STADSNIEUWS Met twee a t op avonturenreis Mm óchlfff om: Haarlem, 21 Aug. HET VERDWENEN ELFTAL I WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1935 N f AGENDA TEN BATE DER NIEUWE KERK Opbrengst Fancy-fair f 1819 R.K. BOND VOOR GROOTE GEZINNEN Zomerfeest Haarlem-Noord P. VOLGER OVERLEDEN Vlam in vetpan DE GEVAARLIJKE AMSTER- DAMSCHE VAART Door auto aangereden DE LICHTING 1936 VOOR HAARLEM Het vierde deel afgekeurd Haarl. Amateur-Fotografenver. Bakkerij voor „Arbeid Adelt" aanbesteed Extra-tentoonstellingstrein Kon. Letterlievende Vereeniging „J. J. Cremer" F aillissementen DRUKKERIJ „ST. JACOBS- GODSHUIS" Bestaat Vrijdag 75 jaar KONINGINNEDAG TE HAARLEM Wat er te doen zal zijn OPROEPING Wie heeft de aanrijding gezien? RIJKSWEG HAARLEM- AMSTERDAM CRICKET Met de Oehoe's op toer O O 22 Augustus EUROPEESCH ZWEMRECORD VERBETERD ATHLETIEK DRIELANDEN-TOURNOOI TE BRUSSEL RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN ""NhJ>Wfirdtvervolgd)/ I Zaterdag, Zendag, Maandag en Dinsdag is lr de St. Catharinaschool te Haarlem-Noord een fancy-fair gehouden ten bate der nieuwe kerk. Deze fancy-fair is schitterend geslaagd en heeft niet minder dan ruim 1819 opge bracht! Het kerkbestuur verzocht ons zijn dank over te brengen in het bijzonder aan alle niet-paro- chianen voor hun belangstelling en medeleven. Vandaag was er op den speeltuin Haarlem- Noord van den R. K. Bond voor Groote Gezin nen feest. Vanmorgen om 9 uur stelde een groot aantal kinderen zich op voor de Catharinaschool en met vlaggen en feestelijk vertoon werd een wandeling gemaakt door de Water- en Vogel- buurt naar den speeltuin. Het prachtige zomerweer droeg niet weinig bij tot de vreugde. Het was van de kinderge zichtjes te lezen, dat ze reeds lang naar dezen dog verlangd hadden en heel eigenwijs vertelde een der kleintjes, dat ze vader gistrenavond al lereerst het weerbericht uit onze courant had laten voorlezen. De voorspelling van de Bilt is gelukkig goed uitgekomen! Na aankomst op dn speeltuin werden de kinderen in groepen verdeeld en elke groep kreeg een leider of leidster. Versnaperingen waren rijkelijk aanwezig! De dag werd verder doorgebracht met kin derspelen, die ook door vele ouders met zicht baar genoegen werden gevolgd. Tusschen den middag werd in de vrije na tuur een boterham genuttigd. Ons Roomsch speeltuinwerk mag weer op een prachtig geslaagden dag terugzien, mede dunk zij het schitterende weer. zien, haar programma op bevredigende wijze ten uitvoer kon brengen en hare goede reputatie in alle opzichten heeft kunnen handhaven. Het ledental bleef vrijwel stationnair. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester kon geconstateerd worden dat de financieele positie der vereeniging onver zwakt is en reden gaf tot tevredenheid. Déchar ge werd verleend. De ingediende begrooting werd goedgekeurd en was gebaseerd op het geven van vijf tooneel- voorstellingen in den Stadsschouwburg, benevens een cabaret-kienavond. De contributie die het vorig jaar reeds be langrijk was verlaagd, werd thans gehandhaafd, alsmede het instituut donateurs. De periodiek aftredende bestuursleden K. Bakker, J. S. de Bruijn en P. de Wit werden bij enkele candidaatstelling herkozen en in be staande vacatures tot nieuwe bestuursleden wer den gekozen de heeren A. de Bruijn en N. A Faase, terwijl de heer Henk Bakker weder werd benoemd tot artistiek leider der vereeniging. In den ouderdom van 46 jaar is te Haarlem overleden den heer P. Volger, directeur van het Consultatiebureau voor Alcoholisme en zeer ijverig lid van den Reciasseeringsraad. De thans overledene heeft belangrijk werk op maatschappelijk gebied verricht. De begrafenis is a.s. Zaterdag 12 uur op de Algemeene Begraafplaats. Gisterenavond werd brand gemeld in een waschinrichting aan den Scheepsmakersdijk. In de keuken was de vlam in een pan met vet geslagen. Het vuur is door de bewoners zelf gebluscht. Toevallig werd de brand bemerkt door een voorbijganger, die onmiddellijk de j brandweer waarschuwde. Deze heeft echter geen dienst behoeven te doen. De schade is gering. Gisterenmorgen om 10 uur staken een wiel rijder en een wielrijdster van uit de F. Hel- mersstraat de Amsterdamsche Vaart over. Zij werden aangereden door een auto achter hen. Eeiden vielen en liepen ontvellingen op. De wielrijdster is naar het Diaconessenhuis ge bracht, waar zij verbonden werd en vervolgens naar haar woning vervoerd. Omtrent het Haarlemsche deel van de lichting dienstplichtigen 1936 vernemen wij het vol gende: De naam van den eersten jongeman, die moet dienen in het leger is „Caps", de naam van den laatsten is ..H. v. d. Berg." Allen, wier namen liggen tusschen H. v. d. Berg en Caps zijn dus vrij van dienst. In het geheel zijn te Haarlem 1081 jongemannen opgeroepen voor den militai ren dienst. Daarvan hadden 385 een vrijstelling wegens broederdienst of om een andere reden. Niet minder dan 264 jongemannen, d.i. het vierde deel van het totaal aantal opgeroepenen, is afgekeurd. Er bleven dus over 432 jongemannen. Hiervan moesten er 393 dienen, zoodat slechts 39 vrij geloot" zijn. De Haarl. Amateurfotografen vereeniging hcudt op Donderdag 22 Augustus haar gewonen conversatieavond in het gebouw ahn de Ged. Oude Gracht 104. Als attractie zal er dien avond aan da wanden hangen een collectie foto's van de bekende Haarlemsche vakfotografe, mevrouw Arens-Tepe. Belangstellenden zijn welkom. In gebouw St. Bavo werd namens de Coöp. Bakkerij en Verbruiksvereeniging „Arbeid Adelt" aanbesteed: het bouwen van een bak kerij aan de Gonnetstraat, alhier. Architect is de heer B. J. J. M. Stevens. De laagste inschrijfster was firma J. Bos te Amstelveen voor 15.371. Blijkens eten advertentie in dit nummer rijdt een extra tentoonstellingstrein tegen speciaal tarief van Amsterdam, Haarlem, Leiden, Den Haag, Delft, Schiedam. Rotterdam en Utrecht naar Brussel op Woensdag 28 Augustus. Men schrijft ons: In hotel „Lion l'Or" had de jaarlijksche alge meene vergadering plaats van de Kon. Letter lievende vereeniging „J. j. Cremer" onder lei ding van den voorzitter, W. Kruijshoop Jr. De secretaris bracht een uitvoerig verslag uit van den toestand en de werkzaamheden der vereeniging over het 53e vereenigingsjaar. Hier uit bleek, dat ,,J. J. Cremer" niettegenstaan de de moeilijke tijdsomstandigheden met voldoening op het afgeloopen jaar mocht terug- De arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft op 20 Augustus failliet verklaard: H. M. Ruysenaars Jz., handelende onder den naam Bloemkweelcerij „Bloemoord", wonende te Heemstede, Landzichtlaan 56. Curatrice mevr. Mr. E. A. J. Scheltema-Conradi; H. Hofman, slager, wonende te Zandvoort, Da Costaplein 15. Curator Mr. J. H. van Gelderen, alhier: J. de Boer, zonder beroep, wonende te Haar lem, Jac. van Looystraat 17. Curator Mr. B. W. Stomps, alhier. Rechter-commissaris Mr. E. H. F. W. van Schaeck Mathon; de Naamlooze Vénnootschap N.V. „Bon Marché", gevestigd en kantoorhoudende te Wijk aan Zee en Duin aan de Cornelis Matersweg 89. Curator Mr. J. H. C. Slotemaker. Rechter-Com- missaris Mr. A. L. M. van Berckel. Opgeheven zijn wegens gebrek aan actief de faillissementen van: de fa. Janssen en Verwer, transportbedrijf, gevestigd te Haarlem, Burgwal 58 en hare fir manten J. A. Janssen, expediteur, wonende te Haar lem. Linschoterstraat 70 en W. G. Verwer, ex pediteur, wonende te Haarlem, Burgwal 58. Cu rator Mr. W. G. J. Veenhoven, alhier. C. v. d. Zwet, bloembollenkweeker, wonende te Haarlemmermeer. Curator Mr. A. Beets, alhier. Voorloopige surséance van betaling werd ver leend aan: de N.V. onder de fa. Gebrs. Elshoff, geves tigd te Haarlem en kantoorhoudende aldaar aan de Hendrik Roozenlaan 21 en hare ven- nooten: Jan Elshoff, Ary Elshoff en Leendert Elshoff, allen bouwondernemers, wenende te Haarlem aan de Hendrik Roozenlaan 21. Be windvoerder Mr. S. Groen, alhier. Behandeling op 5 October 1935, des voormiddags te 9.45 uur in het Paleis van Justitie te Haarlem, Jans straat 81. Vrijdag 23 Augustus bestaat de Drukkerij van het St. Jacobsgodshuis aan de Arithonie- straat te Haarlem vijf en zeventig jaar. Oorspronkelijk werd de drukkerij opgericht om de weesjongens van het „Huis", die idee hadden om typograaf te worden, op te leiden. Vele jaren was er dan ook sprake van een toonaangevende vakschool, zooals thans bijv. nog Neerbosch. Thans is de drukkerij een ge wone grafische inrichting; het personeel bestaat voor een groot deel uit mannen, die vroeger weesjongens waren, terwijl de heer H. Habra- ken de directie heeft. Er is echter een reden, waarom we op dit jubileum speciaal de aandacht vestigen. De drukkerij is namelijk de semi-officieele druk kerij voor het bisdom Haarlem. Wij kregen een voor die dagen fraai en kleur rijk drukwerkje uit 1861 in handen. Daarop staat: „Hulde aan Z. D. H. Mgr. Ge'rardus Pe trus Wilmer, tweede bisschop van het herstel de bisdom van Haarlem, bij het feestelijk be- zdtek door Z.D.H. gebragt aan Zijne Drukkerij in het Sint Jacobs-Godshuis te Haarlem op 2 Augustus 1861" De uitnoodiging tot het vieren van het 12 y2-jarig bestaan der drukkerij op Zondag den 23 Februari 1873 ziet er niet min der mooi uit, hoewel we vandaag toch wel een andere opvatting van speciaal drukwerk heb ben. Het 75-jarig bestaan zal niet gevierd worden. Het Centrum-Comité der Vereeniging „Ko ninginnedag" heeft voor 31 Augustus het vol gende programma samengesteld: Muzikale reveille. Van 78 uur door de Haarlemsche Burgerwacht, vanaf Stationsplein langs Kruisweg, Kruisstraat, Barteljorisstraat, Zijlstraat, Zijlvest, Wilhelministraat, Keizer straat, Barrevoetestraat, Botermarkt, Gierstr., Gr. Houtstraat, Anegang, Langeveersrtaat, Klok huisplein, Jansstraat, Ridderstraat, Kruisstraat, Nieuwegracht, Jansweg, Stationsplein. Van 78 uur door de muzielcvereeniging „Apollo" vanaf Gr. Houtbrug langs Gr. Hout straat, Poelstraat, Lange-* Lakenstraat, Vijf hoe, langs Boogaardtsraat, Barrevoetestraat, Ged. Voldersgraeht, Sophiaplein, Sophiastraat, Wilsonplein, Nieuwstraat, Nieuwe Kerksplein, Korte Houtstraat, Gr. Houtstraat, Gasthuis- singel, KI. Houtstraat, Ged. Ooudegracht, Gr. 'Heiligland, Gasthuisvest, H. Brug. Concert van 1112.30 uur op de Gra Markt te geven door de Haarl. Harmonie Muziekver- eeniging „Apollo" onder leiding van Henrie Schulpzand. Groot Nationaal Muziekconcours, te houden op de Gr. Markt van 28 uur. De markt zal voor deze gelegenheid met vlaggen ten bloemen versierd worden. De juryleden zijn de heeren J. A. Long, Jos de Klerk en L. A. Hazebroek. Voor leden van Koninginnedag e,n genoodjg- den zullen enkele plaatsen beschikbaar worden gesteld. Des avonds van 9.3011.00 uur Ballet Tilly Sylon, met medewerking van de Haarlemsche Orkest-Vereeniging op den Kloppersingel. Dir. F. Schuurman. Voor dit doel zal in den Kloppersingel een houten vlonder gemaakt worden van tien vier kante meter, vijf centimeter boven den water spiegel. Verschillend^ schijnwerpers zullen den vlon der verlichten. Voor leden van de vereeniging Koninginne dag en genoodigden zal op een afgesloten ge deelte op vertoon van kaart toegang worden verleend. Zondag 28 Juli n.m. 7 uur heeft op het Plein een aanrijding plaats gehad tusschen een tram, komende uit de richting Heemstede en een luxe auto, die het Plein wilde oversteken naar de zijde Tempeliersstraat. Eén der trampassa giers, een onbekend gebleven heer, die op het Plein is uitgestapt, zou volgens getuigen een belangrijke verklaring omtrent deze aanrijding kunnen afleggen. In verband daarmede verzoekt de commissa ris van politie te Haarlem bedoelden heer zich voor het geven van inlichtingen te willen mel den aan het bureau van politie, Smedestraat 9, Afdeeling Verkeer. Reeds lang bestaan er plannen op den Rijks weg Haarlem—Amsterdam natriumvsrlichting aan te brengen. Het wachten is, naar we nu vernemen, op de goedkeuring van de autoritei ten te Den Haag. De masten liggen reeds klaar, terwijl de lampen zeer spoedig gereed kunnen zijn, zoodat het aanbrengen van de verlichting een kwestie van een paar dagen zou kunnen zijn. Voor de vierde maal in successie hebben de ..Oehoe's" het toerteam der H.C.C. „Haarlem hun jaarlijksch'en trip door het Oosten 'en Zuiden van het land gemaakt. Zooals onder de emi nente leiding van drs. Kleefstra ten Utermark welhaast niet anders mogelijk is, was het suc ces wederom groot. Niet alleen op cricket- propagandistisch gebied, wat ook reeds b,< den Nederï. Cricket Bond erkenning heeft gevon-r den, doch ook van uit clubstandpunt bekeken hebben deze toeren groote waarde gekregen, daar zij een sterke band tusschen de jongere leden leggen. Wat de resultaten betreft: Van de 6 wedstrijden werden er 5 gewonnen. Slechts de match met de zwakst mogelijke combinatie uit de 14 spelers tegen P W. werd verloren. Met batten had J. J. de la Mar met 124 runs het meeste succes, gevolgd door J. Voogd met 102; A. van den Bergh met 79Raym. de Vries met 75 'en Abendanon met 71. A. v. d. Bergh nam in totaal 17 wickets voor 125 runs. Drs. Kleefstra 1692 en Abendanon 1288. De eerste match ging tegen C.C. „Arnhem" de club van Van Erp Taalman Kip en de Monchy. Dat cricket in Arnhem nog steeds niet bloeit, bleek wel uit de groote overwinning der Oehoe's. De laatstten beginnen te batten. P. A. J. v. d. Bergh wordt meteen gebowled, doch voor J. J. Voogd (34), Raymond de Vries (35) en Abendanon (19) heeft de aanval weinig moeilijkheden. Pas op 102 valt het derde wicket. J. J. de la Mar profiteert dan dank baar van de hittingorders door zeer snel 39 te maken (7 X 4), alvorens aan de boundary gevangen te worden. Alleen J. Mulder maakt nog 10 runs, terwijl Kleefstra niet batte. Totaal 168 voor 9. Het batten van Arnhem is daarna evten zwak als het bowlen en fielden. Slechts de Quickspeler Fiege, die Arnhem versterkt, scoort een goede 21 uit het totaal van 61. Abendanon, R. de Vries en Voogd namen ieder 2 'en Kleefstra 3 wickets. Hierna werd naar Enschede gefietst, waar op het buiten van Van Heek gekampeerd werd. De oer"match tegen P. W. werd verloren, doch De la Mar, Voogd tenKleefstra viêlen als -sterkste spelers uit. P. W. daarentegen bracht een sterke combi natie op de been, waarin, 6 spelers van h.et eerste. Aan bat faalden''de "ÖCTbe's, slechts A v. d. Bergh 11; J. Mulder 12 en H. v. Vreeden met 14 maakten eenige runs. Verbeek (512'' kreeg de vijf staart wickets achter elkaar ge vangen zoodat het totaal e'en zeer schamele 73 werd. Chris Janssen (17) en H. Vonderhorst (38) batten op het goede Oehoe bowlen uit stekend, Stroink en Ledeboer zijn dan spoedig verdwenen, doch Van Rossum met 41 brengt met goed cricket het totaal op 126. R. de Vries had met 322 de beste cijfers. In de 2de innings gaat het beter, daar P. W. op 86 voor 5 op geeft. A. v. d. Bergh 22; P. de Lugt 13; J. Nijstten 15 en J- Utermark 15* zorgden voor de runs. De tweede dag bracht echter revanche. P. W. had de noodige versterking va a twee Hij keek in een nieuwe zaal, even prachtig als waarin ze zich nu bevonden. In deze zaal stonden prachtig gedekte tafels waarop de heerlijkste etenswaren lagen uitgestald. Dadelijk probeerde de stuurman of hij een deur kon vinden welke tot deze zaal toe gang gaf en had die weldra gevonden. Hij wenkte de kinderen en voorzichtig gleden ze de eetzaal binnen, waar ons drie tal zich te goed deed aan de heerlijke spij zen en lekkernijen die daar maar zoo voor het grijpen lagen. Toen ze verzadigd waren zei de stuurman: „Ziezoo, nu moeten we eens beraadslagen wat we verder gaan doen." We zullen eerst eens kijken of hier geen uitgang is", zei hij, hij liep op een groot tapijt toe dat hier ergens hing, en schoof dit opzij. Er bleek een deur achter te zit ten en voorzichtig probeerde de stuurman of hij deze kon openen. Weer stonden ze in een gang en deze bleek weer naar een ta pijt te loopen. Opeens meenden zij geluid te hooren. Het leek wel muziek. En deze kwam achter het gordijn vandaan. Voorzichtig schoof de stuurman dit wat op zij. Ademloos stonden ze te kijken. Janninks en ter K'ule ingeroepen, terwijl de Oehoe's met net sterkste team speelden. Capt. Kleefstra verkiest batten, doch in den P.W- aanval weet Stroink met 633 zich bijzonder te onderscheiden. Voogd, P. v. d. Berg en Ray de Vries zijn op 30 reeds verdwenen. J. J. de la Mar (30) brengt het, goed gesteund door Kleefstra (7) die tot verdedigen gedwongen is, tot 70, waarop beiden gevangen worden. Hierna levert slechts Abendanon gaaf spel. de heele staart, behalve A. v. d. Bergh (10), faalt. Daarbij is het runnen slecht. Het totaal wordt, nadat Abendanon voor 30 gebowled is, slechts 127, wat niet veel is op het kleine, snelloo- pende P. W.-veld. Zeer fraai slowbowlen van capt. Kleefstra (629), goed gesteund door A. v. d. Bergh (320) doet, mede dank zij accuraat fielden, P. W. nauwelijks boven de 100 komen. Stroink (23) die zeer goed staat te spelen, wordt door Abendanon gevangen, de beide Janninks falen, evenals ter Kuile en Ledeboer. Chris Janssen (21) zet samen met Pekema (12) een goeden stand cP en met 591 heeft P. W. een goede kans. Kleefstra neemt dan in 5 overs 4 wickets en doet P. W. op 102 stranden, zoodat de Oehoe's met 25 runs winnen. Tijdens het bijzonder gezellig samen zijn aan de lunch, bood Kleefstra ter gelegen heid van P. W.'s gouden en Haarlems zilveren iubileum namens de Oehoe's een cricket bat aan, voorzien van zilveren inscriptie en de handteekeningen der Oehoe's. In Nijmegen gekomen weigert het klimaat verdere mede werking, zoodat tusschen de regenbuien door gespeeld moet worden. Quick, betreurende dat het niet voor beter weer gezorgd heeft, wil deze fout blijkbaar goedmaken door zich op de mat te laten slachtofferen. Hun totaal werd slechts 61, na nog 833 gestaan te heb ben! Slechts H. Engelsman leverde eon pracht- prestatie door 43 runs pit het totaal van 61 te maken! A. v. d. Bergh was ditmaal met 631 de groote bowlingcrack. Dank zij A. v. d. Bergh, die dezen dag wei zeer a'd-round was, met een goede 36 en J. J. de la Mar met een harde 45 wisten de Oehoe's deze match gemakkelijk te winnen. Op 106 voor 8 werd maar gestopt. Ook Venlo C.C. was voor de Oehoe's te zwak. Voogd 36. P. v. d. Bergh 17 en vooral Kleefstra 42 sloegen den aanval naar alle zijdten. Vooral van Kleefstra, die 9 maal de boundary bereikte, konden de Venlo'ers wat leeren. Van 5101 waren de Oehoe's echter all out voor 120, daar de staart onmachtig bleek cm de orders cm vrij te spelen, op te volgen. A. v. d. Bergh had echter zijn bowling-vorm van Nijmegen mee naar Vtenlo genomen en tegen zijn 727 bleek Venlo niet opgewassen, Totaal slechte 58. In hun 2e innings die zi) ter oefening graag wilden spelen, was Venlo niet veel beter Ditmaal werd het totaaal 63, waardoor een innings nederlaag maar net ontloopen werd. Kleefstra bowlde de hattrick, zoodat hij dezen middag goedkoop aan zijn wickets kwam. Later op dm avond bleken deze wickets voor de captain echter tor-h wel zeer duur te zijn, hoewel op andere wijze Ook de laatste match tegen Tilburg C.C. werd gewonnen 7 och r.'eek cricket erg vasten voet gekregen te hebben, daar de animo, in tegenstelling met het vorige jaar, groot bleek te zijn. A. Nolet en J. J. Beukers, de bekende Hermesspelers, die ook tegen de Oehoe's mee speelden, doen hier voortreffelijk werk. Dit jaa» bleek de T.C.C'. Je beschikking te heboen over eten schitterend veld in prachtige omgeving en met een fraai clubhuis, zoodat ook hierin de voor uitgang groot was. En aan de zeer geslaagde lunch, aangeboden door T. C. C., mochten de Haarlemmers hooren, dat het enthousiaste spel der Oehoe's het vorig jaar een groote stimulans bleek geweest te zijn voor cricket in Tilburg. T. C. C. begint te batten, waarbij Beukers (1Ö> al gauw door J. de la Mar gecleaned wordt. Nolet gaat voor 8 l.b.w. Abendanon, Bosch van Drakenstein (ex S.C.H.C.) 0 door van Vredten gevangen. Toch wordt het totaal nog 79, hoewel het slowbowlen /an Kleefstra (415) vrij onhandig bespeeld werd Regelmatig maken de Oehoe's de benoodigde runs, waarbij Voogd met 27 topscorer wordt. Verder H. v. Vreden als 10e man een harde 22*. Totaal 122. Gezien de animo, die er bestaat bij de Ooste lijke clubs om de Oehoe's te ontvangten en bij H. D. en H. T. C. C. en het wederom zoo groote succes van dezen 4en toer, zal het volgend jaar de 5e (lustrum) toer wel niet op zich laten wacht'en. Gebouw St. Havo Boeren- en Tuinders- onderlinge L. T. B., 2 uur Bestuur Bouw vakarbeiders, 8 uur Bestuur Kleermakers, 8 uur Schaakclub „St. Bavo" 8 uur. Rembrandt-Theater: Rosen aus dem Stiden" Op het tooneel: Flovhi sisters and Paolo, 2.30, 7 en 9.1 uur. Palace: „Een lentesprookje" Op het too neel, de drie Nehrings, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „De man van mevrouw", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater: „Vroolijke vagebonden", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo" Grafische Bond 8 uur Bestuur Comité Winterhulp, 8 uur. Bevol kingsbureau, 8 uur. Groote of St. Bavokerk Orgelbespeling 34 uur. Gem. Concertgebouw: Volksconcert H.O.V., kwart over 8. Luxor Sound Theater: „Vroolijke Vagebon den" 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „De man van me vrouw" 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Rosen aus dem Sü- den". Op het tooneel „Fiochi Sisters and Paolo", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Eten lentesprookje". Op het tooneel De drie Netting's Xylophonisten, 2.30, 7 en 9.15 uur. De Europeesche kampioen, de Hongaar Csik, heeft Dinsdag in het Kaiserbad te Boedapest het Europeesche record 100 Meter vrije slag verbeterd en gebracht op 57.8 sec. Het oude record stond op naam van den Duit- scher Hellmut Fischer met een tijd van 58.2 sec., op 17 Maart j.l. te Diisseldorf gevestigd. Voordien was het record gedurende zes jaar in bezit van den Hongaarschen kampioen Ba- ray. In het Heysel Stadion te Brussel is Dinsdag avond een drie-landen athletiektournooi ge houden, waarin Nederlandsche, Belgische en Amerikaansche athleten elkaar hebben ont moet. Onze landgenoot Petit is erin geslaagd het Nederlandsch record op de 2000 Meter, staande op naam van Jan Zeegers met 5 min. 53.7 sec. te verbeteren en te brengen op 5 min. 50 2/5 sec. In deze race eindigde de Nederlander op de vijfde plaats achter de Belgen Schroeven, Van Rumpt, Devuyst en den Amerikaan Mc. Clusky. Er werden voorts twee Nederlandsche suc cessen geboekt In de nummers 110 Meter hor den en discuswerpen. Winnaar van den horden, loop werd Mesman Schultz in 15.6 sec,, terwijl De Bruyn de zege behaalde met een worp van 44.26 Meter. In deze nummers plaatsten de Amerikanen Coope en Lyman zich tweede. In de meeste overige nummers hebben de Amerikaansche athleten opnieuw hun supe rioriteit getoond. DE MOEILIJKHEDEN VAN DE MAANDAGMARKT EN HET GE PLEEGD OVERLEG MET DE KOOPLIEDEN Wij danken de redactie voor het plaatsen van onze motie, waarin wjj onze ontstemming uitspra ken over het feit, dat inzake de reorganisatie van de Maandagmarkt geen overleg met belangheb benden Is gepleegd. Uit het onderzoek, dat door de Pers is inge steld, Is vast komen te staan, dat er tusschen den Dienst van het Marktwezen en de organisaties van marktkooplieden geen overleg is gepleegd om de eenvoudige reden, dat ook met dezen dienst geen overleg is gepleegd. Echter uit de mededeeling. welke de Commis saris van Politie aan de Pers deed, zou men kun nen concludeeren, dat er wel met belanghebben den overleg is gepleegd en aangezien dit absoluut In strijd met de werkelijkheid is, zullen wij een meer gespecificeerde opgave geven van het werk der organisaties. 1. Ruim vier weken geleden werd door de or ganisaties aan B. en W. schriftelijk verzocht, dat, indien tot verandering van de markt moet wor den overgegaan, eerst overleg met belanghebben den zou worden gepleegd. (Dit schrijven werd onbeantwoord gelaten). 2 Ongeveer twee weken geleden hebben wij een onderhoud gehad met den referendaris, die ons geruststellende mededeelingen deed. Zeker zou, rekening houdende met onze verzoeken, er niets gedaan worden zonder dat overleg was gepleegd. a Donderdag 15 Augustus had een tweetal be- stuurderen van de Haarlemsche organisatie, op hun verzoek, een onderhoud naet den Commissa ris van Politie over een aangelegenheid, niet de markt betj-effende. Nadat de andere aangelegen heid was besproken, informeerden de heeren of er nu al iets bekend was omtrent de markt, waarop, tot hun schrik „mir nichts dir nichts" geant woord werd: „O, a.s. Maandag schuiven we de geheele markt op en wat er niet staan kan, gaat naar de Nassaulaan". Direct werd er geprotesteerd êh teefzocht oni!. uitstel, omdat het niet mogelijk was de situatie te overzien. Niets mocht echter baten, „BarberbJex moest hangen", 4. Vrijdag 16 Augustus werd door den voorzitter van den Ned. Bond en den secretaris van de Haar lemsche organisatie, de heeren H. Zoutendijk en W. P. Clval, een onderhoud aangevraagd met den burgemeester, dat onmiddellijk werd verleend. In dit 'onderhoud werd alléén gevraagd om uitstel van de wijziging, totdat in overleg met den Dienst van het Marktwezen alles zou zijn geregeld. De burgemeester vond dit verzoek niet onredelijk ook hem bevreemdde het, dat geen overleg was gepleegd en vaar zeer toevallig de Commissaris van Politie ten Stadhuize aanwezig was, werd hem door den burgemeester om uitstel gevraagd. Dit werd niet mogelijk geacht en zoo konden we huiswaarts gaan. Dit zijn de feiten. Aan u. geachte redactie, laten we ter beoordee ling of dit „overleg" genoemd kan worden. Vol gens onze begrippen lijkt het er niet naar. Hier zijn grove fouten gemaakt, welke niet had den mogen voorkomen. Er worden thans door de organisaties pogingen in het werk gesteld om alles nog, voor zoover mo gelijk, te verbeteren. Laten wij hopen dan op meer medewerking te mogen rekenen. Niet met woorden, doch met daden. Den Haag, 19 Aug. H. ZOUTENDIJK, voorzitter Ned. Bond van Marktkoop- 1 iedenvereenigingen W. F. CIVAL, secretaris Haarl. Miarktkoopliedenbond IJMUTDEN, 21 Aug Rijksvischafslag. Tarbot 0.80 —1.05 per kg. Griet 12.0025.00 per 50 kg. Tong 0.86-1.30 per kg. Zetschol 21.00, kleine Schol 4.90 —17.00, Bot 5.4013.50, Schar 4.00—10.00 per 50 kg. Rog 7.009 00 per 20 stuks. Vleet 0.252.14 per stuk. Middel Schelvlsch 22.00, kl. midd. Schelvlsch 9.00—17.00. kleine Schelvisch 2.40— 11.00, per 50 kg. Kabeljauw 20.00—40.00 per 125 kg. Gullen 2.258.50 per 50 kg. Leng 0.401.35 per stuk. Heilbot 0.80-1.10 per kg. Wijting 0.95 3.70 per 50 kg. Koolvisch 940 cent per stuk. Makreel 0.60—11.50 per 50 kg. Versche Haring 1.903.30 per kist. van de Woensdag aan den Rijksvischafslag aange komen STOOMTRAWLERS IJsselmond 285 manden 2530.Timor 525 m. 2630.Liesbeth Bettie 305 manden 1910. Oentoeng 70 manden 960.Petten 875 manden 2950.—. IIIIIIIII dootACWMo^o,, llllllllllll 33 „Het is mogelijk," ging Merrick verder, „dat hij iets gehoord heeft van Hahn's spelletje, en hem een leelijke spaak in de wielen heeft gestoken, door juist de flesch te koopen met den steen. Je zou haast zeggen, van wel, hè?" „Alles wijst er op, dat men met een te voren bedachten koop te doen heeft. Maar hebt u nog iets gehcord van dien Poo'ey? Ik bedoel, Voor dat ik hier kwam?" „O Ja, tenminste zoo in het algemeen ge sproken. De detective liet niet veel los, maar de hoofdcommissaris was nog al spraakzaam. Die wist te vertellen, dat die Pooley een internationale vermaardheid moet hebben, in alle zwendel-affaires, als schriftvervalschlng, bankberoovingen, bedriegerij met valsche kaar ten. U ziet, het klopt precies, met wat wij van hem denken. Hij acht zich niet te hoog voor ordinaire kwartjesvinderij, indiéh de buit groot genoeg is. Hij is verbazend eerlijk, dat geven ze toe, in allerlei dingen, waar toch geen be hoorlijke winst uit te halen is. Combineer dit nu eens met wat wij hier weten. Wijst alles er niet op, dat hij betrokken is bij dezen, dia mantroof? Gelooft u niet, dat hij met hetzelfde stoomschip heeft gereisd, alleen om een oogje in het zeil te houden, terwijl u in alle on schuld, het risico droeg, om het spul over te brengen? Voelt u niet erg veel voor deze wijze van redeneeren?" Crook wachtte zich wel, om te zeggen, dat hij er al minder en minder voor voelde, om voor het onnoozele slachtoffer van twee geslepen boeven te moeten fungeeren. Hü liet den ander dus rustig doorpraten. „Als dat allemaal zoo is," zei Merrick, „kan het niet anders of de groene diamant bevond zich in de flesch, die mr. Pooley gekocht heeft, en waarmede deze de wijk heeft genomen." Crook dacht enkele momenten na, voordat hij antwoordde, en zei toen: „Nee, ik bten het niet met u eens. Zoo op het eerste gezicht ziet het er allemaal evon mooi en helder uit, maar niet als ie er even langer bij stil staat. Want, hoe zou hij weten, in welke flesch die diamant precies verborgen zat? Hahn zelf heeft het waarschijnlijk niet geweten. Hij danste als een bezetene heen "n weer, om elke flesch op den kop te tikken, die hij maar te pakken kon krijgen en heeft tijdens de nasporingen reeds allerlei kwellin gen moeten doorstaan. Dit laat zich ook ver klaren, want hij meende niet anders, dan dat hij de kist ongeschonden zou ontvangten, en dus het juweel zonder moeite zou terugvin den, waar hij het had achtergelaten. En zelfs, indien hij het wist, en indien Pooley geweten had, in welk gedeelte van de kist is bewuste flesch zou hebbpn gestaan, hoe zou hij dan precies geweten hebben, welke flesch van de elf, welke door de bedienden lukiaak op tafel werden geplaatst, correspondeerde met zijn in het oog gehouden magnum? Want hij heeft niet mee»- op een andere flesch geloden, niet waar?'' Daisy Merrick schudde ontkennend het hoofd. „Het is in ieder geval de etenige, die hij ge kocht heeft." „Goed zoo. Indien het dus mogelijk voor hem was, om vast te stellen, in welke flesch de diamant zich bevond, is 't niet lógisch om aan te nemen, dat hij niet met 't geheim bekend was. Anders zou hij ze alle elf gekocht heb ben. Waarom heeft hij zich dan tot die eene bepaald?" Het werd een vicieuse cirkel, waaruit niemand wist te ontkomen. Nadat ze in het wiide weg enkele veronderstellingen hadden gelanceerd, die alle evten duister bleven, maakte mr. Merrick tenslotte aan dit onvruchtbaar gesprek een einde. „Al die veronderstellingen en vragen brengen ons niet veel verder," zei hjj. „De zaak zit zoo, in een van die elf flesschen zit de groote diamant. En eten van de meest geslepen boeven verdwijnt met een van die flesschen op een oogenblik, dat hij de grootste haast heeft om zich uit de voeten te maken. Dat is voldoende, zou ik zeggen. Wij moeten eerst mr. Pooley te pakken zien te krijgen." „Ja, dat ben ik volkomen met u eens.' stemde Crook toe. „Als wij tenminste den steen niet in uw flesch vinden. Wat mij hef meest interesseert is het antwoord op de vraag: Waar moeten wij dien mr. Pooley zcekten?" Terwijl zij aldus bezig waren, kwam de kellner de tafel dekken. Ze zwegen dus. Crook zat in gedachten verzonken, en staarde in het vuur. Plotseling stond hij op en zei: „Kellner, jullie hebben hier Londensche kranten, dat weet ik. Kun je mij alle kranten van de laatste drie dagen laten zien. Ik ver moed, dat die hier wel bewaard zullen wor den." „Zeker mijnheer, maar niet erg lang," ant woordde de man. „Ik kan niet zeggen, wat ze er altijd mee doen, maar ik zal eens even voor u informeeren." „Best," antwoordde Crook. „Waar je ze haalt kan mij tenslotte niets schelen. Probeer zooveel mogelijk alle Londensche bladen van de laatste drie dagen op te snorren. Als je dat binnen een half uur gelukt is, krijg jij van mij vijf shilling." Bij het vernemen van deze woorden schoot de kellner weg, en de voorbereidingen van den maaltijd kwamen ernstig in gedrang onder zijn ijver om deze buitengewone fooi binnen te halen. Maar de kranten kwamen er. En terwijl de voorbereidingen voor het diner langzaam wer den beëindigd begon Crook uiterst nauwkeu rig de advertentie-pagina's door te ziten en deze zorgvuldig met elkander te vergelijken. Soms nam hij een blad, dat hij al weggelegd had weer op, en keek het dan nog eens door. Ein delijk haalde hij er een uit den stapel, gooide de rest in een hoek, en vroeg om een adres boek vaa Londen, Een vluchtig onderzoek in dit ontzaglijke boekdeel stelde hem gerust, en hij zette zich aan tafel. „Ik zal eens een sprong in het duister wagen," zei hij. „Ik word er bijna toe gedwon gen, want het is alles duister om ons heen. Ik hoop maar, dat ik geluk heb. Kijk eens, het gaat hier om." Hij wees naar een advertentie bijna heele- maal bovenaan in de kolom familieberichten van de „Standard" van den vorigen dag, en Merrick, die hem met erg veel aandacht had gevolgd, las de volgende geheimzinnige woor den: ZAG. Kom weer hier terug, 0m half negen 's avonds. MELDON. „Is dat nu alles," vroeg Merrick eten beetje weifelend. „Nou, zoo kunt u wel twintig adver tenties opscharrelen. Dat rijn inderdaad spron gen in het duister. Wat beteekent dat nu?" „Het behoeft niet iets te beteektenen, maar het kan iets zijn, en dat is mijn beroemde sprong. Het zou een adres kunnen zijn, en het zou het adres van Pooley kunnen zijn." Merrick schudde het hoofd. Zulke fantas tische berekeningen kondten den practischen Amerikaan niet bekoren. „Ik geef het op," zei hU. Ze begonnen te eten, en Crook profiteerde van de oogenblikken, dat de kellner er niet was, om hun in brokjes en beetjes een uitleg te geven, wat hij in het laatste half uur ge daan en gedac&t bad. Al die brokjes en beetjes bij elkander genomen, kwamen neer op het volgende: Indien u een type als Pooley te pakken wilt krijgen, moet u zich geheel verplaatsen in zijn manier van doen en denken. U moet zich niet afvragen, wat hij volgens u zou doen, maar geheel trachten in te.leven in zijn gedachten- gang. Onze eerste vraag is dus: Wat zal Pooley gedaan hebben, toen hij in Southampton aan wal kwam? Nu werken dergelijke typen altijd met een paar kameraden, 't Soort misdaden waarvan hij leeft wordt altijd door een bende gedaan. Dezen gedachtengang volgend, lijkt het me dus logisch, dat hij onmiddellijk ih ver binding tracht te komen met de bende. Hoe? U zult natuurlijk zeggen door een brief, en indien dit waar is, ben ik het spoor kwijt, en weet ik werkelijk niet, wat ik doen moet. Maar ik geloof niet, dat zij hun toevlucht nemen tot een zoo doorzichtig verbindingsmiddel als een brief. Om twee redenen niet. Ten eerste blijven dergelijke menschen noodgedwongen niet lang op dezelfde plaats, u begrijpt wel waarom. Aan den anderen kant, is Pooley een heelen tijd in het buitenland geweest, en elke poging om «net zijn kornuiten door een brief in ver binding te komen, zou het gevaar opleveren, dat dit schrijven in verkeerde handen terecht kwam, met al de moeilijkheden die daaruit voort kunnen vloeien. Wat blijft hem dan nog over? Het zeer bekende en zich haast opdrin gende middel van de advertentie. De poste restante, indien ik het zoo noemen mag, van dit soort menschen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2