De vrouw in de maatschappij VRACHTAUTO GESLIPT WEER DE ONBEWAAKTE OVERWEG Medische Kroniek ZONDAG 18 AUGUSTUS 1935 LEEKEPREEKEN Eén doode, drie gewonden Een doode De Belgische konings kinderen Zaterdagmiddag zijn zij naar Brussel vertrokken J. H. VAN OOSTEN Eerekruis „Pro Ecclesia et Pontifice" verleend GEEN OVEREENSTEMMING In de Tilburgsche wollenstoffen- industrie DE „GELRIA" DEFINITIEF VERKOCHT NEDERLANDSCH FABRIKAAT Honderd gulden voor een perfecte slagzin! Het ongeluk bij Arkel De auto door den trein meege sleurd en totaal vernield Ook het tweede slachtoffer overleden BURGEMEESTER WAUGH'S BEZOEK Maandagmiddag vertrekt hij van Vlissingen DOOR EEN VRACHTAUTO OVERREDEN Jongen tijdens vervoer gestorven NEDERLANDSCHE SCHEPEN VERKOCHT Ni j verheidsonder wij s De minister acht zich bevoegd om bezuinigingsmaatregelen te nemen Fietsende vrouw door den trein Deventer-Zwolle gegrepen en op slag gedood De boer in de samen leving Auto rijdt in op kinderen Chauffeur, die onder invloed van sterken drank was, reed door R.K. TABAKSBEWERKERS IN CONGRES BIJEEN Overgevoeligheid Rede van dr. F. E. Posthuma Arbitrage in de sigarenindustrie De autoweg BerlijnFrankfurt a-dOder zal gaan over een groot veengebied. Om verzakkingen in de toekomst zooveel mogelijk te voorkomen wordt de veen laag, die ongeveer twintig meter diep is, met spring stof middelen verwijderd Welke rol heeft de katholieke vrouw bij bet zoo noodzakelijke herstel der so ciale orde te vervullen? Dat zij er een heeft is buiten twijfel. Immers volgens het Woord van een bekend schrijver kan men altijd hiet bewondering gadeslaan, dat bij alle dingen, die in gevaar verkeeren: beschaving, vaderland, gezin, er altijd een vrouw gereed staat om ze te verdedigen. Waarom staan er dan zoo betrekkelijk weinig Vrouwen klaar ter verdediging van de sociale orde? Kan het misschien zijn, dat het hier dreigende gevaar niet voldoende wordt inge zien, of dat dit begrip te groot is om het te omvatten? Gaat het ook hier weer als met de milddadigheid? Men draagt het geld met kwis tige hand aan waaneer een toren van een dorpskerk op tragische wijze is ingestort, maar blijft ongevoelig voor het bericht, dat er in een oostersch land honderdduizenden verhongeren door een misoogst of een natuurramp. En toch: moet men niet moedwillig blind zijn, om niet te zien,dat het groote huis der menschelijke samenleving in gevaar verkeert? Wij bedoelen niet de nu en dan opduikende Voorspellingen van geleerden, die het vergaan Van onze planeet door een catastrophe in een dreigende nabijheid achten. Wij bedoelen de ziekte, welke heel het maatschappelijk organis me heeft aangetast. En men behoeft waarlijk 6een groot geleerde te zijn om deze kwaal, deze sociale malaise te constateeren en de veel vuldige storingen, welke daaruit voortkomen. Het gezin gaat ten gronde, ontbonden door echtscheiding en onzedelijkheid; verzwakt door tuchteloosheid; ondergraven door slechte wo ningtoestanden, alcoholisme en achteruitgang Van het ras. Het land sterft weg bij gebrek aan liefde Voor den grond en door den trek der groote steden. In verschillende landen leven de klassen en in de wereld leven de naties met elkander voort durend op heimelijken voet van oorlog, in een staat van geprikkeldheid en naijver. De schei dingsmuren tusschen de standen worden steeds hooger opgetrokken. De moderne samenleving is als een zieke, die zware koorts heeft, wiens pols jaagt en wiens hoofd ijlt. Men kan dezen toestand het scherpst vaststellen en den omvang van de kwaal het best beseffen, wanneer men de sociale gebeur tenissen van den dag vergelijkt met het godde lijk plan, waarnaar van den beginne af de men schelijke samenleving is ontworpen. Van dar Plan heeft het geweten de omtrekken bewaard en de katholieke leer haalt er de lijnen van op, door de dwalingen en fouten der verschillends geslachten uitgewischt. In de mate nu, waarin de werkelijkheid verschilt van de goddelijke teekening, in die mate heerscht de wanorde. Immers, wat is er om een voorbeeld te hoemen onder ons terecht gekomen van de grondslagen, door God aan het leven en aan de menschelijke samenleving gegeven: recht vaardigheid, naastenliefde, gezag en wederkee- Wge rechten en plichten? Niets en niemand is op zijn plaats te be ginnen met God, die niet meer op de zijne er kend wordt. Er gaapt een groote kloof tusschen het god delijk wereldplan en de inrichting der maat schappij, zooals zij is op den dag van vandaag. Innerlijk spelen binnen deze uit het lood ge. slagen orde allerlei menschelijke hartstochten hun vernielend spel; en van buiten zijn daar bij tal van andere factoren gekoimen, zedelijke zoowel als economische, die, dank zij den snel len industrieelen voortgang en dank zij den oorlog, de van slag geraakte machine tot zulk een dolle vaart hebben gebracht, dat de bran dende noodzakelijkheid van een sociaal herstel door iedereen moet worden erkend. Elk uitstel beteekent nieuwe smarten voor het menschdom en vooral verlies van zielen. Voor de hulpactie zijn daarom allen noodig, zooals op een schip in gevaar. Allen, dat wil zeggen: regeerders, geeste lijke leiders en sociale werkers. Maar ook de vrouwen? Wie neen zegt, vergeet, dat de actie der vrouw niet is tegen te houden. Krachtens haar aard zal zij aan een nieuwe orde willen hieewerken. Zien wij haar in landen als Rus land al niet achter geweerloopen en in muni tiefabrieken? Werpt zij zich elders niet op als opvoedster om een nieuw geslacht te vormen Voor den totalen Staat? De ambitie van de Vrouw is niet tegen te houden. Maar wat zal de oogst opleveren, indien deze maaisters voor rekening van een vijandig mensch werken, om dat de dochters van het licht thuis bleven en Insliepen? De katholieke vrouw moet bij het noodzakelijke herstelwerk een eerste rol spelen eh wel op dezen dubbelen titel: omdat zij vrouw en katholiek is! Onverschilligheid, neutraliteit Is tegen de vrouwelijke natuur, in het vrou wenleven speelt het hart een eerste rol; de Vrouw gaat niet allèèn op avontuur; zij sleept biet zich, zoowel in haar opgang als in haar Val, andere wezens, zelfs heele groepen. Men heeft gezegd: bij de kiem van alle bederf en blle verlossing zoek de vrouw! Onder den boom des doods, in het paradijs, goot Eva het ver. 8if in het menschelijk geslacht; onder den boom des levens, op Calvarië, werkte Maria hiee aan de geestelijke opstanding van dit ge- klacht. In het menschelijk verkeer, tegenover iedere ziel en tegenover de samenleving neemt iedere vrouw een van deze twee houdingen aan. Wanneer zij zich niet vrijwillig onder de pro pagandisten van de orde schaart, dient zij door dit feit alleen reeds de wanorde. Geen poging tot sociaal herstel zal slagen konder het evenwicht van dezen dubbelen fac tor: traditie en vooruitgang. De vrouw vertegen woordigt de eerste, even onmisbaar als de an dere. Wanneer zij zich onttrekt aan deze taak, kal de vooruitgang blindelings voorthollen, een catastrophe tegemoet, als een locomotief zon der rem. De vooruitgang heeft niet de terug houdende, maar de regelende actie der vrouwen hoodig. En dit werk zal niet ijdel zijn, hoever de mannen ook in hun waan en verwatenheid blogen gaan. „De mannen zei niemand min der dan de veldmaarschalk Poch volgen, hi tegenstelling met het burgerlijk wetboek, büna altijd hun vrouwen. En voegde de groote veldheer daaraan toe in negen van de tien gevallen hebben zij volkomen gelijk." Ziedaar voor de vrouwen in deze rol van leidster zonder uiterlijk vertoon, zonder dwang en met tact imeesleepend zelfs hen, aan wie zij volgens de wet en Volgens den Apostel onderworpen zijn, een afdoende reden om de sociale taak te vervullen, waartoe allen geroepen zijn; want hieruit blijkt al welk een geweldige invloed van haar kan uitgaan. Maar er is nog een meer afdoend motief voor haar, om zfch niet aan deze taak te onttrek ken: n.m. haar werkelijke roeping, haar voor bestemming, die haar drijft naar, althans haar geschikt maakt voor het moederschap. Hierover een volgenden keer. LIBRA. Zaterdagmorgen is op de Zandschestraat te Huissen een leege vrachtauto, komende van Gent (Over Betuwe) over de tramrails geslipt. Vier personen, die op de klep achter in den vracht auto zaten, werden tegen de straat geslingerd. Drie hunner kregen ernstige verwondingen, ter wijl een ander, die niet meer vervoerd kon wor den, binnengedragen werd in de boerderij van den heer Tonk. De derde persoon, die nog steeds bewusteloos is, kon niet vervoerd wor den. De vierde inzittende en de chauffeur kwa men met den schrik vrij. Nader vernemen wij dat door het slippen van den wagen de kettingen, waarmede de klep vastzat, losschoten. Hierdoor en mede door den schok, welken de vrachtauto kreeg, vielen vier knechts van een fruitkooper uit Gent, die op weg waren om fruit te laden, op den grond. Een der knechts moest met een ernstige sche delbreuk naar de Cremerstichting te Huissen worden overgebracht, waar hij is overleden. Een andere knecht bekwam eveneens een schedel breuk. Hü werd bij boer Tonk binnengedragen, van waar hij, nadat hulp was geboden, naar zijn woning in Gent is overgebracht. De beide an dere personen bekwamen minder ernstige ver wondingen. Nadat door een dokter hulp was verleend, zijn zij naar Gent vervoerd. Zaterdagmiddag zijn de Belgische Konings kinderen, Prins Boudewijn en Prinses Josephine Charlotte, na een verblijf van anderhalve maand in Noordwijk, naar Brussel teruggekeerd. Des middags omstreeks één uur vertrokken zij, vergezeld van den heer Van de Mortel, bur gemeester van Noordwijk en diens beide kinde ren per auto naar Den Haag, hartelijk toege juicht door het publiek. Even na half twee arriveerden zij te Den Haag, waar zij in de gereserveerde wachtkamer de komst van den Pullman-trein afwachtten. Toen deze arriveerde, stapten Prins Boudewijn en Prinses Josephine Charlotte in het voor hen gereserveerde compartiment, begeleid door den heer van de Mortel, die de kinderen naar Brus sel bracht. Op het perron was publiek samengestroomd, om den beiden kinderen een laatst vaarwel toe te wuiven. Het detachement rijksveldwachters, dat tij dens het verblijf van Prins Boudewijn en Prin ses Josephine Charlotte was belast met de be waking, is afgepresenteerd, waarbij de burge meester de manschappen voor hun hulp heeft bedankt. Z. H. de Paus heeft aan den heer J. A. van Oosten te Haarlem, die onlangs zijn zilveren jubileum als journalist vierde, het eerekruis „Pro Ecclesia et Pontifice" verleend. De versierselen der onderscheiding werden hem door den HoogEerw. Heer L. A. A. M. Westerwoudt, plebaan der kathedrale kerk te Haarlem, uitgereikt. Met het oog op den zwakken gezondheids toestand van den Plebaan, die in de Maria- stichting wordt verpleegd, droeg de plechtigheid een intiem karakter. Heden heeft op het departement van Sociale Zaken onder leiding van den Rijksbemiddelaar, prof mr. P. J. M. Aalberse, een hernieuwde be spreking plaats gevonden met partijen, betrok ken bij het dreigende conflict in de Tilburgsche wollen stoffen-industrie. De besprekingen heb ben niet tot overeenstemming geleid. De werk gevers zullen Dinsdag met hun leden vergade ren en hun adviseeren, gedurende de eerstko- mede loonweek geen loonsverlaging toe te pas sen. Het s.s. „Gelria", van den Kon. Holl. Lloyd, is thans definitief verkocht aan den Lloyd Tries- tino te Triest. Het schip, dat met den ouden naam, onder Nederlandsche vlag en met een Ne- derlandsche bemanning naar Italië vertrekt, zal binnenkort onze haven verlaten. Als een der belangrijke middelen voor de te voeren propaganda moet de Propaganda-com- missie voor Nederlandsch Fabrikaat kun nen beschikken over een krachtig inslaanden slagzin, waarin met behulp van enkele woor den de noodzakelijkheid wordt aangetoond van het geven van voorkeur aan het Nederlandsch fabrikaat. De Commissie heeft daarom beslo ten, dat voor het verkrijgen van dezen slagzin een prijsvraag wordt uitgeschreven. Ieder Ne derlander is in de gelegenheid een slagzin ter beoordeeling in te zenden. De vervaardiger van den volgens het oor deel der Commissie het meest in aanmer king komenden slagzin ontvangt als prijs een bedrag van honderd gulden. Het Secretariaat der Commissie is gevestigd op het bureau der Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat", Badhuisweg 145, Den Haag. Omtrent het Ongeval op den onbewaakten oVerweg bij Arkel vernemen wij nader, dat dit ongeval geschiedde met den D-trein 107 uit de richting Gorinchem. Een ooggetuige verhaalt hoe na een slag de trein, die daar ter plaatse een snelheid van SO K.M. had, tot stilstand kwam, nadat de ma chinist zand op de rails had laten loopen. Vreeselijk was de aanblik. De auto was to taal vernield en men ging op onderzoek uit, of er zich nog personen in den wagen hadden be vonden. Na eenigen tijd ontdekte men de li chamen van twee personen in de langs den weg stroomende Wetering. De slachtoffers wa ren door de ruit van de cabine in de sloot ge slingerd. De 14-jarige G. Gons, wonende te Ar kel, bleek reeds overleden, terwijl de chauffeur, de heer A, Kooi, eveneens wonende te Arkel, zwaar gewond was. De slachtoffers werden, nadat geneeskundige hulp was verleend, met denzelfden trein, die ongeveer 42 minuten vertraging had, naar Go rinchem vervoerd. Daar werd de heer Kooi, evenals het stoffelijk overschot van G. Gons, naar het ziekenhuis overgebracht. Op het terrein van hér ongeval waren aan wezig de burgemeester van Gorinchem, de heer Kootstra, de inspecteur van politie de heer Velthuysen en verschillende doktoren. Ook het tweede slachtoffer, de chauffeur A. Kooi uit Arkel, is aan de bekomen verwondin gen overleden. Hij was gehuwd en vader van drie kinderen. De burgemeester van Albury, Mr. Waugh en diens echtgenoote zullen na hun bezoek aan Ne derland naar Engeland en Schotland reizen. Zij vertrekken Maandag a.s. om 13.50 uur van Vlissingen om zich per boot naar Londen te begeven. Mej. Tonkins van de K.LJVI. zal hen daarbij vergezellen. Op den Heerderweg te Maastricht had de 11-jarige J. Flas, wonende aan den Meersse- nerweg te Maastricht, vermoedelijk om den weg te verkorten en wat uit te rusten, zich achter een wagen gehangen. Ploseling wilde de knaap wegloopen, doch zag niet, den van de andere zijde komenden vracht auto der Amsterdam Express. De jongen werd door dezen vracht-auto gegrepen en doodelijk gewond. Per auto van den G. G. D. werd hij naar het Ziekenhuis Calvariënberg overgebracht, tij dens welk vervoer de knaap is overleden. Het ss. „Larenberg", groot bruto 3282 ton, ge bouwd in 1915, van de Stoomboot Mij. „Hil- legersberg" te Amsterdam, is naar Engeland verkocht. Het Nederlandsche m.s. „Nijverdal", groot bruto 673 ton, gebouwd in 1930, dat 3 Juli j.l. ten verzoeke van de eerste hypotheekhoudster (Benas) bij executie is verkocht, waarbij de Benas zelf koopster werd, is thans eigendom van de N.V. Industrieele Mij. „De Noord" te Alblasserdam. De sleepboot „Schelde" is weer onder Ne derlandsche vlag gebracht. Op den door het hoofdbestuur van den Bond van Vereenigingen tot het geven van Nijver heidsonderwijs tot den Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen gerichten brief waarin twijfel werd uitgesproken, of de Minister op grond van de bestaande wettelijke voorschriften bevoegd is tot het nemen van maatregelen inzake vermindering' van den cur susduur van gesubsidieerde nijverheidsscholen en wijziging van de leeftijdgrens bij de toela ting van leerlingen tot deze scholen, heeft de Minister thans antwoord gezonden. Hij zegt daarin, dat de aangehaalde bepalin gen van de Nijverheidsonderwijswet volkomen duidelijk zijn. Het is een regel van wetsuitleg- ging. waarvan de juistheid algemeen wordt aan vaard, dat tegenover een volkomen duidelijken wetstekst een beroep op daarmede schijnbaar strijdende uitspraken tijdens de voorbereiding van de wet moet falen. De Minister geeft algemeene voorschriften omtrent de inrichting van leerplannen en les roosters en de besturen der gesubsidieerde scholen stellen deze stukken vast met inacht neming van die voorschriften- Het woord leerplan wordt hier niet nader gedefinieerd en als algemeen bekend aanvaard. Uit de wetsteksten die wel eenige nadere be paling van het begrip leerplan geven, volgt on miskenbaar, dat het leerplan van een school den omvang van het daar gegeven onderwijs moet regelen. Het is dus volkomen met de wet in over eenstemming, dat door den minister te Zaterdagmiddag om kwart vóór vier is op den onbewaakten spoorwegovergang aan den Enkweg te Wengelo (gem. Wtfhe) een ernstig ongeval gebeurd, dat aan mej. J. Be rendsIttersum uit Wengelo het leven heeft gekost. Zij wilde zich op dat tijdstip per fiets naar haar familie begeven, die in dezelfde gemeente aan den overkant van den IJsel woont. Haar man en de andere gezinsleden waren daar reeds, zoodat zij het laatst de woning verliet. Niet vei van haar huis moest zij een onbewaakten over weg oversteken en daarbij heeft zij blijkbaar geen acht geslagen op den sneltrein Deventer Zwolle, die in volle vaart naderde. De ongelukkige werd door den trein gegrepen en een twintigtal meters meegesleurd, waarna zij in een sloot terecht kwam. Zij was op slag dood, hetgeen geconstateerd werd door een mi litairen dokter, die met den trein reisde. Het lijk werd naar de woning van een buur man gebracht, daar in de boerderij van Berends niemand thuis was. Het uitzicht ter plaatse was zeer goed. aan de bestaande maatregelen, dan krijgen we een maatschappij, die de overgroote meerder heid van het Nederlandsche volk niet wil. Eerste voorwaarde voor betere toestanden op landbouwgebied is: de boer moet als producent weder vrij zjjn! Ten slotte beschouwde spr. den boer als eco noom, vereenigingsman, staatsburger, belasting, betaler en mensch. In de gemeente Alsdorp bij Kerkrade reed Vrijdagmiddag een auto uit Aken met groote snelheid in op een groep op den weg spelende kinderen. Een dier kinderen, de 12-jarige J. Körfer werd op slag gedood, een 8-jarige knaap werd gewond. De 22-jarige T. Reisz, die met zijn handwagen op den weg stond en eveneens door den auto aangereden werd, bekwam een beenbreuk en andere verwondingen en is naar het ziekenhuis overgebracht. Een andere knaap werd licht gewond. De auto reed door, doch de chauffeur is la ter aangehouden. Hij verkeerde onder den in vloed van sterken drank. Iedereen weet, dat er sommige menschen zijn, die niet tegen primula's kunnen; zij krijgen daarvan een eczeem. Eigenaardig is, dat alleen de primula obcanica dit onaan gename gevolg heeft, niet de primula sinensis. Zoo zijn er ook menschen, die niet tegen mos selen en oesters kunnen; zij krijgen daarvan een huiduitslag en ook nog andere verschijn selen, waarop wij later terug zullen komen. Dit zijn twee bekende voorbeelden van over gevoeligheid: het bekendste en meest bestu deerde voordeel is de z.g. serumziekte. Deze serumziekte is als het ware een groot orkest met volle bezetting van alle verschijnselen van overgevoeligheid. Zooals men weet, worden de diphterie-lijders ingespoten met serum van paarden, die voor aiphterie onvatbaar gemaakt zijn. Welnu, deze inspuiting veroorzaakt somtijds een serum ziekte. In 't begin meende men, dat deze ver oorzaakt werd door het serum van die on vatbare paarden; later vond men, dat het se rum van gewone paarden hetzelfde effect kan hebben; dat de serum-ziekte teweeggebracht wordt door de eiwitten uit het bioedseruni van het paard, en in 't algemeen door allerlei vreemde eiwitten, die worden ingespoten; al tijd wanneer er overgevoeligheid bestaat. De onaangename gevolgen van zulk een in. spuiting zijn van tweeërlei aard nJ. vroege en late. De vroege gevolgen komen na 8 a 24 uren na de injectie, de late gevolgen meestal na 6 a 9 dagen na de inspuiting. De vroege gevolgen zijn in 't algemeen niet erg en snel voorbij gaande: een lichte angst, kortademigheid, flauwten, overgeven, zwakke pols, en bovendien verschijnselen in het bloed, die men slechts na een bepaald onderzoek vindt. Zeer vaak zijn er ook huiduitslagen, en wel in den vorm van netelroos of van nauw keurig begrensde roode plekken, meestal in den omtrek van de inspuiting. Enkele malen nemen deze verschijnselen ernstige verhoudingen aan, maar dat behoort tot de uitzonderingen. De latere reacties, die ongeveer een week later optreden, zijn de volgende. Ten eerste een roodheid op de plaats der inspuiting, met dikke zwelling, soms zelfs zoo danig uitziende, alsof daar een heftige infectie van de huid is. De lymphklieren, die in de buurt liggen, zijn gezwollen. Deze aandoening duurt 2 a 4 dagen. Ten tweede een algemeene reactie. De huid vertoont uitgebreide netelroos, het gezicht is daardoor opgeblazen; soms ook is het geen netelroos, maar roode kringen en waterzucht van de huid; daarbij komt dan ook wei voor een aanval van bloedarmoede, algemeene slap te, lichte geling, zeer heftige gewrichtspijnen, en gedurende een of twee dagen vrij hooge koorts. Kinderen krijgen nog al eens een stuip. Deze gansche ziekte verdwijnt in tijd van een week. De lezer zou kunnen veronderstellen, dat de inspuiting met serum tegen diphterie of an dere ziekten dus wel een gevaarlijke ingreep is. Maar dat is gelukkig niet zoo. De ervaring en de overdenking hebben n.l. geleerd, welke voorzorgsmaatregelen bij die inspuiting moeten genomen worden. Ik kan daarop nu niet in gaan, maar wil alleen zeggen, dat daardoor een werkelijk gevaarlijk geval van serum-ziekte een uiterst groote zeldzaamheid geworden is. Zoo even heb ik gezegd, dat er ook in het bloed bepaalde veranderingen optreden. Deze veranderingen zijn door Widal ontdekt en be schreven. Hij heeft daaraan den naam gegeven van crise hémoclasique, d.w.z. een plotselinge breuk van het bloed. Deze veranderingen zijn zeer uitgebreid, en betreffen het aantal roode en witte bloedlichaampjes, de verandering van den duur der stolling, de electrische geleidbaarheid, het gehalte van kalium en calcium enz. Deze bloedveranderingen hebben een dubbel belang; ten eerste worden zij door verschillende ge. leerden beschouwd als de hoofdzaak in alle gebeurtenissen, die op overgevoeligheid berus ten; ten tweede kan men het bloed in het la boratorium meenemen en op zijn gemak on derzoeken, zoodat men hieraan een zeker hou vast heeft. De hier geschetste serum-ziekte is nu een goed voorbeeld voor een geheele reeks van overgevoeligheids-ziekten. Deze reeks vat men samen onder den naam van anaphylactische shock. Het woord shock is eenvoudig; anaphy- iaxie wil eigenlijk niets anders beteekenen dan onvoorbereidheid. Deze anaphylactische verschijnselen kunnen nu na de meest uiteenloopende aanleidingen ontstaan. Daar zijn in de eerste plaats de voe dingsmiddelen. In 't begin hebben wij reeds gewezen op mosselen en oesters; bekend zijn ook de aardbeien; verder geconserveerd var- kensvleesch, wild, specerijen, koffie, thee, kaas, chocolade en alcohol. Dit zijn wel de voedings middelen, die het vaakst verschijnselen van overgevoeligheid teweeg brengen. Dan zijn er geuren, b.v. van bepaalde bloe men. Er zijn menschen, die ziek worden, als zij een paard ruiken. Zoo bestaat er een be roemd verhaal, van een man, die aan een der gelijke overgevoeligheid leed, totdat hij op een goeden keer door bijzondere omstandig heden gedwongen werd, om zich uren lang achtereen door een met paarden-bespannen rij tuig te doen vervoeren. De schok was toen zoo heftig, dat hij meteen van zijn overgevoelig heid genezen was. Ook andere geuren kunnen hetzelfde effect hebben: het is waargenomen bij den reuk van formaline, chinine, ipecacuanha, vlas, en an dere planten. Zooals men wel kan veronderstellen, zijn er ook verschillende geneesmiddelen, waardoor overgevoeligheid voorkomt. Tot de bekendste be- hooren jodium, antipyrine, salvarsan. Dat de inspuiting van vreemd eiwit de verschijnselen van overgevoeligheid kan uitlokken, heb ik reeds opgemerkt. Dan zijn er ook nog verschillende stoffen van industrieel gebruik, waardoor soms overgevoe ligheid bestaat; en ook dit is vrij algemeen be kend. Minder bekend is dat sommige menschen overgevoelig zijn voor koude, voor fel zonlicht, voor langeren spierarbeid zelfs, en ten laatste kan het gebeuren, dat iemand na een emotie alle bovengenoemde verschijnselen van over gevoeligheid vertoont. De serumziekte is een volledig tableau hier van; dergelijke verschijnselen kunnen door allerlei „oorzaken" uitgelokt worden, maar nu moet ik er de aandacht op vestigen, dat deze overgevoeligheid in alle mogelijke graden be staat: het minste is een roodheid van de huid of een paar plekjes netelroos. Iets erger is een uitgebreid of totaal uitslag. Weer iets erger is, indien daarbij nog eenige duizeligheid en overgevoeligheid voorkomt. En zoo komt de overgevoeligheid voor in alle gradaties. Dat nu zijn de ruwe feiten, maar wat is de verklaring daarvan? Vooral de Franschen hebben zich voor de bestudeering van deze vraagstukken zeer veel moeite gegeven. Allerlei vragen doen zich voor. Zijn er verschillende soorten van overgevoe ligheid? Ligt de overgevoeligheid in het bloed, of in het bindweefsel, of in de huid, of in de zenuwen? Is de overgevoeligheid iets bijzon ders of alleen maar een overdrijving van de normale gevoeligheid? Hoe kan men de over gevoeligheid genezen of nog liever voorkomen? Zijn er ook andere ziekten, die op overgevoe ligheid berusten, en behooren daartoe het asthma, de hooikoorts, de migraine? Zooals men ziet, een groot aantal vragen. Hoe meer men leert kennen, hoe meer men zijn onwe tendheid leert beseffen. Dr. TH. H. SCHLICHTTNG. Zaterdag heeft dr. F. E. Posthuma te Ruurio voor den Bond van oud-leerlingen van Land bouwscholen in Gelderland een rede gehouden over: „De plaats van den boer in de samen leving in het algemeen en in den tegenwoor- digen tijd in het bijzonder." In den tegenwoordigen tijd ondervindt de boer als producent veel moeilijkheden en als de Re geering niet zorgde voor een verbetering (cor rectie) der prijzen, zou het er met den boer slecht voorstaan. De boer heeft, naar sprekers meening, op de verbetering recht zoolang het aanpassen van loonen en vaste lasten niet meer afdoend resultaat heeft. Spreker vraagt zich af of het opbrengen van zooveel millioenen als daarvoor noodig zijn, wel door kan gaan. Niemand, zegt dr. Posthuma, kan vuriger wenschen dan ik, dat die bijslagen op de prij zen door kunnen gaan, zoolang de prijzen langs natuurlijken weg nog niet hoog genoeg zijn, doch spreker vreest, dat ook hier de wal het schip zal keeren en dat ook hier de tijd komt, dat wij zullen moeten erkennen, dat, waar niet is, zelfs de keizer zijn recht verliest. Ook besprak dr. Posthuma de toestanden bij de varkens en de kippen. Wie op het standpunt staat, dat wij niet een crisis doormaken in den gewonen zin van het woord, een crisis, zooals er vroeger ook vele zijn geweest, doch dat de maatschappij, om niet te zeggen het geheele wereldbestel, in haar struc tuur gewijzigd wordt, moet zich hierop ook dur ven in te schieten. Doen wij dat niet, doch wennen wij de boeren geven algemeene voorschriften, die onge twijfeld ook in een aanschrijving of cir culaire kunnen zijn vervat, voor verschil lende soorten van nijverheidsscholen re gelen stellen omtrent den omvang van het onderwijs en dus ook omtrent den duur der cursussen. Het is voorts niet twijfelachtig, dat één der gronden tot niet goedkeuring van het program ma van onderwijs of van den rooster van les uren van een school kan zijn de omstandig heid, dat volgens de ingezonden stukken het onderwijs duurder zal worden, dan met het oog op zijn doel en den algemeenen stand der openbare geldmiddelen verantwoord wordt ge acht. De wettigheid van dit artikel, afkomstig van hen, door wie de nijverheidsonderwijswet is ontworpen, werd nooit betwijfeld. Het bestaan ervan zou op zichzelf voldoende rechtvaardiging zijn voor het bij rondschrijven ter kennis brengen van de besturen van de eischen, waaraan onderwijsprogramma's en les roosters moeten voldoen om voor goedkeuring in aanmerking te komen. Ware de door den bond verkondigde opvat ting juist, dan zou de Regeering elke wille keurige verlenging van den cursusduur, onge acht de financieele gevolgen lijdelijk moeten aanzien. Met de verhooging van de minimum leef tijdsgrens voor de toelating tot de lagere nij verheidsscholen staat de zaak nog eenvoudiger. Deze leeftijdsgrens is geregeld bij den algemee nen maatregel van bestuur tot uitvoering van de artikelen 16 en 28 der Nijverheidsonderwijs wet. Binnen zeer kort is een herziening van dezen algemeenen maatregel te verwachten, waarbij de bedoelde leeftijdsgrens wordt gewij zigd. Vrijdag en Zaterdag werd te Nijmegen de jaarvergadering gehouden van den Ned. R. K. Tabaksbewerkersbond. De bondsvoorzitter, de heer Gemen, liet in zijn openingswoord geen optimistischen toon hooren. De toestand in het tabaksbewerkers- bedrijf is eerder verslechterd dan verbeterd. De sigarenmakers worden jaar op jaar har der getroffen door de werkloosheid. Als er in één vak naar ordening verlangd wordt dan is het in dat der sigarenmakers. Spr. beschreef de misère in de gezinnen, waar de werkloosheid haar invloed deed gelden of waar door de lage loonen armoede haar in trede deed, en aan alles tekort dreigt te ontstaan. De werkloosheid neemt toe. In 1933 telde de bond 4613 werklooze leden; in 1934 slonk het ledental en telt men nog 3683 werk looze tabaksbewerkers. De werkloosheid trof meestal de zelfde leden, wijl bij de groote fabrieken te Eindhoven, Reusel, Valkenswaard en Den Bosch de siga renmakers veelal aan het werk konden blijven. In 1933 werd uit de werkloozenkas uitgekeerd ƒ334.012.32 en over 1934 248.679.48 Bij velen neemt het leed toe, ondanks den steun en blijft de machine dreigen, welke nog meerderen uit de fabriek dreigt te drijven. Spr. klaagde over de langzame werkwijze der regeering inzake steunverleening aan hen, die er het ergste aan toe zijn. En nu wacht de or ganisatie nog op verwezenlijking van overwe gingen op requesten. Vervolgens herinnerde spr. aan de pogingen tot arbitrage tusschen werkgevers en werkne mers inzake de loonbeweging. Men is nog niet tot, volledige overeenstemming gekomen, de pa troonsorganisaties gingen alleen arbitrage aan met den Christelijken bond Op 10 Augustus j.l. ontving het hoofdbestuur van de beide patroonsorganisaties een schrij ven met verzoek hun te willen berichten of de organisatie bereid was mede te werken tot op stellen van een loonregeling overeenkomstig de arbitrale uitspraak. Daardoor is deze zaak in een nieuw stadium getreden. Het congres moet nu beslissen welk antwoord op deze uitnoodiging aan de patroons organisaties moet gezonden worden. De voorzitter spoorde ten slotte de leden aan, moedig voort te gaan op het rechte organisatie pad en samen te werken met de leiders. Na. de rede werden eenige afdeelingsvoorstel- len behandeld. Goedgekeurd werd het voorstel-Eindhoven, dat personen die uit andere vakbonden naar de tabaksbewerkersorganisatie willen overko men, dit niet kunnen doen, voor zjj dertien weken in de tabaksindustrie gewerkt hebben. Na langdurige geheime zitting in comité- generaal gehouden naar aanleiding van het verzoek der werkgeversorganisaties in zake arbitrage in de loonregeling (in casu loonsverlaging in de sigarenindustrie) werd besloten, dat de bond zijn volledige vrijheid zal behouden en zich niet met de gevraag de uitwerking der loontabel zal inlaten. De geestelijke adviseur, de zeereerw. heer Van Dijk te Eindhoven spoorde de leden aan den goeden geest in de organisatie te bewa ren en deel te nemen aan de gebedsactie voor de katholieken in Duitschland. De heer J. A. Schutte, secretaris van het R. K. Werkliedenverbond uit Utrecht begroette het congres, De aftredende bestuursleden werden herko zen. In plaats van den heer J. van Lankeren uit Rotterdam, die als zoodanig bedankt had. werd tot hoofdbestuurder gekozen de heer G. van Gennip uit Eindhoven. De heer J. B. Gemen werd als bondsvoorzit ter herkozen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5