STADSNIEUWS WANDGEDIERTE LAATSTE NIEUWS Koningin Astrid's dood Haarlem, 30 Aug. Koninginnedag in stad en omgeving Wij schrijven voor U op advertentien HET TEXTIELCONFLICT TE TILBURG HET VERDWENEN ELFTAL VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1935 MARKEN GING NAAR DEN HAAG Stapte in Haarlem over BLIKSEM INGESLAGEN Aanzienlijke schade HET WERKLOOZENVRAAG- STUK De heer Castricum zal het toe lichten KONINKLIJKE ONDER SCHEIDINGEN De ,Dr. Bomwaterschool" te Bloemendaal HET ZWEMFEEST AAN DE KLEVERLAAN Ook mej. Rie Mastenbroek zal starten FIRMA H. VAN LOON HEEMSTEEDSCHE WIELER BAAN Sluitings wedstrij den Het muziekconcours op Koninginnedag DAMMEN T.B.C.-bestrijding Nieuwe Haarlemsche Courant NASSAULAAN 51 - HAARLEM G.S. slaat IJmuiden met groote cijfers De indruk in Ned.-lndië Begrafenis Dinsdag a.s. AGENDA Bioscopen: Rouw te Brussel Deelneming van H.M. de Koningin De instorting te Berlijn Begrafenis der slachtoffers FRAUDE VAN f 25.000.— INSTELLINGEN Vrijwel alle stakers melden zich aan op het jongste aanbod der werkgevers Op het Belgische Gezantschap WAAR GAAN WE NAAR TOE? MINISTER DECKERS Afscheid van Defensie DE VALSCHE H.V.A.-AAN- DEELEN DE NOOD IN DEN TUINBOUW DUIVENSPORT De Snelvlieger Sprekende cijfers Over Uwe mosterd klagen? Dom! Voortaan HAAS' mosterd vragen! Vanmorgen om 10 minuten over negen arri veerden op de Baan per N. Z. H. T. M. 150 Mar kers en Maxkerinnen in nationaal costuum. Het gezelschap bestaande uit schoolkinderen, vele ouders en zelfs den dominé van het dorp, begaf zich naar den Hertenkamp waar extra trams klaar stonden om voortzetting van de excursie naar Den Haag mogelij k te maken. De rollen waren ditmaal dus omgekeerd, Marken ging naar de Residentie als beleefdheids-visite voor het bezoek van de talrijke Hagenaars aan het eiland. De kleurige groep had vanzelfsprekend veel belangstelling van de nieuwsgierige Haarlem mers. Jammer is het, dat de regen ongestoord genieten verwaterde. Tijdens het korte, maar hevige onweer, dat zich gisteravond tusschen half 8 en 8 uur boven Haarlem ontlastte, is de bliksem ingeslagen in een perceel aan den Spaamdammerweg, Haar lem-Noord. De schoorsteen werd ernstig be schadigd, terwijl ook enkele dakpannen en de ruiten van de woonkamer slachtoffers van het natuurverschijnsel werden. Ook de schoorsteen van de aangrenzende wo ning moest het ontgelden. Er brak gelukkig geen brand uit, noch kwamen er persoonlijke ongelukken voor. Maandagmiddag om half drie zal in gebouw St. Bavo aan de Smedestraat een bijeenkomst plaats hebben van alle R. K. werkloozen. De heer Ph. Castricum zal bij die gelegenheid een uiteenzetting geven van den toestand, de plannen en de wenschen te Haarlem. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin zijn o.m. de volgende on derscheidingen toegekend: de eeremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in goud, aan: den machinist by het loods wezen ter standplaats Umuiden W. H. Stoker; P. T. Boom, te IJmuiden (gem. Velsen), aud- havenmeester by het Staatsvisschershavenbe- dryf; P. A. Rusch, boschwachter eerste klasse in de boschwachtery „Noordwyk", te Noord- wijk; in zilver aan: P. Assenbroek, gepensionneerd brandmeester te Amsterdam, wonende te Wijk aan Zee en Duin; H. Bruin, te IJmuiden (gem. Velsen), oud-havenwachter by den Rykswater- staat; J. Oderkerk, te Haarlem, oud-ambtenaar by den civielen dienst by de Stoomvaart Maat- schappy „Nederland"; J. E. van der Meulen, te Haarlem, onderbaas bij de Nederlandsche spoorwegen; J. Biyenburg Sr., wonende te As sendelft, calculator bij de N. V. De Vereenigde Blikfabrieken, te Krommenie; J. Boekeiaar, chef-lakstoker bij de N.V. De Vereenigde Blik- fabrieken, te Krommenie; H. Mijnders, chef- drukker bij de N.V. De Vereenigde Blikfabrie- ken, te Krommenie; P. Kok, wonende te Wor- merveer, chef van de afdeeling blikslagerij der N.V. De Vereenigde Blikf abrieken, te Kromme nie; D. Gravensteyn, voorheen pakhuischef bij de N. V. Koninklijke Pellerij „Mercurius", te Wormerveer; C. Smit, ploegchef by de N.V. Wessanen's Koninklijke Fabrieken, te Wormer veer; J. Smit, ploegchef bij de N.V. Wessanen's Koninkiyke Fabrieken, te Wormerveer; M J. P. Storckmeyer, wonende te Bloemendaal, meesterknecht by de firma H. Stephanus, te Amsterdam; A. Dijkstra, magazijnmeester by den Wijnhandel Sybrandy, te Enkhuizen: in brons, aan: den matroos-kok by het loods wezen te IJmuiden G. de Groot; K. Meyer, bloembollens rbeider by de firma Groeneveld en Lindhout, te Noordwijk; M. P. van der Reep. wonende te Hillegom, bloemist-arbeider by den heer W. F. van Waveren, te Bennebroek; H. Woltemath, bloemist-arbeider by de N. V. Bloembollenbedrijf tot voortzetting der firma Joh. van Til J. zoon, te Hillegom; H. Hom berg, wonende te Assendelft, blikslager bij de N.V. De Vereenigde Blikfabrieken, te Krom menie; J. Huijsman, fabrieksarbeider bij de N. V. Wessanen's Koninkiyke Fabrieken, te Wormerveer; S. Gruys. oliewringer by de N.V. Oliefabrieken „Het Hart" en „De Zwaan", voor heen Adr. Honig, te Koog aan de Zaan. Maandag 2 September zal deze openbare la gere school aan de Ing. Bispinclaan geopend worden. Na een voorbereidingstijd, waarin vele moei lijkheden overwonnen moesten worden, is thans binnen zes maanden de gemeente Bloemendaal een school ryksr geworden, waar zy trotsch op kan zyn. Onder leiding van de Architecten, de heeren Mulder en Van Asdonk, heeft het N.V. Bouwbedrijf Gebroeders Schiphorst weer een pracht stuk werk afgeleverd. Licht en lucht kunnen overvloedig toetreden tot het gebouw, waarin twaalf ruime lokalen zyn met groote ramen, gezellig afgetimmerd. De vestibule, geflankeerd door kamer voor hoofd en concierge, de gangen, geheel met tegels bezet, geven een soliden en gezelligen indruk. In een ruime hall leidt een breede trap naar boven, waar wederom een ruime hall is waarop een gang aansluit met vyf leslokalen. Hier be vinden zich ook het lokaal voor handarbeid, de kamer voor het onderwyzend personeel en de kamer voor den schoolarts. Het geheel is eenvoudig van opvatting en smaakvol van uitvoering. Zy nog vermeld dat deze school is genoemd naar dengene, die zich zooveel moeite heeft gegeven om haar tot stand te brengen, Dr Bomwaccr, voor wie." zy een waardige afsluiting van zyn wethoudersloop-, baan vormt. De opening zal dan ook door hem geschieden. Betreffende het nationaal propaganda-zwem- feest op a.s. Zaterdagmiddag 2 uur aan de Kleverlaan, kunnen wy nog het volgende mede- deelen. Nu de inschrijving gesloten is, biykt, dat 18 vereenigingen hebben ingeschreven. Op no. 1 zullen 20 adspiranten starten w.o. er eenige zyn, die 29 sec. maken over de 50 M. Het zal de moeite waar zyn hier de toekomst aan het werk te zien. Op de 200 M. schoolslag dames zal mej. Kastein, Europeesch en Neder- landsch recordhoudster zich moeten meten met toekomstige sterren o.a. de dames Steenhuizen, Kruijs, Kollerie, Huijbers e.a. De 100 M. vrije slag heeren zal een titanenstrijd worden tus schen de kampioenen en recordhouders Schef- fer, Kreffer en Sipkema. Mej. Mastenbroek, wereld-, Europeesch en Ned. recordhoudster, zal haar kunnen toonen op de 100 M. vrije slag dames. Voor de 100 M. rugslag heeren starten onder meer de heeren Scheffer, v. Aalst en v. d. Meer; wie winnaar op dit nummer zal worden is lastig te voorspellen. Het groote nummer zal worden de 100 M. rugslag dames, waarbij mej. Mastenbroek haar titels met eere zal verdedigen en het publiek zal toonen, dat zij de sterkste wereldzwemster is. De 3-maal 50 M. wisselslag estafette heeren is keurig bezet, de recordhoudster D.J.K. en de H.Z. en P.C. uit Den Haag zullen elkaar zeer weinig toegeven. Voor dit nummer zijn 8 ploe gen ingeschreven. Het zelfde nummer voor dames zal een onbetwistbare zege worden voor de dames van mevr. Braun n.l. de dames Mastenbroek, Kruijs en Martin. De 10-maal 50 M. vrye slag estafette heeren zal een massaal nummer worden want niet minder dan 70 zwemmers zullen te water gaan. Het nummer schoonspringen is buitengewoon goed verzorgd. Naast de kampioen (e) 1935 zullen mej. de Neve en de heeren v. d. Voort, Mette, Schatens, Denneboom en Lottgering het publiek doen genieten van hun schoone en komische sprongen. Tot slot zal een polowedstryd gespeeld wor den tusschen de vertegenwoordigende zeven tallen van Den Haag en Haarlem, waarvoor een fraaie wisselbeker is uitgeloofd. Het belooft een uiterst spannende strijd te worden aangezien in de ploegen verschillende spelers zijn opge nomen die voor het Ned. zevental uitkomen. De voorverkoop vindt plaats in de zwem inrichtingen. Eenigst speciaal adres voor afdoende verdelging van alle ongedierten. TEL. 23037 - MARNIXSTRAAT 116, Haarlem Tot sluiting van het wedstrydseizoen worden er Zondag 1 September a.s. op de Heemsteed- sche wielerbaan groote wedstrijden gehouden waarvoor ditmaal een bijzonder aantrekkelyk programma is vastgesteld. Vooreerst de sprintmatch waaraan deelnemen A. v. d. Linden, J. v. d. Heuvel en Steffes. Een- zeer spannende strijd kan tusschen dit drietal verwacht worden. Den hoofdschotel vormt een koppelwedstryd waaraan byzonder goede koppels deelnemen, die elkaar ongetwyfeld op de meest vinnige maar sportieve wyze zullen bekampen. Het zyn PynenburgWals, Charlierde Neef, Braspen- ninxPellenaars, SchomSteffes, SlaatsJ. v. Hout, v. d. HeidenJazet e.a. Verder bevat het programma een wedstryd voor nieuwelingen, achtervolging enz. Deze laatste seizoen wedstrij den zullen ook zeer zeker een gang naar Heemstede volop too nen. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Wij vestigen er nog eens de aandacht op, dat het muziekconcours op Koninginnedag niet zal plaats hebben op de Groote Markt maar in de muziektent in Den Hout van 26.30 uur. Op de Groote Markt zal de Grimsby-Citadel- Band van 3 tot 5 uur een concert geven. Het secretariaat van de Vereeniging tot be vordering der belangen van T.B.C.-patiënten in Nederland, afd. Haarlem, is veranderd van Immil Gruttostraat 21 in A. T. v. Oldenmarkt, Havikstraat 51. Velen maakten reeds gebruik van onze gratis OMROEPER SERVICE. BEL HAARLEM 1-3-8-6-6 VRAAG NAAR TOESTEL 61 Noem het nummer van de annonce, waarop U wenscht te reflecteeren. Wij noteeren alle bijzonder heden van Uw sollicitatie Uw vraag Uw aanbod en zorgen voor onmiddellijke doorzending aan den steller der annonce. OMROEPER-SERVICE Kantooruren van hall 9 tot haJi 6 's Zaterdags van hall 9 tot hall 1 De namen van de steller' der annonces worden niet bekend gemaakt De strand wedstryd tusschen Gezellig Samen- zyn 1, kampioensploeg van Nederland, en IJmuiden 1 heeft een groote zege voor de Am sterdammers opgeleverd. De gedetailleerde uit slagen waren: IJmuiden 1Gezellig Samenzijn 1 1. P. LeyteJ. H. Vos 02 2. A. LigthartW. Rustenburg 11 3. S. DukelJ. J. Kwaad 11 4. C. SuijkH. de Boer i1 5. F. BasstraA. M. ter Wal 02 6. H. de BoerJ. van Kralingen 02 7. J. KramerC. J. Lochtenberg 02 8. H. Schaap—A. J. P. van der Velde 02 9. C. PostumaG. J. C. Glimmerveen 11 10. C. Bais—P. Seljoe 1—1 Totaal 515 De Amsterdammers speelden met drie inval lers, terwijl IJmuiden, onder de geestdriftige aanvoering van haar secretaris en voorzitter K. de Jong, volledig uitkwam. Eten mooie rehabili tatie voo de Amsterdammers voor het gelyke spel in de hoofdstad. BATAVIA, 30 Aug. (Aneta). Het overlijden van Koningin Astrid van België wekte alom in Indië zeer diepe ontroering, hetgeen o.a. bleek uit het feit, dat van talrijke particuliere woningen, winkels en andere gebouwen de vlag halfstok werd uitgestoken. In verband met het overlyden van de Ko ningin zal op den dag van de begrafenis van alle gouvernementsgebouwen, gouvernements kantoren en gouvemementsschepen de vlag halfstok waaien als teeken van deelneming. De Commandant van de Zeemacht zal aan de diverse afdeelingen van Marine instructies zenden, om wel de openbare feestelykheden op 31 Augustus te laten doorgaan, doch in eenigs- zins getemperde mate. Ook het galafeest, dat hedenavond in „Concordia" zal worden gegeven, gaat door, doch diverse attracties zullen ver vallen. De intendant van het Paleis van den Gou verneur-Generaal betuigde heden ten huize van den Belgische^ Consul deelneming namens den Gouverneur-Generaal. In den Volksraad werd het verscheiden van Koningin Astrid door den voorzitter in gevoel volle woorden herdacht. Deze woorden werden staande aangehoord. De voorzitter van den Volksraad wees hierbij in het byzonder op de belangstelling van Koningin Astrid voor Ne derland en speciaal voor Ned.-lndië. hun deelneming wenschten te betuigen of hun handteekening in het rouwregister plaatsten. Tallooze telegrammen, brieven en kaartjes zijn aan de legatie ingekomen. Hedenochtend zijn de leden der regeering opnieuw bijeengekomen op het Departement van Buitenlandsche Zaken om verschillende kwesties te regelen, welke in verband staan met de begrafenisplechtigheid van Koningin Astrid. De acte van overlijden werd hedenmiddag opgemaakt. De overlijdensacte, welke de Zwit- sersche autoriteiten hebben afgegeven, is over handigd aan den minister van justitie, den heer Soudan. De ministers hebben in overleg met Koning Leopold de begrafenis definitief bepaald op Dinsdag 3 September. Gebouw „St. Bavo": R.K. Bevolkingsbureau 8 uur „Nut en Sport", 8 uur Bloemisten, 8 uur. Julianaschool Overveen: Officieele opening half drie. BRUSSE3J, 30 Aug. (Reuter). In het ge rechtshof, waar heden ten teeken van rouw de zitting werd opgeheven, verklaarde de presi dent, dat Dinsdag a.s. in verband met de be grafenis van H. M. Koningin Astrid eveneens geen zitting zou zyn. Het bestuur van de Socialistische Party heeft besloten de demonstratie, welke men voorbereidde tegen den oorlog, uit te stellen; verder werd den koning een telegram gezon den, waarin het leedwezen van de partij met het geleden verlies wordt betuigd. i De opperkamerheer van H. M. de Koningin, mr. J. W. Baron Van Lijnden, zal hedenmiddag van 25.000.welk is geconstateerd. BERLIJN, 30 Aug. (D.N.B.) Heden heeft de begrafenis plaats gehad van de tot nu toe geborgen slachtoffers van de instorting in de Hermann Goering Strasse. Overal in de stad werd halfstok gevlagd; in het lykenhuis lagen de slachtoffers in eenvou dige kisten opgebaard, gedekt met de haken- kruisvlag. Omstreeks acht uur zette de stoet zich in be weging; iedere kist werd door acht man van den arbeidsdienst gedragen, terwijl vooraan de mu ziek van den arbeidsdienst schreed. Vervolgens werden de kisten op de lijkwagens geplaatst en marcheerde men naar het kerkhof. Lang den weg stonden de arbeiders, beroep bij beroep, in hun gewone werkplunje. In den loop van den nacht zyn nog twee doo- den geborgen, zoodat thans in totaal 17 dooden zijn geborgen, terwijl nog twee lijken niet kon den worden blootgelegd, hoewel zij wel zyn ge vonden. Een groot deel van de arbeiders is thans van het bergingswerk teruggetrokken, aangezien het thans nog grootendeels werk voor specialisten is. 'Terwijl vele dagen ongeveer 900 man werkten aan de ruiming en berging, waren hedenochtend nog slechts 100 man hiermede bezig. BATAVIA, 30 Aug. (Aneta). Het hoofd van het bykantoor van het Kadaster te Tandjong Rembrandt-theater: „Hartedief." Op het tooneel Brasello's evoluties op het slappe koord, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: ,,De geheimzinnige," 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: „Gruss und Kuss Vero nica," 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace „Groote schoonmaak." Op het tooneel Herbert Zemik, intern, variété- Parodist, 2.30, 7 en 9.15 uur. St. Elisabethsvereeniging Jansstraat 49 Spreekuur: ;s Maandags van 2 tot 3 uur; vergadering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdag van 3 tot 4 uur. R.K. Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70 Geopend dagelijks van 10 tot 5 en van 7 tot 9 uur; 's Maandags van 2 tot 5 en van 7 tot 9 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend op werk dagen van 104 uur en op Zondagen van 12 tot 2 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes, lederen dag 1012, 24, 89 uur. Zaterdag 1012 uur. Adres: Bloemhof straat 1. Haar lem. Tel. 11671. Wit-Gele Kruis (R. K. Kraamhulp, Wilkver- pleging en Magazyn Parklaan 75 (tel. 16391) Spreeuren: R. K. wykverpleging, Magazyn verplegingsartikelen, inschryven lidmaatschap, inlichtingen alle werkdagen van 10 tot 6 uur. Als gevolg van de mededeeling van het be- fraude stuur van de Vereeniging van Tilburgsche Fa- den tijdelyken Belgischen zaakgelastigde de deelneming van H, M. de Koningin betuigen met het overlijden van Koningin Astrid. De Belgische gezant, de heer Charlens Mas- kens, die zyn vacantie in Frankrijk doorbrengt, zal hedenavond in Den Haag terugkeeren, in verband met het overlyden van Koningin As trid. Zoowel aan de bureaux van het gezantschap als ten huize van den heer Maskens bleef ook heden de stroom van bezoekers voortduren, welke den tijdelijken zaakgelastigde persoonlijk 7.008.00 uur Muzikale Reveille in de bin nenstad. 7.308.00 uur Carillonbespeling. 8.009.00 uur Herdenkingsdiensten door de kerkgenootschappen in haar onderscheidene ge bouwen. 8.309.00 uur Opmarsch der schoolkinderen uit Noord en Oost naar de Groote Markt. 9.009.30 uur Kinderaubade op de Groote Markt. 8.15 uur Muziek door de Haarlemsche Burger wacht vanaf het Oude Raadhuis te Bloemen daal. 9.3010.00 Optocht der kinderen naar den Hertenkamp. 11.3011.30 uur Kinderspelen te Heemstede op het terrein tusschen hertenbaan en verver- schingshuis. 10.00—11.30 uur Kindferspelen in den Herten kamp. 10.00 uur Bloemencorso te Aerdenhout (ver trek vanaf de Vondellaan). 10.00 uur Openingsrede door den burgemees ter van Bloemendaal op het feestterrein in het park „Duin en Daal". 10.003.45 uur Kinderspelen op het feestter rein te Bloemendaal. 11.0012.30 uur Concert op de Groote Markt. 1302.30 uur Muzikale wandeling in Haarlem Noord. 1.20 uur Groote autotocht van Aerdenhout. naar Noordwyk. 2.008.00 uur Muziekconcours in de muziek tent in Den Hout. 2.005.00 uur Zwemwedstrijden in de zwem inrichting aan de Kleverlaan. 2.304.00 uur Bioscoopvoorstelling voor de kinderen in Haarlem Noord. 2.30 uur Openluchtvoorstelling achter de Ju liana v. Stolbergschool te Aerdenhout. 2.304.30 uur Optreden van „De Korvera's Variétégezelschap" té Heemstede naby het ververschingshuis. 2.30—3.00 uur Optocht der „Graal"- en Drie hoeksmeisjes" met gymnasten in Haarlem Oost. 3.00—5.00 uur Reidansen en gymnastiekde- monstratie aan de Zomervaart. 3.005.00 uur Concert van de Grimsby-Cita- ael-Band op de Groote Markt. 3.305.00 uur Concert op de Zaanenlaan. 4.0012.00 uur Bal-champêtre op de Zomer vaart. 7.00 uur: Muziekuitvoering in de muziektent aan de Willem de Zwijgerlaan te Overveen. 7.30 uur Zanguitvoering in de muziektent in het Bloemendaalsche bosch. 8.0010.00 uur Muziek door „Excelsior" en de Heemsteedsche Orkestvereeniging op het Raadhuisplein te Heemstede. 8.3010.00 uur Populair concert op het Nagt- zaamplein. 8.3010.30 uur Te Bloemendaal Filmvoorstel ling door Hollandia uit Haarlem. 9.00 uur Vuurwerk aan de Catslaan te Aer denhout. 9.001030 uur Ballet Tilly Sylon en concert K. O. V. in den Kloppersingel. 10.30 uur Groot vuurwerk achter hotel „Duin en Daal" te Bloemendaal. 11.00 uur Vuurwerk nabij het slachthuis in Haarlem Oost. Gedurende den geheelen dag van 9 uur v.m. tot 12 uur n.m. zijn er verschillende vermakeiyk- i icden en ververschingskramen op de Nassau- laan, het Wilsonsplein, Ged. Raamgracht, het Pretoriaplein en de Zomervaart. De Officier van Justitie te Medan heeft de zaak in onderzoek. Naar wij vernemen zal a.s. Maandagochtend de Minister van Defensie, mr. dr. L. N. Dec kers, zyn portefeuille overdragen aan dr. H. Colyn, die als minister ad interim van het de partement van Defensie zal optreden. De Minister van Defensie, mr. dr. Deckers, die, naar men weet, met ingang van 2 Septem ber benoemd is tot minister van Landbouw en Visscherij heeft hedenochtend afscheid geno men van de hoofdambtenaren van zyn departe ment. Dr. Deckers bracht een bezoek aan de chefs der diverse afdeelingen op het departe ment en ging vervolgens met zijn adjudant, ka pitein Tielens, per auto naar de bureaux der hoogste militaire autoriteiten om ook van dezen afscheid te nemen. In den loop van den middag was er voor alle ambtenaren van zijn departement gelegenheid van minister Deckers afscheid te nemen. De Hooge Raad heeft heden verworpen de cassatieberoepen van L. J; P., zonder beroep en D. W„ koopman, beiden gedetineerd in het Huis van Bewaring te Amsterdam, tegen het arrest van het gerechtshof te Amsterdam van 11 Juni j.l., waarbij zij met vernietiging van het von nis der Amsterdamsche rechtbank d.d. 8 Maart 1935, terzake van het verschaffen van midde len een ander te bewegen om een misdrijf te begaan, terwyl het misdrijf of -een strafbare poging daartoe ,niet is gevolgd (n.l. aanbieding van 194 valsche bewijzen van aandeel ad 500 H. V. A. aan een commissionnair in effecten) zyn veroordeeld ieder tot drie jaar gevange nisstraf met aftrek van zes maanden preventief. brikanten van Wollen Stoffen, dat de stakers bij wijze van voorschot 60 pCt. van het loon over de week van 19 tot en met 26 Augustus konden uitbetaald krijgen, mits zy zich schrif telijk bereid verklaarden, Dinsdag het werk te hervatten, hebben vrijwel alle stakers het loon geïnd en de verklaring geteekend. Voor degenen, die, doordat zy op reis gegaan waren, niet in de gelegenheid zijn geweest zich aan te melden tot hen behooren ook een aantal processie-gangers wordt morgen daar toe de gelegenheid gedurende een half uur opengesteld. Het Stakingscomité heeft de stakers aanbe velen het geld aan te nemen, de verklaring te teekenen, doch het werk Dinsdag niet te her vatten, tenzij de loonsverlaging wordt inge trokken. Wedvlucht van Roosendaal. Afstand 95 K.M. De uitslag "is als volgt: P. J. van Daalen: 1, 2, 3, 5, 6, 7, 13. 15. 20. 21. J. Muning 4, 23. J. J. Petri: 8, 10. W. Petri: 9, 12, 17, 19. P. Dik: 14. C. Kraan: .18, 22. Aan het einde van de groote tuinbouwcam- pagne geven wij eenige officieele cyfers, die ,een schril beeld geven van den noodtoestand in de tuindersbedryven te Ter Aar. In 1934 bedroeg de omzet aan de veiling f 403.105.01; dit jaar is hij gedaald! tot ■f 309.432.85, een mindere omzet dus van f 98.672.16. Waren de inkomsten van vorig jaar verre van loonend, dan hoeft men niet te vra gen hoe allertreurigst momenteel de zaak staat. Van de aangevoerde producten bleven de volgende kwantums onverkoopbaar: 51290 kg. peulen, 26990 kg. doperwten, 744090 kg. snij- boonen, 409.850 kg. augurken; voorts groote partijen bloemkool, spinazie en sla. Dat met vereende krachten moet worden ge werkt om de tuinders te steunen is een drin gende eisch. Reeds kunnen wij constateeren, dat de L.T.B. volop in actie is. Veertien dagen geleden werd een groote kringvergadering ge houden en Woensdagavond was het de plaatse lijke afdeeling Ter Aar met ruim driehonderd leden welke een groote bijeenkomst hield in t R.K. Vereenigingsgebouw aldaar ter bespreking van den noodtoestand. Met klem werd aange drongen op een vervroegde en verhoogde steun- uitkeering, gezinstoeslag, en tenslotte werd be sloten namens de aanwezige tuinders een rekest te zenden aan H. M. de Koningin. Ml door Arthur Morrison IMUM 41. .Dezelfde waarvan men vertelde, dat hy den dief die byna met den groenen diamant was verdwenen, zou hebben overhoop gestoken?" „Ja. dezelfde. Met één slag van zyn zwaard heeft hy den man van kant gemaakt. Maar let nu eens op! De steen, dien men in de hand van den vermoorden inbreker had gevonden, bleek een waardeloos kristal te zijn. Nu ryst dus de vraag, heeft Mehta Singh zyn eigen handlan ger of werktuig vermoord, zoodra deze in het bezit was gekomen van den steen, en toen het slachtoffer van zyn buit beroofd en hem de namaak in de hand gestopt? Heeft hy op deze wyze het mes van twee kanten laten snyden, door zich zoowel meester te maken van het Groene oog van Goona als van de buitenge wone belooning voor zyn trouw en waakzaam heid? Was Hahn de groote kracht die achter dit alles zat? Wijzen de feiten niet uit, dat we de zaak zoo en niet anders moeten zien?" De twee mannen wandelden zwijgend Oxford Street weer in. Plotseling begon Crook te lachen. ,Daar zit ten slotte een heel grappige kant aan deze geschiedenis," zei hij. „Ik zag de manier, waarop Mehta Singh naar het pakje greep. Ik geloof werkelyk, dat hij meende, dat zich daarin het Groene oog van Goona be vond. Hy kon u natuurlyk niet verstaan, even min als ik, en zelfs al had hy gehoord wat er gezegd werd, dan had hy het toch niet begre pen. Want ik geloof, dat hy geen Engeisch verstaat. Zyn kleine bediende zal nu voor de onaangename taak komen te staan, om hem mede te deelen, dat u hem op beleefde wijze aan het verstand heeft gebrachtdat hij zelf maar moet zoeken. Ik zou er heel wat voor over hebben, om te hooren, of die kleine man er in slagen zal, om uw zeer persooniyke uitdrukkingen in hun taaleigen over te bren gen." III Harvey Crook was nieuwsgierig, en meer dan nieuwsgierig, welk antwoord er zou komen op Merrick's pakje. Daarom was hy den volgenden morgen om elf uur al aan het hotel, zooals hy den vorigen avond met mr. Merrick had afge sproken. Maar er was niets gekomen, en mr. Merrick toonde duidelyk teekenen van ruste loosheid, door deze onderbreking van zyn dagelyksche jachten door Londen. Daisy maakte zich gereed om te gaan winkelen, en haar vader overwoog juist of hy haar daarby zou verge zellen of niet, toen er een boodschap kwam voor Merrick, maar één waar zy niet in het minst op waren voorbereid. Want het was een telegram met de volgende woorden:. Kunt u zich verstaan met uw vriend Crook, om onmlddeliyk te komen naar Redway Street Gray's Inn Road nummer acht. om daar waarschyniyk Pritchard te ontmas keren. WICKES. „Hy heeft hem te pakken!" schreeuwde Mer rick, terwyi hy Crook het telegram in de hand drukte. „Vooruit! jy bent de man dien we noodig hebben, Crook. Wat kunnen we op het oogenblik beter doen?" Het va niet te ontkennen, dat ook Crook dit bericht met eenige spanning had vernomen. Toch deelde hy niet Merrick's enthousiasme. „We zyn nog nergens zeker van!" zei hy, terwyl hy zich gereedmaakte om zyn vriend te volgen, „maar we zullen zien. In ieder geval geloof ik wel, dat ik hem herkennen zal. De herinnering van dien avond in het huis van den ouden heer Clifton is nog sterk genoeg." Ete zou in geheel Londen geen taxi gevonden zijn, die volgens Merrick behooriyk kon rijden. Den chaffeur dien ze hadden aangetroffen, kon men niet verwyten, dat hy geen behoorlijke wagen had. Maar toch had Crook al zyn energie noodig om zyn vriend te bewegen rustig te blyven zitten. Minstens een half dozijn keeren was Merrick van plan om van auto te verwisselen. „We loopen alleen kans dat we een lang zamer auto krijgen." zei Crook. „En we ver liezen nog maar tyd met het veranderen ook. Deze wagen loopt heel goed. Eki als ze Pritchard te pakken hebben gekregen, kun je er zeker van zyn, dat ze hem niet loslaten, voordat wy op het tooneel zyn verschenen." Dit laatste wist Merrick ten slotte te over tuigen, dat er niets anders op zat, dan geduldig te berusten. Redway Street Gray's inn Road had best een ander deel van Meidon Street, Ekiston, kunnen zyn, waarheen hun laatste avon' .ir hen had geleid. Alleen scheen Redway Street enkele graden lager te staan in het algemeen aanzien. By een paar huizen speelden vieze kinderen in de deuropening, en de bordjes met „Kamers te huur" waren vaak in slecht ge- teekende hoofdletters door de bewoners zelf samengesteld. Bij nummer acht stond een troepje menschen,, en een politieman hield de wacht by de voor deur. De menscben hingen er by elkander in die typische achterbuurtstemming, waarby iedereen weet, dat er iets aan de hand is, terwyi niemand kan vertellen, waar het eigen- iyk om gaat. De huisvrouwen hadden hun wasch in den steek gelaten en kwamen met dampende bloote armen tusschen kruidenier en slager, en brutaal schreeuwende loopjongens staan. „We zullen de taxi maar laten wachten, voor het geval we haar eens noodig zouden heb ben," zei Crook. Beide mannen stapten op de voordeur toe. „Is detective Wickes binnen?" vroeg Mer rick zenuwachtig. De politieman deed een stap op zy om hen door te laten. De detective kwam hem in de gang tegemoet. Zyn mager gladgeschoren gezicht stond even zakelijk als steeds. „Goeden morgen heeren," zei hy. „U bent vlug geweest. Ik had u zoo snel niet verwacht. Ik ben hier zelf nauwelyks een uur. „Zoudt u erg veel moeite hebben om dien Pritchard te herken nen, mr. Crook, indien u hem zag?" „Nee, dat geloof ik niet." „Ook niet als hy dood was?" „Dood?" „Ja dood. Ik kan u natuurlyk niet zeggen, of de man di'en wy gevonden hebben, inderdaad Pritchard is, al is het zeer waarschyniyk. maar dood is hy in ieder geval, of het Pritchard is of niet. Men heeft hem den hals afgesneden." Crook en Merrick keken elkaar verbaasd aan, „Ik dacht, dat het beter was, om u dat maar even van te voren te vertellen." zei de detec tive, met een byna zakeiyke opgewektheid, „Dan bent u een beetje voorbereid op den schok, die u in de kamer te wachten staat. Er zijn nu eenmaal menschen, die tegen dergelijke ontmoetingen niet bestand zyn. ziet u. Mag ik u even voorgaan?" Ze volgden den man der wet met voorzich tige passen naar een achterkamer, waar op een eenvoudig yzeren bed een doode man lag badende in zyn bloed, en verschrlkkelyk toe getakeld. In mr. Clifton's huis had Crook voor het laatst een dergeiyk tooneel meegemaakt nadat deze man daar toen zyn dubbele mis daad had bedreven. Want het was Pritchard. Dat had Crook in een oogwenk vastgesteld. Hij had het zelfde peper en zout haar, als toen Crook hem voor het eerst ontmoet had in de hal van Duinzicht. Zijn gezicht zag er won- deriyk vredig uit, en vormde een bijna groteske tegenstelling met de verschrikkelyke wonde en de besmeurde beddelakfens. „Hy moet sinds vanmorgen drie of vier uur reeds dood zijn volgens den dokter," zei Wickes. „U weet dus vast en zeker, dat het dezelfde persoon is, die u in Duinzicht ontving en meer dan een uur in uw gezelschap is ge weest? Heel zeker?" „Ja, daar behoef ik niet aan te twyfelen," antwoordde Crook, „het is dezelfde man. die met my aan tafel heeft gezeten, daar ben ik volstrekt zeker van." „Ja, dat dacht ik wel," zei Wickes, „niet vanwege het signalement hoor. Daar laat iemand als ik zich niet vlug door overtui gen. Vooral omdat ik hem nooit in levenden lijve had gezien. Maar ik heb een paar bank biljetten op hem gevonden, die overeen kwamen met de door ons genoteerde nummers uit mr. Clifton's brandkast. Wy hebben deze nummers namelijk gekregen van zyn bankier." „Maar wie heeft dit gedaan?" vroeg Mer rick. Wickes haalde de schouders op. „Kan ik u niet zeggen," zei hij. „In ieder geval nu niet. Toen de hospita vanmorgen naar zijn kamer kwam, kreeg ze geen antwoord. Ze meende dat hij uitgegaan was en is toen bin nen gekomen. Hij had zich hier uitgegeven voor Neville. Elr is niets weggehaald zooals wij con stateerden, want we hebben de bankbiljetten nog in zyn zak gevonden. (Wordt vervolgd),

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2