Communistische actie in Tilburg Reeds 2500 arbeiders staken STEMMING RUSTIG DE DOOD LANGS DEN WEG Italië financiert den oorlog i* Amerika en Sovjet-Rusland D Fabrieken tot Dins dag stopgezet PRIORITEITSRECHT OP ABESS.INIË? HET OUDE EXCUUS DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1935 Comité van actie verspreidt misleidende en opruiende pamfletten Brieven aan Z.H.Exc.den Bisschop van Haarlem De wereld wil bedrogen zijn Auto's worden om gebouwd Vijf en twintighonderd men- schen staken thans in Tilburg. Dat wil zeggen, het aantal wordt ge schat op vijf en twintig honderd, want zeker weten doet men het niet. De staking gaat immers niet uit van de bonden, maar wordt geleid door enkele relletjesmakers, die be lust zijn op verwarring om door deze verwarring hun buit te kunnen binnenhalen. In enkele dagen is de staking geweldig toegenomen; be gonnen door enkele honderden, be droeg het aantal stakers Dinsdag reeds duizend en Woensdag al twee en een half duizend. Meisje aangereden en gedood; haar vader zwaar gewond Twee onderwijzers met een motorfiets tegen stilstaand en vrachtauto gereden Gedwongen overdracht van buiten landsche waardepapieren en van de Italiaansche buiten- landsche leeningen aan de staats kas Het zilveren priesterfeest van prof. dr. J ac. van GinneTcen S.J. De Rector Magni ficus der Nijmeegsche Universiteit, dr. J- Kors, complimenteert den jubilaris Vriendschap met Engeland Economische maatregelen De beteekenis der maatregelen Soldaten van 17 jaar De geslaagde manoeuvres Spanje's houding REIZIGERSVERVOER WORDT STOPGEZET Of het zich nog zal uitbreiden? Er is wei nig van te zeggen. Bij dergelijke ongeregelde bewegingen weet men wel waar het begin, maar niet waar het einde is. Van de zijde van de bonden is alles gedaan om aan de staking een einde te maken. Zij hebben de leden aangespoord zoodra mogelijk het werk te hervatten; de arbeiders kunnen uiteraard niet rekenen op eenigen steun, wan neer zij aan deze wilde actie blijven deel nemen. Hoewel dus door de fabrikanten en door de leiders van de bonden aan de arbeiders een dringende waarschuwing is gegeven, hiebben de stakers hun standpunt niet verlaten; in tegendeel door de macht van het voorbeeld waren Woensdag nog ongeveer 1500 arbeiders méér er toe overgegaan hun werk neer te leggen. Men moet niet meenen, dat bij alle sta kers kwaad opzet in het spel is. Zij worden misleid door hun leiders, communisten uit Amsterdam, die op allerlei wijzen trach ten de staking vol te houden en die daar toe geen enkel middel te laag of te ge meen vinden. Hoe vuil zij hierbij te werk gaan kan blijken uit een pamflet, dat door deze roode mislei ders is verspreid. Daarin wordt het voorge steld als zouden de besturen van de bonden bereid zijn de leiding van de staking over te nemen. Hierdoor zou de staking een regel matig karakter krijgen en zouden de arbei ders uitkeering krijgen uit de kas van den bond. In dit pamflet wordt het voorgesteld als zouden de bondsleiders de volharding en den vasten wil van de stakers op proef willen stellen gedurende een paar dagen. Zou blijken, dat bij de stakers de vaste wil zou bestaan om alles op alles te zetten, om hard tegen hard te vechten, dan zouden zij voor hun door zettingsvermogen worden beloond door uitkee- ringen uit de stakingskassen van de bonden. Onnoodig te zeggen, dat van deze voorstelling van zaken niets waar is. Zoowel van de zijde van den R. K. Fabrieksarbeidersbond als van den Modernen Bond zijn deze pamfletten uit drukkelijk tegengesproken. Door de besturen is er den arbeiders op ge wezen, dat zij onverantwoordelijk handelen door niet naar hun leiders te luisteren. Uitdrukkelijk ook is gezegd en bekend gemaakt, dat de bon- aen onder geen voorwaarde de leiding van de ze wilde actie kunnen overnemen en haar ook niet financieel kunnen steunen. Toch wordt door de arbeiders nog geloof ge schonken aan de leiders van de wilde actie, want hardnekkig zeggen zij, dat zij zullen win nen, als zij maar volhouden. Dat zij zullen win nen naar twee kanten: tegen hun bondsleiders en tegen de fabrikanten. Herhaaldelijk kan men deze meening hooren bij de postende stakers, die voor de verschillende fabrieken staan. „Als we maar volhouden, winnen we wel." Zelfs onder tie groepjes vrouwen, die kwamen kijken naar hun postende mannen, hoorden we deze mee ning. Toch meenden we teekenen te bespeuren, das de arbeiders in hun binnenste niet zoo sterk van deze meening overtuigd zijn als zij probeeren te laten blijken. Daarvoor zijn zij niet verbitterd genoeg. Men kan aan hun gezichtsuitdrukking en aan heel hun houding zien, dat zij eigenlijk niet goed weten, wat ze moeten doen. Men kent deze hou ding: door grappen en scherts en hard roepen, probeeren zij de zorg en den angst voor hetgeen gebeurt weg te lachen en weg te schreeuwen, maar hier en daar slaat fel even een trek van zorg over een gezicht, zelfs bij de jongere men- schen, kerels van om en bij de twintig jaar, die eigenlijk in hun diepste hart wel graag zouden werken, maar niet durven voor hun kameraden, voor elkaar. En allen bij elkaar laten zij zich overschreeuwen door enkele vreemde leiders, die bij rumoer en relletjes niets te verliezen, doch alles te winnen hebben. Als deze vreemde leiders echter hebben ge meend, dat zij rumoer en relletjes zouden kun nen verwekken, hebben zij zich deerlijk ver gist. De Tilburgsche arbeider en over het al gemeen de Brabantsche arbeider is te verstan dig om zich te laten meesleepen in rumoer en geweld. Voor de fabrieken staan groepjes pos ters. Op den hoek van de Korte Schijfstraat en de Nieuwlandstraat staan zij geleund tegen hun fietsen of zitten op den grond, op het trottoir tegen den muur van een winkel geleund. Zij vallen niemand lastig. De politie heeft niet veel moeite met hen. Op Korvel stond een groep stakers voor een fabriek, waar nog gewerkt werd. Tegen zes uur, het einde van den ar beidstijd, kwam de politie en verzocht den men schen van de straat te gaan. Zij mochten wel in een tegenover de fabriek gelegen plantsoen Niemand verzette zich, geen enkele staker bleef op straat; ze gingen allen het plantsoen in zon der dat er een kwaad woord gevallen was. Het mag hier worden geconstateerd, dat het optre den der politie over het algemeen zeer tactisch is. De stakers geven er geen aanleiding toe en uit zichzelf gebruikt de politie geen geweld. Wel is er hier of daar eens wat meer bewe ging, zonder dat deze echter gevaarlijk wordt In de Industriestraat voor de fabriek van Elias was Woensdagmiddag wat beweging, toen een aantal werkloozen door de arbeidsbeurs was ge zonden om zich aan te melden. De meesten zou den wei graag naar binnen zijn gegaan, maar zij lieten zich overschreeuwen door enkele rad draaiers. Ze liepen heen en weer in groepjes, stonden voor de poort van de fabriek, maar ble ven buiten. Er ging een enkele wantrouwende blik naar de plaats, waar we stonden te pra ten met een goeden vriend. Twee onbekende heeren! Misschien wel een paar rechercheurs of misschien van de Arbeidsbeurs, die de zaak in de gaten kwamen houden! Maar meer dan wantrouwende gezichten za gen we niet. We hoorden niets, zagen geen enkel dreigement. Een ijscoventer verkocht zijn waar, profiteerend van de gelegenheid; ver kocht vrij veel zelfs. Dit is geen sfeer waarin rumoer wordt gemaakt of waaruit relletjes voortkomen. Uit het huis van een anderen fa brikant tegenover deze fabriek kwam een ka pelaan, met ernstig, bezorgd gelaat. Want de geestelijken van Tilburg voelen de zware zorg, die door deze wilde actie ook op hun schouders wordt gelegd. Zij werken naar best vermogen om alles nog in goede banen te leiden. Reden voor bezorgdheid is er immers, al is de staking op het oogenblik nog niet gevaar lijk. Onder de werkloozen bestaat groote nei ging om zich bij de staking aan te sluiten en de opengevallen plaatsen niet in te nemen Daarom zou het ons niet verwonderen, als het aantal stakers binnenkort nog toeneemt. Tenzij de kermis, de algemeene vacantiedagen voor Tilburg, die een speling geeft van enkele da gen, gebruikt zou worden door de arbeiders om zich te bezinnen Reden voor bezorgdheid is er, omdat de stakers binnenkort tot de bevinding zullen komen, dat hun geld op is en dat zij noch van hun bond, noch van den steun eenige uitkeering zullen ontvangen. Dan zal er ellende en honger zijn in vele ge zinnen en dan bestaat de kans, dat de verbit tering komt, die nu nog niet aanwezig is. En als deze verbittering komt, hebben de commu nisten kans de vruchten te plukken van hun heilloos wroeten en schreeuwen. We gelooven niet, dat dit dan blijvend zal zijn, maar zelfs een tijdelijk succes kan ernstige gevolgen hebben. Reden tot bezorgdheid is er ook, omdat de arbeiders niet kunnen of willen inzien, dat zij door hun wilde staking aan de Tilburgsche industrie een blijvend nadeel kunnen berokke nen. De concurrenten immers zijn maar al te gretig om de orders en bestellingen over te nemen. En een eenmaal verloren markt wordt niet gemakkelijk teruggewonnen. En als dan door gebrek aan afzetgebied en orders de fa brieken moeten worden gesloten, wie zal dan daarvan de ergste gevolgen moeten dragen? De arbeiders zullen dan zelf het slachtoffer worden van hetgeen zij door deze heillooze en dcellooze, wilde actie hebben bedorven. Meer dan 2500 textielarbei ders in Tilburg zijn in staking gegaan. Communisten uit Am sterdam hebben de leiding van het verzet in handen genomen; zij zetten de menschen aan tot verzet tegen de bonden en fa brikanten en brengen aldus dui zenden gezinnen aan den rand van hun ongeluk. Onze redac teur geeft hier de indrukken weer, die hij opdeed bij de sta kende arbeiders. Woensdagavond omstreeks tien uur arri veerde per tram uit Leiden aan de halte „De Engel" te Lisse het echtpaar v. d. Vlugt met elfjarig dochtertje. Het gezelschap wandelde aan de rechter zijde van den weg naar hun woning in den Poelpolder. Zij werden achterop gereden door een auto, komende uit de richting Leiden en gaande in de richting Haarlem. Door tot nog toe onopgehelderde oorzaak reed deze auto eerst den heer v. d. Vlugt, die achter zijn vrouw en dochtertje liep, aan en vervolgens zijn dochtertje. Eerstge noemde werd zwaar gewond en brak o.a. zijn rechterbeen, terwijl het meisje op slag gedood werd. De bestuurder van den auto, die de aan rijding veroorzaakt had, reed, zonder zich om zijn slachtoffers te bekommeren, door. Spoedig na het ongeval was de politie en geneeskundige hulp. ter plaatse. De heer v. d .Vlugt werd naar het St. Elisabeths zie kenhuis te Leiden overgebracht. Het stof felijk overschot van zijn dochtertje is naar het lijkenhuisje te Lisse vervoerd en in be slag genomen. De burgemeester van Lisse verzoekt den auto bestuurder, die Woensdagavond te tien uur op den Rijksstraatweg in buurtschap Engel aldaar een aanrijding had, waardoor een meisje ge dood en een man zwaar gewond werd, welke autobestuurder daarna doorreed in de richting Haarlem, zich bekend te maken. Eventueele getuigen worden eveneens ver zocht zich te melden, terwijl een onderzoek naar een beschadigden auto tevens gewenscht is. Woensdag is te Nijkerk een motorfiets, waar op gezeten waren de heer F. Luyten en P. Ma- remberg, beiden onderwijzer in Den Haag, te gen een stilstaanden vrachtauto gereden en op slag gedood. Het motorrijwiel werd vernield. Tengevolge van den zeer ernstigen toe stand van Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem kan tot nadere aankondiging met Z. H. Exc. geen correspondentie worden ge voerd. Vriendelijk verzoeken wij onze geestelijk heid, religieuzen en alle geloovigen, wien het aangaat, om op de enveloppen der te verzenden brieven te vermelden, of de in houd geestelijke of tijdelijke zaken betreft. Haarlem, 29 Augustus 1935. De Vicaris-Generaal, M. P. J. MöLLMANN TH. W. PICHOT. Op het zeer krasse en dreigende protest, dat de Amerikaansche gezant te Moskou Bullitt naar aanleiding van de rede voeringen en de besluiten der Komintern aan den waarnemenden volkscommissaris voor bui- tenlandsche zaken Krestinski overhandigde, heeft de Sovjet-gezant in Amerika Trojanows- ki voorloopig geantwoord, dat hetgeen op het Komintemcongres beweerd is, van weinig be- teekenis moet geacht worden in vergelijking met de anti-Sovjet-propaganda, welke in de Vereenigde Staten wordt gevoerd. Dit voorloo- pjge antwoord in den vorm van een tegenbe- schuldiging hield dus niet het gebruikelijk ex cuus in, dat de Sovjet-regeering geen enkele verantwoordelijkheid kan aanvaarden voor wat de Communistische Internationale doet of zegt te zullen doen. Integendeel, door over de ver antwoordelijkheid der Sovjet-regeering in dit verband te zwijgen, terwijl de Vereenigde Sta ten juist op grond van die' verantwoordelijk heid protest aantêekenden en zelfs met een ver breking der Amerikaansch-Russische diploma tieke betrekkingen dreigden, indien de op het Kominterncongres beraamde en besproken com munistische revolutionnaire actie door de Sov- jet-regeering niet zou worden verboden en ge desavoueerd, werd de indruk gewekt, als voel den de Russen zelf de ongerijmdheid van een ontkenning van de regeeringsverantwoordeljjk- heid voor de Komintern, haar plannen en haar daden, terwijl dictator Stalin, de oppermach tige partijsecretaris en Russische regeeringschef zelf deel uitmaakt van het Komintembestuur. Zij schenen bij gebrek aan dit keer als deug delijk erkende defensieve middelen over te gaan tot het offensief. In Amerika werd de Russi sche tegenaanval echter onmiddellijk afgeslagen met er op te wijzen, dat de Vereenigde Staten geen anti-Sovjet-propaganda voeren, maar de Amerikaansche communisten bestrijden, die de staatsorde omver willen werpen. Dit onderscheid moesten de Russen wel billijken, wilden zij niet het wel degelijk bestaande verband tusschen Moskou en de door de Komintern geleide com munistische acties in het buitenland erkepnen. Daarom heeft ten slotte Krestinski maar weer zijn toevlucht genomen tot de leugenachtige fictie, dat de Sovjetregeering zich niet aanspra kelijk acht voor de woorden en daden van de Komintern. Met dit oude en tot doorzichtig heid op den rooden draad versleten smoesje wenscht Amerika echter geen genoegen te ne men. Niet alleen omdat Amerika zoo weinig genoegen heeft beleefd van de officieele erken ning van Sovjet-Rusland, waarvan het econo mische voordeelen had verhoopt, maar ook om dat deze erkenning o.a. was gebaseerd op de officieele toezegging der regeering te Moskou, dat de Sovjet-Unie op haar gebied geen orga nisatie zou dulden, welke streeft naar een so ciale omschakeling in de Vereenigde Staten. Zulk een organisatie is de Komintern echter zonder eenigen twijfel. De redevoeringen, op haar congres te Moskou gehouden, hebben dit onwederlegbaar bevestigd. Zij wordt niet alleen op het gebied der Sovjet-Unie geduld, maar be gunstigd en geleid, terwijl Stalin zelf in het hoofdbestuur zetelt. e vraag is nu wat de V. S. naar aanlei ding van Moskou's onbevredigend ant woord zullen doen. Het dreigement, dat Amerika de zoo diep teleurstellende diplomatieke betrekkingen met Sovjet-Rusland zal verbreken, zal wel niet worden volvoerd. Immers daar door zou de Amerikaansche regeering openlijk toegeven indertijd een grove politieke fout te hebben gemaakt. Wel bestaat er kans, dat de relaties tusschen beide mogendheden, welke reeds vroeger uitermate verkoeld zijn, doordat er geen regeling voor de Russische schulden aan Amerika kon worden getroffen, tot een minimum zullen worden beperkt. Erg veel indruk zal een dergelijk besluit evenwel op de regeering te Moskou wel niet maken. De officieele erken ning van Sovjet-Rusland door de Vereenigde Staten was indertijd een groot diplomatiek suc ces voor den gladden Litwinof. De positie van Sovet-Rusland zoowel tegenover het opdringen de Japan als in Europa werd er moreel en politiek door versterkt. De Russen hebben van deze verbetering hunner internationale positie profijt getrokken en zijn aan de hand van Frankrijk den Volkenbond binnengewandeld en hebben met Frankrijk en Tsjecho-Slowakije verdragen van wederkeerigen bijstand gesloten, welke hun West-grenzen moeten beveiligen te gen het Duitsche gevaar. Zij hebben de officieele erkenning door de Vereenigde Staten uitgebuit zooveel zij maar konden, maar toen het aan kwam op het vervullen van de beloften, waar mee zij deze erkenning hadden losgekregen, zijn zij aan het chicaneeren gegaan. De in het vooruitzicht gestelde schuldenregeling is niet tot stand gekomen en de door de Komintern ge leide communistische actie in Amerika wordt niet bestreden. Nu de voordeelen geïncasseerd zijn heeft Sovjet-Rusland minder belang bij een vriendschap met het al te goed geloovig geweest zijnde Amerika, en, aangezien de ver houding tusschen Japan en de Vereenigde Sta ten minder gespannen is dan toen de officieele erkenning uit Washington loskwam, en die erkenning voor Amerika geen tastbaar nut heeft opgeleverd, heeft ook Amerika weinig belang meer bi) een hartelijke verhouding met Sovjet-Rusland. Moskou heeft Washington de kaas van het brood gegeten en Washington mag nu met een zuur gezicht op de droge korst bij ten. Degenen, die indertijd oppositie tegen de erkenning van Sovjet-Rusland hebben gevoerd, zijn thans door de feiten in het gelijk gesteld. De groote promotor van Sovjet-Rusland in Europa, Frankrijk, kan uit de Russische er varing van Amerika een zeer nuttige les trek ken. De onlusten in Toulon en Brest, welke door communisten zijn geprovoceerd, niettegenstaan de Stalin bevolen had, dat de Fransche com munisten niets mochten doen wat de kracht en het gezag van het Fransche leger zou ver zwakken, hebben reeds een bitter voorproefje gegeven van wat Frankrijk eventueel van den Russischen bondgenoot mag verwachten. Maar de wereld wil bedrogen zijn, vandaar dat de Sovjet-vossen de wereld bedriegen. ROME, 28 Aug. (A. N. P.) Na beëindiging van den ministerraad te Bolzano heden middag is een uitvoerig communiqué op gesteld, dat even voor middernacht alhier nog niet volledig was ontvangen. In den ministerraad zijn een reeks uiterst belangrijke besluiten genomen, die o. m. de volgende punten betreffen: 1. Italië zal onder alle omstandigheden zijn vitale belangen tot het uiterste ver dedigen. 0 2. Het zal voor den Volkenbond het bewijs leveren, dat Abessinië inbreuk heeft ge pleegd op zijn internationale verplichtingen en dat in het bijzonder de slavernij in dat land in grooten omvang bestaat. 3. Engeland zal van het Italiaansche op treden in Abessinië niets te vreezen hebben. 4. De Italiaansche regeering is er van over tuigd, dat het bij het Abessinische probleem gaat om een koloniale aangelegenheid, die geen reacties heeft op Europa. 5. De overtuiging wordt uitgesproken, dat de toepassing van sancties tot groote moei lijkheden zou kunnen leiden. De Italiaan sche regeering heeft echter reeds van te voren tegenmaatregelen onder de oogen ge zien. BOLZANO, 28 Aug. (A. N. P.) In den minis terraad, die heden in Bolzano gehouden is, heeft Mussolini een uitvoerige uiteenzetting ge geven over den internationalen toestand. De Duce deelde mede, dat Italië zou deel nemen aan de zitting van den Volkenbondsraad van 4 September. De Italiaansche regeering zal haar standpunt inzake het Abessijnsche geschil uiteenzetten, opdat niet alleen de Volkenbonds raad, maar ook de geheele wereld dit eindelijk nauwkeurig zal kennen. Zij zal verder een uitvoerig memorandum indienen, waarin de Italiaansch-Abessijnsche betrekkingen en de betrekkingen van Italië met de aan Abessinië grenzende staten gedurende de laatste 50 jaar uiteengezet worden. Uit dit memorandum zal blijken, dat sedert het verdrag van Uccialli Italië steeds een koloniaal prioriteitsrecht over Abessinië heeft bezeten. Het memorandum zal een kleine keuze geven van de meest recente buitenlandsche littera^ tuur, welke de civilisatie van Abessinië belicht. De regeeringschef behandelde vervolgens eenige Engelsche meeningen en verklaarde vol gens den tekst van het officieele communiqué, dat Groot-Brittannië niets te vreezen heeft van de toekomstige politiek van Italië jegens Abes sinië. De politiek van Italië bedreigt noch direct noch indirect de belangen van het Britsche Rijk, zoodat de in vele kringen ontstane gealar- meerdheid absurd is. Met betrekking tot de sancties, die de Vol kenbondsraad eventueel zou kunnen aannemen, verklaarde de ministerraad aan het Italiaan sche volk en aan de andere volkeren, dat van sancties te spreken zoo veel beteekent als een hellend vlak betreden, waarop men in de moei lijkste verwikkelingen kan geraken. De fascistische regeering gelooft, dat zich in den Volkenbondsraad zich van hun verant woordelijkheid bewuste mannen zullen bevin den. die ieder gevaarlijk sanctievoorstel tegen Italië zullen afwijzen. Alle problemen zijn bestudeerd, die den economischen weerstand van Italië en de be veiliging van de levensbehoeften van het Italiaansche volk betreffen. De voedings middelen zijn veilig gesteld door den buiten gewoon goeden oogst. Wat de voor de industrie noodzakelijke grondstoffen betreft heeft de ministerraad besloten, dat de tegenwoordige en toekom stige behoeften van de oorlogsindustrie den voorrang zullen hebben boven de behoeften van de vredesindustrie. De minister van financien stelde in aan sluiting op deze uiteenzettingen de volgende vier wetsontwerpen voor, die door den mi nisterraad werden aangenomen; 1. Gedwongen overdracht van buitenland sche waardepapieren en van de Italiaansche buitenlandsche leeningen aan de staatskas. De staatskas geeft daarvoor schatkistbil jetten met een looptijd van negen jaar uit, die een rente dragen van 5 pCt. 2. Gedwongen afstand doen van de divi denden der handelsmaatschappijen. 3. Een belasting van 10 pCt. op dividen den, renten en winsten uit aandeelen.. 4. Verplicht gebruik van Ersatzbrandstof- fen voor alle in openbaar «n particulier be drijf gebruikte auto's. Vóór 31 December 1937 moeten alle auto's omgebouwd zijn voor het gebruik van Er- satz-brandstof. ROME, 29 Aug. (Reuter) De financieele maatregelen, welke voorzien zijn bü het com muniqué van Bolzano zijn een logisch gevolg van de maatregelen, welke een jaar geleden werden genomen. Het wissel-monopolie werd 8 December 1934 ingesteld; alle buitenlandsche credieten werden De koning van Italië (met kaart in de handen) slaat de manoeuvres bij Bolzano gade toen onder controle gesteld. Thans controleert de staat alle vreemde credieten, zooals de staat ook de bestellingen aan steenkool en metalen in het buitenland controleert. Anderzijds is het tijdelijk in beslag nemen van dividenden uit handels- en industrieele on dernemingen bestemd om te voorkomen, datr een klasse oorlogs-winstmakers wordt gevormd. Het verplicht gebruik van „Ersatz" brandstof voor motoren is een gevolg van het besluit Ita lië gedeeltelijk vrij te maken van het buiten land, wat betreft den aankoop van de eerste behoeften. ROME, 29 Aug. (Reuter) De president van de Balilla heeft een verordening uitgevaardigd, met toestemming van de desbetreffende auto riteiten, inzake de militaire opleiding en in dienst neming van de jonge mannen van 17 tot 20 jaar, die nog niet onder den dienstplicht vallen. In den laatsten tijd hebben velen zich aange meld als vrijwilliger voor Oost-Afrika. zonder dat men wist, waar men deze jongens moest inlijven. Van de 100.000 Avant-guardisten van 17 jaar worden thans 25.000 uitgerust met een geweer en in Europa grondig opgeleid, zoodat zij in Europa of in Oost-Afrika zullen kunnen wor den ingezet, al naar behoefte. Dit beteekent praktisch, dat de dienstplicht, welke eerst op 20-jarigen leeftijd begint, voor een deel van de Italiaansche jeugd met drie jaar wordt vervroegd. Het in dienst nemen van deze 17-jarigen komt geheel overeen met de taak, welke tot nu toe aan de 20-jarigen werd toegedacht, die hun dienstplicht van 18 maanden vervulden. De jongste gemobiliseerde divisie „28 October" begint heden, Donderdag, haar troepen naar Oost-Afrika te verschepen. Aan boord van de .Colombo" en de „San Luigi", alsmede van de zooeven in Italiaansche handen overgegane Umbria", zullen 6000 zwarthemden met de di visie-commando's de reis aanvaarden. Het mailschip „Alice" is gisteravond naar Massoea vertrokken met 10 officieren, 20 on der-officieren en 60 soldaten van de lucht macht aan boord. De vliegtuigen, welke zij zullen bemannen, zullen heden vertrekken, aan boord van het s.s. Ircania". Mussolini heeft het aanbod van Marconi om dienst te nemen bij de troepen in Oost-Afrika goedgekeurd. De onlangs van Canadeesche en Duitsche scheepvaart-maatschappijen gekochte vijf stoombooten kwamen te Genua aan en zullen zoo snel als mogelijk is, tot troepentransport schepen worden ingericht. Elk schip zal onge veer 4000 man kunnen vervoeren. BOLZANO, 28 Aug. (Reuter)Generaal Ago. die de manoeuvres leidde, verklaarde Woens dagmiddag in het bijzijn van Mussolini, van de chefs der buitenlandsche militaire missies, der ministers, alsmede van senatoren en afgevaar digden, dat de tactische oefeningen bewezen hadden, dat de „snelle divisies" en de „gemoto riseerde divisie van Trentino" zich op bevredi gende wijze in het zware Alpengebied konden voortbewegen. Teneinde den ministerraad, welke te Bolzano moest bijeenkomen niet al te zeer te vertragen, bekortte generaal Ago zijn toelichtingen, aan gezien Mussolini hierbij twee uur te laat aan kwam. Onmiddellijk na de besprekingen, ver liet Mussolini per auto, waarin zich ook de se cretaris-generaal der Fascistische Partij be vond, het manoeuvre-terrein. Woensdagmiddag waren de Koning en Mus solini op het terrein der manoeuvres aangeko men. Talrijke hooge Italiaansche officieren, als mede buitenlandsche officieren en journalisten volgden vanuit den observatie-post van den Ko ning en Mussolini de laatste bewegingen van de Roode en de Blauwe Partij. Vervolgens begaf Mussolini zich naar Fohdo, waar de Duitsche, Amerikaansche, Belgische, Joego-Slavische en Oostenrijksche officieren en de Duitsche en Amerikaansche journalisten aan een door Mus solini aangeboden lynch aanzaten. MADRID, 28 Aug. (A.N.P.) In de heden ge houden ministerraadszitting zijn de rapporten besproken, die van de diplomatieke vertegen woordigers in het buitenland ontvangen zijn met betrekking tot den internationalen toe stand en vooral met betrekking tot het Ita- liaansch-Abessinische geschil. Er bestond eens gezindheid omtrent de noodzakelijkheid, steun te bieden aan iedere mogelijke oplossing van het internationale geschil en met klem het on wankelbaar geloof naar voren te brengen in vréedzaam en verzoeningsgezind optreden als middel om internationale conflicten tot oplos sing te brengen. Tot vertegenwoordigers van Spanje in den Volkenbondsraadszitting van 4 September werden benoemd Salvador Madaria- ga en Lopez Olivan. LONDEN, 29 Aug. (Reuter) Naar Presse Association van bevoegde zijde verneemt, heeft de Britsche gezant te Addis Abeba eenigen tijd geleden machtiging ontvangen, den Britschen onderdanen in Abessinië te adviseeren, 't land eventueel te verlaten. Het tijdstip is aan hem ter beoordeeling overgelaten. Een officieele beves tiging, dat een dergelijke waarschuwing reeds is gegeven, heeft men tot dusver te Londen niet ontvangen. Naar „De Telegraaf" verneemt, zal met in gang van 1 Januari a.s. het reizigersvervoer op de lijnen HoofddorpLeiden en Uithoorn—Al phen aan den Rijn worden beëindigd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5