De tragische dood van Koningin Astrid Verklaringen des Konings over het ongeluk Incident te Port Said Het nieuws van heden DE GEHEELE WERELD LEEFT MEE DE TOESTAND VAN MGR. AENGENENT DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1935 Ochtendblad Hij keek een oogenblik op de kaart, welke de Koningin hem reikte en op dit moment van onoplettendheid gebeurde het verbijsterende ongeluk Kindertjes onwetend gelaten Het Weer Engeland in de Middel- landsche Zee De instorting te Berlijn BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE; NASSAULAAN 51 TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling EEN EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 19515 DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SpAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Koning Leopold brengt het stoffe lijk overschot zijner gade zelf naar Brussel over De prinsjes en het prinsesje in België aangekomen Bewijzen van deelneming De Belgische ministerraad he denochtend opnieuw bijeen Japan ontkent geheime onder handelingen met Italië te hebben gevoerd Bijzetting van stoffelijk over schot Dinsdag of Woensdag? De koningskinderen nog onwetend AMSTERDAM, 29 Aug. (Reu ter). De koninklijke kinderen, die Donderdagmorgen vroeg op het kasteel Stuyvenberg uit Zwitserland waren teruggekeerd, weten nog steeds niets over het ontzettend on geval, dat hun nog jeugdige moeder, die hen zoo liefhad, wegrukte uit hun leven. Niemand ook heeft nog den moed gehad om den kinderen deze verschrikkelijke mededeeling te doen. De overbrenging van het stoffelijk overschot Nadere bijzonderheden over het ongeval SPECIAAL VOOR U DAMES i* de rubriek WAT DE TONG STREELT (pag 4) Thans 16 vermisten gevonden HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. LUZERN, 29 Aug. (Reuter). Volgens de eerste verklaringen, die de koning van België tegenover zijn omgeving heeft afgelegd, wilde ko ningin Astrid, toen zij, zooals hun gewoonte was, een rondrit maak ten, de kaart van het landschap raadplegen. Op dit oogenblik boog de koning voorover om er een blik op te wer pen. Dit kleine deel van een oogen blik van onoplettendheid was vol doende om den auto tegeh een boom te doen aanrijden, die afbrak. De koning en de koningin wer den uit den wagen geworpen. De koningin kwam met het hoofd tegen een boom terecht en liep een doodelijke schedelbreuk op. De auto vloog verder naar de rech terzijde van den weg om nogmaals tegen een boom te botsen en ver volgens in het meer te storten. De chauffeur, die zich op dit oogenblik nog alleen in den wagen bevond, kwam in het water terecht, doch werd niet gewond. Niemand was getuige van het ongeluk. De koning en koningin werden op den weg aangetroffen door den volgauto. In dit verband zij opgemerkt, dat de ko ninklijke auto niet onmiddellijk door een volgauto, of een vreemden auto werd gevolgd. Het -schijnt, dat het ongeluk uitsluitend te wijten is aan onoplettendheid van den be stuurder en niet het gevolg is van oorzaken van bijkomstigen aard. Vanavond zal een speciale trein uit Brus sel naaa- Arlon vertrekken, waar deze den trein zal ontmoeten, welke het stoffelijk over schot van Koningin Astrid uit Zwitserland overbrengt. De ministerraad heeft de volgende pro clamatie opgesteld: Nog onder den indruk van den tragi- schen dood van Koning Albert van België, weent het land thans over den dood van een koningin wier jeugd, gratie en goed heid het volk wonnen. Het land is zeer getroffen; het deelt de smart van den Koning en schaart zich trouw rond hem, met hem buigt het zich met ontroerde teederheid over de konings kinderen, die geen moeder meer hebben. Morgenochtend elf uur zal een nieuwen ministerraad plaats hebben. Vermoedelijk zal de Koning nog in den loop van den nacht te Brussel aankomen met het stoffelijk overschot van zijn gade, dat onmiddellijk naar het Koninklijk Paleis te Brussel zal worden overgebracht. Toen het treurige bericht bekend werd op de Tentoonstelling, was deze juist druk be zocht. Eerst wilde men het niet gelooven, doch toen men op de paviljoenen van België en Zweden de vlag halfstok zag hijschen had men zekerheid, w De opgewekte stemming maakte plaats voor verslagenheid, vrouwen schreiden, de mannen verborgen hun aandoening door stilzwijgen. Geleidelijk werden alle vlaggen halfstok ge- heschen en tot nader order zijn alle verma kelijkheden gesloten. De tentoonstelling zal voorloopig geopend blijven. Hedenmiddag hebben alle buitenlandsche gezanten een condoleance-bezoek afgelegd op het ministerie van buitenlandsche zaken en morgen zal het geheele corps diplomatique onder leiding van den Deken van het corps, den nuntius, den minister-president bezoeken. Op het koninklijk paleis te Brussel is een lijst ter teekening gelegd, welke snel met handteekeningen was bedekt. De secretaris van den koning van België, die verblijft in de villa waar het koninklijk echtpaar zijn intrek genomen had, verklaarde aan den correspondent van Reuter, dat de koning het zeer goed maakt, en dat hém na genoeg niets mankeert. Ook van andere zijde werd bevestigd, dat de koning slechts licht gewond is. BRUSSEL. 29 Aug. (Reuter) Koning Leopold zal morgen in de hoofdstad terugkeeren. Koning Leopold van België is met het stof felijk overschot van zijn gemalin hedenmiddag drie uur met den Sint-Gothard-express ver trokken. LUZERN, 29 Aug. (Reuter) Het Zwitsersch Telegraaf Agentschap verneemt, dat de auto van den koning van België een snelle Ameri- kaansche open wagen was, die, toen het on geluk gebeurde, met een snelheid van 70 a 80 K.M. per uur reed. Koningin Astrid heeft nog, voor zij den laatsten adem uitblies, van den pastoor van Kussnacht het laatste Oliesel ontvan gen. BRUSSEL, 29 Aug. (Reuter) Zoodra de tij ding van den dood der koningin hier bekend werd, gingen op de Wereldtentoonstelling alle vlaggen halfstok, terwijl alle voorstellingen en muziek werden afgelast. Het ontzettende bericht van het ongeluk werd te 12 uur per radio bekend gemaakt. On middellijk ontstond in de steden een groote beroering. De menschen dromden in de stra ten tezamen en bespaken de ramp. Vele vrou wen konden haar ontroering niet meester blij ven. De vlaggen van alle openbare gebouwen en van talrijke particuliere huizen in Brussel, Antwerpen, Ostende en andere steden werden halfstok geheschen. Ook in de Antwerpsche haven woeien de vlaggen halfstok. De lunch, die plaats vond aan boord van het stoomschip „Pennland" voor de Rotari-club, werd onmid dellijk beëindigd. Te drie uur in den middag werden alle klokken geluid. Openbare feestelijkheden en vermakelijkhe den werden afgelast. De Ministerraad heeft besloten, dat de Mi nisters Gérard, Rubbens en Spaak het stoffe lijk overschot van de Koningin zullen tegemoet reizen. Een speciale trein zal met dit doel naar Arlon, in het Zïuiden van België aan de spoor lijn LuxemburgBrussel, vertrekken. De trein zal hedenavond aankomen te Arlon, waar de ministers den Koning zullen afwachten, die met denzelfden extra-trein als het stoffelijk over schot van zijn gemalin uit Bazel is vertrokken. Minister-president Van Zeeland verliet den Ministerraad vanmiddag te half vier en begaf zich naar het Brusselsche vliegveld Haren, waar een vliegtuig gereed stond, dat hem naar Zwit serland zou brengen, waar hij den Koning zou ontmoeten. BRUSSEL, 29 Aug. (A. N. P.) Hedenmorgen zijn Prinses Josephine Charlotte, Kroonprins Boudewijn en het kleine prinsje Albert onder leiding van een gouvernante met den sneltrein uit Bazel teruggekeerd van hun verblijf in de villa van Koning Leopold nabij Luzern. Onbe wust van het vreeselijke, dat Zij haar kinderen niet meer zou weerzien heeft Koningin Astrid gisteren afscheid van hen genomen. Het prin sesje en de prinsjes waren reeds weer op Bel gisch gebied terug toen vanmorgen het ver- schrikkelijke nieuws bekend werd. ROME, 29 Aug. (A.N.P.) Onmiddellijk na het bekend worden in het Vaticaan van den tragischen dood van Koningin Astrid van België heeft Z. H. de Paus den Kardinaal- Staatssecretaris Pacelli opgedragen, telegra fisch den Koning van België mededeeling te deen van de deelneming van den Paus en de beste wenischen over te brengen voor zijn genezing. In den namiddag heeft Kar dinaal Pacelli zich naar de Belgische am bassade begeven voor een condolatie-bezoek. ROME, 29 Aug. (Reuter). Het bericht omtrent het vreeselijk auto-ongeluk, dat de jonge ko ningin van België nabij Luzern het leven heeft gekost, is overal in Italië met groote ontroering ontvangen. Koning Leopold en Koningin Astrid waren in Italië dikwijls en graag geziene gasten, en ver toefden meermalen in de Italiaansche Alpen voor beoefening der wintersporten of voor zo- meruitstapjes. Hierbij komen nog de nauwe be trekkingen tusschen de Belgische en Italiaan sche koningshuizen. Zooals men weet is kroon prinses Marie José een zuster van koning Leo pold. AMSTERDAM, 29 Aug. (A. N. P.). Behalve het Belgische consu laat-generaal aan de Vondelstraat, waarvan de zwart-geel-roode vlag halfstok hangt, hebben ook de con sulaten der vreemde mogendheden ten teeken van rouw met het tra gisch einde van Koningin Astrid van België de vlaggen der naties, welke zij vertegenwoordigen, half stok geheschen. Ook tal van parti culieren hebben dit voorbeeld ge volgd. De condoleance-registers, die in het Belgische consulaat waren neer gelegd, werden al spoedig druk ge- teekend. In de stad, vooral in het centrum, hangen veel vlaggen halfstok. Tal van autoriteiten hebben in den loop van den middag hun deelneming aan de Belgische Legatie betuigd met het droevig ongeval in Zwitserland. Zeer vele leden van het Corps diplomatique voorzoover zij althans niet met verlof buiten Den Haag vertoefden plaatsten hun handteekening in de rouwregisters. Van Nederlandsche zijde werd o. m. getee- kend door minister Van Schaik, door oud-mi- Gezicht op Kussnacht in de Alpen in bloeiende pracht, waar het bloeiende leven van Koningin Astrid wreed, plotseling werd afgesneden. nister Verschuur, commissaris-generaal van de Nederlandsche deelneming aan de Wereldten toonstelling, den gouverneur der Residentie, ge neraal Röell, den chef van den Generalen Staf, generaal Reijnders, onzen oud-gezant te Brus sel, jhr. van Nispen tot Sevenaer, en Mr. Pa rijn, Nederlandsch gezant in Rome, die met ver lof in ons land vertoeft. Bij afwezigheid van den Belgischen gezant hier ter stede, die in Frankrijk zijn verlof door brengt, werden de condoleances in ontvangst genomen door den tijdelijken zaakgelastigde, baron van den Boogaerdt. PARIJS, 29 Aug. Laval heeft den Belgischen minister-president van Zeeland telegrafisch gecondoleerd en verklaard, dat de Fransche regeering deelneemt in den rouw van de Bel gische regeering en het Belgische volk. Op de lijst, welke op de Belgische ambassade ter teekening is gelegd, hebben reeds getee- kend Sir George Clerk, de Britsche gezant, Cer- ruti, de Italiaansche ambassadeur, Regnier, de minister van financiën en Mendel, de minis ter van P. T. T. PARIJS, 29 Aug. (A. N. P.) President Lebrun heeft aan Koning Leopold van België een te legram gezonden, waarin hij den vorst zijn innige sympathie betuigt en hem de verze kering geeft van de deelneming met zijn smart en die van de Koninklijke familie. BERLIJN, 29 Aug. (D. N. B.) Adolf Hitler heeft den koningen van België en Zweden tele grammen van deelneming gezonden. Staatssecretaris dr. Meissner heeft namens Hitier bij den Belgischen gezant een condo leance-bezoek afgelegd. BRUSSEL, 29 Aug. (A. N. P.) Morgenochtend, Vrijdagmorgen te 11 uur, zal de Belgische Mi nisterraad opnieuw bijeenkomen. Alle geruchten, dat Koning Leopold ernstig S Verwachting: Matige, tijdelijk wellicht krachtige Westelijke tot Zuidelijken wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, waarschijnlijk nog regenbuien, weinig ver- s andering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: weinig verande- 5 ring. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii CAïRO, 29 Aug. (Reuter) Het is te Port Said tot een incident gekomen bij het doorvaren van het Italiaansche troepentransportschip ,,Saturnia" dat door duizenden Italianen werd bijgewoond. Volgens een officieele mededeeling van het Egyptische ministerie van Binnenlandsche Za ken werden in een koffiehuis eenige Egyptena- ren aangevallen door een groep Italianen. Het kwam tot handtastelijkheden waarbij een Egyp tenaar ernstige hoofdwonden opliep en met een zenuwschok in een ziekenhuis moest worder. op genomen. De Justitie heeft een onderzoek naai de onbekende daders ingesteld. Beweerd wordt, dat de daders Zwarthemden van de „Satumia' waren. De Britsche Middellandsche zee vloot gaat he den van Malta in zee voor het houden van haar tweeden zomerkruistocht. Uit het reisplan blijkt, dat zich gedurende de maand September voortdurend Britsche oorlogs schepen bij den ingang van het Suez-kanaal en voor Haifa waar de belangrijke petroleumlei- ding uit Irak eindigt, zullen ophouden. LONDEN, 29 Aug. (Reuter) De officieele verklaring van den Italiaanschen ministerraad te Bolzano en de toespraak van den Paus tot de katholieke verpleegsters worden tezamen met de zitting van den Franschen ministerraad op de eerste plaats genoemd in de ochtendbladen als de gebeurtenissen van Woensdag. De „Times" is verbaasd over de bewering van Italië, dat Italië alles heeft gedaan om ten vreedzame regeling van het conflict met Abessinië te verkrijgen. Italië heeft twee weken geleden werkelijk de kans gehad de kwestie vreedzaam op te lossen, doch heeft dit bijna minachtend af gewezen. Mussolini heeft bewezen, dat hij de voor keur geeft aan oplossing door middel van wapengeweld boven een vreedzame regeling. Engeland wilde de kwestie geheel overeen komstig de voorschriften van den Volken bond behandelen; het laatste gevolg hiervan zou zijn ingeval van een bewezen aanval, dat sancties worden toegepast. Men verwacht, dat Mussolini te Genève Abessinië zal verwijten geen volwaardig lid van den Volkenbond te zijn. misschien zal hij zelfs eischen, dat Abessinië uit den Bond wordt ge- stooten. Dit zou des te wonderlijker zijn, aangezien Italië met Frankrijk het meest heeft geijverd voor toelating van Abessinië tot den Bona. Rengo bericht, dat de woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken heeft me degedeeld, dat de houding van Japan zuivei afwachtend is. Hij ontkende, dat Japan ooit met Italië zou hebben onderhandeld om zich den steun van Italië te verzekeren in de Ja- pansche vloot-eischen tegen wijziging van zijn houding inzake het Abessinisch conflict. Ver der verklaarde hij, dat Japan geen wapens of munitie heeft gezonden of zendt naar Ad dis Abeba gewond zou zijn, worden officieel tegengespro ken. De verwondingen van den Koning zijn van weinig beteekenis. Zelfs wordt uit Luzern gemeld, dat na het vreeselijke ongeval de Koning zelf de eerste was, die in een na burige villa om hulp telefoneerde. De Nederlandsche Regeering heeft bij den Belgischen tijdelijken zaakgelastigde en bij den Zweedschen gezant haar deelneming betuigd ter zake van het verlies, dat de vorstenhuizen dezer beide landen hebben geleden. Aan het woonhuis van den Belgischen ge zant en aan het gebouw van de Zweedsche Le gatie lagen hedenmiddag rouwregisters ter tee kening, in verband met het overlijden van Koningin Astrid. Verschillende autoriteiten, onder wie mi nisters en leden van het Corps Diplomatique, hebben heden hun handteekening in de rouw registers geplaatst. BRUSSEL, 29 Aug. (A.N.P.) Naar in regee- ringskringen verluidt zou de mogelijkheid be staan, dat de bijzetting van het stoffelijk over schot van Koningin Astrid Dinsdag of Woens dag a.g. zal geschieden. Zekerheid hieromtrent bestaat echter nog niet. Waarschijnlijk zal de Ministerraad morgen, na overleg met den Ko ning, die vannacht nog te Brussel terug wordt verwacht, definitief den dag van de uitvaart vaststellen. Met den extra-trein, die vanavond met drie ministers naar Arlon (Aarlen) is vertrokken, zal het stoffelijk overschot naar Brussel wor den gebracht. Ook had men het niet gewaagd om de Ko ningin-moeder, die momenteel in Villa Rose- berg bfj Napels vertoeft, het ongeluk te be richten. Eerst in den namiddag is men er toe over gegaan, haar met het overlijden van de ko ningin in kennis te stellen. De Koningin- Moeder en de Kroonprinses besloten zich nog des avonds op reis naar Luzern te begeven. STOCKHOLM, 29 Aug. (Reuter). Prins Karei, de broer van koningin Astrid, vernam als eer ste het tragische nieuws en stelde er zijn vader van in kennis, wiens smart onbeschrijfelijk is. BRUSSEL, 29 Aug. (A.N.P.) Hedenavond te 10 uur is uit Brussel de extra-trein naar Arlon vertrokken, die het stoffelijk over schot van Koningin Astrid van daar naar Brussel zal overbrengen. De trein bestaat uit twee slaapwagens, waarin hebben plaats genomen de ministers Rubbens, M. L. Gérard en Spaak, alsmede een aantal hof- dignitarissen. De sneltrein uit Luzern, waarmee de Koning en het stoffelijk over schot arriveeren, wordt Vrijdagmorgen te 5.30 uur te Arlon verwacht. Onmiddellijk zal de wagon met het stoffelijk overschot aan den Belgischen trein worden gekop peld, waarna de extra-trein te 8.40 uur aan het Noorder Station te Brussel zal aanko men De ontslapen Koningin zal per rouwauto langs de Jardin Botanique en de Rue Roy ale naar het Koninklijk Paleis te Brussel worden overgebracht. BERN, 29 Aug. (A.N.P.) Het late bekend wor den van het ongeval vindt zijn oorzaak in het feit, dat het Belgische Koningspaar incognito in Zwitserland vertoefde. Vanmorgen te ruim 10 uur kreeg het hoofd der politie te Kussnacht de telefonische mededeeling, zich ijlings naar het begin van het dorp te begeven, waar een ongeluk was gebeurd. Toen de politiechef te zamen met den arts Dr. Steinegger ter plaatse arriveerde, zag hij een heer in wanhoop heen en weer loopen, die op de vraag, wie hij was, antwoordde dat zijn papieren in den auto zaten. Tusschen de papieren vond men een diploma van het district Pilatus van de Zwitsersche Automobielclub op naam van den Graaf de Réthy. Pas later bleek, dat dit het incognito van den Belgischen Koning was. Over het ongeluk zelf bericht Reuter nog: Toen eenige ooggetuigen van het ongeluk kwa men aanloopen, zagen zij de Koningin onbe weeglijk aan den voet van een boom. De Ko ning lag tegen een anderen boom. Toen hij bijkwam, vroeg hij naar de Koningin, hij ging naar haar toe, greep haar hand, riep haar bij haar naam. Maar zij antwoordde niet. Toen nam hij haar in zijn armen en omhelsde haar. Na eenige minuten stierf de Koningin, na nog het H. Oliesel ontvangen te hebben uit de handen van den pastoor van Kussnacht, in de armen des Konings. Dr. Steinegger nam toen den gewonden Ko ning met zijn doktersauto naar zijn woning, waar hij een snijwond aan den rechterkant van de kin hechtte en de rechterhand ver bond. Vervolgens bracht hfj den Koning naar het nabij Luzern gelegen Horn, naar de ko ninklijke villa „Haslihorn" terug. De werkzaamheden om den verongelukten auto te bergen hebben tot dusver geen succes gehad. Hoewel het zwaar regende bleef een groote menigte toezien. De bergingspogingen zullen echter worden doorgezet, daar er groote waarde aan wordt gehecht, dat vastgesteld kan worden of mogelijk een defect der stuur inrichting als oorzaak van het ongeluk moet aangemerkt worden. i BU DEN DOOD VAN WIJLEN KONINGIN ASTRID VAN BELGIË. Te Berlijn zijn thans 16 vermisten bij de in stortingsramp gevonden. Kioesjoe wordt door een hevigen typhoon ge teisterd, welke reeds ontzaglijke schade heeft aangericht. Verbetering in de steunregeling voor invalide mijnwerkers. Opheldering in de moordzaak te Wildervank? Het textielconflict te Tilburg; besprekingen tusschen den burgemeester en de betrokken, partijen. Mgr. Aengenent heeft de operatie goed door staan; de toestand was gisteravond redelijk wel. Groote brand te Zeelst (N.-Br.). Pastoor B. L. Snelting te Blaricum plotseling overleden. New-Yorksche beurs: Vaste stemming, behalve voor petroleumwaarden. Hardleersch De grootste teleurstelling des le- vens is misschien ivel dat de men schen niet leeren willen. O, ze willen allemaal veel kennis opdoen, doch de menschheid is zoo hardleersch wat aangaat het trekken van lessen uit ondervinding. De wereld bloedt nog aan de gevolgen van een noodlottigen oorlog en reeds staan nieuwe vuur monden overal gereed. De menschen hebben ondervonden welke moeilijk heden er voortsproten uit het sluiten der grenzen en alsmaar worden de tolmuren en in- en uitvoerbeletselen grooter. En in het dagelijksch leven geven we allemaal al te vaak blijk bitter weinig van de ondervinding ge leerd te hebben. We stellen prijs op den vooruitgang; we willen geen re- actionnairen zijn, doch modern hee- ten. En intusschen blijven we even dom. „Och, waren alle menschen wijs, en deden daarbij wel: de wereld waar' een Paradijs; nu is ze vaak een hel!" Zooals gisterenmorgen werd aangekon digd, heeft de ernstige operatie thans plaats gehad. v Mgr. heeft de operatie zeer goed door staan. Gisterenavond was de toestand redelijk wel. Er is geen oogenblikkelijk levensgevaar. BERLIJN, 29 Aug. (D. N. B.) Het bergings werk in de Hermann Goeringstrasse wordt met onverminderde energie voortgezet. Om streeks 4.45 uur in den nacht heeft men in het Noordelijk gedeelte van de hoofdschacht twee bedolvenen gevonden, wier lijken men te half zes heeft kunnen bergen. Een uur later werd de 15de bedolvene gevonden, dien men nog niet heeft geborgen. Omstreeks denzelf den tjjd werd in de parallelschacht een doode gevonden, die een uur later geborgen is. Tot dusverre zijn dus 16 vermisten gevonden, van wie 14 geborgen zijn. Stand op Vrijdag 1 uur v.m.; 755 yorige stand: 751.7

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1