DE NIEUWE EXWETO-AGENDA Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan een „Omroeper" voor 80.000 gezinnen KING SOCCER VRAAGT THANS WEER DE AANDACHT De A.N.W.B. RIJK DER CRICKETTERS BIJNA TENEINDE WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1935 De feestmatch in Glasgow Het programma bij den start TRIPS NAAR DE WERELDTENTOONSTELLING TE BRUSSEL, VOOR ONZE LEZERS „DIE DELFTSCHE SANGHERS" Een uitvoering op de Brusselsche tentoonstelling Een filmkamp op Texel Marius Monnikendam BLOEMENTENTOONSTELLING In het Kol. Instituut te Amsterdam Nieuw model richtingsborden VOETBAL IN ENGELAND Drie maanden heeft er geen voet bal over de velden gerold, maar Zaterdag a.s. kan het publiek zijn favorieten weer aan moedigen Chelsea zorgt voor sensatie Te Vlissingen is Dinsdag de eerste V Emergo" in tegenwoordigheid van den Zeeland, mr. P. Dieleman, geopend. est-Zeeuwsche tentoonstelling „Luctor et waarnemend commissaris der Koningin in Belangstelling voor een der inzendingen brengt. Mogelijk dat zulk 'n tactiek er toe heeft bijgedragen om het vorig seizoen een totaal ontvangst in de boeken te brengen van 65.846, een vermeerdering van 122 bij het daaraan voorafgaande jaar. Zoodoende konden aandeel houders 7 pet. dividend op hun belangen ont vangen. Verdere détails over de onderscheidene teams hopen wij in den loop van het a.s. seizoen te geven, alleen ontvingen wij zoo juist bericht, dat de eens zoo vermaarde Arsenal-buiten- rechts, Joe Hulme, die den laatsten tijd zoo vreeselijk ongelukkig was, zich thans aan zijn beenen heeft laten opereeren. De feestmatch, die de P. A. in Glasgow had georganiseerd ter gelegenheid van het regee- ringsjubileum van den Engelschen koning, is een nederlaag voor de Engelschen geworden. Veel verwondering baart deze nederlaag niet daar de Engelschen practisch geheel ongeoefend startten. De Schotten, wier seizoen vroeger in zet dan het Engelsche, hadden tenminste al wat ervaring en wonnen niet onverdiend. Bepaald „downharted" waren de Britten niet, al zin nen zij op wraak; hiertegenover wreven de Schotten van pure voldoening zich de handen, want de onderlinge naijver is overbekend. A.s. Zaterdag gaat in Engeland het hek van den dam. De enthousiasten kunnen thans hun hart weer ophalen, want het volgende programma brengt al direct weer een aantal „schlagers". ArsenalSunderland. Aston VillaSheffield Wednesday. Blackburn RoversGrimsby Town. Bolton WanderersBrentford. ChelseaLiverpool. EvertonDerby County Huddersfield Town—Preston North End. Manchester City—West Bromwich Albion. MiddlesbroughPortsmouth. Stoke City—Leeds United. Wolverhampton Wanderers—Birmingham. Ten overvloede willen wij nog in herinnering brengen, dat Arsenal Kampioen werd van de Eerste Divisie, Leicester City en Tottenham Hotspur degradeerden, en Brentford en Bolton Wanderers promoveerden. Reis No. 15 Zaterdag-Zondag 31 Augustus-1 September Tweedaagsche Reis No. 15a Maandag, Dinsdag, Woensdag, 2-3-4 Sept Driedaagsche Reis No. 16 Zaterdag-Zondag 7-8 September Tweedaagsche Reis No. 17 Zondag 8 September Dagtocht Reis No. 18 Maandag, Dinsdag, Woensdag, 9-10-11 Sept Driedaagsche Reis No. 19 Zaterdag-Zondag 14-15 September Weekend-trip Reis No. 20 Maandag t.m. Donderdag 16-17-18-19 Sept- Vierdaagsche Reis No. 21 Zaterdag-Zondag 21-22 September Weekend-trip Reis No. 22 Maandag, Dinsdag, Woensdag 23-24-25Sept. Driedaagsche Aanmeldingen en inlichtingen aan het Centraal Reisbureau der Ver. Kath. Pers N.Z. Voorburgwal 65-73, Amsterdam, uitsluitend onder motto Exweto Komende gebeurtenissen werpen hun schaduw vooruit. Het mannenkoor „Die Delftsche Sanghers" heeft op uitnoodiging van het bestuur der Brus selsche Wereldtentoonstelling Zondagmiddag j.l. een concert gegeven op het binnenplein van „Oud Brussel". Het concert, waarbij onder leiding van den dirigent Nico Verhoeff o.a. werken van Orlando di Lasso, Willem Landré, Flipse en Verhoeff werden uitgevoerd, had plaats voor een groot aantal belangstellende luisteraars. De zang van het koor maakte een voortreffelijken indruk en klonk kloek en breed over het plein. Voor den aanvang van het concert was het bestuur van het koor officieel ontvangen. Maandagochtend zong het koor, na een krans- legging op het graf van den Onbekenden Sol daat, aldaar een werk van di Lasso. Namens het gemeentebestuur van Brussel betuigde wet houder Jules Coelts dank voor. deze plechtige zanghulde. De voorzitter van het koor, de heei Jos. van Bommel, beantwoordde wethouder Coelts met eenige toepasselijke woorden. Sedert Dinsdag j.l. zijn de buitenopnamen voor de nieuwe Nederlandsche natuur- en speelfilm „Jonge Harten", welke onder regie en naar hei scenario van de heeren Ch. A. Huguenot van der Linden en H. M. Josephson op Texel wordt opgenomen, in vollen gang. Dank zij de mede werking van het betrokken departement en Staatsboschbeheer kan men werken in een der prachtigste natuurreservaten van het eiiand. Van de zijde der Texelsche bevolking wordt zeer veel medewerking en belangstelling ondervon den. Men hoopt er algemeen, dat „Jonge Har ten" tevens een mooie propaganda voor het Texelsch natuurschoon zal worden. Naar wij vernemen zal in het as. concert seizoen een reeks van uitvoeringen aan den componist Marius Monnikendam gewijd zijn. Nadat men as. Vrijdag nog een uitvoering kan beluisteren van „Arbeid" in het Kurhaus- concert te Schevenmgen, zal hetzelfde werk ook dezen winter te Maastricht en waarschijn lijk te Arnhem gegeven worden door de plaat selijke orkesten. Het Te Deum zal eveneens te Maastricht worden gegeven, terwijl een nieuw werk voor koor en orkest „De Boetpsalmen" voor het eerst in Maart te Rotterdam en in het Concertgebouw te Amsterdam zal wor den uitgevoerd. Ter gelegenheid van het Zesde Internationaal Botanisch Congres, dat binnenkort te Amster dam zal worden gehouden en waaraan deel nemen meer dan 800 botanici van naam uit de geheele wereld, houdt de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde in de groote licht- hal van het Koloniaal Instituut te Amsterdam op Dinsdag 3 en Woensdag 4 September a.s. een bloemenkeuring. Door de samenwerking met de Nederlandsche Dahliavereeniging zullen o.m. de mooiste en nieuwste dahlia's worden geëxpo seerd. Het Congres-bestuur stelde gouden, ver guld-zilveren en zilveren medailles beschikbaar. Ook op ander gebied zal veel interessants te zien zijn. Onder meer zal worden ingezonden een collectie kegeldragende takken van „De Schovenhorst" te Putten op de Veluwe. De bloemententoonstelling zal Dinsdagmid dag na 1 uur geopend zijn. Dat menigeen buiten de grenzen ons benijdt om de ruim 3800 wegwijzers, welke de A.N.W.B. volgens een vast systeem door het geheele land heeft geplaatst, is wel van algemeene bekend heid. Deze wegwijzers vervullen juist daarom zoo'n heel nuttige taak op toeristisch gebied, omdat zij ons in staat stellen ook gebruik te maken van minder belangrijke wegen, waar langs dikwijls het meeste natuurschoon te vinden is. Indachtig aan het feit, dat vóór het verloopen van het getij aan de bebakening ge werkt moet worden, heeft de A. N. W. B. in den loop der jaren zijn wegwijzers gestadig aange past aan nieuwe verkeerseischen. Met het grooter worden van de snelheid der auto's moesten de armen van de wegwijzers groeien, zoodat men zich overal gemakkelijk kan oriën- teeren. Langs de wegen, welke naar de hoofd stad voeren, zijn voorts alle wegwijzers voor zien van oranjekleurige „opzetbordjes", waarop het woord „Amsterdam" voorkomt, wat de richtingbepaling nog aanmerkelijk vereenvou digd heeft. Hiermede is de moderne „bewegwijzering" echter niet afgedaan; de A. N. W. B. heeft- nog eenige honderdtallen z.g. „richtingsborden" langs de wegen staan, (de bekende langwer pige, blauw gekleurde borden, die vlak bij den grond zijn aangebracht en waarop slechts één plaatsnaam voorkomt), op die plaatsen, waar het snelverkeer de mogelijkheid vraagt de juiste richting reeds op grooten afstand te kie zen. De A .N. W. B.,die thans de geheele weg wijzing in Nederland uitsluitend voor eigen rekening verzorgt, zal het plaatsen van deze richtingsborden in de toekomst gestadig voort zetten. Maar het moderne snelverkeer stelt steeds hoogere eischen aan de „bebakening" van den weg. Tijdige waarschuwingen voor komende afwijkingen van de verkeersrichting beteeke- nen niet alleen een groot gemak voor den automobilist, maar kunnen ook ongelukken voor komen. Daarom is de Kon. Nederlandsche Toeristen bond A. N. W. B. thans begonnen op de be langrijkste wegen in ons land borden aan te brengen welke 150 a 200 meter vóór een wegkruising of -split sing zullen komen en dus reeds op grooten af stand waarschuwen, dat een wegsplitsing of wegkruising op komst is en vertellen, op welke wijze de automobilist bij dat punt zijn weg zal moeten vervolgen. Deze „voorseinen" zijn voor ons land een novum; elders, b.v. in Italië zijn ze niet nieuw, daar heeft men soortgelijke or den op verschillende plaatsen langs de hoofd verbindingen aangebracht en het systeem werkt daar tot volle tevredenheid van de weg gebruikers. Het Rijk der cricketters is bijna ten ein de! Voor hen zijn de zomermaanden als 't' ware omgevlogen en met leedwezen zien wij het oogenblik naderen, waarop zij hun matjes kunnen oprollen. Dit vertrek echter is voor de vrienden van King Soccer het sein een jubelkreet aan te heffen. Want hoe attractief cricket ook zijn moge, toch wordt de groote massa het meest gebio logeerd door dien prachtigen licht-bruinen voetbal, al dient en passant opgemerkt, dat elke tak van sport zijn leden uit afzonderlijke klassen der Britsche samenleving recruteert. Reeds nu al valt waar te nemen, hoe groot de voetbalhonger is, wat intusschen een pleidooi is voor het organisatie-talent. Zoo pas hebben wü hiervan nog een proeve kunnen lezen in de Engelsche pers, waar een van de populairste sport-critici, Ivan Sharp, den grijzen leiders lof toezwaaide. Ook al zijn er bezwaren ingebracht, zegt Sharp, tegen hen, het gesloten seizoen behoort tot een van hun prachtigste vindin gen. Drie maanden heeft er dan ook geen voetbal over de velden, gerold, doch niet zoo dra komt Augustus in het land, of de poorten worden geopend. Niet voor de massa, doch voor de spelers, die de trainingskampen betrekken. Dan vangt men aan om de rust uit de verstijfde spieren te jagen, waarvoor bepaalde loop- en gym nastische oefeningen op het programma staan. Hoe meer de tijd verloopt, hoe meer deze oefe ningen worden toegespitst, terwijl vervolgens ook de voetbal op het tapijt wordt gebracht. Hei culminatiepunt van deze voorbereidings periode zijn de games, waarbij meestentijds het vermoedelijk competitie-elftal zich heeft te rechtvaardigen tegen de reserves. Natuurlijk is het overbodig te zeggen, dat hierbij de noodige voorzichtigheid wordt in acht genomen, al kun nen verschillende mankementen niet steeds worden voorkomen. Jimmy Seed bijvoorbeeld, de manager van Charlton, zit op het oogenblik al met vier blessures voor zijn ploeg. Deze proefmatches kunnen door het verlangend pu bliek voor een appel en ei worden bijgewoond, en men heeft geen flauw vermoeden, hoe „keen" men daarop is. Intusschen pleegt men daarmee een goede daad, want wat de ver- eenigingen uit dit voor-programma aan recet tes ontvangen, wordt straks, in September of October, onder liefdadigheids-instellingen ver deeld. In ieder geval het publiek heeft zijn zin en het kan zich overtuigen, in welke formatie zijn favorieten zullen verschijnen en, of al de keien in goeden vorm zijn. De vereenigingen van hun kant verstrekken aan de pers al mo gelijke informaties, wat behalve een fortuintje voor de sportkranten, ook tegelijk de nieuws gierigheid bevredigt. Er valt eenvoudig niet aan te denken om in dit korte bestek uitvoerig op al deze clubbe- riehten in te gaan, doch een paar uitzonderin gen willen wij, vanwege de interesse, toch ma ken. Daarvoor richten wij allereerst onze schre den naar Highbury, naar de kampioensclub van het vorig seizoen, Arsenal. Mr. G. F. Allison, Arsenal's manager, heëït zijn ploeg intact kunnen houden, behoudens één uitzondering, Frank Moss. Natuurlijk her innert men zich nog wel, dat Frank in Maart een schouderblessure opliep, waardoor Hapgood onder de lat ging, en hij op den vleugel nog hielp, wat hij helpen kon, en daarbij zelfs nogeen goal maakte. Van deze blessure is Moss nog niet hersteld, zoodat Wilson voorloo- pig wel als doelman zal moeten optreden, waar bij men den heel goeden Bradshaw van Ever- ton nog in reserve heeft. Bastin, Dunne en Copping zijn na hun verwondingen weer be schikbaar. Zoo kan Arsenal in haar sterkste formatie a.s. Zaterdag starten tegen Sunder land. De aanval is Beasley, Bowden, Dunne, James en Bastin. Natuurlijk is het krachtige backpaar Male en Hapgood weer op zijn post, terwijl daarvoor het volgende en beproefde mid dentrio zal opereeren: Crayston, Roberts en Copping. Chelsea heeft alzoo direct voor de sensatie gezorgd! Het is maar een kwestie van beleid om door een enkele handeling er direct de spanning in te werpen, of beter, men deed niets, hulde zich in geheimzinnigheid en de knuppel lag in het hoenderhok. Als alle andere vereenigingen ging Chelsea proefstoomen, waarbij op de linksbuiten-plaats een vreemdeling meespeelde, die niemand ken de, noch ooit had gezien. Nu zijn de belang stellenden scherpe opmerkers, en aldra had men geconcludeerd gezien zijn geheel an dere spelwijze dat dit geen Engelschman kon zijn. Ook al was zijn spel dan exclusief toonde hij zich een kracht van groot formaat met prachtige eigenschappen. De pers nieuws gierig als altijd toog op onderzoek uit, doch ving op Fulham Road bot; men verstrekte geen inlichtingen. Handige zet en die tevens geld in het laatje In de stellingen. - De gevel van het De traditioneele Stralauer .Visch-tocht" is onder groote belangstelling gehouden. Het gezelschap aan boord Het Magisch einde van Wiley Post en Will Rogers. - De Eskimo's, die het vliegtuigongeluk nabij Point Amhemsche gemeentehuis wordt ge- van een der boQten was jn historische k|eedij gestoken Barrow in Alaska zagen gebeuren. Links op den achtergrond het wrak van het toestel Te Arnhem is Dinsdag ter herdenking van den vlieger Clément van Maasdijk, die aldaar 25 jaar geleden verongelukt is, op het graf op de begraafplaats „Moscowa" een krans gelegd door een broer van den omgekomen vlieger FOTOREPORTAGE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4