KRUIPT ENGELAND IN ZIJN SCHULP Exweto PRIJS f 102.50 Katoenindustrie in Ned. Indië OOGENSCHIJNLIJK GEEN BESLISSING VESTIGINGSONDERZOEK GEREED VUURZEE TE BEESD Centraal Reis-Adres der Vereen. Kath. Pers VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1935 HONDERD METER BOVEN DEN WATERSPIEGEL Officieel nog hoop op vrede De leger-discipline in Japan ln verband met den moord op generaal Nagata Het textielconflict te Tilburg R.K. Textielarbeidersbond „St. Lambertus" aanvaardt de voorstellen van de werkgevers Een Résumé-rapport van de Textielcommissie is thans verschenen Proefbedrijf op Java wordt voorbereid H. M. DE KONINGIN BLIJFT IN SCHOTLAND Ook op Haar verjaardag niet in Nederland Boerderij in de asch gelegd Vijf woningen'in de asch gelegd UIT HET MIJNBEDRIJF Toestand der steenkolenmijnen in Limburg over Juli ONBEWAAKTE OVERWEG Boerenwagen bij Raamsdonk door trein gegrepen HET ARBEIDSCONFLICT TE GOUDA Personeel wijst de voorstellen af WETHOUDERSVERKIEZING IN GOUDA De katholieken nemen genoegen met één wethouder OPENLUCHTSPEL EINDHOVEN De Zeven Blijdschappen van Maria Een proefbedrijf Onvermoeid verder Vanaf 15 Sept. heeft men voor Duitschland een pas noodig INBRAAK IN LANDHUIS TE AALST Berucht Eindhovenaar gearresteerd Boeren en Tuinders Onderlinge Afd. L.T.B. DE OVERSTROOMING IN CHINA Ned. Kinabureau stelt 1000 k.g. kinine beschikbaar SMOKKELELLENDE Audiëntie LATE VACANTIE - HEERLIJK COMFORT Een foto genomen tijdens een van onze, drie-daagsche Exweto-trips, op de Citadel van Dinant. Deelnemers aan onze Exweto -reizen kunnen mededingen aan onze speciale Exweto-foto-prijsvraag. Deze fo to werd ingezonden door N. Rouwendaal te Krommenie Na de mislukking van de drie-mogend- heden-conferentie te Parijs, waar de Italiaansche gedelegeerde, baron Aloisi op last van Mussolini geen ge noegen mocht nemen met zóó verregaande concessies aan Italië als gewoonlijk slechts met een oorlog bevochten kunnen worden, zijn de Engelsche ministers uit hun vacantie-oorden naar Londen getogen om zich te beraden over wat Engeland nu te doen stond. Dit beraad heeft lang geduurd. Men meende te weten, dat er verschil van meening in den boezem van de Britsche regeering zelve zou bestaan over de ten opzichte van Italië aan te nemen houding, indien het tot een oorlog tusschen Mussolini en den Negus van Abessinië mocht komen. Een deel der ministers zou verlangen dat Engeland niet alleen uit Volkenbonds-enthou- siasme, maar ook uit welbegrepen eigenbelang sanctie-maatregelen zou moeten nemen tegen Italië, ook al zouden aan zulke maatregelen ernstige risico's verbonden zijn, terwijl een an der deel der ministers de opvatting zou zijn toegedaan, dat Engeland niet bij machte zou zijn zich de luxe te permitteeren om met Italië in openlijk conflict te komen. Of er zulk een verschil van meening in het Engelsche kabinet heeft geheerscht, daarvan is in ieder geval naar buiten niets gebleken, evenmin als er of ficieel iets gebleken is van gewichtige positie ve besluiten, welke in den langdurigen kabinets raad zouden zijn genomen. Wanneer men be denkt., dat volgens veler vrees of verwachting de Engelsche regeering van plan was het wapen embargo voor Abessinië op te heffen, een eco nomisch boycot tegen Italië in te stellen, het gebied rond het Tsana-meer te bezetten en pressie uit te oefenen op Egypte om het Suez- kanaal te sluiten, alsmede den Volkenbond tot een veroordeeling van Italië en het toepassen van sancties te dwingen, dan zou men geneigd kunnen zijn te meenen, dat Engeland, ondanks zijn verzekeringen streng vast te zullen houden aan de Volkenbondspolitiek, Genève heeft ver loochend en uit beduchtheid voor complicaties in zijn schulp ig gekropen en Italië in Abessi nië zijn imperialen gang zal laten gaan. Im mers de Britsche kabinetsraad heeft zelfs niet besloten tot het opheffen van het wapenem bargo ten gunste van Abessinië, ofschoon dit wapenembargo, dat zoowel voor Abessinië als voor Italië geldt, in feite ten nadeele van het muniüie-behoevenae Abessinië en ten voordeele van het welbewapende Italië is. Men mag zich echter door den uiterlijken schijn niet laten bedriegen. De Engelschen zijn lang geen domme diplomaten. Al lijkt een Italiaansch-Abessinische oorlog ook niet meer te vermijden, uitgebroken is hij echter nog niet. Engeland zou dus moeilijk eenige sanctie-beslissing kunnen nemen, vóór het Italiaansch-Abessinisch conflict tot een oorlog is uitgegroeid, want door vooruit te loo- pen op den feitelijken toestand, zou het den vrede bij voorbaat in gevaar brengen en een oorlog provoceeren. Officieel houdt dus de En gelsche regeering vooralsnog vast aan de illu sie, dat een Italiaansch-Abessinische oorlog nog te vermijden is. en zij wil niets doen om die illusie nu reeds uit de wereld te helpen. Van daar dat zij zelfs het wapenembargo heeft ge handhaafd, want een opheffing daarvan ten gunste van Abessinië zou door Italië ongetwij feld opgevat worden als een openlijk onvrien delijke daad. Engeland wil den Volkenbonds raad van 4 September en de Vol^enbondsverga- dering van 9 September afwachten, omdat het niet buiten den Volkenbond om op eigen ge legenheid den uiterst precairen toestand wenscht te verscherpen, zoolang formeel en officieel de mogelijkheid tot een vreedzaam vergelijk met Italië nog open staat. Men mag echter veilig aannemen, dat het Britsche kabinet, dat den toestand ernstig heeft bestudeerd, nu reeds zijn houding heeft bepaald ten opzichte van alle eventualiteiten, welke zich kunnen voordoen, en dat het die houding, welke het op het oogen- blik uit opportunistische overwegingen nog ge heim houdt zal bekend maken, zoodra de ge beurtenissen het daartoe zullen dwingen. Enge land, dat niet alleen met Afrika en Europa, maar ook met zijn dominions en met het Verre Oosten heeft rekening te houden, zal, hoezeer het uit welbegrepen eigenbelang ook het gezag van den Volkenbond verdedigt, wel niet ge neigd zijn om het op een oorlog met Italië te laten aankomen, te minder, daar Frankrijk al thans tot nu toe zich slechts schijnt te willen bepalen tot het doen van pogingen om een eventueel uitgebroken Italiaansch-Abessinischen oorlog te localiseeren, zoodat Europa er niet rechtstreeks bij betrokken zal worden. Of Frank- TOKIO, 22 Aug. (A.N.P.) De minister van Oorlog Hajasji had heden een bespreking met den oud-minister van Oorlog en lid van den militairen raad, Generaal Araki, over de maat regelen tot het brengen van eenheid in de con trole op het leger en de versterking van de dis cipline, in verband met den moord op luite nant-generaal Nagata. Ook verschillende kwes ties betreffende de militaire opleiding en de moreele voorbereiding voor den militairen dienst werden besproken, en naar verluidt zouden de beide generaals tot volledige over eenstemming zijn gekomen. rijk bij machte zal zijn en uiteindelijk ook den wil zal handhaven om zich hiertoe te bepalen, is een tweede. Volgens Gayda in de „Giomale d'Italia" zal Italië een ieder, die Mussolini's imperialistische plannen op welke wijze dan ook dwarsboomt, als een vijand beschouwen en zoo noodig niet terugschikken voor de uiterste con sequentie van een algemeenen wereldoorlog. Dit is een zeer ernstig en ook een zeer lichtvaardig dreigement, dat althans den schijn wekt, dat Italië zoo zelfverzekerd is als Duitschland in 1914. Het politieke abces van het Italiaansch- Abessinisch conflict groeit snel en maakt den indruk van een kwaadaardig kankerachtig ver schijnsel. Wanneer het doorbreekt, kan of het Mussolinische Italië, of de Volkenbond, of de wereldvrede of het prestige van Engeland en Frankrijk, of de cultureele en politieke wereld hegemonie van Europa er aan sterven. Maar wat er ook moge gebeuren, iets goeds is er niet van te verwachten. In de Donderdagmiddag te Utrecht ge houden hoofdbestuursvergadering van den Ned. R.K. Textielarbeidersbond „St. Lam bertus" en de gehouden vergadering van het advies-college van den bond, bestaande uit de afgevaardigden van alle afdeelingen in den lande, is de situalfc in de wollen- stoffenindustrie te Tilburg onder het oog gezien en besproken. De bondsvoorzitter bracht uitvoerig ver slag uit van de onderhandelingen. De afge vaardigden gaven hun afkeuring te kennen, dat de werkgevers het voorstel der arbeiders organisaties niet ongewijzigd hadden aanvaard. De beide bondsinstanties stelden zich echter unaniem op het standpunt, dat de dagelijk- sche leiding van den bond al het mogelijke heeft gedaan om uit de onderhandelingen het grootst mogelijke voordeel voor de arbeiders te behalen. De vergaderingen waren van oordeel, dat den onderhandelaars van den bond daarvoor dank toekomt. Staande voor de vraag, welk standpunt de Verschenen is een zgn. „Résumé-Rapport" van de Commissie-Menko, officieel genaamd De Textielcommissie, omtrent het door haar op Java verrichte vestigingsonderzoek voor een textielindustrie. Het eigenlijke rapport, het uitgebreide zoogenaamde Reis-rapport der commissie, voornamelijk verzameld door Prof. Wisselink en uitgewerkt op het Econo misch Instituut voor de Textielindustrie aan de Nederlandsche Handels-Hoogeschool, kan om voor de hand liggende redenen niet wor den gepubliceerd. Het onderzoek en de voorbereidingen tot een proefbedrijf voor de textielindustrie in Neder- landsch-Indië hebben langer geduurd, dan ver wacht was. In het kort kan men den langeren duur terug voeren op het streven om twee be langrijke fouten, elders gemaakt, in Indië niet te herhalen. In Amerika heeft men bij de vestiging van een katoenindustrie in het Zuiden zich ettelijke ma len technisch vastgewerkt door een onvoldoend vestigingsonderzoek. In Nederland zijn, wat de katoenindustrie be- bond en bijgevolg de afdeeling Tilburg in de thans geschapen situatie dient in te nemen, meent het advies-college zoowel als het al gemeen hoofdbestuur, dat waar eenerzijds met onderhandelen behaald is, wat menschelijker- wijze gesproken bereikt kon worden; dat an derzijds door een staking de speculatieve kans misschien aanwezig is iets meer te kunnen be reiken, doch dat het ook mogelijk moet wor den geacht, dat daardoor de thans bereikte resultaten geheel of ten deele verloren gaan, afgezien van andere nadeelen, welke voor de arbeiders uit een staking zouden kunnen voortvloeien. Verder dient in aanmerking te worden ge nomen, dat de argumenten der werkgevers no pens de buitengewone moeilijkheden van bin- nenlandschen zoowel als buitenlandschen aard, niet kunnen worden ontkend en de pogingen der Tilburgsche werkgevers om daarin zon der loonsverlaging verbetering te brengen door betere contingenteering of (en) verhoo ging der invoerrechten op wollen artikelen or> een niveau, dat de concurrentie op een reëele wijze kan plaats vinden, niet zijn mis lukt. Overwegende voorts alle bijkomstige omstan digheden, komen beide instanties tot de een stemmige conclusie, dat van eventueele ver werping van het laatst gedane voorstel der werkgevers met de daaraan verbonden conse- kwéntie van een staking in deze tijdsomstan digheden, voor de arbeiders meer nadeel dan voordeel verwacht moet worden, besluiten zich bij de huidige situatie neer te leggen met dank aan degenen, die de onderhandelingen van arbeiderszijde gevoerd hebben en de Til burgsche arbeiders te adviseeren eenzelfde standpunt in te nemen. Naar wij vernemen zal H. M. de Koningin op 31 Augustus eJc. nog in het buitenland ver toeven en ditmaal op Haar verjaardag niet hier te lande aanwezig zijn. Donderdagavond omstreeks acht uur is brand ontstaan in de veenkoloniale boerderij van den landbouwer G. F. Wortelboer te Emmer Com- pascuum. De brandweer van het dorp en die uit Em- men waren spoedig ter plaatse, doch konden niet verhinderen, dat de geheele boerderij een prooi der vlammen werd. Slechts een aan de boerderij grenzend woongedeelte bleef behouden. De korenoogst ging mede in vlammen op. De oorzaak van den brand is vermoedelijk kort sluiting .De schade wordt door verzekering ge dekt. treft, groote economische fouten gemaakt, ten eerste door het scheppen van een teveel aan productie-capaciteit en ten tweede door een ge brek aan samenwerking hetgeen zich uitte in een destructieve onderlinge concurrentie en niet bereiken der voor de industrie-als-geheel-be schouwd grootst mogelijke efficiency en daar mede der laagst mogelijke productiekosten. De eerste, technische fout kon alleen verme den worden door een zeer grondig' vestigings onderzoek. De tweede, economische fout, moet van de zijde der ondernemers eener industrie voorkomen worden door te zorgen voor een breede collectieve basis hoewel in laatste in stantie alleen maatregelen der Nederlandsch- Indische regeering en o.a. een doelmatige han teering der Bedrijfsreglementeerlngs-Ordon- nantie een ongewenschten loop van zaken kun nen verhinderen. In 1932 werd in verband hiermede opgericht de „Combinatie van Nederlandsche Textielfa brieken tot eventueele vestiging van katoen- fabrieken in Nederlandsch-Indië" waarvan deel uitmaakten de volgende ondernemingen; H. P. Gelderman en Zonen N.V. Oldenzaal; N. J. Menko N.V. Enschede; N.V. P. F. van Vlis- singen en Co.'s Katoenfabrieken, Helmond; Kon. Weefgoederenfabriek v.h. C. T. Stork en Co. N.V. Hengelo (O.) De combinatie ging voor eigen rekening eerst het vestigingsonderzoek verrichten. Hiertoe zond zij in overleg met het Ministerie van Koloniën een commissie van vier leden uit bestaande uit de heeren Sigm. Menko N.Jzn., voorzitter; H. Elcker, P. Fentener van Vlissingen Pzn., en Prof. Dr. J. Wisselink. Deze commissie, offi cieel de textielcommissie genoemd, docli in de industrie beter bekend als de Commissie-Menko, vertoefde van einde Mei tot einde Juli 1934 op Java. Einde 1933 bezocht bovendien de heer Joan Geldermand, die het Résumé-Rapport mede onderteekent, Java. Men heeft zich bij dit onderzoek en nu bij de uitwerking der plannen geheel gesteld op de basis van het industrialisatie-memorandum van Prof. Wisselink later grootendeels gepubliceerd Donderdagavond is door tot nu toe onbekende oorzaak brand uitgebroken in de woning van den landbouwer T. Grenier. Het vuur greep met groote snelheid om zich heen en het duurde niet lang of de brand sloeg over naar de aan grenzende woningen. Ten gevolge van de droog te vond het vuur gretig voedsel in de vele brandbare materialen van de slechts gedeeltelijk uit steen opgetrokken huizen. Het geheele blok woningen, bestaande uit vier boerenwoningen en het huis van een tuinder, werd door het vuur aangetast. De huizen werden bewoond door den land bouwer T. Grenier, diens broer W. Grenier, de landbouwers G. H. van Beest en H. van Beu- sekom en den tuinder J. Kroeze. Hoewel de brandweer uit Geldermalsen nog ter plaatse verscheen om assistentie te verlee- nen, kon de brandweer van het dorp zelf ook met deze hulp tegen de fel oplaaiende vlammen niets uitrichten. Alle vijf woningen met bijbe- hoorende schuren en hooibergen brandden ge heel af. Van de inboedels der woningen kon slechts weinig worden gered. De schade, welke vrij aanzienlijk is, wordt niet geheel door ver zekering gedekt. Het totaal aantal arbeiders der gezamenlijke steenkolenmijnen in Limburg «bedroeg volgens opgaaf op 1 Augustus ondergronds 19168 en bo vengronds 10113. De totale productie (netto) van de gezamenlijke steenkolenmijnen in Lim burg bedroeg gedurende de maand Juli 1.058.030.821 ton steenkolen. Het aantal werkdagen waarop het bedrijf ge durende de maand Juli regelmatig werd uit geoefend bedroeg bij de onderscheidene mijnen: Staatsmijnen Wilhelmina 25, Staatsmijnen Em ma en Maurits 24 en Staatsmijnen Hendrik 23, Domaniale Mijn Mij. 23, Mijnen Laura en Ver- eeniging 23, Oranje Nassau Mijnen 18, Mijnen Willem Sophia 21. Donderdagavond omstreeks zeven uur reed op den onbewaakten overweg onder Raamsdonk de landbouwersknecht J. Broeders uit Raamsdonk- dorp met een boerenkar, geladen met stroo. Op hetzelfde oogenblik naderde een perso nentrein uit Lage Zwaluwe. Doordat B. zich achter een anderen boerenwagen bevond, schijnt in de Economische Statistische Berichten en het Economisch Weekblad voor Nederlandsch-Indië (Mei 1933), onder den titel „Het vraagstuk der katoenindustrie in Nederlandsch-Indië." De conclusie van dit memorandum was, dat wilde men geen noodelooze risico's loopen en aan de andere zijde, bij slagen, het tempo der in- dustrieele ontwikkeling niet noodeloos vertraging hebben, de vestiging in drie phasen moest ge schieden, waarvan een betrekkelijk klein proefbe drijf de eerste was. De kosten van dit kleine proefbedrijf beliepen echter toch reeds ongeveer f 500.000. Hoewel het dus alleen om dit proefbedrijf ging, heeft de Commissie-Menko bij dit onderzoek de vestigingsvoorwaarden beoordeeld naar den, bij een eventueel slagen der industrialisatie, uit eindelijk te bereiken toestand. In het kort gezegd beteekent dit (derde phase) een volgroeide ka toenindustrie met ongeveer 300.000 spindels, on geveer 10.000 weefgetouwen en eenige groote finishing-bedrijven. Bij dit zeer moeilijke onderzoek, waarbij zoo wel in Nederl.-Indië als in Nederland proe ven moesten worden genomen, meende de com missie geen risico's te mogen nemen. Het in der de phase te investeeren bedrag is n.l. zeer groot waarschijnlijk meer dan 20 millioen gulden om niet te spreken van de groote sociale ver antwoordelijkheid vooral tegenover de inheem- sche arbeidskrachten. Een in derde phase mis lukte vestiging beteekent zoo goed als zeker een totale economische en sociale ontwrichting van het betreffende district. Per slot van rekening is dit vraagstuk, hoe wel moeilijk, niet onoplosbaar gebleken. Ook de overige technische moeilijkheden, die zich bij een vestiging van textielbedrijven in de tropen voordoen, wilden de commissie niet onoverko melijk voorkomen, noch zuiver technisch be schouwd, noch wat den invloed op den kostprijs aangaat. De arbeids-efficiency op Java blijft echter een vrij onberekenbare factor. Volgens de on derteekenaars laat deze factor reeds nu niet veel reden tot optimisme als men een vergelij kende kostenraming opmaakt voor Japan en Nederlandsch-Indië. De loondalingen der laat ste jaren in Japan, gepaard aan een nog steeds stijgende arbeids-efficiency, hebben sedert 1931 het geheele aspect in ongunstigen zin beïn- lijj den naderenden trein niet te hebben opge merkt. De wagen, welke met twee paarden was be spannen, werd door den trein gegrepen. B. werd van den wagen geslingerd, kwam met het hoofd op den weg terecht en liep een wonde aan hei achterhoofd op. Per auto is hij naar een dok ter te Waspik overgebracht. De paarden sloegen op hol en werden door eenige voorbijgangers gegrepen. De dieren heb ben geen letsel opgeloopen. De wagen werd 50 meter met den trein mee gesleurd en totaal vernield. De trein had een kwartier vertraging. Het personeel, georganiseerd in drie vak bonden, dat bij de gecontracteerde werkgevers in de Goudsche waschindustrie werkzaam is, heeft over het voorstel der patroons, dat een loonsverlaging van 10 pet. en afschaffing van den vacantietoeslag inhoudt, vergaderd. Er werd besloten het voorstel niet te aanvaarden, doch de handhaving van het bestaande contract te verlangen. Wordt voor 1 September a.s. geen overeen stemming bereikt, dan zal na dien datum tot staking worden overgegaan. In de afgeloopen weken werden door de ver schillende raadsfracties te Gouda besprekingen gevoerd, die een gewijzigde samenstelling van 't college van B. en W. beoogden. Nadat werd besloten, dat de R. K. Staatspartij, de Prot. Christelijke groep, de Vrijheidsbond en de S. D. A. P. elk een zetel in het college zou den innemen, wezen achtereenvolgens de S. D. A. P. den heer N. Sanders, de Vrijheidsbond mr. H. P. C. M. de Witt Wijnen, aftr. en de R. K. Staatspartij den heer C. H. Koemans, aftr. aan. De Prot. Christelijke fractie heeft nog geen definitief besluit genomen. De oude samenstelling van het college was: 2 R. K., 1 Vrijheidsbonder en 1 Protestant. De heer J. A. Donker, die sedert 1927 wethouder is, zal dus in het volgend college geen zitting ne- njen. Vanwege de vele aanvragen zal een extra avondvoorstelling worden ingelascht op Don derdag 29 Augustus, te half negen. Plaatsbe spreking Tongelreschestraat 138, tel. 4619. vloed. Alleen een arbeidsproef gedurende eenige jaren in een proefbedrijf, kan omtrent de ar beids-efficiency van den Javaan voldoende ge gevens verschaffen om er een vergelijkende kostprijsberekening voor het uiteindelijk ge dachte grootbedrijf op te kunnen baseeren. Op verschillende motieven komt de com missie dan tot het advies om tot vestiging van een proefbedrijf over te gaan. De Commissie-Menko heeft gemeend zoo veel mogelijk alle direct en indirect belang hebbenden bij den afzet van weefsels bij haar plan te moeten interesseeren. Dan toch loopt men, afgezien van den invloed ten goede door het Nederlandsch-Indische gou vernement uit te oefenen, de minste kans op onafhankelijke vestigingen en daarmede op de economische fout, die men hier ver mijden wil. Een groot aantal binnenland- sche wevers en spinners hebben aan de tot standkoming van het plan medegewerkt. Een belangrijk percentage van het door de industrie gefourneerde kapitaal-gedeelte is afkomstig van typische home-market onder nemingen, die zoo goed als niet naar Indië exporteerden. Het aantal deelnemers uit de Nederlandsche kantoenindustrie bedraagt 30. Wat de Indische banken, importeurs- en scheepvaartkringen betreft, ook hier nemen alle belangrijke lichamen deel. De belangstel ling was hier groot en hoewel enkele onderne mingen ook hier belangen-tegenstellingen meenden te zien en deze eerst overbrugd moes ten worden, verliepen de onderhandelingen naar wensch. Naast de groote banken nemen zeven importhuizen deel, terwijl ook de Ko ninklijke Paketvaart Maatschappij, de Stoom vaart Mij. „Nederland" en de Rotterdamsche Lloyd tot de aanstaande aandeelhouders be- hooren. Men zal nu zooveel mogelijk voortgang ma ken met de voorbereiding van het proefbedrijf. Omtrent de plaats van vestiging werden nog geen mededeelingen verstrekt. Waarschijnlijk zullen hieromtrent binnenkort nadere berichten volgen. Deze week hebben vier succesvolle Exweto- trips plaats gehad. Twee tweedaagsche, een drie-daagsche en een vier-daagsche. En met het aantal reizen stijgt ons succes. Voor onzen dagtocht op a.s. Zon dag zijn nog plaatsen beschikbaar. Evenals voor den driedaagschen, welke Maandag weer vertrekt. Geeft U spoedig op. Adres Centraal Reisbureau der Ver. Kath. Pers, N.Z. Voorburgwal 6573, uitsluitend onder motto Exweto. Van officieele Duitsche zijde schrijft men ons uit het Geldersch Rijnlandsch grensgebied: Tot heden worden nog altijd dag-pasjes aan al de grenskantoren afgegeven. Het is niet juist, dat deze dagpasjes slechts op bepaalde dagen worden uitgegeven. Deze regeling blijft gehandhaafd tot en met 15 September en van af 16 September a.s. komen de dagpasjes te vervallen. Van dien dag af is het passeeren van de grens slechts aan die personen geoorloofd die in het bezit zijn van een officieel voorgeschre ven reispas of van een bewijs voor klein grens verkeer. 1 Donderdagavond omstreeks zeven uur is in gebroken in het landhuis van den heer Edinga, aan den Valkenswaardscheweg te Aalst. In de nabijheid van het landhuis vond een tuinman eenige goederen en een partij tafelzil ver, afkomstig van den heer Edinga. Onmid dellijk werd de politie gewaarschuwd, die er in slaagde' in den loop van den avond te arrestee ren den beruchten Eindhovenaar Van der P., een 50-jarigen venter. V. d. P. is reeds vaker met de justitie in aanraking geweest en heeft reeds gevangenisstraf ondergaan. De man zal ter beschikking van de justitie te Den Bosch worden gesteld. - 1 -r oH Bovengenoemde instelling voor uitvoering der Land- en Tuinbouw-Ongevallenwet hield. haar jaarvergadering in het gebouw „St. Bavo". te Haarlem. In deze zelfde vergadering werd behandeld de jaarrekening der Afd. L. T. B. van de „Be- drijfsziekenkas voor Land- en Tuinbouw" voor uitvoering der Ziektewet, en het verslag der „Diocesane Ziekte Onderlinge", alle gevestigd te Leiden. De voorzitter, de heer P. Han, 'te Ouderkerk aan den Amstel opende de vergadering en ver welkomde den heer G. J. Peters, hoofd-direc- teur der Bedrijfsvereeniging te Den Haag. De balansen der „Boeren en Tuinders On derlinge" en „Bedrijfsziekenkas voor Land- en Tuinbouw" over het jaar 1934 werden onver anderd goedgekeurd. Het eind-afrekeningscijfer der premie-klas sen werd vastgesteld als volgt: Landbouw en Veeteelt ƒ1.60; Tuinbouwbedrijven ƒ1.en Bloembollenbedrijven 0.60, alles per 100 jaarloon. - Voor de „Bedrijfsziekenkas voor Land- en Tuinbouw" werd de afrekening gesteld op 1.80 •per 100 jaarloon, dus gelijkluidend aan de voorschot-premie. De resultaten van het afgeloopen jaar zijn gunstig, gezien de groote moeilijkheden, welke de land- en tuinbouwende bevolking door maakt. De looncijfers zijn nog steeds dalende, al is dit niet meer van zooveel beteekenis als eenige jaren geleden, terwijl het aantal ongevallen over het afgeloopen jaar wederom is toegeno men. Bij de bestuursverkiezing werden de heeren P. Han, te Ouderkerk aan den Amstel en J. J Goeyenbier te Poeldijk, benevens hun plaats vervangers mfet algemeene stemmen herkozen. Ook de balans etc. der „Diocesane Ziekte Onderlinge" werd onveranderd goedgekeurd, terwijl de vergadering er zich tevens mede kon vereenigen dat het voordeelig saldo bij de re serve werd gevoegd. Bij de rondvraag werden eenige vragen naar genoegen beantwoord, waarna sluiting volgde onder dankzegging. BATAVIA, 23 Aug. (Aneta). In een tafel redevoering bij het diner dat plaats had na de installatie van de Commissie voor uitbreiding van handelsbetrekkingen met China, deelde mr. Hart aan den Chineeschen Consul-Generaal mede, dat het Kinabureau 1000 kilogram ki nine gratis beschikbaar steft ten behoeve van de bevolking van het overstroomd gebied in China. De Duitsche dienstbode Bertha N. uit Mos- bach, thans in betrekking te Amsterdam, die op terugreis was naar Nederland, werd te Kleef aangehouden, wijl zij 10 mark en 20 gulden bij zich had. Zij stond onder verdenking van Geldschieberei en werd deze week door de Kleefsche rechtbank veroordeeld tot een week gevangenisstraf en 200 mark boete, sub. vijf dagen gevangenisstraf. Z. H. Exc. de Bisschop van Breda zal Dins dag en Zaterdag van de volgende week geen audiëntie verleenen. A Veertien dagen per luxe-reiswagen naar Praag, Weenen en Budapest, met bezoek o.a. aan Minden, Halle, Dresden, Linz, Neurenberg en Koblenz (van 14 t/m 27 September). (verhoogd met 2.50 voor administratie) V.K.P.-reis-service is ALLES "TPH Maar om dit ALLES mogelijk te maken, melde men zich ten spoedigste aan. Sluitingsdatum 5 September a.s. Uitvoerig prospectus wordt verstrekt door het „KASTEEL VAN AEMSTEL" - N.Z. VOORBURGWAL 65-73 - AMSTERDAM - TEL. 46878 Om inlichtingen kan men zich ook wenden tot het bureau van het eigen dagblad der Vereenigde Katholieke Pers.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5