EXWETO VACANTIE-WEEK Kindermoord Rijksmiddelen MEISJES IN UNIFORM ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1935 Belgische konings< kinderen Schuitje overvaren te Nijmegen Tweede brandkast moet het ontgelden GEEFT U TIJDIG OP VOOR EEN VAN ONZE MOOIE TRIPS NAAR BRUSSEL Radio-rede geweigerd Echtpaar te Hengelo gearresteerd NED. POMOLOGISCHE VEREENIGING Het monopolierecht op fruit MEISJE „GESMOKKELD" Matrozen, die.haar hielpen, ontslagen Hedenmorgen verlaten zij Noordwijk 44.000 GLD. VERDUISTERD Oud-zelfbestuurder vier jaar verbannen VASTSTELLING VAN LOON Overleg moet gepleegd worden DE SCHADE AAN DE „OEHOE" Reparatie van langen duur Postvluchten Droevig ongeval op de Waal DE VERKEERSTELLING OP ZONDAG Vergoedingsregeling voor werkloozen BEGRAFENIS Jhr. BERG MUTATIES BIJ DE NED. SPOORWEGEN R.K. PAEDAGOGISCHE WEEK R. K. Handelshoogeschool Inzegening nieuwe kapel Rugspek mag geen borax bevatten Carel van Leeuwen Boomkamp Kasteel de Cannenburgh De „Kwak" heeft slecht weer De reis van de „Tarakan" TWEE INLANDERS DOOD GESLAGEN 140 beklaagden gevonnist POLITIEAGENT VERDACHT VAN DIEFSTAL BANDJIR TE GORONTALO Ir. Mussert op Sumatra Zevenhonderd gulden thans te Slikkerveer buit gemaakt DE INTERN. WEDSTRIJDEN TE BRUSSEL UIT DE STAATSCOURANT Consulaat Rechterlijke macht Onderscheiding Belasting d ienst Adres: Centraal Reisbureau der V.K.P. - N.Z. Voorburgwal 65-73 Amsterdam onder motto „Exweto" In Juli ruim f I millioen beneden de raming gebleven Radion-waschhandleiding II DOOR BERTA RUCK iliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii llllll Te Hengelo (Geld.) is gearresteerd het echt paar W., dat er van verdacht wordt een pas geboren kind in de omgeving zijner woning te hebben begraven. Toen de vrouw eerst in verzekerde bewaring ■Was gesteld, vervoegde de man zich ten ge- toeentehuize en ging onverwachts den veld wachter B. te lijf, zoodat deze assistentie van een paar burgers moest inroepen. Het echtpaar zal voor den Officier van Ju stitie te Zutphen worden geleid. In café de Kroon te Den Haag is de jaar- Hiksche algemeene ledenvergadering der Ned. Pomologische Vereeniging, hoofdafdeeling ..Fruitteelt" der Ned. Heidemaatschappij ge houden. De vergadering stond onder leiding van den eersten onder-voorzitter der vereeniging den heer G. v. Leusen (Frederiksoord)De Fe geering was ter vergadering vertegenwoor digd door den inspecteur van den Landbouw tor. J. J. Wintermans. Staande herdachten de aanwezigen het over laden van den oud-voorzitter der Pomologi sche Vereeniging Jhr. de Jong van Beek en Honk, waarna de voorzitter een kort openings woord uitsprak. Zoowel het jaarverslag als het verslag van de commissie tot het nazien der rekening over 1934 werd goedgekeurd. Het lid van genoem de commissie, de heer W. F. van Beeck Cal- hoen merkte op dat de financieele resultaten Tan den proeftuin te wenschen overlaten. In verband hiermede adviseerde spr. het voor beeld van de afdeeling Zuid-Hollandsche eilan den te volgen. Een jaarlijksche vaste bijdrage af te dragen aan den Proeftuin, zooals de afd. Zuid-Holland- sche eilanden reeds doet, komt spr. gewenscht voor. De voorzitter zegt overweging van dit voor stel toe. De periodiek aftredende bestuursleden de hee- ren A. v. d. Have en G. van Leusen worden biet algemeene stemmen herkozen. Bij de rondvraag kwam de heer A. Booy met klem op tegen een adres van Ned. fruitimpor- teurs. aan de Regeering gericht en waarin ver laging van het monopolierecht op fruit wordt bepleit. Een zoodanige verlaging is niet in het belang van de telers. Spr. stelde de vraag of het, niet wenschelijk is bij de regeering nog maals aan te dringen het monopolierecht ze ker niet te verlagen. Het leek spr. niet ge wenscht het monopolierecht als onderhande- hngsobject te gebruiken, hetgeen bij Ned.-Ita- haansche handelsbesprekingen is geschied. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur reeds een adres als door de woordvoerders be weid aan de Regeering heeft gericht. Overwo gen zal worden of na de door de sprekers haar voren gebrachte argumenten aanlei ding bestaat op dit adres terug te komen. Mr. J. J. Wintermans merkt op dat de po sitie van de Ned. fruittelers ten departemente voortdurend wordt bezien. Met het oog op den afzet van Ned. producten dringt spr. op een aantrekkelijker verpakking aan, die niet bij Amerikaansche of Australische verpakking be hoort achter te staan. Na de opmerkingen van den afgevaardigde her Regeering sluit de voorzitter de vergade ring. Na afloop der vergadering vereenigden de ?Q*to)ezigen zich aan een gemeenschappelijken koffiemaaltijd in café-restaurant de Kroon. In den middag zou een excursie naar het Westland plaats hebben, waarbij o.a. de ten toonstelling in Naaldwijk zou worden bezocht. De excursie zou worden besloten met een samenkomst op het vliegveld Waalhaven. Een romantische geschiedenis heeft zich de fer dagen te Rotterdam afgespeeld; of liever het slot van deze geschiedenis speelde ,in de Maasstad. 9 Augustus, vertelt de „N. Rott. Ct.", kwam in de haven alhier aan een Nederlandsch «mip, dat een reisje naar Finland had gemaakt. Ie Aabo is een 15-jarig meisje aan boord van hit schip gegaan, zonder dat de kapitein of stuurlieden dit wisten. Zij kwam aan boord «ank zü de hulp van een matroos, die haar vei borg in het logies, dat hij met eenige andere matrozen deelt. De aanwezigheid werd door de matrozen geheim gehouden. Het meisje kwam hooit aan dek en vertoefde, als men vreesde hat er kans was, dat zij ontdekt zou worden, m een kast. Té Rotterdam heeft men kans ge zien het meisje, een Finsche, zonder dat iemand het bemerkte, aan wal te brengen. De matroos, «ie haar te Aabo aan boord smokkelde, bracht haar hier ter stede bij familie van hem onder. Den paar dagen later kwam dit verhaal de rivierpolitie ter oore. Een van de matrozen, die Van de zaak afwist, heeft waarschijnlijk het romantische verhaal aan kennissen verteld en 200 ging het verder, tot het bij de politie te recht kwam. De politie heeft het meisje opge spoord en naar den Vreemdelingendienst ge bracht. 2ij vertelde, dat zij in Finland in een Tehuis voor Meisjes verblijf hield, waar een tante haar had ondergebracht. Haar vader, een architect, Was n.l. op reis en haar moeder, een artiste, maakte een tournee door Zweden. Zü had naar haar moeder in Zweden willen gaan en daarom de hulp van den Nederlandschen matroos inge roepen. De bedoeling was geweest, om het meis je van Rotterdam later naar Zweden te „smok kelen." De Vreemdelingendienst heeft er voor gezorgd, dat het meisje naar Finland Terugkeert. De matrozen, die in het logies verblijf hielden, waar het meisje was verborgen, zijn ontslagen door de reederij. Naar het „Handelsblad" verneemt, zullen de Belgische koningskinderen, na ruim anderhal ve maand gelogeerd te hebben bij burgemees ter Van de Mortel, hedenochtend Noordwijk verlaten en naar België terugkeeren. MEDAN, 16 Aug. (Aneta) Een speciaal door den Sultan van Deli samengestelde Kerapatan behandelde de zaak tegen den vroegeren zelfbe stuurder van het landschap Padang, die in Mei 1932 naar den Overwal verdween, waarna ont dekt werd dat in den loop van verschillende jaren verduisteringen waren gepleegd tot een totaal van ƒ44.000 ten nadeele van de Land- sehapskas. De voortvluchtige keerde in Maart 1935 per vliegtuig terug, waarna zijn arrestatie volgde. Beklaagde bekende. Hij werd veroordeeld tot vier jaren verbanning naar Bengkalis, bene vens tot terugbetaling van het verduisterd be drag binnen drie maanden. Op vragen van het Tweede Kamerlid Kersten betreffende bezwaren van landbouwers tegen het plegen van overleg met de besturen van ar beidersbonden in zake vaststelling van loon, heeft minister Gelissen medegedeeld, dat in derdaad sommige Zeeuwsche landbouwers be zwaren hebben. De minister is niet bereid medewerking te verleenen tot het geven van ontheffing van de verplichting tot het plegen van overleg, aan gezien het gevolg hiervan zou zijn, dat de ge- heele door zijn ambtsvoorganger getroffen re geling illusoir zou worden. Volgens nadere bij de directie der K.L.M. in gekomen berichten is de materieele schade bij het ongeval met de „Oehoe" op Aruba vrij ern stig geweest. Toen de piloot van de „Oehoe" in den aan loop op het smalle veldbemerkte, dat er zijwind opstak, heeft hij sterk geremd, teneinde niet het risico te loopen dat het toestel buiten het vliegveld terecht zou zijn gekomen. Als gevolg van het sterke remmen is de „Oehoe" op haar neus gaan staan, waarbij de middenmoter en de cockpit ernstig werden beschadigd. De reparatie zal geruimen tijd in beslag ne men. De „Sperwer" is op de thuisreis" in Jodphur aangekomen. Kom, kom, meneer de agent er Is hier een gecostumeerd bal en na wordt U om mijn échte apache-costuum boos.J Vrijdagnamiddag omstreeks half twee werd op de Waal nabij de nieuwe Haven te Nijme gen het schuitje van den visscher Van Haa- fen, die met zijn beide zoons met de zegen gevischt had, door een Duitsche sleepboot overvaren. De man had zich tot aan de stad laten optrekken door een van twee achter el kaar varende sleepbooten. De eigenaar van deze boot liet de visschersschuit te vroeg los, met het gevolg dat deze door de volgende sleepboot gegrepen en overvaren werd. De schuit sloeg om en vader van Haafen en zijn oudste zoon wis ten zich vast te klampen aan het anker van de sleepboot en konden toen aan boord ge trokken worden. De jongere zoon slaagde daarin niet en zonk onmiddellijk in de diepte. De schuit dreef verder af. Door de politie te Nijmegen wordt een onderzoek ingesteld of al dan niet opzet in het spel was. De minister van Sociale Zaken heeft aan de betrokken gemeentebesturen geschreven hoe de vergoeding voor de werkloozen, die zijn aan gewezen voor de te houden verkeerstelling op Zondagen, dient te worden vastgesteld. Voor Zondagsarbeid mag worden gegeven de gewone voor werkdagen bepaalde vergoeding, zonder eenigen toeslag. Van dit bedrag behoeft dan echter geen 2/3 deel op het steunbedrag te worden ingehouden. De aangewezen werkloo zen ontvangen dus over die week den vollen steun of het volle werkverschaffingsloon, be nevens de vergoeding voor de verkeerstelling op Zondag, zonder eenigen aftrek. Personen, die gewetensbezwaren mochten hebben om op Zondag te werken, behoeven niet te worden aangewezen. Verder wordt be paald, dat aan de tellers voor eventueelen nachtarbeid, welke aanvangt na 8 uur 's avonds, ƒ1 mag worden gegeven boven de vastgestelde vergoeding. In het loon, dat voor Zondagsarbeid wordt betaald, behoeven de gemeenten niet bij te dragen. Vrijdagmiddag werd op de begraafplaats „Zorgvlied" te Amsterdam ter aarde besteld het stoffelijk overschot van Jhr. J. F. Berg, den oudsten Nederlandschen schilder. Toen familieleden en vrienden zich om de groeve hadden geschaard, sprak de heer H. J. Middendorp Jr., neef van den overledene, een woord van respect voor het grootsche karakter van den overledene. Twee dingen heeft hij voornamelijk gediend: de kunst en de huise lijkheid. Met filosofische berusting heeft hij zijn laatste levensjaren gesleten. Nadat de heer Jhr. Berg, eveneens een neef van den overledene het woord had gevoerd, nam de heer M. Monnickendam afscheid na mens de schilders. Een schoonzoon van den overledene de heer H. J. Middendorp dankte voor de belangstel ling. H. Zweye, stationschef 3e klasse te Ommen, met ingang van 16 Juli overgeplaatst naar Schaesberg. Dr. F. F. de Bruyn, inspecteur 2e klasse te Utrecht, met ingang van 1 Augustus benoemd tot inspecteur le klasse aldaar. J Hermes, stationschef le klasse B te Haar lem, met ingang van 11 Augustus eervol ont slagen wegens leeftijd. De officieele opening van de achtste R. K. Paedagogische Week, die op 19 Augustus te Amsterdam in de Aula der Universiteit te 5 uur zal plaats hebben, zal door vele autori teiten op het gebied van het onderwijs wor den bijgewoond. Toegangskaarten voor de opening en voor de daarbij aansluitende lezing van Dr. Joannes O.M.C. zullen nog bij den ingang der zaal verkrijgbaar zijn. Voor alles wat verder de Paedagogische Week betreft, kan men zich wenden tot het Inlichtingenbureau, hetwelk gedurende de Paedagogische Week in Hotel Krasnapolsky gevestigd is. De studiegids van de R. K. Handelshooge- school, Hoogeschool voor Economische en So ciale Wetenschappen, te Tilburg, voor het ne gende studiejaar 1935/1936 is verschenen. Alleen gecostumeerden hebben toegang! ófs Wij ontvingen van de Lever's Zeep Maat schappij N. V. een exemplaar van haar nieuwe Radion-waschhandleiding ten dienste der huisvrouwen. Het is een werkje van 24 pagina's met fraaien kleurenomslag en verlucht met vele aardige kleurenillustraties van de hand van den Rot- terdamschen reclameteekenaar de Wilde. Het bevat voor onze huisvrouwen veel we tenswaardigs, o. a. zeer nuttige wenken bij de waschbehandeling van het huishoudgoed, kou sen, sokken, gekleurd goed, wol, gebreid goed' enz., waarbij het Nederlandsch zelfwerkend waschmiddel Radion prachtige diensten zal bewijzen. Voorts waardevolle aanwijzingen over het opmaken en strijken en het verwij deren van vlekken welke zelfs voor de meest ervaren huisvrouw, een welkome aanwinst zul len vormen. De nieuwe kapel van het R. K. Ziekenhuis aan het Westeinde te 's-Gravenhage zal op Dinsdag 20 Augustus a.s. om 8 uur v.m. worden ingezegend door den Hoogeerw. Heer J. M. van der Tuyn, Deken van den Haag. Tegelijk met de ingebruikneming der kapel zal het nieuwe klooster, waar 150 religieuzen verblijfplaats zullen vinden, worden betrokken. De Nederlandsche Veehouderij Centrale ves tigt nogmaals de aandacht van belanghebben den er op, dat rugspek, hetwelk borax of spo ren van borax bevat, niet door haar wordt af genomen, en dat personen, die zulk spek ter levering aanbieden, zich er aan blootstellen van verdere levering aan de Nederlandsche Vee houderij Centrale te worden uitgesloten. Ge bleken is, dat somtijds het zout, dat bij het zouten gebruikt wordt een weinig borax bevat. Men drage er zorg voor zout te gebruiken, waarbij zulks niet het geval is. Voorts wordt er aan herinnerd, dat de inle vering van spek moet plaats vinden in de meest nabijgelegen ontvangplaats. De cellist Carel van Leeuwen Boomkamp is solist op het Kurhaus-Volksconcert, dat Maan dag 19 dezer onder leiding van Ignaz Neumark te Scheveningen gegeven wordt. Hij zal het concert voor cello en orkest in b.-moll van Dvorak ten gehoore brengen. Het orkest speelt do ouverture „Der fliegende Hollander" van Wagner en de Zevende Symphonie van Beet hoven. Bij beschikking van de Ministers yan Econo mische Zaken en van Financiën is het land goed Kasteel de Cannenburgh te Vaassen on der de Natuurschoonwet gerangschikt. „Men moet zich weten te behelpen!" Het landgoed, dat een oppervlakte heeft van 24 H.A., is gelegen ten Noorden van het dorp Vaassen ten Westen van den weg Apeldoorn Zwolle. Het is toegankelijk voor het publiek op vertoon van wandelkaarten, die tegen een klei ne vergoeding verkrijgbaar zijn op het kasteel. De „Kwak" is op de uitreis te Karachi aan gekomen. Het toestel ging Vrijdag niet verder wegens het slechte weer. De N. V. Stoomvaart Mij. „Nederland" deelt mede, dat het m. s. „Tarakan" van zijn vijfde kampeerreis hedenochtend te half zeven aan het terrein vari de hoogovens te IJmui- den verwacht wordt. SOERARAJA, 16 Aug. (Aneta) De Landraad te Grissee berechtte de moordzaak van medio September 1934, waarbij in de dessa Kemangi twee vreemde Inlanders door de bevolking wer den doodgeslagen. Van de 154 beklaagden wa ren er 14 doodziek. De overigen werden veroor deeld tot gevangenisstraffen varieerende van vier tot drie maanden. SOERABAJA, 16 Aug. (Aneta) Inzake de diefstal van duizend gulden uit de kas van het onderdistrictshoofd van Tambelangan kan nog worden medegedeeld, dat deze geschiedde tij dens een verblijf van een dag van genoemd on der-districtshoofd te Soerabaja. Hij had den sleutel van de geldkist achtergelaten bij den schrijver, zonder echter de kas over te geven of dat de schrijver de kas had overgenomen. Een agent van de dessapolitie wordt van den dief stal Verdacht. GORONTALO, 16 Aug. (Aneta) Binnen eenige uren is hier plotseling een bandjir komen opzetten, welke geheel Gorontalo onder water zette. De bandjir is nog steeds rijzende en ver oorzaakt beduidende schade aan de wegen. De veldpolitie ontving bericht dat twee kampong huizen met de bewoners zijn weggespoeld. PALEMBANG, 16 Aug. (Aneta) Ir. Mus sert arriveerde hedenmorgen te Palembang. Hij bracht een bezoek aan de olieterreinen van de N.K.PM, te Soengei Gerong en aan die van de B.P.M. te Pladjoe. Vrijdagnacht is te Slikkerveer inbraak ge pleegd in de kantoren der N. V. Reederij „Op de Lek". De brandkast werd geforceerd, en een portefeuille, waarin een bedrag van bijna ƒ700 was, buit gemaakt. De dieven, vertelt het Volk, zijn het kantoor gebouw aan de achterzijde binnen gedrongen, drukten een raam van het kantoor in en stie ten toen op twee blinden. Met een beitel tracht ten zij deze blinden te openen, hetgeen niet gelukte, waarop zü een paneel uit een der blin- aen braken en door dit gat naar binnen kro pen. De brandkast is van zeer stevig maaksel, maar de inbrekers zijn er toch in geslaagd er een gat in te boren. Met een tang konden zij toen een portefeuille bereiken, die zij omkeerden en waaruit zü een bedrag aan bankpapier wisten te halen. De brandkast bevatte een veel groo- ter bedrag. Men neemt aan, dat de inbrekers bü het aanbreken van den dageraad, uit vrees voor ontdekking htm werk hebben gestaakt. In het aangrenzende woonhuis heeft men niet het geringste gerucht vernomen. Onder leiding van burgemeester Crezee is na het ontdekken van de inbraak door het kan toorpersoneel, door gemeente- en rüksveld- wacht, het eerste onderzoek ingesteld. Om streeks één uur arriveerde de officier van Justitie uit Rotterdam mr. Wilbrenninck. Het Nederlandsche Athletiek-team, dat Dins dagavond 20 Augustus as. te Brussel deelneemt aan de internationale wedstrijden, waarin ook Amerikanen en Belgen uitkomen, is als volgt samengesteld: 100 M. hardloopen: Osendarp (Trekvogels) en Borger (AV 1923) 400 M. hardloopen: Van der Booren (Haarlem) 800 M. hardloopen: Bouman (AAC) 2300 M. hardloopen: S. Petit (AVON (Heerlen) 110 M. hordenloop: Mesman Schultz (AV 1923) Verspringen met aanloop: Houtman (AV 1923) Koorspringen met aanloop: Roelofs (AAC) Polsstokhoogspringen: Verkes (Haarlem) Kogelstooten en discuswerpenDe Bruyn (Olympia). Wegens een blessure is W. Kaan voor het nummer 110 M. hordenloop niet beschikbaar. Bij K. B. is de heer P. L. J. Camilleri, vice- consul der Nederlanden te Beyrouth, bevorderd tot consul der Nederlanden aldaar, buiten be zwaar van 's Lands schatkist. Aan den heer Camilleri moet in de Fransche taal geschreven worden. Bü beschikking van den minister van justitie zijn aangewezen met ingang van 1 September 1935 voor den tüd van twee jaren in de enkel voudige kamer voor de vereenvoudigde behan deling van strafzaken te: Roermond: tot lid: Mr. C. E. A. baron van Hövell tot Westerflier, rechter; tot plaatsver- vangend lidMr. H. Diephuis, Mr. M. J. A. M. van der Grinten, Mr. J. W. G. P. Jurgens, allen rechter; Rotterdam, tot lidMr. B. P. Verveen, rechter; tot plaatsvervangend lid: Mr. H. de Bie, vice- president; Mr. J. G. Huyser, vice-president; Mr. S. N. B. Halbertsma, rechter; Mr. G. C. B. E. Suringar, rechter; Mr. A. J. Marx, rechter; Mr. A. Huygen, rechter; Mr. A. Dirkzwager, rechter; Mr. F. G. Schalkwük, rechter; Mr. M. Franken, rechter; Mr. G. L. van Es, rechter; Mr. J. C. Brongers, rechter; Mr. J. Overwater, réchter; Middelburg: tot lid: Mr. Th. Portheine, vice- president; tot plaatsvervangend lid: Mr. A. van der Hoop, Mr. J. H. F. Bloemers, Mr. C. E. Mul ler, allen rechter. Haarlem: tot lid: Mr. E. J. W. Top, rechter; tot plaatsvervangend lid: Mr. Th. Maassen, vi ce-president; Jhr. Mr. E. J. Strick van Linscho- ten, rechter; Mr. A. L. M. van Berckel, rechter; Mr. S. J. Pit, rechter; Mr. Th. F. Raedt, rechter; Mr. M. A. van Rijn van Alkemade, rechter: Mr. E H. F. W. van Schaeck Mathon, rechter. Assen: tot lid: Mr. L. van den Bijtel, rechter; tot plaatsvervangend lid: Jhr. Mr. D. J. den Beer Poortugael, president; Mr. dr. G. M. Doornbos, vice-president; Mr. W. J. Hofdük, rechter; Mr. F. M. Pleijte, rechter. Aan mevrouw V. Cl. StokvisWallach te 's-Gravenhage is verlof verleend tot het aan- nem envan de benoeming door de regeering der Fransche Republiek tot Officier d'Academie. Bü K. B. is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau de zeereerw. heer G. Ver gouw, pastoor te Slagharen, gemeente Ambt- Hardènberg. Bü beschikking van den Minister van Finan ciën is ingetrokken de verplaatsing naar Rot terdam van den inspecteur der directe belas tingen enz. H. Bodde Bouman, toegevoegd aan het. hoofd van de inspectie der directe belas tingen te Leiden, 2e afdeeling, en is verplaatst naar Rotterdam en toegevoegd aan het hoofd van de directe belastingen aldaar de inspec teur der directe belastingen enz. J. B. Kloos terman ter subinspectie der invoerrechten en accünzen te Temeuzen. In de maand Juli hebben de rijks middelen opgebracht f 32.061.609, het geen f 4.412.903 minder is dan in Juli 1934. Met deze opbrengst bleven de middelen f 1.1 1 7.557 beneden de ra ming. Over de eerste zeven maanden van dit jaar was de opbrengst f 212.776.301 of f 19.477.865 minder dan de raming was, doch f 14.139.753 meer dan over de eerste zeven maanden van 1934. De inkomsten ten bate van het Ver- keersfonds bedroegen in Juli f 5.537.1 34. Naar „Opvoeding en Moraal" meldt, heeft de Radio-contróle-commissie bezwaar gemaakt te gen een radio-rede, welke de heer A. H. Ger hard had willen houden voor de microfoon van den V. R.O. onder den titel: „Vrije gedachte voert tot socialisme". Evenals bij de vorige niet doorgelaten radio rede van den heer Gerhard, is de afwijzing gegrond op art. 2 van het Radioreglement 1930, dat voorschrijft, dat de uit te zenden mededee- lingen niet mogen inhouden een rechtstreeksche dan wel züdelingsche of bedekte ondermüning van den godsdienst. Blijkbaar een den V. R. O. door de Radio-contröle-commissie gezonden brief maakt Gerhard ,,'n tegenstelling tusschen wat hij noemt de „officieele theologie" en „de oprechte volgelingen der christelüke leer (chris telijk in zeer algemeenen zin genomen)." i iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiNiiiii imii 13 „Ik vind hem nogal 'n tyran. Maar hü is na- tuurlük 'n beetje verwend, doordat hü zoo be spottelijk rük is. En origineel is hü óók. En zoo- Wat 't onhebbelijkste schepsel, dat ik ooit ben tegengekomen," zei ik critisch. ,,'t Onhebbelijk ste, na jou." Elisabeth zei onschuldig: „Ja, en toch heb je altüd verbazend veel met toe opgehad. Ik denk, dat je gauw genoeg tot he ontdekking zult komen, hoe verbazend veel Je met hém ophebt." Ik wilde zeggen: „We zullen den man waar- schünhjk nooit terugzien," maar ik herinnerde toe, dat hü de eigenaar was van dit land, waar op we zwoegden en slaafden, en dat het dus erg béte zou klinken Dus zei ik enkel maar: „Ik heb heelemaal geen hekel aan hem." Elisabeth schudde woest haar korte manen, tol voorspelde grimmig: „Geen hekel, hè? Je vindt hem zoo kwaad nog toet, wel? Je vindt hem niet zoo onaardig! En ik zeg je, dat je 'm allervreeséliikst aardie zult Baan vinden!" „Die arme ontredderde botjes van jou schü- nen je brein eenigszins geïnfecteerd te hebben!" zei ik. „Heb ik niet pas ondervonden, hoe 't je vergaat als je iemand „allervreeselijkst aardig" vindt? En midden in m'n misère daarover kom jij beweren ,,'t Is niet „midden-in," zei Elisabeth met ontstellende promptheid, ,,'t loopt op z'n end." „Wat!" „Het is het begin van het einde. Je zult heusch niet tot je jongsten dag blijven doorgaan met over Harry te piekeren." „Ja, daar kun jij bepaald goéd over oordee- len," smaalde ik. En meteen was het, of de zonnige groene velden voor mün oogen ver vaagden, en plotseling zag ik Harry's donker hoofd bover. het schemerlampje van een restau rant-tafeltje Harry's vreemde, rustelooze, on weerstaanbare oogen. „Hü is geen oogenblik uit mijn gedachten, Elisabeth." „Is hü vandaag niet 'ns heel eventjes uit je gedachten geweest?" Wel ik glimlachte van ongeloovige verras sing, toen ik mezelf die vraag ernstig voorlegde. Maar ik deed mün best om mün gezicht strak te houden. Vandaag? De gedachte aan Harry was inderdaad een beetje verdrongen door de indrukken in dien koestal. Maar ik zei: „Was het maar waar! Maar wat ik ook doe. zün beeld staat altüd op den achtergrond van al m'n gedachten." „Zoodat er op den voorgrond meer plaats komt, zei mün onverbeterlijke vriendin ad-rem. „Geloof me, je bent al aan 't genezen." Ik zuchtte geduldig en toegeeflük. „Je bent aan 't genezen," hield Elisabeth vol. „Zelfs deze ééne dag heeft je al een massa goed gedaan. Je zult de heele historie gauw genoeg beginnen te vergeten." Met een medeüjdend glimlachje keek ik haar aan. „Harry," trachtte ik haar neerbuigend uit te leggen, „behoort niet tot 't soort mannen, dat je vergeet. Ik gaf wat als dat 't geval was. Hij is een van die charmeurs die 't leven van een vrouw voorgoed verwoesten. Hij had zoo'n on weerstaanbare manier om met je om te springen. Hij „Duw me liever niet in die meidoornheg," ver zocht Elisabeth. „Ik voel me zóó al beroerd ge noeg." „Neem me niet kwalük. Maar ik wilde, dat ik 't je aan je verstand kon brengen dat van Harry. BegrüP 't dan toch eens eindelük 't was maar niet zoo'n episodetje, 't was voor mü de groote Liefde de éénige!" „O juist," zei Elisabeth droog. „Als je zelf ook maar éénige ondervinding hadt," zei ik geprikkeld, „zou je althans 'n ietsje begrip toonen." Maar die ondervinding ontbreekt me nu juist, hè. Er zal dus altijd één ding zün, waar over ik m'n leven lang niet kan meepraten," besloot de mannenhaatster, moeizaam voort strompelend. Ik keek naar het kleine, uitgeputte, maar dap pere figuurtje in den gesmockten kiel, dien de avondzon van grof linnen omtooverde in goud- brocaat. „Wacht!" dreigde ik haar weer. „Wacht jü maar eens, tot er een of andere groote, gewel dige kerel komt, die je begint aan te blaffen met en stem als een orkaan!" „Mü?" „Ja, jou! 'n Bruut, 'n geweldenaar, 'n kerel, die, als hü 'n cocosnoot vast heeft, nóg zeggen kan: „Raai es wat ik in m'n hand heb!" 'n Mannetjesputter die je temt, die je de stuipen op je lijf jaagt met z'n gebulder t soort van kampioen zwaargewicht, die je zóó onverbidde lijk onder den duim houdt, als nog nooit iemand overkomen is! O, wat kan ik me daarop verheu gen!" „Het klinkt om van te watertanden," spotte mün vriendin, die met haar kruin juist tot aan m'n oor reikte. „Ik mag je profetieën wel, Joan, vooral na 'n dag hard werken! Het kikkert je werkelük op! Je denkt dus heusch, dat ik nog eens zal vervallen in een soort van boeman?" „Tenzü Hier kreeg ik een nieuwen aanval. „Tenzü je ooit nog eens den eersten en eenigen man ter wereld ontmoet, met wien jü je ooit verwaardigd hebt, te correspondeeren. Wat dunkt je van dien ouden kolonel van je?" lachte ik. Een woord van verklaring is hier wei op z'n plaats. „De oude kolonel" was een jaar lang een vaste aardigheid geweest in ons Londensch huishou dentje. Hij was de officier, wiens gemeubileerde flat in Golder's Green we tegen weekhuur had den overgenomen om ze nu weer te verruilen tegen zoo'n totaal verschillend kwartier! Ze was vol merkwaardige, büna nuffige bezittingen, zoo als dat bad-matje, met de hand gemaakt van kleine, ronde stukjes kurk, kunstig verbonden met gevlochten koperdraad. En er waren een massa ouderwetsche boeken-met-strekking, één en al degelükheid en voorzien van kantteekenin- gen in een peuterig handschrift, als van een oude jongejuffrouw. We hadden ons dikwüls vermaakt met voor stellingen van den eigenaar een lastigen, over- dreven-ordelüken ouden militair met witte snor ren. Deze veronderstellingen schenen volmaakt te kloppen met de brieven van den kolonel; want hij en Eisabeth hadden veel zakelijke correspon dentie gevoerd over onderwerpen als den keuken schoorsteen, den verstopten gootsteen en de ge streepte poes, die hij had achtergelaten. „Als hij van 't front terugkomt en je ziet," dreigde ik haar, „wie weet, wat er dan nog ge beurt! Als je met zoo'n ouden baas trouwt „Brr!" rilde Elisabeth. „Nou, dat doen toch anders genoeg meisjes van jouw leeftijd. Wie weet, of je het achteraf nog niet prettiger bij hem hebt dan bü den kampioen-zwaargewichtEn als t zoover komt onthoud dan in elk geval, dat ik je ge waarschuwd heb „Geef me je zakdoek," zei Elisabeth, terwijl ze zonder complimenten het groen-züden vodje uit den zak van mijn kiel trok. „Ik wil er een knoop in leggen." Ze voegde de daad bü het woord en wierp me het ding weer toe, terwül we verder liepen. „Waar Is dat nu weer goed voor?" vroeg ik. „Om je te herinneren aan wat ik daar zei over dien ouden kolonel van je?" „Nee. zei Elisabeth, ,,'t Dient om jou ergens aan te herinneren, Joan." En terwül het gegolfd ijzeren dak van onze barak in zicht kwam achter een reusachtigen witten meidoorn, ging ze ernstig voort, maar met dansende spotlichtjes in haar oogen: „Wat er ook gebeurt, hoeveel beter je je ook voelt, hoeveel meer je ook lacht en babbelt als de oude vroolüke Joan, ik wil. dat je altüd aan één ding blgft denken. Ik wil er voor zorgen dat je iederen dag, iederen dag, zonder 't ooit over te slaan of te vergeten, althans één gedachte aan Harry wüdt!" En vóór ik het onuitstaanbare kind bü haar gesmookte schouders kon pakken en door elkaar schudden, vóór ik haar aan haar manen kon trekken of zelfs mar een enkel woord uitbrengen, waren we terug in het kamp bij de andere meisjes waar een nieuwe beproeving ons wachtte! Ja! Zelfs nu werd ons nog geen rust gegund na de vermoeienissen van den eersten dag wer ken op het land. Toen Elisabeth en ik tien minuten na de anderen, de zaal binnenstrompelden, schreeuw de Vic's schelle stem ons toe, boven het gegons en gelach uit: „Hier, Bleekgezicht en Mop! Trek uit je smet- telooze hm! uniformen en kom es effe lekker zwemmen!" „Zwemmen?" echoden wü, terwijl we verwil derd de zaal rondkeken. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 3