De droomstad van Philips De Tilburgsche staking duurt voort MINISTERS IN UNIFORM Moordaanslag te Eindhoven Groote brand op Texel OMKEER RADIOBOUW ECONOMISCH OP OORLOG INGESTELD DE STAD BLIJFT RUSTIG VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1935 STEUN AAN NOODLIJDENDE Het sap van Sinaasappelen en Grapefruit beteekent gezondheid! SINAASAPPELEN en GRAPEFRUIT hebben het overvloedigste sap! Een lamp met een lichtsterkte van honderdduizend kaarsen Italië paraat De Jeugdwerkloosheid Katholiek Congres tot bestudeering van het vraagstuk De Graaf van Parijs in Eindhoven ONZE TUINBOUWEXPORT In vijf jaar met 61 procent ver minderd GEMEENTEN De gemeente-begrootingen voor 1936 Stille torens zingen Wijziging radiobouw Filmwonderen Droevig gevolg van een ruzie, waarbij de dader zich erg opwond Drie loodsen en een wierpakhuis een prooi der vlammen Door het hemelvuur getroffen Koeien doodgeslagen DE DEPRECIATIE VAN DE MARK In de grensstreek Reismarken in discrediet STEEKPENNINGEN AAN GENOMEN Tegen commies zes maanden geëischt 'n Lamp van 100.000 kaarsen Als er Dinsdag tien gaan werken, dan gaan ze allemaal" Besprekingen met stakers en fabrikanten Valsche beweringen Telefoon zonder draad Het totale gewicht van uit ons land uit gevoerde groenten, fruit en vroege aardappelen, beliep in 1934 446.671.000 K.G. tegen 476.763.000 K.G. in het voorgaande jaar, een vermindering dus met ruim 6 pet. De waarde van den export' verminderde evenwel sterker, en beliep in 1934 34.393.000 tegen 37.854.000 in 1933, een vermindering dus met 9 pet. In 1929 bedroeg de exportwaarde van tuin bouwproducten evenwel 88.614.000, zoodat in vijf jaar eten achteruitgang valt te constatee- ren van 61 pet., terwijl het geëxporteerde kwan tum met 39 pet. verminderde. De bittere noodzaak heeft het Centraal Bureau er dan ook toe geleid, bij de Regeering over 1934 eten verhoogden steun te vragen. Het totaal bedrag van 9 miïiioen geeft, gezien den nood die in schier alle takken van het bedrijf heerscht, dankbaarheid jegens de Regeering, zoo constateert het verslag, ook al kon daar mede het verschil tusschen richtprijs en op brengst lang niet worden gedekt. Si lil klSt Terwijl onze menschelijke gevoelens nog geheel in beslag worden genomen door het tragische ongeluk aan het blauwe Vierwoudstedenmeer in de Zwitsersche bergen, waar één oogenblik van afgeleide aandacht de ons land zoo na staande jonge en schoone ko ningin van België het leven kostte, en wij in den geest medeleven met den ongelukkigen vorst, wiens voorbeeldig gelukkig huwelijksleven in enkele fatale oogenblikken voor altijd werd verwoest, dwingt de dagtaak ons aandacht te wijden aan het internationale politieke gebeu ren en de vermoedelijke ontwikkeling daarvan. De dood slaat toe en zijn slagen vallen soms onberekenbaar en onverwacht en treffen soms hen, die geboren schenen voor een lang geluk. Hoe minder berekenbaar en onverwachter de slagen van den dood vallen, hoe dieper zij den mensch ontstellen en ontroeren. Doch over den dood heen gaat het leven door, dwingend en eischend, geen rust latend tot het uitdiepen van alle gedachten en gevoelens, gewekt door onmiddellijk het hart rakende gebeurtenissen als de dood van koningin Astrid, waardoor een vorst zijn jonge gade verloor, een drietal prin selijke kinderen hun zorgzame en liefdevolle moeder voor altijd zullen moeten missen en gansch een volk in rouw en droefheid wordt gedompeld. Vanuit een blijmoedige, ongedwon gen vacantie is Koning Leopold teruggekeerd naar zijn land als een in leed ervaren jonge man en in denzelfden trein reisde zij, die hem het dierbaarst op. aarde was en hem met haar liefde en kracht steunde en verkwikte, mee, wit en stil in de niet meer te breken starheid des doods. Het Belgische volk zal zijn zwaar beproefden Koning volgen op den laatsten droe ven gang van Knoingin Astrid en hem omrin gen met een door deernis en deelneming ver diepte genegenheid, maar in zijn gewonde hart zal de jonge vorst eenzaam zijn, zooals een mensch in overstelpend leed, waarvoor geen menschelijke troost toereikend is, slechts een zaam zijn kan. Terwijl in België met plechtig ceremonieel de jonge vorstin ten grave zal worden gedragen, zullen de politieke heelmeesters zich naar Genève begeven om met diplomatiek voorzichtige handen het tot een gevaarlijk ab ces vergroeide Italiaansch-Abessinische geschil te betasten en consult te houden, of er nog een middel te vinden is om een doorbreken nog te voorkomen. De hoop, dat zulk een middel ge vonden zal worden, is geringer dan ooit, sinds de Italiaansche ministers niet in gala-uniform, maar in militair tenue te Bolzano, in de on middellijke nabijheid van het tooneel van de grootste legeroefeningen, welke ooit in een land werden gehouden, hun Duce eenstemmig zij» bijgevallen en diens openhartig, maar zeer ver ontrustend interview met Ward Price officieel hebben gesaonctionneerd. Mussolini wil den oorlog, niet een wereld oorlog, maar een kolonialen oorlog in Abessinië. Hij wil dien óók, als onverhoopt daaruit een wereldoorlog zal voortkomen. Dit staat thans vast, en zelfs Engeland, dat langen tijd gemeend had, dat Mussolini zich slechts in oorlogszuch tige grootspraak te buiten ging, maar tenslotte toch nog wel naar rede zou willen luisteren, is daar nu van overtuigd. De toebereidselen, welke Mussolini heeft getroffen en welke door den „krijgsraad" te Bolzano, in het hart van het op Oostenrijk veroverde Tirol, zijn be. krachtigd, gaan ver uit boven die, welke slechts voor een koloniale expeditie tegen een achter lijk en slecht bewapend en geoefend Abessinië noodig schijnen. Mussolini weet, dat hij met een oorlog tegen Abessinië veel en misschien alles op het spel zet, en vandaar dat hij zijn volk tot een soldatenvolk heeft gemaakt en de weerbaarheid en aanvalskracht, ondanks de economische moeilijkheden, tot een dreigend maximum heeft opgevoerd. De verlieskans moet zoo klein mogelijk en de winstkans zoo groot mogelijk zijn. Op alle eventualiteiten is hij voorbereid. Zoowel in Europa als in Afrika moet hij eiken toestand of verwikkeling 't harde hoofd kunnen bieden, en eiken mogelijken maatregel van Genève, welke een belemmering zou Kun nen vormen voor het verwezenlijken van de door hem vastgestelde doeleinden der Italiaansche politiek, moet hü kunnen neutraliseeren. Met 't oog op de wel niet zeer groote, maar niettemin nog bestaande mogelijkheid, dat de Volkenbond tot economische sancties tegen Italië zou be sluiten, heeft hij zijn land niet alleen militair, maar ook economisch gemobiliseerd. Alle buitenlandsche schuldvorderingen der Italianen zullen tegen betaling met rentende schatkistbiljetten aan den staat worden ge trokken, alle grondstoffen, onontbeerlijk voor de oorlogvoering zullen binnen het bereik en het gebruik van den staat worden gebracht. De kans op oorlogswinst zal voor particulieren worden uitgesloten, slechts de staat zal mogen profiteeren van den komenden strijd. Deze ver. strekkende maatregelen bewijzen niet enkel Mussolini's vastberadenheid om een oorlog te wagen, maar ook dat hij een helder inzicht heeft in wat Italië's zwakste plek is. Intusschen heeft de ministerraad te Bolzano door zijn verzekering aan Engeland, dat de Britsche be langen in Afrika niet zullen worden geschaad, een laatste poging gedaan om Engeland te be- wegeji de Italiaansche politiek niet te dwars- boomen. In Engeland heeft men daarvan goede nota genomen, doch terecht is men er van mee ning, dat he toestand voor den Volkenbond daardoor allerminst wordt veranderd. Het gaat in de officieel gepropageerde Engelsche visie in eerste instantie niet om een geschil tusschen Ingeland en Italië, maar om een geschil tus. sch Italië en Abessinië, welke beide Volken bondslid zijn en dus den door den Volkenbond voorgeschreven weg ter beslechting van hun geschillen hebben te bewandelen. Mussolini wil echter zijn eigen weg gaan. Zal Engeland uit eindelijk den Volkenbond opofferen aan den wensch het Italiaansch-Abessinisch conflict tot een Afrikaansch avontuur te localiseeren? Frankrijk zal noodgedwongen uiteindelijk En geland te Genève moeten volgen, welke hou ding het daar ook moge aannemen. In de ko mende raadszitting van den Volkenbond zal dus van Engeland de beslissing afhangen, want Laval heeft zich de handen vrij gehouden om naar omstandigheden en bevind van zaken te handelen. Het doordrijven van Italië heeft En geland een zware verantwoordelijkheid op de schouders gelegd en het Britsche imperium voor een hachelijk dilemma geplaatst. De Nat. R. K. Commissie voor Jeugdwerkloo- zenzorg maakte reeds eerder melding van het door haar te organiseeren Congres, gewijd aan de bestudeering der vraagstukken, de jeugd werkloosheid betreffende, hetwelk 7 October a.s. te Nijmegen zal worden gehouden. Op dit congres zullen de volgende onderwer- werpen, schriftelijk toegelicht door een reeks van deskundigen, besproken worden. Invloed van den crisistijd op de opgroeiende jeugd in maatschappelijk opzicht, in het bij zonder betreffende de criminaliteit: Praeadvi- seur: Mr. Dr. G. H. A. Feber, plaatsvervangend rechter bij de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage. Invloed van den crisistijd op de opgroeiende jeugd in verband met beroep en beroepsvaardig heid. PraeadviseurM. v. Iersel, Industrieel te Breda. Inschakeling in het beroepsleven van werk- Icoze jonge arbeiders. Praeadviezen van: Ir. Dr. W. J. Droesen, lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal te Roermond. K. L. H. van der Putt, lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal te Eindhoven. J. van den Brink, hoofdbestuurder van den R. K. Metaalbewerkersbond te Bergen op Zoom. Inschakeling in het beroepsleven van werk- looze jonge intellectueelen. Praeadviseur. Mr. G. C. J. D. Kropman, wethouder van Sociale Za ken te Amsterdam. Bestrijding van de gevolgen van de Jeugd werkloosheid voor jongens: Jos. Veldman, twee de secretaris van het R. K. Werkliedenverbond te Utrecht; voor meisjes: Mr. Jo Verbeek, Cate- chiste te Breda. Gisteren arriveerde te Eindhoven de graaf van Parijs, meest ernstige pretendent naar de Kroon van Frankrijk voor de Fransche Royalis ten. De graaf was vergezeld van den prins d'Orleans Braganze, Chevallier de Patoul, Ro bert Moureau en Graaf Carton de Wiart. Na de lunch gebruikt te hebben bij den heer Dr. John Mignot, hebben zij de Eindhovensche Golflinks bezocht en zich verder van enkele industrieën op de hoogte gesteld. 's Avonds is het gezelschap naar Brussel teruggekeerd. Het jaarverslag van het Centraal Bureau der veilingvereenigingen in Nederland, welk ver slag thans is verschenen, bespreekt o.m. de noodzakelijkheid van den tuinbouwsteun over 1934, hetgeen ook blijkt uit den verminderden export van tuinbouwproducten. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de Colleges van Gedeputeerde Staten me degedeeld, dat hij met den Minister van Fi nanciën voornemens is de toepassing van artikel 5 der wet van 22 December 1933, tot steun aan noodlijdende gemeenten, te overwegen ten aan zien van de gemeentebegrootingen voor het jaar 1936, waarin het evenwicht slechts is ver kregen met behulp van de extra- eventueel ook belastingbij drage uit het Werklocsheidssubsi- diefonds of/en Rijkssteun, dan wel met behulp van andere bijzondere dekkingsmiddelen, als buitengewone beschikking uit reserves, abnor maal hooge batige saldi en dergelijke. In verband met vorenstaande hebben Gede puteerde Staten van Overijsel aan gemeente besturen bericht, dat voor het geval een ge meente voor 1936 in bedoelde omstandigheden mocht komen te verkeeren, het ontwerp voor 15 September a.s. ter beoordeeling aan hen moet worden toegezonden. Indien de begrooting zonder extra hulp slui tend kan worden gemaakt, wordt verzocht daaromtrent mededeeling te doen; deze moet eveneens voor 15 September a.s. worden gedaan. In de stad, waar zelfs de carillonlooze to ren zingt, wordt de rustelooze daad tot een sproke-droom en worden de droomsproken werkelijkheid. Nieuwe mogelijkheden wor den ontdekt en het reeds gevondene wordt vervolmaakt. Een nieuw persbezoek aan de Philipsstad hei\ft ons dit doen ervaren. On der de vele demonstraties die we daar bij woonden trof ons vooral die met de nieuwe radiotoestellen. Er is een omwenteling als 't ware in het bedrijf. Philips is naar het super-heterodyne prmcipe gekeerd en heeft door een goede combinatie van het „Super- inductie''apparaat, welke in 1930 het eerst geconstrueerd werd, en de „Super-hetero dyne" het „Octodyne"apparaat doen ont staan. De laatste methode biedt vooral voordeelen bij kortegolf ontvangsten en bij de constructie van goedkoope omroepontvangers. En zoo brengt Philips weldra in den handel een nieu we serie toestellen volgens vorenstaand systeem die rijke mogelijkheden inhouden. De laatste jaren is de omroep op de korte golf zoozeer ver beterd, dat ook de Europeesche luisteraar eens iets verder van huis wil gaan. In het nieuwe toestel 535 A is dan ook een kortegolf bereikt van 15—50 M. De nieuwe Philipslampen bezitten een huLs waarbij de contactpennen vervallen. Met de nieuwe toestellen en lampen leek het ons het beste bereikt, wat op dit moment de tech nische wetenschap bieden kan. Het middenpunt der Philips Octodyneserie is de Aladinlamp, de octodemerglamp. Stille torens zingen. We kennen in ons land al het geslaagde experiment met den toren der St. Magdalenakerk te Amsterdam, waar een carillonspel werd verkregen door middel van gramofoonplaten en geluidversterkers. Ook de Philipstoren te Eindhoven zal nu op Koningin nedag zingen en straks zullen vele „stille" to rens aldus het geluid vol leven komen. ven worden genomen in de Noorder Amstellaan te Amsterdam waar voor het leekenoog de na- triumverlichting heel wat beter voldoet dan de kwiklampverlichting aan de andere zijde. De Velperweg, de Rijnbrug te Arnhem, de Leidsche- vaart, de Zijlweg te Haarlem, de Rijksweg en cle Provincialeweg te Heemstede zijn ermede alreeds verlicht zooals ook het Berlagemuseum te 's-Gravenhage. Naast de gele natriumverlichting is er ook een steeds toenemend gebruik van kwiklampen voor straatverlichting. Een voorbeeld is te Bree- straat te Leiden welke van een gemengde gloeilampen-kwikverlichting is voorzien ten einde het daglicht zooveel mogelijk te benade ren. Uit deAmerikaansche en Europeesche statistie. ken blijkt dat een verlichte weg heel wat min der ongelukken veroorzaakt dan een onverlich te weg. Op den Bay Shore Boulevard te San Francisco was de vermindering van de ongeluk ken na de verlichting 40 pCt.. Op den weg Parijs- Versailles werd ook een groote vermindering van nachtelijke ongevallen bereikt. Een nood zaak is de verlichting op primaire verkeers wegen. Sinds de uitvinding van de superhoogedruk- lamp in het Philipslaboratorium heeft de ont wikkeling van deze nieuwe lamp niet stilge staan en het bleek mogelijk met het met water gekoelde type tot nog toe ongekende lichtsterk ten te beriken. Een Philipslampe ter groot te van een kleinen pinktop straalt een licht van duizenden kaarsen uit en we waagden onze oogen aan.het licht van een lamp met 100.000 kaarsen-sterkte terwijl dit licht door reflec toren nog buitengewoon wordt vergroot. Vooral voor sterke zoeklichten, vliegveld-schijnwerpers, vuurtorens, enz., film-apparaten enz. hebben deze lampen groote beteekenis. Het Neon-licht krijgt daarbij zijn beteekenis meer en meer voor den kunstmatigen groei van planten. De kleine plantenbestraler gebruikt maar weinig stroom en kan op 't stopcontact van het lichtnet worden aangesloten. Ook op filmgebied zjjn uiterst merkwaardige resultaten bereikt. Om het kostenprobleem voor school- en propagandagebruik te onder vangen wordt van de smalfilm gebruik gemaakt en betrekkelijk nieuw is de smalfilm als ge- geluidsfilm. Interessante proeven maakte we mee Philips brengt een goede smalfilminstallatie voor geluidfilms voor 16 m.m. Een demonstratie van Philips duotone-instal- latie toonde verrassende resultaten. Interessante proeven woonden wij bij om het geluid direct, zelfs tijdens de opname, te kun nen reproduceeren en zoodoende te controlee ren. Na de opname is geene enkele nabewerking noodig. Zoo hoorden wij als een getrouwe echo de stem van den spreker herhalen, waarbij het opviel, hoe natuurgetrouw het mechanische ge luid was. Dit is het Philips-Millersysteem voor geluidsopnamen. Donderdagmiddag heeft J. S., oud 31 jaar, van beroep ingenieur, te Eindhoven, met een met scherp geladen revolver een schot trachten te lossen op D. J. H„ oud 32 j., wonende aan den Boschdijk te Eindhoven. H. werd echter niet getroffen, daar het schot ketste. S. werd daarop overmeesterd en later door de politie aangehouden en in arrest gesteld. Het voorval had plaats in de woning van H., waarheen S. zich had begeven. Een en ander gebeurde, nadat er ruzi# was ontstaan tusschen S. en H. en diens vrouw, waarbij S. zich ern stig had opgewonden. Hedennacht te half twee heeft een groote brand gewoed in drie groote loodsen en het wierpakhuis van den heer F. Zegel Kzn. aan de haven te Oude Schild op Texel. In de loodsen bevond zich een groote hoeveel heid hout, evenals in het pakhuis, waar tevens nog een groote hoeveelheid matrassen en andere brandbare artikelen opgeslagen waren. Het vuur greep zeer snel om zich heen en in een minimum van tijd stond alles in lichter laaie. De brandweer uit den Burg was met twee motorspuiten ter plaatse, doch kon niet verhin deren, dat alles uitbrandde. Door den hevigen wind dreigde het vuur over te slaan naar drie tegenover gelegen woonhui zen. Vooral de smederij van den heer Kiljon liep geruimen tijd gevaar, doch het mocht toch nog gelukken deze te behouden. De oorzaak van den brand is onbekend. Ver zekering dekt ten deele de schade. In het land van den veehouder Kramer te Assendelft zijn hedennacht door den bliksem vijf koeien doodgeslagen. Het ziet er naar uit, dat eerlang de Reis marken, ten minste in de grensstreek, niet veel meer gevraagd zullen worden, zeker niet die, welke men te Aken omwisselen moet. Men heeft daar immers, zelfs voor 'n chèque van 25 Mark, 1.50 Mark „Gebühr" af te staan. Daarbij reke nende de kosten aan de Nederlandsche banken, .te stellen op ruim 1 cent per Mark, betaalt men voor Reismarken ongeveer 45 cent. Wie dieper Duitschland in gaat casseeren, is goedkooper uit, wijl het „Gebühr" daar, ook voor grootere bedragen, slechts 75 Pf. bedraagt. Men zal ech ter steeds ongeveer 43 cent per Mark hebben te betalen. Nog de moeite waard om Reismarken met den rompslomp en het risico, daaraan verbonden, te nemen? vraagt het „Handelsblad". Voor de bewoners onzer grensstreek welhaast niet meer. In de grensstreek en het mijngebied kan men al Marken in papier en klinkende munt voor 45 cent bekomen. Ingevoerd met een Devisen- bescheinigung mag men die ook weer uitvoeren, wat met Reismarken niet geoorloofd is. Iets die per het land in zijn de Marken wat duurder; te Maastricht doen ze nog 48 cent. Het verschil wordt echter met den dag geringer. Waarom de koers van de Mark, die officieel toch nog 59.40 staat, zoo daalde? Denkelijk omdat, niettegenstaande de 10-Mark limiet het aanbod nog te groot werd, daar voor uitgaan en reizen natuurlijk liever Reismarken genomen werden. Dit zal, ten minste in de grensstreek, binnen afzienbaren tijd wel anders worden. Normalere verhoudingen keeren dan weer, die intusschen voor den middenstand minder aan genaam kunnen zijn. Meteen vervalt de ver leiding om wat Reismarken uit te smokkelen, een sport die menig echt en degelijk Nederlan der met de Duitsche gevangenis kennis deed maken en hooge bedragen aan boete vorderde. Voor een gewin van ten hoogste 2 cent per Mark, van 1 tot 4 cent per gulden, onderneemt men immers geen avontuur. Voor de Rotterdamsche rechtbank heeft Donderdag terechtgestaan de gewezen hoofd commies van het gemeentelijk gasbedrijf te Rotterdam de 42-jarige J. S. Hem was ten laste gelegd van een olie-firma te Schiedam giften te hebben aangenomen varieerende van 10 tot 1000. Verdachte was secretaris van het gas- en oliebureau, opgericht door de gemeenten Am sterdam, Utrecht, Rotterdam en Den Haag. Verdachte nam het secretariaat van dit bureau waar, waarvan het doel was voor gezamenlijke rekening groote partijen olie in te koopen waardoor lagere prijzen bedongen konden wor den Als contra-prestatie voor de steekpennin gen verschafte S. aan de Schiedamsche olie firma mededeelingen over de te houden in schrijvingen en wanneer er reeds was ingeschre ven verstrekte hij de namen van de inschrij vers en de prijzen, zoodat de Schiedamsche firma altijd de laagste kon zijn en voor de le vering in aanmerking kwam. Voorts had ver dachte in zijn functie van hoofd-commies gel den verduisterd, ontvangen voor geleverde ver stekken van de gemeenten. Nadat eenige getuigen waren gehoord eisch- te de officier van justitie, de oneerlijkheden gepleegd door een ambtenaar bewezen achtend, 6 maanden gevangenisstraf. In oogenschouw nemend dat verd. door zijn ontslag reeds zwaar is gestraft, trok hij de preventieve hechtenis er af. Uitspraak over veertien dagen. Nabij Pasting (Neder-Oostenrijk) werd op een onbewaakten overweg een autobus door een trein gegrepen. Elf passagiers werden gedood Op den Boschdijk te Eindhoven hebben we de prachtige werking geconstrueerd van de Philipsnatriumlampen, waarmede o.a. ook proe- De staking te Tilburg is thans door het be sluit van de fabrikanten de fabrieken Donder dag reeds te sluiten op een dood punt gekomen. Voor de stakers is dit een dubbele tegenval ler. Zij hebben verleden Dinsdag geen loon ont vangen, daar dit mocht worden ingehouden we gens onrechtmatig verbreken van het dienst verband. Thans ontvangen zij ook geen vacan- tie-uitkeering, terwijl zij natuurlijk bij de vol gende uitbetaling ook niet in aanmerking ko men. Als zij Dinsdag weer aan het werk gaan zullen zij in ieder geval enkele weken loon moeten derven. Nu komt er bü deze staking een omstandig heid, die den menschen de eerste dagen nog wat moed en zelfvertrouwen geeft. Dezer dagen heb ben zij n.l. „van den dubbeltjespot gebeurd". Gedurende het jaar van kermis tot ker mis wordt iederen Zaterdag of Zondag in een café, waar de club gevestigd is, een bepaald bedrag ingelegd, dat door den caféhouder naar de spaarbank wordt gebracht. Tegen de kermis wordt dit geld teruggehaald en naar gelang den inzet onder de spaarders verdeeld. Deze inzetten bij elkaar, bedragen soms een aanzienlijke hoeveelheid dubbeltjes; in den goe den tijd liepen deze bedragen in de honderd gulden. Tegenwoordig is dat wel wat minder, maar er wordt toch nog aardig wat geld mee naar huis genomen, dat dan later voor een groot deel weer in hetzelfde café en op de ker mis wordt opgemaakt. De caféhouders en kermismannen zien over het algemeen de staking als een nadeel. De arbeiders beginnen tot de ontdekking te komen, dat zij van geen enkele organisatie iets zullen kunnen trekken en dat zij dus zelf maar moeten zien, dat zij aan den kost komen. Daarom houden zij de „dubbeltjespotten" nu in den zak en zullen ze ze niet besteden aan de kermis. We zijn er tenminste erg bang voor zoo vertelden de belanghebbenden ons dat de kermis van de staking nog heel wat schade zal ondervinden. Thans wordt door het comité, dat de leiding heeft, een steunactie op touw gezet. Er wordt een beroep gedaan op de burgerij en op de ar beiders uit andere vakken, de stakers financieel in hun strijd te steunen. Het comité, dat de leiding heeft overgenomen van de Amsterdammers, die de heele beweging op touw hebben gezet en haar de eerste dagen hebben geleid, heeft gepoogd onderhandelingen aan te knoopen met de Vereeniging van Wollen- stof fenf abri kanten. Deze vereeniging echter wei gert pertinent de leiders van de staking te ont vangen. Zij heeft alleen te maken met de bon den St. Lambertus en De Eendracht, en zal al- ïeen met deze bonden onderhandelen over de voorwaarden, waarop de stakers weer aan het werk zullen kunnen gaan. Zij wenschen hierover niet te praten met het leidingscomité, noch met de stakers afzonderlijk. De fabrikanten erkennen alleen de bonden om mee te onderhandelen. Op het oogenblik is het in Tilburg nog rus tig. Het is niet waarschijnlijk, dat met de ker mis nog bijzondere dingen zullen gebeuren. Het eigenlijke verloop van de staking moet worden afgewacht tot Dinsdagmorgen als de poorten der fabrieken weer zullen opengaan. De wil tot wer ken, we constateeren het nogmaals is aanwezig. „Als er tien gaan werken Dinsdag van de lui, die nou staken, dan gaan ze alle maal", zei me iemand, die met de toestanden in Tilburg goed op de hoogte is en veel onder de arbeiders en speciaal onder de wevers komt. De communisten zijn de eersten geweest, die de beweging aan den gang hebben gemaakt; zü hebben later, toen zij inzagen, dat de Tilburg sche arbeiders te verstandig waren voor ru moer en relletjes, de leiding aan anderen over gedragen en zich teruggetrokken, om in het geheim verder te wroeten. Zij hadden gehoopt verwarring te kunnen stichten en herrie uit te lokken. Nu hun dit niet is gelukt, bedanken zij er voor, de zaak op te knappen en met de fabrikanten in orde te maken. Zij laten dit liever over aan de menschen, die zü er hebben laten inloopen en bedrogen met valsche voor spiegelingen. Dat de bonden hun leden hebben opgezweept door woorden „a la Pater Henricus", is even min waar. De bonden hebben wel eens moeite met hun werklooze leden, die door hun lange werkloosheid balsturig worden en bij gelegen heid van een loonconflict tot de lastigste ele menten behooren. Vaak ook, omdat zij meenen, toch niets te verliezen te hebben. Pater Henri cus heeft zich nooit bemoeid met concrete ge vallen van loonsverlagingen en dergelijke aan gelegenheden. Hij is alleen opgekomen tegen een mentaliteit, die in het bedrijfsleven heerscht en die geheel en al onkatholiek is. Dat de loonsverlaging in Tilburg onvermijde lijk was, zal niemand kunnen ontkennen. Con currentie dwingt. Maar de onkatholieke menta liteit mag daarom nog niet gaan overheer- schen. ren in ae inaustne toegepast worat. Geen gewone ovenbouw is hier noodig maar een oogenschijnlijk zeer eenvoudig electrische vlamboogoven, de z.g. hoogfrequent- oven om roestvrije staalsoorten te gieten. De verwarming wordt in een oven zelf opgewekt. Al het demonische van andere smeltovens is hier verre. Het electrisch lasschen wordt meer en meer toegepast. En ook hiervoor heeft Philips zijn eigen apparaten. Het nieuwe 1305-apparaat is zoowel voor gelijkstroom als wisselstroom ge schikt. Hoe eenvoudig gaat het lasschen hier mede in zijn werk! En eindelijk namen we een kijkje in ,,'t Gezel lige Huis" waar Philip toestellen op velerlei ge bied moderne toepassing vinden. Om in het ge organiseerde Philipsmuseum te droomen van voorheen en thans en van de stuwende macht van Nederlandsche energie over heel de aardbol. Een jong ingenieur vonden we reeds verleden jaar bezig met allerlei proefnemingen op de ultra korte golf. Voor het verkrijgen van radio trillingen waarvan de golflengte kleiner dan circa 3 meter is, kan men geen gebruik maken van normale type zendlampen. Het gebruik van dergelijke zeer kleine golflengten is intusschen van zeer groot nut voor verschillende doelein den. Hiervoor hebben de Philipslaboratoria nu „magnetions" geconstrueerd, die bestaan uit een kathode met daaromheen een cylindervor- mige anode in een sterk magnetisch veld. Door verandering van het magneetveld worden ver- schillnde golflengten verkregen. Tusschen Nijmegen en Eindhoven heeft men nu door middel hiervan proeven ge nomen voor telefoonverbindingen. Een klein zendertje in een handkoffer was voldoende. De radiogolven der magnetrons volgen niet de aardkromming zooals de omroepgolven en zijn op slechts kleinen afstand daarom te gebruiken. De afstand NijmegenEind hoven was do verste afstand die verkregen kon worden. Voor eilanden, rotsverbindingen en tal van omstandigheden waar kabellegging duur en moeilijk is, heeft deze vinding een groote toekomst. Minder bekend is het nog dat de electnciteit ook als warmtebrond voor zeer hooge temperatu ren in de industrie toegepast wordt. Gppn crpwnnp nvpnhniiw i.c hif»r nrvnrHfy

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5