Romantische diplomatie U o-,rf Slachtoffers van het verkeer Aec i Katholieke Steenfabrieksarbeiders AANSLAG OP SNELTREIN BIJ OLDEBROEK m MOTORJACHT GERAMD IN KRACHTSVERTOON VAN DEN DUCE DE OPENING VAN HET JULIANA-KANAAL DE GOUWE DE TWEEDE DAG MAANDAG 26 AUGUSTUS 1935 Het kruis langs den weg Indrukwekkend, maar ook duurzaam? Programma van de plechtigheden; scheepvaarttentoonstelling te Maastricht T entoonstelling Schandelijke baldadigheid van eenige militairen uit de Leger plaats Oldebroek BENOEMING In het Bisdom Haarlem AMERIKAANSCH BEZOEK Aan den Wieringermeerpolder Van de drie inzittenden een man verdronken De werkverschaffing NAAR DEN HONDERDSTE Herinnering aan het droevig onge luk te St. Michielsgestel „Patria" naar Rusland Dinsdag verlaat zij als „Svir" de Nederlandsche haven DE WAALBRUGWERKEN TE NIJMEGEN Dordtsche hulpbrug onder de hoofdspanning uitgevaren Botsing bij Susteren eischt 't leven van twee personen terwijl twee andere gewond werden Zwaargewonde motorrijder moest anderhalf uur op hulp wachten Aangereden en gedood Uit zijweg aangereden In België Luxe-wagen rijdt 'n Duitschen autobus aan Door motorfiets gegrepen Bouwvakarbeiders in staking Te Vlaardingen worden geen va- cantiebonnen meer verstrekt ■si 2» Er zal gestreefd moeten worden naar verbetering van den toe stand in de werkver schaffing Men doet wat men kan Bestuursverkiezing De werkloosheidsuitkeeringen Z. H. Exc. Mgr. Vesters, Apost. Vicaris van Raboul heeft Zaterdag het kruis gezegend dat opgericht is op de plaats, waar op 30 Maart van dit jaar vijf verkenners van de Mgr. Vesters-groep uit Vught met een auto in den Dommel te St. Michiels Gestel stortten en om het leven kwamen Men herinnert zich, hoe von Papen tij dens den wereldoorlog militair attaché in de Vereenigde Staten is geweest en van zijn diplomatieke functie gebruik maakte om Duitsche spionnen in hun ondergrondschen arbeid 'te steunen. Von Papen compromitteerde zich daardoor zoodanig, dat hij naar Duitsch- land moest terugkeeren. Men beweert zelfs, dat von Papen plannen begunstigde om munitie fabrieken in de lucht te laten vliegen en an dere aanslagen te plegen om daardoor de weer baarheid van de Vereenigde Staten afbreuk te doen voor het geval zij zich in den oorlog aan de zijde der Entente zouden scharen. Veel meer dan zichzelf diplomatiek onmogelijk maken, heeft von Papen toen niet gedaan. De Veree nigde Staten kozen inderdaad de zijde der ge allieerde mogendheden, tengevolge van den door Duitschland verscherpten duikbootenoorlog. Na tuurlijk ging von Papen achter den rug van den toenmaligen Duitschen gezant om zijn di plomatieke boekje te buiten, maar in tijden van buitengewone politieke spanning is dat niets buitengewoons. Op de achtertrap van de am bassades staan niet zelden spionnen. Gezanten zelf plegen zich echter niet in te laten met handelingen, welke beschouwd kunnen worden als uitingen van illegale vijandelijkheid tegen het land, bij welks hof zij zijn geaccrediteerd. Van Abessinische zijde wordt thans echter be weerd, dat de Italiaansche gezant te Addis Abeba baron Falconi, die ostentatief wegbleef van de verjaardagsreceptie van den Negus en op weg naar het ver verwijderde Abessinische district Godsjam zich zelf per ongeluk met een revolverschot verwondde, wel degelijk van plan zou geweest zijn, werk te verrichten, dat anders aan beroepsspionnen en geheime agenten wordt overgelaten. Hij zou van zijn regeering n.l. de opdracht hebben gekregen de ontstemming in Godsjam, dat nog altijd verbolgen zou zijn over de wijze, waarop de Negus Ras Hailoe, den vorst van deze streek, voor levenslang heeft gevangen gezet, aan te wakkelen en de bevolking te ron selen voor het Italiaansche leger in Erythraea. Indien dit juist is, zouden wij hier te doen heb ben met een geval van ergerlijk misbruik van de diplomatieke exterritorialiteit, dat door de Ita liaansche regeering nog wel zou zijn verordon neerd, maar door het ongelukkige revolverschot werd verijdeld. De „gentlemanlike" houding van den Negus, die onmiddellijk een hulpescorte den gewonden gezant tegemoet zond, maakt in ver band met déze Abessinische lezing van het ge val een eigenaardigen indruk, of het moest zijn dat de Leeuw van Juda zóó christelijk is, dat hij den Evangelischen raad: kolen vuurs op het hoofd van den vijand- te stapelen, nauwgezet opvolgt. Of was het slechts de angst, dat Italië uit dit onvoorziene ongeluk een casus belli" zou construeeren, welke den Negus deed handelen zooals hij deed? Misschien moest het hulpescorte tevens als bewaking en controle-apparaat dienst doen om te voorkomen, dat een ander lid van Falconi's reisgezelschap de onverrichte taak van den gezant alsnog ten uitvoer zou leggen Men kan hier verschillende veronderstellingen ma ken. In ieder geval heeft de Negus van Italiaan sche «de dank ontvangen voor zijn correcte houding en zijn bewoners van Godsjam, die dienst wilden gaan nemen bij de Italiaansche troepen in Erythraea aan de grenzen tegenge houden en volgens 's lands wijs met zweepen af geranseld. Zooals overal, waar storm op til is wordt op het oogenblik in Abessinië wind ge zaaid. Zelfs door den Negus zelve, zij het dan ook onbedoeld. Zoo heeft de Keizer van Ethiopië dezer dagen een proclamatie uitgevaardigd, waarbij den bewoners van Addis Abeba bij wijze van voorzorgsmaatregel geïnstrueerd werd, hoe zij zich zouden hebben te gedragen in geval van een vijandelijken luchtaanval. Door deze proclamatie is groote opwinding in Addis Abeba veroorzaakt, aangezien velen meenden, dat de oorlog met Italië reeds was uitgebroken. Eerst langzamerhand drong het tot de bevolking door, dat dit nog niet het geval was. Hieruit blijkt, hoe moeilijk het voor den modernen Negus zal zijn om zijn volkeren eenig inzicht bij te brengen over den werkelijken toestand en de moderne strijdwijze en de middelen, die daartegen dienen te worden aangewend. Met voetangels en roofdierenklemmen, met valkuilen en ouderwetsch wapentuig, met speren en schilden en met maar een heel klein beetje up-to-date oorlogsmateriaal, maar tevens met een ware doodsverachting en elementairen hel denmoed zullen de Italianen bij een inval door de Abessiniërs worden ontvangen, zoodat de Italiaansch-Abessinische oorlog er wel heel an. ders uit zal gaan zien dan het beeld, dat de hyper-moderne manoeuvres, welke op het oogen. blik in Noord-Italië onder opperbevel van den Duce zelf worden gehouden, geven. Het is de uitgesproken bedoeling van Mussolini met deze manoeuvres Europa en vooral Duitschland te bewijzen, dat Italië, ondanks zijn omvangrijke oorlogstoebereidselen in Oost.Afrika volkomen fit is gebleven om zijn Europeesch grondgebied tegen welken aanval dan ook te verdedigen en zijn politieke doeleinden op het Europeesche vasteland zoo noodig met wapengeweld te kun nen blijven nastreven. Men moet erkennen, dat Mussolini een waarlijk indrukwekkend krachts vertoon ten beste geeft, maar men mag daarb« niet uit het oog verliezen, dat Italië aan den Brenner op het oogenblik nog geen wapenge weld te keeren heeft en dat de Abessiniërs en het ongunstig klimaat van de Abessinische laagvlakte nog niet bezig zijn de militaire krach ten van Italië in zulke mate aan te tasten als straks in een moorddadige guerilla het geval zal kunnen worden. Mussolini heft op het oogenblik ten aanschouwe van de gansche wereld enorme gewichten, maar wanneer men hem straks van verschillende kanten zal gaan kietelen, zou het wel eens kunnen gebeuren, dat die gewichten hem verpletterend op de teenen vallen'. Maandag 16 Sept. a.s. zal, zooals gemeld, de officieele opening van het Juliana-kanaal plaats vinden. Dien dag zullen Hare Majesteit de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana een bezoek aan Lim burg brengen, teneinde het kanaal officieel te openen. Omstreeks half een zullen de Hooge Gasten te Maastricht arriveeren en vanaf het station een korten rijtoer maken door de stad, naar het nieuwe Gouvernementsgebouw, waar de vor stelijke personen door den Commissaris der Koningin zullen worden ontvangen, in tegen woordigheid van provinciale en andere autori teiten. Daarna gaat de stoet naar het raadhuis, waar de ontvangst plaats heeft door het ge meentebestuur. Tegen half drie wordt afgereden naar het Stadspark, waar het hooge gezelschap plaats neemt op een salonboot. Allereerst gaat het dan naar de sluis te Lim- mel, waar H. K. H. Prinses Juliana, daartoe uitgenoodigd door den Minister van Water staat, de officieele openstelling van het Ju- lianakanaal zal verrichten. Van hieruit vaart de salonboot, gevolgd door enkele pleizier-vaartuigen met genoodigden naar Born. In Born gaat het hooge gezelschap aan wal om per auto naar Sittard te vertrekken, waar de Koninklijke wagon aan den sneltrein gekoppeld wordt naar het Noorden. Ter gelegenheid van de officieele openstelling van het Julianakanaal zal de Kamer van Koop handel te Maastricht in samenwerking met de Vereeniging tot behartiging van de Limburg- sche Scheepvaartbelangen een scheepvaartten toonstelling te Maastricht organiseeren. Op 14 September a.s. zal deze tentoonstelling geopend worden in de voormalige Dominicaner- kerk te Maastricht. Op deze tentoonstelling zal Maastricht te vens de gelegenheid benutten om de belangrijk heid aan te toonen van een haven te Borgha ren aan het Julianakanaal. Belangrijke inzendingen zullen geleverd wor den door de gemeentebesturen en havenbedrij ven van Amsterdam en Rotterdam. Vorigen Zondag zag, naar men aan de N. Rtt. Ct. berichtte, de machinist van den avond sneltrein Amsterdam.Groningen, die ongeveer 9 uur 40 's avonds het station Legerplaats Olde broek passeert, tusschen dit-station en den volgenden blokpost voor zich uit iets op de rails liggen. Hij remde zoo sterk mogelijk, maar kon niet voorkomen dat de machine, zij het met reeds sterk verminderde snelheid, op een aantal voorwerpen reed, die op de rails lagen. Bij onderzoek bleken zware steenen, hamers en ander wegwerkersgereedschap op de rails te zijn gestapeld. Deze werden door de machine ten deele van de rails afgeschoven, ten deele voortgeschoven, terwijl enkele stukken gereed schap geheel versplinterd werden. Was de trein met onverminderde snelheid, er wordt op dit gedeelte gereden met ruim 90 K.M. per uur, op de obstakels gereden, dan waren de gevolgen waarschijnlijk heel ernstig geweest. Het voorgevallene werd eerst streng geheim gehouden. Thans heeft de marechaussee van de brigade Wezep de daders van den aanslag aangehouden, namelijk een korporaal en twee miliciens uit do legerplaats Oldebroek van de lichting, die dezer dagen afzwaait. Z« hebben reeds bekend en zijn te Harderwijk opgesloten. Van een heu veltje hadden zij den afloop staan afwachten, maar toen de trein tot stilstand was gebracht, hadden zij ijlings de vlucht genomen. Als mo tief gaven zij op baldadigheid. Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft tot pastoor te Hoogmade benoemd den weleerw. heer J. F. Lips, thans kapelaan te Rotterdam (H. Willibrordus). Een twintigtal Amerikaansche hoogleeraren en directeuren van landbouwproefstations heeft een bezoek aan den Wieringermeerpolder ge bracht. Het doel van dit bezoek was om de bodemkundige vraagstukken, die zich bij het in cultuur brengen van jonge Zuiderzeegronden voordoen, te bestudeeren. De bezoekers werden rondgeleid door dr. D. J. Hissink, directeur van het bodemkundig insti tuut te Groningen, en ir. Harmsen te Medem- blik. Zaterdagmiddag omstreeks vier uur heeft in de Gouwe nabij Waddinxveen een aanva ring plaats gehad, die den 41-jarigen A. C. van Welie, wonende aan de Gravin Jacoba- straat te Gouda, het leven heeft gekost. De familie Van W., vertelt „Het Volk", be staande uit man, vrouw en een 17-jarigen zoon, zou met een stalen Maaskruiser, voorzien van motor, een vacantaetocht maken. Tusschen de oude en de noodbrug te Waddinxveen moest Van W. wachten op het motorschip „De Een dracht" van schipper Speksnijder te Ouderkerk a.d. IJsel, alvorens de brug te kunnen passee- ren. Door tot nu toe onbekende oorzaak ramde de 140 ton groote „Eendracht", na het verlaten van de brugopening het motorjacht aan de rechterzijde. De boot kapseisde, Van W. en zijn zoon kwamen eronder terecht, mevrouw Van W. werd uit de boot geworpen en raakte onder „De Eendracht". Van W., die slecht kon zwem men, riep zijn zoon toe zijn moeder te helpen, die de kunst van zwemmen nog minder ver stond. De zoon deed dit. H« wist zijn moeder te gr«p.en en zwom met haar naar den kant, waar zij door toegeschoten hulp op het droge werden getrokken. In deze weinige oogenblik- ken was 't jacht gezonken en Van W., die blik baar erg geschrokken was, werd mee in de diepte getrokken. Een kwartier daarna haalde men het slacht offer op. Vier uren lang heeft men door toe passing van kunstmatige ademhaling en ge bruik van zuurstofapparaat getracht de levens geesten op te wekken. De dood was echter reeds ingetreden. Het jacht werd door een lier van „De Een dracht" boven water getrokken. Het bleek niet lek te z«n. Voor het instellen van een onderzoek zijn het l«k en het jacht door de politie te Wad dinxveen in beslag genomen. Mevrouw Van W. is op verschillende plaatsen licht gekwetst. contributie-regeling worden ontworpen, waarb« rekening is gehouden met den crisis-regel. Giesbeek stelde voor, dat de R.K. Vakbewe ging er naar streven zou om in de R«kswerk- verschaffing collectieve arbeidscontracten te doen sluiten. Het bestuur zei in zijn prae-advies, dat op een definitieve regeling, als Giesbeek voorstelde, hoe gaarne ook gewenscht, weinig kans is. Een belangrijke schrede op den weg naar het doel door de afd. Giesbeek bedoeld, zou reeds zijn gezet als de minister van Sociale Zaken en Rijksinspecteur over het geheele land bewillig den in een soort rechtspraak, zoodat aan de ernstige klachten over loonen, behandeling, schorsing enz., een redelijke kans tot oplossing gegeven werd. Wat terzake gedaan kan worden, wordt ge daan, zoowel door de organisaties als door de districtscommissies. De vergadering kon zich met dit prae-advies vereenigen. Tenslotte werd de begrooting: vastgesteld op 163.860.12, waarmee de agenda was afgewerkt. De Belgische afgevaardigde de heer J. Ros kamp, sprak hierna een kort woord, waarbij hij de leiding van deze organisatie prees en de le den aanspoorde steeds vertrouwen in het hoofd bestuur te hebben. Eveneens werd nog een opwekkend woord ge sproken door den heer J. Brussel, secretaris van de Internationale Christelijke Steenfabrieksar- beidersbeweging en door Pastoor Stokman. Zaterdagavond heeft de gemeentepolitie te Oss gearresteerd den 45-jarigen J. S., de „Rooie Schel". De man heeft reeds bekend tal van dief stallen van veldgewassen gepleegd te hebben. De politie zoekt naar een onderkomen voor hem, daar in het Bossche Huis van Bewaring geen plaats meer is. Zaterdagmiddag is te St. Michielsgestel een kruis ingezegend, op de plaats, waar in het be gin van dit jaar een viertal jongelui zijn om gekomen, doordat zij met een auto in de Dom mel zijn gereden. Het kruis werd geplaatst op initiatief van het Brabantsch Studentengilde van O. L. Vrouw en werd vervaardigd door Jo Bedaux; het corpus werd vervaardigd door Manus Evers, beiden leden van het Studenten- gilde. Bij de inzegening waren aanwezig een groot aantal verkenners en welpen en de leden van het Brabantsehe gilde, voorts prof. de Quay, dr. P. C. de Brouwer, eenige familieleden van de slachtoffers, en de geestelijken van St. Mi chiels Gestel. De eenvoudige plechtigheid werd verricht door Mgr. Vesters M.S.C., uit Vugt, naar wien de troep genoemd was, waarvan de omgeko men verkenners deel uitmaakten. Mgr. sprak een kort woord, waarin hij de beteekenis van deze plechtigheid verklaarde. Alleen het kruis geeft de nagelaten betrekkingen de kracht van de berusting en geeft ons allen de hoop, dat de omgekomen jonge mannen reeds de barmhar tigheid van God hebben ondervonden. Na de inzegening werden v«f Onze Vaders en Weesgegroeten gebeden voor de slachtoffers van het ongeluk, waarna de verkenners en de welpen langs het kruis defileerden. De „Patria" van den Rotterdamschen Lloyd, reeds vijf jaar geleden uit de vaart genomen en opgelegd, is thans bij Wilton te Schiedam op geschilderd en nagezien. Dinsdag komt het schip weer in de vaart, maar dan onder de Sovjet-vlag, met Russische bemanning en on der den naam Svir. Het schip heeft de bestemming om dienst te doen op de lijn LeningradSan Francisco. Het is het zevenentwintigste Nederlandsche schip, dat naar Rusland gaat, na de „Clio", „Jason", „Brielle", „Almelo" en „Haarlem" van de K.N. S.M.; de „Kralingen" en de „Drechtstroom"; de „Batoe" van de Nederland; de „Noord" en de „Rotterdam" van Vinke, en nog zoovele an dere, 150.000 ton in totaal. Zooals Czaar Peter de Groote in Nederland kennis maakte met den scheepsbouw, zoo ko men thans nog de Russen in Nederland hun schepen koopen: bouw en onderhoud van de Nederlandsche schepen zijn beroemd. Behalve deze overgenomen schepen, kocht Rusland van ons zeventien sleepbooten, terwijl bij de Ned. Scheepsbouwmij. nog een aantal schepen voor Rusland op stapel staan. De werkzaamheden aan de Waalbrug te Nijmegen vorderen voorspoedig. De 244 M. lange hoofdboog steunt reeds op eigen kracht, zoodat de Dordtsche hulpbrug onder de hoofd spanning kan uitgevaren worden. Zaterdag namiddag is dan ook inderdaad het kleinste gedeelte van de hulpbrug onder den hoofdboog uitgevaren en geplaatst op het montageterrein bovenstrooms van de stad in de zgn. Ooyter- reinen. Deze hulpbrug blijft daar opgesteld tot z« kan gemonteerd worden op den onderbouw van de bij Dordrecht te construeeren brug. Het tweede gedeelte van de hulpbrug, waarop de 50 M. hooge draaikraan staat, gebezigd b« de voltooiing van den brugboog, zal eerst wegge haald kunnen worden na demontage van de kraan. Men vermoedt, dat dit ook in den loop van deze week zal kunnen gebeuren. Mogelijk kan dan een begin gemaakt worden met de verwijdering van de hulppijlers, welke in de Waal geplaatst waren en thans nog lee!«ke sta in den weg's zijn voor de scheepvaart, waarvoor nu al sinds maanden een gratis sleepdienst is ingesteld, welke betaald wordt door den Rijks Waterstaat. Voor het begin van den winter moet de vaart op de Waal geheel vrij zijn. Begin vol gend jaar zal de Waalbrug voor het verkeer geopend kunnen worden i Zondagmorgen omstreeks half elf heeft op den Rijksweg tusschen Sittard en Roer mond nabij Susteren een ernstig verkeers ongeval plaats gehad. Een motorrijwiel kwam met zoodanige snelheid in botsing met een auto, dat de motorrijder en de duorijdster op slag gedood werden en een der passagiers van den auto zwaar werd gewond, terw«l de bestuurder lichte ver wondingen opliep. Er was spoedig medische hulp ter plaatse, doch deze kon slechts den beiden gewonden van dienst zijn. De motorrijder was afkomstig uit Nieuwen- hagen. Hij heette F. P. J. Braun, was 35 jaar oud en ongehuwd. De duorijdster, die eveneens om het leven kwam, was een familielid van den motorrijder. De auto, eigendom van een zekeren Jacobs te Nijmegen, werd bestuurd door den heer- J. van Boveren uit Nijmegen, terw«l de zwaarge wonde passagier, de heer M. Smid, eveneens uit deze stad afkomstig was. Zaterdagavond is onder de gemeente Zuilen de motorrijder Muller uit Amsterdam door een touringcar van de fa. v. Poelgeest uit Amster dam aangereden en zwaar gewond. De heer M. wilde in een winkel iets gaan koopen, en stapte daartoe b« de Zuilerbrug van zijn motor. Zonder op den naderenden autobus te letten stak hij den weg over, werd door den touringcar gegrepen en tegen een ijzeren hek geslingerd, waarna h« zwaar gewond bleef lig gen. Drie kwartier moest de ongelukkige kermend blijven liggen, voordat dr. Hoen uit Maarssen, door een motorrijder gewaarschuwd, aanwezig was. Het ongeval geschiedde te Zuilen, dus eerst moest nog de gemeente-arts dr. Frederiks gewaarschuwd worden, voordat men den zwaar gewonden man kon vervoeren. Telefoonverbin ding was er niet bij de omwonenden, en de brugwachter verklaarde, dat hij zijn toestel voor zulke gevallen niet mocht gebruiken. Eerst anderhalf uur na het ongeval kon de gewonde per auto van den G. G. D. uit Utrecht naar het ziekenhuis aldaar worden vervoerd. Zondagmorgen te ongeveer 10 uur is de 23- jarige Th. Od«k, die op den Provincialen Weg onder Schalkwijk met eenige kennissen stond te praten, door een passeerenden vrachtauto ge grepen en tegen een boom geslingerd. Het slachtoffer was vrijwel onmiddeliyk dood. Zaterdagmiddag vond te Elsloo een zeer ernstig verkeersongeval plaats. De 40-jarige veehandelaar Brouwer uit Makkinga, die uit een zijweg kwam, werd aangereden door een vrachtauto van den heer L. uit Heerenveen. Zwaar gewond werd het slachtoffer naar het ziekenhuis te Heerenveen vervoerd, waar hij Zondagochtend 5 uur, zonder tot bewustzijn te z«n gekomen, aan de bekomen verwondingen is overleden. Zondagnacht omstreeks één uur is een oude vrouw, wier identiteit nog niet vast staat, bij het oversteken van den straatweg te Merxem aangereden door een auto, welke werd bestuurd door den heer Van G. uit Rotterdam. De vrouw was op slag dood. Zondagmorgen is onder de gemeente Baexem op den Rijksweg tusschen Roermond en Weert een luxe-auto die met groote snelheid een bocht maakte, tegen een autobus uit Duitschland gebotst. De auto werd totaal vernield en de beide in zittenden, de heer van S. uit Tongelre en z«n moeder, ernstig gewond. Een achttal inzitten den uit den autobus liep snijwonden aan 't ge laat op. De heer en mevr. S. werden, na ver bonden te zijn, naar hun woning vervoerd. Het Duitsche gezelschap reisde met een anderen autobus verder. De beide beschadigde wagens werden weg gesleept. Uit het voorloopig onderzoek kwam vast te staan, dat de botsing te wijten is aan den heer S. Op den Laarderweg te Hilversum is Zaterdag avond de 63-jarige J. van de Wetering, wonend aan den Soestdijkerstraatweg aldaar, bij het oversteken van den weg door een motorrijwiel gegrepen. De man sloeg tegen den grond en werd in bewusteloozen toestand opgenomen en naar de R.K. Ziekenverpleging vervoerd. Hij is daar Zondagmorgen aan de gevolgen overleden. De Samenwerkende Algemeene, Christeiyke en R. K. Bouwvakarbeidersbonden hebben ge durende de afgeloopen week actie gevoerd. De arbeidsvoorwaarden, vastgelegd in de Lande lijke Arbeidsovereenkomst voor de bouwbedrij ven te Vlaardingen, werden niet meer nageko men, doordat, nadat de ongeorganiseerde werk gevers geen vacantiebonnen meer verstrekten, oqk de georganiseerde besloten dit voorloopig niet meer te doen. Door de samenwerkende bonden was verzocht vóór j.l. Zaterdag te wil len mededeelen of zü de vacantiebonnen weder zouden gaan verstrekken, waarop geen gunstig antwoord is ontvangen. Hedenmorgen zeven uur heeft een nieuwe vergadering van de werknemers plaats gehad. Er werd besloten het werk niet te hervatten. De staking der metselaars, opper- en timmerlieden omvat ongeveer honderd man. Van werkgevers zijde vernemen wij, dat het werk door werk willigen wordt uitgevoerd. *<w> 6*- De tweede dag van de bondsraadsvergade ring van den Ned R.K. Steenfabrieksarbeiders bond „St. Stephanus" begon met een H. Mis, welke om 7 uur door den geestelijken adviseur, den Zeereerw. heer Pastoor F. Stokman uit Ol- denzaal in de kapel van het ziekenhuis „St. Joan, de Deo" werd opgedragen. Om half tien kwam men weer in het Jaar beursgebouw bijeen. In verband met een verzoek van den Rijks dienst der W. V. en A. B. was door het bestuur een voorstel ingediend tot wijziging der con tributie-klassen. Het voorstel werd verworpen. Als niet-gesalarieerde leden van het hoofd bestuur werden gekozen de heeren H. Verriet, Ooy; j. van Amersfoort, Wijk bij Duurstede; Joh. yan Atteveld, Afferden (G.)B. Trieling, Giesbeek; Fr. Graumans, Gilze; J. Steeghs, Reuver en Jos. J. Driessen te Lobith. Naar aanleiding van een voorstel van de af- deeling Afferden (G.) om te bevorderen, dat kastrekkenden brandstoffentoeslag wordt ver strekt in die weken, waarin zij uitkeering uit de werkloozenkas ontvangen, zal het hoofdbestuur al dan niet in overleg met het bestuur van het R.K. Werkliedenverbond zoo spoedig mogelijk een actie beginnen, opdat de toeslag door de plattelandsgemeenten zoo behoorlijk mogelijk geregeld wordt. Er waren een elftal voorstellen, die alle de strekking hadden de contributies voor de werk loozenkas te verminderen en de uitgaven te ver meerderen. De voorzitter wees op de onmogeiykheid hier van en dat hier het Rijk ook een woordje heeft mee te spreken. Door de afgevaardigden werd ook naar voren gebracht, dat men moet voor komen, dat menschen, die aan den opbouw van de organisatie hebben meegewerkt, worden ge dupeerd. De kas moet het heele jaar function- neeren. De voorzitter zette uiteen, dat het hoofdbe stuur in Den Haag steeds al het mogelijke doet voor de werkloozen. Laten we echter blij zijn met wat we hebben. De regeling heeft zelfs de steenfabrieksarbeiders gelijk willen stellen met landarbeiders, maar het bestuur heeft deze ver slechtering weten tegen te gaan. Het bestuur zal in deze zaak diligent bl«ven. De vergadering ging met het standpunt van het bestuur accoord. Er waren ook enkele voorstellen om de con tributie te verlagen, doch de voorzitter wees er op, dat men vooral in dezen tijd de katholieke arbeidersbeweging niet de middelen moet ont houden. Er zal door 't bestuur toch een uniforme

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5