Exweto-reizen I WIJ LUISTEREN NAAR FINANCIEN De weerstoestand r~ Dagfilm WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1935 Zeevisch naar België Het invoerverbod van tong DE TUIN BOUW EXPORT In Juli een laagterecord bereikt V.V.V.-WEEK IN DE ROTTE-STAD Grootsche plannen voor de feestviering MGR. L. N. LE BRON DE VEXELA HET VRAAGSTUK DER WERKLOOSHEID Plannen tot bespreking tijdens de Sociale Studieweek van Rolduc in 1936 BOERENKNECHT WEG- GELOOPEN Een fiets en een kaas meegenomen DE FRAUDE TE BERGEN OP ZOOM Faillissement van notariskantoor onvermijdelijk? Eenige deelnemers aan het woord ACHTSTE R.K. PAEDAGO GISCHE WEEK De inleidingen van Woensdag morgen WORDT HET MOOIE WEER VERSTOORD? DE MUITERIJ OP „DE ZEVEN PROVINCIËN" Luitenant Van B. heeft appèl aangeteekend Tentoonstellingstrein Brussel Courantenbode met 112 verdwenen CRICKET De 5e testmatch eindigt in een draw Engeland scoort 534 voor 6, Ley- land 161, Ames 148* Donderdag 22 Aug. Golflengten Een dolle wolf Korte berichten Op vragen van het Tweede Kamerlid Vos in verband met de bij het sluiten van handelsver dragen verkregen uitvoerverruiming en verleen de garanties inzake invoermogelijkheden ten aanzien van de visscherij en betreffende het deen van stappen van Regeeringswege tot ver hooging van den invoer van zeevisch in Bel gië heeft minister Gelissen thans geantwoord, dat uitvoerverruiming, resp. garanties in zake invoermogelijkheid werden geschapen ten op zichte van de belangrijkste afzetgebieden, te weten België, Duitschland, Frankrijk, Italië, alsmede ten opzichte van Polen, Tsjecho-Slo- wakije en Roemenië, van welke landen bij al- gomeene contingenteeringsarrangementen, resp. bi.zondere regelingen, speciale contingenten voor den invoer van visch werden bedongen. Daarnevens geldt o.a. krachtens de regeling op contingenteeringsgebied met Groot-Brittan- nië een contingent voor versche zeevisch over eenkomstig het Nederlandsche aandeel in het basisjaar, terwijl de in de bovenbesproken con tingenteeringsarrangementen niet afzonderlijk genoemde vischsoorten onder een algemeene verdragsclausule vallen, welke garantie geeft voor invoermogelijkheid. Naast de eigenlijke contingenten, welke voor Nederlandsche visch werden vastgesteld, ver kreeg Nederland, op grond van de in de han delsverdragen vervatte meestbegunstiging, ten gevolge van overeenkomsten van recenten da tum tusschen andere landen verhoogde contin genten tegen verlaagd tarief. Daarnaast wer den, eveneens op grond van de in alle Neder landsche handelsverdragen ook voor visch be dongen meestbegunstiging op tariefgebied, ten gevolge van tariefverlagingen in verdragen tus schen andere landen overeengekomen, aanmer kelijk lagere tarieven dan de te voren bestaan de op Nederlandsche visch van toepassing. Deze contingenten tegen verlaagd tarief, resp. tarief verlagingen, hebben op onderscheidene visch soorten betrekking. Ten slotte zijn in het handelsverdrag met Duitschland door Nederland tariefverlagingen en consolidaties bedongen, alsmeae speciale re gelingen getroffen ten aanzien van de bereke ning van het invoerrecht voor zeelt, niet afzon derlijk genoemde zeevisch en haring. Het is den minister niet bekend, dat de Bel gische Regeering in 1930—1931 aan de Neder landsche vischexporteurs, in overleg met onze Regeering. heeft toegestaan ruim 11 millioen K.G. netto zeevisch in België in te voeren. Toen in België tot de contingenteering van den in voer van visch werd overgegaan, is niet aan de verschillende landen, die gewoon waren daar te lande visch in te voeren derhalve ook niet aan Nederland een bepaald contingent toe gewezen. Door Nederland is echter sedert dien bij het Arrangement van 7 Maart een landencontin- gent bedongen voor met name genoemde visch soorten .Voor een enkele soort visch, met name tong, is de invoer in België verboden, terwijl voorts de invoer van de meeste vischsoorten slechts is toegestaan boven een bepaalde maat, welke in den regel 40 c.M. bedraagt, doch voor kabeljauw 60 c.M. Met de Belgische Regeering wotden besprekingen gevoerd omtrent de uit voering van de in de contingenteeringsover- eenkomst neergelegde bepalingen, waarbij van Nederlandsche zijde alles in het werk wordt gesteld om de opheffing van het invoerverbod voor tong en voor visch beneden de maat te bewerkstelligen. Het zijn weinig prettige cijfers, welke de tuin- bouwexport over de maand Juli te zien geeft; de exportwaarde liep met 23 pet. terug ver geleken bij dezelfde maand in het vorig jaar, en daalde van f 5.862.000 tot f 4.471.000. Deze daling, zoowel in gewicht als in waarde, van onzen totalen export in Juli, .wordt uit sluitend veroorzaakt door de groote vermindering van onzen export naar Duitschland. Met genoemd bedrag is thans in Juli een laagterecord bereikt. Sinds 1929, toen in Juli nog voor f 14.982.000 werd geëxporteerd, is steeds in dalende lijn gegaan, hoewel het vorig jaar Juli een kleine stijging was. De export naar Engeland was in Juli beter dan in het vorig jaar, en vermeerderde van f 1.591.000 tot f 2.039.000 in dit jaar. Naar Duitschland is vooral de tomatenexport teruggeloopen, n.l. van 16 millioen kilo in Juli 1934 tot slechts 9 millioen kilo in dit jaar. De totale exportwaarde naar Duitschland is terug geloopen van f 759.000 in Juli van het vorig jaar tot f 410.000 in dit jaar. Van vrijwel alle producten is de export naar dat land verminderd. Zoo b.v. die van aard appelen, welke van 1153, wagons terug liep tot 427 wagons. Hoewel de aardappelen in Duitschland schaarsch waren, zijn de betalingsmoeilijkheden toch oorzaak geweest, dat minder geëxporteerd werd. De export naar België is dit jaar in Juli een weinig toegenomen. Dat Rotterdam tijdens de komende V.V.V.- v.eek iets bijzonders naar voren wil brengen, blijkt wel uit de gegevens, die thans bekend zijr. geworden. Het vorig jaar stond de Schie- damschedijk tijdens de V.V.V.-week in het cen trum der belangstelling, het oude paardentram- metje heeft gedurende die dagen ca. 70.000 pas sagiers vervoerd, de komende Septemberdagen zal de belangstelling zeker niet geringer zijn. Want de plannen van het V.V.V.-comité ver melden werkelijk iets groots. De Schiedamschedijk, die we loer zoo vaak stof heeft doen opwaaien en die zoo karakte ristiek het leven der schepelingen weerspiegel de zal in het teeken komen te staan van de oude roemrijke "historie van de Hollandsche zee heiden en tevens in het teeken van het heden, de moderne scheepvaart en van de toekomst: de ontwikkeling van de zeehaven. Het historische gedeelte zal beginnen bij het Boymansplein en in beeld brengen de overwintering van Heems kerk en Barentszoon op Nova Zembla. Een blok hut zal hier verrijzen met een entourage van pinguins. eskimo's en ijsberen temidden van een Poollandschap. Na deze origineele entree komt verderop als tweede attractie het Spook schip ,De Vliegende Hollander". Dit schip wordt terecht een spookschip want in het binnenste zal al het mogelijke in het werk worden gesteld om de bezoekers te doen griezelen. Wanneer men den verder den Schiedamschedijk op wandelt, komen vanuit de talrijke stegen de modellen van oude schepen over de stTaat ste ken, zoodat men den indruk krijgt, over de kade van een haven te loopen. Halverwege den Dijk gaat het oude over in het nieuwe en worden de oude scheepsrompen vervangen door moderne modellen, kranen, bakken en laad- bruggen van de moderne haven. Als clou van het geheel zal aan het eind van den Dijk de tweede Statendam, de Prinsendam, worden op gebouwd. Dit laatste plan is waarlijk niet ge ring van opzet. Tot aan den tweeden schoor steen wordt het schip opgetrokken. Het ge vaarte krijgt een hoogte van 15 meter en een oppervlakte van 184 vierkante meter. In het binnenste van het schip komt een diorama en zullen verschillende scheepsmodellen worden opgesteld; op de commandobrug komt een thee- schenkerij. In de plaats van het paardentrammetje zal ditmaal het verkeer worden onderhouden door oude reddingssloepen op onderstellen 'van oude tramwagens. De Hoogeerwaarde heer Mgr. L. N. Le Bron de Vexela, plebaan-deken der Kathedrale kerk te Roermond, heeft met ingang van 1 October aan Z. H. Exc. den Bisschop van Roermond, ontslag gevraagd uit zijne bediening. Mgr. Le Bron de Vexela is sinds 1903 plebaan-deken en is 86 jaren oud. Er is maar één roep over de elfde Sociale Studieweek te Rolduc. Alle deelnemers zijn het er over eens, dat zij uitstekend is geslaagd. Degelijke en toch glasheldere lessen; interes sante en toch energieke daadkracht aansporende en stuwende praat-avonden; gesprekken tus schen de lessen, waar nieuwe plannen werden besproken en ontworpen en heilzame initiatieven genomen: in één woord al datgene wat de Rolducsche Studieweken kenmerkt: Telkens weer kwam te Rolduc het meest ac- tueele van alle actueele vraagstukken zich aan de aandacht opdringen: het vraagstuk dei- werkloosheid. Het kan ook zeker geen verwondering wekken, dat de Commissie voor de Sociale Studieweken ernstig overweegt om dit vraagstuk te nemen als onderwerp voor de volgende Sociale Studie week. De verschillende aspecten van dit be angstigend probleem: oorzaken, gevolgen, mid delen tot oplossing, belicht door docenten van hetzelfde formaat als men dit jaar het voor recht had te Rolduc te hooren, is zeker een onderwerp, dat weer honderden leergierigen naar de Rolducsche Aula zal doen stroomen. Bij de rijksveldwacht te Muiden kwam be richt in, dat aan de Stichting „Rudolfhoeve" te Achterveld (gem. Apeldoorn) een fiets ontvreemd was, waarvan verdacht werd de 18- jarige M. S., als boerenknecht werkzaam bij den veehouder De J. aan den rijksweg te Mui den. De verdachte was als regeeringspupil in genoemde stichting eenigen tijd gehuisvest ge weest. Een bij den veehouder ingesteld onder zoek leverde echter weinig resultaat op, aan gezien S. juist uit zijn betrekking was wegge- loopen. Of hy toen in het bezit was "an een rijwiel, kon niet met zekerheid worden opge geven. Nader is gebleken, dat S. nog een nacht geslapen heeft in de schuur van den veehou der De J., zonder dat deze daarvan kennis droeg, bij welke gelegenheid de ongevraagde logé een kaas moet hebben medegenomen. De veehouder deelde nog mede, dat S. eenige klee- dingstukken te zijnen huize had achtergelaten. De Rijksveldwacht stelt een verder onder zoek in. Bij het regelen van den boedel van den vo rige week gearresteerden notaris P. te Bergen op Zoom zijn zóóveel feiten aan het licht ge komen, dat het verleenen van de aangevraagde surséance zeer onwaarschijnlijk moet worden geacht. Tenzij de rechtbank nog voor de veri ficatie-vergadering, welke op 4 September be paald is, het faillissement zou uitspreken, zal de bewindvoerder op die vergadering tot fail lissement adviseeren. Wij ontvingen over onze Exweto-reizen eenige brieven, waarvan wij er hier twee pu- bliceeren: Aan de Administratie van „De Nieuwe Dag", Afd. „Exweto" Geachte Heeren, Na afloop van onze tweedaagsche reis, waaraan ik als 500ste heb deelgenomen, betuig ik U mijn oprechten dank. De roep, die over deze Exweto-tochten uitgaat, heeft mijne verwachtingen verre over troffen. Ook voor de aardige attenties van alle kanten ondervonden, voel ik mij gedrongen aan diegenen, die daaraan meewerkten mijn dank te betuigen. Dat deze reis mij nog lang een aan gename herinnering zal blijven, daarvan kunt U verzekerd zijn. Aan de Vereenigde Katholieke Pers, „Exweto", Stad. Mijne Heeren, J.l. Zondag en Maandag 1112 Aug. heb ik als winnaar van de Zondag ochtend-prijsvraag den tweedaagschen tocht naar Brussel mogen meemaken. Ik kom U thans hiervoor hartelijk dank zeggen. Het heeft in alle opzichten mijn verwachtingen overtroffen. Deze twee ge noeglijke dagen zullen nog lang in mijn geheugen blijven, en ik zal hierover niet gauw uitgepraat raken. Ik denk, dat als alle abonné's eens precies wisten, wat zoo'n tocht was, U in plaats van 500, reeds Uw 5000ste deelnemer geboekt zoudt heb ben! Ik wensch U dan ook, in de komende weken veel succes toe. Het doet mij genoegen te merken, dat U bezig zijt de „Exwetfl-familie" op te rich ten, en ik wil hiervan, evenals mijn echt- genoote, gaarne lid worden. U nogmaals dankend, verblijf ik met de beste Exweto-groeten. De achtste R.K. Paedagogische Week werd hedenmorgen in „Krasnapolsky" te Am sterdam voortgezet met de zesde vergade ring, waarin als spreker optrad de heer J. W. C. Aarts uit Bergeyk met als onder werp: ,,De lichamelijke opvoeding op de lagere school." Uitvoerig ging spr. na de algemeene paeda gogische beginselen, die aan de volksschool ten grondslag liggen, en welke doel en noodzake lijkheid bepalen van de lichamelijke opvoeding op de Lagere School. De waarde dezer lichame lijke opvoeding is terug te brengen tot de vol gende drie: hygiënische, psychologische en paedagogische. In deze lichamelijke opvoeding is afwisseling een voorname factor, evenals de goede hou- dingsgymnastiek, waaraan het stadskind, voor al uit arbeidersmilieu, veel sterker behoefte heeft dan de jeugd van het platteland. Alle lichamelijke oefening moet bezield zijn, posi tief in dienst van de zedelijke vorming. Daar bij moet met de natuur worden meegewerkt. Het kind in de jaren van zes tot veertien jaar moet worden beschouwd als een zich ontwikke lende eenheid naar lichaam en geest. Hierbij moet rekening worden gehouden met de ver schillen tusschen jongens en meisjes, voor welke laatsten rhythmische gymnastiek beter geschikt is dan het oefenen aan toestellen, verder met de verschilln tusschen stads- en dorpsjeugd, waaraan de eerste categorie, levend in pen ener veerend milieu met weinig bewegingsvrijheid, weer geheel andere eischen stelt. De tweede inleider van dezen morgen was dr. H. A. van der Sterren uit Weenen met als onderwerp: „De lichamelijke opvoeding en het abnormale kind". Spr. wees allereerst op de opmerkelijke kloof tusschen medische weten schap en gymnastiek, welke overbrugd dient te worden door een dagelijksche practische sa menwerking tusschen medicus en gymnastiek- leeraar. Bij de meeste zwakzinnige kinderen is een stoornis aanwezig in de hersenen, waarvan on zekerheid of onbeheerschtheid in de bewegingen een gevolg is. Hier ligt een goed aangrijpings- gebied voor lichamelijke oefeningen, welke stel selmatig toegepast naast hun beteekenis voor de algemeene gezondheid, heilzamen invloed kun nen hebben op bewegings- en zintuigelijke func ties, of het gemis van een bepaald vermogen kunnen vervangen en opheffen. Spr. onderscheidde twee werelden: de licha melijke en de psychische. Zoo moeten wij het zwakzinnige kind anders benaderen dan het moeilijke kind. Het juist onderscheid is hierbij nog lang niet voldoende doorgedrongen. Nog maar al te vaak wordt nerveuze stoornis bij een kind aangezien voor zwakzinnigheid. Bij iederen mensch is de verhouding in de eer ste jaren tot zijn ouders en omgeving van grooten invloed op zijn geweten, zijn waardee ringen van goed en kwaad. Hieruit spruit ook b.v. de geheel verschillende waardeering voort voor de sport, waarvan echter het groote nut ook als ontlasting van ht agressieve element in de menschelijke natuur normaal krachtig door spr. werd betoogd. Laatste spreker van den morgen was Dr. J. J. H. M. Klessens, geneesheer-directeur van het Gasthuis der Ned. Vereeniging tegen Vallende Ziekte. De belangstelling voor de rijpingsverschijnse- len van den mensch is voor het leeuwendeel in gesteld op de psychische zijde. Toch is het ver- waarloozen van de lichamelijke rijpingsverschijn- selen onjuist. Slechts indien de lichamelijke voorwaarden verwezenlijkt zijn, is geestelijke ontwikkeling mogelijk. Spr. wees in dit verband op de belangrijke functie der hormonen. De onderlinge doseering der hormonen is van het grootste belang voor de harmonische ontwik keling van het individu naar lichaam en geest De beschouwing van de lichamelijke ontwikke ling van den pubescens zal een vingerwijzing kunnen zijn voor de physische en psychische hygiëne van den rijpenden mensch. Individueel inzicht in de nooden van de pubescens kan ook het onderwijs en de opvoeding ten goede ko men. Mgr. Prof. dr. Th. Goossens sprak hierna nog een woord van dank voor de belangstelling der onderwijs-organisaties voor deze Paedago gische week en tot den curator der leergangen, dr. P. J. M. van Gils, bisschoppelijk inspec teur van het onderwijs 4n Limburg voor zijn aanwezigheid. iiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiiiitrimtiiiiiiti Het gebied van hoogen luchtdruk over het continent bleef onveranderd, behoudens eenige afname in het Zuiden. Het maximum over het Noorden nam toe, terwijl in geheel Zweden de barometers nog stijgende zijn. De minima van het depressiegebied in het Noordwesten verdwij nen in Noordelijke richtingen naar de Poolzee. Uit de secundaire daalgebieden ontwikkelt zich een langgerekte V-vormige depressie over de Golf van Biscaje, die bij het passeeren van Ierland aldaar veel regen gaf. Langs de noord zijde van deze secundaire bewegen zich warme en drooge luchtmassa's van het contingent naar de kustlanden. In Ierland trad na den regen afkoeling in. Het is te verwachten, dat de secundaire de pressie in het binnenland van Europa zal in dringen en hier en daar het mooie zomerweer eenigermate zal verstoren. Naar wij van luitenant ter zee H. L. v. B. vernemen, heeft hij appèl aangeteekend tegen het vonnis, dat door den Zekrijgsraad Willems oord tegen hem is uitgesproken (drie maanden gevangenisstraf en ontslag uit den zeedienst). Hij zal nu in hoogste instantie in appèl ko men bij het Hoog Militair Gerechtshof. Omtrent de reden van zijn appèl deelde de heer Van B. ons mede, dat zijn rechtsgevoel niet is bevredigd, waar het den uitleg van art. 143 van het Wetboek van Militair Strafrecht betreft, gezien het fei, dat geheel conform de zen uitleg, zoowel de militaire commandant van Atjeh als de commandant der zeemacht in Ned.- Indië gestraft behoorden te worden. „Daar deze autoriteiten geheel vrij uit zijn gegaan, en ik," aldus de heer Van B., „hoewel veel jonger in jaren, dezelfde verantwoorde lijkheid had als deze autoriteiten, aangezien ik bij afwezigheid van orders geheel naar eigen in zicht moest handelen, kon het niet de bedoe ling van den wetgever zijn, dat ten aanzien van mij een andere maatstaf wordt toegepast." De Zeekijrgsraad verklaarde in zijn vonnis, dat beklaagde zijn plicht, voortvloeiende uit art. 143 van het Wetboek van .Militair Strafrecht heeft verzaakt en de motieven, die hem tot die verzaking geleid hebben, hoezeer ook naar eigen inzicht juist, door den Zeekrijgsraad als ondeugdelijk verworpen worden. Woensdag 28 Augustus laten de Ned. Spoor wegen een extra-tentoonstellingstrein tegen speciaal tarief loopen naar Brussel vanaf Am sterdam, Haarlem, Leiden, Den Haag, Delft, Rotterdam en Utrecht. Men zie de aanplak- en strooibiljetten. Sinds een paar dagen is te Spekholzerheide Kerkrade spoorloos verdwenen de gehuwde ccuranten-bode J. H. met medeneming van 112, die hij als abonnementsgelden had ge ïncasseerd. Voor het eerst is Zuid-Afrika er in geslaagd Engeland in een serie testmatches te slaan, on danks de verwachting in Engeland dat ten slotte door een overwinning van Wyatt en zijn team op den Oval de stand alsnog gelijk ge maakt zou worden. Van de 5 gespeelde testmat ches won Zuid-Afrika er één, vier eindigden in een draw. De Engelschen hebben ook op den derden dag prachtig batten laten zien. Ames en Leyland zetten Dinsdagmorgen de innings bij een stand vaj? 313 voor 4 wickets voort op Crisp en Lang ton. Na zich even ingespeeld te hebben werd de Zuid-Afrikaansche aanval weer geducht onder handen genomen. Om 11.30 ging de 350 op. Het was niet. alleen de Yorkshire-lefthander, doch ook Ames, die met machtige drives de score omhoog dreef. Op 381 bereikte Leyland zijn 150. Vincent, die inmiddels aangezet was, werd door Ames voor 6 in het pavillion geslagen: De 400 kwamen in 312 minuten op het scoringbord. Op 428 werd Bruce Mitchell aangezet, die op zijn 2den bal Leyland voor een schitterende kanslooze 161 door Cameron gestumped zag. Leyland scoorde 1 x 6 en 17 x 4, het hoogste totaal door hem in testcricket gemaakt. De stand van 179 runs voor het 5de wicket is een record in testcricket tusschen Engeland en Zuid-Afrika gespeeld. Ames speelde prachtig verder, kreeg steun van Nichols en bereikte op 452 zijn century, de vierde in totaal in dezen wedstrijd gescoord. Ames had 2 uur noodig om de 3 cijfers te halen. Voor het 6de wicket werd het Zuid-Afrikaansche totaal van 476 gepasseerd en een stand van 78 runs opgezet, alvorens Nichols op Langton's bowlen vóór 30 door Siedle gevangen werd (6 voor 506). Ames scoorde op eiken bal. Om 1.30 waren er 534 runs voor het verlies van 6 wickets. Ames 148 not out, Robins 10 not out. Crisp nam 1 voor 113, Langton 2—124, Vincent 2138 en Mitchell 1—36. Wyatt verklaarde de innings voor gesloten en trachtte nu de Zuid-Afrikanen in de 2de in nings voor een laag totaal aan den kant te zet ten. Read en Bowes begonnen na de lunch prachtig. Op 16 cleande Read Bruce Mitchell voor 9. Op 23 nam Bowes de bails van Rowan's wic ket weg voor 7. Nourse en Siedle hielden stand tot 67, op welk totaal Bowes Siedle v. 36 bowlde. Viljoen speelde een uitstekende innings, de val van zijn wicket zou voor Zuid-Afrika nog fataal hebben kunnen zijn. Het werd 4 v. 112. Bij de theepauze waren er 144 runs. Op 178 viel het 5de wicket en toen Cameron er daarna het hout op begon te leggen was de uitslag niet twijfelach tig meer. Na 6 voor 193 verhoogden de weer sterk battende Dalton in samenzijn met captain Wade het totaal tot 287 voor 6. Wade 40 en Dalton 57 no out, waarna de strijd gestaakt werd en cap tain Wade en zijn team een grootsche hul diging van het sportieve publiek in ontvangst had te nemen. De tectmatches zijn hiermede beëindigd. 9 O (I GODSDIENST 8.00 Hilversum I (morgengebed) 10.00 Hilversum II (AVRO. Morgen wijding) 10.15 Hilversum I (Morgendienst NC RV) 10.45 Hilversum I (Leger des Heils) 11.30 Hilversum I (Godsdienstig halfuurtje door pastoor L. H. Perquin) 4.00 (NCRV. Bijbellezing) 5.50 Brussel II (KVRO-Missle-kin- deruur) 6.20 Brussel II (causerie mgr. Tanghe) 10.15 Brussel II (KVRO. Avondge bed) ORGELBESPELING 11.00 Hilversum I (Orgelkoor) 11.25 Droitwich (H. Croudson) 5.05 Droitwich (Cl. Roberts) 5.20 Brussel I (Lode Joosi 10.50 Deutschlandsender ORKEST-CONCERT EN 9 00 Hilversum II (ochtendconcert) 10.20 Deutschlandsender volkslie deren) 10.30 Hilversum II (Omroeporkest) 10.35 Hamburg (volksliederenconc.) 11.40 Deutschlandsender (gevar. con cert) 11.40 Luxemburg 12.01 Hilversum II (ensemble Rent meester) 12.05 Droitwich 12.20 Deutschlandsender 12.20 Langenberg (Otto Dobrindt en Hans Bund) 12.20 Kalundborg 12.30 Hilversum I (KRO-orkest) 12.30 Hamburg (Hans Bund) 12.50 Brussel II (Salonorkest) 1.00 Hilversum 1 (KRO-orkest) 1.20 Brussel II 1.35 Droitwich (Salonorkest) 1.40 Hilversum I (KRO-orkest) 2.15 Hilversum II (Cantabilé-ork.) 3.05 Kalundborg 3 50 Parijs I 4 10 Droitwich 4.20 Deutscnlandsender 5.20 Langenberg (orkest) 5.20 Berlijn 5.30 Hilversum n (Jetty Cantor ensemble) 6.20 Hilversum II (mandoline-en semble) 6.35 Brussel II (Salonorkest) 7.00 Hilversum II (Jetty Cantor ensemble) 7.20 Langenberg 7.20 Milaan (concert) 7.35 Droitwich 7.50 Parijs II 8.30 oedapest (Zigeunerkapell 8.50 Toulouse (Philharm. conc.) 9.00 Milaan 9.20 Toulouse 9.20 Hamburg 9.20 Brussel II (symphonie-ork.) 9.50 Hilversum II (Kovacs Lajos) 10.05 Toulouse (Tschaikowsky- conc.) 10.20 Brussel I 10.30 Hilversum II (Kovacs Lajos) 10.35 Kalundborg 10.50 Berlijn (dansmuziek) 10.05 Toulouse 11.05 Parljr I (dansmuziek) 11.10 Hilversum II (AVRO-Decibels) 11.20 Deutschlandsender 11.20 Toulouse (melodieën) BERLIJN 356.7 RL BEROMÜNSTER 539.6 M. BOEDAPEST 549.5 M. BRÜSSEL 1 483.9 RL BRUSSEL II 321.9 M. DEUTSCHL.SENDER 1571 RL DROITWICH 1500 M. HAMBURG 331.9 M. HILVERSUM I 301.5 M. HILVERSUM II 1875 RL LANGENBERG 455.9 M. LUXEMBURG 1304 M. MILAAN 368.6 M. PARIJS I 1648 M. PARIJS II 312.8 M ROME 420.8 M TOULOUSE 328.6 M. WEENEN 506.8 M. 11.20 Kalundborg (dansmuziek) 11.35 Boedapest (jazzorkest) 11.35 Droitwich 11.35 Toulouse (mil. marsch.) 11.55 Toulouse (Argentijnsch conc.) 12.40 Toulouse (Jachthoornconc.) GRAMOFOON 8.00 Hilversum 1 8.00 Hilversum II 8 15 Hilversum I 10.00 Hilversum I 11.05 Droitwich 12 15 Hilversum I 12.15 Brussel I 12.17 Brussel II 12.25 Parijs II 12.45 Luxemburg 12.50 Droitwich 1.00 Hilversum I 1.20 Brussel I 1.30 Hilversum I 1.50 Brussel II 2.35 Droitwich 2.55 Parijs II 3.00 Hilversum I (zangplaten) 4.30 Hilversum II 6.05 Brussel 1 6.20 Beromiinster 6.40 Luxemburg 7.05 Parijs II 7.20 Beromünster 7.35 Brussel I 7.55 Brussel II 8.00 Parijs I 8.50 Luxemburg 9.25 Luxemburg 10.05 Luxemburg (dansmuziek) 10.05 Boedapest 10.15 Hilversum II 10.20 Brussel II 10.30 Weenen 10.35 Milaan 10.50 Parijs II 11.00 Hilversum I 11.00 Boedapest 12.05 Weenen (dansmuziek) SOLISTEN-CONCERTEN 11.00 Hilversum II (viool en piano) 11.20 langenberg (ork. en solisten) 2.00 Hilversum I (pianorecital) 2.35 Langenberg (ork., koor en co- listen) 3.55 Kalundborg (Brahms planore cital) 4.20 Berlijn (viool, alt en piano) 4.50 Berlijn (kwartet en piano) 5.25 Milaan (vocaal conc.) 5.25 Rome (solistenconcert) 5.30 Hilversum I (zangrecital) 6.20 Deutschlandsender (cembalo- recital) Het K.R-O .-orkest voert Donder dag o.m. de Ouverture „Gri- Gri" van Paul Lincke uit. (Hilversum 1 1.402.00 uur) 6.50 Brussel I (zang) 7.05 Brussel I (pianoduetten) 7.30 Hilversum II 7 40 Berlijn (Schumann-progr.) 7.55 Weenen (ork. en tenor) 8.05 Hilversum I (orgel, viool en cello) 8.05 Hilversum II (ork. en tenor) 8.10 Beromünster (ork. en solisten) 8.20 Droitwich (promenadcconc.) 8.20 Brussel I (ork. en solisten) 8.20 Brussel II (koren, kwartet en solisten) 8.30 Deutschlandsender (philharm. mrk. en solisten) 8.55 Luxemburg (viool) 9.00 Hilversum III (ork. en tenor) 9.30 Hilversum n (zang en piano) 9.30 Beromünster (cembalo, viola) 10.05 Parijs I (ork. en zang) 10.20 Droitwich (ork. en piano) 10.40 Toulouse 11.00 Hilversum II 11.20 Hamburg (piano, cello, sopr.) 11.20 Langenberg (cembalo-recital) KAMERMUZIEK 11.40 Luxemburg (kwintet) 12.35 Parijs I 4.20 Langenberg (hoorn, viool, pia no) 5.35 Droitwich (kwintet) 6.50 Droitwich (sextet en tenor) 7.50 Luxemburg (kwintet) 8.25 Toulouse (schrammelmuz.) TOONEEL 5.05 Parijs I (hoorspelen) 8.40 Parijs II („Si je voulais", blij spel) 11.35 Langenberg („Lanzelot v. San- derein", spel) OPERA EN OPERETTE 8.50 Langenberg (operetteconcert) 9.00 Rome („Andrea Chenier", ope ra v. Giordano) 12.05 Toulouse (operaconcert) VARIA 11.00 Hilversum 12.00 Hilversum I (Politieberichten) 2.00 Hilversum II (voordracht) 4.00 Hilversum III (voor zieken en ouden van dagen) 4.45 Hilversum III (voor grootere kinderen) 5.00 Hilversum I (cursus handenar beid) 6.20 Langenberg (opnamen v. schuttersfeest te Neuszen) 6.45 Hilve-sum I (Enkrateia-kwar- tlertje) 7.00 Hilversum I (Politieberichten) 7.15 Hilversum I (Radioreportage) 7.20 Berlijn (Meisjeskoor) 7.30 Hilversum (Weekoverzicht) 8.30 Langenberg (Meisjeskoor) 9.25 Hilversum I („Deensch gees tesleven") PERSBERICHTEN 8.00 Hilversum I 8.00 Hilversum II 9.55 Hilversum I 10.20 Berlijn 10.20 Deutschlandsender 11.00 Hilversum II SPORT 6.30 Hilversum II (sportpraatje) 22 VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS s De cultuur Mij. Koerintje boekte in 1934 een verlies van f 705.889 tegen 536.689 het vorig jaar. De suikerfabriek Krianboekte in 1934 een verlies van 206.798 tegen 207-232 het vorig jaar. De Belgische Sporen boekten in Juli een winst van fr. 7.1 millioen tegen een deficit van fr. 6.7 millioen in Juli van het vorig jaar. Naar het „Berliner Tagëblatt" méldt, on derhandelt het Unilever Concern met Duit- sche scheepswerven over de levering van 8000 ton- Te Bremen zouden reeds 6 sche pen zijn besteld. De Union Pacific boekte in Juli aan netto- bedrijfsontvangsten slechts 643.000 tegen S 1.52 mill, in Juli 1934- In de eerste zeven maanden 4.69 millioen tegen S 7.74 mill- in het overeenkomstig tijdvak van het vorig jaar. De commissie van den termijn-suikerhan del te New-York heeft, nu het contingent 1935 van Cubaansche suiker nagenoeg is uitgeput, den handel in oude contracten, levering September, geschorst en de afwik keling van de loopende contracten bevolen. De industrieele bedrijvigheids-index te Detroit bedroeg voor 15 Augustus 70.2 tegen 66.6 31 Juli en 79.5 15 Augustus van het vo rig jaar. De Amerïkaansche Senaat heeft de ko- lenwet tot nu toe nog niet behandeld. Het is niet zeker, dat hij de wet zal aan nemen. In Wallstreet bestaat de meening, dat deze wet slechts een middel is. om de stemming van de arbeiders bij de verkiezing van 1936 te beïnvloeden, zelfs wanneer het Hoogste Gerechtshof de wet in strijd met de grondwet mocht verklaren. ij. De Anaconda Copper boekte in het tweede kwartaal een winst van 5 2.86 millioen te gen 1.35 mill, in de overeenkomstige pe riode van het vorig jaar. De U- S. Steel Corporation heeft besloten tot een zeer groote uitbreiding van een harer belangrijkste dochtermijen over te gaan. Deze uitbreiding gaat met kosten ge paard van ongeveer 20 millioen en heeft ten doel de orders te kunnen afwerken, aio door de automobielproducenten worden ge plaatst. De American Hide and Leather boekte in het afgeloopen boekjaar een netto-verlies van 198.940 tegen een netto-winst van 500.790 in 1934. -V De omzet aan l&per in Amerika bedroeg gisteren 68.879 tons of 137-758.000 Ibs-, het geen een nieuw record op één dag aangeeft. Het vorig record was op 16 Juli j.l 47.546-000 lbs. De verhoogde prijs bleef op 8% dollar cent gehandhaafd- Wegens de groote ver- koopen vreezen de producenten, dat de vraag in de naaste toekomst niet voldoende zal zijn tot rechtvaardiging eener verdere prijsstijging. Blijft de vraag aanhouden, dan verwacht men in September een verdere prijsverhooging, n.l- tot 9 dollar cent. 5!" Sears Roebuck boekte in de maand van 17 Juli tot 13 Augustus aan verkoopen S 24.590.000 tegen 5 30.070-000 in de maand te voren. Volgens het American Petroleum Insti tute bedroeg de gemiddelde dagelijksche petroleum-productie in de Vereen. Staten gedurende de afgeloopen week 2-709.000 va ten tegen 2-657.Ó00 vaten in de voorafgaande week. Heden vergadert de raad van commissa rissen van de American Tel and Tel ter vaststelling van het dividend Men verwacht te New-York, dat het geregelde dividend zal worden uitgekeerd. De netto-bedrijfs-in- komsten in Juli beliepen 844.209 tegen 638.120 in Juli 1934- De netto-bedrijf sin- komsten waren in het eerste half jaar 7.16 mill- tegen 7.79 mill, in dezelfde periode van het vorig jaar. De president van de American Can Comp. verklaarde, dat de bedrijvigheid in de winst der maatschappij tot nu oe zeer bevredi gend waren en gunsiger dan het vorig jaar kunnen worden geacht. De Louis-Nashville boekte in het eerste half jaar een netto-winst, overeenkomende me S 1.25 per gewoon aandeel, vergeleken met 1-25 per gewoon aandeelvergeleken aandeel in het eerste half jaar van 1934. Het Pond Sterling bewoog zich vanoch tend te Amsterdam op 7.34'/-—7-35% (v. slot 7 35%), de Frank op 9-78%9.79 (9.79) en de Dollar op 1.47%—1.47% (1-47 9/16). ISTANBOEL, 21 Aug. (A.N.P.) Te Esdjin in de provincie Adana is een dolle wolf in de straten verschenen. Het dier heeft verschei dene uren de stad geterroriseerd en twee per sonen werden het slachtoffer van het ver scheurende beest. Behalve deze twee dooden, werden nog een zeventifental personen, en vele koeien en honden gebeten. Ten slotte viel de bevolking in groote getale op het beest aan en doodde het. Alle dieren, welke door den dollen wolf waren gebeten, moesten worden afge maakt. In een der voornaamste tram-remises var: Barcelona zijn twee groote brandbommen ont ploft. Een deel van het gebouw is ingestort en er brak brand uit. Er zouden geen slachtoffers te betreuren zijn. De daad moet worden toege schreven aan sabotage van extremisten. Officieel wordt medegedeeld, dat de mail- stoomer „Olympic", het grootste schip van de Britsche marine, voordat de „Queen Mary" van stapel loopt, verkocht zal worden om gesloopt te worden. Men zal zich herinneren, dat de „Olympic" tijdens den wereldoorlog een vijan delijke duikboot heeft geramd en tot zinken gebracht, voor welk feit de gezagvoerder werd gedecoreerd. Te Tarente heeft een controle-commissie van deskundigen duikproeven genomen met de nieuwe Italiaansche duikboot „Pietro Micca". Zonder eenige afwijking of storing bereikte de onderzeeër een diepte van 108 meter.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 6