Het wereldcongres van de Katholieke Arbeidersjeugd Mussolini werkt met dreige menten Het nieuws van heden DE BAROMETER 100.000JONGEREN BIJEEN DE KWESTIE DER SANCTIES "VEREENTGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SpAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DINSDAG 27 AUGUSTUS 1935 Ochtendblad EEN EN ZESTICSTE JAARGANG No. 19509 Staking in de vischconserven- industrie uitgesteld Drie kardinalen kwamen voor dit Congres naar de stad van de W ereldtentoonstelling Bezieling en enthou siasme Duitsche Bisschoppen gewijd Te Mainz en te Trier De ChineeschJapan- sche verhoudingen China aanvaardt samenwerking op voet van gelijkheid voor Noord-China Mariniers voor Bucking ham Palace Bet wereldcongres der Katholieke Arbeidersjeugd te Brussel: een kijkje in het Stadion van Heysel, waar Kardinaal van Roey een toespraak hield en kanunnik Gardyn (in het medaillon) de openbare belijdenis uitspr ak, waarop, mm. in spreekkoren antwoordde De Duce zal Abessinië's barbarisme trachten aan te toonen Buitengewone minister raad te Bolzano Abessinië moet toegeven Bekende Amerikanen overleden Het Weer Onverwachte buitengewone ministerraad De arbitrage-commissie Storm over Genua Groote schade aangericht Van Bern terug naar Parijs AUTOBUS TEGEN BOOM GEREDEN De Noorsche visscherij Financieele positie van Italië Oordeelen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. OSLO. 24 Aug. (ANP) De instelling van een nieuwe visscherijgrens aan de Noorsche kust heeft, naar uit Londen gemeld wordt, heftige protesten van Engelsche visscherij kringen ver oorzaakt. De nieuwe grens reikt ongeveer 4 mijlen in zee en men verwacht dat de Engel sche belanghebbenden de Britsche regeering zullen verzoeken stappen bij de Noorsche re geering te doen. op don OrbbtfDcrp Onze correspondent te Brussel meldt ons d.d. 25 Augustus: Te Brussel, in de schaduw van de Wereld expositie, heeft Zondag een merkwaardige katholieke demonstratie plaats gevonden: het eerste wereldcongres van de georgani seerde katholieke arbeidersjeugd. Dat dit eerste samenkomen van de organisaties der katholieke arbeidersjeugd te Brussel plaats vond is te wijten aan het feit, dat de Ka tholieke Arbeidersjeugd van België haar tienjarig bestaan viert. Zij is hier ingedeeld in twee takken, de Vlaamsche Katholieke Arbeidersjeugd (K.A.J.), met de alom in het land zeer sympathiek aan geschreven Kajotters, wier liederen, emblemen en uniform grooten opgang maken, en de Jeu- nesse Ouvrière Chrétienne (de zoogenaamde Jocisters. Drie kardinalen zijn voor dit grootsch congres naar Brussel gekomen: Z. Em. Kard. van Roey, aartsbisschop van België, Z. Em. kard. Verdier, aartsbisschop van Parijs en Z. Em. kardinaal Cerjeira, aartsbisschop van Lissabon. Daaren boven was geheel het Belgisch episcopaat aan wezig en andere bisschoppen, tezamen een twin tigtal, talrijke prelaten, een vijfduizendtal pries ters, een 95.000-tal Kajotters en Jocisten uit alle gouwen van België en delegaties uit een twin tigtal landen, w.o. de jonge arbeiders van Ne derland (die met hun groene blouse en beige fluweelen broek grooten bijval verwierven), Frankrijk, Zwitserland, Catalonië met 30 vaan dels, Engeland, Canada, Columbia, Portugal, Spanje, Groot Hertogdom Luxemburg, Dene marken, Polen, Oostenrijk, Hongarije, Tsjecho Slowakije, Algerië, Tunis, Madagascar, Chili enz. Uitbundig applaus viel ook ten deel aan de Congoleesche (zwarte) jonge katholieke arbei ders. Reeds Zaterdag werd over geheel het land het congres ingezet op religieuze wijze: met een zoogenaamde „congreswake" door gebed. Ook in het buitenland werden deze gebeden gezegd, overal waar reeds een organisatie van jonge arbeiders bestaat. In Vlaanderen en te Brussel had deze plech tigheid plaats in de parochiekerken te 8 uur, naast akten van geloof en aanbidding in aan wezigheid van het Allerheiligste werden smeek beden aangeheven voor de jonge werkloozen en voor de hervorming der wereld, en in het bij zonder nog: voor de bekeering van alle jonge arbeiders. Het wereldcongres zelf bestond uit slechts twee plechtigheden, maar die dan ook buitenge woon grootsch waren opgevat: een plechtige H. Mis, opgedragen door Z.Em. Kardinaal v. Roey in het reusachtige park van Laeken, nabij het koninklijk paleis, niets anders dan een H. Mis, waar circa 100.000 jonge arbeiders op het heete gras knielden en het offer aanboden voor de bekeering van de jonge arbeiders, en 's middags een openbare belijdenis van het geloof en den wil der katholieke arbeidersjeugd in Brussels modernste gebouw: het Sportstadion van Heizei, westelijk van de expositie gelegen. Deze open bare belijdenis in het Stadion werd gehouden in den vorm van een reusachtig spreekkoor, dat slechts onderbroken werd door een toespraak van den kardinaal-aartsbisschop van België in het Fransch en in het Nederlandsch. Dit spreekkoor was de geheele congreszitting: niet slechts de 1500 gedelegeerden, die in zeke ren zin op de pelouse de „voorzeggers" waren, maar de 100.000 op de tribunes namen er aan deel en beleden wat in hun geest zeggen wil: nieuwe jeugd. Kommer en benauwenissen, be trachting en ideaal, wil en lijn van de katho lieke arbeidersjeugd werden hier gerhythmeerd, fel en breed vertolkt met duizenden geoefende stemmen. Het was veel beter dan honderd redevoeringen en tientallen studievergaderingen. De bezieling en het enthousiasme stegen tot het alles meesleepend slot van het Christus vincit. Gedurende een paar uren hadden deze 100.000 jonge arbeiders twee meesters: hun bisschop en den regisseur Lode Geysen. Het is immers deze opvolger van Johan de Meester bij het vroegere Vlaamsche Volkstooneel, die maat en vorm en geluid gaf aan dit uniek congres, waar het pro gramma en de mededeeling, het bericht van de 100.000 om het zoo te zeggen, onder den vorm van een spreekkoor aan de wereld werden ge- openbaard. Zijne Eminentie Kardinaal Van Roey heeft in zijn toespraak hulde gebracht aan de nieuwe jeugd, die reeds nu de wereld verbaast door haar vroomheid, haar tucht, haar zelfbeheer- sching. De Heilige Vader zelf had een getuige nis gezonden, dat al de andere overtrof: een brief, waarin Zijne Heiligheid verklaart dat de Katholieke Arbeidersjeugd, zooals zij in België is georganiseerd en werkt, „een authentieke vorm is van katholieke actie" en „een model" van katholieke actie dat Zijne Heiligheid graag elders in de wereld aanbeveelt. Ook Brussel heeft zich verbaasd over dit leger, dat zoo opgewekt, zoo gedisciplineerd en met keurigen blijden aanblik de groote lanen en straten naar de stations heeft gevuld. Acht dagen geleden marcheerden duizenden roode arbeiders door dezelfde straten. Met ge balde vuisten, grimmige gezichten en achter val- sche leuzen zooals „Place aux Pauvres" (Plaats ruimen voor de armen) liepen de roode kapita listen en financiers, de leiders der socialistische trusten en grootbanken mee. Deze katholieke jonge arbeiders brachten vreugde, welgezindheid, zwierigen trots. Op menige plaats van Brussel werden zij uitbun dig toegejuicht. Te Mainz is Zondag 1.1. de nieuwe bisschop van het bisdom Mainz, Z. H. Exc. Dr. Albert Stohr, geconsacreerd door den Metropoliet der Boven-Rijnsche Kerkprovincie Z. H. Exc. Dr. Gröber, Aartsbisschop van Freiburg i.B. Te Trier consacreerde de ordinarius van het bisdom Z. H. Exc. Dr. Bornewasser tot wij bisschop van het diocees Z. H. Exc. Dr. Albert Fuchs. SJANGHAI, 25 Aug. (Reuter) Tsjang Tso Pin, de Chineesche ambassadeur te Tokio, is van hier naar Tokio vertrokken. Ofschoon de minister van Buitenlandsche Zaken, Wang Ching Wei bevestigd heeft, dal de politiek van China jegens Japan ongewij zigd zou blijven, denkt men dat Tsjang Tso Pin nieuwe voorstellen met betrekking tot een economische samenwerking met zich naar Tokio brengt. Uit officieele bron wordt vernomen, dat Clnna op de Japansche voorstellen, welke in Juni j.l. door een militaire pressie werden voor afgegaan, zal antwoorden, dat het de samen werking op voet van gelijkheid aanneemt, voor zoover het betreft het plan tot intense econo mische ontwikkeling van Noord-China, ont worpen door het Kwantoeng-leger. LONDEN, 24 Aug. (ANP) Voor de eerste maal sedert hun 270-jarig bestaan hebben heden marine-troepen de wacht betrokken voor Buckingham Palace. Tot nog toe hebben altijd garde-troepen de wacht voor het koninklijk paleis te Londen gedaan. Mussolini heeft den bekenden bijzonderen correspondent van de „Daily Mail", Ward Price, zijn meening gezegd over de kwestie der sancties. Mussolini zeide: Wanneer teGenève mocht worden besloten tot sancties tegen over Italië, dan zal Italië direct uit den Volkenbond treden. Ondubbelzinnig moet worden begrepen, dat iedere staat, die sancties tegenover Italië toepast, de gewa pende vijandschap van Italië zal ontmoeten. Naar de correspondent hieromtrent op merkt, maakt Mussolini daarbij verschil tusschen moreele, economische en militaire sancties. Een moreele sanctie, b.v. in den vorm van een votum van afkeuring te Genève, zou beantwoord worden met het uittreden uit den Volkenbond. Een blokkade van Italiaansche havens of de sluiting van het Suezkanaal zou, volgens de woorden van Mussolini, met alle strijdkrachten van Italië te land, te water en in de lucht wor den weerstaan. Een sluiting van het Suez kanaal zou hij beschouwen als een schending var het Verdrag van Versailles, omdat het sta tuut van het kanaal in dit verdrag is opge nomen. De correspondent merkt hieromtrent op, dat sancties zouden moeten worden genomen met eenparigheid van stemmen, d. w. z. met de goedkeuring van Frankrijk. Daarom heeft Ward Price Mussolini gevraagd, of deze alle geschil kwesties met Frankrijk (Tunis e. d.) heeft ge regeld in ruil voor een belofte van de Fransche regeering Italië de vrije hand te laten in Oost- Af rika. Hierop heeft Mussolini schriftelijk geant woord: „Het is waar, dat bij de overeenkomst van 7 Januari alle meeningsverschillen tusschen ons en Frankrijk zijn geregeld." Mussolini verklaarde voorts: Mocht de Vol kenbond zoo onbezonnen zijn een kolonialen veldtocht uit te breiden tot een algemeenen Europeeschen oorlog, welke de deur ver zou openen voor iedere onbevredigde eerzucht in Europa of zelfs in de geheele wereld en die dezen keer niet millioenen, doch tientallen mil- lioenen menschenlevens zou kosten, dan zou de Volkenbond daar de schuld van dragen. Met betrekking tot de houding van Italië te genover de zitting van den Volkenbondsraad Lop 4 September zeide Mussolini; Ik zal een delegatie naar deze Raadszitting zenden om voor de wereld het standpunt van Italië duidelijk uiteen te zetten. Onze zaak zal worden ondersteund door documenten en foto- graphieën. Ik zal zelfs een kist met boeken sturen, met inbegrip van een boek van Lady Simon, waarin de barbaarsche gewoonten der slavenhoudende Abessijnen worden vermeld (Mussolini bedoelt hier het boek, dat Lady Simon heeft geschreven over de slavernij). Wanneer de Volkenbondsraad dit bewijsma teriaal zal hebben bestudeerd, zal ik den Vol kenbond vragen of hij van zins is Italië op voet van gelijkheid met Abessinië te behandelen, indien hij dit kan. De Europeesche naties moeten het voorbeeld der Vereenigde Staten volgen en Italië in vrede laten, opdat het zijn zending kan vervullen. De pacifisten zijn de ergste vijanden van den vrede, omdat zij, aldus Mussolini, een strijd, welke het beperkte karakter van een koloniale expe ditie heeft, welke tot doel heeft orde in een land te scheppen, waar nimmer orde heeft ge- heerscht,. over de geheele wereld verbreiden. Italië zal niets doen om tweedracht in Europa te veroorzaken, doch ook anderen moeten dit zelfde gevoel voor verantwoordelijkheid be- toonen. Voor iemand over sancties spreekt, moet hij zich de eventueele gevolgen daarvan goed voor oogen houden. Italië heeft van Locarno af tot ètresa toe teveel bewijzen geleverd voor zijn wensch naar samenwerking tot verzekering van den vrede in Europa, dan dat het land ervan beschuldigd zou kunnen worden het lont in het kruitvat te willen steken. Mussolini hoopt, dat zijn woorden allen verstandigen Engelschen een toestand duidelijk zal maken. Hij wenscht hen eraan te herinneren, dat Italië steeds aan de zijde van het Britsche Rijk heeft gestaan en wel niet alleen in den wereldoorlog, doch ook in andere tijden, toen de rest van de wereld zich tegenover Groot-Brittannië- had gesteld. Op de vraag van den correspondent of de mogelijkheid van een wijziging van zijn hou ding bestaat, antwoordde Mussolini: Geen mogelijkheid, tenzij Abessinië - toe geeft., Mussolini zeide voorts:'De taak van de kolo nisatie en civiliseering van Abessinië zal het Italiaansche volk gedurende minstens 50 jaren bezig houden. Zoodra men ons toestaat ons te wijden aan deze ontzaglijke onderneming, zullen wij kameraden en niet-tegenstanders zijn van het Britsche Rijk, verbonden door weder- zijdsch respect voor de wederzijdsche belangen. Mussolini stond op het standpunt, dat de Brit sche rëgeéring de bijzondere rechten van Italië in Abessinië reeds heeft erkend door verdragen, en dat pas halt moet worden geroepen, wan neer Italië op een of andere wijze de Britsche belangen bedreigt. Over de vroegere politiek van Italië in Oost- Afrika zeide Mussolini: Dertien jaar lang heeft Italië zich tegenover Abessinië voortdurend vriendschappelijk betoond. Wij hebben den Abessijnen na de onderteekening van het Ver drag van 1928 zelfs een groote hoeveelheid mo derne wapenen geschonken. Eenige dezer wape- Van het wereldcongres der Katholieke Arb eidersjeugd te Brussel: de plechtige H. Mis in het Kon. Park van Laeken. Men ziet welk 'n massa's aan deze grootsche demonstratie deel namen 1 VERWACHTING: Meest matige veran- g derlijke wind, later uit zuid-westelijke |j richtingen, betrokken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk regen, koeler. Verdere vooruitzichten: Onzeker. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Mussolini werkt met dreigementen; een buiten gewone ministerraad is onverwachts tegen Woensdag bijeengeroepen. Twee Duitsche bisschoppen zjjn te Mainz en te Trier gewijd. Benoemingen Paters Franciscanen. BOLZANO, 26 Aug. (Reuter). Mussolini, die hier vanmiddag is aangekomen, heeft voor mor genavond een speciale kabinetszitting bijeen geroepen. ROME, 26 Aug. (Reuter) Het bericht betreffende den plotseling bijeengeroepen buitengewonen Ministerraad tegen Woens dag te Balzano, heeft algemeen groot op zien en verrassing verwekt. Men neemt aan dat Mussolini met zijn ministers, die naar men weet op het oogenblik allen te Bol zano vertoeven om actief aan de manoeu vres deel te nemen, dringende maatregelen van economischen en politieken aard zal bespreken, waarvan de doorvoering in de tegenwoordige omstandigheden noodzake lijk schijnt. GENUA, 26 Aug. (Reuter) Een onweder van buitengewone hevigheid heeft boven de haven gewoed. De daar geankerde schepen werden bescha digd, terwijl kranen en spoorwegwagons omver werden geworpen. De stad is in duisternis ge huld. Het zware noodweer in Noord-Italië heeft verscheidene menschenlevens geëischt. Te Ge nua werden drie mannen, die in een havenge bouwtje schuilden, met huis en al opgenomen. Zij werden alle drie gedood. Ook aan boord van een stoomschip aan een der havenkades werden twee personen gedood. Voorts werden nabij Toronto twee personen tengevolge van het noodweer gedood, terwijl bij Varezzo twee jagers door den bliksem werden getroffen. BERN, 26 Aug. (Reuter) De Italiaansch Abessinische verzoeningscommissie heeft Zon dagmorgen te Bern haar laatste zitting gehou den, waarna het volgende communiqué werd uitgegeven De ItaliaanschAbessinische verzoenings commissie heeft de vertegenwoordigers van Italië en Abessinië gehoord in hun uiteenzet ting en conclusie en heeft, nadat zjj enkele vra gen heeft gericht tot enkele personen, besloten, de zitting af te breken en de kwestie ter ver dere studie naar de leden van de commissie te verwijzen. Een van de leden van de commissie verklaarde aan de pers, dat de commissie zich naar Bem had begeven om de getuigen te hoo- ren, die de vertegenwoordiger van de Italiaan sche regeering had genoodigd. De regeering van Abessinië achtte het niet noodzakelijk ge tuigen te dagvaarden. Voor de reconstructie van de kwestie van Oeal-Oeal waren vooral de verklaringen der inlandsche soldaten van de Italiaansche kolo niale troepen van nut. Vermoedelijk zal de com missie nog enkele souvereiniteitskwesties moe ten oplossen, zonder evenwel in te gaan op de kwestie, wien de gebieden toebehooren. Op iiefc oogenblik is het nog niet waarschijnlijk, dat de Italianen en Abessiniërs in de commissie tot overeenstemming zullen komen. Het zal nood zakelijk zijn, dat spoedig de vijfde scheidsrech ter, Politis, wordt geroepen. De leden van de commissie zouden Zondag avond nog Bern verlaten en naar Parijs gaan, waar de arbeid zal worden voortgezet. Men hoopt de komende week en in 'eder geval vóór de bijeenkomst van den Volkenbondsraad op 4 September een conclusie te kunnen publiceeren. PARIJS, 26 Aug. (Reuter). De leden van de oommissie zijn hedenochtend uit Bern hier aan gekomen. De Italiaansche en Ethiopische ver tegenwoordigers hebben heden afzonderlijk ge werkt, morgen zullen de gezamenlijke bespre kingen worden hervat. Nabij La Graja is een geheel bezette autobus in volle vaart tegen een boom gereden. Negen tien personen werden daarbij deels zwaar ge wond. De bus is volkomen vernield. De betrokken vakbondsleiding heeft op ad. vies van de Noorsche regeering besloten, de staking in de vischconserven-industrie, die gis teravond zou worden afgekondigd, op het laat. ste oogenblik uit te stellen tot 8 September a.s. Slechts bij twee fabrieken, welker arbeiders ongeorganiseerd zijn, zal thans gestaakt worden. NEW-YORK, 26 Aug. (Reuter). John Willys, de 61-jarige auto-fabrikant die van 1930 tot 1932 Amerikaansch gezant te Polen was, en Thomas Edison, de 59-jarige zoon van den be roemden uitvinder, zijn beiden plotseling ten gevolge van een beroerte overleden. Stand op Dinsdag 1 uur v.m.: 752 yorige stand: 756.7 nen, die thans tegen onze soldaten in Afrika zullen worden gebruikt, zullen uit Italië af komstig zijn. Het betreft Mauser-geweren, ma chinegeweren en een millioen patronen, die ik Abessinië als geschenk heb gezonden. Zou ik dat alles hebben gedaan, wanneer ik vijandige bedoelingen tegenover Abessinië zou hebben gehad? Vervolgens spreekt Mussolini over de bekende motieven van zijn politiek: de overbevolking van Italië, de onvruchtbaarheid van Lybië en de voortreffelijkheden van Abessinië. Hij zeide: De ontsluiting der rijkdommen van Abessinië zal Italië en de geheele wereld ten goede ko men. De tijd is misschien gekomen, de kwestie der koloniën met alle aangelegenheden, welke er verband mede houden, ter sprake te bren gen. Dit zou allen beschaafden staten tot voor deel strekken en in het bijzonder die beroofd zijn van hun aandeel aan de schatten der we reld. Zoodra Abessinië evenwel voor de Itali aansche kolonisatie zal zijn geopend, zullen de koloniale aspiraties van Abessinië vervuld zijn. De financieele toestand van Italië geeft Mus solini, naar hij verklaarde, geen aanleiding tot ongerustheid. Het Italiaansche volk heeft een zoodanig bewijs gegeven van zelf-opoffering, dat zijn vastberaden wil voor alle eventueel noodige verdere financieele offers buiten kijf is. De kwestie of Italië door zijn Abessinischen veldtocht niet zal worden gedwongen de rol op te geven, welke het land tot nu toe in midden- Europa heeft gespeeld, beantwoordde Musso lini met te refereeren aan de 500.000 man, die thans bjj Bolzano manoeuvres houden. Mussolini zeide nog: We kunnen thans niet meer terug. De 200.000 Italiaansche geweren in Oost-Afrika zouden vanzelf afgaan. Ward Price zegt, dat Mussolini den dringenden persoonlij ken wensch heeft uitgesproken, dat dit inter view in de „Daily Mail" zal worden gepubli ceerd als een gezaghebbende uiteenzetting van zijn meening. Oplichtingsa-f faire te 's Hertogenbosch. Koppensneller^ op Nieuw-Guinea. Drie arbeiders in Beegden (L.) onder aarde bedolven; één hunner ernstig gewond. Zware brand te Warmenhuizen. New-Yorksche Ben's: Stemming vast, eenige reactie, slot goed prijshoudend. O Oordeélen is voor velen een moeilijk iets. Het is vaak synoniem voor hen met ver-oordeélen. Sommigen zijn nooit met hun oordeel gereed. Ze dur ven hun oordeel niet geven, óók wan neer het pas geeft, óók wanneer men voor z'n overtuiging moet uitkomen. Anderen zijn al te snel met hun oor deel gereed. En ze meenen dan dat snel oordeelen ook veroordeelen is. Zonder eenig onderzoek, veeleer op den eersten indruk afgaande, veroor deelen maar al te velen anderen. Zelfs indien een of andere handeling laakbaar is meenen zij maar al te snel den persoon er in te moeten betrek ken en kwaad te moeten spreken wat niet bekend is. We kunnen een slech te handeling veroordeelen, maar moe ten den persoon niet al te zeer ver oordeelen. Laat ons mild zijn in ons oordeel. Oordeelt niet opdat ge niet veroordeeld worde. Laat ons rustig het eindoordeel aan God overlaten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1