New-Yorksche Beurs Sport en spel DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1935 Het noodweer nabij Napels Liftkooi stort omlaag De knoeiende douane van Le Havre De bezuinigingen der Fransche regeering Plafond ingestort 8e R.K. Paedagogische Week Kerkelijk Leven Mgr. J. H. G. Jansen Engeland wint met 4-2 Dijken doorgebrokentwaalf men- schen om het leven gekomen Vijf mijnwerkers en een machinist ernstig verwond Bezwarende documenten zijn spoorloos verdwenen Als gevolg is een daling der levens middelen-prijzen ingetreden Ongelukkige afloop van een bruiloftspartij Woensdagmiddag door prof. dr. Th. Goossens gesloten DROEVIGE FIETSTOCHT NAAR HET STRAND Jongen door auto aangereden en gedood DAME VOOR HAAR WONING DOODGEREDEN DE DOODSLAG TE ZOETER- WOUDE JONGEN DOODGEREDEN Door een vrachtauto gegrepen De ziekte van Weil JEUGD-DERDE ORDE Nationaal Meisjes-Kapittel MGR. VALENBERG NAAR ONS LAND Pater A. Janssen O. F. M. TER DOOD VEROORDEELD Moordenaar in Indië gevonnist Sierteeltcentrale Het nieuwe departement Om de alarmpremie Examens teekenen M. O. MA. Postvluchten OOSTENRIJK EN DE SPELEN TE BERLIJN Weigert Oostenrijk om het volgend jaar deel te nemen? WIELRENNEN Het werelduurrecord Nieuwe poging van Van Hout VOETBAL Schotland te Glasgow geklopt ZWEMMEN De H.Z. en P.C. naar Duitschland AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 21 Aug. MARKTNIEUWS FAILLISSEMENTEN Na goed prijshoudende ope ning werd de stemming, vooral voor staal- en koper waarden, vast WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT i 1.53 V* STOOMVAARTLIJNEN ROME, 21 Aug. (Reuter) Omtrent den orkaan, welke de omgeving van Napels heeft geteis terd, wordt nader gemeld, dat in totaal 12 per sonen om het leven zijn gekomen, terwijl een tiental werd gewond. Omstreeks 7 uur gisteravond ontlastte zich een wolkbreuk boven Gragnano en Castellam- mare di Strabia, welke tengevolge had, dat de dijken doorbraken. Op sommige plaatsen bereikte het water een hoogte van 3 meter waardoor de bewoners gedwongen werden op de daken te vluchten. Manschappen van het vijfde fascistische le gioen en brandweerlieden uit Napels boden de eerste hulp en redden velen, die door het wa ter waren ingesloten. De prins van Piemont heeft een bezoek ge bracht aan Castellammare. Te Gragnano zijn twee groote gebouwen in gestort, waardoor diverse menschen werden be dolven. Hoewel zij gewond waren, gelukte het hen vrij te maken. Op den weg naar Gragnano werd een auto bestuurder door de watermassa's verrast en verdronk. Onder de slachtoffers van het noodweer be vonden zich ook een moeder met haar beide kinderen, en twee jonggehuwden, alsmede een drietal kinderen. KATTOWITZ, 21 Aug. (Reuter.) In de steen kolenmijn Brezsze nabij Biala is een liftkooi met vijf mijnwerkers, leden van de mijncom- missie, en een machinist, door het breken van een kabel 400 meter omlaag gestort. Daar de automatische rem weigerde, viel de kooi met een geweldige vaart omlaag. De zes inzittenden werden ernstig gewond en konden eerst na een uur worden geborgen. PARIJS, 21 Aug. De douane van Le HS,vre wordt thans beschuldigd van een nieuwe schan- aaal-affaire. Het betreft den frauduleuzen in voer van luxe automobielen naar Frankrijk. Sedert drie jaren zou, volgens de „Populaire", deze aangelegenheid gaande zijn, zonder dat zelfs geruchten erover in omloop waren geko men. De smokkelarij zou bedreven zijn door dure auto's met een triptiek via Le Havre in te voe ren. zoogenaamd voor tijdelijk, zoodat geen in voerrecht behoefde te worden betaald. Te Pa rijs verzorgden de smokkelaars dan voor hun wagens een nationaliteitsbewijs en vervolgens begaven zij zich naar België. Aan de grens le verden zij de triptiek af, waardoor de wagen dus op regelmatige wijze was uitgevoerd. Eeni- ge grensstations verder konden de wagens in Frankrijk terugkeeren en liet men het te Pa rijs verkregen nationaliteitsbewijs zien. De auto kon dan zonder dat er rechten op waren be taald, in Frankrijk blijven. Deze praktijken, welke een grooten omvang zouden hebben aan genomen, zouden bekend zijn geweest bi) de douane-autoriteiten van Le Havre. Er is een onderzoek ingesteld, doch men is voor de moei lijkheid komen te staan, dat de bezwarende documenten verdwenen zijn. PARIJS, 21 Aug. (Reuter) Als gevolg van de bezuinigings-decreten der regeering is thans in geheel Frankrijk een daling der levensmidde len-prijzen ingetreden, welke zich echter voor- loopig nog tot een beperkt aantal levensmid delen bepaalt. In Parijs zoowel als in talrijke plaatsen in de provincie zijn enkele vleeschsoorten tien tot twaalf procent in prijs verlaagd. Ook de kolen- en broodprijzen zijn verlaagd. In Cannes werd door de vakvereeniging van chauffeurs besloten tot een tarief-verlaging van 30 procent. MEDAN, 21 Aug. (Aneta.) Door het instorten van het plafond van een verdiepinghuis, be woond door een Inheemsche familie, in de om geving van Tebing-Tinggi, welk huis stampvol was met bruiloftsgasten, werden vier personen zwaar en vijf licht gewond. De zwaargewonden werden naar Tebing-Ting gi vervoerd, waar zij in het ziekenhuis werden opgenomen. De toestand van twee hunner is levensgevaarlijk. Het bruidspaar kwam met den schrik vrij. In de Woensdag-.middagvergadering van de RJC. Paedagogische Week te Amsterdam, sprak allereerst dr. Elisabeth Schneider uit Munchen, met als onderwerp: „Die körperliche Erziehung der reifenden weiblichen Jugend". Nadat de spreekster er op gewezen had, dat bij de lichamelijke opvoeding, zoowel met den geest als het lichaam ekening moet worden gehouden, wil de persoonlijkheid tot ontwikkeling komen, betoogde zij, dat hiervoor geen algemeene formules kunnen worden aan gegeven. Elk individu heeft zijn eigen lichame lijke en geestelijke aangeboren eigenaardig heden, die beslissend zijn voor zijn ontwik keling. Een goede opvoeding moet, vooral bij het meisje, rekening houden met de puberteits jaren. Schooldwang, gewoonten en gebruiken, beroepsarbeid, slechte huisvesting, werken rem. mend op het groote proces, dat zich in deze jaren in het meisje, dat vrouw wordt, afspeelt. Daarom rust in sterke mate op den opvoeder de plicht lichaam en geest van het meisje zoo harmonisch mogelijk te ontwikkelen. De inner lijke zekerheid is voor het meisje van de groot ste beteekenis. De lichaamsoefeningen van het meisje in de puberteitsjaren moeten met de speciale con stitutie van het vrouwelijk lichaam rekening houden. De wisselwerking tusschen lichaam en ziel is in deze jaren zeer sterk. Daarbij is het weerstandsvermogen van het meisje in die jaren verminderd. De oefening moet dan ook minder op kracht dan wel op lenigheid gericht zijn. Al mag het systeem dan anders zijn dan bij den jongeman, daarom is het nog niet minderwaardig. Spreekster gaf verschil lende aanwijzingen voor de lichamelijke oefe ning van het meisje in het dagelijksch leven en in sport en spel. Tenslotte moet het meisje worden opgevoed tot een persoonlijkheid, die haar familie, haar gezin en haar volk laat deelen in den vollen rijkdom van haar vrouw- en moeder-zijn. In de slotvergadering trad als spreker naar voren Prof. dr. J. E. de Quay uit Tilburg met als onderwerp „Lichamelijke opvoeding en de persoonlijkheid in het maatschappelijk leven". Spr. begon met te wijzen op de belangstel ling, waarmee de jeugd door buitenstaanders en deskundigen wordt omsingeld en vaak uit haar evenwicht wordt gerukt. De keuze van het onderwerp van deze paedagogische week juichte spr. dan ook toe. De hang naar spor tiviteit is een normaal verschijnsel in de pu berteitsjaren, waaraan moet worden tegemoet gekomen voor een goede ontwikkeling van het lichaam. De opofferingen worden echter voor het grootste deel gebracht voor den roem van de overwinning en van een karaktertraining komt weinig terecht. De leiding vooral heeft hieraan schuld. Daarom moet de invloed van lichamelijke opvoeding op de vorming van het ik-bewustzijn niet worden overschat. Een groot gevaar zag spr. in de uniformiteit van onderwijs- en opvoedingsmethoden. Alle afzonderlijke elementen in het kind worden door afzonderlijke instanties behandeld. Con centratie zou daarom noodig zijn. Deze eenheid is wellicht de kracht van de opvoeding aan internaten. Spr. verwees naar de Verkenners beweging, waar godsdienstige, sociale en wils vorming door een leiding van geestelijken en leeken wordt verzorgd. Het centrum van op voeding zou eigenlijk in het huisgezin moeten blijven, helaas is dit in dezen tijd niet meer mogelijk. Samenwerking tusschen ouders, school en jeugdleiders is dan echter noodzakelijk. Er is tenslotte behoefte aan goede zelfstan dige leiders in onze samenleving. Wellicht kan een goede lichamelijke opvoeding deze men schen aankweeken. Er is ook een tekort aan waarlijk dienende menschen. Offerzin bestaat er haast niet meer. Ook deze gesteldheid kan uit de lichamelijke opvoeding groeien. Moge zoo de lichamelijke opvoeding bijdragen tot de karaktervorming, welke onze samenleving zoo zeer van noode heeft. Het slotwoord was daarna aan Mgr. Prof. dr. Goossens. Deze 8e Paedagogische week heeft haar eigen plaats en eigen karakter gehad, aldus spr. en wij kunnen niet anders zeggen, dan dat het geheel aan de verwachtingen volkomen heeft beantwoord. Spr. bracht dank aan allen, die tot het welslagen hebben mede gewerkt, in het bijzonder den heer J. Kroese. voorzitter van het algemeen comité, die zich hiervoor buitengewoon heeft beijverd. De R.K. Leergangen hebben in deze dagen weer hun dienende taak voor het onderwijs bewezen. Dat het voor allen van nut moge zijn, is daarvoor het schoonste loon. Woensdagmiddag omstreeks half vier is de negenjarige jongen H. van Dalen, die per rij wiel, in gezelschap van zijn moeder, op weg was naar het Bloemendaalsche strand, door een auto gegrepen. De jongen was op slag dood. Den chauffeur treft geen schuld. Het onge luk is waarschijnlijk ontstaan doordat de jon gen den weg ter plaatse niet kende. Woensdagmiddag is mevr. K. te Breukelen, die voor baar woning uit de autobus stapte, door een luxe-auto, komende uit de richting Utrecht, gegrepen en vrijwel onmiddellijk ge dood. Medische hulp werd direct ingeroepen. Men constateerde een schedelbreuk. Het ongeval gebeurde voor haar eigen woning op den Rijksstraatweg ter hoogte van de bui tenplaats „Slangevecht". De politie, die spoedig ter plaatse was, heeft proces-verbaal opgemaakt. Voor 't Haagsche Gerechtshof hebben Woens dag in hooger beroep terecht gestaan de 57- jarige los-werkman A. v. K. en diens 26-jarige zoon F. W. v. K., uit Zoeterwoude, die door de Haagsche rechtbank zijn veroordeeld, de vader wegens zware piishandeling tot 2 jaar, de zoon wegens doodslag tot 5 jaar gevangenisstraf. Het misdrijf werd gepleegd in den avond van 27 Januari 1.1. in de gang van hun woning op J. van Polanen, verloofde van de dochter des huizes. Na een uitvoerig getuigenverhoor vorderde de procureur-generaal bevestiging van het vonnis der rechtbank. Woensdagmiddag is het zesjarig zoontje van de familie Erich, wonende aan den IJweg te Halfweg, dichtbij de ouderlijke woning door een passeerenden vrachtauto, bestuurd door J. G. uit Zaandam, gegrepen. De jongen was op slag dood. Het kind kwam bij het spelen achter een paard en wagen vandaan en had zoodoende den auto niet zien aankomen. De directeur van den Gem. Geneeskundigen en Gezondheidsdienst te Leiden, deelt mede, dat zich een licht geval van de ziekte van Weil heeft voorgedaan bij iemand, die in het Kagermeer heeft gezwommen. De toestand van den Aartsbisschop Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen is ongewijzigd gebleven. Z. H. Exc. heeft een vrij rustigen dag gehad. Ter viering van het zevende Eeuwfeest van de heiligverklaring van de H. Elisabeth van Thüringen, patrones der Derde Orde, wordt op Zondag 25 Augustus as. te Utrecht door de meisjesleden van de Franciscaansche Derde Orde een groot Kapittel gehouden in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen aan de Maria- plaats. Ongeveer 500 meisjes uit alle diocesen zullen het Kapittel bijwonen, terwijl nog een veertig tal Duitsche en Vlaamsche meisjes-tertiarissen tot de deelneemsters behooren. Het Kapittel wordt geopend door pater Euse- bius Kemp O.F.M., Commissaris der Derde Orde. Er worden inleidingen gehouden door Bep Buijs, Utrecht, over: „Offerliefde" en door Nel Mul ders, Nijmegen, over: „Godsvertrouwen", terwijl pater Gilbertus Lohuis, Maastricht, een rede zal houden: „Tóch Koningsvrouwe". Het program wordt afgewisseld met zang, rei dans en declamatie; verder gemeenschappelijk middagmaal, waarbij de Liturgische tafelge beden worden gezongen. De af deeling Utrecht zal een Elisabeth-Cantate zingen onder leiding van den heer Jan Smit, waarna volgt de Elisa- beth-hulde, welke voornamelijk bestaat in de aanbieding van door de meisjes zelf vervaar digde kleedingstukken voor de armen der stad. Deze kleedingstukken worden ter beschikking gesteld van de afdeeling Utrecht der St. Elisa- beth-vereeniging. Met een kort Lof in de St. Dominicus-kerk wordt het Kapittel gesloten. Mgr. Valenberg, Apostolisch Vicaris van Bor neo, vertrekt 24 Augustus van Fontianak, arri. veert 26 Augs. te Batavia en zal den 28sten d.a.v. met de „Johan de Witt" naar Nederland ver trekken, aldus wordt uit Bandoeng aan de Maasb. bericht. Tengevouge van een beroerte is plotseling overleden de Weleerw. pater Amantius Jans sen O.F.M., kapelaan aan de Boschjeskerk te Rotterdam. Z.Eerw. werd geboren 28 September 1883 en ontving de H. Priesterwijding in 1909. Op ver schillende plaatsen was hij werkzaam, in Heer len stichtte hij een rectoraatskerk. AMBOINA, 21 Aug. (Aneta) Vanmorgen ving voor den Landraad de behandeling aan van de zaak tegen M., den moordenaar van den gezaghebber Van Dorstan en diens oppasser Ruhupessi. De landraad stond onder voorzitterschap van mr. dr. Damen. Er werden twaalf getui gen gehoord, onder wie een bestuursassistent, twee regenten, een schrijver, vijf agenten van de veldpolitie en de betrokken commandant van de veldpolitie, benevens een arts. Van de zijde van het publiek was zeer groote belang stelling. De beklaagde werd veroordeeld tot de dood straf. De Minister van Economische Zaken heeft benoemd tot lid van het Bestuur van de Stich ting Nederlandsche Sierteeltcentrale H. van Zonneveld te Sassenheim. In verband met de vorming van het nieuwe departement van Landbouw en Visscherij heeft het Rijk gehuurd het groote perceel „Huize Ursula", le Van den Boschstraat 2 te Den Haag, dat eigendom is van de R. K. Vereeni- ging ter Bescherming van Meisjes. Volgens de Telegraaf zullen per 16 Septem ber in het voormalige „Huize Ursula" worden ondergebracht eenige afdeelingen van zuiver administratieven aard, welke voor de depar tementen van Economische Zaken en van Landbouw en Visscherij gelijk werken, zooals bijv. de afdeeling comptabiliteit. In verband met een tweetal brandjes in het Koninklijk Park Het Loo heeft de politie den man aangehouden, die het uitbreken van de brandjes meldde, als verdacht deze gesticht te hebben om de premie voor het alarmeeren te bemachtigen. Hij is in verzekerde bewaring ge steld DEN HAAG. Geslaagd de heeren W. C. Beu- ning, Den Haag; Cj. van den Bosch, IJmuiden: J. Bussemaker, Amsterdam en C. J. M. Don ders, Tilburg. De „Kievit" op de thuisreis, is te Medan aangekomen. De „Oeverzwaluw", uitreis, is te Singapore aangekomen. De „Lijster" is op de uitreis te Athene aan gekomen. Momenteel heerscht in Oostenrijksche sport kringen de meening, dat de mogelijkheid niet gering is, dat geen Oostenrijksche ploeg in 1S36 zal uitkomen op de Olympische Spelen te Berlijn. Naar bekend heeft de leider van de Oostenrijksche sportbeweging Prins Starhem berg dezer dagen de betrekkingen tusschen Duitschland en Oostenrijk inzake sportgebeur tenissen verbroken. Prins Starhemberg heeft verklaard, dat ge zien de stelselmatige anti-Oostenrijksche pro paganda in de Duitsche bladen, ernstig over wogen zal worden om geen Oostenrijksch team naar de Spelen te zenden. Waarschijnlijk zal Jan van Hout de volgende week nogmaals een poging ondernemen om het werelduurrecord te verbeteren. Deze poging zal worden ondernomen op de Zwaluwbaan te Eind hoven, die opnieuw opgemeten is. Uiteraard valt op het oogenblik nog niet te zeggen, wanneer Jan van Hout zal starten. In het kader der feestelijkheden ter gelegen heid van het regeeringsjubileum van den En- gelschen koning werd Woensdag te Glasgow een voetbalwedstrijd tusschen Schotland en Enge land gespeeld, welke werd bijgewoond door meer dan 70.000 toeschouwers. De Engelschen behaalden een 42 overwin ning, nadat de rust met 30 was ingegaan. Naar wij vernemen zal de Haagsche Zwem en poloclub dezer dagen een tournée maken door West-Duitschland. Het programma hier voor is als volgt samengesteld. Donderdag 22 Augustus te Duisburg tegen de D.S.V., Vrijdag 23 Augustus te Iserlohn te gen de Schledderhofer S.V., Zaterdag 24 Augus tus en Zondag 25 Augustus te Barmen tegen de Schwimmfreunde. Op al deze dagen zullen waterpolo-wedstrij- den worden gespeeld, terwijl ook in estafette wedstrijden wordt uitgekomen. Aan deze Haagsche tour zullen deelnemen de zwemmers van Aelst, van Kleef, Jonker, den Hamer, van Heteren, Reekers Rijpstra, Offers en Sirks. (Medegedeeld door Simoons Co., A. v. Vliet Zn. en L. Slijper) Van 3.304.30 uur KOn. Olie Unilever Nat. Steel Anaconda Beth. Steel U. S. Steel Kennecott Int. Nickel City Service 19714—196^—197 103^—1031,4 38% 12 1/16—1113/16 22%—22% 267/8_27,% 14'/4—7/16 18 134 Van 4305 uur Unilever Anaconda Beth. Steel Kennecott Int. Nickel 103 K 1115/16—78 22)4 14H—1/4 18 'B HERTOGENBOSCH, 21 Aug. Vee. Op de markt waren aangevoerd 2114 stuks, w.o.: 1248 stuks hoornvee, 675 biggen, 51 zeugen, 92 schapen- lammeren, 48 kalveren. De prijzen waren als volgt: kalfkoeien 80160, kalfvaarzen 76120, magere ossen en koeien 60115 per stuk. Vette ossen en koeien le kwaliteit 2325, idem 2e kwaliteit 1721 per pond. Pinken 5060, zeugen 6095 per stuk. Biggen 1.401.60 p. week. Schapen 10 13, lammeren 79 per stuk. Verdere mededee- lingen: Handel in kalf- en melkvee bij ruimere aanvoer aanmerkelijk stroef en terugloopende prijzen. Jong vee en weidevee eveneens gedrukt. Slachtvee grootere aanvoer, handel langhaam: beste kwaliteiten ongeveer prijshoudend, verder lager. Stieren korte aanvoer, goed prijshoudend. Nuchtere kalveren duur. Wol vee stille handel, wat lager in prijs. Fokzeugen en biggen redelijk en duur. Opgegeven door v. d- Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties) Rectificatie In de opgave betreffende de verlenging van de surséance van betaling gevraagd door de N. V. Handel Mij. Jos. de Poorter, is als adres van deze vennootschap opgegeven: Maurltsweg no. 36. Dit moet echter zijn: gevestigd te Rotterdam, kantoor houdende te Poortershaven gem. Rotterdam. Surséance van betaling: d.d. 14 Aug. voorloopig verleend aan B. Bak huizen, grossier in koffie en thee, wonend te Amsterdam aan den Amstel 306 en aldaar hande lend onder de firma D. Drost Zoon. (Procu reur: mr. M. O. Cahen. kantoor houdend te Am sterdam aan de Weteringschans 39). Bewindvoer der mr. w. F. Schokking, advocaat en procureur te Amsterdam, Leidschestraat 86. Verhoor: Don derdag 3 October des v.m. te 10.45 uur in het Paleis van Justitie te Amsterdam aan de Prin sengracht. d.d. 14 Aug. voorloopig verleend aan de N.V. Penners Snellenberg's Houthandel, gevestigd en kantoor houdende te Amsterdam. (Procureur mr. A. Semplonius, kantoor houdende te Amster dam aan de Prinsengracht 759). Bewindvoerder: mr. V. D. Krone, advocaat en procureur te Am sterdam, Frans van Mierisstraat 101. Verhoor: Vrijdag 18 October des v.m. te half twaalf uur in het Paleis van Justitie aan de Prinsengracht te Amsterdam. d.d. 14 Aug. voorloopig verleend aan D. Horftilk, bouwondernemer, wonende te Amsterdam. (Pro cureur: mr. A. Semplonius, kantoor houdende te Amsterdam aan de Prinsengracht no. 759). Be windvoerder: mr. V. D. Krone, advocaat en pro cureur te Amsterdam, Frans van Mierisstraat 101. Verhoor: Vrijdag 18 October des middags te 12 uur in het Paleis van Justitie aan de Prinsen gracht. d.d. 14 Aug.: voorloopig verleend aan C. Kor sten te Barendrecht. (Procureur: mr. C. Ver maas te R'dam). Oproeping schuldeischers en verzoeker bevolen tegen Vrijdag 27 September des v.m. 3 uur in de Rechtbank te Rotterdam. Bewindvoerder: mr. J. J. Fokma, advocaat en pro cureur te Rotterdam; een ontwerp-accoord werd niet gedeponeerd. d.d. 16 Aug. voorloopig verleend aan de N.V. Hollandsche Grondcredietbank te 's Gravenhage. Vergadering schuldeischers: Donderdag 24 Octo ber des v.m. te 11.30 uur in het Paleis van Jus titie te 's Gravenhage. Bewindvoerder: mr. G. H. O. Bodenhausen, advocaat en procureur te 'e Gra venhage. Er werd geen ontwerp-accoord ter grif fie gedeponeerd. Failliet verklaard: 17 Aug.: L. Bolhuis, transportbedrijf, Tinaarloo, gem. Vries. Vernietigd op grond van verzet de faill. van I. Engerse te Amsterdam; A. J. van Bronkhorst te Huizen (N.-H.). Vernietigd door het Gerechtshof te Amsterdam het faill. van N.V. Handels Mi), tot Voortzetting van de zaken van P. D. Margadant. Amsterdam. Vernietigd door het Gerechtshof te Den Haag het faill. van: dr. A. C. A. Heshusius. Den Haag. NEW-YORK, 21 Aug. (Part.). Na het krach tige herstel, dat gisteren in de tweede beurshelft heeft plaats gehad, was de stemming bij de opening heden over het algemeen goed prijs houdend, bij meerendeels iets hooger koersen. Het blijkt, dat nog steeds beleggingsvraag be staat, doch de onzekerheid omtrent de binnen- en buitenlandsche ontwikkeling van den toe stand vormt in zekere mate een rem op den ondernemingslust. Kort na de opening werd de tendenz onder leiding van staalwaarden vaster. U. S. Steels, die op ongeveer het slotpeil van gisteren waren geopend, trokken in snel tempo tot 45 '/2 aan, terwijl ook sporen en automobiel waarden opliepen. Koperwaarden waren al direct hooger in verband met de groote binnenland- sche koperverkoopen. De vraag op deze afdee ling was, evenals voor staalwaarden, zeer ruim, doch de koersen konden slechts in langzaam tempo verbeteren. Public-utilities vormden een uitzondering op de algemeene tendenz; deze fondsen lagen tamelijk ongeanimeerd in de markt, in verband met de groeiende vrees, dat het Congres, dut plotseling een groote activi teit ten toon spreidt, de public-utility-holding- wet nog voor de verdaging zal behandelen. De meeste soorten waren dan ook een fractie lager. Van de chemische waarden gaven Allied Che mical een vrij krachtige koersstijging te zien. Mijnwaarden waren bij de opening vast ge stemd, doch kort daarop viel een lichte reactie te bespeuren. U. S. Smelting behaalden een winst van pl.m. 1 punt. Ook natte waarden werden tegen hooger prijzen afgedaan. Olie waarden lagen verdeeld; Phillips Oil kwamen een half punt hooger te liggen. De beurs werd mede gunstig beïnvloed door de kort na ope ning plaats hebbende sterke stijging op diverse productenmarkten, in het bijzonder de tarwe- prijzen, die met circa 114 punt opliepen. Men brengt deze willige stemming in verband met de toenemende kans op oorlog tusschen Italië en Abessinië. De omzetten in het eerste beurs- uur bedroegen 510.090 shares. Hoewel in de middaguren nogal eenige koers fluctuaties werden meegemaakt, was de onder toon van de markt toch vast te noemen. Ook nu waren het de staalwaarden, die de meeste attentie van het publiek trokken, waarbij de preferente soorten een flink avans boekten; pref. Steels boekten zelfs op een gegeven oogen blik meer dan 5 punten winst. Koperwaarden zetten hun opwaartsche koersrichting bij leven- digen handel voort onder invloed van de derde prijsverbetering van het product sinds eergis teren. Public-utilities bleven gedrukt; de moge lijkheid, dat de gevreesde wet deze week niet in behandeling zou worden genomen, oefende geen invloed uit. Amer. Tel. Tel. waren vast gestemd op de publicatie van een onveranderd kwartaaldividend van 2.25. De koers monteer de tot boven 139. Het electriciteitsverbruik is ook deze week (vergeleken met die van het vorige jaar) met 9.5 pCt. toegenomen. Van de automobielwaarden waren het Chryslers, die opvielen door een winst van pl.m. 2 punten. De vaste stemming van de graanmarkten bleef niet zonder uitwerking op het. koersverloop van de aandeelen in fabrieken van landbouwwerktui gen. Natte waarden noteerden hooger. Spoor- wegshares waren verdeeld. Vele fondsen no teerden op deze afdeeling wat lager, doch Union Pacific konden ruim 2 dollar oploopen. Olie- waarden waren eveneens onregelmatig. Van de industrials lagen American Can en United Fruit zwak in de markt. Tegen het einde van den beurshandel wérd door winstnemingen een kleine reactie veroorzaakt. Chrysler, Allied Chemical, Case Treshing, Westinghouse Elec tric. Phillips Oil, Public Service, Industrial Al cohol, Shenley Distillers, gewone en pref. Steels, Bethlehem Steel, National Steel, gewone en pref. Republic Steel en Union Pacific behaalden een winst van 1 pCt. 5 pCt., docr American Can en United Fruit liepen pl.m. 1 pCt. terug. De omzetten bedroegen 1.750.000 shares. Slotkoersen Aug. 21 20 19 Allied Chemical l62 1601% 1621% American Can CM 138 139 139 American Car. Foundry 22% 221/4 22 American Sm-*'1 433/4 431/2 4214 American Tel. Tel. 138V4 1371% 140 American Tobacco B. 100 993% 100% American Waterworks 17% 16163% Anaconda Copper 19% 15% 18% Ass. Gas Electr. Co. 1% ls% Atchison Topeka 51% 5114 51% Baltimore Ohio 15I6V4 15% Bethlehem Steel Col 373/4 36% 35% Canadian Pacific 107/8 IOV4 105% Case Treshina 68% 65% 65% Chase National B. 35 34% 36 Chesapeake Ohio 45% 45% 4 5 Chicago Milwaukee pref 2% 21/2 Chicago Rock 1st 1% 1 1% Chrysler Motor 60% 58% 58 Cities Service 2% 22 Consol Gas of N.Y2 32% 31s/4 32 Continental Oil 21% 21 21% 7 Dawesleening 33% 33% 33% 5% Youngleeninfi 25% 25% 251/2 Delaware Hudson 37 361/2 36% Dupont de Nemours 114%, 114 111 Eastman Kodak 146% 146 144% El. Bond Sh. Col i7 i7% 17Vi General Electric 32% 31% 30% General Gas EL cL A 1% 1 Genera] Motors 42s% 42% 42% Great Northern 214% 207/g Hudson Motors 10% 10 9% Illinois Central 15 15% 143% International Harvester 53% 52% 53 International Nickel 29 28% 283/4 International Tel. 6f Tel. 11% 117/g 11% Kennecott Copper 23% 23% 217/g Koninklijke Olie 437/g 43% 43% Mc.Keesport Tin PI. A. 116% 118 Miss. Kansas Texas 4% 4 Missouri Pacific 2 17/g 17/g Idem pref. 3% 3% 3% Montgomery Ward 35 34% 34 National Cash Reg. Co. 167/g 174/4 National City Bank 32 31 32 National Dairy Prod. GA. 15% 154/2 154% National Steel 65% 634% 64% New York Central 23% 23% 22 Nord American Col 224% 23 224/g Norfolk Western 185 1844% 186 Nova del Pennsylvania 28% 27127% Proctor Gamble 52 514% 51 Publ. Serv. N. L. 43% 421/j 434% Radio Corp. of Am. 74% 7 74/g Sears Roebuck 57% 57 58 Shell Union OH 10% 10% 103/g Socony Vacuum 117% 12% 124% Southern Pacific 19% 20 19% Southern Railway 94% 87/g 87/g Standard Brands 14% 147/g 14 Standard Oil ot N.-Jersey 45% 45% 46 Tidewater Ass. Oil 10% 10% 10% Union Pacific 99s% 97% 991% United Aircraft 18% 18% 17% United Corp. A) 6 6 6 United States Leather 7% 71% United States Rubber 144% 13% 13% United States Steel Corp. 447/g 43% 43% Wabash gew. A- 17/g 1% Westinghouse Electric 65% 64% 64 Wooiworth Building 62621/2 62% 5 exdlv. t ex coupon ex claim bieden I gedaan en laten. Dit zijn gedane slotkoersen, geen bied» (slot) koersen, NEW-YORK, 21 Aug. 21 Aug. 20 Aug. 16.91 Oslo 25.05 25.05 8.21% A'dam 67.83 67.85 13.75 Londen 4.98V4 4.984/* 32.75 Parijs 6.63% 6.63% 19.03 Berlijn 40.39 40.40 21 Aug. 20 Aug. Brussel 16.91 Rome 8.22 Madrid 13.75 Bern 32.73 Weenen 18.99 NEW-YORK, 21 Aug. 21 Aug. 20 Aug. 21 Aug. 20 Aug. Suiker Sept. Jan. 2.25 2.24 Dec. 2.65-67 2.63-65 Mel CtCuba 3.45 3.43 Suiker (nieuw contract) slot Sept. 2.53-54 2.48-49 Jan. 2.15-16 2.12-13 Mel 2.44-45 2.40-41 Mel 2.20-22 2.17-18 Dec. 2.14-15 2.11-13 Juli 2.25-26 2.21-23 Rubber Standaard Sept. 11.99 11.84 Jan. 12.25: 12.12 Oct. 12.06 11.91 Mrt. 12.41 12.26 Dec. 12.20 12.04 Mel 12.54 12.37 i Juli 12.66 12.49 Katoen Loco 11.65 11.70 Jan. 11.04 11.09 Aug. 11.25 11.31 Febr. 11.02 11.08 Sept. 11.25 11.31 Mrt. 11.01-02 11.06 Oct. 11.25 11.31-32 April 11.01 11.06 Nov. 11.16 11.22 Mei 11.00 11.05 Dec. 11.05-08 11.13 Juni 10.99 11.04 Juli 10.97 11.02 Tarwe Roode Winter loco 93% 953% Harde Winter loco 1161/8 1143% Tin Loco 51.C0 50.70 Aug. 50.80 50.50 Koffie (Rio) (Santoö) Sept. 4.84 4.85 Sept. 7.42 7.46 Dec. 4.95 4.95 Dec. 7.56 7.57 Mrt. 5.08 5.08 Mrt. 7.65 7.70 Mei 5.15 5.15 Mei 7.69 7.70 Juli 5.22 5.21 Juli 7.73 7.74 CHICAGO, 21 Aug. 21 Aug. 20 Aug. 21 Aug. 20 Aug. Tarwe Haver Sept. 89%-3/4 87%-Vs Sept. 27% 264% Dec. 917/g-92 89%-% Dec. 287% 273% Mel 93%-3/4 91%-% Mel 313/8 30% Maïs Rogge Sept. 74% 74% Sept. 433% 42 Dec. 561% 55% Dec. 45% 44 Mei 573% 574% Mel 487% 47% Reuzel Duluth Lijnzaad Loco 16.15 16.15 Sept. 1.55 Sept. 15.90 16.15 Dec. Oct. 15.80 15.85 Dec. 13.80 13.724% Mei 12.30 12.17V2 WINNIPEG ,21 Aug. 21 Aug. 20 Aug. 21 Aug. 20 Aug. Tarwe Gerst Aug. 873% 86% Oct. 354% 348% Oct. 8b7/g 85 Dec. 34% 343% Dec. 86% 85 Rogge Lijnzaad Oct. 384% 37^ Oct. 1.288% 1.267% Dec. 39% 39 Dec. 1.26s% 1.233% Haver Oct. 34 33% Dec, 32% 31% BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN. Aangekomen 20 Aug.: Dalarö. Lulea (voor Velsen); Barbara Marie. s„ Havre. 21 Aug.: Chr. Huygens, m.s., Batavia. Vertrokken 20 Aug.: Agnite Maersk, s„ Em- den; Borthwick, s., Leith; Maria Toft, s.. Archan gel- Henderika, m.s., Southampton; Jorna. m.s., Exnvouth; Nephrite, s., R'dam; Lumme, s„ idem, 21 Aug.: Oakover. s., Hull; Gem, s., Britonferry; Barbara Marie, s„ Hamburg. Aangekomen 21 Aug.; Absalon, s., Leningraa (voor Velsen). Vertrokken 21 Aug.: Sonja Maersk s„ Onega.: Vulcanus, s„ R'dam; Ajax. s„ Kopenhagen; Theano, s„ Belfast via Rotterdam; Merope, s- Hamburg; Rhein, s., idem. AMSTERDAM. Aangekomen 21 Aug.: Barbara, Marie, Havre, bunkeren. J. P. Coenhaven, Ned. Steenk. Handel Mij.; Chr. Huygens. Batavia, stukgoed, Sumatrakade, Mij. Nederland. MIJ. NEDERLAND CHR. HUYGENS, 21 Aug. van Batavia te Amst. MARNIX VAN ST. ALDEGONDE, uitreis, 20 Aug. van Suez. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, thuisreis, pass. 20 Aug. Perim. TAJANDOEN, 21 Aug. van Batavia n. Amst, JAVA-NEW-YORK LIJN SALAWATI, 20 Aug. van Java te Boston. KOTA TJANDL Java naar New-York, 19 Aug. te Singapore. KON. NED. STOOMB. MIJ. BENNEKOM, 20 Aug. van Liverpool n. Vlaar- dingen. CERES, 20 Aug. van Bourgas naar Varna. CRYNSSEN, thuisreis, 20 Aug. n.m'. 6 uur van Havre; wordt 21 Aug. n.m. 6 u. te Ams", verwacht. DEUCALION, 20 Aug. van Cadix naar Ceuta» IRENE, 20 Aug. van Carthagena n. Alicanta. JUNO, Middl. Zee naar Amst., pass. 20 Aug. n.m. 6 uur 50 Lydd. NEREUS, 20 Aug. van Amst. te Passages. VAN RENSSELAER, thuisreis, 20 Aug. n.m. 3 uur te Havre; wordt 22 Aug. v.m. 11 uur te Amst. verwacht. TRAJANUS, 20 Aug. van Santander n. Sevilla» VENUS, 20 Aug. van Catania naar Messina. ODYSSEUS, thuisreis, 19 Aug. te Kingston (J) EUTERPE, 20 Aug. van Amst. te Bordeaux. MEROPE, 21 Aug. van Amst. naar Hamburg. AJAX, 21 Aug. van Amst. n. Kopenhagen. VULCANUS, 21 Aug, van Amst. n. Rotterdam. CERES, 21 Aug. van Bourgas te Varna. GANYMEDES, 21 Aug. van Samos n. Piraeus. ULYSSES, 21 Aug. van Piraeus naar Volo. KON. HOLL. LLOYD WATERLAND, uitreis, 20 Aug. te Santos. HALCYON LIJN VREDENBURG, 20 Aug. van Vlaardingen naar Narvik. STAD AMSTERDAM, arr. 21 Aug. te Vlaar dingen. ROTT. LLOYD KOTA AGOENG, uitreis, 21 Aug. te Antwerpen, KOTA GEDE, thuisreis, pass. 20 Aug. Kaap del Armi. TAPANOELI, uitreis, pass. 21 Aug. Sabang! wordt 22 Aug. te Belawan verwacht. DEMPO, thuisreis, 21 Aug. van Colombo. HOLLAND-AMERIKA LIJN STATENDAM, 21 Aug. n.m. van New-York td Rotterdam. BINNENDIJK, 19 Aug. van R'dam te Galveston Roads. ROTTERDAM, toeristenvaart, 17 Aug. van Ber muda te New-York. DRECHTDIJK, Rotterdam naar Pacific Kust, 19 Aug. van San Francisco. ROTTERDAM-Z. AMERIKA LIJN ALCHIBA, 22' Aug. van B.-Aires te Rotterdam verwacht. ALWAKI, 20 Aug. van Hamburg n. R'dam:. r KON. PAKETV. MIJ. NIEUW ZEELAND, 19 Aug. van Batavia naai Adelaide. k VER. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND - AFRIKA LIJN MELISKERK. uitreis, 21 Aug. te Antwerpen!1 vertrekt 22 Aug. v.m. naar Marseille. BLOEMFONTEIN, 21 Aug. van Belra n. Mo zambique. JAGERSFONTEIN, 21 Aug. van Lissabon na at Southampton.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2