DE RIJKSMIDDELEN IN JULI Wjü O-a***1 Thans per Luxe Touringcar per A.T.O. Veertien dagen reisgenot voor f 102.50 BENEDEN DE RAMING Ruim f4.000.000.- beneden Juli 1934 ft. De vreemde vondst aan de grens van 14 t.m. 27 September Eert wonder is deze reis! CENTRAAL REIS-ADRES DER V. K. P. D O R R I U S Kerkelijk Leven ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1935 Lucifersfabriek te Weert Met behulp van het E.T.I.L. tot stand gekomen DE SCHIPPERS-KWESTIE TE MAASTRICHT Voorstellen tot splitsing der vrachten boven 1000 ton MR. HAMILTON IN ONS LAND Bezoek van een Douglas-specialist aan de K. L. M. Reorganisatie bij de Ned. Spoorwegen Ir. van Rijckevorsel, chef van Vervoer en Handelszaken" ZIJN VADER GESLAGEN BURGEMEESTER WAUGH EN DE SCHOOLJEUGD Oude man kreeg een zware hersenschud ding NACHTELIJKE INBRAAK IN ZUIVELFABRIEK De buit was echter gering BRANDSTICHTER BEKENT Er behoeft niet noodzakelijk van misdaad sprake te zijn Nederlandsch fabrikaat Minister Gelissen eere-voorzitter van de Nationale Propaganda Commissie Belangstelling van de regeering A. J. van Leusen Nieuw lid der Prov. Staten van N oord-Holland CLEARING MET DUITSCH- LAND Stand der clearingen per 15 Aug „OEVERZWALUW" NAAR INDIË VERTROKKEN Afwikkeling achterstallige han delsvorderingen op Duitsche debiteuren AUTO OVER DEN KOP Stuurinrichting bij Castricum gebroken DE BURGERWACHTSDAG UITGESTELD HOOIBRAIND TE OUDORP Lijk opgevischt PATER CAM IN AD A O. F. M. Van de H. H. Sacramenten der Stervenden voorzien MGR. R. CRAMERS t KATH. JONGENS CENTRALE IN HET BISDOM HAARLEM Eerste vergadering van het nieuwe bestuur GOUDEN PRIESTERFEEST Pastoor F. J. Ai. M. Wierdels te Naaldwijk RETRAITEN Bisschoppelijk Retraitenhuis Heerlen Retraitenhuis Roermond Eerstvolgende retraiten te Bergen De maand Juli 1935 is voor de rijksmid delen heel wat minder gunstig ge weest dan haar voorgangster in 1934: ze bracht immers bijna 4.4 millioen minder in de schatkist. Hierbij zij onmiddellijk op gemerkt, dat vorig jaar in de midzomer- maand de middelen bijzonder mild hadden gevloeid. Toen immers was plotseling zoo wel ten opzichte van 't jaar ervoor, als ten opzichte der raming, een geweldige sprong haar boven gedaan en was voor het eerst een décres omgezet in een accrès. Door die zoo gunstige Juli-opbrengst was een tekort op de raming van rond 31 milioen geredu ceerd tot nog geen 27 millioen, een bewe ging, welke zich in de resteerende maanden van '34 zij het in gematigder tempo heeft voortgezet. Wie gehoopt mocht hebben, dat ook in 1935 eenzelfde gang van zaken zich zou heb ben gedemonstreerd, zal niet zonder teleur stelling de uitkomsten van dit jaar hebben bekeken. Inplaats dat het tekort ten opzichte der raming, hetwelk ultimo Juni reeds 18lA mil lioen bedroeg, is verminderd, bracht Juli hiervan nog een verhooging met een dik rnillioen, zoodat wij per saldo niet zoover meer van de twintig millioen zijn verwij derd. Al moge het dan eenigen troost schenken, dat Juli „slechts" een tekort gaf van ruim 1 millioen tegen gemiddeld 3 millioen in de vorige maanden van dit jaar, het neemt «•och niet weg, dat met dit al de positie van de staatsfinanciën er niet steviger op wordt, dat de noodzaak om spoedig in een °f andere richting te bezuinigen steeds ster her gaat spreken. De minister, wien de taak is opgedragen Ui September a.s. met een sluitende begroo ting voor het forum der Kamers te ko- hien, is in deze maanden toch heusch niet te benijden. Een der middelen, aan welke de minder gunstige afloop der Julimaand zeker niet is te wijten, is de Dividend- etl Tantièmebelasting. Tegenover een maandraming van precies één millioen, sf-aat een opbrengst van f 3.132.000. Hier door is er 7/12 der raming een overschot van *•180.000. Men wachte er zich echter voor, hieruit de gevolgtrekking te maken, dat de renda biliteit onzer ondernemingen nu plotseling Zoozeer versterkt is. Want blijkens de er- varing van vorige jaren behoort Juli voor dit middel tot de goede maanden en zal de festeerende periode van dit jaar op z'n Gunstigst evenveel opbrengen als de ra- hiing. Vorig jaar hebben we eenzelfde ver- Joop kunnen constateeren. Toen was er per Juli een overschot van ruim VA millioen, dat per 31 December gereduceerd was tot hog geen millioen. Ook de Invoerrechten vertoonen in Juli een flinke stijging vergeleken bij de vo- riSe maanden. Toen was de opbrengst gemiddeld 7 mil- hoen per maand, welk bedrag voor Juli tot heel dicht bij de 8 millioen is gestegen. Toch is ook nu nog niet het buitengewoon hooge ramingscijfer van 8 1/8 millioen be- rfcikt, en het laat zich aanzien, dat mét de °hizetbelasting dit middel de hoofdoorzaak 2al blijven van het tekort op de raming. Oe algemeene tendenz van de A c c ij n - 2en is nog steeds als vorige maanden: bij - ha overal daling en op z'n gunstigst een ge- Jtik niveau met vorig jaar. Positief ongun stig zijn deze maand de accijnzen op: ge dacht, gedistilleerd en bier, die zoowel on- aer de raming ails onder vorig jaar bleven, h'e suikeraccijns, hoewel ruim een millioen beneden vorig jaar Juli, kwam toch een goe- vijf ton boven de verlaagde ra gbag, terwijl de tabak het goed „deed" h^t 3 ton boven de raming en een zelfde °Pbrengst als vorig jaar. Heel bedroevend is het ditmaal met hét gedistilleerd. Voor het eerst sinds langen t'Jd is de opbrengst beneden de 2 millioen gebleven, terwijl vorig jaar óók al heel slecht voor dit middel de gemiddelde hiaandopbrengst nog 2 'A millioen gulden bedroeg. Was deze daling nu te verklaren enkel hoor minder gebruik, men zou er gaarne Vl'ede mee kunnen hebben, al zou van fis cal standpunt bekeken het toch ook een Precaire zaak zijn, doch, het staat vast, dat frauduleuze invoer en vervaardiging méér f°t deze daling bijdragen, dan de door de Crisis ongetwijfeld ingekrompen consump- tie- Het is daarom te hopen dat minister °ud, los van het complex bezuinigingswet- *eh, spoedig met de beloofde voorstellen k°mt, om die fraude minder loonend te fhaken. Het wordt eentonig om telkens maar weer *e moeten schrijven, dat de Omzetbelasting z°o geweldig tegenvalt, maar Juli is alweer 2°ó slecht, dat het herinnert aan de maan- der' van vorig jaar, toen door allerlei oor- Zaken deze heffing nog niet op volle toeren ^'as. Slechts 4.1 millioen werd deze maand uhtvangen, dat is rond 2.7 millioen bene- Qeh de maandraming. Waar moet dat heen, hu er over 7 maanden reeds een tekort is Van bijna 14 millioen? He nog resteerende middelen geven wei nig aanleiding tot een afzonderlijke be spreking couponbelasting zegel- eh registratierechten voldeden aan he verwachting en brachten slechts weinig fheer of minder op dan was geraamd. Anders staatéhet ditmaal met de Suc- Cessierechten, welke weer eens een hief onbeduidende inzinking vertoonden van 'him 3 ton. Toch is dit middel over 7 maan den nog 1.3 millioen boven de verwachtin gen. Met de Loodsgelden gaat het den laatsten tijd ook niet al te best. Er is over de 7 eerste maanden bij een gelijke periode van vorig jaar een achterstand van bijna een half millioen, wat op een totaal bedrag van 1.746.000 een zeer aanzienlijke terug gang beteekent. Het is, na een opleving vo rig jaar, in onze havens weer leelijk mis. Misschien zal de verlaging wanneer die een maal goed doorwerkt, hier wat verbetering brengen. Over de z.g. directe belastingen valt ditmaal nog weinig te zeggen. In to taal was 10 tot en met 31 Juli op ko hier gebracht f 64.053.000 tegen f 63.297.000 vorig jaar. Een vrij onbeteekenend verschil, wat geheel op conto komt der nieuwe belas ting van de doode hand. Vermelden wij curiositeitshalve nog, dat de rijwielbelasting in Juli opbracht 3.620.000, dat is juist de helft van het geraamde to taal bedrag. Dit beteekent dus, dat nog de helft van wielrijdend Nederland gebruik heeft gemaakt van de respijtdagen door den minister goedgunstig toegestaan, alvo rens de controle zal gaan speuren naar plaatjeslooze fietsen of fietsers. Naar wij vernemen zal binnenkort te Weert een lucifersfabriek worden opgericht, waarvoor de gemeente bij raadsbesluit van Vrijdag onder het gebruikelijke voorbehoud van hoogere goedkeuring een terrein langs de Zuid-Wil lemsvaart beschikbaar heeft gesteld. De oprichting dezer nieuwe industrie en haar vestiging te Weert zijn mede het resultaat van de bemoeiingen van het Economisch Techno logisch Instituut in Limburg (E.T.I.L.), als mede van het gemeentebestuur en de Ver- eeniging „Weert Vooruit" te Weert. Met bouw en inrichting der fabriek zal spoe dig begonnen kunnen worden, zoodat tegen het einde des jaars de fabricage een aanvang kan nemen en wel met een personeel van 70 arbei ders, welk aantal geleidelijk tot ongeveer 100 man zal worden uitgebreid. In een Vrijdag gehouden bespreking van de Bevrachtingscommissie te Maastricht en de vertegenwoordigers der schippers is voorgesteld om over te gaan tot splitsing van vrachten boven de 1000 con, onder voorwaarde, dat de staking onmiddellijk opgeheven wordt. Over de tarieven Bom—Steyl zal in de eerst volgende vergadering beslist worden. Over de vaste relaties van Van Driel zal beslist worden zoodra in Den Haag een beslissing is genomen over de kwestie van den vrijen Rijn. De schippers, die deze voorstellen vrij gunstig hebben ontvangen, zouden heden hierover ver gaderen. Naar het „Vaderland" meedeelt, wordt per speciaal toestel van de K.L.M. uit Southampton van de Amerikaansche boot afgehaald de heer Walter A. Hamilton, president van de Trans continental and Western Air, tevens voorzitter van de „Airline Maintenance Committee" van de „Aeronautical Chamber of Commerce of America". De heer Hamilton is de man, die den heer Douglas aangespoord heeft een verkeerstoestel te bouwen. Het resultaat van die bemoeienis is de Douglas DC 2 geweest. De T.W.A. heeft een groot aantal Douglassen in gebruik. Als voorzitter van de „onderhoudscommissie" hoort de heer Hamilton verder alle bezwaren en moeilijkheden, waarmede de technische be drijven van de andere luchtvaartmaatschap pijen te kampen hebben. Zijn bezoek aan de K.L.M. is, volgens het blad, meer dan een beleefdheidsvisite. gunstigden afgerekend. De nummers van deze posten liepen van 7875479054. Het totale bedrag van de op het Sonderkonto uitstaande posten, die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen, beloopt op het oogenbiik om streeks R.M. 42,3 millioen. De Sonderkonto- posten, waarvoor koersfixeering is verkregen, zijn hieronder begrepen. Aan Treuhanderkonto-posten is door De Ne- derlandsche Bank gedurende dezelfde periode in totaal een bedrag van ongeveer R.M 50.000 met de begunstigden afgerekend. Het hoogste afgerekende volgordenummer was 16185. Het totale bedrag van de op het Treuhander- konto Niederlande uitstaande vorderingen, die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen, beloopt op het oogenbiik omstreeks R.M. 16,3 millioen. De Treuhanderkonto-posten waarvoor koers fixeering is verkregen, zijn hieronder begrepen. In verband met het aan den heer jhr. dr. P. Elias per 1 September a.s. wegens het bereiken van den pensioen-gerechtigden leeftijd verleen de ontslag uit den dienst der Spoorwegen, heeft de Directie der N.S. den onder diens leiding staanden Dienst v. Handelszaken en Goederen tarieven gevoegd bij dien van het Vervoer, on der den naam „Dienst van het Vervoer en Handelszaken", tot chef waarvan met ingang van 1 September a.s. is benoemd de heer ir. W. F. H. van Rijckevorsel, thans chef van den Dienst van het Vervoer. Een onverwachte vreugde was het gisteren voor de kinderen -van de Vacantieschool „Em ma", te Amsterdam, toen de auto van Burge meester Waugh, die op weg was naar Ooster hout, op den hoek van den Bosch en Lommerd- weg stopte. De burgemeester stapte uit zijn auto om den kinderen, die 'n wandeling maak ten, een hand te geven. Een der leiders dankte den populairen Aus- tralischen burgervader, waarop de auto onder het gejuich der kinderen in de richting Sloter- dijk wegreed. Donderdagmiddag kreeg de 19-jarige brugwac'n- terszoon Piet Timmer, te Dedemsvaart, die 't zijn ouders dikwijls zeer lastig maakte, naar het „Volk" meldt, ruzie met zijn ongeveer 60-jarigen vader, waarbij hij zich zoo driftig maakte, dat hij een oude fietsvork greep en daarmee zijn vader op de brug neersloeg. Toen zijn oudere broer hem wilde grijpen, kreeg deze eveneens een klap met het geïm proviseerde wapen, waarop de jongeman ijlings de vlucht nam. De gewonde werd zijn huis binnengedragen, v/aar de klap zoo hard bleek te zijn aange komen, dat de oude man het bewustzijn ver loor. De verschijnselen, die zich voordeden, wezen op een hersenschudding. Een terstond te hulp geroepen geneesheer zag zijn toestand ernstig in. De politie heeft de fietsvork ln beslag ge nomen en zoekt naar den voortvluchtige, tot nu toe echter zonder resultaat. De jongen meent vermoedelijk zijn vader dood te hebben ge slagen. Het slachtoffer stond als een goede, zelfs al te goede vader bekend. Vrijdagnacht is in de Coöp. Stoomzuivel- fabriek en Melkinrichting „Borne" te Bome, een brutale inbraak gepleegd. De dader(s) heeft zich door een dakraam boven de machi nekamer naar binnen gewerkt, is de fabriek doorgeloopen en beland bij het personeel-Ioket, waar hij de ruit heeft doorgeslagen en zoo doende in de kantoren terecht is gekomen. Alles is hier overhoop gehaald; met een schroe vendraaier zijn laden en kasten opengebroken. In het privé-kantoor van den directeur is het bureau opengebroken. Met man en macht schijnt men aan de kluisdeur gewerkt te heb ben, doch zonder resultaat. Het geheele kan. toor was een chaos. Vermist werden slechts 90 postzegels van 6 cent. De terugweg voor den dader(s) was moeilijker, doch ook hier bleek een oplossing voor. Een ladder is op de ketel geplaatst, zoodat men via het dak kon ver dwijnen. De politie en rechercheur Kooy van Almelo, waren spoedig aanwezig, namen vin gerafdrukken en leidden het onderzoek- en opsporingswerk. Eenige personen werden reeds als verdach ten gehoord. Dezer dagen heeft een boerenknecht, E. de W. uit Hontenisse, aan de Kon. Marechaussee te Kloosterzande bekend, dat hij in 1931 brand heeft gesticht in het huis van zijn oom, bij wien hij werkzaam was. De man is naar Middelburg overgebracht en in het Huis van Bewaring al daar opgesloten. Te Buy worden om de zeven jaar groote feesten georganiseerd ter eere van de H. Maagd. Een praal wagen uit den stoet, die nog een getrouwe nabootsing is van de eerste processie in 1760 Betreffende de berichten over een lugubere vondst van vier lijken in een stuk zavelgrond vlak aan de grens te Wuestwezel, worden aller lei mogelijkheden overwogen, om tot opheldering van deze geheimzinnigheden te komen. De meening, dat op deze plaats toch wel een kerkhof zou geweest zijn, schijnt echter in strijd te blijven met mededeelingen uit archieven en de herinnering van de bevolking. De gedachte aan misdaad tracht men eveneens geheel te willen loslaten, hoewel het parket van Antwer pen toch dit vreemdsoortig geval in onderzoek heeft genomen. De meest plausibele verklaring ligt echter waarschijnlijk in het feit, dat gedurende den wereldoorlog ook in deze omgeving de grenzen werden versperd door prikkeldraad, dat op be paalde tijden onder electrischen stroom werd gezet. Verscheidene dooden hebben ook deze oorlogsmaatregelen toen gevraagd. Zelfs in die mate, dat naar men ons mededeelt de slachtoffers direct en ter plaatse werden be graven en zou dus ook hierin de verklaring ge legen zijn voor de meer dan griezelige vondst bij het Belgische grensplaatsje. voor de uitvoering van dit denkbeeld bestaat maar bovendien heeft ook reeds thans de Com missie bij haar voorbereidende werkzaamheden ervaren, dat op de moreele belangstelling en op medewerking van Regeeringszijde gerekend kan worden. Een belangrijk punt is ook, dat het niet de bedoeling is een tijdelijke propaganda te voe ren. De commissie is er ten volle van overtuigd dat op den ingeslagen weg moet worden voort gegaan en dat deze actie elk jaar moet worden herhaald, terwijl jaarlijks zal worden beslist welke propagandamiddelen zullen worden toe gepast. Reeds eenigen tijd geleden is medegedeeld, dat eenige vooraanstaande personen uit het be drijfsleven op uitnoodiging van het bestuur van de Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" het initiatief hebben genomen tot de vor ming van eene Nationale Propaganda Commis sie voor Nederlandsch Fabrikaat. Z.E. Prof. Dr. Ir. H. Gelissen, Minister van Handel en Nijverheid heeft het eere-voorzitter- schap dezer Commissie aanvaard. Voorzitter is Ir. M. H. Damme, directeur- generaal van de Posterijen, Telegrafie en Tele- foiiie, terwijl als secretaris optreedt de heer H. F. R. Snoek, secretaris-penningmeester van de vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat". Deze Commissie heeft zich tot taak gesteld een krachtige propaganda door het geheele land te voeren om te bevorderen, dat aan het Ne- derlandsche fabrikaat een gerechtvaardigde voorkeur worde gegeven. De door de commissie ontworpen plannen hebben de volledige instemming van de Cen trale Werkgeversorganisaties, deel uitmakende van den Nijverheidsraad, die dan ook heb ben besloten krachtige en volledige medewer king te zullen geven. Het eerste waar het nu op aankomt is de geldmiddelen, noodig voor de uitvoering van de verschillende plannen, te verkrijgen. Reeds hebben een groot aantal industrieele bedrijven krachtigen geldelijken steun toege zegd en thans zal, in samenwerking met de besturen van de Werkgeversorganisaties, een be roep worden gedaan op de geheele Nederland- sche industrie. Reeds uit het feit, dat Z.Exc. Minister Ge lissen zich bereid heeft verklaard het eere voorzitterschap der Commissie te aanvaarden, blijkt dat van Regeeringszijde belangstelling De Voorzitter van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de leden der Provin ciale Staten maakt bekend, dat bij zijn be sluit van Donderdag tot lid van de Provin ciale Staten van Hoord-Holland is benoemd verklaard: de heer A. J. van Leusen te Vel- sen, zulks ter voorziening in de vacature, in dat college ontstaan, doordat de heer Mr. M Slingenberg heeft opgehouden lid dier Staten te zijn. 15-8-'35 137.415.900 15.716.000 5.502.100 }2iv/^'^udafett Hedenmorgen te zes uur is het K. L. M.- Wiegtuig de „Oeverzwaluw" van Schiphol naar Indië vertrokken. Drie passagiers maken de reis mede, t.w. één passagier AmsterdamBatavia, één passagier AmsterdamJodhpur en één passagier Am sterdamBratislawa. Aan boord bevindt zich verder 192.082 K.G. briefpost; 9.750 K.G. pakketpost en 227.700 K.G. goederen. In de wee kvan 12 tot en met 17 Augustus 1935 is door de Nederlandsche Bank in totaal een bedrag van omstreeks R.M. 600.000 van de op haar Sonderkonto bij de Deutsche Verrech- nungskasse uitstaande vorderingen met de be- Bezocht worden de steden Minden, Halle, Dresden, PRAAG, YVEENEN, BUDAPEST, LINZ, Neurenberg, Koblenz. (verhoogd met 2.50 voor administratie). EN DAT ALLES MET V.K.P.-SERVICE Zij, die eenmaal ir.et ons reisden, weten, wat dit beteekent. Aanvragen liefst zoo spoe dig mogelijk te richten tot het *r'-- ,'T KASTEEL VAN AEMSTEL" N.Z. VOORBURGWAL 65—73 AMSTERDAM 1. Stortingen in Nederl. waarvan bestemd voor: a) achterst, vorder. b) Rentedienst Dawes- en Youngl. en Still- halte; Rentetransf. c) Vrije rek. Reichsb. d) Nieuwe onder de Clear, vall. vorder. 94.766.900 2. Stortingen in Duitsch- land (nieuwe onder de Clear, vall. vorde ringen) (inclus. saldo 1934 ad f 11.501.466) 3. Uitbetalingen in Ne derl. op nieuwe vor deringen (in minde ring komend van het bedrag onder ld).. Laatst uitbetaald nr. van storting: 100738. 4. Speciale Verrekening. a) Stortingen in Ne derl. tegen afgege ven reischèques b) Uitbet. in Nederl.. 2-8-'35. f 133.482.500 21.430.900 20.884.000 14.814.000 5.345.800 92.438.700 129.935.600 127.345.000 91.803.300 90.047.900 1.968.500 1.760.300 Vrijdagmiddag om 5 uur heeft op den pri- mairen weg BakkumLimmen, even over het viaduct, een ernstig ongeluk plaats gehad. Daar reed de heer Mensing uit Beverwijk met zijn vrachtauto, toen plotseling de stuurinrichting brak en de wagen over den kop sloeg. De cabine werd geheel afgerukt en de 71- jarige Knijpstra uit Zweeloo, die naast den be stuurder zat, werd onder den wagen geslingerd en met een gebroken been, ernstige hoofdwonde en wonden aan de armen opgenomen. In den laadbak zaten drie kinderen van 510 jaar. Deze werden uit den wagen geslingerd, doch kwamen er wonder boven wonder alleen met schaafwonden af. Ook de bestuurder kreeg slechts eenige schrammen. De burgemeester van Limmen, die juist in de buurt was, trof onmiddellijk de noodzakelijke maatregelen voor zijn Castricumschen collega. Spoedig was de politie aanwezig en drie doc toren verleenden de eerste hulp. De heer Knijpstra werd naar het Centraal ziekenhuis te Alkmaar overgebracht. Naar de commandant van de Vrijwillige Bur gerwacht te Haarlem ons mededeelt, is de Na tionale Burgerwachtsdag te Den Haag op 10 September wegens omstandigheden uitgesteld tot het voorjaar van 1936. Vrijdagmiddag te omstreeks half vijf werd de Alkmaarsche brandweer gealarmeerd voor een hooibrand te Oudorp. Bij den heer P. Bibo was een groote hooiberg van 75 wagens door broei in brand geraakt. Ongeveer op de zelfde plaats, waar voor twee jaar brand was uitgebroken. De motorspuit bleef den geheelen nacht aan wezig, mede wegens het gevaar, dat de in de nabijheid liggende molen liep. Naar wij vernemen was de voorraad voor dertien koeien niet verzekerd. Vrijdagmorgen te circa 11 uur werd te IJ- muiden in de buitenhaven opgevischt een in verren staat van ontbinding verkeerend lijk van een man in badcostuum. Vermoedelijk is dit het lichaam van den heer G. J., wonende aldaar, die ongeveer vier maanden geleden was gaan zwemmen en door koude bevangen verdronk. Het lijk is naar de Alg. Begraafplaats te IJmuiden overgebracht. N.Z, VOORBURGWAL bij het Spui - A'dam Het goede restaurant in Amsterdam met zeer matige prijzen. De toestand van den hoogeerw. pater Hono- ratus Caminada O. F. M., Provinciaal der Fran ciscanen, die, zooals bekend, reeds eenigen tijd in 't St. Franciscusgasthuis te Rotterdam wordt verpleegd, is Vrijdagmiddag verergerd. Men achtte het noodig den patiënt van de H.H. Sa cramenten der Stervenden te voorzien. Hoewel daarna eenige verbetering is inge- tieöen, is de toestand van pater Caminada toch zorgwekkend. Vrij onverwacht is in Lake-Charles (Ame rika) op 60-jarigen leeftijd overleden Mgr. R. Cramers, geboren te Thorn. Naar men weet zijn onlangs nieuwe statuten vastgesteld, die een basis vormen voor samen werking tusschen de verschillende jeugdorga nisaties in het Bisdom Haarlem. Eenigen tijd geleden is voor deze Katholieke Jongens Centrale een bestuur samengesteld. Voorzitter is de directeur der K. J. C., rector H. van Spanje; leden zijn pater Went S.C.J. en de heeren H. van Os (beiden voor het St. Fran- ciscus Liefdewerk); van der Zoo de Jong en A. Sweers (Juvenaat); dr. L. Berger en J. van Winkel (Kath.*Verkenners). Dezer dagen heeft dit bestuur voor de eerste maal vergaderd. De plechtige herdenking van het gouden priesterfeest, dat de zeereerw. heer pastoor Wierdels viert, heeft Vrijdag plaats gehad. Om negen uur had de plechtige H. Mis plaats, waarbij als presbyter-assistens optrad dc zeereerw. heer pastoor L. N. Geldermans, de weleerw. heeren H. v. Hussen, diaken, G. Alkemade, sub-diaken, en ceremoniarius kap. W. Burghouwt. De Mis werd o. m. bijgewoond door Mgr. M. P. J. Möllman, Vicaris-Generaal van het Bis dom, die in het Priesterkoor plaats had ge nomen. De gouden jubilaris hield een toespraak, - waarin hij dankbaar den zegen herdacht welke hem thans is geschonken, en voorts wees op de heerlijkheid van het priesterschap. Dank betuigde de gewijde spreker aan allen die hun krachten hadden gegeven om zijn ju bileum te herdenken. Door het koor werd voorts de vierstemmige Missa in Hon. Sancti Antonii van Maassen uit gevoerd, terwijl na de H. Mis gezongen werd de driestemmige Priestercantate van E. Fran sen. Des middags recipieerde de jubilaris in het R. K. Vereenigingsgebouw, waarbij namens de parochianen kap. Burghouwt geluwenschen aanbood, en het geschenk der parochie over handigde. Dit geschenk bestaat uit de verlichte wijzer plaat van den kerktoren, doch werd op pak kende wijze uitgebeeld door de aanbieding van een kussen, waarop in gouden tientjes, zijnde de feestgave die was ontvangen, de wijzerplaat met wijzers en cijfers was uitgebeeld. Met enkele hartelijke woorden heeft de jubi laris voor het geschenk bedankt. Er werd voorts een feestcantate uitgevoerd door de kinderen der meisjes- en jongens scholen, en door de zangvereeniging „Arti et Religioni". Een groote menschenstroom heeft vervolgens van de gelegenheid gebruik gemaakt, om den grijzen zielenherder persoonlijk gelukwenschen aan te bieden. Om half acht had een plechtig sluitingslof plaats met Te Deum. En daarna heeft de mu- ziekvereeniging St. Adrianus nog een serenade gebracht, waarbij de heer D. Th. van Dijk na mens deze vereeniging het woord voerde. 2427 Aug. j. d. St. Theresia, St. Joseph, St. Hubertus. 2730 Aug. geh. vr. Brunssum. 313 Sept. j. d. Lindenheuvel, Treebeek. 717 Sept. Gereserveerd. 1720 Sept. geh. vr. Maastricht. 21—24 Sept. K. J. V. 2427 Sept. Heerlen Congregatie. 281 Oct. J. d. Meerssen. 2528 Aug. Huishoudsters H. H. Geestelijken. 28—31 Aug. Dames Onderwijzeressen. 313 Sept. Congregatie Roermond. 7—10 Sept. j. d. Azenray, Beegden, Haelen, Nunhem, Maasniel. 1417 Sept. Ospelt, Herkenboscb, Herten, Wessem. Horn, Melick, St. Odiliënberg, Swalmen. 2124 Sept. Neer, Posterholt, Vlodrop, Thorn. AUGUSTUS Dinsdag 212>4: Meisjes boven 17 jaar. Zaterdag 2427: Heeren Middenstand. Dinsdag 2730: Meisjes boven 17 jaar. Zaterdag 31 Aug.3 September: Meisjes. SEPTEMBER Dinsdag 36: Das Middenstand. Zaterdag 710: Mannen (St. Ign. Club) derde retraite. Dinsdag 1013: Geh. Dames Middenstand. Dinsdag 17—20 Meisjes Congr. boven 17 jaar. Woensdag 2526: R. K. Politiemannen „St. Michaël. Zaterdag 28 Sept.—1 Oct.: Jongemannen dienst plichtigen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5