lord" Half Nederland zocht hem PASTOOR J. W. L. G. v. d. LOO Zilveren priesterfeest SANCTUS THOMAS AQUINAS Bemiddelingsvoorstellen in de wollenstoffenind ustrie te Tilburg Verzoenings- en arbitrageverdrag UIT DE STAATSCOURANT Onderscheiding Posterijen DE RONDREIS VAN DEN HEER WAUGH Inlichtingen-commissies Mef Exweto op reis Adres Centr, Reisburèau V.K.P. N.Z. Voorburgwal 65-73, Amsterdam Onder motto Exweto |j|l DOOR BERTA RUCK ||j lilll iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilillliiliiillliiiiillllj ïll'li IX gi 1 Eerste vacantie-uitstapje of wel, vader heeft vacantie. (Van een specialen medewerker) Het feit, dat Japan er bij de Chineesche autoriteiten op aange drongen heeft, dat anti-Japansche propaganda wordt tegengegaan en dat deze daaraan in het kader van de bekende tijd- winningspolitiek tot op zekere hoogte gevolg gegeven hebben, is een geweldige politieke misrekening van Tokio geweest. Door dit feit op zich zelf zijn de anti-Japansche senti menten onder het Chineesche volk nog veel meer versterkt dan door een systematische propaganda bereikt had kunnen worden. Wij schreven zooeven, dat de Chineesche over heid slechts tot op zekere hoogte aan de Japansche wenschen gevolg heeft gegeven. De pers ligt in China niet aan banden en zij blijft voor het overgroote deel bepaald vijan dig t.a.v. Tokio georiënteerd. De Japansche militaire kliek is daarentegen in haar publicaties den laatsten tijd nimmer onvriendelijk tegen het Chineesche volk. De propaganda van Nippon heeft het altijd over het arme Chineesche volk, dat wordt uitgezogen door de generaals en door de Kuomintang, welke het tot anti-Japansche daden zou drijven. En toch eischt thans juist het Chineesche volk een veel drastischer anti-Japansche politiek dan de regeering of de Kuomintang voor het oogen- blik althans zouden aandurven. Dit is ook de oorzaak van het feit, dat de minister-president, tevens minister van Buitenlandsche Zaken, Wang Ching Wei, recentelijk om „gezondheids redenen" uit de regeering is getreden. Wang Ching Wei wilde de voorzichtigheid en de toe gewendheid t.o.v. Japan verder drijven dan de openbare meening in China verdragen kon. Of schoon Wang Ching Wei deze houding waarlijk niet uit liefde voor Japan aannam, had hij toch om zijn toegevendheid in Tokio steeds een goede pers. Daarentegen was Japan den laatsten tijd meer en meer verbeten op maarschalk Tsjang Kai Tsjek, den werkelijken machthebber in China. Dit heeft de positie van Wang Ching Wei onmogelijk gemaakt en hij heeft daaruit de consequenties getrokken. Ofschoon Wang Ching Wei zich ook tijdens zijn regeeringsperiode steeds naar Tsjang Kai Tsjek richtte, wordt de betee- kenis van het heengaan van Wang Ching Wel in Japansche kringen toch zeer goed begrepen. Nu zou het verkeerd zijn te veronderstellen, dat maarschalk Tsjang Kai Tsjek na het aftre den van den ministerpresident zijn voorzichtig heid zou prijsgeven. Toch wordt in tot oordeelen bevoegde kringen verwacht, dat Tsjang binnen drie jaar zijn toevlucht zal nemen tot een for- meelen oorlog met Jajfan. Voor het oogenblik is China echter nog niet klaar. Zoo ontbreken er nog enkele schakels in het spoorwegsysteem, die in tijd van oorlog onmisbaar zouden zijn. Men bereidt zich echter in alle stilte voor op de ver schrikkelijke ontknooping, waarop de „vrede" met Japan binnen zeer afzienbaren tijd onver mijdelijk moet uitdraaien. Onder die bedrijven door doet de centrale regeering al het mogelijke, om Japan geen aanleiding te geven, om de ont knooping te forceeren, nog voor China gereed is. Doch ook Japan ait niet stil en stelt alles in het werk, om Tsjang Kai Tsjek ten val te brengen nog voor hij in staat zal zijn te zijner tijd de vereenigde Chineesche troepenmacht tegen Japan in het veld te brengen. De maarschalk is cok de voornaamste leider van de Kuomintang, welker politieke macht Japan wil breken. In het zgn. gedemilitariseerde gebied van Noord-China tracht Tokio evenals destijds in Mandsjoerije, weer een „onafhankelijkheidsbe weging" in het leven te roepen, die dan een pro-Japansche regeering moet vormen, liefst onder leiding van landverraders als generaal Hoeang Poe. Tokio wil China in drie staten splitsen, in Noord-China, Centraal-China en Zuid-West- China (Kanton en Kwangsi). Japansche agen ten spiegelen den ZJuid-Chineeschen machtheb bers voor zij het tot nog toe met twijfel achtig succes dat Tokio gaarne zou zien, dat Kanton voortaan de zaken van de centrale re geering zou gaan behartigen. Wanneer het te zijner tijd tot een grooten oorlog met China komt, dan zal Japan, ook al boekt het militaire successen, voor enorme moeilijkheden komen te staan Zijn staatsfi nanciën zijn er slecht aan toe. Mandsjoerije is nog lang niet gepacificeerd. In Korea bestaat een felle haat tegen de Japansche overheer- sching en het nationalisme neemt er steeds scherpere vormen aan. In Japan zelf begint er zoo langzamerhand ook wel iets te veranderen. Wie het niet met de regeeringspolitiek eens is, heet in Japan een communist. Er worden echter voortdurend meer van dat soort „communisten" gearresteerd, doch die arrestaties worden gewoonlijk eenige maanden geheim gehouden. Die „communisten" bestaan niet alleen uit arbeiders en kooplui, doch er is ook een groot aantal mannelijke en vrouwelijke studenten uit adellijke kringen on der hen, communisten, wier geloof in de godde lijke afkomst van den Mikado niet tegen uni versitaire studies bestand was. Bovendien zijn er zelfs militairen van rang onder die arrestan ten. Wanneer de Japansche militaire kliek voortdurend meer financieele offers van het volk gaat vragen, dan zal het aantal boeren, die genoodzaakt zijn, om gras te eten en hun dochters aan de Yoshiwara's te verkoopen, zoo bedenkelijk toenemen, dat de eer van het va derland en van het keizershuis er op den duur van zou verbleeken. Dit zijn factoren, die in den komenden krijg ten gunste van China zul len werken. Woensdagmiddag hebben de Belgische Ko ningskinderen een bezoek gebracht aan het Cir cus Massilo te Scheveningen. Het bezoek droeg een streng incognito ka rakter. Slechts de aanwezigheid van enkele re chercheurs voor het gebouw wees er op, dat er iets bijzonders zou gebeuren. Precies 2 uur hield de auto van den burge meester van Noordwijk, den heer v. d. Mortel, stil voor het gebouw, vooraf gegaan door de Haagsche motorpolitie. De heer v. d. Mortel chauffeerde zelf. Naast hem zaten zijn beide kinderen, Jan Hein en Sabine. Acherin, tus- schen mevrouw v. d. Mortel en een gouvernan te, hadden de Belgische koningskinderen plaats genomen. Het gezelschap begaf zich, begeleid door den heer J. A. Willinge Brandsma, lid van de di rectie van het Circus, naar de eerste loge. Zij namen daar plaats, terwijl de aanwezigen hen luide toejuichten. Ter eere van het hooge bezoek was de arena met de Belgische en Nederlandsche vlag ver sierd. Het was duidelijk te zien dat de vorste lijke bezoekers het programma bijzonder waar deerden. Zij applaudisseerden herhaaldelijk, vooral toen de clowns hun kunsten vertoon den. Het programma was geheel ongewijzigd; het was een gewone kindermatinee. In de pau ze bestond er voor kinderen gelegenheid tot pony-rijden. Prins Boudewijn en Prinses Jose phine Charlotte hebben toen onder leiding van den heer Willinge Brandsma de stallen bezocht, die niet voor het publiek toegankelijk waren. Na de voorstelling vertrok het gezelschap in den auto van den heer v. d. Mortel weer naar Noordwijk. Een 56-jarige tuinman uit Oosterbeek is bij het boomen kappen in een tuin achter een pand aan den Utrechtschen weg, waar vroe ger burgemeester De Monchy woonde, uit een der boomen gevallen. Hij werd daarbij zoodanig gekwetst, dat hij tijdens het vervoer naar het St. Elisabethsgasthuis overleden is. Het slachtoffer van dit droeve ongeval heette J. Jansen. Hü was gehuwd en had kinderen. Te Leeuwarden is Woensdagmiddag op de Emmakade de zesjarige Fije de Vries, wonende aan de Smitbuurt te Huizum, toen hij onver wacht achter een paard en wagen vandaan kwam en den weg overstak, door een vracht auto van Benninga's vetsmelterijen gegrepen. De zware wagen ging den jongen over het lichaam. Met inwendige kneuzingen is de knaap naar het Diaconessen-ziekenhuis ver voerd, waar hü eenige uren na aankomst aan de gevolgen van de bekomen verwondingen is overleden. Den chauffeur van den auto treft geen schuld. De firma Ruys en Co., hoofdagente van de N.V. Rotterdamsche Lloyd, meldt, dat het m.s. „Sibajak" Zaterdag 17 Augustus om 8 uur te Rotterdam aan de Schiehaven verwacht wordt. Voorts wordt gemeld, dat van den gezag voerder van het s.s. „Slamat" bericht is bin nengekomen, dat het schip Maandag om 21 uur te Odda is aangekomen. Aau boord is al les wel en de gemaakte excursie# hebben een gunstig verloop gehad. Jammer is het, dat het weer niet meewerkt, daar het ter plaatse vrij guur is. Kapitein mr. R. N. de Ruyter van Steveninck, de algemeene leider van de Nederlandsche ex peditie naar Nieuw Guinea, is Woensdag per K.L.M.-Douglasmachine „Kwak" van Schiphol naar Batavia vertrokken. Bü het vertrek waren aanwezig jhr. Rendorp, directeur van de K.N.I. L.M., de heer Plesman, directeur der K.L.M., de heer Thomson, stationschef van de K.L.M. op Schiphol en verscheidene officieren van Soesterberg, benevens vele andere belangstel lenden Zooals men weet, is kapitein De Ruyter van Steveninck de algemeene leider der expeditie, die naar Ned. Nieuw-Guinea wordt uitgezon den door de Ned. Nieuw-Guinea Petroleum Mü, om groote stukken van nog onbekend gebied in kaart te brengen. De expeditie zal daarvoor 3 de Havilland Dragon Six Rapide vliegtuigen gebruiken. Aan de expeditie zullen deelnemen 25 Europeanen en 25 Inlanders. Chef van de vliegafdeeling is kapitein A. G. Koppen. De expeditie, die ongeveer midden September van Bandoeng hoopt te vertrekken, denkt ongeveer anderhalf jaar in Nieuw-Guinea te zullen doorbrengen. De drie de Havillandmachines worden van Engeland naar Schiphol gevlogen en vandaar naar Indië, in 10 of meer dagen, langs de K.L.M.-route. Kapitein Koppen zal een dezer machines naar Indië vliegen. Zooals men zich zal herinneren, heeft de K.N.I.L.M. van de Ned. Nieuw-Guinea Petro leum Mij de opdracht gekregen drie strooken onbekend gebied op Nieuw-Guinea in kaart te brengen. Het totaal is 10 millioen H.A. groot, of wel 3 maal zoo groot als Nederland. 14 Augustus 1935 is in werking getreden een aanvulling van het Crisis-Haringbesluit 19341. Tengevolge van deze aanvulling is de aan voer van pekel- en steunharing in Nederland slechts toegestaan met dezelfde schepen, aan boord waarvan deze haring is verwerkt. Voorts zal het vereischte uitvaarcertificaat slechts worden afgegeven aan die reeders van haringdrüfnetvisschersvaartuigen, die tegen over de Nederlancftche Visscherücentrale de verplichting op zich hebben genomen de aan boord van hun schepen verwerkte pekel- en steurharing in Nederland aan te voeren. Op den onbewaakten overweg aan den Laan- slootscheweg te Schiedam, is naar de Telegraaf meldt, Dinsdagavond omstreeks halfelf de 42- jarige J. M. uit Rotterdam toen hij op het laatste nippertje den or.bewaakten overweg overstak, door een uit Schiedam komenden electrischen trein gegrepen en tegen den grond gesmakt. Het slachtoffer kwam er nog vrü goed af; hü bleek een gecompliceerde dübeen- breuk te hebben opgeloopen. Hü is door den Rotterdamschen Geneeskundigen Dienst naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. Te Vlümen brandde door onbekende oorzaak het woonhuis met opslagplaats van een steenkolenhandelaar van Bokhove tot nen grond toe af. Er kon vrüwel niets gered wor den. De inboedel en een hoeveelheid steen kolen gingen verloren. De brandweer van Vlü men kon weinig uitrichten. De schade, die aan. zienlijk is, wordt slechts gedeeltelük door ver zekering gedekt. „Ongelooflijk, die man denkt, dat ik met een gewone vrachtboot zal verder gaan!" Woensdagnacht hebben inbrekers in Krim pen aan de Lek uit een boerderü een heele brandkast weggesleept, zonder dat de bewo ners. de heer De Jong, diens drie zoons en een dochter, die lagen te slapen, er iets van heb ben bemerkt. De inbrekers zün vermoedelük door een op geschoven raam naar binnen gekomen en heb ben zich op de zware brandkast, die ongeveer een kubieke meter groot is, geworpen. Het ding was niet met een blikopener open te krügen, zoodat ze het wenschelijker achtten, om in een rustiger omgeving hun proeven voort te zetten. De kast werd opgetild, door voorkamer, ach terkamer en gang gesleept, en op een auto gezet. Het onderzoek, dat de politie heeft inge steld, heeft uitgewezen, dat hier zeer geraffi neerde inbrekers zün opgetreden; veel heeft de politie nog niet kunnen ontdekken. De brandkast bevatte, naast ruim ƒ2000 aan bankpapier, enkele spaarbankboekjes en een groot bedrag aan waardepapieren. BATAVIA, 14 Aug. (Aneta.) Evert van Dük, die Zondag na een opvallend snelle vlucht te Bandoeng arriveerde, steeg hedenmorgen op gewekt op met de „Sperwer" voor de retour vlucht naar Holland. Het toestel vertrok om 10.03 van het vliegveld Tjililitan en vervoert 213 K.G. post, 67 K.G. goederen en 7 K.G. pak- ketpost. Voorts werden zeven passagiers ge boekt voor tusschentrajecten. De heer Te Roller zal Zaterdag a.s. naar Holland terugkeeren. Door het gezelschap „De Narren" (directrice mevr. Paula de Waard) zal Zaterdagmiddag as. (17 Augustus) in het Kurhaus te Schevenin gen een opvoering gegeven worden van het be kende kindertooneelstuk „De kleine Lord". De hoofdrol wordt vervuld door Jopie Wagner. keerden weg ingeslagen, zoodat hü in Hooge. veen uitkwam. Het gezelschap werd ten gemeentehuize te woord gestaan door den gemeente-secretaris, aan wien enkele souvenirs van Albury werden geoffreerd. Nadat de chauffeur van de K. L. M. zich ten gemeentehuize van den juisten weg op de hoogte had laten stellen en de ge meente-secretaris den burgemeester een nieu we „Gids van Hoogeveen" had aangeboden, welke dankbaar werd aanvaard, vertrok men in de richting Zuidwolde. De gemeentepolitie te Soest heeft, meldt het Handelsblad, gearresteerd J. H. K., die teHauk (gem. Dussen) veel menschen heeft opgelicht. K was begin Mei werkzaam op de papierfabriek „De Maasmond", te Keizersveer, waarbü hü te Dussen en omgeving zijn oplichtingspraktijk „uitoefende". Een notaris uit Sprank-Kapelle werd voor elfhonderd gulden gedupeerd. K. gaf voor, een bedrag van ƒ40.000 bij den no taris te brengen om dit bedrag te beleggen. Hü zei het geld noodig te hebben voor het bouwen van een fabriek te Dussen, in welke fabriek tweeduizend menschen zouden kunnen werken. Te Kapelle zou hü een groot magazijn laten bouwen. De aannemer H. J. Hanegraaf, te Dussen, met wien. de oplichter een N.V. had gesticht, werd voor ƒ205 opgelicht. Te Geer- truidenberg, Breda en Vught heeft K. perso nen opgelicht voor bedragen van 50 tot 100. Gebleken is, dat de oplichter heel wat op zün kerfstok heeft. Ook de politie te Amsterdam heeft zün aanhouding verzocht. K. is van Soest naar Dussen overgebracht. Vandaag wordt hü naar 's Hertoganbosch ge transporteerd. Heden viert de weleerw. heer J. W. L. G. v. d. Loo, pastoor der parochie van de H. Maria On bevlekt Ontvangen te Heteren, zijn zilveren priesterfeest. Ook van uit Arnhem zal de jubi laris, die hier 18 jaar kapelaan is geweest en zich vele vrienden maakte, talrijke gelukwen- schen op den feestdag van zijn zilveren pries terfeest ontvangen. In 1927 vertrok pastoor v. d. Loo naar Heteren. Om half tien hedenmorgen zal de jubilaris een plechtige H. Mis van dankbaarheid aan God opdragen. Woensdag is op het Departement van So. ciale Zaken, onder leiding van den Rüksbe- middelaar, prof. Aalberse, een bespreking ge houden met partüen, betrokken bij het drei gend conflict in de wollenstoffenindustrie te Tilburg. Na langdurige beraadslagingen heeft de RÜksbemiddelaar de volgende voorstellen ge daan; a. De periodieke verhoogingen voor manne- hjke arbeiders beneden 24 jaar en voor vrou- welüke arbeiders beneden 19 jaar worden ge durende 12 maanden stopgezet; b. Het minimum uurloon voor mannelüke arbeiders van 23 jaar, voor zoover thans in dienst, wordt van 41 cent gebracht op 40 cent, resp. van 43 cent op 42 cent; c. De uur- en weekloonen voor de arbeiders en arbeidsters, niet vallende onder de boven staande categorieën a. en b„ worden verlaagd met 10 pet.; d. De stukloonen worden verlaagd met 7^ pet.; de nieuwe minimum uurloonen worden voor mannelijke arbeiders van 24 tot 60 jaar vastgesteld op 40 cent resp. 42 cent. De bedoeling hiervan is, dat de toezegging van de patroons in stand blijft, dat men reke ning zal houden met de reeds hier en daar verlaagde stukloonen, zoodat de hierdoor ge troffen arbeiders niet door deze verlaging op nieuw zullen worden getroffen. De RÜksbemiddelaar heeft partijen verzocht deze voorstellen aan haar leden voor te leggen, deze bü hen te willen verdedigen en daarna het resultaat zoo spoedig mogehjk aan hem mee te deelen. In verband met den feestdag van Maria Hemelvaart is het kan toor van Exweto heden gesloten. Vrijdag kan men zich nog laten in boeken voor enkele plaatsen voor de tweedaagsche van Zaterdag en de vierdaagsche van Maandag. Voor de driedaagsche van Maan dag is de inschrijving gesloten. De Japansche regeering heeft het verzoe nings- en arbitrage-verdrag tusschen Japan en Nederland, dat Maandag 12 Augustus van kracht is geworden, officieel afgekondigd. Bü K. B. is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau W. C. C. Albers, pastoor te Schoonhoven. Bü beschikking van den directeur-generaal der P. T. T. is met ingang van 1 October aan gewezen als directeur van het post- en tele graafkantoor te Borne (Ov.) de commies bü den P. T. T.-dienst J. Nieland, thans te Stads kanaal. Woensdagmiddag kwart voor één heeft de bur gemeester van Albury, de heer Waugh, in ge zelschap van zün echtgenoote en mevrouw LunsingTonkins, vertegenwoordigster der K. L. M„ een bezoek aan het nabü Enschede ge legen Bad Boekelo gebracht. De bedrijfsleider van het bad, de heer Kui per, verwelkomde de Australische gasten bü den ingang. Aan mevrouw Waugh en mevrouw LunsingTonkins werden bloemen aangeboden. De burgemeester werd op zün verzoek langs het golfbad geleid, waarvoor hü zich zeer bleek te interesseeren. Daarna gebruikte het gezel schap in tegenwoordigheid van den heer Wolf, directeur van het vliegveld Twente de lunch. De heer Waugh was van Groningen via Assen en Hoogeveen naar Twente gereden. Na het bezoek aan bad Boekelo, dat ongeveer ander half uur duurde, werd naar Lochem gereden, waar om half vier een officieele ontvangst plaats vond. Daarna zou het gezelschap naar Arnhem gaan om daar te logeeren. De burgemeester van Albury is, toen hü via Ommen op weg was naar Boekelo, teneinde al daar het natuurbad te bezichtigen, een ver- Het bestuur der R. K. Studenten Vereeniging „Sanctus Thomas Aquinas" te Amsterdam heeft de volgende commissies tot het geven van in lichtingen aan eerste.jaars studenten toe komstige Thomas-leden ingesteld: Algemeene inlichtingen-commissie: mej. Th. M. van Baaien, Nic. Witsenkade 13, Amster dam C; A. W. Th. J. Wiegerinck, Hobbema. kade 26, Amsterdam Zuid. Plaatselijke inlichtingen-commissies: Bergen op Zoom P. K. van Ginniken, Hoogstraat 27; Breda H. J. H. Neyens, Ginnikenweg 145; Eind hoven A. P. M. Verheugt, Geldropscheweg 32a Mievelt; Heerlen M. J. H. Deumens, Sarolea- straat 57; Maastricht J. A. M. Schmedding. Gr. Looierstraat 30; Nijmegen L. M. Woltring, Spoorstraat 15; Roermond G. S. M. Rieter, Wil- helminaplein 27; Roosendaal F. A. A. Mer- mans, Westel. Havend. 62; Rotterdam H. A. J. Huddlesson Hater, Mathenesserlaan 306; Til burg J. de Windt, Bredascheweg 363. Studie inlichtingen-commissie: Wis- en Na tuurkunde O. C. Kloppenburg, v. d. Helstplein 20; Rechten: H. J. Vulsma, Ceintuurbaan 203; Medicünen: H. G. van Balen, v. Eeghenlaan 23; Letteren en Wüsbegeerte: B. M. I. Delf- gaauw, Valeriusstraat 22; Handelswetenschap pen: J. W. van Eyden, Valeriusstraat 24, allen te Amsterdam. iijih 1 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiii miii Ik keerde me om en zag Vic met Elisabeth öp me toe komen. Het kleine gezichtje van mijn vriendin was rooder dan ik 't nog ooit gezien had. 't Droeg een vastberaden uitdrukking van: „we zitten nou eenmaal in het schuitje," en haar uniform, hoewel lang niet zoo ontoonbaar als de müne, was toch niet meer het smette- Icoze maskerade-pakje, dat ze op weg hierheen geleken had. Vic stond te grinneken. „Deze jongedochter heeft aardig bü'geleerd alleen is d'r rug zoowat gebroken," deelde ze me mee. „En hoe heb jij het gesteld, Joan? Laat me je hokje 'ns zien. Ja hoor, zóó gaat-ie goed. Dit akefietje moet je later vertoonen op je examen voor koeienjongen, snap-je. Voor 't uitmesten van een stal kun je een maximum van tien punten halen. En je moet drie kwart van alle punten hebben in alle afdeelingen, vóórdat je hier van daan komt, en ergens op een boerderij een baan tje krijgt en de trots wordt van je instructrice vlak dat niet uit asjeblieft." Ik kon niet nalaten, te lachen, terwül we haar volgden naar het huis. „Ja, 'n mooie instructrice hoor!" riep ik. „Ik heb den heelen morgen smartelük gewacht op de een of andere „instructie", maar wie er kwam opdagengeen Vic! Je hebt me zelfs niet eens gewezen, hoe ik mijn schop moest vasthouden." Vic keerde zich naar me om met haar plage- rigsten glimlach. „Ik ben wél komen opdagen," zei ze met na druk. „Maar ik merkte, dat je geen instructie noodig had van zoo'n nederig persoontje als ik! En toen ging ik maar weer foetsie, hè? Wat zul je anders doen? Je had hulp zat, hè? Je zag me geen eens. Jü «iet, en je landheer ook niet!" Vóór ik kon vragen, wat Vic bedoelde met „mün landheer" stonden we al in de groote keu ken, met de prachtige staande klok, de groote eiken ladenkast en de lange tafel, die gedekt was voor zeven personen. Dit was de eerste keer, dat Elisabeth en ik in een keuken ons middagmaal zouden gebrui ken. Maar wat ons betrof, had 't gerust een schuurtje, een vliering of 'n kippenhok mogen zün! Er is geen enkel soort van eetlust, dat het kan halen bij den wolvenhonger, die het gevolg is van lichamelüke krachtsinspanning! Wat een hemelsch maal! Wat een overvloed van gekookt spek, aardappelen, groenten, boter, brood, karnemelk, vruchtentaard en kaas! „Allemaal eigen producten," vertelde juffrouw Price ons glimlachend. Zü had het eene eind van de tafel onder haar hoede, terwijl haai man tegenover haar zat aan het andere korte einde. Hun eigen éetkamer aan den voorkant van het huis was een prachtig vertrek met oud eikenhout en zware stukken zilver de trots van twee generaties van prijswinnaars op land- bouw-tentoonstellingen maar zü gaven er de voorkeur aan, met hun Landmeisjes in de keu ken mee te eten, omdat dit gezelliger en gast vrijer was. „Er staat hier niets op tafel, dat niet van de boerderü afkomstig is," voegde juffrouw Price er bü- „Die zwarte bessen in de taart zijn van mün inmaak van vorig jaar. Allemaal hier uit den tuin. Ik ben bang, dat u 't maar erg boersch zult vinden, na wat u in Londen gewoon was ik bedoel de dames, die daar vandaan ko men." Elisabeth en ik keken elkaar aan en schoten in den lach. We dachten allebei aan hetzelfde: het laatste maal in de stad. Het had bestaan uit de volgende lekkernüen: Hors d'oeuvre, tamelük verdacht en erg rijk aan azün smakend naar niets ter wereld. Een rolletje tong, in geen geval rechtstreeks uit de zee afkomstig, en kennelük daarnaar smakend/ Kalfoestertjes met tomatensaus. Waar die naar smaakten, was niet na te gaan, al kostten ze ons een vleeschbonnetje; ze rooken al te weer zinwekkend naar het ersatz-vet, waar ze in ge bakken waren. Een klein grüs rolletje, ons voorgespiegeld als 'n „flensje" en smakend naar zaagsel. Een halve perzik, smakend naar het blik. Zwarte koffie smakend naar vaatdoeken, en tenslotte een giftig-groen likeurtje waarvan we verhoopten, dat het de smaakjes van de andere gangen zou verdrijven, en 'n goedkoope ciga- ret. En dan vroegen ze in goeden ernst, of dit boerenmaal ons niet erg afviel! Het leven was toch een opeenvolging van con trasten! Van den rookerigen schemer van het kleine, propvolle Italiaansche restaurant waar ik 'n zwak voor had gehad, omdat Harry het „ontdekt" had naar deze ruime, frissche keuken in Wales, waar de vriendelijke boerin moederde over de vüf meisjes in uniform't was wèl een overgang! Behalve Vie, Elisabeth en ik, zaten nog de twee meer-gevorderde leer lingen met ons aan tafel. Een daarvan was „Sybil", die den vorigen avond in onze zaal piano had gespeeld, en die eiken morgen haar bad in den vüver nam; de andere was een blo zend, stevig meisje, dat ze „Krullemie" noemden, hoewel heur haar zoo steil was als je je maar kunt voorstellen. De goedhartige reus, Price, had voor ieder een vriendelük praatje, terwül hü de porties uit deelde. „Ik vind het altüd aardig, om van alle jonge dames, die hier komen werken, wat meer te we ten," zei hü tegen mü. „We hebben er hier al heel wat gehad, sinds we ermee begonnen zün. Wel 'n stuk of twintig, dunkt me gaanden en komenden; prachtmeisjes kranige werkster- tjes allemaal. En uit de meest verschillende klassen, dat zotfdt u niet willen gelooven. De twee laatsteen, die hier waren, kwamen uit Zuid- Wales, haar vaders waren allebei münwerkers. En dan hebben we Krullemie," hü knikte har toe, har heele familie werkt op de fabriek, in Birmingham. En Sybil hier," met nog een knikje, „komt uit Buckingshamshire, en was nog nooit van huis geweest zonder een kamenier, vertelde ze aan mijn vrouw. Haar vader is gene raal. Mag ik u vragen, of uw vader misschien ook in het leger is?" Neen, mün vader is eigenlük niets speciaals," zei ik. Hü heeft zelf 'n beetje aan heerboeren gedaan." Er kwam een glans van belangstelling in de blauwe oogen van den reus. „Lieve tüd! Zelf geboerd! Een groote boerde rü, juffrouw?" ,0 nee, heelemaal niet zoo groot. En niet erg bloeiend ook!" hielp ik hem uit den droom. Hü gleed vlug over het ietwat pünlüke onder werp heen. „Nu, maar ik vind het in ieder geval aardig om te hooren, dat u zelf op een boerderü bent opgegroeid!" zei hü- „En waar woont uw vader dan nu?" Ik noemde hem den naam van het dorpje op( de grens van Wales. „Niet eens zoo vreeselük ver hier vandaan dus. Vüf en zeventig kilometer misschien. Dan kunnen ze best eens komen kijken, hoe u 't hier maakt." Maar hier viel Vic hem met een grinnik in de rede. „Maak u over haar maar niet bezorgd, meneer Price. Zü zal heusch geen heimwee krügen. Ze heeft niemand d'r bü noodig. Ze heeft al een vrind hier, die niet van d'r weg te slaan is!" Zooals te verwachten was, keerde Elisabeth haar hoofd met een ruk om. en wierp me een half-vragenden, half-verontwaardigden blik toe. Ze kón haar mond niet houden, ,,'n Vrind? 'n Jonge man?" vroeg ze scherp. Ik nam geen notitie van haar. Ik keek naar de anderen; de anderen, die tenminste niet, zoc- als zij, het idéé fixe hadden, dat ik het sterke geslacht een veel te goed hart toedroeg. „Er was geen jonge man ik bedoel, heele maal niet in diè beteekenis Vic praat oman om me te plagen!" verzekerde ik het gezelschap nadrukkelijk. „Het was alleen maar die kapitein Holiday wie hü dan ook zün mag, hij denkt blükbaar, dat hü kan rondzwerven, waar hij ver kiest, en alles zeggen, wat hem invalt hü kwam in den stal, terwijl ik aan het werk was en gaf me een paar tips." „Ah, kapitein Holiday. Juist. Daar vroeg je me straks al naar Vic," zei Price, zün blauwe oogen weer vol belangstelling. „Ja hij is onze landheer, nu die arme oude heer Holiday dood is. Büna de heele streek hoort van hem. Het hospitaal, en jullie kamp, en deze boerderü en alles. En hü stelt overal echt belang inhij heeft vanmorgen de heele ronde gemaakt. Dus hü heeft deqze jonge dame gewezen, hoe ze een en ander aan moest pakken? Erg gedienstig van hem." Vic zei weer plagerig: „Nou, ik weet 't nog zoo net niet! Ik heb in m'n lange leven opgemerkt, dat jongelui 't ge dienstigst zijn om meisjes met d'r werk te hel pen als ze de meisjes zelf nog niet zoo onaardig vinden...." .(Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 3