Zoekt gij betrouwbaar Personeel? 1 Plaats dan 'n „Omroeper" J voor 80. OOO gezinnen J STADSNIEUWS Mm écbijft om: De wereldkampioenschappen op de Stadionbaan Laatste Nieuws SCHERENS EN MERKENS WINNEN DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1935 Revanches van Brussel Papierfabriek brandt bij Neurenberg Leemgroeve bij Praag ingestort Conflict voorkomen? gimiiiminrmiim))niiiimiinimimiiinmnimiiiiniiiimniiiminiimiiniininmiiiiiiiiuuiiiiHiiiiiniiiiig R. K. VOLKSBOND Een zeer goed geslaagde retraite NIET TOEGELATEN TOT DEN RAAD Gekozene te Sassenheim in beroep bij Ged. Staten Gem. Bad- en Zweminrichtingen R.K.W.V. ACHILLES Op de Heemsteedsche wielerbaan HET NIEUWE STADHUIS TE LEIDEN Onderbouw gegund POLITIE-STOPTEEKENS P.V. Haarl. Amsterd. Kwartier BURGERLIJKE STAND HEEMSTEDE VELSEN KRING KENNEMERLAND VAN DEN L. T. B. .VOOR DEN KANTONRECHTER Een dienst bus met gebreken Zege van Severgnini voor Lacque- haye in den wedstrijd over 100 K.M. achter groote motoren Van Vliet verloor van Merkens Scherens is Scherens Scherens Merkens winnaar bij de amateurs De wedstrijd achter motoren Na 50 K.M. Scherens winnaar Gedeeltelijk gecorrigeerd) Drie arbeiders gedood Naar overeenstemming in de Tilburgsche wollenstoffen- industrie St. Lambertus beraadslaagt JOH. C. HERBSCHLEB Verkeersvraagstukken in Noord-Holland NEW YORKSCHE BEURS Nagekomen koersen HAARLEMSCHE COURANT siiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiuiiiiniutiiimiiB Zaterdagmiddag togen vijf en vijftig mannen van den R. K. Volksbond naar het St. Clemens- Retraitehuis te Noordwijkerhout. Sommigen was de weg naar het retraitehuis bekend en waren er meerdere malen geweest. Allen waren oaar met gemengde gevoelens. Enkelen zagen er tegen op om er naar toe te gaan. Maar het retraitehuis eenmaal binnengetreden en ver welkomd door de eerwaarde paters is ieder spoedig gewend. De geestelijke oefeningen begonnen en de belangstelling stijgt. Men gaat er geheel in op. De eeuwige waarheden worden door de paters op zoo'n heldere en duidelijke wijze uiteengezet, dringen tot de ziel door. Hier wordt bewaarheid, dat God in de stilte tot de ziel spreekt. Hoe menig retraitant heeft Ir. deze dagen zich zelf weer eens gezien. Het hoogtepunt was zeer zeker de ochtend der generale H. Communie. Het heeft op dezen morgen in menige mannenziel getrild van aan doening. Bij 't eindigen der retraite sprak de heer J Ph. H. Castrcum, voorzitter van den R. K. Volksbond, een hartelijk dankwoord aan de eerw. paters en zusters en een propaganda- woord tot de retraitanten. Deze mannen weten nu wat een retraite is, hebben medegemaakt de heerlijke en schoons dagen in een retraitehuis en zijn 65 propa gandisten geworden van de retraitecom missie. Volgend jaar is er niet één, maar zijn er minstens drie volle retraites. Men kan nu reeds beginnen zich op te geven en te spa ren bij de retraitecommissi voor de volgende retraite. Ook bij den administrateur van het gebouw „St. Bavo" kan men zich opgeven. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben Woensdagmiddag behandeld een kwestie be treffende toelating van een raadslid uit de ge meente Sassenheim, n.l. H. J. de Groot, die tegen het besluit van den Raad dier gemeente in beroep was gekomen, waarbij zijn zwager in den tweeden graad, J. Kortekaas, als raadslid was toegelaten, bij loting tusschen dezen en appellant zelf, die bij de verkiezing mede was gekozen. Afgezien van de wijze waarop de loting was geschied (hetgeen gebeurde met opgerolde stukjes papier waaromheen een elastiek was bevestigd), trok de heer De Groot de manier, waarop de geloofsbrieven waren onderzocht, ernstig in twijfel, aangezien z. i. de wet geen nadere omschrijving geeft van wat zwagerschap in den tweeden graad beteekent. De situatie aldus de heer De Groot is deze: J. Kortekaas en de vrouw van H. J. de Groot zijn wel van dezelfde moeder, maar niet van eenzelfden vader. De gemeentesecretaris van Sassenheim, de heer W. Los, bestreed het beroep van den heer De Groot o ,a. op grond dat art. 345 van het Eurg. Wetboek onder stamvader ook stam moeder begrijpt. Ged. Staten zullen in dit geschil straks heb ben te beslissen. wegen onveilig maakte, waardoor weer een mo toragent de wagen aanhield, de gebreken con stateerde, deze gespecificeerd op een blaadje papier schreef en dit aan den Ambtenaar van het O. M. zond. Logisch gevolg: een dagvaar ding aan de ondernemers, die achter niet ver schenen. De eerste, die voor het hekje verscheen, was de „always whispering" motoragent K., die ge woonlijk den vereischt eneed met een stentor stem flegde, maar verder zijn verklaringen in het oor van de heeren achter den groenen tafel fluistert. Wat er nog van die verklaringen op te vangen was, maakte duidelijk, dat de verdachten een vrij ernstige overtreding hadden begaan. Het stuur had een speling van 80 graden, terwijl de trommel van de handrem zoo vet was, dat deze in het geheel niet of zeer slecht werkte. De chauffeur zei hetzelfde, maar in andere woorden: „Als je aan den kant van den weg wil rijden, moet je voortdurend aan het stuur rukken om den wagen rechtuit te laten rijden, terwijl bij e enbocht het stuur ongeveer een halven slag maakt, voor de wielen meedraaien." Voo: ,s zei hij nog, dat geen van zijn patroons verdere aandacht aan de wagengebreken had geschonken. De Ambtenaar van het O. M. vroeg een wij ziging in de dagvaarding, daar deze gericht had moeten zijn aan de N.V. en niet aan de onder nemers afzonderlijk. Daar door hen de wijziging nog moest beteekend worden, vroeg de Ambte naar een week uitstel. De Kantonrechter stond dit toe en bepaalde tevens de uitspraak op dien datum. In het tijdvak van 1 tot 15 Augustus zijn in de gemeentelijke zweminrichtingen 30.139 baden genomen verdeeld als volgt: Houtvaart: Abonné's 2582 mannen, 2628 vrou wen, 20 ets baden 262, 228, 10 ets. baden 1638, 1531, vereenigingsbaden 318, 198, schoolbaden 196, 198, kostelooze baden 4363, 4134. Totaal 9359 mannen, 8917 vrouwen. Delft: Abonné's 4511, 4375, 20 ets. baden 507, 490, 10 ets. baden 866, 844, vereenigingsbaden 155, 115. Totaal 6039 mannen, 5824 vrouwen. Op Dinsdag 20 Aug. vond de laatste clubbaan- wedstrijd van dit seizoen op de Heemsteed sche Wielerbaan plaats. De diverse nummers werden snel achtereen afgewerkt, daar het om kwart voor 9 uur reeds donker was. Hieronder volgen de uitslagen: Finale Sprint: 1. Jongeneelen, 2. H. van Beugen, 3. Godde (die in het gras reed). De kleine finale had tot uitslag: 1. J. Engel, 2. B. de Vries, 3. W. Klomp. Handicap le serie: 1. Klinkenberg (40 M. voorgift), 2. Groenendijk (140 M.), 3. C. de Veer (120 M.). Handicap 2e serie: J Rusman (scratch), 2. J. van Maris (50 M.), 3. De Ruiter (40 M.). Handicap finale: 1. J. Klinkenberg, 2. J, van Maris, 3. Groenendijk. Tot slot werd een koppelwedstrijd over 100 ronden gereden, waarin de volgende koppels startten Van WeesKoppen, Rusman—H. van Maris, KlinkenbergEngel, De RuiterVan Beugen. J. van MarisGodde, JongeneelenP. van Kes- sel, OosterbaanSchrama en B. de Vries v. d, Hoeven. Voor het uitloopen van een ronde werd een premie uitgeloofd, waarvoor ambitie genoeg bleek te bestaan. Door het onophoudelijk jagen kon er niet één klassement worden verreden. XXIV XXIV Het koppel J. v. MarisGodde werd winnaar. 2. Jongeneelenv. Kessel. 3. RusmanH. van Maris. 4. v. Wees—Koppen. A.s. Zondag rijden de volgende renners van „Achilles" op de Halfwegsche Wielerbaan tegen „Le Champion": H. v. Beugen en W. Klomp (sprint). Achtervolging: v. d. Aart, v. Wees, Rusman, Engel. Koppelwedstrijd: Goddev. Honschoten, Rus manKlinkenberg en v. d. Aart—v. Wees. Verder nemen aan den Nieuwelingenwedstrijd deel: Groenendijk, H. en J. v. Maris, J. H. Kop pen, Kemp, Th. v. Staveren, W. v. Leeuwen, J. Rozekrans, K. Oosterbaan, C. de Veer, J. Schra ma, G. Demison. Wij maken er de deelnemers nog even op at tent, dat te Halfweg een lagere versnelling ge reden moet worden dan te Heemstede. Naar wij vernemen hebben B. en W. van Leiden den onderbouw van het stadhuis te Leiden voor de somma van 79.500 gegund aan de N.V. Aannemingsmaatschappij v.h. Hillen en Roosen en Betonbouw Trio te Amsterdam. Het werk zal worden uitgevoerd onder archi tectuur van den heer B. N. A. C. J. Blaauw te Haarlem. Uitslag van den wedstrijd met jonge duiven van Noyons: 1, 10 C. Schuurhuizen; 2, 3, 6, 11 S. Heitlager; 4, 5 J. J. Hart; 7, 8 C. Koning; 9 H. J. Petter. Geboren: 18 Aug.: d. van C. Baarsv. Stave ren; 20 Aug.: z. van C. van Koningsbruggen Scherpenhuijzen; d. van A. Heldoom— v. d. Veld; 21 Aug.: d. van J. M. A, Post de Ligt; z. van M. M. MulderBonkerk; d. van D. van Werven—de Bonte; d. van J. A. BöhmLemmers; d. v. H. PoelgeestHartman; z. van R. Braamvan Dessel. Ondertrouwd: 21 Aug.: L. C. Logmans en E. Muller; W. Mensink en N. Hoogerbeets; H. M. Smit en J. van Kampen; C. H. Hassink en S. H. Velthuijsen; A. L. Hoogakker en C. M. Blee- ker; M. J. de Wit en M. M. Zwakman; C. M. Jonckbloedt en G. H. Dubois; J. Martens en W. Oosterhout; D. Rozen hart en G. Diks. Getrouwd: 21 Aug.: H. T. K. J. Moor en E. van Gelderen; A. van Scheppingen en A. A M. van Velzen; J. T. Wijfjes en M. M. C. Haack; J. A. J. Beers en M. G. Kok- M. H. Kokkelkoren en F. J. E. Hilscher; A. L. v.. Beek en P. Gruijs; J. H. Pennarts en T. Veldhuizen; A. Kleve en A. A. Hooijmans; P. Hahn en G. M. Spruijt; E. Brinkman en G. J. M. Kroon; M. A. Voete link en N. G. Hansen; M. Hofmann en A. J. J. van Leeuwen; F. Groeneveld en H. P. Hut; A. L. Tangermann en A. M. Booms; J. J. C. Roelofs en F. M. P. Hetem. Overleden: 18 Aug.: S. M. v. d. Anker, 41 j., Aelbertsbergstraat; 19 Aug.: IJ. v. d. Sluis, 70 j., Bosch en Hovenstraat; H. HoesVooges, 79 jaar, Timorstraat; M. VoortmanWarrels, 41 jaar, Kamperlaan; C. BotAchttien, 39 jaar, Heussensstraat; 20 Aug.: T. G. Buitendijk, 58 jaar, Kritzingerstraat; R. KanWolff, 66 jaar, Groot Heiligland: C. M. J., 6 mnd., d. van J N. van Donselaar, Adr. de Jongestraat. Voor verkeer, dat den agent van achteren nadert. Voor verkeer, dat den agent van voren en achteren nadert. Voor verkoel, dat den agent van voren nadert. Burgerlijke Stand Geboren: d. van M. M. de BruinHoogenstein; z. van C. C. Nagelhout Machielsen. Ondertrouwd: A. W. M. Boskamp en A. C. M. Tornara. Getrouwd: J. A. A. Pieters en C. M. v. d. Leek; P. Saarloos en E. A. Lindeman; J. F. Kampes en S. L. v. d Peijl Overleden: G. H. G. von Brucken Fock, 75 j.; G. E. Mizee, 63 j., echtg. van H. Buurman. Burgerlijke Stand Geboren: z. van P. Sprongde Haan; z. van H. J. VaderMein- ders; z. van J. M. Kossen—Lusthuis; d. van E. KroonenbergLeman; z. van G. F. BlokRom; Getrouwd: K. A. Vliek en R. R. Rizzo; M. D. Jansen en A. J. Moojen; G. J. A. Jochems en P. P. Kossen. Overleden: T. Blom, 21 j., ongeh. Roode Kruis-collecte op Zaterdag 24 Aug. De bloedtransfusiediensten, hulpposten langs de groote wegen, radio medische diensten. Parkher stellingsoorden, Cursussen voor helpers, help sters, adspirant-helpsters, vragen bij voortdu ring belangstelling. Voor de uitvoering van deze belangrijke diensten is het Roode Kruis geheel aangewezen op de inkomsten van de collecte. Ook al zijn de tijden moeilijk, zoo aarzelt het niet wederom een beroep op aller hulp en mede werking te doen om de collecte van 1935 te doen slagen. Dit werk mag niet worden ingekrompen of komen te vervallen doordat de zoo noodige gelden ontbreken en daarom geeft allen! Hetzij veel of weinig, maar geeft in ieder geval. De jaarlijksche collecte zal in deze gemeente worden gehouden Zaterdag 24 Augustus. Dames-collectrices. die zich voor dit mooie werk beschikbaar willen stellen, kunnen zich op geven bij den heer A. P. Bakker, Cronjéstraat, IJmuiden. Over: Bloempjesdag „Comité-Winterhulp" Velen uwer zullen zich nog wel herinneren wat het „Comité Winterhulp" beteekent. Het vorig jaar opgericht door een aantal vooraan staande mannen uit de R. K. Arbeidersbewe ging, heeft dit Comité reeds veel van zich doen spreken. Niet alleen doordat het bij velen uwer op den gedanen oproep om steun, uw bereidwillige mede werking mocht ontvangen, of door den geslaagden bazar welken 't heeft gehouden, doch meer nog door de tegemoetkming die 't gebracht heeft in die gezinnen, welke door jaren van bittere armoede tot den rand van den afgrond waren gekomen. Waar echter een nieuwe winter voor de deur staat met nog somberder vooruitzichten dan het voorgaande jaar, heeft het Comité Winterhulp gemeend dat, wil het zijn werk onder uw mede geloofsgenooten voort kunnen zetten het weder om een beroep op uw milddadigheid zal pogen te doen, en wel in den vorm van een bloempjesdag op Zondag 8 September a.s. Er zullen dien dag in onze stad bloempjes worden verkocht waarvan de opbrengst ten goede komt aan hen, die door verschillende wederwaardigheden worden getrof fen en in zeer benarde omstandigheden verkeeren. Het gaat erom de gezinnen welke in den groot sten ood verkeeren, in den a.s. winter van de hoogstnoodige kleeding en dekking te voorzien. Een juist beeld van de treurige toestanden waarin vele gezinnen verkeeren, zouden U de vele brieven om steun doen zien, welke bij het Comité binnenkomen en weike gezinnen wij alle gaarne zouden helpen. Toch is dit mogelijk als u allen zonder uitzon dering ons werk steunt en wel in de eerste plaats om te beginnen, u zelf en uw huisgenooten op te geven als collectant of collectrice voor den door ons op 8 September te houden bloempjes dag: in de tweede plaats kunt u ons werk finan cieel steunen in: maandelijksche of driemaande- lijksche bijdragen, te storten op Giro no. 119759, penningmeester de heer J. A. A. v. Duren. Nogmaals vragen wij u: geeft u op voor onzen bloemendag. Gij kunt dat doen in gebouw St. Bavo bij den heer Seholte. Smedestraat 23, alhier, alsmede bij onderstaande heeren Comité-leden: J. B. Veltman, Plataanstraat 57, J. B. Meys, K. v. Manderstraat 104. J. A. A. v. Duren. Molukken- straat 39, J. W. A. Berendonk, Mr. Cornelisstraat 112 rood. P. Dijt, Leidschestraat 103, J. Ph. H. Cas- tricum, Prévinairestraat 2, L. M. A. Mol, Kogel straat 10. J. L. Rotteveel, Ted. v. Berkhoutstraat 11 rood. P. N. Geerlings. Vooruitgangstraat 57, al len te Haarlem. Nameqs het Comité, J. B. MEYS, Secretaris. Karei v. Manderstraat 104, Haarlem. VOLKSBONDERS NAAR HEILOO! Waarm' gaan wij Roomschen zoo gaarne naar een genade-oord van onze H. Moeder Maria? Dat is toch heel natuurlijk! Gingen en gaan wij niet telkens weer tot onze aardsche moeder, zoo lang wij haar nog bezitten? Ja zelfs, wanneer zij door den dood van ons is weggenomen, dan nog, is haar eens zoo sprekend oog, een veilige leiding voor ons. Welnu dan, zouden wij gezamenlijke kinderen Gods, nadat door het m'enschdom zooveel is mis dreven tegen de Vasten, niet gedrongen worden, tot ons aller Moeder Maria? Maar al te waar is het, dat de menschen in dezen tijd van voor uitgang meenen God niet noodig te hebben. Zoo ver heeft de zelfverheerlijking den mensch gebracht, dat heel het economisch leven, hope loos is vast geloopen-. Dat zelfs onze heele cultuur zonder Gods hulp ten onder dreigt te gaan. Bittere nood heerscht er onder ons, menschen. Welnu, laat ons dan aan onze Moeder Maria vragen hare voorspraak, opdat onze Goddelijke Vader ons, Roomschen, de kracht, den moed en het juiste inzicht moge geven, wanneer wij ge roepen zullen worden den vastgeloopen wagen weer op gang te brengen. Vrienden, gaat mede naar Heiloo, want naast dezen algemeenen nood hebben wjj, ieder Voor ons, nog vele kleinere nooden. Volksbonders van Haarlem (N.) en ook andere, gaat op 1 Sept. in massa met ons mede. Wij ver trekken om 8 uur per rijwiel van af de St. Ca- tharinaschool. Kameraden, gaat mede, gij, en uwe huisgenoo ten. Meen niet. dat dit een dag zal zijn van kwezelarij. Integendeel, zooals iedere goede daad, een zeer bijzondere vreugde verschaft, zoo ook zal deze dag van Godsdienstoefeningen ware ontspan ning en vreugde geven. Vereenigen wij ons op dezen dag in gebed en ontspanning, opdat wij één blijven in den strijd, tegen alles wat tegen onze Christelijke cultuur is gericht. J. A. Go., Volksbonder. Dinsdag heeft de Kring Kennemerland van den L. T. B. onder leiding van den heer J. Hee remans een vergadering gehouden, waarbij vrij wel alle afdeeliiigen vertegenwoordigd waren. Onder andere kwamen in bespreking de in te dienen voorstellen op de algemeene Krin genvergadering te Alkmaar, en werd besloten cm bij het hoofdbestuur van den L. T. B. aan te dringen en te bepleiten medewerking tot ontheffing van de heffing op aardappelcultuur in de duinstreek, vanwege totale mislukking van den oogst door droogte; voorts vertegenwoordi ging van de streek „Kennemerland" in de Groenten- en Fruitcentrale. Langdurig werd stilgestaan bij het probleem der vaste lasten en besloten om medewerking aan het hoofdbestuur te verzoeken om te ko men tot verlaging daarvan. Verschillende aanwezigen vestigden nog de aandacht op de zeer laag gestelde minimum prijzen voor de verschillende hoofdproducten ïr. deze tuinbouwstreek, welke zoo laag zijn dat zelfs de kosten van het oogsten hiermede niet worden gedekt. Heftig werd verlangd dat alles in het werk zal worden gesteld, om op de a.s. Kringenbij eenkomst als eerste eisch voor te leggen een be hoorlijk gesteld minimum-bedrag voor de hoofdproducten, alhier geteeld. Het werd als een groote onbillijkheid aan gevoeld, eenerzijds overstroomd te worden met ambtelijke bepalingen en geen baas meer te zijn in eigen huis; met alle kosten als roebelasting etc., en anderzijds in het gunstigste geval en- hele guldens als steun op het bedrijf te ont vangen. Tenslotte werden maatregelen besproken bin nenkort te nemen bij de verschillende Gemeen tebesturen, voor een eenigszins redelijken ge- zinssteun van tuindersgezinnen, welk aantal door het zeer slechte jaar beduidend hooger werd geschat dan voorgaande winters. In een volgende bijeenkomst zal dit punt nogmaals worden behandeld. Voor den debuteerenden waarnemend Kan tonrechter mr. dr. F. A. Bijvoet werd Woens dagmorgen de zaak behandeld tegen twee auto busondernemers, die een dienst hadden van Haarlem op Alkmaar. Nu zal de op „wild" be luste lezer dadelijk denken weer iets van zijn gading te hebben en het een en ander te ver nemen van geketende bussen, die losbreken en spoorloos verdwijnen. Neen, niets van dat alles. Deze busondernemers hadden de noodzakelijk heid niet ingezien van het goed onderhouden van hun voertuigen. Deze onverstandige han delwijze had een reeks van gevolgen: ten eerste, dat de chauffeur van d ebus constateerde, dat de remmen en het stuur niet in orde waren, ten tweede, dat de betrokken chauffeur enkele ma len zich bij een van zijn patroons vervoegde en hem dit mededeelde; ten derde, dat de patroon, gewapend met een stuk krijt, naar een bord in de garage snelde en daar de gebreken van bus zoo en zoo noteerde, wat weer ecui aanwijzing voor de monteurs was om den wagen na te zien. Deze zeiden echter noch stuur, noch de remmen te kunnen repareeren. Dit had tot gevogl, dat de chauffeur met zijn oneerepareerde wagen cte De Stadionbaan te Amsterdam had Woensdagavond een primeur, n.l. de revan ches van de wereldkampioenschappen sprint amateurs en professionals en die der stayers in één programma. Na Brussel had den de stayers reeds te Parijs en Antwer pen gereden, hadden de amateursprinters elkaar te Keulen ontmoet, terwijl de profs Donderdag jJ. te Parijs aan den start wa ren verschenen. Maar geen der Europeesche banen had tot nu toe de volledige revan ches gegeven. De belangstelling voor deze wedstrijden was buitengewoon groot en naar schatting waren tusschen 20 a 25.000 toeschouwers aanwezig, toen men met het programma aanving. Men begon met een eere-wedstrijd, aangeboden door de oude garde van 18831893, de wielrenners uit de allereerste periode van het wedstrijd wezen onder den A.N.W.B., ter gelegenheid van hun reünie op heden. Voor deelneming aan dezen aanmoedigingswedstrijd waren, op ver zoek van de oude garde, door de N.W.U. veer tien renners aangewezen, met uitsluiting van de meest vooraanstaande amateurs. De wed strijd, geleid door de oude garde, was verdeeld in een afvalwedstrijd over 7 K.M. en een tijd- race over 'n halven Engelschen Mijl met stil- staanden start. De afvalwedstrijd werd gewon nen door Gerritsen, gevolgd door Zwartepoorte, van Hal en v. d. Veen. Deze waren gerechtigd aan de tijdrace deel te nemen. Het was jammer, dat van der Vijver, de der de aankomende in de wereldkampioenschappen te Brussel bij de amateurs, weggebleven was, zoodat dit gedeelte van de wedstrijden veel van haar aantrekkelijkheid verloor. Merkens, de wereldkampioen, Van Vliet en Ooms reden nu 3 matches a deux en 1 sprint a trois. In den eersten rit reed Merkens tegen Ooms en deze strijd werd vrij gemakkelijk door den Duitscher gewonnen met een tijd van 13 3/5 sec, over de laatste 200 Meter. In den eersten rit der professionals, in welk nummer startten Scherens, de wereldkampioen 1935, Richter, Gerardin en Michard, resp. twee de, derde en vierde te Brussel, en voorts de Nederlanders van Egmond en van den Heuvel, ging van Egmond natuurlijk tegen Scherens, op kop. De Belg volgde trouw, bleef tot bij het uit komen van de laatste bocht aan het wieltje hangen en sloeg den Haarlemmer met zijn be kenden sprong op de laatste meters. Tijd 13 sec. laatste 200 Meter. Gerardin bewees in zijn rit tegen Richter, dat hij den laatsten tijd wel bijzonder in vorm is. Na een fraaie sprint sloeg de Franschman Richter met een wiellengte. Tijd 12 4/5 sec. In den derden rit liet van den Heuvel zich door Michard verrassen op het rechte eind voor de Marathon-Wibune. Met ruim een lengte ver loor v. d. Heuvel. Tijd 12 sec. In den vierden rit reed van Egmond en sprintte Gerardin. Vanzelfsprekend won de sprinter, ditmaal met een wiellengte. Tijd 12 1/5 sec. Scherens, die zich in den eersten rit tegen van Egmond reeds niet volledig gegeven had, „speelde" ook in den tweeden rit tegen v. d. Heuvel. Poeske had met zijn sprong op het laatste stukje ook nu weer voldoende reserve om eerste te worden. Tijd 12 3/5 sec. Richter bleek sneller te zijn dan Michard, wiens tactisch rijden thans geen succes had tegen den Duitscher. Tijd 12 2/5 sec. Na deze 6 ritten hadden Scherens en Gerar din dus elk 2 gewonnen. De strijd tusschen Merkens en van Vliet stond in het middelpunt der belangstel ling. Van Vliet nam den kop, versnelde geleidelijk, doch in de laatste bocht lagen beiden vrijwel op dezelfde hoogte. Op het laatste rechte eind viel de beslis sing en ook thans reed de Duitscher er meer uit dan onze landgenoot. Tijd 11 4/5 sec. over de laatste 200 Meter, wel een bewijs, welk een snelle rit het geweest was. In den derden rit der amateurs won van Vliet gemakkelijk van Ooms, tijd 12 sec. Het tweede gedeelte van den Eerewedstrijd der oude garde, de tijdrace, werd gewonnen door van Hal, die een tijd over den halven Engelschen Mijl noteerde van 1 min. 1/5 sec. De totaal-uitslag van dezen eerewedstrijd was: 1. Gerritsen 3 punten; 2. Van Hal 4 punten; 3. Zwartepoorte 5 punten; 4. K. v. d. Veen 7 punten In den zevenden rit der professionals kwam v. d. Heuvel in snelheid te kort tegen Gerar din, die met een lengte won in 13 sec. Scherens riskeerde in zijn rit tegen Michard minder en sloeg den Franschman op overtui gende wijze. Tijd 12 1/5 sec. En Richter gaf van [Egmond geen kans. De topklasse heeft nu eenmaal geen moeite met sprinters zonder variatie en zonder tactiek. Tijd 12 3/5 sec. In den tienden rit speelde Scherens niet meer, nu het tegen Gerardin ging. Gerardin moest den kop nemen, maar de Belg verraste hem door voor de Marathontribune binnen door te passeeren. Hij lag dadelijk op volle snelheid en de Franschman was een geslagen man. Tijd 12 sec. Michard reed tegen van Egmond op de be kende wijze. Michard kent de zwakheden van den Hollander, en die zwakheden zijn er vele. De Franschman dwong den Haarlemmer een andere wijze van rijden op en daarop kon de Nederlandsche kampioen geen antwoord vin den. Tijd 12 2/5 sec. Van den Heuvel verdedigde zich uitstekend tegen Richter. Hij demarreerde voor de Mara thontribune, doch Richter kwam bij het uit komen van de laatste bocht op zij en on danks heftige rukken van Van den Heuvel sprong de Duitscher hem toch nog voorbij. Een match trois besloot den sprintwedstrijd voor amateurs. Merkens tegen van Vliet en Ooms. De beide Hollanders sloten den Duit scher tactisch in, doch van Vliet gaf bij het uitkomen van de bocht nog even te veel ruim. te, waardoor Merkens binnendoor kon passee ren. En op het laatste rechte eind was Mer kens de snelste. Tijd 12 2/5 sec. Einduitslag: 1 Merkens 3 punten; 2 Van Vliet 5 punten; 3 Ooms 7 punten. Van Egmond sloeg door zijn snelheid van den Heuvel met een volle lengte. Tijd 12 3/5 sec. De beslissing moest vallen in de ontmoeting tusschen Scherens en Richter, doch de rit moest worden afgebeld wegens een lekken band van Scherens. Gerardin klopte zijn landgenoot Michard in den tijd van 13 3/5 sec., waarbij Gerardin, die op kop lag, zijn landgenoot geen kans gaf om te passeeren. De rit tusschen Scherens en Richter werd definitief uitgesteld tot na den 100 K.M.-wed- strijd achter motoren. Nadat de wereldkampioen Laequehaye een eereronde had gereden, werd gestart en was de volgorde enkele ronden na het vertrek: Metze (achter Ville), van der Wulp (achter Kaeser), Wals (achter Ceurremans), Laequehaye (ach ter Besson), Blekemolen (achter Wiersma), Se vergnini (achter Pasquier Sr.) en Ronsse (ach ter Pasquier Jr.). De eerste 25 K.M. verliepen wel zeer rustig. Nu en dan speelde men stuivertje verwisselen, doch groote strijd werd niet geleverd. De stand na 25 K.M. luidde: aan den kop Metze, gevolgd door van der Wulp op 20 Meter, op 30 Meter daarachter Wals, weer 30 Meter verder Laeque haye, vervolgens Severgnini en geheel achter aan, met 475 Meter achterstand op Metze, Ronsse. Juist op dat moment moest Blekemolen van machine verwisselen, terwijl van der Wulp zijn kleeding niet in orde was, waarvan hij zichtbaar hinder ondervond. Ook hij stapte af om het euvel te verhelpen. Blekemolen kwam op 1 ronde achterstand te liggen en van der WUlp op drie. Inmiddels hadden Laequehaye en Severgnini het tempo versneld en beiden passeerden Wals, die daardoor op de 4e plaats terecht was ge komen. Wederom bleef de stand ronden lang ongewijzigd, doch nadat 40 K.M. achter den rug waren, kreeg ook Ronsse van Metze zijn eersten lap. Op de helft van den afstand luidde de stand: Aan den kop Metze, op 20 Meter Severgnini. op 20 Meter achter den Italiaan Wals, op ruim een halve baan achter Metze Laequehaye, met 1 ronde achterstand Blekemolen, met 2 ronden achterstand Ronsse en met 3 ronden achter stand v. d. Wulp. Enkele ronden nadat de 50 K.M. achter den rug waren, steeg Wals af en ook Ronsse bleek het met zijn machine te kwaad te hebben. Vijftig ronden voor het einde, dus toen de 75 K.M. er op zaten, was de stand: Aan den kop Metze, op 20 Meter Severgnini, op een halve baan Laequehaye, op 1 ronde Blekemolen, op 6 ronden van der Wulp, op 10 ronden Wals, op 13 ronden Ronsse. De laatste stapte 35 ron den voor het einde definitief af. De strijd ging nu alleen nog tusschen Metze, Severgnini en Laequehaye, waarvan de laatste een halve ronde op zijn beide concurrenten achter was. Voor Metze lag van der Wulp. De Hollander gaf den Duitscher telkens feilen strijd, wanneer deze passeeren wilde. Door den voortdurenden strijd was Metze tenslotte zoo vermoeid geraakt, dat toen Severgnini zijn kans gekomen zag, hij zonder veel moeite de leiding van Metze overnam. En de Italiaan dezen wed strijd won, terwijl Laequehaye nog den Duit scher de tweede plaats afsnoepte. Het eindresultaat was: 1. Severgnini (Italië) tijd 1 uur 18 min. 13 sec.; 2. Laequehaye (Frankrijk) op 60 Meter; 3. Metze (Duitschland) op 200 Meter; 4. Bleke molen (Holland) op 1 ronde en 10 Meter: 5. Wals (Nederland); 6. van der Wulp. Severgnini maakte onder luide toejuichingen een eereronde, evenals Blekemolen, die een moedige race had gereden. In den beslissenden rit won Scherens van Richter, zoodat de wereldkampioen alle ritten gewonnen had. Tijd 12 sec. Einduitslag: 1. Scherens (België) 5 punten; 2. Gerardin 6 punten; 3. Richter 7 punten; 4. Michard 8 pnt.; 5. van Egmond 9 pnt.; 6. y. d. Heuvel 10 pnt. NEURENBERG, 21 Aug. (D.N.B.) Woensdag avond, even na 10 uur, is brand uitgebroken in een groote papierfabriek in het Noord-Oosten der stad. Door de lichte brandbaarheid van het aanwezig materiaal, greep de brand met angst wekkende snelheid om zich heen. De spoedig aangerukte brandweer gelukte het den brand gedeeltelijk te loealiseeren, doch later brak weer op andere plaatsen opnieuw brand uit. Tegen middernacht was de fabriek nog één groote vuurzee. PRAAG, 21 Aug. (Reuter). In een leemgroeve in de nabijheid van Bruenn stortte plotseling een 4 M. hooge en 15 M. lange leemen muur in. Hierdoor werden vijf arbeiders bedolven. Twee hunner konden worden gered, terwijl de overige drie den dood vonden. Naar het Handelsblad verneemt, heeft het be stuur der „Vereeniging van Tilburgsche fabrikan ten van wollenstoffen", aan de arbeidersorgani saties schriftelijk bericht, dat de algemeene le denvergadering zich accoord heeft verklaard met de in de laatste instantie ingediende voorstellen van „St. Lambertus" en „Unitas", met dien ver stande, dat bij de toepassing der loonsverlaging van 5 pCt. op de uurloonen, de afronding niet naar boven, doch in centen naar beneden ge schiedt. De periodieke verhooging voor mannelijke ar beiders beneden 24 jaar en voor vrouwelijke ar beiders beneden 19 jaar wordt gedurende twaalf maanden tot 1 cent beperkt. De uur-, stuk- en weekloonen voor de arbei ders en arbeidsters worden verlaagd met 5 pCt., in dien zin, dat wat betreft de uurloonen, de afronding in centen naar beneden geschiedt. De nieuwe minimum-uurloonen worden voor mannelijke arbeiders van 24 tot 60 jaar vastge steld op 41 resp. 43 cent. Vertrouwd wordt, dat nu geen conflict zal uit breken. In verband met de vanwege de Fabrikanten- Vereeniging ontvangen definitieve loonvoorstel- len en den ernstigen toestand in de wollen- stoffen-industrie heeft het dagelijksch bestuur van den Ned. R. K. Textielarbeidersbond St. Lambertus zijn hoofdbestuur en het advies college, bestaande uit de vertegenwoordigers van alle afdeelingen in den lande, telegrafisch tot een dringende vergadering bijeengeroepen op morgen te Utrecht. Deze vergadering wordt belegd teneinde het standpunt van den bond ter. opzichte van de gewijzigde voorstellen der werkgevers te bepalen. Onder groote belangstelling had Woensdag op de Nieuwe Oosterbegraafplaats te Amsterdam de teraardebestelling plaats van het stoffelijk over schot van Joh. C. Herbschleb, in leven oud concertmeester van het Concertgebouworkest, Onder de aanwezigen merkten wij op den heer M. Boissevain, bestuurslid van het Concertge bouw, mevrouw H. van Dam van Ysselt, referen daris van Kunstzaken, den heer Anton Tierie. den dirigent Alph. Vranken, een deputatie van Toonkunst, vele leden van het Concertgebouw orkest en andere musici. De kist was bedolven onder een schat van bloemen en kransen. De heer Boissevain sprak namens het bestuur van het Concertgebouw. Nog maar kort geleden, zoo zeide spr., namen wij afscheid van dezen eminenten kunstenaar en reeds thans staan wij aan zijn groeve. Wij hadden gehoopt dat hij nog vele jaren van zijn zoo welverdiende rust zou mogen genieten, doch het heeft niet zoo mogen zijn. Zijn scheiden van het orkest viel hem zwaar. Hij hield van zijn werk als geen ander. Wij zullen hem blij ven gedenken als een harden werker ,een uit stekend musicus en een man die het orkest heeft helpen groot maken. Hij ruste in vrede. Vervolgens sprak de heer Poppelsdorff na mens de vereeniging „Caecilia", waarvan de heer Herbschleb gedurende twee en twintig jaar voorzitter is geweest. Tenslotte voerde de heer Dr. W. J. H. Masch- haupt het woord als leerling van den heer Herbschleb. De schoonvader van den overledene dankte voor de betoonde belangstelling. Op 29 Augustus a.s. des middags te 3 uur zal in het Carlton Hotel te Amsterdam een bijeen komst worden gehouden in verband met den verkeerstoestand in de omgeving van Broek in Waterland, in het bijzonder op den Broeker- meerdijk. 'in deze bijeenkomst, waarvoor zijn uitgenoodigd de burgemeesters van de gemeen ten, gelegen in het Waterland, de A.N.W.B., het Bestuur van de Kamer van Koophandel te Hoorn, de K.N.A.C. en eenige organisaties van autobushouders, transportondernemers en auto- busdienst-ondememers, zal de burgemeester van Broek in Waterland, de heer P. J. Peereboom, de noodzakelijkheid van de verbetering van den Broekermeerdijk aan de orde stellen. Ass. Gas l-)i Chic. Milwaukee 2% Gen. Gas Idem A VA Great North. 21 Nat. Cash 17 Wabash 2 Am. Car 2214 Cities Service 2lA Mac Keesport 118 Missouri Kansas 4 A Nat. Steel 65 !4'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4