Gaat Mussolini spoedig naar Oost-Afrika? De moord op Jones Alle vrijmetselaarsloges opgeheven in Duitschland De Duce laat op zich wachten Het nieuws van heden HIJ WIL DE TROEPEN AANMOEDIGEN P. A. M. KAT De ramp bij Ovada JODEN IN CULTUREELE QUARANTAINE DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 18 AUGUSTUS 1935 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN* voor Haarlem en Agentschappen per v/eek 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f3.58 bijvooruitbetaling DACBLAD UITGECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SpAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Ochtendblad EEN EN ZESTICSTE JAARGANG No. 19495 Vooral op de luchtmacht heeft de Duce zijn vertrouwen gesteld De stemming onder de soldaten Zwarthemden onder de wapenen Het WeeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiniiiiiiiiiii ACCOUNTANTSKANTOOR De bandieten schoten hem dood, omdat hij wegens uitputting hun verderen tocht belemmerde Scherp protest van den Britschen gezant Honderd en elf personen vermist De strijd om het regiem in Griekenland CHARLIE CHAPLIN NAAR EUROPA Eenige katholieke jongens veroor deeld, omdat zij Hitier jongens geslagen zouden hebben De „Times" over de jongste maatregelen De „Oss. Rom." over Hitler's jongste rede W. De Duitsche studenten, die ter gelegenheid van de sportfeesten te Boedapest vertoeven, hebben een krans neergelegd op het graf van den onbekenden soldaat Hij is onverwachts uit Rome ver trokken, ofschoon Aloisi hem om instructies gevraagd had Engeland wordt ongeduldig Incident in Fransch Somaliland? DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN EEREBURGER UND KEIN ENDE Banque Populaire Genèvoise Moratorium verleend Groote manoeuvres in Amerika DE MM ER-GAS FORNUIZEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. ROME, 17 Aug. (Reuter). Mus solini, die jaren lang met zijn zwarthemden gevochten heeft tot hij in 1922 de macht in handen nam, wil thans met een goed uit gerust, gemoderniseerd en vergroot leger vechten voor de wereldmacht, aldus de correspondent van Reuter te Rome. Het eerste tooneel van dit tweede bedrijf van de ontwikkeling van het fascisme, speelt zich af op de zonverschroeide vlakten van Ita- liaansch Somaliland en de bergen van Eritrea. Men verwacht, dat Mussolini zich voor een kort bezoek per vliegtuig daarheen zal bege ven, nadat de grootscheepsche legermanoeuvres in Italië eind Augustus beëindigd zullen zijn. Indien tegen dien tijd nog geen compromis is bereikt, zal Mussolini, gelijk de caesaren van het oude Romeinsche keizerrijk, bezielende toespraken houden tot zijn troepen, voordat déze ten strijde trekken, en zal hij zijn gene raals bü zich ontbieden om nog eens voor het laatst het plan de campagne te bespreken. Mussolini's intieme medewerkers in deze groote onderneming zijn allen beproefde fas cisten. Hiertoe behooren de gouverneur-gene raal van Oost-Afrika, de lachende generaal De Bono met zijn langen baard, een van het ver maarde fascistische viermanschap, dat het uit voerend comité vormde voor de organisatie van den marsch naar Rome in 1922. Daar is voorts de vastberaden generaal Rodolfo Gra- ziani, thans gouverneur van Italiaansch So. mali-land en opperbevelhebber van de troepen in de koloniën. Hij doet reeds twintig jaar in de koloniën dienst, en was tijdens de onder werping van Libië de meest gevreesde vijand van de Senoessi. Mussolini vertrouwt voor een groot deel op zijn luchtmacht voor het geval dat het tot een gewapend conflict met Abessinië mocht komen. Bijna duizend vliegtuigen zullen zich, naar ver wacht wordt, op Abessinië werpen, om vernie ling en paniek teweeg te brengen. Met het commando zal wellicht generaal Valle, thans onderstaats-secretaris van luchtvaart, worden belast, alhoewel ook de naam van maarschalk Balbo wordt genoemd. Behalve de zeven legerdivisies, die reeds voor den dienst in de koloniën zijn gemobili seerd, heeft Mussolini zes divisies van de toe gewijde zwarthemden onder de wapenen ge roepen, die bijna gelijkwaardig kunnen worden geacht aan de staande troepen, daar zij een militaire opleiding hebben ontvangen. Tusschen de dienstplichtige soldaten en de zwarthemden bestaat in den regel echter een groot verschil in leeftijd. De zwarthemden zijn meestal mannen tusschen 35 en 55 jaar. Velen hunner oefenen een beroep uit of hebben een zaak, en zij hebben zich laten aanwerven uit overtuiging, of wel onder den druk van de Plaatselijke autoriteiten. Theoretisch zijn het allen vrijwilligers en verlaten zij met zekere berusting, hun vrouwen en families, en met een zeker verantwoordelijkheidsgevoel voor Itaiië's toekomst. De staande troepen worden gevormd door jongemannen van 21, 22, 23 en 24 jaar, die een geheel anderen kijk op het koloniale avon tuur hebben. Sommigen hunner worden geleid door de zucht naar avontuur en kunnen op straat worden gezien met een meisje aan hun arm; en met vuur zingen zij fascistische strijdliederen, wanneer zij zich aan boord van de troepentransportschepen begeven. Anderen voelen zich allerellendigst, wil len naar huis terug en barsten in tranen uit, wanneer het schip vertrekt. Er zijn er, die nooit aan den oproep om zich te mel den gehoor hebben gegeven, doch zich schuil houden en trachten over de Oos- tenrijksche grens te komen. Italië is op het oogenblik het paradijs voor de bakvisschen. lederen dag komen jongeman hen in een vreemde stad, en zij willen zich Zullen de Negus en de Duce elkaar aan het hoofd van hun troepen ontmoeten? gedurende de paar dagen, die hun nog resten voor het vertrek, amuseeren. Op den achtergrond staan de oudere vrou wen, die terugdenken aan den Libischen oor log, en enkelen harer herinneren zich zelfs nog de verschrikkelijke dingen, die er gebeur den na den slag bij Adoea, toen de Abessinische vrouwen de gewonden en gevangenen op vree- selijke wijze verminkten. De Italianen van het nieuwe leger zien er in hun nieuwe uniformen niet zoo schilderachtig uit als vroeger. Mussolini heeft, als minister van oorlog, meer rekening gehouden met overwegingen van practischen aard dan met het uiterlijk. Zelfs de carabinieri hebben een khaki-uniform moe ten aantrekken en het aan de bezoekers van Italië zoo bekende Napoleontische costuum thuis moeten laten. De zwarthemden-divisies zijn met hun zijden mutsen en de bersaglieri met hun pluimen zijn de schilderachtigste der Italiaansche gevechtseenheden. Reeds zijn sedert Januari 200.000 mannen ge mobiliseerd voor den dienst in Oost-Afrika en men verwacht, dat nog meer zullen worden opgeroepen. Het koloniale leger is thans reeds vijfmaal zoo groot als dat, hetwelk in den laatsten kolonialen oorlog tegen Turkije in 1911 streed. Toen de wereldoorlog begon, had Italië slechts een bruikbaar leger van 300.000 man, thans bezit het een leger van een millioen man. Het Italiaansche leger is geheel gereor ganiseerd. Italië heeft thans 13 legerkorpsen, die elk bestaan uit 2 a 3 divisies en in oor logstijd vier legers zullen vormen. Er zijn 31 infanterie-divisies, 4 alpinisten- en 3 mobiele divisies, bestaande uit cavalerie, tanks, ber saglieri en gemechaniseerde artillerie. De oor logssterkte van iedere divisie is ongeveer 17.000 man, terwijl een zwarthemden-divisie ongeveer 12.000 man telt. Italië heeft ook verschillende wapens van een nieuw type ingevoerd, waarvan enkele tij dens de groote manoeuvres van deze maand voor het eerst zullen worden gebruikt. Tot deze nieuwe wapens behooren o.a. een nieuw loopgraaf-mortier, waarvan de bijzonderheden geheim worden gehouden, een nieuw type kleine tank, een gewijzigd machine-geweer en een ge weer van een nieuw type. Voorts worden proe ven genomen met nieuwe gifgassen, terwijl ook een nieuwe brisant-granaat is uitgevonden, die zich over een groote oppervlakte verspreidt. S Verwachting: Zwakke, veranderlijke wind, meest zwaar bewolkt; waarschijn- lijk eenige regen met kans op onweer. Weinig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: Weinig veran- dering. illlllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllHllllllllllllllllli OOSTERPARK 19 - AMSTERDAM - TEL. 53931 KALGAN, 17 Aug. (Reuter). De provin. ciale regeering bevestigt thans officieel, dat de Britsche journalist Gareth Jones door Chineesche bandieten is vermoord. De Engelsche regeering heeft reeds aan gekondigd een scherp protest te zullen in dienen bü de Nanking-regeering. Het eerste bericht over den dood van Jones werd Vrijdag door den leider van een zout transport naar Kalgan overgebracht. Ten Zuiden van Pao Sjangh Sjen had hij een politie-beambte gesproken, die mededeelde in den namiddag van den llen Augustus het lijk van een vreemdeling met drie schotwonden te hebben gevonden. Hierop stuurde de comman dant der gendarmerie direct een afdeeling naar de aangeduide streek. Zij stiet daarbij op de bandieten, waarop een gevecht ontstond. Vijf bandieten werden doodgeschoten en eenigen gevangen genomen. Omtrent de gebeurtenissen tijdens den moord op den Engelschen journalist wordt door de mededeelingen van een zwaar gewonden ge vangene nadere opheldering gegeven. Volgens diens mededeelingen zou Jones door de vermoeienissen van den langen rit door het gebergte, met slechte, zoo al niet geheel en al ontbrekende voeding, zoo uitgeput zijn geweest, dat hij tenslotte weigerde opnieuw het paard te bestijgen. Om niet verder te worden gehinderd op hun vlucht, schoten de bandieten, meenende te worden achtervolgd, Jones toen dood. Zijn lijk werd in het gebergte gevonden en naar Pao Sjangh Sjen gebracht en daar ge kist. Eerst Zaterdagmorgen ontvingen de pro vinciale autoriteiten van Tsjahar officieel me- dedeeling van den dood van Jones, waarop zij direct, de Britsche Ambassade verwittigden. Omtrent de schuldkwestie bij den tragischen dood van den Engelschen journalist kan voor- loopig nog geen oordeel geveld worden. De on derhandelingen over zijn vrijlating verliepen aanvankelijk zeer gunstig. De provinciale autoriteiten hebben hunner zijds zeer ernstige pogingen gedaan om Jones te bevrijden. De dappere wachtmeester der gen darmerie, Tsjang Joe Tsji, die den vertegen woordiger van het D. N. B., dr. Mueller, be vrijdde, werd bij zijn tweede bezoek aan het kamp der bandieten half dood geslagen. Een andere onderhandelaar bevindt zich thans nog in handen der bandieten, zoo hij tenminste niet reeds werd ter dood gebracht. Het stoffelijk overschot van Jones zal naar Kalgan worden overgebracht om aldaar te worden begraven. ROME, 17 Aug. (Reuter). Naar het agent schap Stefani meldt, bedraagt het aantal personen, dat na de overstroomingsramp in Noord-Italië vermist wordt, 111. Hiervan woonden er 97 te Ovada, 3 te Molare, 4 te Orba, en 7 te Cremolino. Tot dusver zijn 82 lijken geborgen, en hiervan heeft men er 62 kunnen identificeeren. Omtrent de watersnoodramp bij Ovada wordt thans de volgende officieele uiteenzetting gege ven: De wolkbreuken, welke zich in de laatste da gen boven de provincie Alessandria hebben ont last, hebben een overvloed van water veroor zaakt in de in de Tanaro uitmondende rivieren. Tengevolge van de gedeeltelijke vernieling van een zijdijk van de Sella-Zerbino, welke hot groote kunstmatige meer van Ortiglieto in de bergen van Molare vormt, hebben de watermas sa's het dal van de Orta overstroomd. Deze wa termassa's hebben door hun kracht aanzienlij ke schade aangericht en eenige boerenwoningen meegesleurd, waarbij menschenlevens te betreu ren zijn. Bij de redding der in gevaar verkeeren- de menschen zijn tallooze heldendaden verricht. De plaatselijke autoriteiten hebben zich onder scheiden bij de vervulling van hun plichten. Er zijn thans hulpmaatregelen genomen voor de getroffen bevolking, terwijl werkzaamheden wor den verricht om de verbindingen te herstellen en de schade in den kortst mogelijken tijd te vergoeden. Een commissie van ingenieur^ van het Ministerie voor Openbare Werken bevindt zich op de plaats des onheils. ATHENE 17 Aug. (Reuter). De royalistische bladen publiceeren een lijst van 87 kamerleden, die voorstanders verklaarden te zijn van de restauratie. De republikeinsche bladen daarentegen ver klaren, dat meer dan 150 kamerleden aanhan gers zijn van de republiek, doch zij publiceeren geen namenlijst. Zooals bekend is de Volksvertegenwoordiging samengesteld uit 300 leden. NEW YORK, 17 Augustus (A. N. P.) Charlie Chaplin zal zich in September naar Europa be geven, Waar hij de eerste voorstellingen zal bij wonen van zijn nieuwe flim. Sir Geoffrey Granville Whishand, de eerste hooge commissaris voor Australië BERLIJN, 17 Augustus. (D. N. B.) De mi nister van Binnenlandsche Zaken van het Rijk en van het Land Pruissen, Dr. Prick, heeft aan de regeeringen der Landen, en aan den Rijkscommissaris voor het Saarge- bied opgedragen, alle vrijmetselaarsloges, die zich nog niet vrijwillig hebben ont bonden, op te heffen op grond van de Verordening van den Rijkspresident ter be scherming van volk en staat van 28 Fe bruari 1933. De minister heeft tevens, op grond van de wet van 14 Juli op de confiscatie van vermogens, welke ten nadeele van volk of staat worden aangewend, aan de Lands- regeeringen opgedragen, de vermogens van deze vrijmetselaarsloges in beslag te nemen. Tusschen den dienst der Geheime Staats politie te Berlijn en den specialen gevolmach tigde van den minister van Propaganda, dr. Goebbels, den Staatscommissaris Hinkel is overeenstemming bereikt aangaande een uni forme regeling van de werkzaamheid van het „Reichsverband der Jüdischen Kulturbuende". In deze regeling wordt de genoemde Rijks- bond aangewezen als de eenig toegelaten orga nisatie der Joodsche cultureele vereenigingen in Duitschland. Zetel van de verantwoordelijke leiding van deze organisatie is Berlijn. Alle Joodsche cultureele vereenigingen behalve school- en kunstgenootschappen, moeten voor 15 September aangesloten zijn bij dezen Rijks- bond en staan van dien dag af onder leiding van een bestuur te Berlijn, dat door staats commissaris Hinkel zal worden samengesteld. Lid van een plaatselijke Joodsche cultureele vereeniging zullen slechts mogen zijn Joden of niet-Ariërs en hun echtgenooten. De werkzaamheid van het Reichsverband en de aangesloten organisaties mag op geen en kele wijze gericht zijn tegen den nationaal- socialistischen Staat. De voorschriften van Hinkel, die de goedkeu ring hebben verkregen van de Geheime Staats politie, beperken de mogelijkheden voor cul tureel en artistiek werk van niet-Ariërs tot een bepaald terrein. De afgekondigde regeling be oogt de cultureel en artistieke activiteit van niet-Ariërs uit het kunst- en cultuurleven van het Duitsche volk te weren. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 17 Aug.; De ,,Osservatore Romano" protesteert te gen de jongste rede, welke Hitier Zondag jj. te Rosenheim heeft gehouden, en waar in de Rijkskanselier verklaarde, dat uit het succes van de Nat.-Socialistische beweging wel blijkt, dat God zijn werk zegent. De „Osservatore" wijst op de absurditeit van deze bewering en schrijft, dat niet het succes, doch de aard en het doel van het werk toonen of het door God gezegend wordt of niet. Door de rechtbank te Düsseldorf zijn heden eenige katholieke jongens, die den 4den Augustus te Krefeld leden van de Hitlerjeugd zouden hebben geslagen, veroordeeld tot gevan genisstraffen, varieerende van 10 tot 5 maan den. Te Tauberbischofsheim (Baden) is een twee taf katholieken, die plakkaten tegen het „poli tieke katholicisme" hadden afgescheurd, tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld. De Synode van de Evangelische Belijdenis- kerk in Silezië, welke zich onder bisschop Zaen- ker van de officieele Rijkskerk onder bisschop Mueller had afgescheiden, is door de staats politie ontbonden. De afdeeling Pommeren van het Ministerie voor Volksvoorlichting en Propaganda deelt mede, dat op verzoek van den Rijksminister voor Volksvoorlichting en Propaganda de te Koeslin verschijnende Pommersche Tagespost voor den duur van drie maanden verboden is. Het blad heeft zich niet bereid getoond, op te treden als drager van de nationaal-socialisti- sche wereldbeschouwing. LONDEN, 17 Aug. (Reuter.) In een lang hoofdartikel bespreekt de „Times" heden de onderdrukkingen in Duitschland, De laatste maatregelen van de natlonaal- socialisten worden een ironisch commentaar genoemd op de eenheid van Duitschland onder het nationaal-socialisme, waarop zoo wordt ge pocht. „Men kan sympathie hebben voor de eco nomische moeilijkheden van Duitschland, doch zoolang macht de rede onderdrukt en partij- wet de rechtvaardigheid terzijde stelt, kan dooi geen land, dat de moraal en de geestelijke waar den van het Christendom waardeert, aan Duitschland hulp worden geboden. PARIJS, 17 Aug. (Reuter.) Vandaag heeft de Drie-mogendheden-conferentie geen zit ting gehouden. Aloisi deelde Laval heden middag per telefoon mede, dat hij nog geen instructie van zijn regeering had ontvan gen. Men weet nog niet of de besprekingen morgen zullen worden voortgezet, daar dit afhangt van het antwoord van Mussolini. Git Rome wordt gemeld, dat Aloisi voort durend in telefonische verbinding heeft ge staan met het ministerie van Buitenland- sche Zaken. Men meent te weten, dat aangezien Enge land en Frankrijk belangrijke voorstellen aan de Italiaansche regeering hadden gedaan, het Italiaansche ministerie van Buitenlandsche Za ken dringend met Mussolini wenschte te spre ken. Dit was echter onmogelijk, want hij was onverwachts naar Isemia Lungarno vertrokken, om de gemobiliseerde zwarthemden, die dienst zullen nemen in Oost-Afrika, te inspecteeren. Eden heeft vandaag den Britschen minister van Buitenlandsche Zaken Samuel Hoare van het verloop der onderhandelingen in kennis gesteld. Hedenavond te half zes had hij een onderhoud met Laval, dat ongeveer drie kwar tier duurde. De Britsche delegatie is niet van plan langer dan twee of drie dagen op het ant woord van Mussolini te wachten. Laval deelde na de conferentie met Eden mede, dat deze geen nieuw gezichtspunt had ge bracht. De indruk in Fransche en Britsche kringen is zeer pessimistisch. De voorstellen, welke gisteren aan Aloisi zijn gedaan, omvatten een geheel, dat indien zü worden aangenomen, het onderwerp zal moe ten zijn van delicate besprekingen. Het is een uitwerking van de bestaande verdragen ten op zichte van Ethiopië in practischen zin en in het bijzonder in het voordeel van Italië. Voorgesteld wordt een samenwerking te or- ganiseeren tusschen de drie mogendheden om de rijkdommen van Ethiopië te exploiteeren, in het belang van het land zelf. Het meest actieve aandeel hierin zal Italië hebben, Frankrijk en Engeland zoeken geen nieuw voordeel in Oost-Afrika. Verder is men voornemens een aantal poli tieke garanties te stellen om te voldoen aan de rechtvaardige eischen van de Italiaansche re geering om de veiligheid van de koloniën Somaliland en Eritrea te garandeeren, alsmede de bescherming van de Italiaansche ingezete nen van Abessinië. ROME, 17 Aug. (Reuter) De „Lavora Fascis- ta" brengt een bericht uit Djibouti in Fransch Somali-land, volgens hetwelk de Abessinische volksstam de „Issa" een rooftocht zou hebben ondernemen tegen den nabij Adagalla in Fransch Somali-land woonachtigen stam der „Assaima- ra". Bij de botsing tusschen de beide stammen zouden er honderd dooden gevallen zijn, waar van ongeveer 20 inboorlingen Fransche onder danen zijn. De Gouverneur-Generaal van Fransch So mali-land zou direct naar de grens van de Fransche kolonie zijn vertrokken om een on derzoek naar deze gebeurtenis, weike zich op Fransch koloniaal gebied heeft afgespeeld, in te stellen. Gaat Mussolini spoedig naar Afrika? Zaterdag heeft de Drie-mogendheden-confe rentie geen zitting gehouden, daar Aloisi van Mussolini nog geen nadere instructies heeft ontvangen. Alle vrijmetselaarsloges in Duitschland opge-, heven. Officieel wordt thans bevestigd, dat de Brit sche journalist Jones door bandieten ver moord is. In Alsdorp bij Kerkrade is een auto op spe lende kinderen ingereden: 12-jarige jongen werd gedood, drie andere kinderen gewond. Bij auto-ongeluk te Huissen is één persoon ge dood en zijn er drie gewond. Vrouw op onbewaakten overweg onder Wijhe door trein gegrepen en gedood. Schrijven van den Minister van O., K. en W'. betreffende het nemen van maatregelen bij het Nijverheidsonderwijs. Te Nijmegen is de jaarvergadering van den R.K. Tabaksbewerkersbond gehouden. Moordaanslag op zigeuner te Bomt Triton bij herkansing uitgeschakeld voor de finale roeikampioenschappen te Berlijn. Naar het legitimistenorgaan „Der Oester- reicher" mededeelt, hebben tot dusverre 6?5 Oostenrüksche gemeenten Otto von Habsburg tot eereburger benoemd. GENèVE, 17 Aug. (A. N. P.) Aan de Banque Populaire Genèvoise is door den Zwit- serschen Bondsraad een moratorium verleend, ingaande heden, voor den tijd van twee jaar. Dit bericht heeft in financieele kringen groot op zien gebaard. NEW YORK, 17 Aug. (Reuter). Heden begin nen in den staat New York de grootste manoeu vres, welke het Amerikaansche leger ooit in vre destijd heeft gekend. 50.000 manschappen en of ficieren nemen er aan deel. De manoeuvres, welke in hooge mate gemo toriseerd zullen worden gehouden, zullen tot 31 Augustus duren. In navolging van generaal Galieni gebruikt men taxi's om de soldaten naar het manoeuvre terrein te brengen. Goedgekeurd door de Gasstlchtlng Verkrijgb. oi) üw winkelier. Pr. reeds v.a. 60 Imp. N.V. Téchn. Bandelsbnr. G. de Beer. A'dam Stand op Zondag 1 uur v.m.: 76? Vorige stand; 763.9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1