Britsche kabinet zal heden zijn houding bepalen 'I Het nieuws van heden GEEN EENSTEMMIGHEID BIJ DE MINISTERS? De instorting te Berlijn AMERIKA HANDHAAFT ZIJN NEUTRALITEIT TOESTAND MGR. JANSEN ERNSTIGER TR0EPENC0NCENTRA TIES IN SPANJE DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 -TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1935 Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19502 De „Times" zegt dat de Volken bond thans moet bewijzen, dat hij Mussolini niet vreest Politiek van sancties noodzakelijk Zal Engeland te Genève sancties bepleiten? Italië's legermacht in Oost-Afrika Schip met geneesmiddelen naar Abessinië Kabinetszitting begonnen De Britsche luchtvloot Steeds snellere militaire vliegtuigen m Opruimingswerk vordert langzaam De spanning in Ecuador Dr. Ponz tot voorloopigen president benoemd Groote brand in Polen Staatsvijand No. 1 dreigt Wang Ching Wei blijft Het Weer Senaat neemt wetsontwerp inzake uitvoerverbod van munitie aan Italiaansche consul in Abessinië gewond Waarschijnlijk zich zelf het schot toegebracht bij jachtpartij Algemeene mobilisatie in Abessinië? Negus gehandicapt door gebrek aan wapens en munitie 24-jarige chauffeur gedood Kleine auto in volle vaart tegen vrachtwagen te pletter geslagen Dimitrow secretaris der Komintern DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Hedennacht werd het ergste gevreesd Regeering versterkt de strategische punten GROEIEND BAN DIET EN DOM NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. LONDEN, 22 Aug. (Reuter). Volgens de Times" zal het Brit sche kabinet vandaag den geheelen dag beraadslagen. Vanavond of morgenochtend zal beslist worden of het wapen-embar go en het verbod van munitie-uit voer zullen opgeheven worden. Ook zal een beslissing worden genomen over de houding, welke zal worden aangenomen op de zit ting van den Volkenbondsraad op 4 September. Tijdens de gisteren gehouden besprekingen had zich een groote menigte in Downing Street en omgeving verzameld, hetgeen van de belangstelling van het Engelsche publiek voor de gebeurtenissen getuigde. Sedert de dagen der financieele crisis in 1931 heerschte er in Downing Street niet zulk een bedrijvigheid als dezen Woensdag. Tal van fotografen hadden zich opgesteld en vele bekende binnen- en buitenlandsche journalisten waren verschenen. Hun verwachtingen iets te vernemen werden echter teleurgesteld, daar alle ministers en po litici zich in diep stilzwijgen hulden of niets zeggende antwoorden gaven. Temidden der menigte distribueerden Zwarthemden pamflet, ten, waarin erop aangedrongen werd dat En geland „geen enkel avontuur zal riskeeren", terwijl leden van den Anti-Imperialistischen Bond kleine brochures verspreidden, Waarin het volk wordt aangespoord de sluiting van het Suezkanaal te eischen. De Londensche correspondent van Havas zegt in een beschouwing over de bijeenkomst der Britsche ministers, dat er ook onder hen geen eenstemmigheid schijnt te heerschen over de wijze, waarop de Volkenbondsbeginselen moe ten worden toegepast. Sommigen zouden zelfs sluiting van het Suezkanaal of een verbod om delfstoffen naar den aanvaller te exporteeren, voorstaan; anderen meenen, dat economische sancties tot oorlog moeten leiden en dat En geland dit niet wenscht en ook niet over vol doende militaire hulpmiddelen beschikt. Volgens den correspondent is er geen een stemmigheid bereikt en valt het te betwijfelen, of het kabinet tot een starre houding zal be sluiten. Men wil zich in Genève niet binden, zonder verzekerd te zijn van den steun van Frankrijk en niet tot een krachtige actie over gaan, zonder vooraf Parijs te raadplegen. De regeering moet ook rekening houden met de openbare meening in het moederland en het rijk. Zelfs de Labour Partij, de liberalen en de vurigste voorstanders van den Volkenbond wenschen niet, dat Engeland in Genève alleen handelend optreedt. Van de zijde der Dominions is volgens ge noemden correspondent geen formeel verzet tegen sancties te verwachten. Wel schijnen er meeningsverschillen te bestaan met Canada, dat geen Europeesche verwikkelingen wenscht en met Zuid-Afrika, dat met' alle geweld in Afrika een conflict wil vermijden. In beginsel zou reeds zijn besloten uitvoer vergunningen voor wapens naar Abessinië toe te staan en de troepen in de aangrenzende ko loniën te versterken. De „Times" zet in een hoofdartikel, dat ge wijd is aan de bizondere zitting van het kabi net, welke vandaag wordt gehouden, uiteen, dat de beteekenis dezer zitting minder gelegen is in een geschil tusschen twee landen dan wel in een verschil tusschen twee methodes, n.l. de methode internationale geschillen door arbi trage, diplomatieke onderhandelingen en in ternationale conferenties te regelen en de me thode den oorlog te gebruiken als instrument van nationale politiek. De Britsche openbare meening gevoelt in stinctief, dat het reeds verminderde aanzien van den Volkenbond zou verdwijnen, indien 't bij deze gelegenheid niet zou kunnen worden gehandhaafd. Het blad vervolgt dan: De Britsche regeering en het Britsche Volk moeten de vraag onder oogen zien, tot welke sancties zij bereid zijn, indien de Volkenbonds raad op 4 September of later mocht beslissen, dat Italië een agressieve daad heeft gepleegd. Er kan niet aan getwijfeld worden, dat de an dere leden van den Volkenbond een krachtig optreden van Groot Brittannië zullen navol gen. Het blad verklaart, dat Mussolini met toe stemming van Abessinië concessies had kunnen verkrijgen, welke in vroeger tijden slechts zel den zonder oorlog zijn verworven. De Italiaan- sche dictator heeft de voorstellen evenwel bot weg verworpen en den Volkenbond geprovo ceerd. De Volkenbond moet thans bewijzen, dat hij Mussolini niet vreest. De „Times" besluit: Thans moet de Britsche regeering besluiten of zij bereid is voor den Volkenbondsraad een politiek van sancties te bepleiten in geval van een agressieve hande ling. Omtrent den aard dezer sancties behoeft niet direct te worden beslist, doch hoe eerder hierover door alle landen zal worden beraad slaagd, hoe grooter de waarschijnlijkheid zal zijn, dat de sancties, wanneer de noodzakelijk heid van haar toepassing zal bestaan, effectief zullen zijn. LONDEN, 22 Aug. (Reuter.) De „Daily Te legraph" bericht, dat het verkeer in het Suez kanaal het mogelijk maakt, ongeveer de sterkte van de troepenmacht van Italië in Oost-Afrika te bepalen. Men schat het aantal op 178.000. Dit aantal stijgt nog voortdurend, vermoedelijk met een 30.000 man per maand. Het Amerikaansche jacht „Trenora" is op het oogenblik op weg naar Abessinië met een lading geneesmiddelen. Naar uit Havre wordt gemeld, heeft het schip hier Dinsdag voor an ker gelegen. De leider van de onderneming is de archeo loog graaf Byron de Prorok, die verleden jaar aan het hoofd van een wetenschappelijke ex peditie Abessinië heeft bereisd. De graaf heeft in de Vereenigde Staten een campagne op touw gezet om Abessinië te voorzien van medica menten. Onder de vlag van het Roode Kruis brengt het jacht thans een lading medicijnen, ope ratie-materiaal, verbandmiddelen en gasbe- schermingsmiddelen naar Abessinië. LONDEN, 22 Aug. (Reuter). Hedenochtend 10 uur waren alle 22 leden van het Kabinet in Downingstreet bijeen om onder voorzitterschap van Baldwin de situatie te bespreken. Een sterke politiemacht is in Downingstreet T- acnesrd cm de groote menigte nieuws gierigen in bedwang te houden. De menigte onthoudt zich van demonstraties. LONDEN, 22 Aug. (Reuter). De minister van luchtvaart heeft besloten onmiddellijk een aan tal escadrilles van de luchtvloot te voorzien van vliegtuigen, welke een gemiddelde uursnelheid hebben van 390 K.M., schrijft de „Daily Herald." Deze snelheid kan bereikt worden dank zij nieuwen sterken motoren, welke speciaal voor de militaire luchtvaart worden geconstrueerd. De „Daily Herald" bericht verder, dat vele firma's arbeiden aan „super-gevechts-vliegtui- gen," welke gemakkelijk een snelheid van 300 K.M. per uur kunnen bereiken. De laatste toeken heeft men in de Tsjechische Karpathen veel last van wolven. Dit is natuurlijk een kolfje naar de hand van de jagers, die er geregeld op uit trekken, om de gevaarlijke heesten neer te knallen. Hierboven een aantal jagers rondom den buit, een ouden wolf met zijn vijf spruiten Keizer Haile Selassie zou thans de alge- meene mobilisatie van alle troepen gelast hebben BERLIJN, 22 Aug. (D.N.B:) Bij 't licht der schijnwerpers wordt het opruimingswerk krach tig en onafgebroken voortgezet. De mijnwerkers hebben op ca. 10 M. afstand van de neergestorte kraan op deskundige wijze den ingang gegraven voor de schacht. Het werk vordert slechts langzaam, daar zich steeds nieuwe moeilijkheden voordoen. Zoo ge raakte tegen middernacht door nog onbekende oorzaak een kabel in brand, waardoor de straat eenigen tijd in dikke rookwolken werd gehuld. De schacht wordt, om nieuwe gevaren zoo veel mogelijk te voorkomen, zoo smal mogelijk gehouden, n.l. 1.60 M. breed en ter manshoogte, maar toch zoo dat twee man er in kunnen wer ken. Ongeveer 15 M. beneden het straatniveau zal men beginnen zijwaarts te graven. Reeds bij het begin van het werk constateer de men holten in den grond. WASHINGTON, 22 Aug. (Reuter). Naar uit Quito (Ecuador) wordt gemeld, heeft Dr. An tonio Ponz het voorloopige presidentschap van Ecuador aanvaard, als opvolger van president José Maria Velasco Ibarra, die uit zijn ambt' ont zet en gevangen genomen is, daar hij zichzelf tot dictator van Ecuador had uitgeroepen. LODZ, 21 Aug. Heden is de groote katoen, spinnerij en -weverij van Albrecht te Lodz ten gevolge van een reusachtigen brand grooten- deels vernield. De materieele schade is aanzien lijk. Twee brandweerlieden werden bij het blus- schingswerk vrij ernstig gewond. WASHINGTON, 21 Augustus Alvin Kar pis, die thans staatsvijand no. 1 is, heeft ge dreigd Edward G. Hoover te zullen dooden. Deze Hoover is de man, die op zich heeft genomen Karpis dood of levend te vangen. Het boven staande dreigement heeft men gisteren te Dayton in Ohio aangeplakt gevonden. Onmid dellijk heeft men hieruit geconcludeerd, dat Karpis zich in de omgeving van genoemde plaats moet bevinden, weshalve aldaar een verscherpt onderzoek wordt ingesteld. SJANGHAI, 21 Aug. (Reuter). Uit Nanking wordt gemeld, dat Wang Ching Wei er in heeft toegestemd zijn aftreden als voorzitter van den uitvoerenden Yoean en als minister van Bui tenlandsche Zaken in te trekken, als gevolg van een viertal achtereenvolgende besprekingen met maarschalk Tsjang Kai Sjek. Verwachting: Zwakke tot matigen, Oos- =E telijke tot Zuidelijken wind, helder tot licht of half bewolkt, droog weer, behou- dens geringe kans op onweer, warm. Hoogste barometerstand: 772.8 te Hapa- randa. Laagste barometerstand: 743.4 te Vest- manör. S Z°n °P 5.53 - onder 8.11 Licht op 8.41 II Maan op n.m. 11.45 onder n.m. 4.33 Nieuwe Maan 29 Aug. WASHINGTON, 22 Aug. (Reuter). De Senaat der V. S. heeft heden de door de commissie van Buitenlandsche Zaken in gediende resolutie in zake de handhaving van de neutraliteit der Vereenigde Staten aangenomen. Men neemt aan, dat ook het Huis van Afgevaardigden hiertoe zal be sluiten. Op een vraag omtrent deze quaestie ant woordde Roosevelt, dat hij niets te zeggen had. De Senaat nam voorts zonder stemming een motie aan, waarbij de uitvoer van munitie in geval van een oorlog naar beide oorlogvoe rende partijen wordt verboden, zoodat het ma ken van onderscheid ten opzichte van den aan valler onmogelijk wordt gemaakt. De motie, die aan het Huis van Afgevaardig den is toegezonden, voorziet eveneens in de in stelling van een nationaal munitie-controle bureau, waarbij alle fabrikanten, im- en ex porteurs moeten worden ingeschreven. Elke uitvoer moet ingevolge het reeds door den senaat geratificeerde verdrag van Genève van 1925 vergezeld gaan van een vergunning. De motie laat het aan den president over te beslissen van welke wapens de uitvoer in tijd van oorlog zal worden verboden. Het wetsontwerp inzake de neutraliteit voor ziet volgens Havas in de automatische deel neming van de Ver. Staten aan de economische boycot der oorlogvoerenden. De departementen van marine en oorlog zijn beide van oordeel, dat het met het oog op den ernst van den internationalen toestand gevaar lijk zou zijn de bewegingsvrijheid der uitvoe rende macht op buitenlandsch gebied te be perken. Roosevelt wenscht de gisteren door den Se naat aangenomen neutraliteitswet eenigszins te wijzigen. De president wil, dat hem een zekere vrijheid wordt gelaten, om maatregelen te treffen, die hem met het oog op de omstandig heden gewenscht schijnen. Men is er zeker van, dat men vandaag tot een compromis in dien zin zal geraken. ADDIS ABEBA, 22 Aug. (Reuter) De Italiaansche consul te Debre Macos, in Godjam, baron Muzi Falconi, trachtte ongeveer een maand geleden zich van Addis Abeba uit naar zijn post terug te begeven. Hij kon toen ch- ter wegens het feit, dat de Nijl niet gepasseerd kon worden, aan zijn voornemen geen uit voering geven. Dinsdag deed Falconi opnieuw een poging en reisde in gezelschap van Italiaansche bedien den van het gezantschap alhier met een kara vaan naar Godjam. Gisteravond werd de consul met een schot in den schouder in het Italiaansche ziekenhuis te Addis Abeba teruggebracht. De Italiaansche bedienden zouden verklaard hebben, dat de consul zich zelf het schot heeft toegebracht. Op welke wijze dit geschied is zou blijken uit een bericht van andere zijde, volgens hetwelk de consul tijdens een jachtpartij zou zijn ge wond. Volgens hetzelfde bericht bestaat er voor baron Falconi geen levensgevaar. Te Addis Abeba vreest men, naar voorts nog wordt gemeld, dat deze aangelegenheid door Italië als een ernstig politiek incident zal worden aangegrepen. De consul is een schoonzoon van den Brit- schen gezant te Addis Abeba, Sir Sydney Barton. LONDEN, 22 Aug. (A. N. P.) Naar de cor respondent van de „Daily Mail" te Addis Abeba bericht, heeft Keizer Haile Selassie van Abessinië besloten een algemeene mo bilisatie van zijn troepen te gelasten in ver band met de dreiging van oorlog met Italië. De Negus heeft in een inter-view met den ver tegenwoordiger van de „Daily Telegraph" ver klaard, dat zijn grootste zorg is het gebrek aan wapens en munitie. Hij noemde het Britsche embargo onbegrijpe lijk. Verder zeide hij, dat indien alle vredes-po- gïngen mislukken, hij erop vertrouwt, dat zijn leger den slag van Adoea zal herhalen Met koortsachtige haast zet Italië zijn oorlogstoebereidsélen in Oost-Afrika voort. Geweldige massa's oorlogsmateri aal worden dagelijks in de havens der Italiaansche kolonies afgeleverd Hedenmorgen tegen half 8 is op den Rijks straatweg bij de Prinsenlaan te Heemstede een auto-ongeval gebeurd, dat aan een 24-jarigen chauffeur het leven heeft gekost. Uit de richting Bennebroek kwam, met een snelheid van naar beweerd wordt 70 K.M., een luxe auto, bestuurd door den 24-jarigen A. G. S. uit Amsterdam. De weg is op deze plaats niet breed, aan beide kanten staat een rij zware boomen. S. wilde blijkbaar een voor hem uitrijdenden auto passeeren en heeft waarschijnlijk een tegen ligger, een grooten vrachtauto, beladen met fruit, komende uit de richting Haarlem, niet tydig gezien. Deze chauffeur, A. L. uit Etten-Leur, zag het ongeval aankomen. Rijdende met een matigen gang, remde hij nog uit alle macht en week nog zooveel mogelijk naar links uit. Hij kon de botsing echter niet voorkomen. Met een geweldigen klap vloog de luxe wa gen op den zwaar-beladen grooten vrachtauto De uitwerking dezer botsing was verschrik kelijk. De glasscherven vlogen tot op 10 Meter ver over den weg. De motorkap werd afgerukt, de lampen lagen aanstukken verspreid. De carrosserie was vrijwel geheel van het chassis geschoven. De motor was tot een kluwen oud ijzer vervormd. Een der portieren werd afgerukt, van het andere waren slechts splinters over. Dr. v. Aalst uit Bennebroek, die enkele mi nuten na het ongeval aanwezig was, consta teerde, dat het slachtoffer op slag dood ge weest moet zijn. De chauffeur van den anderen auto is er bijzonder goed afgekomen. Hij lieD slechts schrammen op. De vrachtauto werd aan de voor zijde licht beschadigd. Nadat ook het parket van Haarlem de situa tie had opgenomen, is het slachtoffer per bran card naar de openbare begraafplaats te Heem stede overgebracht. De luxe auto is per kraan wagen weggesleept. De vrachtauto kon op ei gen kracht naar een garage rijden. Men deelt ons nog mede, dat het slachtoffer gevonden werd met een stuk brood in de hand, zoodat het niet onmogelijk geacht wordt, dat de jongeman al etende niet voldoende op het verkeer heeft gelet. Britsche Kabinet zal waarschijnlijk den ge heelen dag vergaderen. Algemeene mobilisatie in Abessinië? Senaat keurt het wetsontwerp inzake Amerika's neutraliteit goed; Roosevelt wenscht nog eenige wijzigingen. De spanning in Ecuador; dr. Ponz tot voor- loopig president benoemd. De toestand van Z.H.Exc. den Aartsbisschop was hedennacht zeer ernstig. Te Oosterbeek is overleden jhr. dr. W. A. Bee- laerts van Blokland, griffier der Eerste Kamer. Ontploffingen in fabrieken te Enschede en Oude Pekela. Geschatte ontvangsten der Ned. Spoorwegen over Juli ruim 1 millioen minder dan over Juli 1934. MOSKOU, 22 Aug. (Reuter) Het officieele telegraafagentschap der Sowjet meldt: Het nleuwgekozen Executieve Comité der Komin tern hield heden zijn eerste zitting. Er werd een uit 19 leden bestaand bestuur van het comité gekozen, waarvan o.a. deel uit maken Manoeilski, tot dusver secretaris-gene raal, Stalin, Cachin, Marty, Pieck, Florin en Ercoli. Tot secretaris-generaal van het Execu tieve Comité werd met algemeene stemmen Dimitrow gekozen. Hiermede is hem ook formeel de bevoegdheid van voorzitter der Komintern verleend. Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen heeft hedennacht een ernstigen aanval van benauwdheid gehad, die het ergste deed vreezen. De benauwdheid hield verscheidene uren aan. De Vicaris-Generaal Mgr. D. Huurde- man, de beide secretarissen van het Aartsbisdom en de rector van het St. Antonius Ziekenhuis hebben bij Mgr. gewaakt. Tegen den morgen werd de toestand iets gunstiger. BARCELONA, 21 Aug. (Reuter). De re geering schijnt vast besloten neutraal te blij ven in een eventueel gewapend conflict tus schen Italië en Abessinië. Derhalve zijn maatregelen genomen tot versterking van de strategische punten. De militaire autoriteiten hebben besloten twee oorlogsschepen permanent te Barcelona te laten, twee andere zullen dan rondom de Balearen patrouilleeren. De ministers van Buitenlandsche Zaken en Oorlog toonden zich Dinsdag zeer gereserveerd ten opzichte van al deze troepenbewegingen in de nabijheid van Gibraltar. De minister \an Verkeerswezen zeide, dat orders waren gegeven tot versterking van Tarifa en de Balearen, doch dat deze maatregelen slechts zijn getroffen in het nieuwe plan voor de nationale verdediging, en dat er reeds lang geleden in den minister raad toe werd besloten. Bedoeld plan schrijft versterking voor van Spanje's strategische pun ten. Er is dus geen reden tot ongerustheid, zoo besloot deze minister, want de toestand is vol komen normaal en de in omloop zijnde geruch ten zijn ongegrond. Naar uit Londen wordt gemeld, heeft een zegsman van de Britsche admiraliteit ver klaard, dat de geruchten, afkomstig uit Spanje, volgens welke Engeland voornemens zou zijn de Straat van Gibraltar af te sluiten, van allen grond ontbloot zijn. Het bandietendom neemt ernstige vormen aan in de provincie Tsjing Tsjoe van Binnen- Mongolië. 2000 bandieten hebben de stad Tumute bezet, Japansche troepen zijn op weg om hen te verdrijven. Stand op Donderdag 1 uur n-m.: 782.7 Vorige stand: 764.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1