STADSNIEUWS LAATSTE NIEUWS Museum voor Catalaansche Kunst Weer arrestaties te Oss Het conflict met Abessinië ZONDAG 18 AUGUSTUS 1935 Nieuw colportageverbod te Amsterdam MEER STILTE JA ZEKERÖÖK Gecompliceerde auto- botsing Primitief romaansche muurschildering MIDZOMERFEEST TE SANTPOORT Regen: toch feest en zomer! DE VLEESCHHAL 550 jaar geleden werd de eerste gebouwd Apotheekdiensten Vrijwillige Burgerwacht Gevonden voorwerpen en dieren BURGERLIJKE STAND CRICKET DE 5de TESTMATCH ENGE LAND— ZUID-AFRIKA HONKBAL I.V.O.R.C.H. uitgesteld Voor Noord en West ^uid-Afrika scoort 2976. Bruce Mitchell 128 Vier wagens rijden bij Bussum tegen elkaar ONTBINDING DER K. D. P. De afdeeling Naarden opgeheven Minister de Graaff met verlof Nieuwe bekentenissen van Dikken Toon de Soep en Bijs de Sijp Nog een arrestatie De vacantiereis van de Konink lijke familie Nederlandsch schip vastgeloopen Zoeloes willen den Negus helpen; Engelsch antwoord aan Gayda DE ONBEWAAKTE OVERWEG Weer een ongeval DE BEVRACHTINGSKWESTIE De Maas bij Maasbracht weer vrij LOONBIJSLAG IN DEN LANDBOUW NED. RONDVLUCHT 1935 Folkloristische voorstellingen op het vliegveld Twente VACATURE-SLINGENBERG De heer Schillthuys neemt zijn be noeming in de Eerste Kamer niet aan DE MOORDAANSLAG TE BORNE Zaterdag: Santpoorts Midzomerfeest, veel ^gen, toch warm, toch zomer, toch feest. Des morgens om 11 uur vertrok een aller- Sardigst kinder.bloemencorso van de Molen straat in Santpoort-Dorp. Bloemen en zenuwachtige kindergezichtjes ^aren de tolk van de onmetelijke fraaiheden van Santpoort enVelserend, waarheen het corso zich linea-recta richtte. Eigenlijk jammer, want de kortste weg is tiiet altijd de beste en heel Santpoort had graag den optocht gezien. Nu waren alleen de bewoners van Hoofd straat, Terrasweg, Frans Netscherlaan en Bre- derodeweg in de gelegenheid de mensch-ge- J'orden goden en godinnetjes, heksen, faunen, 'oesn, nimfen en andere sprookjesfiguren te zien en te lezen, hoe al deze wezentjes vol ^'aren van het zomersche schoon van Sant- Poort. De jury vond de groepen „Overstegen" en ••Lichthoeve" het mooist, en terecht. Zoo werd dan de „Zonnegodin" van de fa. thiiie Overstegen heerscheres van dit kinder feest en werd het sprookje van de „Licht hoeve" de werkelijkheid ten voorbeeld gesteld. De middag werd gewijd aan sportieve pres taties waarmee we niet zeggen, dat bloe. ■htencorso's van alle sportiviteit gespeend zijn die natuurlijk door den sportieven burge meester van Velsen, mr. M. M. Kwint, met in teresse werden gevolgd. Het „hoogtepunt" werd hier bereikt bij een miniatuur Gordon-Bennetwedstrijd. Een zwerm luchtballonnetjes meest luchtmonsters verdween in het hooge verschiet, koersend in öo richting IJmuiden. Slechts een tweetal vertoonde laag.bij-de- grondsche aspiraties. En dat bij een kinderfeest! Uiteraard zal de uitslag van den ballonwed strijd eerst na verloop van tijd bekend worden de iJslandsche posterijen zijn niet zoo snel als de onze doch van de andere gebeurtenis sen is het ons een genoegen den lezers de uit slagen konde te doen. 25 M. vrije slag zwemmen (jongens) 1 Hugo Visser. 2 J. van Kuyper. 25 M. vrije siag zwemmen (meisjes) 1 Ans van Overeem, 2 Magda Verhagen. 50 M'. vrije slag zwemmen (jongens) 1 Hans Glazener. Balblazen over 't water (meisjes en jongens) 1 Rudie Verhagen, 2 Willy van Overeem. Kanovaren (meisjes) 1 Thea Bander, 2 Auk je Stoelenga, 3 Willy Keur. Kanovaren (jongens) 1 Hugo Visser, 2 Jan van Dommelen, 3 Han Dekker. Hardloopen (meisjes) 1 Ruth de Groot, 2 Tonny Verhagen. Hardloopen (jongens) 1 Hugo Visser, 2 Jan Springer. Van de ,,nuit féerique", welke om half negen feeds .inviel", is het verloop ons nog niet be. kend, want „nemo scit quod sera vehat." Het zal op 11 November vijf en een halve e«uw geleden zijn dat de eerste vleeschhal te Haarlem gebouwd werd. Deze verrees op den hoek van de Spekstraat en de Warmoesstraat, Welke. vroeger dan ook de Vleeschhouwerstraat 8enaamd was. Ruim twee eeuwen heeft hij daar gestaan, tot dat op 6 Juni 1602 de eerste steen werd gelegd voor de nieuwe (tegenwoordige) vleesch hal op de Groote Markt, ter vervanging van hie in de Warmoesstraat, welke in 1604 werd verkocht voor 5745 ponden. De zondags- en nachtdiensten der apotheken Wordt van 17 tot 23 Augustus waargenomen door H. Th. A. van Rijn, KI. Houtweg 15; firma C. G. Loómeijer Zn., Zfjlweg 34 en Schoterbosch- aPotheek, Rijksstraatweg 19. Met ingang van 17 September is benoemd tot commandant bij de Vrijwillige Burgerwacht Haarlem van de bereden afdeeling de le luite nant N. M. Henriquez Piementel. Handschoenen en ceinturen: Politiebureau Smedestraat; Badgoed in pakje: v. Es, Klaren- heekstraat 25; Boekje met potlood: Politiebu reau Smedestraat; Foto's: v. Dijk, Eemstraat 35; Fototoestel: v. d. Hoef, L. Molenstraat 12; Ko peren gewicht: Politiebureau Smedestraat; Hond: Kennel Haarlem, Amsterdamsche Vaart; idem: Raymakers, Eendjespoort 23; idem: Asyl Ridderstraat 11; idem: Krekens, Breestraat 24; Zilv. halsketting: Wiggers. Timorstraat 163; Nies: Doopsgezind Kinderhuis, Groot Heilig land 4; Kindermuts: Karphof, Leidschestraat 2; Riem: v. d. Voorn, Krltzingerstraat 40; Rij- V'ielplaatje: v. d. Voorst, Ged. Oudegracht 24 Russchen 5 en 6 uur nam.); Tasch, inh. bad- Soed, fototoestel, handdoeken: Schornagel, Sla- hiatstraat 8; Vulpen: Strijbos, Vooruitgang straat 110. Geboren: 15 Augustus. E. M. Nederkoom— V- d. Berg, d. J. M. Veenings—Droog, z. 16 Aug. J- J. Spruit—Blom, d. A. j. Groenenberg—Vis ser, d. A. J. A. Willemsevan Aalst, d. L. M. F- WijsmullerPetersmann, d. C. A. J. Leersnij- derJesse, z. J. RadsmaTalman, z. 17 Aug. J W. G. van EsUijlenbroek, d. G. P. Derksen "-Vink, z. Overleden 15 Augustus: H. v. d. Zee, 47 jaar, Hazepaterslaan. J. L. Koster, 72 jaar, Hage- straat, 16 Augustus: A. A. Hilhorst, 56 jaar, Nteester Cornelisstraat. P. J. Zegwaart 85 jaar, Noorzorgstraat. met het volgende team in het veld: J. C. Clay, R. W. V. Robins, H. D. Read, Mitchell, Bowes, Leyland, Hammond, Ames, Bakewell en Nichols. Het wicket verkeerde in pirma staat en het weer was zonnig. Zuid-Afrika opende met Bru ce Mitchell en Siedle op den Essex-aanval Read- Nichols. Het openingspaar had het oogenschijn- iijk verloren zelfvertrouwen weer terug want alhoewel Wyatt ook Bowes, Hammond, Clay en Robins afwisselend liet trachten het openings paar te scheiden, gelukte zulks in de morgen uren niet. Read was zeer onfortuinlijk door op 32 Mitchell met een no-ball te bowlen. Kansen gaven de batsmen niet. Bij de lunchpauze was de stand 103 runs Mitchell 68 en Siedle 30 not out. Na de hèrvatting kwam op 116 het eerste succes voor Engeland op het moment dat Read en Robins den aanval vormden. Laatstgenoem de nam in zijn 2de over het wicket van Siedle die een bal naar leg trachtte te spelen, dezen even raakte en door Ames voor 35 achter het wicket gevangen werd. Siedle deed over zijn score 128 minuten. In de 3de over die Ro bins na de lunch bowlde nam hij het wicket van Rowan voor 0 l.b.w. (2 v. 120)Mitchell ging on verstoorbaar verder. Wyatt changde voortdu rend, maar ook Nourse die een paar maal ge ducht gebeten werd door Bowes hield stand. Om 3.15 ging de 150 op na 3 uur speeltijd. Op 164 deed Wyatt op Bowes' bowlen een fraaien vang in de slips die een einde aan de innings van Nourse (32') maakte. Inmiddels bereikte Mitchell zijn century in 212 minuten in gezel schap van Viljoen die met een single na 243 minuten spelen de 200 opbracht. Bij de theepau ze was de stand 212-3, Bruce Mitchell 115en Viljoen 23*. De Zuid-Afrikaansche batsmen toonden ziel' weer ware meesters in verdedigend spel. Wy att wisselde zijn aanval niet minder dan 20 maal. Het fielden der Engelschen was zeer goed geweest. Na de theepauze bleven de runs uiterst lang zaam komen. Met den nieuwen bal gelukte het Read op 234 het wicket van Mitchell te nemer voor een niet te schatten 120 in 4% uur bij eengebracht. Het was niet bepaald Mitchell's beste innings, hij gaf geen kansen, maar 'plaat ste meermalen zeer gelukkig. Op 248 boekte de goed bowlende Bowes zijn 2de succes door het wicket van Cameron (8) te nemen c. Mitchell op second slip. Op 254 viel het 6de wicket dat van Wade c. Hammond b. Read voor 0. Viljoen en Dalton bleven tot het einde van den eersten dag samen. Het totaal bedroeg 297 voor 6, Vil joen 60 en Dalton 21 not out. De voor de Haarlemsche derde klasse vast gestelde wedstrijd I. V. O.R. C. H. gaat Zon dag as. niet door. Russische officieren van het Roode leger hebben te Praag de Tsjechische leger- manoeuvres bijgewoond (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Onder intrekking van dè besluiten ter zake van 15 Maart en van 12 April hebben B. en W. verboden op de openbare wegen, gelegen in de stadsgedeelten ten Noorden van het Noord zeekanaal, het afgesloten IJ en het IJ en ten Westen van de lijn, getrokken door het afge sloten IJ, het Westerkanaal, de Buiten Singel gracht, den Overtoom en den Amstelveen- scheweg, zoodanig, dat de Overtoom en de Am- stelveenscneweg binnen dit stadsgedeelte val len, te venten met gedrukte of geschreven stuk ken of afbeeldingen, of na des middags twaalf uur gedrukte of geschreven stukken of afbeel dingen op of aan den openbaren weg of aan of in de huizen te verspreiden. Gp de Oval nam Zaterdagmorgen 11 uur öe laatste testmatch Engeland—Zuid-Afrika f®n aanvang voor een in de middaguren uitver kocht terrein. Wyatt die den toss won kwam Nu komt er rustl Nu zijn over bodige geluidssignalen verboden (f75.- boeteI). 'tWerd tijd: ze toeterden er maar op losl Wie. .7 Vrijdagavond omstreeks half twaalf heeft op den Nieuwenweg door het Gooi tusschen Muiden en Bussum een gecompliceerd auto-ongeval plaats gehad, waarbij verschillende wagens be. trokken werden. In de richting naar Amsterdam reed een file van vier wagens in vrij matige vaart, goed rechts houdend. Uit de richting Amsterdam kwamen twee wagens, eveneens goed rechts houdend. Om de een of andere reden remde de voorste wagen, rijdende links over den weg, kruiste den grasberm en belandde met het voorstel om laag in de sloot langs den kant. De eerste wagen uit de richting Amsterdam zag dezen wagen slippen en zijn weg kruisen. Om een botsing te vermijden, hield de wagen uit Amsterdam toen links aan en botste tegen den tweeden wagen, die in de richting Amsterdam reed, een Amsterdamsche Drietax, terugkeerend van een rit naar Bussum. De wagen in de sloot, uit Amsterdam afkom stig, moest weggesleept worden. De Drieta::, aan de voorzijde in elkaar gereden, moest even eens worden weggesleept. De derde wagen, uit Sneek afkomstig, die de Drietax aanreed, werd aan de voorzijde aan zienlijk beschadigd, doch kon zijn weg naar Hoek van Holland vervolgen. Van den vierden wagen is het linker achter-spatbord uit elkaar gerukt. Geen der inzittenden geraakte gewond, niettegenstaande de situatie ter plaatse van het ongeval met de drie verspreid geworden wa gens het ergste deed vermoeden. Dit ongeval komt overeen met dat in Oegstgeest. al zijn de gevolgen niet ernstig geweest. Hoewel niemand bepaalde fouten maakte, was het te dicht op elkaar rijden toch evenzeer de oorzaak van dit gecompliceerde ongeval, als dat in Oegstgeest. Het nieuwe nummer van de „Opmarsch", het orgaan van de R. K. Staatspartij meldt: Het is zeker niet uit leedvermaak, maar veel eer uit vreugde over het kenterend inzicht, dat wij eenige malen achtereen gewezen hebben op verschijnselen in de Katholieke Democra tische Partij, welke duiden op haar naderend einde. Na het bedanken van den lijstaanvoer der dier partij in Venlo en het vertrek van den Deventerschen voorzitter uit de organisatie, waarvan Prof. Veraart eens de leider was, kun nen wü thans melding maken van de opheffing, der K.D.P., afdeeling Naarden. Zonder groei kracht leidde zij met haar 50 aanhangers een kwijnend bestaan. Invloed kon zij niet uitoefe nen. Ja toch, maar dan een negatieven. Zij ontnam aan de R. K. Staatspartij, zonder zelf tot iets in staat te zijn, de paar stemmen, die noodig waren om den derden raadszetel te be houden. Mogen inmiddels hare leden „den weg terug" naar de R. K. Staatspartij gevonden hebben. De minister van Buitenlandsche Zaken is Zaterdag voor veertien dagen met verlof ver trokken. Door de gemeente-politie te Oss werd Za terdag overgegaan tot de arrestatie van den 44-jarigen L, de R., uit Heesch bij Oss, die er van verdacht wordt medeplichtig te zijn aan een in 1928 gepleegden roofoverval op den kassier van de Boerenleenbank te Maren, waar bij niet minder dan ƒ3000.werd ontvreemd. De R. bekende medeplichtig te zijn aan de zen roofoverval en verklaarde dezen te hebben gepleegd in samenwerking met zijn broer M. de R. en een zekeren van O. en C. van B., allen uit Oss. Deze laatsten zitten voor dit feit reeds geruimen tijd in voorarrest. De gemeente-politie is er tevens in geslaagd om nieuwe bekentenissen los te krijgen van den reeds langen tijd geleden gearresteerden Dikken Toon de Soep en Bijs de Sijp, die, naast de reeds bekende roofovervallen o. m. te Gassel, Veghel, Tubbergen en Loon op Zand, die reeds tot opheldering zijn gebracht, thans nog hun medeplichtigheid bekend hebben in een roof overval te Meerlo, waar zij een bejaarden man aanvielen en een bedrag van 2000.ont vreemdden. Vervolgens een inbraak in het Veerhuis te Megen, waar behalve een kistje si garen een bedrag van 40.werd ontvreemd. Voorts een roofoverval op den landbouwer Ploegmakers te Heesch met een buit van ruim ƒ200.een roofoverval op een dronken man in het „Vierhoekje" te Oss met een buit van ƒ260.een roofoverval op een ouden man in de Harenschesteeg, dien men van 200.— be roofde en verder nog tal van overvallen, inbra ken en diefstallen, o. a. van kippen en ander pluimvee. Bij deze bekentenissen kwam nogmaals vast te staan, welk een voorname rol de onlangs ge arresteerde Snabel uit Nijmegen in de Ossche onderwereld heeft gespeeld. Naar aanleiding van deze bekentenissen zijn nog meerdere arrestaties te verwachten. Op verzoek van de Kon. Marechaussee te Oss werd Zaterdag te Haarlemmermeer gear resteerd en naar Oss overgebracht de ruim 20-jarige Ossenaar van H„ als verdacht van medeplichtigheid aan den in December 1933 gepleegden manufacturen-diefstal, waarbij dc heer van der Zanden op den Heuvel te Oss het slachtoffer werd. Van H. bekende medeplichtig te zijn aan dezen diefstal, terwijl tevens de reeds gearresteerde v. O., die op het oogenblik in voorarrest vertoeft, als medeplichtige in den roofoverval te Oyen, aan deze inbraak bekende medeplichtig te zijn geweest. H. M. Koningin Wilhelrhina en H. K. H. Prinses Juliana woonden als gasten van de Hertogin van Atholl een demonstratie bij van folklore uit het Hoogland te Crieff. Zij toonden groote belangstelling voor de typische Schot- sche prestaties en de kracht en behendigheid der Hooglanders. Het Nederlandsche vaartuig „Democraat" is Zaterdagmiddag te 2 uur onder de Westmin- sterbrug te Londen vastgeloopen en moest tot 6 uur wachten tot de vloed gelegenheid gaf het weder vlot te maken. (Van onzen bijzonderen correspondent te Barcelona De reeks Europeesche musea, gewijd aan de beeldende en aanverwante deco ratieve kunsten, werd op het eind van het vorig jaar met een nieuw verrijkt. Nieuw is eigenlijk het woord niet, want zoo wel het gebouw als de erin ondergebrachte ver zamelingen bestonden reeds eerder. De zaak ts. dat het gemeentebestuur, niet' goed wetend wat aan te vangen met de overeind gebleven paviljoenen goeddeels in een Jan Klaassen- Stijl opgetrokken van de wereldtentoon stelling van 1929, het hoofdpaviljoen bestem de tot huisvesting van de verzamelingen pri mitieve Catalaansche kunst, tot dusverre eenigszins nooddruftig opgeborgen in het z.g. Museum van de CiudadelA. Een waardige huisvesting verdiende dit kost baar kunstbezit alleszins. En de huisvesting welke men er thans in 't hoofdpaviljoen op den Montjuich aan heeft gegeven, is niets minder dan grandioos. Een nadeel is ongetwijfeld de ligging van het nieuwe museumgebouw, ver uit het hart van de stad en op een slechts over eenige honderden traptreden te bereiken verhevenheid. Uit practisch oogpunt is de lig ging dus beslist ongunstig te noemen. Dit wordt echter weer ruimschoots vergoed door de pracht van die ligging: een weergaloos uit zicht beheerschend over de groote, blanke stad en in een park geschoven, dat dank zij zijn aanleg tegen een berghelling tot de aller schoonste van Europa mag worden gerekend. Het ging overigens in deze aangelegenheid vreemd. Een verstandig man, een buitenstaander en geen deskundige, opperde het plan de Cata laansche universiteit, welker gebouwen in het hartje van, de stad liggen, temidden van het oorverdoovend verkeerslawaai, onder te bren. gen in de leegstaande tentoonstellingspaviljoe nen, waar studenten en professoren in de weidsehe parkomgeving een ideaal milieu zou den vinden. En inderdaad men kan zich geen gunstiger, nagenoeg kant-en-klare gelegenheid voorstellen om een ware „Ciudad Universita- ria" te scheppen, dan al die tentoonstellings gebouwen op den Montjuich. Volgens den planopperaar had men dan naar de groote ruimten van het vrijgekomen universiteitsge bouw op zeer bevredigende wijze de schatten uit het museum van de Cindadela kunnen overbrengen. Op deze wijze zouden twee groote voordeelen zijn bereikt; een ruime huisvesting van de universiteit buiten het centrum van de grootstad, voor de studie het meest geschikt, en een ruime huisvesting van de Catalaansche kunstverzameling binnen het centrum van de grootstad, voor druk mu- seumbezoek het meest geschikt. Daar het plan echter door een niet-deskun. dig buitenstaander voor het eerst werd opge worpen, maakte het geen kans. En zoo heeft men dan enkele jaren gearbeid aan de inwen dige verbouwing van het hoofdpaviljoen en de overbrenging daarheen van de kunstverzame lingen. Dit Museum van Catalaansche Kunst, waar echter o.a. ook met eenige uiterst twijiel- achigte Velasquez' twee uiterst twijfelachtige Rembrandts te zien zijn „De bedelkinderen" en „Oude Vrouw met kaarsen", allebei wel ver- valschingen óf volkomen ongegronde en arbi traire toeschrijvingen van den particulieren verzamelaar ontleent zijn beteekenis aan de rijke collecties primitief Romaansche en primitief-Gothische kunst. Een dergelijke verzameling van vroeg-Go- thiek vindt men nog slechts in het museum van Valencia; deze verzameling van vroeg-Ro- maansche kunst is volstrekt eenig in Europa. Zij beslaat een vijftiental ruime zalen, wier wanden bedekt zijn met de fresco's afkomstig uit een gelijk aantal Romaansche kerkjes uit elfde, twaalfde en dertiende eeuw, grooten- deels verborgen gelegen in weinig toeganke lijke dalen van de Pyreneeën en de Catalaan sche uitloopers van dit gebergte. Om een idee te geven van den kwantitatieven rijkdom aan fresco's, welke het museum te Barcelona be zit en van het geweldige werk, dat aan des- zelfs installatie heeft vastgezeten, zij slechts vermeld, dat er zalen onder zijn, wier wanden aldus bedekt zijn met verscheidene honderden vierkante meters fresco uit één kerk afkom stig. In de meeste zalen heeft men bovendien absides moeten uitgehouwen. De eerste dezer vooral uit kunsthistorisch oogpunt zoo belangrijke wandschilderingen, werden ontdekt in 1906 door professor Pijoan. In 1919 was het zoover gekomen, dat een bui tenlandsche onderneming, die de heel weinige Italiaansche operateurs, die de kunst van het, fresco-overbrengen meester zijn, in dienst had, pogingen in het werk stelde zich in het bezit te stellen van deze kostbare fresco's. De mu seumcommissie van Barcelona wist door tijdig ingrijpen te voorkomen, dat zulks geschiedde. Zij zelf contracteerde met de Italiaansche ope rateurs en met dezer hulp werden de fresco's vanuit de oude, afgelegen kerkjes naar Bar celona overgebracht en aldus in het land ge. houden. Het is interessant te weten, hoe deze kunst van het fresco overbrengen reeds van ouds bekend was en zij in Italië in slechts en kele families is bewaard gebleven. Formules en bekwaamheid werden er overgeleverd van geslacht op geslacht. Voornamelijk in Bergamo worden deze fa. milies gevonden. Een dezer families is die der Steffanoni, welke een deel van het werk in Catalonië verrichtte. Het resteerende werd door den operateur Cividini voor zijn rekening genomen, die eveneens een Bergamees is. De oorsprong van da Romaansche muur schildering in Catalonië evenals van den Ro- maanschen bouwstijl zelf, vindt men ten slotte in de Oostersche basilieklen. Het land was arm, zoowel in kunstzinnig als in materieel opzicht. De kunstzinnige armoede noodzaakte tot den invoer van uitheemsche kunstvormen, daar een eigen kunstzinnige traditie ontbrak, de materieele armoede maakte het onvermij delijk, dat de beoefening der uitheemsche kunstpractijken een nabootsing opleverde, waar in het gebrekkige met het origineele samenviel. De Romaansche architectuur in Catalonië is in zekeren zin ontstaan uit nood, die deugd werd. Wie een zwerftocht maakt door dit en ook wel een enkel ander deel van het uitgestrekte Spaansche land, zal in menig oud bergplaatsje getroffen worden door deze eigen aardigheid: de kerkjes zijn niet op den bodem neergezet, maar uit den bodem opgetrokken. Zoo ongehouden en „onbehouwen" als zij daar staan lijkt het nu eens, of zij moeizaam uit den tertiairen rotsgrond zijn omhooggekropen, dan weer of zij er zoo uitgestampt zjjn. Romaansche muurschildering is waarschijn lijk ontstaan, omdat zij zooveel goedkooper was dan het mozaïek, dat de basiliekkerken van het Oosten en Italië sierde. Al zijn er ook enkele heel oude muurschilderingen aan te wijzen, in bet zooveel rijkere en bewogener Italië ont staan naast gelijktijdig mozaïek, voor de Ro maansche muurschildering in Catalonië is dit zuiver zakelijk argument niettemin beslist klemmend. Men kon daar eenvoudig aan de aanwending van de kostbare mozaïeksteentjes niet denken. Hoezeer echter het Byzantijnsche mozaïek, via Italië voornamelijk, die anonyme kerkdecorateurs van Catalonië heeft beïnvloed en de benadering ervan hun als ideaal voor oogen heeft gezweefd, bewijzen de fresco's in het Barceloonsche museum overduidelijk. Evenals de mozaiekkunst van het Oosten waren deze muurschilderingen geroepen om de geloovigen godsdienstig te onderrichten. Zon. der veel wijziging werd de geheele nogal afge> trokken ikonografie en het symbolisme van het Oosten overgenomen. De veelvuldigst voor komende voorstelling is die van de wereld scheppende godheid. Evenals de Oostersche mozaïeken zijn deze Romaansche wandschil deringen, vooral de vroegste, van een stren gen geest, met een absolute overheersching van het theologisch-intellectueele over het gevoels element. De uitvoering, lijn en coloriet. blijft ook zeer dicht bij de Oostersche vormen. In het algemeen constateert men, dat deze Romaansche fresco-kunst zich in conventio- neele banen beweegt; slechts in weinige geval len bespeurt men een eenigszins beduidende krachtsinspanning van een origineel kunsle- Detail van de absisbeschildering in de San Clemente te Tehull naarstalent. Overigens blijft het bij de uit oefening van een goed gekend vakmanschap. Niettemin is er één absisbeschildering welke zeer terdege opvalt en welker gehalte ver bo ven het goed gemiddelde uitsteekt. Het is een fresco afkomstig uit de kerk van San Clemente te Tohull en waarschijnlijk dateerend uit hetzelfde jaar als de kerk, 1123, dus niet van de allervroegste. De voorstelling geeft ons het conventioneele thema te zien van den op een regenboog gezeten, zegenenden Fantokratos. omgeven door engelenfiguren en de apostel symbolen. De beschouwer wordt allereerst getroffen door de onweerstaanbare frischheid van net coloriet. Inderdaad stralen de kleuren na- tuurkleuren als roomwit, kers- en rozenrood alsof zij eerst gisteren werden aangebracht en niet in 1123. In het bijzonder de overheer- schende witte partijen, wit voor de tunieken der engelen en voor de nimbussen, vormen een bruuske verbreking van wat blijkbaar onge schreven kleurwetten waren. Maar ook stijl en compositie verraden een zeer eigen krachtig talent. De teekening is vast, de houdingen zijn plastisch en bewogen. Alle kwaliteiten van dit fresco spreken van gedecideerd temperament en overtuiging. Onbetwistbaar heeft de Ro maansche frescokunst van Catalonië hierin zijn hoogtepunt bereikt. HETADRESVOOR GR.HOUTSTR.iee LONDEN, 17 Augustus. (D. N. B.) Üit Lady- smith (Natal) wordt gemeld, dat de hoofdman van den Zoeloëstam der Amakoelwa's, Koemalo, aan den keizer van Abessinië voor het geval van een oorlog met Italië een geheel regiment Zoeloes ter beschikking heeft gesteld, dat be reid zou zijn eiken aanval weerstand te bieden. Koemalo heeft in den wereldoorlog in Frankrijk /met een contingent inboorlingen aan het front gestaan. Tegenover de aanvallen van Gayda in de Italiaansche pers tegen Engeland wordt in toonaangevende kringen te Londen geprotes teerd tegen de bewering, dat Engeland het Verdrag van 1906 zou hebben geschonden. Men wijst te Londen op de politiek van de open deur, die tegenover Abessinië moet worden ge volgd. Engeland heeft het volle recht met Abessinië handel te drijven. Van politieke of militaire penetratie van Abessinië door Engeland is geen sprake. Het bericht dat een geheim wegennet op Abessi- nisch gebied zou zijn aangelegd, moet naar het rijk der fabels worden verwezen. Zaterdagmiddag omstreeks 5 uur is de 40- jarige A. Nieuwenhuis, wonende te Zuuk, ge meente Epe op een onbewaakten overweg al daar door een trein, komende van Apeldoorn, gegrepen en op slag gedood. Zooals gemeld hebben, als protest tegen de uitvoering van de wet op de Evenredige Vracht- verdeeling, tweehonderd schippers Vrijdagcchten" het scheepvaartverkeer te Maasbracht gestremd door met hun vaartuigen dwars in de rivier te gaan liggen. In verband met deze blokkade van het vaarwater bij Maasbracht, deelt men ons van bevoegde zijde thans mede, dat reeds Vrijdagmiddag te ongeveer drie uur door maat regelen genomen vanwege den Rijkswater- Staat met behulp van de gemeentepolitie en ma rechaussee het vaarwater wederom is vrij gemaakt. Tevens waren voorbereidingen getrof fen, ten einde de avondvergadering der schip pers te Maasbracht een ordelijk verloop te doen hebben. Ingrijpen door den sterken arm was niet noodig: er hebben zich tijdens en na de vergadering geen incidenten voorgedaan. De minister van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen in Zeeland medegedeeld, dat van 1 September a.s. af, voorloopig tot einde December van dit jaar, de loonbijsiag voor de landbouwers, zooals die ook in andere gewes ten van kracht is, Ook in die provincie zal gelden. De inspecteur voor de werkverschaffing in Zeeland, tijdelijk adres Departement van Eco nomische Zaken, Bezuidenhout 30 Den Haag, heeft gelijktijdig aan de gemeentebesturen een opgave verstrekt inzake de minimumloonbe- óragen, welke voor rekening van de landbou wers blijven, die tot de loonbijslagregeling wenschen toe te treden. Op het vliegveld Twente zullen op 23 dezer de deelnemers aan de Nederlandsche rond vlucht vergast worden op folkloristische voor stellingen aangeboden door den provincialen bond voor vreemdelingenverkeer in Twente. Dit belooft in de eerste plaats voor de vele buitenlandsche gasten een bijzondere attractie te worden. Behalve de reeds eerder vermelde deelname van de luchtvaartafdeeling Soester- berg, marineluchtvaartdienst, N.L.S. en sport vliegers, zal de K.L.M. dit jaar met twee groote machines deelnemen, waarvan een van het nieuwste type, n.l. de Fokker-Douglas „Jan van Gent". Als tweede machine gaat een Fokker mede. Hierdoor kunnen ongeveer dertig passagiers aan den tocht deelnemen. Bij het centraal stembureau is thans bericht ingekomen van den heer Schilthuys, dat hij zijn benoeming tot lid van de Eerste Kamer in de vacature-Slingenberg niet aanneemt. Nader wordt omtrent den moordaanslag te Borne nog gemeld, dat enkele uren na den aanslag op den zigeuner Baassili de dader, die vergezeld was van zijn zoon en een neef, in de omgeving van Almelo gearresteerd kon wor den. Hij heeft een volledige bekentenis af gelegd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 3