rn Het nieuws van heden DUITSCHE PROBLEMEN Abessinië vreest luchtaanvallen De instorting te Berlijn DE GROOTE MANOEUVRES IN ITALIË Scherp protest van Amerika De vervolging in Duitschland DE BAROMETER L.JP VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 26 AUGUSTUS 1935 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bi| vooruitbetaling DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 19508 De minister van Financiën over de tegenwoordige economische en financieele moeilijk heden Duitschland tegen devaluatie Wat de Duitsche berichten dienst niet vermeldde Proclamatie van den Negus ver oorzaakt paniekstemming Acht slachtoffers gevonden Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiii| Niet minder dan vier afzonder lijke manoeuvres De duce demonstreert Europa zijn macht Oud-strijders te Rome Z.H. de Paus leest een H. Mis Autobus door trein verpletterd Tegen de inmenging der commu nisten in de binnenlandsche aangelegenheden der VS. De Duitsche geloofs strijd Relikwie van St. Bonifacius Negenhonderd schapen verbrand 150 Typhusgevallen te Istanboel Uitbreken van een epidemie gevreesd „Het Jodenvraagstuk moet wette lijk geregeld worden," zegt een gouwleider te Saar- brücken DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Geweldige prairiebrand in Argentinië De regeeringscrisis in Joego-Slavië Verboden vischwater Uit vrees voor internationale complicaties De stad Gualoguay ernstig bedreigd NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Het ernstig auto-ongeluk te Susteren eischte twee dooden. Hierboven de ruïne op de plaats des onheils LEIPZIG, 26 Aug. (D. N. B.) Graaf Schwerin von Krosigk, de Duitsche minister van Financiën, heeft Zaterdagavond op de Leipziger Messe gesproken over de hangende economische en financieele problemen van het Duitsche volk. Voor een wederaanknooping der handelsbe trekkingen tusschen de landen moeten twee voorwaarden worden vervuld, aldus verklaarde de rijksminister van financiën, n.l. opheffing der handelsbelemmeringen en het ordenen der nationale huishoudens. De diepste oorzaak der crisis ligt in de politieke gevolgen van den we reldoorlog. Toch zijn wij nog thans van mee ning, dat wij alles in het werk moeten stellen om zoo veel als slechts mogelijk is te voldoen aan de eischen van onze buitenlandsche schuld- eischers. Waar blijft, dat dergelijke betalingen slechts in goederen kunnen geschieden. Daarom is het nieuwe plan ingevoerd geen goederen meer te koopen dan betaald kunnen worden en dan in de eerste plaats dat te koopen wat nood zakelijk is. Voortgaande zette spr. uiteen, dat Duitschland niet zijn toevlucht wilde ne men tot devaluatie, welke in de versct lende landen een verschillende beteekenis en ook verschillende gevolgen heeft. Wat het consolideeren van het binnenland- sche economische leven betreft, aan deze voor waarde, aldus spr., is in Duitschland voldaan. De in de bestrijding van de werkloosheid be reikte resultaten zijn het gevolg geweest van een actieve en stoutmoedige financieele en economische politiek. Voor een deel is de eco nomische herleving ook te danken aan de we derinvoering van den algemeenen dienstplicht en den opbouw van leger en vloot. Voor deze werk verschaffing zijn credieten op korten termijn opgenomen. Nu behoor ik nog tot die ouderwetsche lieden zeide spr. die gelooven, dat credieten vol gens de definitie van het begrip iets zijn, dat terugbetaald moet worden en in de afwikkeling van de voor de werkverschaffing opgenomen credieten ligt een taak, waarvan grootte en moeilijkheid volstrekt niet mogen worden on derschat. De afwikkeling kan alleen geschieden doordat de credieten door het opnemen van overeenkomstige bedragen op de gewone begroo ting terugbetaald of wel door omzetting in lee ningen op langen termijn gefundeerd worden. De uitwerking van de financieele en econo mische politiek van de rijksregeering doet zich niet alleen gevoelen in stijgende belastingont vangsten, maar vindt ook haar neerslag op de geld- en kapitaalmarkt.. Hierdoor wordt de mogelijkheid geschapen steeds weer credieten op korten termijn te fundeeren door omzetting in leeningen. Dat aan schulden op korten termijn, om trent welker totaal het buitenland, misschien niet steeds zonder een zekere tendenz, over dreven hooge getallen publiceert, grenzen ge steld zijn en wel in de eerste plaats door de draagkracht van de begrooting met betrekking tot den rentedienst en de aflossing en voorts door het vermogen tot opnemen van de kapi taalmarkt, dat weten wij zelf ook, dat behoeft men ons niet van uit het buitenland te zeggen. Wij gelooven nu door het doen opleven en ordenen van onze Duitsche huishouding ook een bijdrage geleverd te hebben voor den we deropbouw van het wereldhuishouden. Wan neer werkelijk de tijd van den verkapten oor log, waarin een deel van de wereld slechts be wapenen mocht en het overige gedeelte gehou den werd op het niveau van ontwapening en daarmede van onzelfstandigheid en onvrijheid, voorbij is en de tijd van een werkelijken vrede aanbreekt, dan zal ook de economische samen werking tusschen de volkeren ter wereld weer tot werkelijkheid worden. LEIPZIG, 25 Aug. (A. N. P.) In het via het Duitsche Nieuwsbureau (D.N.B.) gepubliceerde verslag van de redevoering, die de minister van financiën, Graaf Schwerin von Krosigk, te Leipzig heeft uitgesproken, is geen melding ge maakt van het feit, dat hij daarin een finan cieele politiek van ernstige bezuinigingen heeft aangekondigd, met uitzondering van die uitga ven die voor de door den rijkskanselier uitge stippelde historische taak van het Rijk nood zakelijk zijn. Minister Schwerin von Krosigk ADDIS ABEBA, 26 Aug. Voor de eerste maal sedert het Italiaansch.Abessinische geschil in een acuut stadium is getreden, heeft de keizer officieel de mogelijkheid van het uitbreken van vijandelijkheden toegegeven, meldt De Telegr. Hij heeft aan zijn volk instructies gegeven voor de veiligheid in geval van luchtaanvallen. Zijn proclamatie is naar de gouverneurs en stamhoofden getelegrafeerd. Naar de plaatsen, welke in geen andere communicatie met het paleis staan, zijn speciale koeriers gezonden. Te Addis Abeba werden Zaterdag de betref fende proclamaties verspreid, welke voorname lijk voor de inwoners van deze stad bestemd waren. Hoewel duidelijk gezegd werd, dat men hier slechts met een voorzorgsmaatregel te doen heeft, verwekte de proclamatie toch groote be zorgdheid onder de Hindoesche, Grieksche en Armeensche kooplieden, in wier handen zich het grootste deel van den handel in de Abes, sinische hoofdstad bevindt. Velen meenden uit de waarschuwing van den keizer te moeten opmaken, dat er in de komende dagen vijandelijkheden zouden kun nen uitbreken. Dit leidde tot wilde geruchten omtrent een onmiddellijke ontruiming van de stad. Tal van Hindoes troffen reeds voorbereidin gen voor hun vertrek en begaven zich naar het Britsche consulaat om hun paspoort aan te vragen. Zij zijn voornemens, Dinsdag a.s. uit Djiboeti te vertrekken. De voornamere klasse der Abessinische be volking, die tot dusver den oorlog als een ver verwijderd gevaar beschouwde, begrijpt nog steeds niets van de situatie en de onontwik kelde boeren, waarvan velen nog nimmer een vliegtuig hebben gezien, zijn niet in staat, de harde werkelijkheid van een aanval uit de lucht te beseffen. ADDIS ABEBA, 26 Aug. (Reuter). De spoor, lijn tusschen Addis Abeba en Djiboeti is door de hevige regens gedeeltelijk vernield. Over een lengte' van 200 meter zijn de rails wegge spoeld. Achter het herstelwerk wordt zooveel mogelijk spoed gezet. BERLIJN. 26 Aug. (A.N.P.) De bergings werkzaamheden in de Hermann Goeringstrasse vorderen thans merkbaar. Men is er in geslaagd den bodem vdn den gegraven tunnel te bereiken. Bij het bergingswerk is men op een vierde lijk gestooten, doch dit kon nog niet worden ge borgen. Van de drie gevonden 'lijken zijn thans twee herkend. BERLIJN, 26 Aug. (D.N.B.). Thans zijn van de 19 vermisten bij de instorting van den ondergrondtunnel in de Hermann Goering- strasse er acht gevonden en zeven geborgen. Het vrijmaken van het achtste slachtoffer moest nog worden uitgesteld wegens gevaar voor ver dere instorting. De artsen hebben vastgesteld, dat de verongelukten door zware verwondingen direct den dood hebben gevonden. Verwachting: zwakke tot matigen, veran- derlijken wind, meest zwaar bewolkt, waar- schijnlijk regen" of onweer, koeler. H Hoogste barometerstand: 767.8 te La Co- runa. Laagste barometerstand: 746.3 te -7 Seidisfjord. Zon op v.m. 6.00, onder n.m. 8.02. Licht H op n.m. 8.32. Maan op v.m. 3.05, onder |E 6.52. Nieuwe Maan 29 Augustus BOLZANO, 26 Aug. Op het oogenblik zijn in verschillende deelen van Italië niet minder dan vier afzonderlijke manoeuvres gaande, en wel te Udine in het Noord-Oosten, Bergamo in het Noord-Westen, te Napels en ten zuiden van den Brennerpas, welke het belangrijkst zijn. be richt De Telegraaf. De Duce heeft besloten, Europa te toonen, dat hij, ondanks de afwezig heid van verscheidene divisies in verband met de expeditie naar Oost-Afrika, nog met gemak in staat is, de Italiaansche grenzen te bescher men. Bij deze manoeuvres zullen belangrijke expe rimenten worden gehouden met moderne me thodes van mechanisatie, inzonderheid om het oprukken van infanterie mogelijk te maken. De manoeuvres begonnen om zes uur heden morgen. Twee blauwe divisies rukken thans op in Noordelijke richting langs het dal van de rivier de Note en drijven de roode troepen te rug. De commandant der blauwe troepen heeft de lichte divisie achter den linkervleugel op gesteld en deze divisie rukt op in de gemaakte opening en vervolgt de tegenstanders. Het re giment bersaglieri rukt eveneens op en deed, nadat de manschappen van hun rijwiel waren gestapt, een aanval op de roode troepen, ge steund door bergartillerie. Zij werden door hun officieren goed aangevoerd en om de overwin ning ten volle uit te buiten, werd een aantal lichte tanks tegen de vijandelijke linies inge zet. Ook de andere divisies waren doorgebroken en dreven de rooden in Noordelijke richting te rug. De strijd speelde zich bijna geheel af in de dalen, op de wegen en aan den voet der heu vels. Het geheele terrein begunstigde de verdedi ging. Er was niet veel bedrijvigheid van vlieg tuigen en 't is te betwijfelen, of men veel uit vliegtuigen zou kunnen zien. De indruk na de operaties van den eersten dag is, dat de blauwe commandant tracht den rechtervleugel van den vijand op te rollen en dan een beslissenden slag te slaan. Men seint ons uit Rome: In verband met de internationale bijeen komst van oud-strijders zal Z. H. de Paus zijn verblijf te Castel Gandolfo onderbreken en op 7 September naar Rome komen, om een H. Mis op te dragen in den Sint Pieter. WEENEN, 26 Aug. (Reuter) Op een onbe- waakten overweg ten Zuiden van Weenen, nabij het station Piesting, waar dagelijks slechts twee treinen passeeren, is een vol-bezette autobus door een trein gegrepen en vernield. Zes inzit tenden van den bus kwamen om het leven, 24 werden meer of minder ernstig gewond. WEENEN. 25 Aug. (Reuter.) Omtrent het ongeluk te Piesting, waar een autobus op een onbewaakten overweg door een trein werd ver nield, kan nog worden gemeld, dat de toestand van achttien slachtoffers zeer ernstig is, voor velen zelfs levensgevaarlijk. Er zouden reeds zeven dooden zijn. De autobus werd door den trein een vijftig meter meegesleurd. Overal langs de spoorlijn lagen de zeer ernstig gewonde slachtoffers, aan wie door de treinpas- sagiers, in afwachting van de medische hulp, de eerste zorgen werden besteed. MOSKOU, 26 Aug. De Amerikaansche ge zant Bullitt heeft aan het Volkscommissa riaat voor Buitenlandsche Aangelegenheden een buitengewoon scherpe protestnota over handigd, bericht „De Telegraaf", tegen de inmenging der communisten in binnenland sche aangelegenheden der Vereemgde Sta ten. De nota waarschuwt tegen de ernstige con sequenties, die een weigering van de Russische regeering zal hebben om in de toekomst der gelijke inmengingen te verhinderen. Het pro test wordt gemotiveerd door de besluiten, on langs door de Komintern genomen, die, naar verklaard wordt, in strijd zijn met het accoord, dat op 16 November 1933 tusschen president Roosevelt en Litwinof is gesloten. De gezant heeft de nota, bij afwezigheid van Litwinof, overhandigd aan den plaatsvervan- genden commissaris voor Buitenlandsche Aan gelegenheden, Krestinski. De vertegenwoordi gers van de Amerikhansche pers werden uitge- noodigd tot een bijeenkomst in het gezant schapsgebouw, waar de gezant hun den tekst der nota mededeelde, zonder er verder eenig commentaar op te geven. Met een plechtig Lof is de vergadering van het Duitsche Episcopaat Donderdagavond ge sloten. Als indrukwekkende bijzonderheid deelt men ons van welingelichte zijde mede, dat tijdens deze plechtigheid de voorzitter van de Duit sche Bisschopsconferentie, de Aartsbisschop van Breslau, Kardinaal Bertram, de relikwie van den H. Martelaar Bonifacius, den Apostel van Duitschland, bij alle bisschoppen op het voorhoofd heeft gelegd. Deze ontroerende zin nebeeldige handeling moest de Bisschoppen herinneren aan hun plicht om in den strijd voor de rechten en vrijheden der Kerk in de voorste gelederen te blijven staan, evenals Sint Bonifacius die in 754 omwille van het H. Geloof den marteldood moest ondergaan. Verder vernemen wij uit welingelichte krin gen, dat door het Duitsche Episcopaat aan Hit- Ier en zijn intieme raadgevers en medewerkers te kennen zal worden gegeven, dat de geloofs- en zedenleer der Kerk onveranderlijk is en dat een samenwerken tusschen Katholiek en Na- tionaal-Socialisten dan alleen mogelijk zal zijn als de leer der Kerk geëerbiedigd wordt. VERSAILLES, 26 Auy. (Reuter) Te Villa Coublay is brand uitgebroken in een boerderij, waardoor een schuur, waarin de oogst was ge borgen, geheel verbrandde. Bovendien werd een schaapskooi met 900 schapen een prooi der vlammen. Alle dieren kwamen hierbij om. ISTANBOEL, 25 Aug. (D.N.B.) Te Istanboel zijn 150 typhusgevallen geconstateerd, zoodat men vreest dat een typhus-epidemie zal uit breken. De ziekenhuizen zijn overvol. Men vermoedt, dat de ziekte is veroorzaakt door ver ontreiniging van het drinkwater. Koning Alexander van Joego-Slavië heelt na den wereldoorlog voor de oorlog sblinden een dorpje gesticht. Dit dorpje, Vetrenik genaamd, telt ongeveer dertig huizen, terwijl de bewoners in den landbouw een bestaan vinden. Hierboven een huwelijksinzegening volgens den Grieksch-orthodoxen ritus De uit de kathedraal van Pampeluna gestolen kerkschatten zijn, zooals reeds werd bericht, gedeelte lijk teruggevonden. Onze foto toont het overschot van de gesloopte kunstvoorwerpen BERLIJN, 26 Aug. (A. N. P.) De Badensche geheime staatspolitie deelt mede, dat acht Jo den onder beschuldiging van „rassenschending" zijn gearresteerd. Vijf hunner zijn naar het con centratiekamp Kislau overgebracht. In een ge val moest ook een Arisch meisje gearresteerd worden, aangezien zij verklaarde het schande lijke van haar houding niet te kunnen inzien en zij prostesteerde tegen do inmenging van de politie in haa: particuliere aangelegenheden. Uit Maagdenburg wordt gemeld dat op de tramwagens aldaar door de nationaal-socialis- tische bedrijfscellen beschikbaar gestelde trans paranten met anti-Joodsche leuzen zijn aange bracht, terwijl boven den ingang van alle tram wagens te Maagdenburg borden zijn aangebracht met het opschrift: „Hier wenscht men geen Jo den". SAARBRÜCKEN, 26 Aug. (D. N. B.) Tijdens de groote demonstratie, die Zaterdagavond is gehouden ter gelegenheid van de bevrijdings feesten in het Saargebied en waaraan door honderdduizenden personen is deelgenomen heeft de rijkscommissaris, gouwleider Bürckel, een rede gehouden, waarin hij o.a. wees op de verlaging van het werkloozencijfer. Hij zeide, dat het den leider gelukt is, het Duitsche volk te bevrijden van zijn buitenlandsch-politieke dwangbuis. Ten aanzien van het Jodenvraagstuk ver klaarde Bürckel: Het wereldjodendom procla meert den verscherpten boycot en heeft als pro pagandamiddel in Duitschland pogroms besteld. Een ingeworpen vensterruit is een onbetaalbaar propagandamiddel en een Jood, die wegens een zedenmisdrijf wordt opgesloten, is een onschul dige martelaar. En dat alles alleen om buiten landsch-politieke moeilijkheden te scheppen. Wij moeten het Jodenvraagstuk tot een karak terkwestie maken; dan kan het in geordende wettelijke banen geleid worden en geen buiten land kan ons, aldus Bürckel, aanvallen in ver band met een wettelijke regeling. Wie echter het Jodenvraagstuk wil oplossen met druk en lawaai, die sluit zich aan bij den druk en het lawaai in de buitenwereld, die met deze zelfde middelen het vraagstuk van het nationaal- socialisme wil oplossen. De commissie voor de opstelling van het nieu we wetboek van strafrecht heeft in tweede lezing het ontwerp aangenomen, dat o.a. twee nieuwe onteerende straffen instelt. De eene is, dat ter dood veroordeelden of diegenen, die zich schul dig hebben gemaakt aan ernstige misdaden te gen het gemeene recht „in den ban" worden gedaan. Ten tweede kunnen ter dood veroordeelden en diegenen, die tot levenslang, of straffen van twee tot tien jaar zijn veroordeeld, eerloos worden verklaard, waarbij echter een tijds beperking kan worden vastgesteld. Laatstge noemde straf brengt tevens het verlies mede van functie, titels, decoraties en bepaalde be voegdheden, zooals het uitoefenen van de ouderlijke macht en het afleggen van een eed. Amerika deed een scherp protest te Moskou tegen de inmenging der communisten in de binnen landsche aangelegenheden der V. S. De Duitsche minister van Financiën bespreekt op de Leipziger Messe de economische en finan cieele moeilijkheden van Duitschland. Bij de groote manoeuvres in Italië schijnt Mus solini nadrukkelijk zijn macht aan Europa te willen demonstreeren. Benoeming in het Bisdom Haarlem. Tweede dag van de bondsraadsvergadering der R. K. Steenfabrieksarbeiders. Meisjes-tertiarissen te Utrecht bijeen ter viering van het zevende eeuwfeest van de H. Elisabeth van Thüringen. Bouwvakarbeiders te Vlaardingen in staking. Het verkeer heeft Zondag wederom tal van dooden geëischt. Aanslag op sneltrein bij Oldebroek; ergerlijke baldadigheid van militairen. Motorjacht in de Gouwe geramd; een der in zittenden verdronken. Inbraak te Rotterdam opgehelderd; twee per sonen gearresteerd. Gisela Mauermeyer vestigde te Dresden een nieuw wereldrecord discuswerpen. Duitschland wint te Erfurt met 42 den voet balwedstrijd tegen Roemenië. Overwinningen van Guthrie, Geiss en Handley in den Grooten Prijs van Europa te Belfast. Blauw-VVit, N.A.C., Zeeburgia en U.V.V. in den halven eindstrijd om den A.R.O.L.-beker. O.D.S., Excelsior, D.F.C., Quick en A.D.O. be reiken de tweeede ronde van het toumooi om den Zilveren Bal. Nieuv. Nederiandsch record van AA.C. op de vier maal 1500 meter estafette. Algeheele Duitsche zege in den Grooten Prijs van Zwitserland. Eerste ronde van het Zilveren Bal-toumooi van Kimbria te Maastricht. Sue essen van „Het IJ" in Engeland. O BELGRADO, 26 Augustus. (A.N.P.) Zondag is de Zuid-Slavische regeeringscrisis opgelost door een reconstructie van het kabinet. In plaats van den afgetreden minister voor de sociale politiek, Preka, werd de voormalige minister voor lichamelijke opvoeding der jeugd, Komnenowitsj benoemd. Afgevaar digde Misjkoen nam de plaats in van den afgetreden minister van justitie. Auer, terwijl de minister zonder portefeuille, Jankwoitsj, de functies van den afgetreden minister voor den boschbouw, Stefanowitsj, overnam. De nieuwe ministers hebben den eed reeds afgelegd. TOKIO, 26 Aug. (Reuter). De minister van Landbouw en Visscherij heeft, naar men verneemt, uit vrees voor internationale compli caties, de vischvangst in de Bristol-baai van Alaska verboden. BUENOS AIRES, 26 Aug. (Reuter.) Nabij de stad Modenos in de provincie Entre Rios (ten Noorden van Buenos Aires) is een geweldige prairiebrand uitgebroken, welke de omliggende plaatsen bedreigt. Het vuur verspreidt zich in alle richtingen en vooral voor de stad Gualo guay is de situatie kritiek. De brand kan nog dagenlang duren en de materieele schade is thans reeds aanzienlijk. Stand op Maandag 1 uur n.m.: 756.7 Vorige stand: 757.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1