De besprekingen te Parijs zijn vastgeloopen Wat er zich in Abessinië afspeelt Het nieuws van heden De Prinses opent Julianakanaal MET ITALIË VALT NIET TE PRATEN NAAR EEN FASCISTISCH IMPERIUM? ITALIË KAN NIET OP DE SOMALI'S VERTROUWEN DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 19 AUGUSTUS 1935 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SpAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19496 Eden en Aloisi zullen waarschijn lijk vandaag reeds Parijs verlaten Officieele mededeeling van Laval Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniii| Waartoe Frankrijk en Enge land bereid waren Krijgshaftige taal van de Italiaansche bladen De „Times" maant tot kalmte Vurige rede van den Duce tot de vertrekkende zwarthemden DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Ook H.M. de Koningin zal tegen woordig zijn Na de ramp bij Cairo Stoffelijk overschot der slacht offers naar Rome over gebracht Duitsche meisjes bij den H. Vader „Alles kan tegen ons zijn, maar God is met ons," zegt de Paus KOLONEL ADAM GEWOND Als Abessinië de tactiek van een guerilla-oorlog toepast, krijgt Italië een zeer zwaren strijd Drukte in het Suez- kanaal Politie-commissaris van Toulon ontslagen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. voordien nog een bijeenkomst hebben met Laval voor het houden van een bespreking. PARIJS, 19 Aug. De minister-president en minister v. buitenlandsche zaken, La- val, heeft Zondagavond om 8 uur de volgende officieele mededeeling aan de pers doen toekomen: „Laval, ais vertegenwoordiger van Frankrijk, Eden, als vertegenwoordiger van Groot-Brittannië en Baron Aloisi, als vertegenwoordiger van Italië, waren te Parijs bijeengekomen om te zoeken naar een mogelijkheid voor de vreed zame regeling van het Abessinisch-Ita- liaansche geschil. Wij hebben nog geen basis voor on derhandelingen kunnen vinden, welke de oplossing van het conflict mogelijk zou maken. De moeilijkheden, waarop men bij het bestudeeren van de in den loop der be sprekingen gedane voorstellen gestuit is, doen een verdaging van het ingeleide onderzoek noodzakelijk worden. Dit on derzoek zal langs diplomatieken weg worden voortgezet. Om half vier Zondagmiddag kwamen de ver tegenwoordigers der drie mogendheden voor het laatst bijeen. Even na vijf uur werd de zitting gesloten. Omtrent deze bijeenkomst meldt Reu ter nog de volgende bijzonderheden: Oorspronkelijk lag het in de bedoeling een plenaire zitting te houden. De Fransche en En- gelsche delegaties verschenen dan ook geheel voltallig, terwijl van Italiaansche zijde echter alleen baron Aloisi verscheen. Reeds dit feit wekte bevreemding en men gelastte dan ook de plenaire bijeenkomst af. Eden, Laval en Aloisi zetten daarop zonder hun raadgevers de onderhandelingen voort. Men kreeg onmiddellijk den indruk, dat baron Aloisi geen nieuwe voorstellen had medege bracht, zoodat de voortzetting der onderhande lingen op de bestaande basis geen doel had. Dit werd dan ook door een mededeeling van Laval aan de pers bevestigd. In welingelichte kringen verluidt, dat Eden en baron Aloisi waarschijnlijk in den loop van den Maandag Parijs zullen ver laten. Men acht het niet uitgesloten, dat zij VERWACHTING: Meest zwakke wind I uit Zuidelijke tot Westelijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer, weinig verandering in tempera- tuur. Hoogste stand: 765.7 te Weenen. Laagste stand: 750.3 te Seydisfjord. Ej Zon op 5.48 onder 8.17 - Licht op 8.47 Maan op n.m. 9.47 onder v.m. 12.49 Laatste kwartier 21 Augustus illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli De politieke correspondent van de „Sunday Express" meent te weten, dat er onder ver schillende parlementsleden, in verband met de stijgende kansen voor een poging tot econo mische sancties tegen Italië in geval van een oorlog met Abessinië, gesproken wordt over een vervroegde bijeenroeping van het Engelsche par lement. Het parlement is op reces tot 29 Oc tober. Maar de Speaker en de Lord Chancellor zijn gemachtigd beide Huizen vroeger bijeen te roepen in dringende gevallen. Vele parlementsleden zouden de vrees koes teren dat het land in een gevaarlijke richting zou worden gedwongen op de bijeenkomst van den Volkenbondsraad op 4 September. Zij staan er op, dat het parlement volledig wordt inge licht, en dat zijn meening wordt gevraagd voor een beslissing wordt genomen. Een groot aan tal parlementsleden zijn nog in Engeland, met het oog op zijn spoedige bijeenroeping. De po litieke correspondent van de „Sunday Express" Is overtuigd, dat ongeveer 100 parlementsleden van alle partijen er op zijn voorbereid de re geering om een vervroegde bijeenroeping van het Lagerhuis te verzoeken. In welingelichte kringen te Parijs wordt ver nomen, dat Frankrijk en Engeland aan Italië" de volgende voorstellen hadden gedaan; lo. Omvangrijke economische expansie-mo gelijkheid in Abessinië; 2o. Garantie voor de veiligheid van de gren zen van Somaliland en Eritrea; 3o. De bescherming van de Italiaansche on derdanen in Abessinië. Deze voorstellen, zoo verklaart men te Pa rijs, bevredigden wel Italië, doch men eischte verder nog: lo. Handhaving van de politieke onafhanke lijkheid van Abessinië en onaantastbaarheid van het grondgebied van dit rijk. 2o. De noodzakelijkheid van de toestemming van den Negus. 3o. De regeling overeenkomstig het Volken bondspact. Toen Aloisi deze voorstellen afwees en ook weigerde zelf verdere voorstellen te doen, ver klaarde Eden, dat hij zijn maximum-voorstel len had gedaan. In de Zondagseditie van de „Giornale d'Ita- lia", de „Voce d'Italia" schrijft Gayda o. a.: Er is thans nog slechts één middel om het Abes- sinisehe gevaar te voorkomen, namelijk het op zoodanige wijze neerslaan van zijn militaire macht, die bewezen heeft voor allen gevaar lijk te zijn, dat deze geen schade meer kan aanrichten. Italië is vastbesloten de Abessim- sche kwestie eens en voor altijd op te lossen. Het blad keert zich tegen een Volkenbonds mandaat over Abessinië, hetwelk de Kwestie nog slechts moeilijker zou kunnen maken, daar alleen Abessinië er maar voordeelen van zou kunnen hebben. Verder wijst het blad ook net in de Engelsche pers opgeworpen plan van de hand van een viermogendhedenpact, waartoe ook Abessinië zou behooren. De „Popoio d'Italia" schrijft: „Italië heeft het sterkste leger in Europa, wanneer in September een millioen man onder de wapenen is. Het leger is wonder goed inge deeld, uitgerust en opgeleid. Abessinië moet ontwapend en gecontroleerd worden. De mo gendheden, die met koloniën zijn beladen, mo gen ons den weg niet versperren; zij dragen de verantwoordelijkheid, ons de vruchten der overwinning te hebben geroofd. Een verzet te gen onze levensbehoeften zou een misdaad zijn tegen de geschiedenis en de beschaving. Wat zouden morgen de volkeren zeggen, wanneer een dolle en wreede Europeesche oorlog zou worden veroorzaakt door de ongehoorde aan matiging, dat groote mogendheden aan Italië een ver land in Afrika betwisten, nadat zij zich zelf den vetten oorlogsbuit op elk continent hebben toebedeeld? Welke natie zou bereid zijn, alles op het spel te zetten voor een kwestie, die Europa niet aanbelangt, en geen levensbelan gen van een mogendheid met uitzondering van Italië betreft? Een reusachtige vergissing werd Een foto uit Ovada in Italië, welke de catastrophe goed weergeeft. Rechts stort Met donderend geraas het water naar "beneden om tenslotte in 't dal hoog opsprin gend woningen en bosschen te verwoesten te Versailles begaan en fouten moeten geboet worden!" De geheele Britsche pers ziet het mislukken van ,4e besprekingen te Parijs als een zeer ernstig feit. De „Times" schrijft, dat thans, voor het bij eenroepen van den Volkenbondsraad kalm en realistisch moet worden gedacht. Onverantwoordelijke enthousiasten, die een ondoordachte actie wenschen, zonder te letten op de gesteldheid van Europa of de rechtma tige eischen van de mogendheden dienen de zaak des vredes zeer weinig. Engeland heeft een aantal voorname rech ten in Abessinië en deze geven het recht van spreken, en grooter recht nog heeft Engeland op het voortbestaan van de vredes-machine van den Volkenbond. De kwestie wat wel of niet gedaan moet worden te Genève, indien de zwakke hoop, dat langs diplomatieken weg iets kan worden be reikt. de bodem wordt ingeslagen, is van zoo veel belang dat een kalm oordeel noodzake lijk is. ISERNTA, 19 Aug. Benito Mussolini heeft in een rede zijn verlangen uitgesproken om een fascistisch wereldrijk te stichten. Sprekend tot 12000 zwarthemden van de divisie 28 October, die Zondag en Maandag naar Oost-Afrika zijn vertrokken, zeide hij: „Wij rusten niet, voor wij een fascistisch Imperium hebben voltooid. Ik weet, dat gij uw plicht zult doen met ijzeren discipline en niet zult terugschrikken voor offers, zoo lang wij niet onze doeleinden hebben be reikt." De troepen waren in marschorde opge steld, uitgerust met tropenhelmen, lichte koloniale uniformen en hooge laarzen. Mus solini werd hartelijk toegejuicht door de sol daten. i Mussolini zeide verder nog: „Officieren, onderofficieren en kameraden der divisie 28 October! In dit voor jullie plechtige en voor het volk beslissende uur treed ik voor jullie. Reeds jullie naam houdt het commando voor jullie in. Jullie zullen alle hindernissen overwinnen tot aan het doel dat jullie zal worden gesteld." Mussolini richtte hierbij de vraag tot de zwarthemden: „Wilt gij dat?" Van alle lippen klonk hem toen een luid „Ja" (si) tegen, waar op de Duce voortging: „Het geheele Italiaansche volk neemt van harte deel aan dezen machtigen bevestigings- uitroep van jullie." Hierop keerde Mussolini per auto naar Rome terug. Rede van Schacht over Duitschlands economi sche politiek. Bij een scheepsbotsing in de Iersche zee zijn zes matrozen om het leven gekomen. Benoemingen bij de Paters Augustijnen. De Hoogeerw. Hooggel. Heer J. H. Niekel is be noemd tot kanunnik-theologaal van het Haar- lemsche Kathedrale Kapittel. Handelsmissie samengesteld voor bevordering der economische en cultureele betrekkingen tusschen Nederland, Finland en de randstaten. 16 September zal Prinses Juliana in tegenwoor digheid der Koningin het Julianakanaal openen. Groote boerderijbrand in de Haarlemmermeer. Bij auto-ongeval te Brussel Nederlandsche dame gedood, haar echtgenoot zwaar gewond. In de Staatsloterij is de ƒ25.000 gevallen op nummer 10397. De Italiaan Mancini wint te Floreffe het we reldkampioenschap op den weg bij de ama teurs. De Belg Jean Aerts wereldkampioen op den weg bij de professionals. Sipkema vestigt een nieuw record op de 406 meter vrije slag. Het ligt in het voornemen, Maandag 16 Sep tember as. het Julianakanaal voor alle verkeer plechtig open te stellen. H. M. de Koningin zal bij de plechtigheid dezer openstelling, welke door H. K. H. Prinses Juliana zal worden ver richt, tegenwoordig zijn. Na een ontvangst op het Gouvernementsge bouw en het raadhuis te Maastricht zullen de vorstelijke personen en de vele genoodigden zich inschepen op een stoomboot, welke het Juliana kanaal zal afvaren tot Bom. De speciale correspondent van Reuter, die per automobiel een tocht maakte van Direda. wa naar Jijiga kreeg een voorproefje van de moeilijkheden, welke een leger, dat eventueel een inval zou doen in Abessinië, krijgt te over winnen, na het verlaten van de lage Abessi- nische landen. De reis van zestig mijlen in een krachtigen auto kostte twaalf uur en voerde langs een on- gelijken en onder water staanden weg. Een ar tillerie-transport zou onmogelijk zijn in deze streek van lava en moerassen. Naar de meening van goed-ingelichte Europeanen zouden de Italianen een zeer moeilijken veldtocht krijgen, indien de Abes- siniërs hun tactiek van guerilla-oorlogen, waarin zij zoo uitmunten, zouden toepas sen. Hiertegenover staat echter, dat indien de Abessiniërs hun troepen zouden verzamelen en op Europeesche wijze den strijd zouden trachten te voeren, de Italianen met hun groote overmacht van oorlogsmateriaal ge makkelijk zouden overwinnen. Naar uit Port Said wordt vernomen is de Italiaansche scheepvaart door het Suez-kanaal het afgeloopen week-einde zeer levend'' In de Abdij Berne te Heeswijk heeft ZH. Exc. Mgr. Smetz Zondag de H. Priesterwijding toegediend aan een negental Premonstratenzers, De plechtige stoet verlaat 't klooster op weg naar de Abdijkerk Kolonel Adam, de Secretaris-Géneraal van het Vaderlandsche Front, is Zondag bij een auto-ongeluk in de omgeving van Weenen, licht aan het gelaat gewond. Stand op Maandag 1 uur n.m.: 764.3 Yorige stand: 763 De Negus van Abessinië heeft dezer dagen zijn lijfwacht geïnspecteerd. Op den achtergrond ziet men den zoon van den keizerden jeugdigen hertog van Harrar, eveneens te paard CASTEL GANDOLFO 19 Aug. (Reuter). In een toespraak tot een aantal jonge meisjes der Maria-Congregaties van Düsseldorf en Keulen, die een pelgrimstocht naar Rome hadden onder nomen, zei de H. Vader o.m.: „Gelijk wij dit reeds tegen andere Duitsche pelgrims hebben gezegd, alles kan onzeker zijn, alles kan tegen ons zijn, maar de Goede God is altijd met ons." Z. H. dankte de meisjes voor de vreugde, die zij Hem uit Duitschland brachten op hetzelfde oogenblik, dat Hém zoo vele droevige tijdingen uit dat land bereikten. Hij eindigde met den zegen te geven aan alle aanwezige personen, aan hunne families, aan hun vaderland en aan hunne instellingen. NAPELS, 19 Aug. (Reuter.) Het stoffelijk overschot van minister Razza en de andere slachtoffers van het vliegongeluk in de nabij heid van Caïro, is met den kruiser „Diaz" al hier aangekomen. Na een korte plechtigheid, waaraan door vele autoriteiten werd deelgeno men, werden de overblijfselen verder naar Ro me getransporteerd. ADDIS ABEBA, 19 Aug. (D.N.B.) Een aanzienlijke persoonlijkheid uit de provincie Ogaden, die zich eenige dagen te Addis Abeba bèvond, verklaarde aan een vertegen woordiger van het D.N.B., dat ingeval een oorlog tusschen Abessinië en Italië uitbreekt, De Italiaansche minister voor propaganda, en schoonzoon van Mussolini, Graaf Geleaz- zo Ciano, zal binnenkort als commandant van een eska der bommenwerpers naar Oost-Afrika vertrekken aan de trouw van de Somali's niet behoef de te worden getwijfeld. De Somali's hadden een bijzonderen af keer van Italië. Als bewijs hiervoor werd aangevoerd, dat in de laatste zes maanden eenige duizen den Somali's, die door Italië waren aange worven, met de aan hen verstrekte wapens en paarden en den geheelen munitievoor- raad naar Abessinië waren teruggekeerd. Het aantal overgeloopen Erithreeërs en Somali's in de laatste maanden kan gevoeg lijk op ongeveer 10.000 worden geschat. Uit Hargeisa in Britsch Somaliland wordt aan Reuter gemeld, dat een van de voornaamste stamhoofden van Ogaden en Diredawa is aan gekomen om een groote zending wapens en mu nitie in ontvangst te nemen, welke hier via Djiboeti is aangekomen. Zijn troepen tellen 3500 man en zullen den eersten tegenstand moeten bieden aan de Ita lianen, indien dezen het gebied van Gergolusi binnendringen. Ofschoon reeds sedert verscheidene maanden in Abessinië openbare gebeden zijn voorgeschre ven ten einde het land te behoeden voor de gevaren welke het bedreigen, werd Zondag een bijzondere biddag gehouden. Het keizerlijk paar woonde den specialen dienst bij in de St. George Kathedraal te Addis Abeba, waar een menigte van circa 50.000 per sonen was samengestroomd. Na den dienst bad de patriarch Abouna Mar- kos God, dat deze aan Ethiopië en aan de ge heele wereld den vrede mocht schenken. Moge God hen verhooren, zoo sprak hij, die voor ons bidden en dat Hij hen zegene en met weldaden overlade. Toen de keizer de kathedraal verliet werd hem door de menigte een ovatie ge bracht. De zuidwaarts stoomende schepen hadden tanks en pantserwagens, vrachtauto's en ande re automobielen aan boord, alsmede bier en wijn. Ook passeerde een groote drijvende kraan het kanaal. De aankomst van 't mailschip „Ganges" met 2000 militairen aan boord was aanleiding voor vreugdevolle betoogingen van de bevolking van de Italiaansche kolonie. De naar het noorden varende schepen waren deels leeg of hadden zieken aan boord. In bank- en scheepvaartkringen schat men het bedrag, dat de Italiaansche regeering heeft betaald aan kanaalgelden op 750.000 pond ster ling. Te Hargeisa (Britsch Somali-land) zal heden een conferentie van de Britsche bestuurs-amb- tenaren worden gehouden teneinde een beslis sing te nemen over de maatregelen, welke ge nomen moeten worden voor geval vijandelijk heden mochten uitbreken. PARIJS, 19 Aug. (Reuter). De politie-commis saris te Toulon is uit zijn ambt ontzet. Hij wordt er van beschuldigd tijdens de eerste demonstratie tegen de noodverordeningen niet tijdig genoeg rapport te hebben uitgebracht om trent de grootte van den stoet, zoodat de nood zakelijke maatregelen niet meer konden worden genomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1