Zoekt gij betrouwbaar Personeel? I Plaatsdan'n„Omroeper" j voor 80. OOO gezinnen STADSNIEUWS f Series achter de groote motoren te Brussel Laatste Nieuws De ramp in Italië De muiterij op onze vloot GEEN SPRAKE VAN! NEDERLANDERS NIET GEKLASSIFICEERD m DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1935 LOONEN BIJ CENTRAAL VERVOER Afscheidswoord vertrekkende raadsleden Benoemingen Aannemers en Centraal Vervoer Jeugdige werkloozen Afscheidswoord Autobusdiensten Stormvogels KONINGINNEDAG Weer een zwemfeest VOOR DEN KANTONRECHTER De vaste rubriek De springende auto De „Europa" was feestelijk versierd ter gelegenheid van de honderdste reis BremenNew YorkBremen De eeuwige controverse R. K. Leeszaal Drievoudig veertigjarig jubileum BURGERLIJKE STAND APOLLO" Speeltuinvereeniging „Het Ooster- kwartier" ALS GE NU TOCH PLANNEN HEBT OM BUITEN TE GAAN WONEN, GAAT U DAN VANDAAG EENS MET PHILIPS PRATEN Hij heeft geheel nieuwe ideeën voor het Philips- park in de bosschen te Santpoort - Landhuizen onder architectuur van 7600.tot 9600.— Van der Wulp in zijn serie vierde, Blekemolen vijfde De wereldkampioen schappen Eerste serie Stand na 50 K.M. De tweede serie Na 50 K.M. Volgens de Italiaansche bladen bedraagt het aantal dooden tweehonderd Het verhaal van een ooggetuige Waarnemend commandant tot drie maanden gevangenis- straf veroordeeld Examen hoofdakte giiiiiiiiiiiiiiwiiiiiiHiiiiniiiiiiniiiiiiiiiiHiiiiiiniiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiniiiiiiiiiniimiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiË NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'aiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii In de voortgezette vergadering van den ge meenteraad kwamen nog de volgende punten aan de orde. Besloten werd aan de H.B.S. A voor 1935—1936 de volgende tijdelijke leerkrachten opnieuw te benoemen: a. Tot tijdelijk leeraar in de Maleische 'taal den heer A. Bakker. b. Tot tijdelijk leeraar in de stenografie, het schoonschrijven en machineschrijven den heer H. Zanen. c. Tot tijdelijk leerares in de Spaansche taal mevr. J. L. van SluijsBarbiers. d. Tot tijdelijk leeraar in de handelsweten schappen den heer R. Prosée. De heer v. KESSEL (R. K.) stelde indertijd vragen of het o. a. juist is, dat werklieden, die rijwerk doen voor Centraal Vervoer, niet het contractueele loon van den aannemer ontvan gen hebben. Zoo ja, of B. en W. daartegen niet iets kunnen doen. Wethouder v. LIEMT (R. K.) antwoordde, dat een aannemer inderdaad onregelmatigheden heeft gepleegd, door de arbeiders voor het volle loonbedrag te laten teekenen en minder uit te betalen. Toen Centraal Vervoer niet aan besteedde, kwam dit nooit voor. Optreden van wege het gemeentebestuur kan alleen succes hebben, als de arbeiders zich aan de loonbe- palingen houden en ontvangen waar ze voor teekenen. De heer v. KESSEL verzocht B. en W. in den vervolge niet meer den laagsten maar den so- liedsten aannemer het vervoer te gunnen. De heer MARS (S. D.) vroeg of de uitbeta ling der loonen niet door Centraal Vervoer kan geschieden. De heer KUIPER (R. K.) wees op hét ge vaar voor den arbeider, die protesteert minder te ontvangen. Hij loopt kans weer zonder werk te komen. Iets dergelijks is ontoelaatbaar bij een semi-overheidsbedrijf. Wethouder v. LIEMT zegde de scherpste maatregelen toe. maar de aannemer moet het geld aan zijn volk uitbetalen. De heer KLEIN SCHIPHORST (R.K.) stelde vragen ten aanzien van den bouw van woningen door jeugdige werkloozen. De voorstellen dien aangaande zijn aangehouden omdat de minister de doör dit raadslid gewilde methode verboden zou hebben. Hij vroeg of B. en W. bereid waren het voor stel opnieuw aan de orde te stellen om den raad alsnog een uitspraak te laten doen De VOORZITTER verzoekt aanhouding tot de volgende vergadering. De heer KLEIN SCHIPHORST (R.K.) ging hiermede accoord, wanneer hij daarmede het algemeen belang dienen kon. Dit bevestigde de voorzitter. De VOORZITTER, burgemeester C. Maar schalk van Egmond en Rinnegom, hield tenslot te de volgende toespraak: Wanneer aanstonds de Raad in zijn vernieow- de samenstelling weder zal zijn bijeengekomen, dan zal een aantal Uwer daarvan geen deel meer uitmaken, dan zullen vele gezichten, die ons in den loop der jaren vertrouwd geworden waren, uit dezen kring verdwenen zijn. Ik heb de behoefte gevoeld om, alvorens wij vandaag uiteengaan, hierbij nog even stil te staan en Uw aandacht te verzoeken voor de vertrekkende col lega's. En dan zou ik deze gelegenheid bovenal willen benutten om hun den dank der gemeente te brengen voor hetgeen zij gedurende langer of korter tijd, maar allen zonder onderscheid met ijver en toewijding voor de gemeente hebben ge daan. Ik denk daarbij in de eerste plaats aan den heer GROENENDAAL, den paladijn der H.O.V. en van de drankbestrijding, wiens belangstelling bovendien uitging naar de zaken, welke het Slachthuis en de Waterleiding betroffen en wien ook de woekerbestrijding zeer ter harte ging. Ik noem hem in de eerste plaats, omdat hij gedurende 19 jaren zijn krachten aan de ge meente gegeven heeft, een tijdperk, dat hem ze ker aanspraak geeft op de erkentelijkheid der Haarlemsche burgerij. Zestien jaren waren mejuffrouw VAN VLIET en de heer KEERWOLF in ons midden; bij de eerste denken wij aan haar belangrijk werk op het gebied der armenzorg, de tweede doet onze gedachten verwijlen bij stadsbibliotheek en sport bemoeiing, het terrein waarop hij zich in de vergadering en in de commissiën bij voorkeur bewoog. Ik kom dan tot den heer SCHOLL, die ons na een zittingstijd van 12 jaren gaat verlaten. Wij zullen ons hem blijven herinneren als een der gewaardeerde onderwijs-specialisten uit dezen Raad, die bovendien een werkzaam aandeel nam in de behandeling van vele andere onderwerpen, waarop zijn lidmaatschap der Commissie voor de strafverordeningen en die inzake de winkel sluiting wijzen. De heer HEIDSTRA, die bij zijn komst in ons midden reeds een vierjarige Schotensche periode achter zich had, heeft de gemeente aan zich verplicht door zijn waardevolle adviezen in de commissie voor openbare werken; in mevrouw VENEMA en mevrouw HOEKSTRA verliezen wij twee belangstellende leden, waarvan de eer ste zich vooral verdienstelijk heeft gemaakt op het gebied der openbare gezondheid. Ten slotte wat ik zou willen noemen de jonge garde, waarmede ik bedoel de heeren HULS MAN, BRANTS, BIJL, DEINUM en LINDE MAN. die allen ongeveer een jaar of korter lid van den Raad waren. Ook tot hen gaat onze dank uit voor de belangstelling, die zij in dat korte tijdsbestek voor de gemeentezaken aan den dag hebben gelegd. Hun allen wensch ik uit Uw naam toe, dat het hun in hun verder leven wel moge gaan en dat zij aan den tijd, gedurende welken zij lid van den gemeenteraad van Haarlem waren, de beste herinneringen mogen behouden, zooals dat onzerzijds te hunnen aanzien evenzeer het geval zal zijn. Rest mij nog een enkel woord, waarmede ik stellig Uw aller gedachten vertolk: moge de naaste toekomst een zoodanige verbetering brengen in den toestand van Uw medelid Ger- ritsz° dat hij, hersteld van de zware ziekte, die hem'nu reeds zoo lang aan het ziekbed kluistert, zijn plaats in onze vergaderngen weer gezond met opgewektheid zal kunnen innemen. Ged. Staten van Noordholland hebben de aan de N. V. Autobus-Exploitatie „Stormvogels" te IJmuiden verleende vergunningen tot het uitoefenen van autobusdiensten van Haarlem naar IJmuiden en terug en van Beverwijk naar iJmuiden en terug, gewijzigd in dien zin, dat gedurende de zomermaanden de dienst vanaf het Willemsplein te IJmuiden zal worden door getrokken naar het parkeerterrein aan het einde van den Weg naar het Strand, langs de volgende wegen: Willemsplein, Dirksstraat, Neptunusstraat, Afrit naar het Stationsplein, Stationsplein, Weg langs de Visschershaven, Haringkade en Weg naar het Strand. Evenals in 1934 zal ook dit jaar op Ko ninginnedag een groot nationaal zwemfeest worden gehouden, vooral met het oog op de propagandistische waarde van zulk een festijn. Het eerste feest slaagde in alle opzichten, zoo dat men de beste verwachtingen heeft. Ge tracht wordt weer een keur van specifiek Haar lemsche medailles bijeen te krijgen. De zitting van den kantonrechter werd gisteren op de gebruikelijke wijze gevuld met de behandeling van hetgeen vermeld staat on der de vaste rubriek in de dagbladen „Ver keersongevallen." Op 27 Juni reed b.v. onder het viaduct van den Kinderhuissingel een auto, welke bij het uitwijken voor een auto uit de tegengestelde richting, een voor hem rijdenden jeugdigen wielrijder aanreed. De chauffeur van den auto werd hiervoor gisteren overeenkomstig den eisch door den kantonrechter beloond met f 10 boete of 10 dagen hechtenis. Een beestje, dat rare sprongen maakt, is nog niet zoo zeldzaam, springende garnalen kent de huisvrouw maar al te goed, zelfs heb ben we wel van springende boonen gehoord, maar springende auto's zijn toch een museum stuk. Op 3 Juli schijnt op den hoek van Zijl straat en de Nieuwe Groenmarkt er zoo een gereden te hebben. De bestuurder verklaar de tenminste dat de auto plotseling opgespron gen was en het stuur sloeg hem daarbij uit de handen. Het uitstapje had nogal kalme gevolgen. Alleen werd een auto, welke aan den kant van den weg parkeerde, aangereden en bescha digd. Eigenaardig was dat de beide andere inzit tenden niets van het springen van den auto doch wel van de aanrijding bemerkt hadden. Hun getuigen a decharge hielp dan ook niet veel, al was de kantonrechter zeer clement. Hij vonniste met f 2 of 2 dagen. De eisch was f 10 of 10 dagen. Een 27-jarige chauffeur, wiens naam ge deeltelijk aan een bekend schrijver en ge deeltelijk aan een beroemd Romeinsch veld heer herinnert, werd beschuldigd als be stuurder van een auto in de Lange Veer- straat op 14 Juni links gehouden te hebben waardoor een aanrijding met een voetganger ontstond. Van die beschuldiging was geen woord waar, vond verdachte. De aangereden voetganger verklaarde, dat hij met 3 andere mannen de straat links was overgestoken. Hij had zijn eene been reeds op het trottoir, terwijl zijn andere nog op den rijweg stond, toen hij door verdachte's auto, welke geheel links hield, aangereden werd. Hij werd bij zijn hiel getroffen en ern stig gewond. „Niks van waar!" was verdachtes repliek. Een getuige, die zich in gezelschap van den voetganger had bevonden, bevestigde diens ge tuigenis. Verdachte: „Ook niet waar!" De getuige a decharge, een 69-jarige Jood- sche steendrukker, zeide met diplomatieke voorzichtigheid, dat „de auto meer links dan rechts gereden had." Ja, dat was toch wel teveel van het goede en verdachte gaf tenslotte toch maar toe dat hij „een beetje" links gereden had. De Ambtenaar van het O. M. gewaagde van de eeuwige controverse tusschen voetgangers en automobilisten en eischte f 15 boete of 6 dagen. Ook de kantonrechter verklaarde dat het verkeer in het nauwe centrum van Haarlem zeer bemoeilijkt wordt door de voetgangers, maar dat staat toch niet toe dat auto's der gelijke voetgangers aanrijden. De kanton rechter voelde nog eens den aangereden ge tuige aan den tand, deze er op wijzend dat het „hier om de waarheid ging". „En om niets anders!" beaamde getuige vol mondig. Het slot was dat de autobestuurder tot f5 of 5 d. veroordeeld werd. De jaarlijksche sluiting van de R. K. Open bare Leeszaal aan de Nieuwe Gracht is vanaf 17 tot en met 31 Augustus. Op Woensdag 21 Augustus zal het veertig ja ren geleden zijn, dat de eerste vier arbeiders woningen aan de Kastanjelaan werden ge bouwd. Een van deze huizen werd veertig jaar ge leden door het echtpaar M. MoorenHiet- brink betrokken. Het echtpaar zal dus op 21 Augustus veertig jaar lang in hetzelfde huis wonen, terwijl het dien dag tevens zijn 40-ja- rige echtvereeniging herdenkt. The Belle of Chicago, Marsch, van Sousa; 4e. L'Attente fait Mourir, Fantasie, van G. Gaden- ne; 5e. Feestmarsch, van R. v. d. Glas; 6e. Contes et Legendes, Fantasie, van A. Govaert; 7e. Laudspieker, Marsch, van S. P. van Leeu wen; 8e. Le Secre Pierrot, Mazurka, van F. Poppy; 9e. Daar komen ze aan, Marsch pot pourri, van A. Maas; 10e. Finale. Ondertrouwd 14 Aug. M. J. Glas' en G. W. A. Lilkema. T. de Kort en J. H. Fagel. R. Meyer en L. de Rooij. W. Karpow en G. G. Hardebil. K. J. C. Hollander en H. M. Vernout. J. Rem en A. Verwer. P. P. van Delft en G. H. Janszen. J. A. Wasche en W. J. Gropp. J. M. van Wel- sum en E. H. Spoor. M. P. de Ruig en S. Veen- stra. Getrouwd: 14 Augustus. S. Dingsdag en S. Vieyra. L. F. A. Janssen en C. J. Snijder. N. de Man en B. B. Trilling'. A. J. de Mol en L. I. F. Paul. J. A. Weijers en L. A. M. Hart- wig. P. J. Akkerman en M. P. A. H. Meester. W. H. Wullems en C. van Kampen. H. C. Hes sels en R. C. van Riet. W. M. Koster en J. v. d. Weiden. J. C. v. d. Waals en H. C. H. Hartmann. P. J. Roest en A. M. Sieraad. K. J. Boesten en A. M. Westhof. J. van Wienen en M. M. van Norde. H. Fortgens en M. C. van Beelen. J. Rabenberg en E. M. G. Kluitenberg. B. J. Brinkman en A. M. Webster. K. L. S. Rik- kers en E. S. C. M. Duffhauss. F. J. H. Am- sen en S. M. Huijboom. H. J. Fortgens en J. C. Klabou. G. Eelman en A. Hulsegge. Geboren: 12 Aug. B. W. MarsmanVonk, z. N. HummelingJongeneel, z. 13 Aug. W. van Halemvan Broekhujjsen, z. G. C. Daalhuizen Jak, d. C. H. Kroonv. Emmerik, d. H. S KleinendorstKloek, d. V. A. M. A. Zwart Kennis, d. M. AmelungVisser, z. 14 Augustus S. de Borstvan Pelt, d. J. A. van Gelder v. 't Veen, z. De Haarlemsche Muziekvereeniging „Apollo" geeft Zondag 19 Aug., des middags van 3—5 uur een concert in Groenendaal. In verband met het 10-jarig bestaan van „Het Oosterkwartier" zal Donderdagavond een concert worden gegeven op den speeltuin aan de Zomervaart, om 8 uur. De Haarlemsche mu ziekvereeniging „De Postfanfare", onder leiding van den heer A. H. Maas, zal de volgende num mers ten gehoore brengen: le. IJselmeer, marsch, van G. Mol; 2e. Die Helgolander, Suite. Wals, van E. Kiesler; 3e. Inl. Wüstelaan 37 Santpoort-Station, Tel. 23666 Op de wielerbaan in het Heysel Stadion zijn Woensdag in den laten middag en avond de beide series verreden van den wedstrijd om het wereldkampioenschap achter groo te motoren over 100 K.M., welke Dinsdag wegens den regen moesten worden uitgesteld. In deze series reden mee onze landgenooten Van der Wulp en Blekemolen, doch geen van beiden is er in geslaagd een van de eer ste drie plaatsen'te bezetten en zich daardoor in den eindstrijd te plaat sen. Van der Wulp eindigde in zijn serie als vier de. Zijn rijden was echter niet onbevredigend, hij weerde zich geducht en maakte vooral in den eindspurt een goed figuur. Achter de drie lei ders, Lohmann, Lacquehaye en Ronsse blijven de, bezette hij zoodoende de vierde plaats. In de tweede serie had Blekemolen weinig kans om een behoorlijke positie in te nemen. Het was een matte rit, waarin de strijd zich slechts tusschen enkelen afspeelde, terwijl in de situatie der overigen geen verandering kwam. Zoo moest Blekemolen met de vijfde plaats genoegen nemen, achter Wambst, Metze, Severgnini en Synaeve. De renners eindigden dicht op elkaar, zonder rondenverschil. Manera heeft in den eersten rit den strijd gestaakt, nadat hij verliesronden had te incas- seeren wegens een lekken band. Ook de Engelschman Grant gaf in den twee den rit op, nadat hij verwoed had gevochten om de derde en daarna om de vierde plaats. Om kwart voor vijf, toen zich ongeveer ze venduizend toeschouwers op de tribunes be vonden, verschenen aan den start voor de eer ste serie Lacquehaye (Frankrijk), achter Bes sen, Ronsse (België), achter Ernest Fasquier, Manera (Italië), achter Manera Sr., Van der Wulp (Nederland) achter Kaser, Lohmann (Duitschland), achter Hasslich, Gilgen (Zwit serland), achter Hengli en Prieto (Spanje), achter Schadebrodt. De volgorde bij het vertrek was Lohmann, Gilgen, Lacquehaye, Van der Wulp, Ronsse, Manera en Prieto. Dadelijk valt Ronsse van der Wülp aan, maar deze is op zijn qui vive en houdt hem van zich af. Lacquehaye probeert hetzelfde bij Gilgen, maar ook deze aanval mislukt. De snelheid be draagt op dat oogenblik zestig a zeventig K.M. per uur. Na twintig ronden passeert Prieto Manera, terwijl Lacquehaye er intusschen in geslaagd is Gilgen voorbij te snellen, terwijl Ronsse eerst van der Wulp en daarna eveneens Gilgen passeert. Prieto, die nu vlak achter van dei- Wulp ligt, probeert ook den Nederlander voor bij te komen, maar deze weerstaat den aanval. Na 10 K.M. bedraagt de tijd 10 min. 14 3/5 sec. Prieto, die zeer veel strijdlust vertoont, valt opnieuw van der Wulp aan en thans lukt het hem dezen te passeeren. Even later snelt hij langs Gilgen. Van der Wulp passeert nu even eens den Zwitser en zijn voorbeeld wordt ge volgd door Manera, zoodat Gilgen op de laat ste plaats is aangeland. De Spanjaard, aangemoedigd door zijn suc ces, gaat nu op Ronsse af, doch de Belg is hem te sterk. Na 15 K.M. is de stand: 1. Lohmann; 2. Lacquehaye; 3. Ronsse; 4. Prieto; 5. Van der Wulp; 6. Manera; 7. Gil gen. In de vijftigste ronde heeft Gilgen een lek ken band en verliest daardoor drie ronden. Als hij weer in de baan verschijnt wordt hij nog eens door allen gelapt. De 20 K.M. worden afgelegd in 19 min. 112/5 sec. Van der Wulp trekt nu de aandacht door goed rijden. Hij valt Prieto aan en niettegen staande flinken tegenstand van den Spanjaard, verovert Van der Wulp de vierde plaats! Op dat moment loopt ook Manera Prieto voorbij. De tijd na 30 K.M. bedraagt 28 min. 29 3/5 sec. Van der Wulp versnelt zijn tempo en lapt na eenigen strijd Gilgen. Deze nuttelooze inspan ning immers de Zwitser lag reeds vier ron den achter komt den Nederlander duur te staan! Prieto maakt van de situatie gebruik om eerst Gilgen en dan van der Wulp voorbij te schieten en ook Manera gaat Prieto achterna. Zoo belandt van der Wulp op de voorlaatste plaats. De Duitscher Lohmann gaat nu zijn tempo verhoogen en trekt het heele veld mee. Hierbij komen Manera, Prieto en Gilgen te zwemmen. Lohmann lapt vervolgens alle drie en ook i Lacquehaye doet zulks. De 40 K.M. worden afgelegd in 37 min. 26 3/5 sec. Nu krijgt Lacquehaye een lekken band en verliest daardoor twee ronden. De stand is op dat moment: 1. Lohmann; 2. Lacquehaye; 3. Ronsse; 4. Manera (op 1 ronde); 5 Prieto; 6. Van der Wulp op 2 ronden); 7, Gilgen (op 6 ronden), Lacquehaye, die weer in de baan verschijnt, haalt zijn twee verloren ronden op schitterende wijze in. Er zijn dan 50 K.M. verreden in den tijd van 46 min. 5 1/5 esc. Manera heeft dan een lekken band en hij besluit den strijd definitief te sta ken. De stand is dan: 1. Lohmann; 2. Lacquehaye; 3. Ronsse; 4. Prieto; 5. v. d. Wulp; 6. Gilgen (op 7 ronden). De 60 K.M. worden afgelegd in 54 min. 31 4/5 sec. Lacquehaye begint nu te spurten en tracht de leiding te veroveren. Er ontstaat een geweldige jacht. Lohmann houdt goed vol en hij en de Franschman lappen Ronsse. Er volgen nog meer jaagpatrijen, waarbij Prieto en Van der Wulp eenige ronden verliezen. In 1 uur zijn afgelegd 66.350 K.M. De stand is dan: 1. Lohmann; 2. Lacquehaye; 3. Ronsse (1 ronde) 4. Prieto (4 ronden); 5. v. d. Wulp (4 ronden); 6. Gilgen (8 ronden). Na 70 K.M. is de tijd 1 uur 3 min. 9 4/5 sec. De Spanjaard vertoont nu een inzinking. Hij heeft blijkbaar te veel van zijn krachten gevergd en zakt zienderoogen af. Lohmann, Lacquehaye en Ronsse hebben weinig moeite hem te lappen. Na 80 K.M. bedraagt de tijd 1 uur 12 min. 23 3/5 sec. Nu zet Van der Wulp er opnieuw een gangetje in. Hij heeft succes en lapt Prieto en Gilgen, terwijl hij den Belg dwingt het tempo te ver- hooèen. De tijd na 90 K. M. is 1 uur 21 min. 51 sec. In de laatste tien K. M. worden Prieto en Gilgen verscheidene malen door de overigen gelapt. Van der Wulp rijdt een prachtigen eindstrijd en moet aan de drie leiders slechts één baanrbnde afstaan. Het eindresultaat werd: 1. Lohmann (Duitschland), tijd 1 uur 29 min. 472/5 sec. 2. Lacquehaye (Frankrijk) op twintig Meter. 3. Ronsse (België) op één ronde en 200 M. 4. Van der Wulp (Neder land) op vier ronden. 5. Gilgen (Zwitser land) -op negen ronden. 6. Prieto (Spanje) op 11 ronden. In de finale zijn dus geplaatst: Lohmann, Lacquehaye en Ronsse. Voor de tweede serie starten Metze (Duitsch land) achter Ville, Wambst (Frankrijk) achter Groslimond, Severgnini (Italië) achter Arthur Fasquier, Grant (Engeland) achter Vander- stuyft, Suter (Zwitserland) achter Paul Suter, Blekemolen (Nederland), achter Wiersma, Synaeve (België) achter Vermandel. Bij het vertrek is de volgorde Blekemolen, Synaeve, Wambst, Suter, Metze, Grant en Se vergnini. Dadelijk schiet Wambst naar voren om den kop te nemen, gevolgd door Metze en Grant. Suter zakt meteen af naar de laatste plaats. Na 10 K. M. is de tijd 10 min. 9 4/5 sec. Se vergnini spant zijn uiterste krachten in om Grant voorbij te komen, doch het lukt hem niet. De Italiaan houdt echter vol, valt Grant herhaaldelijk aan, tot de laatste bezwijkt en ge passeerd wordt, v Ook Blekemolen slaagt erin Grant achter zich te laten, doch de vreugde van dit succesje is maar van korten duur, want even later toont de Engelschman Blekemolen zijn rug. De 20 K. M. worden afgelegd in 17 min. 56 2/5 sec. De Engelschman komt nogmaals opzetten. Hij passeert Synaeve en Severgnini, maar de Italiaan neemt vrij spoedig de derde plaats weer in, terwijl de Belg naar de laatste plaats wordt verdrongen. De stand is nu: 1. Wambst. 2. Metze. 3. Se vergnini. 4. Grant. 5. Blekemolen. 6. Suter. 7. Synaeve. De rit is vrij onbeteekenend. Er gaat geruime tijd voorbij, voor er weer wat leven in den strijd komt. Na een half uur zijn afgelegd 33,840 K.M. Van deze 10 KM. is alleen te vermelden, dat Synaeve Suter van de zesde plaats verdringt. De 40 K.M. worden afgelegd in 35 min. 28 3/5 sec. Na een korte, vruchtelooze aanval van Grant op Severgnini wordt de wedstrijd weer eentonig. Dan ontstaat oprlieuw een duel tusschen Grant en Severgnini en het gevolg is, dat de Engelsch man moet zwemmen en dan door Blekemolen wordt verdrongen. De 50 K.M. worden afgelegd in 44 min. 18 2/5 sec. Dan trekt Synaeve ten aanval. Hij lapt Grant en Blekemolen, Suter lapt Blekemolen eveneens, terwijl Grant dan weer Synaeve pas seert. Na 60 K.M. bedraagt de tijd 52 min. 512/5 sec. De strijd wordt dan weer eentonig. In 1 uur worden afgelegd 68,800 K.M. Van nu af gaat de strijd alleen om de derde plaats tusschen Grant, Severgnini en Synaeve. Eerst trekt Grant op den Italiaan af, die op de derde plaats ligt, doch dit heeft geen resul taat. Grant en Synaeve bezetten om beurten de vierde en vijfde plaats. Als Grant weer eens Synaeve verdringt, lukt het den Engelschman ook Severgnini te ver dringen en de derde plaats te bemachtigen, maar de Italiaan houdt taai vol, valt hardnekkig aan tot het met het uithoudingsvermogen van den Engelschman gedaan is. De 70 K.M. worden afgelegd in 1 uur 1 min. 36 2/5 sec. Grant vermindert nu het tempo en wordt door Synaeve gepasseerd en nu blijft de Belg geruimen tijd op de vierde plaats, die hij ech ter opnieuw aan den Engelschman moet afstaan. De 80 K.M. worden gereden in 1 uur 10 min. 10 4/5 sec. Van de volgende 10 K.M. valt alleen te no- teeren, dat Synaeve Grant wederom van de vierde plaats verdringt. De andere stayers blij ven keurig rond rijden, zonder dat er verande ring in hun positie komt. De 90 K.M. worden gereden in 1 uur 18 min. 541/5 sec. Synaeve komt even te zwemmen en de En gelschman gaat hem voorbij. De Belg komt echter dadelijk weer in actie en nu zwemt Grant, waardoor Synaeve weer op de vierde plaats terecht komt. Dan wordt het den Engelschman te machtig en hij staakt den strijd! Het eindresultaat wordt: 1. Wambst (Frankrijk) 1 uur 27 min. 212/5 sec.; 2. Metze (Duitschland) op 10 meter; 3. Severgnini (Italië) op 50 meter; 4. Synaeve (België) op 100 meter; 5. Blekemolen (Neder land) op 300 meter; 6. Suter (Zwitserland) op 350 meter. Een onbelangrijke race voor het publiek, doch een keurig gereden rit, waarbij geen der renners is gelapt!. xi ROME, 14 Aug. (Reuter) In de avond bladen van Woensdag wordt het aantal dooden bij de overstroomingsramp te Ovada thans als 200 aangegeven. Woensdagmiddag kwam de koning te Ovada aan en vertoefde ongeveer een uur op de plaats des onheils. Hij sprak woorden van troost tot de be volking. De weggeslagen bruggen zijn reeds door hulp bruggen vervangen teneinde het verkeer met Ovada weder te herstellen. De tot nu toe geborgen lijken heeft men in schoollokalen en kloosters opgebaard. Uit Ovada worden de eerste verhalen van ooggetuigen van de overstroomingsramp be kend. Een jongeman, die zich juist op een hooggelegen punt van de stad bevond, toen de watergolf naderde, en een goed overzicht over het geteisterde stadsgedeelte had, vertelde, dat1 de huizen als stroohalmen door de aanrollende watermassa's werden weggemaaid. De meeste bewoners van dit stadsgedeelte brachten zich op de hooger gelegen plaatsen in veiligheid. In totaal waren het ongeveer duizend perso nen, die hier den nacht doorbrachten. Vanmorgen vroeg, tegen 7 uur, begon het opnieuw te regenen. Het gerucht deed de ron de, dat een tweede dam was doorgebroken en dat het water opnieuw ging stijgen. In paniek vluchtten de menschen naar de nabijgelegen heuvelen, van waar zij pas nadat men hen had gerustgesteld, door carabinieri en militie-af- deelingen teruggebracht konden worden. Op het oogenblik is alle gevaar geweken, aangezien de opgestuwde watermassa is wegge vloeid. In de omgeving van Ovada staat het water nog slechts op enkele velden, zoodat men thans een overzicht heeft van de aange richte vernieling. Waar het water is doorge drongen, is niets gespaard gebleven. Huisraad, meubelen, bedden, fietsen, automobielen en cadavers van vee en huisdieren liggen overal verspreid. De gevonden lijken zijn reeds ge borgen, doch het opruimen van de puinhoopen zal wel geruimen tijd .duren. Het staat vast, dat de materieele schade verscheidene millioe- nen lire bedraagt. ROME, 14 Aug. (Reuter) Woensdagavond iaat werd van officieele zijde medegedeeld, dat het aantal dooden bij de overstroomingsramp van Ovada tot nu toe vastgesteld, 70 bedraagt. Dit getal is evenwel naar te begrijpen is nog aan verandering onderhevig. Ook het dorp San Martino schijnt bijna ge heel door het water te zijn vernield. Op deze plaats alleen reeds zou het aantal dooden de 100 nabij kunnen komen. Woensdag deed de Zeekrijgsraad te Willems oord onder presidium van Mr. de Sitter uitspraak in de zaak tegen luit. ter zee 2e klasse H. L. van B„ die als oudst aanwezend officier het bevel had over Hr. Ms. „De Zeven Provinciën" bij het uitbreken van de muiterij aan boord van dien bodem in Februari 1933. Veertien dagen geleden had de fiscaal, officier van administratie le klasse mr. D. M. Fran cken, tegen bekl. een gevangenisstraf geëischt van vier maanden en ontslag uit den zeedienst. Thans veroordeelde de Zeekrijgsraad be klaagde tot drie maanden gevangenisstraf met aftrek van den tijd in preventieve hechtenis doorgebracht (van 11 Februari tot 15 Maart 1933) en ontslag uit den mili tairen dienst zonder onthouding van de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen. Beklaagde volstond met het doen uitspreken, van deze straf. Voorlezing van het geheele von nis met de weerlegging van zijn verdediging wenschte hij niet. De heer van B„ zal, naar wij vernemen, zeer waarschijnlijk in hooger beroep gaan bij het Hoog Militair Gerechtshof. HAARLEM. Geëxamineerd 4 mannel. candi dates Geslaagd de heeren C. Bos, te Berk hout; J. G. L. Lippits, Hoorn; B. C. A. Louwe, Uitgeest; en na herexamen: Tj. W. de Boer. Purmerend. De examens zijn afgeloopen. Geëxamineerd zijn 131 mann. en 69 vr. can didates Daarvan slaagden 66 en 31 Candida- ten. Een advertentie behoeft geen „kapitalen" te kosten. Plaats maar eens een Omroeper! Rubri ceering en gelijkvormige zetwijze. Billijk han delstarief.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4