Parijs bewaart een strenge geheimhouding De ijle sfeer der Parijsche conferentie Het nieuws van heden Mgr. J. H. Jansen Opstand in Albanië HET GERINGSTE KWAAD DE RAMP IN ITALIË NOG STEEDS NIET GEVORDERD DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1935 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19494 Invloed op koloniale bevolkingen Indrukwekkende begrafenis der slachtoffers Groote manoeuvres Het Weer illllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllliilllllllillllllllllllllllim Bij den dood van Wiley Post Vliegtuig vertrokken om de lijken der slachtoffers terug te brengen Boerenvechtpartij in Polen Wiley Post in gezelschap van Will Rogers, gekiekt vóór hun vertrek uit Cali- lornië naar Moskou. In Alaska is het prachtige vliegtuig van Post, de „Winnie Mae" thans neergestort, waarbij hij en zijn metgezel den dood vonden Bij een hevige gasontploffing te Brussel werden de ruiten van meer dan twintig huizen vernield. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor Over het algemeen een zeer pessi mistische stemming over te verwachten resultaten „Osservatore Romano" over het conflict De moord op Jones Bij Britsche en Chineesche autori teiten nog steeds geen offi- cieele bevestiging De schade te Brest en Toulon DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Benauwdheden verstoren de nachtrust ernstig De actie der Deensche boeren NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Inge2 mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Op uitdrukkelijk verzoek van den Fran. schen minister-president Laval wordt er een nauwgezet stilzwijgen door alle be trokkenen bewaard over de drie-mogendheden. conferentie, welke te Parijs is aangevangen. Eden, Laval en Baron Aioisi, elk ter zijde ge staan door eenige medewerkers, houden be sprekingen om te zoeken naar een oplossing van het Italiaansch.Abessinisch conflict, waar door een oorlog tusschen Italië en Abessinië zou worden voorkomen. Men beschouwt het als een gunstig teeken, dat de vrijwel recht tegen over elkander staande onderhandelaars niet onmiddellijk na het eerste contact met kwade koppen van elkaar zijn weggeloopen, maar de besprekingen voorrtzetten. Dat men dit doet, be wijst, hoe hachelijk en gespannen men den toe stand oordeelt en hoe moeilijk te verzoenen men de Engelsche en de Italiaansche opvatting acht. Op zichzelf beteekent het nog niet veel, dat het niet aanstonds tot een breuk is geko. men. Alle partijen willen immers tijd winnen. Italië om zijn oorlogsvoorbereidingen in Oost- Afrika te voltooien en het einde van den regen tijd in Abessinië, waarbinnen krijgsverrichtin gen niet goed mogelijk zijn, af te wachten, Engeland om het prestige van den Volkenbond alsnog een kans op redding te geven en Frank rijk om te beproeven een uitweg te vinden, waarop Engeland en Italië elkaar tegemoet kunnen komen. Uit het feit, dat de bom te Parijs niet bij de eerste aanraking gebarsten is, mag voorshands nog niet geconcludeerd wor den, dat zij ook niet meer barsten zal, maar alleen, dat geen der drie partijen het oppor tuun acht om haar thans reeds tot ontploffing te brengen. Het Italiaansch.Abessinisch con flict is een tijdbom met een straf opgewonden veer. Laval heeft de weinig benijdenswaardige taak te probeeren het beangstigend tikkende uurwerk onklaar te maken, zonder dat de bom explodeert en zonder dat hij zelf door scherven getroffen wordt. Er bestaat niet veel hoop, dat hem dit zal gelukken, maar zoo lang er te Parijs nog geen daverende, knal wordt verno men, is een voorkoming van het ernstig drei gend gevaar nog mogelijk. Terecht heeft de „Osservatore Romano" dezer dagen den innigen wensch geuit, dat de onderhandelingen te Parijs een oorlog in Oost-Afrika zullen weten te verijde len. Immers de geweldige risico's, welke aan zulk een oorlog verbonden kunnen zijn, moeten zóó groot geacht worden, dat men bijna geneigd zou zijn te verklaren, dat deze tot eiken prijs vermeden moeten worden. Zooals men weet, heeft Italië van den eenen kant beweert, dat het Italiaansch-Abbessinisch conflict een zuiver Afrikaansche quaestie is, waarmee de Euro- peesche mogendheden noch de Volkenbond zich hebben te bemoeien. Van den anderen kant heeft Italië het voorgesteld alsof het in naam der Europeesche beschaving gerechtigd is een veroveringsveldtocht tegen het achter lijke en barbaarsche Abessinië, dat ten onrech te en mede door het al te goed vertrouwen van Italië lid van den Volkenbond is geworden, te ondernemen. Ja zelfs, is door Mussolini zelf 't rassenprobleem herhaaldelijk op den voorgrond geschoven en heeft hij getracht den indruk te wekken, dat het den plicht van Europa zou zijn Italië in zijn agressieve politiek tegen het zwar te Abessinië te steunen, omdat het zelfbehoud van het blanke ras dit zou eischen. Dit alles is natuurlijk maar Italiaansche politieke litera tuur ter camoufleering van de reeds sinds lang door Italië zelf onomwonden erkende eigenlijke motieven van expansieven aard. In Afrika heeft de donkere bevolking de rassen- visie van Mussolini echter gretig overgenomen en ze wordt ijverig gepropageerd met de these, 't in 't Abessinisch conflict eigenlijk om de tegenstelling blank en gekleurd gaat. Hoe ge vaarlijk dat is, bewijzen de militaire verster kingsmaatregelen, welke zoowel in Erythraea als in Italiaansch Somaliland door de Italia nen, als in Fransch Somaliland door de Fran- schen en in Britsch-Somaliland en den Soedan door de Engelschen genomen zijn moeten wor den om de gekleurde bevolking, wiens hart naar liet bedreigde Abessinië uitgaat, eventueel in bedwang te kunnen houden. Indirect'hebben alle ook buiten Afrika kolo- niseerende mogendheden er belang bij, dat de tegenstelling tusschen blank en gekleurd niet door een Italiaansch-Abessinischen oorlog wordt verscherpt. Indien Italië zulk een oorlog we derom zou verliezen, zouden in de koloniale ge bieden de inboorlingen wel eens den lust kun nen gaan gevoelen om zich gewelddadig tegen de overheersching der blanken in het algemeen te gaan verzetten. Wint Italië zulk een oorlog, dan bestaat er kans op nieuwe en verhevigde verbittering bij de gekleurde volkeren. Alleen, wanneer Engeland en Frankrijk en uiteindelijk de Volkenbond een vreedzaam compromis, dat ook door Abessiië vrijwillig aanvaard kan wor den, weten te bereiken, zal het moeizaam ver worven vertrouwen van vele kleurlingen in de koloniale gebieden niet op het spel worden ge zet. Deze koloniale zijde van het Italiaansch- Abessinisch conflict is van groot en algemeen belang, zooals het van groot en algemeen be lang is, dat de Europeesche samenwerking tus schen Engeland, Frankrijk en Italië niet licht vaardig in de waagschaal wordt gesteld. Maar hoe gewichtig deze belangen ook zijn, het is te betreuren, dat men zich bij de onderhande lingen te Parijs niet heeft kunnen stellen op een zuiver juridisch en zedelijk standpunt, doch zijn toevlucht heeft moeten nemen tot de verdragen van 1906, 1925 en 1928 om een bruik baar uitgangspunt voor de besprekingen te vin den. Daardoor is de Volkenbond als internatio naal rechtsinstituut niet alleen tijdelijk terzijde geschoven in de hoop, dat hij later eventueel met succes weer zal kunnen worden ingescha keld, maar baseert men zich ook op een in zich contradictoir verdrag rij. dat van 1906, dat wel de onafhankelijkheid en souvereiniteit van Abes sinië garandeerde, maar tevens dit principe te kort deed door Abessinië in een Fransche, En gelsche en Italiaansche invloedssfeer te verdee- len, terwijl Abessinië zelf dit verdrag nimmer heeft willen erkennen. Het verdrag van 1906 had na de stichting van den Volkenbond, met wiens principes het in strijd was, herzien die nen te worden. Nog wonderlijker is het dat men de Èngelsch-Italiaansehe afspraken van 1925, welke niet alleen in conflict met het ver drag van 1906, maar ook met de Volkenbonds beginselen kwamen en op aandrang van Frank rijk moesten worden geannuleerd, ook tot een deel van het fundament der huidige onderhan delingen heeft verklaard. Het Italiaansch-Abes- sinisch vriendschaps- en arbitrage-verdrag van 1928 vormt eigenlijk de eenige „einwandfreie" basis voor een volkomen verantwoorde en zui vere regeling van het hangende conflict. In het beste geval, zal dus een eventueele vreed zame oplossing gevonden kunnen worden op grond van niet geheel onbedenkelijke motieven en niet juridisch onaanvechtbare gronden. Het zal dus een quaestie worden van een kiezen van het geringste kwaad, omdat het volkomen ze delijke en juridische goed bij voorbaat door de van den aanvang van het conflict aangenomen houding der partijen uitgesloten werd. Dit ge ringste kwaad is natuurlijk een vreedzame op lossing, een compromis. Maar of dit bereikt zal kunnen worden, is en blijft vooralsnog een hoogst précaire aangelegenheid. GENUA, 17 Aug. (Reuter.) Te Ovada hadden zeer indrukwekkende begrafenis-plechtigheden piaats voor de slachtoffers van de ramp te Ovada. Na door de geestelijkheid te zijn gezegend, werden de kisten met het stoffelijk overschot door jonge fascisten op affuiten van kanonnen geplaatst, waaromheen zich soldaten plaatsten. Tusschen rijen vlaggen trok vervolgens een lange stoet langs de kisten. Nabij Chalon-sur-Marne vinden omvangrijke troepenverplaatsingen plaats, ter voorbereiding van de groote manoeuvres. Voor de eerste maal zullen drie geheel gemotoriseerde divisies te genover elkaar staan, die tezamen een effectief van ongeveer 20.000 man vormen. 1 VERWACHTING: Zwakke veranderlijke |- H wind, meest zwaar bewolkt, waarschijn- lijk eenige regen, weinig verandering in -- temperatuur. Hoogste stand: 767.8 te Andanes. H Laagste stand: 758.4 te Vestmanör. Zon op v.m. 5.45 onder n.m. 8.21 p Licht op 8.51 Maan op n.m. 9.06 onder v.m. 9.54 Laatste kwartier 21 Augustus TUNEAU (Alaska), 17 Augustus Een vlieg tuig vertrok van hier naar Fairbanks om de lijken van Wiley Post en Will Rogers terug te brengen. NEW-YORK, 17 Aug. (Reuter) Alle bladen pubiceeren vandaag woorden van lof van we reldberoemdheden bij de herdenking van Wiley Post en Will feogers, o.a. ook een telegram van den Prins van Wales. Charley Chaplin staakte voor de rest van den dag zijn werk, toen de correspondent van Reu ter hem het droevige nieuws mededeelde. Leiders van het Congres, schrijvers, aviateurs en sportslieden hebben gisterenavond in radio redevoeringen, die overal in de Vereenigde Sta ten werden gehouden, de nagedachtenis van Wiley Post en Will Rogers geëerd. Reeds is het initiatief genomen voor de in stelling van een openbaar fonds voor de op richting van een standbeeld voor Will Rogers. De vice-commissaris van Buitenlandsche Za ken, Krestinski, heeft zijn condoleance aangebo den aan den ambassadeur der Ver. Staten te Moskou, Billitt, bij gelegenheid van den dood van Wiley Post. WASHINGTON, 17 Aug. (Reuter.) Het stof felijk overschot van Wiley Post en Will Rogers zijn aan boord van een vliegtuig gebracht, dat van Point Barrow naar Fairbanks is vertrok ken. Als een vreemde speling der omstandig heden wordt gemeld, dat de Senaat te Washington juist een wetsontwerp aannam en naar het Huis van Afgevaardigden zond, waarbij wordt goedgekeurd, dat de regeering de „Win nie Mae", het vliegtuig, waarmede Wiley Post om de wereld vloog, aankoopt voor 25000 dollars. Na het vliegtuig op een aantal van 2ijn beroemde vluchten te hebben gebruikt, had Post het onlangs „geptensionneerd", ten gunste van de nieuwe machine, waarmede hij nu, te zamen met Will Rogers, in Alaska den dood vond. WARSCHAU, 17 Aug. (Reuter.) Na een godsdienstoefening heeft in een van de voor steden een vechtpartij tusschen boeren plaats gehad, waarbij een boer werd doodgeslagen. Bij een poging om de daders te arresteeren, werd er ook een politieman en nog een boer met revolverschoten gedood. De moordenaars sloegen op de vlucht en ver wondden bij de achtervolging nog drie per sonen. Ten slotte zijn zij evenwel gevangen ge nomen. WARSCHAU, 17 Aug. (Reuter) In het plaatsje Terebzouw, nabij Durno, brak gisteren een brand uit, die drie boerderijen in de asch legde. Tijdens het blusschingswerk ontploften tal rijke, door de boeren verstopte, karabijnpatronen en granaten, waardoor een brandweerman ge dood en talrijke anderen gewond werden. .yjMI .vlvNvS JMÉ,:.,;! ROME, 17 Aug. (Reuter) De „Osser vatore Romano" drukt de hoop uit, dat de Parijsche conferentie tot een oplossing in 't Italiaansch-Abessinisch conflict zal leiden. Het blad voegt er aan toe, dat „Engeland, ondanks zijn krachtige pogingen om in Oost-Afrika het machtsevenwicht te ver dedigen, noch zijn begrip voor de Italiaan sche belangen verbergt, noch ontkent, dat deze door een compromis bevredigd kunnen worden. PARIJS, 17 Aug. (Reuter) De „Matin" wijst op de bespreking van Aioisi met Eden over het verdrag van 1906. Terwijl men van Italiaansche zijde van oor deel is, dat bij dit verdrag de verdeeling van Abessinië is voorzien, wordt van Britsche zijde verklaard, dat de artikelen I tot IV van dit verdrag handelen over een zuiver economische verdeeling en niet over een politieke. Het blad schrijft verder, dat men wel mag aannemen, dat Engeland, indien het niet mocht gelukken Italië te brengen tot een vreedzame oplossing van de kwestie, minstens een moreele veroordeeling van Italië te Genève zal verlan gen. Men weet evenwel in Engeland zeer goed, dat Frankrijk geen gevolg zal geven aan 't voor stel van Eden, zelfs indien Engeland afziet van economische sancties. De buitenlandsch-politieke medewerker van de „Excelsior" wijst erop, dat de voortzetting van de besprekingen heden niet zeker is, alles hangt ervan af, of Mussolini den Italiaanschen vertegenwoordiger instructies zal geven en welke deze instructies zullen zijn, nadat Aioisi gisteren Mussolini telefonisch op de hoogte heeft gesteld met de voorstellen van Engeland. LONDEN, 17 Aug. (Reuter) De correspon dent van de „Times" te Parijs meldt, dat baron Aioisi zich bij de gisteren gehouden besprekin gen ertoe heeft beperkt, in algemeene lijnen den bekkenden Italiaanschen eisch inzake kolo niale expansie en de vrije hand in Abessinië te herhalen. De weinige geneigdheid van den Italiaan schen gedelegeerde om een duidelijke verklaring af te leggen,' is den beiden anderen delegaties onbegrijpelijk. Intusschen hoopt men, dat de besprekingen vanmorgen zullen kunnen worden hervat. Ba ron Aioisi heeft geen volmacht en moet der halve telkens aan Rome instructies vragen. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" meent te weten, dat baron Aioisi gisterenavond een lange mededeeling aan Mus solini heeft gezonden en dat vandaag het ant woord hierop verwacht wordt. PARIJS, 17 Aug. (Reuter) Mussolini, aldus de „Echo de Paris", heeft geen aanleiding haast te maken, aangezien iedere dag voor 4 Sep tember hem nieuwe aanbiedingen zal geven. Het schijnt steeds meer alsof zich tusschen Italië en Engeland een krachtproef voordoet, welker af loop noodzakelijk ook zijn uitwerking zal heb ben op de Fransche politiek. De „Journal" wijst er op, dat de eerste dag der onderhandelingen de grootste moeilijkhe den, welke een overeenstemming in den weg staan, in het juiste licht heeft geplaatst. Ook in Engelsche kringen is men zeer pessimistisch. De „Oeuvre" is van meening, dat logisch gedacht een vreedzame oplossing onmogelijk is. Frankrijk en Engeland hebben Vrijdag af zonderlijk aanbiedingen gedaan aan Italië, ter wijl tegelijkertijd bekend is geworden, dat de keizer van Abessinië bereid is, de Italiaansch Abessinische grenszone te demilitariseeren, ten einde den Duce voldoening te geven. De drie te Parijs vergaderende onderhandelaars hebben in ieder geval het voornemen verder te werken aan de oplossing der moeilijke kwesties. Men heeft zelfs de gedachte eventueel naar Rome te gaan, om Mussolini ertoe te bewegen toe te stemmen in een overeenkomst, welke de Volkenbond op 4 September oncjer zijn bescherming zou kunnen nemen. Voorloopig heersch evenwel te alle drie de kampen een tamelijk pessimisme. Het rapport, dat de Engelsche minister Vrijdag avond heeft verzonden over het verloop der zit ting, zou weinig opwekkend zijn geweést. OTTAWA, 17 Aug. (Reuter) Ministerpresi dent Bennett heeft in antwoord op een rede van een der Kamerleden inzake het Italiaansch- Abessinisch conflict uiteengezet, dat, ingeval zich voor de verkiezingen gebeurtenissen moch ten voordoen, waaruit te voorzien zou zijn, dat Canada betrokken zou kunnen worden bij een Europeesch conflict als gevolg van het Itali aansch-Abessinisch geschil, het parlement bin nen 14 dagen bijeengeroepen zcAi kunnen worden. LONDEN, 17 Aug. Reuter meldt uit Peking: Op de Britsche ambassade en bij de Chinee sche autoriteiten is nog steeds geen officieele bevestiging ontvangen van den moord op den Engelschen journalist Gareth Jones, wiens lijk Vrijdagochtend door Chineesche militairen zou zijn gevonden. De vertegenwoordiger der Britsche ambassade te Kalgan, captain Miller en de Duitsche journalist Dr. Muller, die met Jones door de bandieten was gevangen genomen, zijn op weg naar Sjantoeng, teneinde het derwaarts ge. zonden stoffelijk overschot te identificeeren. Bij den dood van Wiley Post; een vliegtuig ie vertrokken om de lijken te bergen; deelneming uit de geheele wereld. De confementie te Parijs: over het algemeen zeer pessimistische stemming over te verwach ten resultaten der besprekingen. De ramp in Noord-Italiëplechtige begrafenis van slachtoffers te Ovada. De opstand in Albanië: officieuze berichten deelen mede, dat de toestand weder normaal is. Pater Hon. Caminada, Provinciaal der Paters Franciscanen, bediend. Dc heer A. J. van Leusen, opvolger van mr. Slingenberg in de Prov. Staten van Noord-Hol land. In den toestand van Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen is de laatste dagen eenige ver ergering gekomen. De benauwdheden nemen toe, waar door de nachtrust ernstig verstoord wordt. Daarom is voorloopig absolute rust nood zakelijk. TIRANA, 17 Aug. (Reuter) Het officieuze Al- baansche Telegraafagentschap geeft de vol gende beschrijving van de onlusten te Fieri en omgeving: „Aan een aantal opstandelingen is het op aanstichting van een subaltern officier van de gendarmerie, die 35 gendarmes en eenige bur gers tot 'n opstand tegen het staatsgezag heeft verleid, gelukt, zich van de stad Fieri meester te maken en naar Loesjoeja op te rukken. Het gendarmeriecommando van Loesjoeja, dat van dezen opmarsch tijdig op de hoogte was gesteld, heeft de opstandelingen tegenge houden en ze op de vlucht gejaagd. Troepen hebben het oproer direct zonder bloedvergieten onderdrukt. Het eenige slachtoffer van deze muiterij was generaal Gjilardi, die, zonder iets van de on lusten te Fieri te weten, zich naar Pojani be geven heeft en door de opstandelingen werd ge dood. In geheel Albanië heerscht volmaakte rust. De meeste opstandelingen zijn gearresteerd. De overigen worden door de bevoegde autoriteiten vervolgd, en hun arrestatie kan ieder oogenblik plaatsvinden. De berichten over een aanslag op den koning zijn geheel onwaar en van allen grond ont bloot." De Deensche soc.-dem. minister van Handel heeft in een verklaring uiteengezet, dat de han delspolitieke maatregelen zijner regeering juist zijn geweest en dat zijn regeering ook verder het roer krachtig in handen zal hebben. Hij is er van overtuigd, dat de actie der boeren mis lukken zal. De premier zou zich reeds scherp gewend hebben tegen de maatregelen van de boeren. De minister van Buitenlandsche Zaken heeft verklaard, dat alles, waardoor onrust geschapen wordt op de geldmarkt zeer gevaarlijk zou kun nen worden voor de handelspolitieke situatie, terwijl de minister van handel er in het bijzon der op wijst, dat georganiseerde sabotage riet zal worden geduld. „Berlinske Tidende" is van meening, dat de ontworpen strijdmaatregelen geen goede resul taten zullen hebben, laat staan doorgevoerd kunnen worden, aangezien een wijziging van den koers van de kroon alleen mogelijk zou zijn door een politieke overeenkomst. Volgens de meening van het blad zouden de maatregelen ook eerst hun uitwerking kunnen doen gevoe len na een langeren tijd. PARIJS, 17 Aug.(Reuter). De gerechtelijke deskundigen die in Brest en Toulon een onder zoek hebben ingesteld zijn met hun werkzaam heden gereed gekomen. De tijdens de onlusten in beide steden door de muiters aangerichte schade bedraagt meer dan 2 millioen francs. Stand op Zaterdag 1 uur n.m.: 763,9 Vorige stand: 764,5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1