Zoekt gij betrouwbaar Plaats dan een „Omroeper Personeel? voor 80.000 gezinnen Onze Premiereis De brand in de radio-tentoonstelling te Herlijn. - Een overzicht van de laaiende vlammenzee ejniiHiinninnnmiifiiiiiiiiaiiiiiiuiiiiiHiiiiiniiiniiiiininnnniiimiiiiiniiiJUiiiiiumtiKiiniiiiiiiiiitiiiiiiimr^ >j i WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1935 iiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiininiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiniiiiiiiiiniiinninninniiü Genotvolle dagen te Dusseldorp, Tegelen voor het Passiespel), Venlo, Valkenburg, te Brus sel op de wereldtentoon stelling en te Antwerpen doorgebracht BOEK EN BLAD KATHOLIEKE ILLUSTRATIE 69e jaargang no. 47 Christus voor Pilatus. Een der scènes uit de bekende passiespelen te Tegelen <-vx-'-- Onze lezers die in groot aantal hebben deelgenomen aan onze rondreis Amsterdam (Haarlem), Utrecht, Dusseldorp, Venlo, Te gelen, Valkenburg, Leuven, Brussel (we reldtentoonstelling), Antwerpen en terug, zijn opgetogen over al het genotene en ge ziene, verrukt over de samenstelling en uit voering van het program, uiterst voldaan over leiding en duizenderlei gemakken, te ruggekeerd. Volop genot en het Katholie ke hart daarbij volkomen bevredigd. In zoo'n modernen reiswagen als door ons ge bruikt. is het reizen op zich zelf reeds een heerlijkheid. Iedereen zit goed en niemand heeft hinder van tocht of andere tegenheden, die in de ouderwetsche wagens wel voorkomen. Door de reisleiding was gezorgd, dat alles in de puntjes geregeld was, dat men als t ware op de minuut aankwam en vertrok, dat alle denk bare comfort voor handen was en dat de leden van het reisgezelschap zelf voor niets hadden te zorgen. Alles werd voor hen gedaan. Voor pas sen en geldaangeving, voor hotelbespreking en vermakelijkheden, voor diners enz. was tijdig en afdoende zorg gedragen, zoodat de tafel ge dekt en de spijzen heerlijk bereid gereed ston den wanneer men aankwam. 's Morgens vertrokken, werd na een pracht- tocht door de schoonste gedeelten van ons eigen land, te Wesel de lunch gebruikt. Daarna ging de tocht verder naar Dusseldorp, waar gedineerd en gelogeerd werd in een eerste rangs hotel en waar op passende wijze de avond werd door gebracht. Den volgenden morgen gingen allen in een naburige kerk de H. Mis hooren en ver schillenden maakten ook van de gelegenheid gebruik ter H. Tafel te gaan. Na het ontbijt werd een rondrit gemaakt door de mooie stad en vertrok men, onder begunstiging van het heerlijkste weder, dat de trouwe reisgezel bleef, naar Venlo. Aan de grens geen enkele moeilijk heid. De reisleiding zorgde voor alles. En in Venlo deden allen zich de voortreffelijke lunch wel smaken. Na een korte inleiding van onzen leider, reed het gezelschap nu naar Tegelen, om daar het Passiespel bij te wonen, dat nog steeds duizen den en duizenden blijkt te trekken. Zoo werd op deze reis de katholieke ernst aan de katho lieke blijheid gepaard. Diep onder den indruk verlieten allen het voortreffelijke openlucht theater, waar ze de grootste oogenblikken uit de wereldhistorie, bü <fen dood en opstanding van den Christus, in het aangrijpend spel der een voudige dorpelingen hadden gemediteerd. Na het diner te Venlo werd nu, door het De vierde overspanning van de nieuwe verkeersbrug over het Hollandsch Diep is Dinsdag naar de plaats van bestemming gebracht. De vierde overspanning tusschen de pijlers De echtgenoote van den gouverneur-generaal van Ned.-lndië maakte met haar kinderen en enkele ge- noodigden op uitnoodiging van de K N.I.L.M. met een der nieuwe Douglas-vliegtuigen een tocht boven West Java en de baai van Batavia Pijnenburg luistert naar het bekend maken van den gemaakten tijd bij de revanche-rit tegen den jeugdigen rijder Schotman te Zwolle De instorting van den in aanbouw zijnden tunnel in de Hermann Goering- strasse te Berlijn. De geweldig® ravage op de plaats van het ongeluk kerk bezichtigd, waar een plechtige H. Mis met drie heeren werd opgedragen. Tot slot werd de groote nieuwe Schelde-tun- nel bezichtigd. En des middags had men vrij om te „winkelen". Aan den laatsten gemeen- schappelijken maaltijd werden hartelijke opge togen tafeltoespraken gehouden en den leider dank gebracht voor zijn leiding. In de verschillende toespraken kwam sterk uit, hoe dankbaar allen de „Vereenigde Katho lieke Pers" waren voor deze gelegenheid om in Roomsch verband, in echt katholieken geest onder betrouwbare deskundige leiding, zóó ge notvol te kunnen reizen. Slechts vier dagen had de tocht geduurd, maar door al het geziene en ondervondene had hij een reis van een week geleken. „Niet voor 100%, maar voor 200% hebben we genoten; onze verwachtingen zijn verre overtroffen," zei de woordvoerder van het gezelschap. En aan de grens verzocht deze woordvoer der, de heer Kimijzer, even den wagen te doen stoppen, waarna hij namens allen den leider huldigde en een fraai geslepen kristallen vaas op voetstuk ter gedachtenis aanbood. Een blijk van erkentelijkheid voor alle zorgen, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. En precies op den aangegeven tijd werden Utrecht, Amsterdam en Haarlem weer in den vooravond bereikt. Allen die nog kort te voren vreemden voor elkaar waren, bleken vrienden en leden eener groote reisfamiilie geworden. „Den volgenden keer gaan we beslist weer met de VJK.P. mee!" klonk het bij het scheiden. In deze aflevering krijgt het schoone en merkwaardige uit eigen land een goede beurt. Daar is vooreerst een uitvoerig artikel van Willy Verster, die de beteekenis der Romeln- sche Katakomben te Valkenburg uiteenzet. Verderop wordt in een al even mooi geïllu streerde beschrijving aandacht gevraagd voor de sfeer en de stemming langs den breeden stroom der Maas. Jan Voskuil is met de eendenjagers aan de Hollandsche plassen op avontuur geweest en vertelt er smakelijk van, nadat Jan Vriends ons op belangwekkende wijze het bijenjaar heeft rondgeleid. Zulke artikelen geven aan het blad iets eigens, dat door jong en oud gewaardeerd zal worden. Toch werd daarnaast het buitenland niet vergeten en twee grepen uit het interessante van den vreemde zijn goed gekozen. In de schatkamer van een volk wordt een kijkje ge geven door een ruime beschouwing over ver schillende Fransche provinciale dansen en ook de-huishoudelijke dingen uit Vaticaanstad zijn de opmerkzaamheid waard. Na de liefhebbers van sport en spel krijgt de huisvrouw weer ruimschoots haar deel met een ferme reeks van artikelen, die niet alleen nuttig maar ook aangenaam om te volgen zijn. Wat ziet zoo'n pagina over de nuttigheid van leege eierschalen, er niet prettig uit! De verhalende lectuur is weer van het be kende goede gehalte. H. Wolffenbuttel-van Rooijen levert een aardige schets met „Vergeefs". Gruut van Ooijen beëindigt de interessante novelle „Angelique kwam naar Leuven", Herman Moerkerk typeert een „Huldiging", G. Duhamelet vertelt van „Het zwarte schaap" en F. W. Thomas van „De vlucht van vrouw Ducht". „Een roman met hindemissen" door H. B. van der Sande verdiept zich steeds meer tot een beteekenend levensverhaal, H. de Greeve heeft weer een goede preek 'en A. J. D. van Oosten een fijngestemd gedicht. Aan de verluchting van het blad is weer alle zorg be steed, zoodat we mogen spreken van een mooi en waardevol geheel. „ATLAS VAN EUROPA EN DE WERELDDEELEN" voor het U.L.Oen ander voortgezet on derwijs door G. Prop. Uitg. W. J- Thieme en Cie, Zutphen Voor deze practische atlas vragen wij de bijzondere aandacht, vooral omdat het ge- heele aardrijkskunde.onderwijs hieruit gegeven kan worden en geen aparte atlassen of leer boeken noodig zijn. Voor R.K. Scholen is een afzonderlijk blad toegevoegd over de Katholieke Kerk in en buiten Europa. GIDS VOOR NIEUWKOOP EN NOORDEN Verschenen is een geïllustreerde gids voor de dorpen Nieuwkoop en Noorden. De burgemees ter, de heer P. M. M. van der Weijden, schrijft daarin een voorwoord, waarin hil er op wijst, dat deze 'gids samengesteld is met het doel, Noorden en Nieuwkoop in den vreemde meer bekendheid te geven en den vreemdeling uit te noodigen tot kennismaking. Nieuwkoop en Noorden zijn een kennismaking ook meer dan waard om hun interessante geschiedenis, voor namelijk en in het bijzonder echter om hun onovertroffen natuurschoon en schitterende ge legenheid voor watersport. Met den burgemeester hopen wij, dat het gestelde doel bereikt wordt en aldus weer eenige aandacht meer aan de schoonheid van eigen land besteed wordt. De gids bevat een geschiedkundig overzicht, een beschrijving van natuurschoon en aan trekkelijkheden en voorts uitvoerige bijzonder heden over de dorpen en gemeentelijke instel lingen. NIEUWE UITGAVEN „Nieuw Vertaalboek", ten dienste van allen, die een examen M.O. voorbereiden in een der moderne talen door drs. L. Wij ma, uitgave Gebr. van der Hoek, Leiden. „Het Harmonie-onderwijs", opmerkingen n.a. v., het muzikaal wezen der chromatische ver schuiving en eenige artikelen van A. D. Loman Jr., door Sem Dresden, uitgave J. B. Wol- ters, Groningen. „Transfermatoren", schema van een 20 watt B-versterker-apparatuur door W. A. C. v. d. Berg, uitgave N.V. Besra, Amsterdam. „Moderne bouwkunst in Nederland" (brug gen) aflevering no. 19, uitgave W. L. en J. Brusse N.V., Rotterdam, HERDRUKKEN Samenvatting van het geleerde bij de lessen in handelskennis door J. C. Holtzappel, uitgave W. Versluys N. V., Amsterdam, No. IX (Acht ste, verbeterde druk). Beknopten belastinggids, Tweede supplement op den derden druk van den, door dr. M. J. H. Smeets en J. H. Meihuizen, uitgave L. J. Veen, Amsterdam. Leerboek der vlakke meetkunde door dr. J. de Vries en W. H. L. Janssen van Raay, uit gave J. B. Wolters, Groningen (zestiende druk). Vraagstuk der chemische analyse door ir. J. H. Vermeulen, uitgave W. L. en J. Brusse, Rot terdam, (tweede druk). Leesoefeningen III door M. B. Hoogeveen, uitgave J. B. Wolters, Groningen ,cweede druk). Pim en Mien (2e stukje) door Jan Ligthart en H. Scheepstra, uitgave J. B. Wolters, Gro ningen (twee en twintigste druk). Onze eigen taal, steloefeningen voor de la gere school door T. v. d. Blink, P. A. Diels ert Th. Lancée, uitgave J. B. Wolters, Groningen, deel 1 (achtste druk), deel 2 (zevende druk), deel 3 (negende druk), deel 4 (zevende druk). Werkboek voor stil-lezen en stijl II door P. A. Diels, uitgave J. B. Wolters, Groningen (vijfde druk) Het H. Misoffer meebidden door dr. Antoon van Clé O. P., uitgave Apostolaat voor Kerke lijk Leven, Tongerloo (derde druk). De meditatie voor iedereen door A. Lodders, uitgave N. V. Zuid Nederlandsche Drij., Den Bosch (vierde druk). Bij J. B. Wolters' Uitgevers mij. N. V. te Groningen verscheen de negende druk van de Beknopte Geschiedenis der Nederlandsche Let. teren, door dr. E. Rijpma. De deugd voor iedereen, hedendaagsche zelf- beheersching door Jac. J. Zey S.J., uitgave J. J. Romen en Zonen, Roermond (4e druk). Bij de N.V. Uitgeversmij. AE. E. Kluwer te Deventer verscheen van de hand van ir. W. L. Broex, leeraar aan de ambachts- en avond- teekenschool te Zaltbommel en den heer L. J. de Jonge, leeraar in de automobieltechniek aan de Ambachtsschool te Breda een met ruim honderd en twintig teekeningen ver lucht werkje over „Automobieltechniek." Auto monteurs, garagehouders, automobilisten, die wat meer van den technischen kant van hun wagen willen weten, kortom allen die zich op het gebied van het automobilisme bewegen zullen met groote belangstelling van dit uiterst leerzame boekje kennis nemen. „De Wondersteen", tooneelspel in drie be drijven voor kinderen, door Jac. A. Haselaar, uitgave W. J. Thieme et Cie,. Zutphen. Lagere Algebra, door P. Wijdenes, deel II, (vergelijkingen, functies, grafieken en reeksen), uitgave P. Noordhoff N.V., Groningen (3de druk). Het blonde riet, een bundel liederen en ca nons door Jop Pollmann, uitgave Grego- riaansche Muziekhandel, Den Haag (2e oplage, verbeterde druk). Fris en fraai, bloemlezing voor R.K. Scholen, door W. Wildschut. uitgave van Goor en Zonen, Den Haag, deel 10, 11 en 13 (8e druk). Lezen en gebruik van militaire-, fiets- en wandelkaarten, door J. D. v. d. Waall en C A. J. von Freijtag Drabbe, uitgave Mavors, Arn hem (6e geheel gew. druk). wondere Limburg rijdend, in den avond Valken burg bereikt, waar overnacht werd. Een kort bezoek aan 't pttoreske Valken burgDan voort over Hasselt, het in den oorlog platgebrande Leuven, naar Brussel, de wereldstad van de groote tentoonstelling. Eerst een uitstekende lunch in een hotel, waar door Nederlandsch sprekend personeel on ze reizigers werden bediend en met alles gehol pen. Nu stond het bezoek aan de tentoonstel ling op het programma, maar de leider ver raste allen door eerst nog de voornaamste be zienswaardigheden van Brussel te toonen. In Brussel aangekomen wil ieder toch óók graag de stad zelf zien. Vervolgens heel den verderen dag en avond op de tentoonstelling doorge bracht. Zonder de reizenden er waren oude ren en jongeren te vermoeien, werd een in druk, een overzichtelijk beeld van de expositie gegeven en het Nederlandsch paviljoen bezocht, waarna ieder naar gelieven de details, die elk interesseerden, kon in oogenschouw nemen. In een eerste klas restaurant werd het middagmaal gebruikt en de avond werd afwisselend besteed aan bezicheiging der feërieke verlichting, be zoek aan Lunapark en oud-Brussel. Hoe voor treffelijk hebben oud en jong zich gezamenlijk daar vermaakt! In echt Roomschen geest be wees het op elkaar geheel ingesteld gezelschap dat feestvieren een Roomsche deugd is. Door de leiding werd nauwlettend gezorgd, dat geen wanklank werd gehoord. Om ruim half elf vertrokken, bereikte men, uiterst voldaan, klokslag twaalf uur Antwer pen, waar gezorgd was voor uitstekend logies. Den volgenden morgen kon men „Uitslapen" tot 8 uur. Na 't ontbijt was er gelegenheid de binnenstad te bezoeken. Daarna werd een rond rit gedaan door de stad en de Lieve Vrouwe-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4