Het Britsche kabinet heeft vergaderd r De ontketende cultuurstrijd in Duitschland De Amerikaansche neutraliteit Het nieuws van heden WAPENEMBARGO NIET OPGEHEVEN GEWICHTIG DOCUMENT VAN KARD. SCHULTE 9 TOESTAND MGR. JANSEN DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1935 Ochtendblad Geen enkele wijziging in de Engelsche politiek Dr. Goebbels gaat spreken Uitsluiting van alle politiek De groote manoeuvres in Italië begonnen De instorting te Berlijn BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SpAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19503 Nauwste samenwerking met Frank rijk om tot een vreedzame op lossing te komen in over leg met Italië Sir Samuel Hoare Nu weer een scherp artikel tegen Engeland De verwonding van consul Falconi Het Amerilcaansche jacht Vamariedat aan de zeilwedstrijden in Engeland heeft deSgenovien, wordt te Southampton aan boord van 'n Oceaanstoomer geheschen, om als vrachtgoednaarsün Heiimt teruaJte keereu Het door den Senaat aangenomen neutraliteitsontwerp verworpen Over opbouwenden arbeid Karakteristiek van den toestand en taktische aanwijzingen voor het voeren van den strijd Kardinaal Schulte, Aartsbisschop van Keulen wezen van den godsdienst, van het christen dom, der erfzonde, zonde en boete en andere objecten der christelijke geloofs- en zedenleer, er niet toe laten verleiden, de grenzen van onze taak ook onzerzijds te overschrijden en in preeken, godsdienstonderricht of bij gele genheid van ander, ons tot plicht gesteld onder richt der geloovigen, aangelegenheden te be handelen, voor welke noch de Kerk, noch Haar priesters verantwoordelijk zijn of waarvoor zij tegenover de geloovigen geen opheldering schuldig zijn. Deze regel moet tróuw worden opgevolgd. Dan zal men ons geen verwijt kun nen maken van misbruik van den heiligen dienst voor politieke doeleinden. In eenheid en eendracht zal de clerus alle offers brengen, om verder de leer van de navolging van Christus aan het volk te verkondigen, om op deze wijze te dienen de eere Gods en het heil der menschheid. 1 De opengescheurde voorsteven van de Laurenticm die op de Iersche zee in botsing kwam met de „Napier" Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiii| In het Noordelijk grensgebied in de omgeving van Bolzano Een derde slachtoffer CHOLERA-EPIDEMIE SPECIAAL VOOR U DAMES is de rubriek WAT DE TONG STREELT (pag. 4) NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct, Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. LONDEN, 22 Aug. (Reuter). De kabinetsraad is hedenmiddag half vijf beëindigd. Een nieuwe bijeenkomst van het kabinet is niet te verwachten voor de bijeenkomst van den Volken- bondsraad. MacDonald verklaarde: ,,Wij heb ben de kwestie kalm, koelbloedig en rustig opgenomen en hebben een helder inzicht van hetgeen gedaan moet worden." Baldwin zal hedenavond nog naar Aix les Bains terugkeeren en ook de overige ministers zullen hun vacantia hervatten. In tegenstelling tot de oorspronkelijke aan kondiging, is over de buitengewone kabinets- zitting van heden geen officieel communiqué Uitgegeven. In wei-ingelichte kringen verluidt echter, dat het kabinet tot de volgende be sluiten is gekomen: I. Het kabinet keurt in elk opzicht de na het einde van de Parijsche conferentie van drie uitgegeven verklaring goed, dat de Britsche re geering in voortdurend contact zal blijven met de Fransche regeering en ten nauwste zal blij ven samenwerken en dat beide regeeringen tot de zitting van den Volkenbondsraad op 4 Sep tember as. zullen blijven voortgaan met de pogingen langs diplomatieken weg in overleg met Italië te onderzoeken welke mogelijkheden voor een vreedzame oplossing er nog bestaan. 2. Het kabinet heeft verder besloten, zijn beslissing van Juli j.L tot het voorloopig weigeren van uitvoervergunningen voor wa pens naar Abessinië en Italië, te handhaven. Dit zou echter niet beteekenen, dat het ver bod tot September a.s. van kracht zal blij ven. De Minister van Buitenlandsche Zaken Sir Samuel Hoare is met de behandeling van deze kwestie belast. 3. Het kabinet stelde zich op het standpunt, dat er geen aanleiding was voor een wijziging van de reeds bij tal van gelegenheden vastge stelde politiek der Britsche regeering tegen over den Volkenbond en de grondslagen van Genève. In Engelsche kringen verwacht men voor de volgende dagen geen nieuwe ontwikkeling. Er is geen tijdstip voor een volgende kabinetszit ting vastgesteld. De beschouwingen in de avondbladen zijn eveneens geschreven voordat bijzonderheden omtrent het resultaat der kabinetsbesprekingen bekend waren. De „Star" schrijft, dat de houding van Frank rijk een beslissende factor voor de Britsche politiek blijft. Naar de meening van vele mi nisters is de handhaving van een nauwe Fransch-Engelsche samenwerking de eenige grondslag voor het behoud van den vrede in Europa. Zonder Frankrijk zou noch Engeland, noch de Volkenbond iets kunnen doen om Italië tegen te houden, aangezien naast Engeland alleen maar Frankrijk over een behoorlijke vloot beschikt. Als men zich echter geheel op de Franschen verlaat, is dat bijna een uit- noodiging aan Frankrijk om de oogen te slui ten Voor de eerzucht der Italianen. In Frank rijk bestaan bij de linkerzijde en in de koloniën sterke stroomingen tegen een aanval op Abes sinië. Wanneer Engeland krachtige leiding geeft zou dat van groot nut kunnen zijn. De Ita- liaansche regeering speelt met het denkbeeld, Abessinië van zee uit te blokkeeren. Dat is een zeer ernstig punt, want Italië zal misschien voor zijn vloot het recht opeischen, alle bui tenlandsche schepen met ladingen voor Abes sinië te doorzoeken. De „Evening Standard" doet opnieuw een be roep op den Volkenbond, doch betwijfelt of de Volkenbond wel tot een eenstemmig besluit in zake de toepassing van sancties zal kunnen komen. De „Evening News" is van meening, dat voor Engeland de Engelsche belangen boven die van den Volkenbond gaan en maakt er bezwaar tegen, dat men Engeland de rol wil laten spelen van den hoogsten politie-agent van de organen van Genève. Het „Giornale d'Itélia" schrijft heden in een hoofdartikel, dat het zich gisteravond gewend heeft tot het vriendschappelijk gezinde deel der Britsche natie. Vandaag richt het zich echter tot de Britsche pacifisten, tot het uiter ste en tot de onverdraagzamen. die de Brit sche regeering willen dringen op den weg van een gevaarlijke houding en acties tegen Italië. Het Italiaansche blad verklaart, dui delijke taal te willen schrijven, opdat de heele wereld wete, wie verantwoordelijk is voor elke te vinden oplossing en welke conseauenties elke actie tegen de Italiaansche belangen kan uitlokken. Naar aanleiding van den eisch van sommige bladen, dat de Britsche regeering het wapen, embargo voor Abessinië zal opheffen, schrijft het „Giornale d'Italia". dat de vrije uitvoer van wapenen naar Abessinië een schending is van het verdrag van 21 Augustus 1930, dat speciale voorwaarden en beperkingen bevat, waaronder Engeland wapenen en oorlogsmate riaal aan Abessinië mag leveren. De andere maatregel, dien de vrienden van Abessinië eischen, n.l. de sluiting van het Suezkanaai, zou een onduldbare schending zijn van de conventie van 1888. die geheel van kracht blijft ondanks het Volkenbondspact, omdat het Convenant deel uitmaakt van het Verdrag van Versailles, waarvan artikel 283 de geldigheid van de conventie bevestigt. Alle andere maatregelen, die men verder tegen Italië eischt, zooals het toepassen van sancties zouden oorlog beteekenen. „Het is thans duidelijk" gaat het Italiaansche blad voort „dat de Britsche bladen, die de apostels zijn voor het toepassen van sancties, op oorlog aanstaren. De oorlog zou uit Afrika naar Europa overslaan en van Europa naar de andere werelddeelen. waar de groote mogendheden, die zich be dreigd zouden voelen, tot bepaalde sancties ten behoeve van hun verdediging zouden overgaan." Het zou een genadelooze oorlog ter land, ter zee en in de lucht worden, een wanhopige oor. log van een strijdbaar volk, dat zijn recht, zijn leven en zijn eer zou verdedigen, die geen mindere beteekenis hebben dan zijn dagelijksch brood. Dit is geen dreigement, maar een ant woord op de dreigementen van anderen. Niemand in Italië wil aan het Britsche Rijk raken, maar iedereen in Italië verwacht, dat Engeland Italië met rust zal laten en het geen hindernissen in den weg zal leggen, aangezien Italië het voorbeeld en de methoden van En geland volgt en zich tracht te verzekeren van gebieden, waar het nuttig werk zal kunnen doen en bovendien de veiligheid zal kunnen bevorderen. Niets zal Italië van zijn weg kun nen tegenhouden. LONDEN, 22 Aug. (Reuter). Italië heeft de Britsche en Fransche regeering nog niet offi cieel medegedeeld of het vertegenwoordigd zal zijn op de vergadering van den Volkenbonds raad 4 September a.s. PARIJS, 22 Aug. (A.N.P.). Minister-president Laval heeft heden een onderhoud gehad met den Italiaanschen ambassadeur te Parijs Cer- ruti. ADDIS ABEBA, 22 Aug. (A.N.P.). Het Ita liaansche gezantschap te Addis Abeba deelt of ficieel mede, dat de Italiaansche consul Baron Muzzi Falconi zich bij het schoonmaken van zijn geweer een verwonding in de liijkerlong heeft toegebracht. Zijn vrouw, die hem op de reis begeleidde, vond hem bloedend nabij het kamp, dat hij alleen verlaten had. De Italianen ver klaren, dat er van een politiek incident geen sprake is. De toestand van den consul is voor loopig niet zorgwekkend. Majoor Cimmaruta, die commandant was van den Italiaanschen post te Oeal-Oeal tijdens het incident, dat aanleiding was tot de verscherpte wrijving tusschen Italië en Abessinië, is naar Bern vertrokken, waar hij gehoord zal worden door de gemengde commissie, die een onder zoek naar het incident van Oeal-Oeal instelt. LONDEN, 22 Aug. (Reuter). Vier watervlieg tuigen van het onlangs van Engeland naar Malta vertrokken 202e eskader van de Britsche lucht macht, zijn een oefenvlucht begonnen in het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee. Van daag zijn zij te Cattaro aangekomen en via Korfoe, Athene, Cyprus en Haifa zullen zij naar Kreta terugkeeren, waar zij op 31 Augustus verwacht worden. Verder zullen drie watervliegtuigen op 3 Sep tember van Engeland naar Basra vertrekken, waar zij het Britsche eskader in de Perzische Golf zullen aanvullen. WASHINGTON, 22 Aug. (Reuter). De commissie voor buitenlandsche zaken van het Huis van Afgevaardigden, heeft het Neutraliteits-ontwerp. dat door den Senaat was aangenomen, verworpen en verwezen naar een subcommissie, welke de amende menten zal bestudeeren, welke het ontwerp aannemelijk zullen maken. Het Amerikaansche Staatsdepartement doet groote moeite, het door den Senaat aangeno men voorstel inzake de toekomstige neutrali teitspolitiek van Amerika aldus gewijzigd te krijgen, dat het Witte Huis de bevoegdheid krijgt, wanneer en tegen welken staat verbods maatregelen zullen worden toegepast. Op het Witte Huis hebben vandaag langdu rige besprekingen plaats gevonden tusschen President Roosevelt, Staatssecretaris Oordell Huil en den voorzitter der hoofdcommissie voor buitenlandsche zaken. Deze bespreking heeft geleid tot een poging, een compromis te zoeken tusschen 't Huis van Afgevaard. en den Senaat, waardoor de beslissing niet alleen over een wapen-embargo, doch ook over credieten aan oorlogvoerende staten en het verbod daarvan aan den President zou blijven. In officieele kringen staat men op het stand punt, dat het volkomen verkeerd zou zijn, Ame rika de handen te binden, zooals geëischt wordt door den Senaat en een groot deel van de Ame rikaansche pers, die zich niet erom bekommeren, of in andere werelddeelen de oorlogsfurie raast en alleen belang erbij meenen te hebben, Ame rika buiten toekomstige oorlogen te houden. Deze kortzichtigheid belemmert naar de mee ning in officieele kringen de Vereenigde Staten elke poging om invloed te oefenen tot het voorkomen van oorlogen. Bovendien maakt zij Amerika, wanneer eenmaal een oorlog is uit gebroken, volkomen machteloos. Elke oorlog voerende staat, die een Oceaan of een gedeelte van een Oceaan beheerscht, kan voorschriften uitvaardigen, die eiken handel onmogelijk ma ken en Amerika zou noch kunnen protesteeren, noch onderhandelen, aangezien de grenzen van zijn actie waren vastgelegd, indien het voorstel van den Senaat in werking zou treden. Een ander neutraal land, b.v. Japan, zou de door Amerika niet onmiddellijk af te zetten waren voor een spotprijs opkoopen en met winst aan de oorlogvoerenden of aan andere neutralen verkoopen, Amerikaansche schepen zouden in hun thuishavens opliggen. De Amerikaansche souvereiniteit zou zoo goed als nihil zijn en niemand zou er voordeel bij hebben. Deze over wegingen zijn belangrijker dan de strijd over de kwestie, dat de aanvaller zoo moeilijk is vast te stellen. Ook zou dit voorste] van den Senaat Amerika niet tegen een oorlog kunnen bescher men. BERLIJN, 22 Aug. De volgende plenaire zit ting van het internationale congres voor Straf recht zal morgen in het gebouw van de Kroll- opera worden gehouden. Bij die gelegenheid zal rijksminister Dr. Goebbels den buitenlandschen gasten een over zicht geven van den opbouwenden arbeid van .den nationaai-soeialistischen Staat. De Aartsbisschop van Keulen, Z. Em. Kardinaal Karl Schulte, heeft een vermanenden brief ge richt tot de priesters van zijn Aarts bisdom, waarin aanwijzingen wor den gegeven over het voeren van den strijd tegen de huidige vijan den van het christendom. De ka tholieke geestelijkheid, zegt de Op perherder, welke van Christus de opdracht heeft gekregen, het chris telijke geloof goed te verkondigen en te verdedigen, gaat een zwaren strijd tegemoet. Alles, wat eeuwen lang aan aanklachten en beleedigingen tegen het christendom en de Katholieke Kerk werd ingebracht en reeds tallooze malen is weerlegd, alles wat er maar, uitgaande van verkeerde premissen, aan val- sche consequenties kan worden getrokken, schijnt in de openbare en geheime aanvallen samengeperst te worden, waarmede de kudde van Christus in deze dagen wordt bedreigd. In groote mate verbreiden pers en literatuur de religieuze dwalingen ook onder ons eigen katholiek volk. Ja, de misvorming der christe lijke begrippen, waardoor men de katholieke volwassen en jeugdige personen poogt in ver warring te brengen dringt diep door tot in alle publicaties, waarop honderdduizenden van geloovigen als leden van gedwongen organi saties gedwongen geabonneerd moeten zijn en nog verder, dringt zelfs door tot in scholen en opleidingsinstituten, wier bezoek verplichtend is gesteld. Daarbij komt, dat hoe langer hoe meer de mogelijkheid verdwijnt, om op deze plaatsen tegen de religieuze dwalingen op te treden en het geloof te verdedigen ten overstaan van die menschen, die bovenbedoelde publicaties moeten lezen. Bijna alléén het kerkgebouw blijft nog open voor afweer, die onze plicht is. Bijna heel de last van dezen strijd ligt op de schouders van de zielzorgers en godsdienst leeraren. In deze gebeurtenissen, in dit lijden gaat het woord van den Heiland in vervulling: „De leer ling is niet beter dan de meester." Derhalve moet de clerus ook in het voeren van den af- weerkamp den Meester navolgen. Daarom moet voor de geestelijkheid ook de wijze waarop zij in deze zware tijden voor de waarheid getui genis aflegt en opkomt tegen de religieuze dwaling, overeenkomen met dit voorbeeld van den Goddelijken Meester. Deze wist van geen toegeven, van geen compromissen, wanneer het ging om het Rijk Gods en om de onaan tastbaarheid der Goddelijke waarheid. Maar nooit kwam een geprikkeld, beleedigend woord over zijn lippen. De H. Paulus geeft in zijn brief aan de Romeinen (XII, 21) de richting aanwijzende vermaning voor het voeren van den strijd: „Laat U niet door het kwade over winnen, maar overwint het kwade door het goede." Omdat heden in vele gemeenten op uiter mate treurige wijze zelfs de verkondiging van het woord Gods wordt gecontroleerd, mag de clerus bij den afweer van matelooze anti-chris telijke aanvallen zich nooit laten prikkelen tot onzakelijkheid en moet alles vermijden, wat men zou kunnen uitleggen als een niet ge oorloofde politieke uiting. Laten wij ons ook door het treurige feit, dat mannen van het politieke leven zich steeds weer in het openbaar met hun aan Christus' Kerk vijandige leer op het gebied van den godsdienst begeven en ten overstaan van ge- loovige christenen volslagen onhoudbare en willekeurige begrippen verkondigen over het Deze proclamatie van Kardinaal Schulte, welke door het Katholieke Internationale Persgenootschap is verbreid, (in Duitsch land mag zij niet worden gepubliceerd) is een document van de allergrootste betee kenis, zoowel door de daarin gegeven ka rakteristiek van den toestand als door de taktische aanwijzingen voor den strijd. De macht en de terreur van den vijand zijn zóó groot, dat de hoofdtaak der Kerk: het bewaren en verdedigen van het ge loofsgoed, tot inzet van den strijd is ge worden. De Kerk in Duitschland strijdt onder gewel dige moeilijkheden in den geest van offer en overgave alléén voor het bewaren en verdedi gen van het geloof. De hoop van den natio naai-soeialistischen vijand, van Haar stappen te kunnen verwachten met politieke neven bedoelingen zal ijdel zijn en blijven. i -V- SSS 8§ Verwachting: Zwakke tot matigen, Oos- telijke tot Zuidelijken wind, helder tot H licht of half bewolkt, droog weer, warm. Verdere vooruitzichten: Weinig verande- |j ring. H illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli ROME, 22 Aug. De groote manoeuvres van het Italiaansche leger zijn vandaag in het Noordelijke grensgebied begonnen. Zij zullen zich voornamelijk afspelen in de omgeving van Bolzano in Zuid-Hrol en hebben ten doel de toepassing bij den aanval van groote een heden met mobiele divisies, teneinde de vijan delijke stelling te nemen en het reeds door het ingrijpen van vliegtuigen vertraagde samen voegen van den vijand te verhinderen. Voor beide partijen geldt, dat de mobilisatie onverwachts wordt aangekondigd en dat de vijandelijkheden onmiddellijk beginnen. Groote eenheden hebben de grens bereikt. Bombarde mentsvliegtuigen hebben groote schade aange richt op de wegen naar de etappes, voorname lijk op die der blauwe partij, die tot taak heeft aan te vallen. Het is de taak der roode partij, de grensstellingen tot het uiterste te verdedi gen. Beide partijen hebben bovendien tot taak, na te gaan welke krachten en eenheden in verband met den aard van het terrein en de omstandigheden met het meeste effect ge bruikt kunnen worden. BERLIJN, 22 Aug. Vanmiddag om 12 uur waren 48 uren verloopen sedert het ontzettende instortingsongeluk bij den aanleg van de on- dergrondsche spoorbaan in de Herman Goe- ringstrasse. Ondanks alle denkbare pogingen is het ook tot vanmiddag niet gelukt de bedolven perso nen te benaderen. Of het nog gelukken zal hen levend te bergen is een kwestie, welke door niemand kan worden beantwoord. Het lot van de verongelukten hangt af van de omstandig heid of voldoende holle ruimte in de schacht aanwezig is. Tot nu toe heeft men nog geen spoor van de bedolven personen gevonden. Ook vanochtend hebben weer verschillende autoriteiten het ter rein van het ongeluk bezocht. BERLIJN, 22 Aug. Op het terrein van den brand heeft men vandaag het tweede, geheel verkoolde lijk gevonden van een der bedienden van een exposeerende firma. Waarschijnlijk betreft het hier den ingenieur George Veth van de A .E.G. In het geheel zijn dus, tot nu toe drie doo- den te betreuren bij den brand op de Radio tentoonstelling. Naar het blad „Shoenpao" bericht, is te Tsoen Hoea in de gedemilitariseerde zóne van Noord- China een cholera-epidemie uitgebroken, welke tot nu toe reeds meer dan. 50 slachtoffers heeft geëischt. Het Britsche kabinet heeft vergaderd; het wa penembargo zal niet worden opgeheven; de En gelsche politiek blijft onveranderd; in nauwste samenwerking met Frankrijk zal in overleg met Italië naar een vreedzame oplossing van het conflict worden gezocht. Het door den Amer. Senaat aangenomen neu traliteitsontwerp is door de commissie voor buitenl, zaken van het Huis van Afgevaardigden verworpen. Bij den brand te Berlijn is een derde slacht offer te betreuren. Terrein beschikbaar gesteld voor den aanleg 'Terreinen beschikbaar gesteld voor den aanleg hoven. Doodelyke aanrijding bij Schaik. Commissie voor de handelsbetrekkingen van Ncd.-Indië met China geïnstalleerd. Grootsch havenplan te Hilversum. New Yorksche Beurs: Na vaste opening reactie, slot verdeeld. Nadat Donderdagnacht, zooals reeds gemeld, door hevige benauwdheden de toestand van Z. H. Exc. den Aartsbisschop, Mgr. J. H. G. Jan sen, een inzinking had vertoond, maakte de patiënt het Donderdag weer iets beter. Stand op Vrijdag 1 uur v.m.; 759.4 Vorige stand: 762.7

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1