I WIJ LUISTEREN NAAR FINANCIEN De dreigende oorlog Juist voor Vrouwen! AKKERTJES De weerstoestand HET WEER OP ZONDAG Dagfilm II ZATERDAG 31 AUG. VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1935 Wil Engeland klaarheid over Mus solini's woorden te Bolzano? Zwijgende diplomaten Mussolini is joviaal Italië's toebereidselen Abessinië's verdediging Een tegenspraak AKKER.CACHET ST Ernstig auto-ongeluk Zeven zwaar gewonden Een rare lommerd De directeur verdonkeremaande de panden Een inval van nomaden in Abessinië? SPAAN SCHE TROON PRETENDENT Opportunisme der communisten Resoluties der Internationale China's zorgen Ontbinding Politieke Raad van Peiping Kleine Entente De conferentie te Veldes REISBUREAU LISSONE N.V. REISBUREAU LINDEMAN N.V. Een stortvloed Autobus tegen hoogspanningsnet Iran en de Sovjet Een handelsverdrag gesloten TERECHTSTELLING DOOR VERGIF TECN HO LOGISCH INSTITUUT De oprichting in de provincie Overijsel HENRI BARBUSSE OVER LEDEN De toestand kan slechts langzaam verbeteren DE REGEN HOUDT AAN BOERDERIJ AFGEBRAND De bewoners moesten in nacht gewaad vluchten Men moet zijn macht toonen Golflengten De aanslag te Zwolle Twee verdachten te Alkmaar aan gehouden K. N. V.B. EERSTE KLASSEPROGRAMMA Voor de maand September PARIJS, 29 Augustus (Reuter) De scheidsrechters der arbitrage-commissie hielden Donderdag een tweetal zittingen. De Grieksche gezant te Parijs, Politis, nam aan beide bijeenkomsten deel als vijfde en onpartijdig scheidsrechter. Omtrent het besprokene werd niets bekend. PARIJS, 29 Aug. (Reuter) Minister-pre sident Laval ontving Donderdag den Italiaan- schen ambassadeur. Hun onderhoud duurde ongeveer een half uur en was waarschijnlijk gewijd aan den Ita- liaanschen ministerraad van Woensdag, of schoon van officieele zijde geenerlei mede- deeling dienaangaande werd verstrekt. LONDEN, 29 Augustus (A.N.P.) Naar uit Rome gemeld wordt, tracht de Engelsche re geering opheldering te krijgen inzake de ver klaring, die Mussolini gisteren heeft afgelegd en volgens welke Engeland niets te vreezen heeft van de Italiaansche actie in Abessinië en de Italiaansche politiek noch rechtstreeks noch middellijk een bedreiging vormt van de Brit- sche belangen. Men is van meening, aldus dit bericht uit Rome, dat een overeenstemming tusschen Groot-Brittannië en Italië bereikt zou kunnen worden met betrekking tot het Tana- meer nog vóór de Volkenbondsraad op 4 Sep tember bijeenkomt. Evenwel, dit bericht is tot dusverre van of ficieele Londensche zijde niet bevestigd. BOLZANO. 30 Augustus (Reuter) Donder dag begaf Mussolini zich, vergezeld van den secretaris der Fascistische Partij, Staracek, naar den Brennerpas. Daar aangekomen verliet hij den auto en begaf zich naar de tolboomen. Hij begroette de Oostenrijksche douane-ambte naren, schudde hun de hand en onderhield zich met hen op vriendschappelijke wijze. Zelfs liet hij zich met hen fotografeeren en deelde auto grammen uit. Vervolgens bezocht hij de kazer ne van de grenswacht, waarop hij de Italiaan sche driekleur deed hijschen, om daarna met den gewonen trein naar Bolzano terug te kee- ren. LONDEN, 30 Aug. (Reuter). Volgens een be richt uit Alexandrië zjjn de laatste 48 uur ruim 10.000 Italiaansche soldaten op transportsche pen door het Suez-Kanaal naar Oost-Afrika vervoerd. 200 Zieke soldaten zijn in Port Said aangekomen, om naar Italië terug te keeren. MEXICO, 29 Augustus. (A. N. P.) Volgens be richt uit Vera Cruz onderhandelt de Italiaan sche regeering op het oogenblik aldaar over den aankoop van groote hoeveelhden olie, die be stemd zijn voor de Italiaansche oorlogsvloot. Ofschodïf de betrokken instanties over de aan gelegenheid het stilzwijgen bewaren en in het ^Bijzonder geen mededeelingen wenschen te ver strekken over den omvang van de, eventueele olie-aankoopen van Italië, wordt het bericht toch niet tegengesproken. LONDEN, 30 Aug. (Reuter). De „Daily Tele graph" meldt uit Addis Abeba: De Negus heeft zich onlangs moeten verzet ten tegen zekere extremistische elementen in zijn omgeving, die propaganda maakten voor een onmiddellijk offensief tegen de Italianen. De Negus heeft derhalve eenige disciplinaire maatregelen getroffen tegen een aantal jeug dige officieren en de meest strikte orders gege ven om elke daad van procovatie, welke voor Italië een voorwendsel zou kunnen zijn om den opmarsch ih te zetten, te vermijden. ADDIS ABEBA, 29 Aug. (A. N. P.) De Abes sinische regeering heeft gelast, dat alle mannen zonder werk militaire of hulpdiensten bij het Roode Kruis moeten verrichten of ander voor de landsverdediging noodzakelijk werk moeten doen. Zoowel de inheemsche als de buitenland- sche bevolking treft beschermende maatregelen tegen luchtaanvallen. De Abessinische hoofdstad toont een bewogen beeld. Vele buitenlanders pakken hun koffers. Voortdurend rollen door de stad transporten naar het station. Groote hoeveelheden levens middelen worden opgekocht, aangezien men vreest, dat het spoorwegverkeer wordt stopge zet. De Bank van Abessinië wenscht, dat alle door haar verstrekte leeningen binnen veertien dagen terugbetaald worden. Men overweegt een moratorium af te kondigen, waardoor men hoopt financieele ineenstortingen te voorkomen, die in hoofdzaak buitenlanders zouden treffen. Indien de besprekingen van 4 September te Genève zouden mislukken, zal de Abessinische zaakgelastigde te Parijs worden teruggeroepen om het commando over een legercorps op zich te nemen. De berichten inzake wapenleveranties van Japan aan Abessinië, worden door de Abessini sche regeering tegengesproken. zijn die "AKKERTJES" een ideaal middel. Ze helpen verrassend bij onbehaaglijkheid, bovendien ook bij klachlen op gezette tijden Volgens recept van Apotheker Oumont Toen de correspondent erop wees, dat Mus solini aan talrijke jonge Fascisten uniformbroe ken had laten uitdeelen, antwoordde de Duce, dat de Italiaansche jeugd van een uniform houdt. Hij zeide van meening te zün, dat de uitdeeling van broeken geen weggegooid geld was, maar integendeel een goede kapitaalsbe legging. PARIJS, 29 Aug. (A. N. P.) Donderdagavond heeft in de nabijheid van Royan een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. In een bocht bot sten aldaar twee auto's in volle vaart tegen elkaar, waarbij een der wagens geheel vernield werd. Zeven personen werden in hopeloozen toestand naar het ziekenhuis vervoerd. PARIJS, 2<9 Aug. (Reuter) De Straatsburg- sche politie heeft gisteren in de woning in den inmiddels gearresteerden directeur van de stedelijke bank van leening een huiszoeking ver richt. Daarbij deed men de verrassende ontdekking, dat de woning door een speciale gang met de bank van leening in verbinding stond, zoodat 't den directeur gemakkelijk viel, uit de aanwezige meubelen, tapijten en andere waardevoorwerpen, die geveild moesten worden, dat uit te zoeken, wat hem bijzonder beviel. Zijn woning was dan ook in overeenstem ming hiermede ingericht. Hij gaf toe, dat vrij wel de geheele inrichting onttrokken was aan den voorraad goederen in de bank van leening en dat hij de verschillende zaken aan de veiling had onttrokken en den prijs er voor zelf had vastgesteld. In vele gevallen ruilde hij eenvoudig moderne meubelen met zijn eigen oude. Bij zijn verhoor bekende hij bovendien, dat hij meermalen uit welwillendheid nieuwe meubelen van bekende zakenlieden als veilinggoed overnam en aan den meestbiedende liet verkoopen. Men vermoedt, dat nog een groot aantal persoonlijkheden van groot aanzien bij het schandaal betrokken zijn. PARIJS, 29 Augustus (A. N. P.) Uit Addis Abeba is bericht ontvangen, dat aan de Abes sinische regeering uit de provincie Aoessa ge meld is, dat de in Fransch-Somaliland thuis hoorende nomadenstam der Issaas een inval zou hebben gedaan in Abessinië. Er zou een felle strijd zijn ontstaan tusschen de bevolking en de indringers. Deze zouden op de vlucht zijn ge slagen en omstreeks 60 dooden hebben achter gelaten. In Addis Abeba zijn tot dusver geen nadere bijzonderheden over deze zaak ontvangen. Bij het Fransche ministerie van koloniale zaken, is hieromtrent niets bekend. MADRID, 29 Aug. (Reuter.) Naar de bladen melden bracht ex-koning Alphons een bezoek aan zijn oom, Alphons Karei, den troonpreten dent der Spaansche traditionalisten. Het on derhoud zou zeer hartelijk geweest zijn. Naar het blad „La Voz" schrijft, zou een overeen komst tusschen de beide monarchistische tak ken binnenkort een feit zijn. De naam van den gemeenschappelijken pretendent is nog niet be kend, doch prins Juan, de zoon van ex-koning Alphons, zou de meeste kansen hebben. MOSKOU, 30 Aug. (Reuter.) De „Prawda" publiceert de resoluties van de Communistische Internationale. De indruk bestaat, dat de Komintern een nieuwe, geheel opportunistische politiek heeft aangenomen. De resoluties hou den het volgende in: 1. Verwezenlijking in elk land vo^s eenheid van actie, vervolgens van het eenheidsfront van arbeiders, daarna van het volks-eenheidsfront en ten slotte van de anti-fascistische regeering. 2. Op buitenlandsch gebied moet de strijd worden aangebonden tegen het Duitsche fas cisme, dat als een dreigend element voor een tegen-revolutie wordt beschouwd. 3. Het is noodzakelijk het Roode leger in China te versterken, en te strijden tegen het J&pansche Imperialisme. 4. Ingeval een Imperialistische oorlog uit breekt, moeten de communisten alles in het werk stellen, om daarvan een burgeroorlog te maken. De resoluties besluiten aldus: Indien een contra-revolutionnaire oorlog aan de Sovjet- Unie wordt opgelegd, indien het roode leger moet optrekken ter verdediging van het socia lisme, dan zal het de plicht zijn van alle com munisten om met alle middelen bij te dragen tot de overwinning van dit leger. SJANGHAI, 29 Aug. (Reuter) De regeering van Nanking besloot Donderdag' tot ontbinding van den politieken raad van Peiping. Deze werd in 1933 na het wapenstilstandsverdrag gevormd tot oplossing der problemen van Noord-China. Als reden voor de opheffing wordt opgegeven de terugkeer van normale omstandigheden en een algemeene politiek van bezuiniging. Voortaan zullen vraagstukken omtrent poli tiek bestuur, openbare veiligheid en buitenland- sche betrekkingen door de provinciale autori teiten worden behandeld, terwijl Nanking zich de behandeling van diplomatieke kwesties voor behoudt. TIENTSIN, 29 Aug. (Reuter) In' verband met den aanval van bandieten op den trein MoekdenPeking op 15 dezer, hebben de Ja- pansche autoriteiten van de Chineesche directie geëischt: le. arrestatie en bestraffing van de schul digen; 2e. het aanbieden van verontschuldigingen we gens het veronachtzamen van de veiligheid van den trein; 3e. garantie voor een doelmatige bescher ming van de treinen; 4e. schadeloosstelling aan de gewonden en nagelaten betrekkingen van de dooden; 5e. teruggave van den buit door de roovers of betaling van 35.000 Chineesche dollar als schadeloosstelling aan de bestolen passagiers. VELDES, 29 Augustus. (A. N. P.) De drie ministers van buitenlandsche zaken van de Kleine Entente hebben hedenmiddag hun be raadslaging in hotel Belvedère voortgezet. Terwijl de morgen hoofdzakelijk gewijd was ain de uitwisseling van informaties, zouden des middags bepaalde problemen der buitenland sche politiek zijn besproken. Van officieele zijde zijn daaromtrent echter geen mededeelingen verstrekt. In journalistieke kringen verluidt echter, dat de kwestie van de betrekkingen tus schen Zuid-Slavië en de Sovjet-Unie behan deld is, in verband waarmede dr. Benesj rap port heeft uitgebracht over zijn reis naar Mos kou. Er zouden echter geen besluiten zijn ge nomen, zoodat de toestand ongewijzigd is en tusschen Belgrado en Moskou geen betrekkin gen zijn aangeknoopt. Amsterdam: Leidschestraat 5 Dam 10 Den Haag: Groenmarkt 22 Rotterdam: Noordblaak 13 Haarlem: Barteljorisstraat 3 Utrecht: Janskerkhof 11 Arnhem: Bakkerstraat 7 Leeuwarden: Nieuwestad 55 Eindhoven: Willemstraat 13 Leiden: Geb. Vroom en Dreesmann, Aalmarkt. De Nederlandsche Ondernemingen op reisgebied verzorgen ook Uw vreemde valuta tegen zeer voordeeligen koers. ASSURANTIES OP ELK GEBIED NEW YORK, 30 Aug. (Reuter.) Naar uit Willcox (Arizona) wordt gemeld, hebben wolk breuken een damdoorbraak tengevolge gehad. Een drie meter hooge stortvloed, welke hier door ontstond, sleurde een autobus, waarin 28 personen gezeten waren, met zich mede, en slingerde dezen tegen een mast van het hoog spanningsnet. Vier personen verdronken hier bij, terwijl drie andere zwaar werden gewond. De overigen konden met groote moeite gered worden. MOSKOU, 29 Aug. (Reuter) Naar 't Tass- agentschap meldt, werden te Teheran door een vertegenwoordiger der Sovjet-Unie en den mi nister van Buitenlandsche Zaken van Iran (Per- zië) diverse overeenkomsten onderteekend. In de eerste plaats een handelsverdrag op grond waarvan direct een groot contract voor de levering van Sovjetgoederen aan Iran wordt afgesloten. Verder werden een veterinaire conventie en een conventie tot bestrijding van de sprink hanenplaag onderteekend. Ten slotte trad nog door de uitwisseling van nota's een overeenkomst omtrent het spoorweg verkeer in werking. REVAL, 29 Aug. (Reuter.) In de gevangenis van Reval is in den afgeloopen nacht de moor denaar Karl Ots door vergif terechtgesteld. Dit is de tweede terechtstelling door vergif binnen enkele weken. De Estlandsche wet laat ter dood veroordeel den de keuze tusschen de galg en den giftbeker. Vergiftiging heeft plaats door een oplossing van 0.05 gram cyaankali, dat reuk- en smaak loos is gemaakt. Te Zwolle is Donderdag, onder presidium van den Commissaris der Koningin in de provincie Overijsel, Mr. A. E. baron van Voorst tot Voorst, een vergadering gehouden van vertegenwoor digers van Gemeentebesturen, teneinde het plan te bespreken tot oprichting van een Eco- nomisch-Technologisch Instituut. De provincie heeft hiervoor reeds een sub sidie beschikbaar gesteld van ƒ21.000, in drie jaar te betalen. Dit bedrag is niet voldoende, reden waarom thans medewerking der gemeen tebesturen wordt gevraagd. Nadat Prof. Van Loon een overzicht had ge geven van het doel van het op te richten in stituut en verschillende sprekers het woord hadden gevoerd, is besloten een verzoek tot de Gemeentebesturen te richten, om door gelde lijke bijdragen de oprichting mogelijk te ma ken. Te Moskou overleed tengevolge van longont steking de communistische romanschrijver Hen ri Barbusse, wiens werken, naar men zich her innert, verscheidene malen aanleiding gaven tot groote ergernis. Barbusse was geboren te As- nières 17 Mei 1874. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIlllllllllIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIimM De algemeene weerstoestand in het grootste gedeelte van West- en Midden-Europa veran derde sedert het begin der week in zeer on- gunstigen zin, zoodat een einde kwam aan het warme, rustige, droge weer en buiig weer met veel neerslag en onweer daarvoor in de plaats kwam. Omstreeks het midden der week trok een depressie, die tevoren tusschen IJsland en Schotland had gelegen, naar de Noordzee, waar na zich uitloopers ontwikkelden in de richting van Frankrijk en van Midden-Duitsehland. Toen begon het eigenaardige spel, dat deze uit loopers zich tot vrij zelfstandige onweersdepres sies ontwikkelden en zich rond het centrum der hoofddepressie begonnen te bewegen in een richting tegengesteld aan de beweging van de wijzers van een uurwerk en daarmede zoo genaamd terugloopend werden. Hiervan was het gevolg, dat de weersverschijnselen verliepen in een ongewone volgorde, die het opmaken van verwachtingen uiterst moeilijk en onzeker maak ten. Het geheele depressie-gebied als zoodanig werd stationnair omdat het aan alle zijden werd ingesloten door gebieden van hoogen druk, die zich nog in ontwikkeling bevonden. De voor naamste gebieden van hoogen druk lagen Don derdag over Finland, in het Zuidwesten over den Oceaan en over Frankrijk. Onder deze eigenaardige omstandigheden is er van een gedetailleerde verwachting voor het einde der week en voor Zondag geen sprake. Verwacht mag worden, dat het depressiegebied zich zeer langzaam zal opvullen en dat in over eenstemming hiermede het weer bij stijgenden barometer heel langzaam zal afbuien en verbe teren, maar of dit proces vóór Zondag zal zijn afgeloopen is zeer onzeker. Er kan zich dan nog een zeer mooie weerstoestand uit ontwik kelen maar er kunnen zich nog allerlei ver rassingen voordoen, vooral wanneer te stijgende beweging van den barometer onderbroken wordt en zich nog nieuwe onweershaarden vormen. Het meest waarschijnlijk is, dat het weer hoe langer hoe rustiger en iets warmer wordt, zoo dat het tegen het einde der week beter zal zijn dan het in het midden is geweest. (Nadruk verboden). Het depressiesysteem bleef vrijwel station nair, slechts de kernen verplaatsten zich; een ligt er over Noord-Schotland, een ander over Noord-Ierland, terwijl zich een derde ten Zuid westen van Ierland schijnt te vormen. In het Zuidoosten steeg de barometer snel, zoodat zich over Zuid-Frankrijk, Zwitserland en Zuid- Duitschland een rug van hoogen druk vormde. In het Noorden bleef de hooge druk nog onver anderd. Rond de depressie bleef het weer nog slecht. Over het Kanaal en de Zuidelijke Noordzee neemt de windsnelheid toe. Groote hoeveelheden neerslag werden afge tapt; Skagen had 36, Blacksod 19, Karlstadt 18 en Malinhead 17 m.M. Over Duitschland, Zwitserland en ZUld- Frankrijk is het weer verbeterd. Voor onze omgeving blijft de toestand nog ongestadig, wel is een kleine temperatuurstij ging te wachten, doch de kans op regenbuien houdt nog aan. Te Austerlitz is vannacht de boerderij, be woond door den landbouwer H. Vermeulen, gelegen aan den Woudenbergschestraatweg, totaal door brand verwoest. Slechts de muren zijn overeind gebleven. Te ongeveer half twaalf schrokken de bewo ners wakker door een sterke brandlucht. Daar het vuur snel om zich heen greep, moesten zij in nachtgewaad de vlucht nemen. Met behulp van eenige kampeerders, die in de schuur den nacht zouden doorbrengen, werd nog 'n weinig huisraad gered. Ook eenige nieuwe rijwielen gingen in de vlammen verloren. De Zeister brandweer, die spoedig aanwezig was, kon door gebrek aan water ter plaatse weinig tegen de groote vuurzee uitrichten. De bewoners hebben de rest van den nacht een onderdak gevonden bij den boschwachter Polman. Huis en inboedel waren verzekerd. De oorzaak van den brand is niet bekend. 9 9 LONDEN, 30 Aug. Van gezaghebbende zijde te Londen wordt aan Press Association mede gedeeld, dat het bericht volgens hetwelk de Britsche regeering de Italiaansche regsering opheldering zou hebben verzocht over het Woensdagavond gepubliceerde communiqué van Mussolini, niet in overeenstemming is met de feiten. PARIJS, 30 Aug. (Reuter) De speciale cor respondent van de „Excelsior" bij de Italiaan sche manoeuvres in Tirol, generaal Niessel, had gelegenheid met Mussolini over eenige actueele kwesties te spreken. Op Niessel's vraag aan den Duce, hoe hij den huidigen toestand ziet, antwoordde de laatste: Het officieele communiqué over den te Bolzano gehouden ministerraad toont aan, dat ;nen aan Italiaansche zijde den toestand kalm beschouwt. Na een korte gedachtenwisseling over het verlóóp van de manoeuvres prees Mussolini zijn officierencorps en de troepen, van wier disci pline hij zeide overtuigd te zijn. Hij had ver trouwen in hun doeltreffendheid. Evenals Maarschalk Lyautey is de Duce van meening, dat men zijn macht moet toonen, om niet gedwongen te zijn haar te gebruiken.' Naar aanleiding van de heden te houden groote parade, verklaarde de Duce, dat onge veer 100.000 man zouden defileeren. Al deze troepen zouden in de nabijheid van de grens blijven. Hij heeft volledig vertrouwen in het Italiaansch worden van Zuid-Tirol. GODSDIENST 8.00 Hilversum I (Morgengebed) 10.30 Hilversum II (NCRV. Morgen dienst) 11.30 Hilversum I (Godsdienstig halfuurtje door pastoor L. H. Perquln) 6.50 Parijs XI (Actualiteiten voor Katholieken) ORGELBESPELING 3.20 Droitwich 5.20 Brussel I 3.35 Toulouse ORKEST-CONCERTEN 11.50 Droitwich 12.20 Deutschlandsender (Carl Woit- schach) 12.20 Kalundborg (conc. uit „Wi- vex") 12.20 Langenberg (stafmuziek) 12.30 Hamburg (stafmuziek) 12.30 Hilversum I (KRO-orkest) 12 30 Hilversum II (Jetty Cantor) 12.35 Parijs 1 (Gevar. concert) 12.50 Brussel II (omroeporkest) 12.50 Brussel I (Salonorkest) 12.50 Parijs II (orkest) 1.15 Hilversum I (KRO-orkest) 1.20 Droitwich 2.00 Hilversum II (Omroeporkest) 2.20 Droitwich 4.45 Hilversum I (KRO-Boys) 4.50 Droitwich 5.00 Hilversum II (NCRV-orkest) 5.25 Milaan (dans) 5.30 Hilversum I (Kro-Boys) 5.35 Droitwich (Ambrose and band) 6.50 Brussel I (Salonorkest) 7.20 Droitwich 7.20 Deutschlandsender (Hans Bund) 8.15 Hilversum II (Kovacs Lajos) 8.20 Brussel II (Omroeporkest) 8.25 Toulouse (Symphonie-orkest) 8.30 Hilversum I (KRO-orkest) 9.30 Hilversum II (Omroeporkest) 9.30 Beromünster (Blaasorkest) 9.55 Toulouse (Zigeuners) 10.20 Brussel I (Magglaro-orkest) 10.20 Milaan (dans) 10.45 Hamburg (pop. concert) 10.50 Parijs I (dans) BERLIJN BEROMÜNSTER BOEDAPEST BRUSSEL I BRUSSEL II DEUTSCHL.SENDER DROITWICH HAMBURG HILVERSUM I HILVERSUM II LANGENBERG LUXEMBURG MILAAN PARIJS I PARIJS II ROME TOULOUSE WEENEN 356.7 M. 539.6 M. 549.5 M. 483.9 DL 321.9 M. 1571 DL 1500 M. 331.9 M. 301.5 M. 1875 DL 455.9 M. 1304 M. 368.6 DL 1648 M. 313.8 M. 420.8 DL 328.6 M. 506.8 M. 1110 Hilversum II (Decibels) 11.20 Hamburg (dans) 11.20 Kalundborg (dans) 11.20 Droitwich (dans: Jack Hylton) 12.05 Weenen (dans) 12.20 Deutschlandsender (Hans Bund) GRAMOFOON 8.00 Hilversum I 8.15 Hilversum X (Vaderlandsch progr.) Pl.m. 8.40 Hilversum II 10.00 Hilversum I 10.30 Hilversum I 11.00 Hilversum 1 (operettefragm.) 12.15 Hilversum X 12.15 Brussel I 12.17 Brussel II 12.25 Parijs II 12.50 Droitwich 1.50 Brussel I 2.30 Hilversum I (symphonieconc.) 4.00 Hilversum II 4.15 Hilversum I 4.20 Brussel XI 5.15 Hilversum I 5.20 Brussel II 5.20 Kalundborg 6.40 Beromünster 6.45 Hilversum I 6.35 Brussel II 7.15 Hilversum II 7.35 Hilversum I 8.50 Parijs II 9.15 Hilversum I 10.15 Parijs I 10.20 Brussel II 10.30 Hilversum II 10.35 Beromünster 11.00 Hilversum I 11.05 Beromünster 11.20 Brussel X SOLISTEN-CONCERTEN 11.15 Hilversum II (orgel en bari ton) 6.20 Brussel I (zang) (gevr. platen) A. Baron van Wijnbergen spreekt op den verjaardag van H. M. de Koningin over „Ons Vorstenhuis" (Hilversum I 7.157-35) 6.35 Langenberg (zang) 8.20 Droitwich (orkest en solisten) 8.40 Beromünster (viool) 10i50 Berlijn (solistenconcert) KAMERMUZIEK 3,50 Droitwich (octet) 6.50 Berlijn (viool, plano) 7.05 Deutschlandsender (harpkwar- tet)~ OPERA EN OPERETTE 1.00 Hilversum I („Lustige Weiber von Windsor" v- Otto Nicolai) 7.35 Kalundborg („Fidelio" v. Beet hoven) 7.35 Weenen („Fidelio" v. Beetho ven) 8.05 Toulouse (operette-aria's) 8.30 Boedapest („Der Zigeunerba ron" v. Strauss) 9.00 Rome („Madonna Imperia", operette v. Alfano; hierna „II Fabarro" v. Puccini) 9.20 Toulouse („Les noces de Jea- nette", opera v. Massé) Op de vergadering van de Algemeene Ne der!.-Indische Electriciteits Mij. Aniom verklaarde de directie, dat ten gevolge van den economischen toestand de afzet nog steeds dalende is, al mag niet van een zwa- ren achteruitgang worden gesproken. Het laagste punt is echter blijkbaar nog niet bereikt. Volgens de maandstatistiek van den Vol kenbond heeft Italië zijn industrieele pro ductie in het eerste half jaar meer dan eenig ander jaar verhoogd en wel met 24 pet. In bijna elk land der wereld is de productie in de eerste helft van 1935 hoog er geweest dan in dezelfde periode van 1934, uitgezon derd Nederland, waar zij met 9 pet. en Frankrijk met 10 pet. is teruggeloopen. Volgens een Japansch blad zijn Japansche kunstzijdefabrikanten voornemens op de markten in het Verre Oosten een monopolie te verkrijgen, ingeval tusschen Italië en Abessinië een oorlog moch uitbreken. Italië was tot nu toe op deze markten de grootste concurrent. Volgens mededeeling van den Amerikaan- schen minister van Financiën, Morgenthau, werd op aangeboden uitgifte van 100 mill. 4-jarige ly9. petobligaties ten behoeve van de Federal Farm Mortgage Corporation slechts voor 85.295.000 ingeschreven. De gemiddelde koers was 99 pet. Dit is de eerste keer, behalve een kleine emissie, dat een schatkistuitgifte niet werd overteekend. Volgens berichten is een nieuwe benzine- prijs-aorlog in Syracuse, Rochester, Buffalo en andere streken uitgebroken en dreigt deze oorlog zich uit te breiden. De detailprijs voor benzine in Pennsylvania en het Zuiden van New-Jersey werd door onafhankelijke mijen opnieuw verlaagd. De belangrijke mijen dreigen hetzelfde te doen. De Standard Oil of California heeft haar prijzen voor lichte ruwe petroleum tot 0.50 a 0.60 per vat verlaagd. Men stelt zich de vraag, of de grapte producenten zullen sla gen, door verlaging der prijzen, de kleine firma's uit te schakelen. -r De Californische petroleum-produetie be droeg in Mei j.l. gemiddeld ver dag 494.000 barrels, in Juni 556.000, in Juli 561.000 en in Augustus meer dan 600.000 barrels. Verwacht wordt, dat onder den concur rentiestrijd in Californië de groote mijen zullen lijden, n.l. de Standard Oil of Califor nia, de Union Oil, de Shell Union, de Socony Vacuum, de Tide Water Assoc. en de Texas Corporation. Roosevelt heeft eergisteren nog de wet ge- teekend, waarbij het Congres toestemming geeft tot algemeene toepassing van de wet ten op de beperking van de petroleum-pro duetie, die in vier petroleum-staten waren aangenomen. De federale regeering heeft echter geen dwingende macht op dit gebied. Vólgens geruchten bereidt de Aüaconda- Copp'er een obligatie-uitgifte voor, om S 50 millioen bankcredieten terug te betalen. De New Yorksche makelaarsleeningen be droegen in de afgeloopen week 807 millioen tegen 871 mill, de vorige week. j:« Het Pond Sterling bewoog zich vanoch tend te Amsterdam op 7.337.34%" vslot 7.33%), de Frank op 9-75V?—9è76V., (9.76%) en de Dollar op 1.473/g1.473/\ (1.47%.). In verband met den aanslag, gepleegd in den nacht van 11 op 12 Augustus j.l., op de Melkmarkt te Zwolle door een aantal kermis gasten op den aldaar dienstdoenden inspecteur van politie H. G. W. Bannink en den brigadier rechercheur H. Bosch, waarbij genoemde in specteur bewusteloos tegen den grond werd ge slagen en een bloedende verwonding aan het hoofd heeft bekomen, zijn thans op de kermis te Alkmaar aangehouden en naar Zwolle over gebracht J. C. S„ oud 22 jaar uit Eindhoven en de 28-jarige H. W. P. uit Ginneken, beiden ver dacht schuldig te zijn aan dezen aanslag. Beide verdachten, die werkzaam zijn bij den heer Hommerson,, houder van een auto-scooter, wel ke inrichting op het kermisterrein te Zwolle stond, zijn vandaag ter beschikking gesteld van den officier van justitei te Zwolle. PERSBERICHTEN i 8.00 Hilversum I 8.03 Hilversum II 10.20 Berlijn 10.20 Deutschlandsender 10.20 Weenen 10,30 Hilversum I VARIA 8.00 Hilversum II (Aubade voor het Raadhuis te Rotterdam) 12.00 Hilversum I (Politieberichten) 12.01 Hilversum II (Klokkenspel v. d. St. Jan te Den Bosch) 1.30 Hilversum X (Majoor de Bas: „Oranje vreugd en Oranje zor gen") 2.00 Hilversum 1 (Carillonconcert van het Kon. Paleis te Am sterdam door J. Vincent) 3.00 Hilversum I (Kinderuurtje) 4.30 Hilversum („Oranje in pro za en poëzie") 6.20 Weenen I (Journalistiek week overzicht) 7.00 Hilversum X (Politieberichten) 7.15 Hilversum I (A. Baron v. Wijn bergen: „Ons Vorstenhuis") 8.15 Hilversum I (Declamatie door Paul Huf) 9.30 Hilversum I (vroolijk progr.) VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Het programma der eerste klassers in de af- deelingen I, II, III en V in de maand Septem ber is naar de „Sportkroniek" mededeelt, als volgt samengesteld Afdeeling I: 15 September: Ajax—K.F.C„ XerxesA.D.O., HaarlemR.C.H., V.S.V. Hermes-D.V.S.; 22 September: SpartaAjax, A.D.O.H.B.S., R.C.H.Xerxes, Hermes-D.V.S. —Haarlem, K.F.C.—V.S.V.29 Sept.: Sparta— K.F.C., Ajax—A.D.O., H.B.S.—R.C.H., Xerxes— Hermes-D.V.S., Haarlem—V.S.V. Afdeeling II. 15 Sept.: ZFC—Stormvogels, DFCDHC, Blauw WitFeyenoord, Excelsior VUC; 22 Sept.; StormvogelsHFC, DHC— ZFC, FeyenoordDFC, VUCBlauw Wit, DWSExcelsior; 29 Sept.: StormvogelsDWS, HFC—DHC, ZFC—Feyenoord, DFC—VUC, Blauw Wit—Excelsior. Afdeeling III: 15 Sept.: Wagenlngen—PEC, AGOVVSCH, Enschedesche BoysTubantia, HeraclesEnschede, ZACGo Ahead; 22 Sept.: PEC—AGOVV, SCH—Enschedesche Boys, Tu bantiaHeracles, EnschedeZAC, Go Ahead Wageningen; 29 Sept.: WageningenAGOVV, Enschedesche BoysPEC, HeraclesSCH, ZAC Tubantia, Go AheadEnschede. Afdeeling V: 15 Sept.: Friesland—Hoogezand, HSCGVAV, Be Quick—Leeuwarden, Veloci- tasSneek, AchillesVeendam; 22 Sept.: Hoo gezandBe Quick, GVAVVelocitas, Leeuwar denAchilles, SneekHSC, VeendamFries land; 29 Sept.: Be QuickVeendam, GVAV— Hoogezand, AchillesSneek, HSCVelocitas, Friesland—Leeuwarden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 6