Schacht's verstandige rede DE NIEUWE EXWETO-AGENDA De sociale week GEEN EIGENMACHTIGE ACTIES DE TOESTAND VAN DEN AARTSBISSCHOP DINSDAG 20 AUGUSTUS 1935 Kreet om vertrouwen UITVOER PEULVRUCHTEN Inschakeling van alle exporteurs niet gewenscht Onze tijd waardeert het offer weer en toont een groeiende behoefte aan verdieping ONGEWONE DEMONSTRATIE Moeder met vier kinderen voor het gemeentehuis Marine-schepen te Tandjong- Priok De hel vreest Christus' Banier hernieuwden zin voor levenstucht Groeiende behoefte aan geestelijke verdieping INBREKENDE ZIGEUNER Na een lange achtervolging in de duinen ontkomen DAME ONDER DE TRAM GEDOOD ïxv. plütsroi lads»?» lil!!» irrisisrcïismsï'.i} canr?t?.. Een zonderling geval BOERDERIJBRAND TE VENRAY Twee kinderen kregen lichte brandwonden STAKING TE GOUDA Wasscherij wil geen nieuw contract aangaan TRIPS NAAR DE WERELDTENTOONSTELLING TE BRUSSEL, VOOR ONZE LEZERS Geldkistje met f 545 benevens kostbaarheden uit een wo ning verdwenen Ingebroken Kerkelijk Leven BENOEMINGEN In het Aartsbisdom Bij de Paters Franciscanen ST. DOMINICUS' DERDE ORDE De tweede congresdag DE GEBEDSACTIE VOOR DUITSCHLAND DE VUURBOL VAN 6 AUG. Goedkoope trein De groote en belangrijke rede, welke de rijksminister voor economische zaken en Rijksbankpresident Dr. Hjalmar Schacht bij de opening van de 23ste Duitsche „Ost- toesse" te Koningsbergen heeft gehouden, is een der meest verstandige en reëele redevoerin gen, welke wij den laatsten tijd uit den mond van met verantwoordelijkheid bekleede Duitsche leiders hebben gehoord. Indertijd toen von Papen de stoute schoenen aantrok en in zijn befaamd geworden Marburger rede een eerlijke, maar on gezouten critiek leverde op fouten in net re gime en inconsequenties in de houding van sommige nationaal-socialistische leiders, heeft deze zijn moed duur moeten betalen. Hij werd haar Weenen gestuurd en had het uitsluitend aan de trouw van Adolf Hitler te danken, dat hij den doodendans van den beruchten 30sten Juni ontsprong. Met Schacht, die voor een goe den verstaander, zij het op een zachtere, maar daarom toch nog niet onduidelijke wijze, even eens critiek uitoefende op bepaalde misstanden in het rijk en in de partij, zal het zoo'n vaart wel niet loopen, want ook hij wordt tot nog toe ge schraagd door het vertrouwen van den Führer. niettegenstaande zijn opvattingen niet stroo- ken met het socialistisch denkende deel der na- tionaal-socialisten. Schacht verklaarde „namens de rijksregeering" uitdrukkelijk, dat de Duit- schers innig wenschen met alle volken en lan den van de wereld op vredelievende wijze eco nomische en cultureele waarden te ruilen. Eij toonde een open oog te hebben voor de ontzet tende economische en financieele moeilijkheden, Waarvoor Duitschland zich geplaatst ziet, en voor de absolute noodzakelijkheid voor Duitsch land om het vertrouwen en de medewerking van het buitenland te winnen. Hij deed een dringend beroep op de gedisciplineerde solida riteit van de natie, welke ook in economische aangelegenheden als één man achter den leider dient te staan, en veroordeelde scherp de heet hoofden, die op eigen gelegenheid nationaal- socialistischer willen zijn dan de Führer en bui ten de staatsleiding om zich schuldig maken aan z.g. nationaal-socialistische schanddaden, Welke het aanzien van het régime ernstig af breuk doen. Letterlijk verklaarde hij: „Het is voor de lei ding van onze economische politiek onontbeer lijk, dat het vertrouwen in Duitschland als rechts staat onaangetast blijft. Niemand in Duitsch land van de bij het economisch leven betrok kenen is rechteloos. Zonder wederzijdsch ver trouwen kan geen economische politiek worden gevoerd. Dat dit vertrouwen in de geheele we reld thans zoo gering is, is een der voornaam ste oorzaken van den langen duur van de eco nomische crisis." Hij pleitte voor de strikte eerbiediging van den particulieren eigendom en Verzekerde al het mogelijke te zullen doen om de bestaande schulden in binnen- en buiten land volledig af te lossen. Na gewezen te heb ben op de ontzaglijke offers, welke de, werkver schaffing en de weerbaarmaking van Duitsch land vorderen, legde Dr. Schacht er den na druk op, dat het zelfmoord zou beteekenen en bet de uitvoering der werkverschaffing en der Weerbaarmaking zou verijdelen, indien de rijks regeering de belangen der spaarders zou aan tasten, m.a.w. inflatie of devaluatie vau de higrk zou toepassen. „Er is maar één moge lijkheid," zoo besloot hij zijn rede, „vertrouwen stellen in de soliditeit van de boot en inde lei ding van den kapitein." Zie, dit is gezondere taal dan wij sinds lang gewend zijn uit het nationaal-so cialistische Duitschland te vernemen. Maar juist omdat de woorden van dr. Schacht, die eens heeft gezworen bij een rigoureus au- tarkisme, van meer gezond verstand en werke. Üjkheidszin getuigen dan b.v. die van 'n fa naticus als dr. Goebbels, van moderne heide nen a la Rosenberg en Baldur von Schirach, van een Julius Streicher en een den mensch tot fokdier verlagen willenden Walter Darré, moeten wij ons in gemoede afvragen, welke richting in Duitschland uiteindelijk de door slag gevende zal zijn. Schacht schreeuwt thans om vertrouwen in Duitschland en zijn econo mische politiek, maar heeft hij zelf door de regelingen, getroffen voor de Duitsche schul den in het buitenland, dit vertrouwen niet diep geschokt? Hij predikt thans eerbied voor den privaten eigendom, maar heeft hij den privaten eigendom zoo stipt geëerbiedigd, toen hjj de voornoemde schuldregelingen trof, en toont de Rijksregeering een grooten eerbied Voor den privaten eigendom, wanneer zij de Particuliere vermogens van in zich aan den hationaal-socialistischen staat niet vijandige organisaties confiskeert en buitensporige boe ten, welke den vorm van kapitaalnaastingen aannemen, oplegt, welke in geen redelijke ver. houding meer staan met de schade, welke het Rijk is toegebracht door overtreding van de deviezenverordeningen? En hoe behandelt men in Duitschland den privaten eigendom van Joden en anderen? „Hebt vertrouwen!" roept Schacht thans, blijkbaar in economischen doodsnood uit, vertrouwen in de economische Politiek, in den kapitein van het Duitsche «chip van staat, in Duitschland als rechts staat. En ondertusschen worden door minstens even verantwoordelijke leiders als dr. Schacht le Duitsche volksgenooten gemachtigd om lederen Jood te arresteeren, die het Duitsche Volksgevoel prikkelt of beleedigt, wordt de wil van Hitier tot 't hoogste boven alle wetten gaan de recht verklaard, worden wetten uitgevaar digd, welke lijnrecht in strijd zijn met de christelijke moraal, worden er aanhoudend >,Sonderaktionen" tegen Joden en Katholieken ondernomen, niettegenstaande Hitier toch of ficieel de macht heeft om deze te verhinderen, borden de katholieke geestelijken op den kan sel door de Gestapo beluisterd en gecontro leerd, terwijl de heidensche theorieën van een Rosenberg, het anti-papisme van Ludendorff *n de biologische foktheorieën van Darré, daardoor de mensch op één lijn wordt gesteld met het vee, vrijelijk en ongehinderd mogen worden verkondigd en in druk worden uit. gegeven. De pastoors en de kapelaans moeten zich wijden aan de zielzorg en geen politiek maken, zegt Dr. Schacht. Maar het is hun niet toege staan de jeugd te waarschuwen tegen de hei densche dwaalleer van een Rosenberg, aan wien God betere het de opvoeding van het Duitsche volk is toevertrouwd, en den geloovigen duidelijk te maken, dat zij zich op grond van de Christelijke moraal niet mogen onderwerpen aan de sterilisatie-wetten. De begrippen politiek Katholicisme en politieke bedrijvigheid van katholieke geestelijken zijn door de nationaal- socialistische leiders hopeloos dooreen gehaald en verward en ook Dr. Schacht, die nog wel eenig onderscheid ziet, zal daaraan niets veranderen. Het nationaal-socialisme beweert een wereld beschouwing, eén levensopvatting te zijn. Wel nu, het Katholicisme is een wereld- en levens beschouwing. Men kan en mag niet alleen Ka tholiek zijn in de kerk, maar men moet ook daarbuiten katholiek zijn in de practijk van het dagelij ksche leven, in kunst, wetenschap, op sociaal en economisch en ook op politiek ge bied. De opvoeding van de jeugd in de zuiver christelijke beginselen is een van de belang rijkste taken der katholieke zielzorg, evenals het waarschuwen tegen de zedelijke en religieuze gevaren, van welken kant die ook mogen drei gen. Dit inzicht wordt niet door een enkele re devoering bijgebracht en zeker niet, wanneer daarnaast zoovele andere verantwoordelijke leiders onbelemmerd het tegendeel mogen be weren. Zoodra Duitschland tot in zijn hoogste en meest gezaghebbende kringen ophoudt een vat vol daverende tegenstrijdigheden en verba zingwekkende inconsequenties te zijn en er de rechtsopvattingen grondig worden herzien, zal het het buitenland gemakkelijker vallen 't ver trouwen te schenken, dat Dr. Schacht zegt niet te kunnen ontberen. Op desbetreffende vragen van het Tweede Kamerlid Boon heeft Minister Gelissen geant woord, dat ten gevolge van de exportmoeilijk heden, den zachten winter en de omstandig heid, dat de handel bij den aanvang van het oogstjaar 1934/1935 een onverkochte hoeveel heid van ongeveer K gedeelte van den oogst 1933 moest liquideeren, van den peulvruchten- oogst 1934 ongeveer de helft onverkocht ge bleven en voor rekening van het Landbouw crisisfonds opgeslagen is. De steeds scherper wordende onderlinge con currentie van de exporteurs, waardoor het ver trouwen van de buitenlandsche afnemers ver loren ging en het gevaar voor tegenmaatregelen van de betreffende landen steeds grooter werd, dwong in den loop van het seizoen 1934/1935 tot een ingrijpen in den peulvruchtenhandel. Ten einde tot een maximum uitvoer tegen maxi mum prijzen te geraken, werd in het begin van 1935 in overleg met de betrokken officieele in stanties door de vijf belangrijkste vereenigin- gen op het gebied van den peulvruchtenhandel overgegaan tot de oprichting van een centraal uitvoerbureau. Voor het beoogde doel was reglementeering van den uitvoer en tevens beperking van het aantal personen, dat daaraan kon deelnemen, noodzakelijk. Bij die beperking heeft in het al gemeen de grootte van den export naar de verschillende landen in vorige jaren als maat staf gegolden, waardoor naar de meening van den Minister van bevoordeeling van bepaalde groepen uit dien hoofde niet kan worden ge sproken. Erkend wordt, dat de bovengenoemde rege ling voor de niet als export-agent aangestelde exporteurs tijdelijk verbreken van relaties be- teekent. De meergenoemde regeling maakt zulks echter onvermijdelijk. Bij de uitvoering is getracht de schade voor de hierbedoelde belanghebbenden te beperken door het verleenen van een tegemoetkoming naar verhouding van hun z.g. exportverleden, welke tegemoetkoming, door tusschenkomst van het uitvoerbureau, door de wel als export-agent aangestelde exporteurs wordt bijeengebracht. Door deze regeling is naar de meening van den Minister de onbillijkheid zooveel mogelijk on dervangen. Inschakeling van alle peulvruchtenexporteurs acht de Minister in verband met het hierboven opgemerkte niet gewenscht. Een ongewone demonstratie, die reeds eenige dagen had geduurd, bracht Zondag beweging in het rustige Groesbeek, aldus de Msb. Sedert drie dagen n.l. heeft zich voor het gemeentehuis een moeder met vier kinderen gelegerd om te demonstreeren, wijl zij, volgens haar zeggen, te weinig steun ontving. Aanvankelijk had men niet veel aandacht aan deze demonstratie geschonken, maar toen het wat erg lang ging duren, trok het van vele kanten de aandacht en van niet geheel onver dachte zijde begon men munt te slaan uit deze eenzame demonstratie. Communisten hielden direct een betooging, er werd gefotografeerd en een dame met een blocnote verscheen en had een onderhoud met de demonstrante, die wel Amerikaansch in haar plan volhardt. Tenslotte heeft de burgemeester de demonstrante laten verwijderen, .reegeen al weer nieuw rumoer ontlokte. Het voorbeeld schijnt aanstekelijk te werken, want het heette reeds, dat zij met veel ver sterking zou terugkeeren. Er is n.l. sprake van dat een groot aantal arbeiders, werkzaam bij de werkverschaffing, gedaan zou krijgen en dan zouden honderd Groesbeekschen de eerste de monstrante voor het gemeentehuis gezelschap komen houden. BATAVIA, 19 Aug. (Aneta) Hr. Ms. kruiser „Java" verblijft van 23 tot 26 Augustus a.s. te Tandjong Priok om later met het op 29 Augus tus te Tandjong Priok arriveerend eskader te rug te keeren. Hr. Ms. flottielje-leider „Soemba" blijft van 28 Augustus tot begin September te Tandjong Priok. Op de Sociale Studieweek voor het bisdom Haarlem gehouden in de Bisschoppelijke Nij verheidsschool te Voorhout, sprak Maandag avond recor J. Bots uit Amsterdam over In de periode die achter ons ligt, stelde men de beteekenis van het leven in het naar zich toehalen, zich uitleven; het werd een koorts achtig genieten van het leven, waardoor het leven werd uitgeput. Dit is in lijnrechte tegenspraak met de le vensleer van Christus, welke zijn basis en be kroning' vindt in het kruis. In den jongsten tijd openbaart zich een nieuwe waardeering voor het offer, men gaat weer ei- kennen dat het leven rijker wordt en de men- schelijke persoonlijkheid groeit, naarmate hij zich weet te ontworstelen aan de slavernij van duizenden noodelooze behoeften. Ook onder dat opzicht begint de moderne tijd zich weer te spiegelen aan de Middeleeuwen, wier christelijk ideaal het ideaal was van de versterving en van de armoede, zoodat de vol gende eeuwen hebben geteerd op de krachten, door de ascetische middeleeuwen verzameld. Thans voelt de menschheid haar innerlijke onmacht en nadat eerst het inzicht was doorge broken dat de beteekenis van den mensch niet ligt buiten maar in hem, roepen thans de bes ten onder ons naar een nieuwe levenshouding, welke niet meer zal pijn gebaseerd op de zelf zucht maar op edelmoedigheid, offer en tucht. Na het ontbijt Dinsdagmorgen sprak de Eerw. heer Henri de Greeve over: Hier raken wij aldus spr. de ziel van h^t nieuwe leven. Oorspronkelijk waren het de rauwe conse quenties van 't materialisme, welke den mensch schrik aanjoegen en ontstelden. De eerste re actie keerde zich tegen concrete verschijnselen, zonder dat men nog de diepere oorzaak van dat alles doorzag. Maar het meest verblijdende in heel die nieu we geestesstrooming is wel, dat men thans be- Te Berlijn is het congres van Internationaal Strafrecht geopend. Onze foto toont den minister van Justitie, dr- Gürtner, in ge sprek met professor Simons uit Nederland gint te vermoeden dat onze maatschappij on- menschelijk wordt, omdat zij niet goddelijk is. Dat wil nog niet zeggen dat onze menschheid reeds volop op weg zou zijn naar het Christen dom maar wel ontdekt men overal een tastend zoeken naar de diepste levensbronnen. Wie zou er nog kunnen wanhopen aan een menschheid, welker leidende mannen zoo ernstig zoeken naar God De onbeschofte strijd in Duitschland, Mexico en Rusland, waar men zonder zelfrespect elk middel aangrijpt, is het beste bewijs dat de hel Gods Koningsbanier ziet vooruitdringen. In het verslag van Maandagmorgen viel boven het hoofdje: Groeiend gemeenschapsbesef de mededeeling weg, dat deze rede werd uitge sproken door den hoogedelgestr. heer Dr. L. G. Kortenhorst uit Den Haag. Toen de dienstbode van den heer D. Looye aan de Havenstraat te Monster thuis kwam, ontdekte zij dat zich een ongewenschte bezoe ker in de woning ophield. De laden van kasten enz. waren opengebroken, en alles was in wan orde. Aan de voorzijde der woning was een raam opengeschoven. Plotseling zag het meisje een man de wo ning uitsnellen, die door het raam sprong en door den tuin van buren ontkwam. Dadelijk werd de politie gewaarschuwd, die een achtervolging begon. Het spoor leidde in de richting Hoek van Holland, waar men ech ter den man, die volgens het opgegeven sig nalement een manchester broek droeg, niet kon ontdekken. Toen de politie in het woonwagen kamp te Monster een onderzoek instelde, kwam juist een bewoner van dit kamp aan. Deze jongeman droeg een manchesterbroek, dus had de politie reden om aan te nemen dat dit de dader was. Toen de zigeuner evenwel po litie zag, nam hij de vlucht, weer door politie achtervolgd. De man snelde den Haagweg over, waar voorbijgangers hem zagen gaan, doch geen moeite deden hem staande te houden. In de duinen kon de vluchteling ontkomen. Het signalement en de naam van den man zijn echter bekend. Hjj is niet meer in het woonwagenkamp te ruggekeerd, doch zijn opsporing is gevraagd. Het is gebleken dat ook bij iemand aan de Vlotlaan te Monster uit een fietstasch een por- temonnaie met geld is ontvreemd, zoodat ver moed wordt dat de zigeuner daar ook we} meer van af weet. Op het fietspad van den hoofdweg te Drie bergen, naast de trambaan, fietsten Maandag middag twee menschen. Op een gegeven oogen- blik zette de dame haar fiets langs den kant en liep achteruit tegen de naderende tram. Ze werd eenige meters meegesleurd en was op slag dood. oilti. niantetdetln; »tC«Dltintd« latmlarnntar ma pïvïil&iïifti nü .«Ijl lM.toraat d 0 Aaunci tnendota M ouzo v»j tlembrejde lt rolsmoVanoi catocorlatd. ©♦Coronelfd recpSpónsatd etaüstsorv Mflrlda .hoytMart .894tIngres ,-~...„rCarlete7tlt24t<1i ,--r dlrtotatSubtenlentetdetIn-f uvofcomo»Ayudant«tdel»Je pa fla-fcontroflatRevolución br e rue 4/13 eend la óf a »t®-# 1 «zfde«ago8to»deI900f P uéjnombradotlnstruc-» a deltmontajCanaiea.elt a acendldoia*Co«nanaan- e*agoatotueltmlaraota| detenorotde»1903»ha# y f4no. ActuÓKomofse- rutiutyuniDii*! yot pueatoiaeimantu- te 4de f1903fEnfMayo pa na fnaclooalfcontraf déf loatAyudantoafdelaf luuaofea fdea- danc lt*re ÜI3J5WS SSTttSiimsU In de staatscourant van Guatemala verscheen het portret van den staats president, generaal Jorge Ubico op bo venstaande wijze. Het schrijfmachine schrift is een levensbeschrijving van den president Op de ontginning-Jaegher te Venray, is Maandagmiddag een landbouwschuur van de boerderij van W. v. d. Goor afgebrand. De in de schuur opgeborgen dorschmachine, stroo- persmachine, landbouwwerktuigen, karren en wagens en een groote hoeveelheid nog te dor- schen graan, werden een prooi der vlammen. Ook een aantal rijwielen van de arbeiders, die op de ontginning werkzaam zijn, ging -er- loren. Twee kinderen van den landbouwer, drie en vier jaar oud, die in de schuur aan het spelen waren, liepen brandwonden op. De oudste moest naar het St. Elisabeth Zie kenhuis te Venray worden vervoerd. Maandagmorgen is het vrouwelijk personeel, in totaal 22 personen, van de wasscherij „De Blauwe Duif", van de firma J. Th. Jaspers te Gouda in staking gegaan. Het conflict vindt zijn oorzaak in de op zegging van het bestaande contract op 15 Juni j.l. door de fa. Jaspers. De organisaties der werkneemsters trachtten toen opnieuw een contract af te sluiten, doch de firma wensch- te dit niet. Vervolgens riepen de werknemersorganisaties de medewerking van den Rijksbemiddelaar, prof. dr. Josephus Jitta, in. De rijksbemidde laar riep de partijen op tot een bespreking op Zaterdagmorgen 1.1. De conferentie werd door de firma Jaspers niet bijgewoond. Telefonisch daartoe uitgenoodigd, deelde de firma mede, geen nieuw contract te wenschen. Nadat het personeel des middags in ver gadering was bijeengekomen, werd besloten een afwachtende houding aan te nemen. Maandagmorgen kwamen de werkneemsters opnieuw bijeen. Ook toen werd de firma opge beld, doch zjj wilde niet in bespreking gaan. Daarna werd tot staking besloten. Reis No. 13 Zondag 25 Augustus Dagtocht Reis No. 14 Maandag, Dinsdag,Woensdag, 26-27-28 Aug. Driedaagsche Reis No. 15 Zaterdag-Zondag 31 Augüstus-1 September Tweedaagsche Reis No. 15a Maandag, Dinsdag, Woensdag, 2-3-4 Sept. Driedaagsche Reis No. 16 Zaterdag-Zondag 7-8 September Tweedaagsche Reis No. 17 Zondag 8 September Dagtocht Reis No. 18 Maandag, Dinsdag, Woensdag, 9-10-11 Sept. Driedaagsche Reis No. 19 Zaterdag-Zondag 14-15 September Weekend-trip Reis No. 20 Maandag t.m. Donderdag 16-17-18-19 Sept. Vierdaagsche Reis No. 21 Zaterdag-Zondag 21-22 September Weekend-trip Reis No. 22 Maandag, Dinsdag, Woensdag 23-24-25Sept. Driedaagsche Aanmeldingen en inlichtingen aan hef Centraal Reisbureau der Ver. Kafh. Pers N.Z. Voorburgwal 65-73, Amsterdam, uitsluitend onder motto Exweto Een inwoner van Diemen heeft aan de po litie aldaar kennis gegeven, dat in zijn wo ning ingebroken was, en dat daarbij een geld kistje, inhoudende een bedrag van f 545, als mede eenige kostbaarheden ontvreemd waren, In het perceel Stammerdjjk 27, Diemen, juist bjj de grens van Weesperkarspel, woont sinds Mei j.l. de heer K. E. M. J. T., boekhouder bij een Amsterdamsche firma, terwijl tevens de heer en mevr. A. D. v. d. B., met 2 dochtertjes dat perceel tot woning hadden. Sinds eenige weken hield echter de heer v. d. B. in Amster dam verblijf met zijn jongste dochter. Het oudste meisje was, met wederzijdsch goedvin den van de ouders, bij haar moeder in Diemen gebleven. Tot voor eenige weken geleden woonde in het bovengenoemde perceel ook een zekere Zw., snorder van beroep en wel als commensaal. Hij wilde echter elders gaan wonen. Waarheen Zw. zich inmiddels begeven heeft, is de politie nog niet bekend. Een paar dagen geleden vervoegde zich bjj mevr. v. d. B., de heer v. Z., wonende W. Schou tenstraat, Amsterdam, bij wien de heer v. d. B. met zijn jongste dochtertje, na hun vertrek uit Diemen, was gaan inwonen. De heer v. Z. bracht een schriftelijk verzoek van den heer v. d. B. over, die drie plaatsbewijzen voor een Amsterdamsche bioscoop had gekocht, welke bestemd waren voor mevr. v. d. B., haar oud ste dochtertje en den heer T. Tenslotte stemde mevr. v. d. B. hierin toe. Dien avond bracht (het was toen kwart voor 9 geworden) de heer v. d. B. zijn vrouw, zijn oudste dochtertje en den heer T. in zijn auto naar de Amsterdamsche bioscoop. Nadat de bioscoopvoorstelling afgeloopen was, bracht de bovengenoemde vriend van den heer v. d. B., de heer v. Z., het gezelschap weer naar de woning aan den Stammerdijk en was daar bij ook vergezeld van mevr. v. Z. Toen men ongeveer kwart over 12 's nachts de woning was binnengetreden, kwam men aldus is later aan de politie verklaard tot de ontdekking, dat er ingebroken was. Tenminste, de woning was dien avond bezocht door een onbevoegde, die zich uit een lade van de schrijftafel, welke afgesloten was, door for ceering van het slot, een aan den heer T. toe- behoorend ijzeren geldkistje had toegeëigend, inhoudende 5 bankbiljetten van f 100, 1 van f 25 en 1 van f 20, waarvan de nummers niet bekend zijn. Voorts werd uit de slaapkamer, welke zich op de bovenste etage bevindt .een gouden horloge met ketting ontvreemd, eigen dom van den heer v. d. B., welke kostbaarheden zich bevonden in een doosje, dat in de linnen kast geborgen was. Tevens werden 3 gouden ringen van mevr. v. d. B. medegenomen, uit een tasch, welke in de keuken stond, ont vreemdde de onbekende bezoeker nog een be drag van f 9 aan huishoudgeld; de tasch werd achtergelaten. Dat de dief wel zeer goed bekend was met hetgeen zich al zoo in de woning bevond, leidt de politie af uit het feit, dat eenige radiolam pen, toebehoorende aan den heer v. -d. B., wel ke op een achterzolder lagen, eveneens buit werden gemaakt. Klaarblijkelijk heeft de bezoeker de petro leumlampen (electriciteit is in de woning niet aanwezig) te hoog opgedraaid, want in de woonkamer en de keuken waren de wanden en de zoldering met een dikke laag roetzw4!rt overdekt. De bewoners constateerden nog, dat de overgordijnen in voor- en achterkamer door den bezoeker waren dichtgetrokken. De garage deur, welke door den heer T. bjj het verlaten van de woning was afgesloten, bleek bij de thuiskomst niet met den sleutel op slot ge draaid te zijn. In het nachtelijk uur begaven de heeren T. en v. Z. zich per auto naar Diemen, om de rijks- en gemeentepolitie te waarschuwen, wel ke onmiddellijk een onderzoek instelden. Toen bleek, dat aan de buitenzijde van het huis nergens eenig spoor van braak te ontdek ken viel. Naar mevr. v. d. B. aan de politie nog heeft medegedeeld, had zij 's middags in de garage een haar onbekenden man aangetroffen die verklaarde, den heer v. d. B. te willen spreken over verzekering van diens auto. Zij had toen gezegd, dat haar man voor een paar maanden op reis was. Bij het uitgebreid onderzoek, dat thans door de rijks- en gemeentepolitie van Diemen wordt ingesteld, heeft de heer v. d. B. verzekerd, dat hij den bewusten avond in zijn nieuwe woning heeft vertoefd, hetgeen door den heer v. Z. is bevestigd. De heer T. is tegen de geldelijke gevolgen van inbraak verzekerd. Daags na de bovenver melde gebeurtenissen, heeft de Amsterdamsche recherche verschillende vingerafdrukken ge nomen. Mgr. heeft Maandag een rustigen dag gehad. De toestand van Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen is dezelfde gebleven. Mgr. heeft een vrij goeden nacht gehad. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot pastoor te Groningen (H. Joseph) den zeereerw. heer J. H. Koelman en tot pastoor te Apeldoorn (H.H. Fab. en Seb.) den zeereerw. heer A. S. Uijttewaal; tot kapelaan te Arnhem (H. Walburgis) den weleerw. heer dr. A. W. Hoogen, tot kapelaan te Eist (O.-B.) den wel eerw. heer J. B. Lohuis; tot kapelaan te Losser den weleerw. heer P. J. Röling, tot kapelaan te MunsterschevpJ*" den weleerw. heer F. A. Kolk man (neom./, cot kapelaan te Zwolle den wel eerw. heer G. B. van Dijk, tot kapelaan te Ol- denzaal (H. Antonius) den weleerw. heer F. L. Koning, tot kapelaan te Montfoort den weleerw. heer H. B. Rouwhorst (neom.); tot kapelaan te Groningen (H. Hart van Jezus) den weleerw. heer J. M. Ch. Kwanten, tot assistent te Dene kamp den weleerw. heer J. G, Bolscher; tot kapelaan te Mijdrecht den weleerw. heer B. H. Bongers (neom.); tot kapelaan te Utrecht (S. Salvator) den weleerw. heer F. Th. te Braake, tot kapelaan te Ulft (H. Antonius) den weleerw. heer P. J. Ch. Krijnen (neom.); tot kapelaan te Apeldoorn (O. L. Vr. ten Heanelopn.) den wel eerw. heer R. Beckers, tot kapelaan te Doetin- chem den weleerw. heer J. J. Andriessen, tot kapelaan te Veenhuizen den weleerw. heer P. N. van den Brink (neom.); tot kapelaan te Laren (N.-H.) den weleerw. heer N. G. Jansen, tot kapelaan te Lonneker den weleerw. heer W. L. H. Kuiper (neom.); tot kapelaan te Breuke- len den weleerw. heer J. H. Leferink, tot kape laan te Arnhem (H. Joseph) den weleerw. heer J. N. van den Brink, tot kapelaan te Bunnik den weleerw. heer P. J. A. M. de Bruijn (neom.) tot kapelaan te 'sHeerenberg den weleerw. heer B. K. M. Kloppenborg, tot kapelaan te Zand berg den weleerw. heer W. G. Nieuweboer (neom.)tot kapelaan te Terborg den weleerw. heer H. G. J. Bless, tot kapelaan te Herwen en Aerdt den weleerw. heer J. A. van den Anker (neom.), tot kapelaan te Aalten den weleerw. heer J. A. J. L. Snoeren (neom.); tot kapelaan te Nieuw-Dordrecht (Klazienaveen) den wel eerw. heer D. Smit (neom.) en tot assistent te Rijssen den weleerw. heer H. A. Demmers (neom.), en heeft den weleerw. heer H. J. Mee- kes opdracht gegeven zijn theologische studiën voort te zetten aan de Universiteit te Nijmegen. Op voordracht van den Hoogeerw. Pater Provinciaal der Minderbroeders heeft Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem benoemd tot assistent te Leiden H. Leonardus Pater G. J. A. van Eijsden, tot assistent te Gouda H. Sa crament Pater A. J. Dolle, tot kapelaan te 's-Gravenhage H. H. Antonius en Lodewijk Pa ter G. J. van der Schoot, tot kapelaan te Rot terdam H. Rosalia Pater A. J. Vergeer, en tot kapelaan te Delft H. Joseph Pater C. J. M. Buschman, die kapelaan was te Nijmegen H. Franciscus. Door Z. H. Exc. den Bisschop van 's-Herto- genbosch werd benoemd tot kapelaan te Nij megen H. Franciscus Pater J. A. Linders, uit het klooster te Nieuwe Niedorp. Maandag werd het Nationaal Congres voor de Derde Orde van St. Dominicus in het Neer- bossche convent voor de vrouwelijke leden der Derde Orde voortgezet onder voorzitterschap van den promotor pater Ceslaus Piek. De dag werd begonnen met een plechtige Hoogmis in de conventskapel. In de morgen vergadering werd even als Zondag in een pakkende redee de geestelijke en sociale be teekenis van de Derde Orde van St. Dominicus ook voor de vrouwen uiteengezet. In de middagvergadering werden meerdere aan gelegenheden van intiemen aard behandeld. Het congres werd besloten met een pontificaal Lof, gecelebreerd door Z.H. Exc. Mgr. Verriet, Apostolisch Vicaris van Curagao. Namens de deelnemers aan de Kringmeeting van de Nieuwe Mijnstreek is aan den buiten gewonen gezant en gevolmachtigden minister van het Duitsche Rijk te 's-Gravenhage het volgend telegram verzonden: „Duizenden katholieken van Limburg, in ver gadering bijeen, besloten vurig te bidden voor hunne geloofsgenooten in Duitschland, die om wille van hun beginsel verdrukt worden. Zij bidden tevens voor hun vervolgers, opdat zij den strijd tegen de Kerk en de vrije verkondiging van het Evangelie zullen staken. Zü zouden Uwe Excellentie zeer dankbaar zijn, indien U de Rijksregeering hiervan in ken nis zoudt willen stellen." Aan al hetgeen over den vuurbol van 6 Augus tus, die zoowel op tal van plaatsen in ons land als op verscheidene plaatsen in Frankrijk en Zwitserland is gezien, gepubliceerd is, kan nog iets worden toegevoegd, dat uit de beste en nauwkeurigste berichten bij benadering kan worden opgemaakt. Uit de meest betrouwbare opgaven omtrent de hoogte boven den horizon, de hemelstreken, waarin de vuurbol verscheen en uitdoofde, en omtrent den duur van het verschijnsel, kan namelijk een schatting worden afgeleid van den afstand, waarover de vuurbol vqorbij trok en van zijn snelheid, waarmede hij door den damp kring vloog. De afstand moet ten minste vijf honderd kilometer hebben bedragen, de hoogte boven den grond ten minste 80 K.M.. De snel heid van voortbeweging moet tusschen 40 en 50 K.M. per seconde zijn geweest. Al deze getallen komen goed overeen met hetgeen van vroeger waargenomen meteoren met zekerheid is kun nen worden vastgesteld. Er kan dus geen sprake van zijn geweest, dat de vuurbol dicht bij is neergevallen, een indruk, die men dikwijls "an daglichtmeteoren krijgt, die bijzonder licht sterk zijn. (Nadruk verboden) Er loopt een goedkoope trein van Zandvoort, Haarlem, Zaandam, Amsterdam, N.-Bussum, Hilversum en Amersfoort naar Arnhem en Nij megen op de Dinsdagen tot en met 3 Septem ber.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5