De Negus voorkomt Italië ROND HET DOODSBED VAN KONINGIN ASTRID KONINGINNEDAG Het nieuws van heden CONTRACT MET OLIE KONINGEN EEN ZWAAR BEPROEFD KONINGSHUIS VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1935 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 -TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SpAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19518 Terwijl Italië ten oorlog tijgt, ver zekeren Engelschen en Ameri kanen zich concessies Abessinië in exploitatie Persoonlijke bezittingen van den Negus Financiën van Ethiopië De arbitragecommissie De Italiaansche manoeuvres ABONNEMENTS-DINERS a 90 ets. in Restaurant „ROYAL" zijn VOORTREFFELIJK Italiaansche censuur Australië's houding Niet neergeschoten Te Addis Abeba geheim houding Opzien in Amerika ft „De beweening van Koningin Astrid overtreft al wat men daarover met een pen kan schrijven" Op de plek, waar Koningin Astrid van Bel gïê zoo tragisch om het leven kwam, hebben de eenvoudige dorpelingen haar ter eere bloemen neergelegd Groote smart en rouw te Brussel De smart te Brussel Verklaring van den heer Lebrun Soldaat stort neer Rouwconcert te 's-Graven- hage DeGrieksche regeerings- vorm Beslissing nog niet te wachten DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Het Weer llllllllliilllllllllllllllllill!llllllllllllllllill| Engelsche vloot- manoeuvres In de Middeilandsche Zee Frankrijks financiën Uitvoer beperking van deviezen? Aanvaring in het Kanaal in Hotel de Leeuwerik NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. LONDEN, 31 Aug. (Reuter). Volgens een uit Addis Abeba ontvangen telegram, heeft de Negus aan een fEngelsch-Amerikaansche maatschappij met het hoofdkantoor te Lon den, een uitgebreide concessie verleend voor de exploitatie van de in Abessinië voorko mende mineralen en olie. Het betreffende contract zou in de mil- lioenen ponden Sterling loopen. De speciale verslaggever van de „News Chronicle" meldt in dit verband, dat de Negus gisteren in het grootste geheim een overeenkomst heeft gesloten met een En- gelsch-Amerikaansch consortium, waarbij dit het recht wordt verleend tot het opsporen en exploiteeren van de minerale rijkdommen van Abessinië, o.a. de petroleum in Harrar. De „Daily Telegraph" publiceert eenzelf de bericht, en meldt nader, dat de ondertee kenaar voor de financiers, die te Londen zetelen, een zekere Rickett is, die bekend is als de „Lawrence der financiën" en reeds verscheidene jaren betrokken is bjj alle in ternationale financieele operaties, waarbij Engelsch-Amerikaansche kapitalen te pas komen. Hij speelt een zeer belangrijke rol bij de verdeeling van de petroleum van Irak. De door Abessinië verleende concessie heeft betrekking op meer dan de helft van het Rijk en geldt voor 75 jaar. De Negus heeft volgens de Engelsche bladen het contract gistermorgen acht uur laten tee kenen door den Minister van het Mijnwezen. Deskundigen hadden den definitieven tekst op gesteld. De keizer zou het contract zelf hebben getee- kend indien het eerder gereed zou zijn geweest. De opstelling vergde echter meer tijd dan ver wacht was en het contract kwam niet voor mid dernacht gereed. Gisteren was het evenwel een van de voornaamste kerkelijke feestdagen, en de keizer onthield zich in overeenstemming met zijn gewoonte van allen arbeid en begaf zich om acht uur in den morgen naar een godsdienstoefening in een kerk in een der voorsteden. De onder- teekening door den minister van het Mijnwezen geschiedde in tegenwoordigheid van den Ameri- kaanschen financieelen adviseur van den keizer, Colson. Het gebied waarover aan de maatschappij der gelijke uitgebreide concessierechten zijn verleend, strekt zich uit ten Oosten van een lijn, die be gint aan de Noordgrens van Abessinië en dan loopt langs den 40sten lengtegraad tot het punt waar de rivier de Hawasj gekruist wordt door den spoorweg Addis AbebaDjiboeti, en dan verder in een rechte lün naar het Zuid-Westen naar het Rudolfmeer. Het omvat de buitengewoon rijke petroleum- velden van Aussa en Jigjigga (O.-Harrar)waar voor kort een exploratie ten behoeve van Italië geschiedde door den heer Nesbit, die later bij het ongeluk van de „Gaai" in de Alpen is omgekomen, en door den heer Pastorali, een Italiaan. Beiden hadden de aanwezigheid van zeer veel petroleum in den bodem vastgesteld. De olie in beide velden kan zoowel wat kwali teit als kwantiteit betreft concurreeren met die van Irak. Uit goede bron vernemen de genoemde En gelsche bladen, dat het petroleumveld van Aus sa namens den keizer kortgeleden aan Italië werd aangeboden tegen betaling in contanten. De koopsom zou dan worden gebezigd voor het te werk stellen van adviseurs ten behoeve van de ontwikkeling en de modemiseering van het keizerrijk, mogelijkerwijs onder auspiciën van den Volkenbond. Dit aanbod werd niet aange nomen. Men verwacht van de thans komende exploi tatie, de ontwapening van het land uit de feo dale toestanden. Men verneemt nader, dat de African Exploi tation and Development Corporation, die ge steund wordt door een van de krachtigste en belangrijkste intern, groepen, zal de petroleum- velden ontsluiten met behulp van een pijplei ding van ongeveer 480 K.M. lengte van Gelu- dia (in Oost-Harrar) via Jigjigga naar een haven aan de Golf van Aden, welke later zal worden aangewezen, doch die waarschijnlijk Zeiia of Boelhur in Britsch Somaliland zal zijn. De kosten voor de pijpleiding worden geschat op minstens 3 millioen pond en men verwacht, dat bij de Engelsche industrie groote bestellin gen voor den aanleg zullen worden geplaatst. Het kapitaal dat benoodigd is voor de ontslui ting van het geheele concessie-gebied zal min stens 10 millioen pond beloopen. Hiervan zal het grootste deel te New York worden opge nomen. De werkzaamheden zullen direct aanvangen. De „Daily Telegraph" verneemt, dat ook on derhandelingen begonnen zijn om het water van het Tsana-meer te exploiteeren door een maatschappij, die waarschijnlijk den naam zal De Negus, die zich ontpopt heeft als een intelligent politiek schaakspeler dragen van Lake Tsana Conservation Syndicate. Deze combinatie zal worden gevormd door belangrijke groepen uit Abessinië, den Soedan en Egypte, met een kapitaal van ca. 10 millioen pond, dat door de deelnemers te Londen en Caïro zal worden opgenomen. Voorgesteld wordt een grooten dam en een pompstation te bou- wen> waardoor niet alleen voldoende water toevoer voor den Soedan en Egypte wordt ver zekerd, maar ook de mogelijkheid wordt ge schapen, dat duizenden acres onvruchtbaar land in cultuur worden gebracht. PARIJS, 31 Aug. (Reuter) De „Matin" ver neemt uit Londen, dat de Negus van Abessinië aan Lloyds heeft verzocht hem een assurantie polis te verstrekken, waarin de oorlogsrisico's zijn voorzien, voor al zijn persoonlijke bezittin gen te Addis Abeba, alsmede voor de meeste eigendommen der regeering. De bezittingen die de Negus zou willen ver zekeren vertegenwoordigen een waarde van 82 millioen francs. Lloyds heeft hierop nog niet geantwoord. De waardevoorwerpen, die de Negus be zit, zijn bij Euiopeesche banken gedeponeerd, voor het meerendeel te Parijs. ADDIS ABEBA, 31 Aug. (Reuter) De Bank van Ethiopië heeft den verkoop van buiten- landsche wissels hervat, echter slechts aan rei zigers naar gelang van hun behoeften en aan handelaars ter voldoening van wissels ter be taling van levensmiddelen. De schaarschte aan deviezen werd veroorzaakt door een invoer-overschot en werd nog bevor derd door kapitaalvlucht. Deze laatste vond haar oorzaak in het feit, dat men uit angst, den een of anderen dag daarvan verstoken te zullen blijven, Europeesche producten insloeg, vreezend hoewel' misschien ten onrechte, dat ingeval van oorlog de spoorlijn Djiboeti-Addis-Abeba zou worden afgesloten. De landbouwvoorraden. van Ethiopië zijn echter gorot en het land heeft groote hoeveelheden suiker en zout. Men is echter van meening, dat ofschoon de Bank van Ethiopië den verkoop van deviezen beperkte, de monetaire toestand verre van ongunstig is. De Bank heeft dan ook de verstrekte eredie- ten niet opgevraagd en de bankbiljetten zijn voor 100 pet. in zilver gedekt. PARIJS, 30 Aug. (Reuter) De arbiters in het Oeal-Oeal-incident kwamen Vrijdag op nieuw met Politis bijeen, terwijl voor heden, Zaterdag, eveneens een bijeenkomst werd vast gesteld. BOLZANO, 30 Aug. (A.N.P.) Mussolini heeft gisteren een chemische fabriek te Merano bezichtigd en heeft vervolgens deelgenomen aan een gevechts-oefening van de Brenner di visie. Ook de Koning, vele hooge officieren en de buitenlandsche missies woonden de oefening bij. Na afloop voerden de nieuwe, met 2 ma chinegeweren uitgeruste gevechtswagens eenige manoeuvres in moeilijk terrein uit, waarbij zij dwars door zware prikkeldaadversperringen reden. De speciale correspondent van de „Matin" te Bolzano wijst erop, dat de chef van den Italiaanschen generalen staf, generaal Badog- lio, Vrijdag niet op het terrein der manoeuvres' aanwezig was. Volgens den correspondent zou hij namelijk naar Parijs zijn vertrokken, om binnenkort de manoeuvres in het departement Champagne bij te wonen. ROME, 30 Aug. (A.N.P.) De gouverneur van Italiaansch Somaliland heeft een besluit uitgevaardigd, waarbij elke berichtgeving uit de Italiaansche koloniën voortaan aan censuur onderworpen is. Elk bericht, dat hetzij per brief, telefonisch of telegrafisch wordt door gegeven, moet tevoren worden voorgelegd aan een onlangs ingesteld pers- en propaganda- bureau, dat de publicatie moet goedkeuren. Deze maatregel heeft in de eerste plaats be trekking op de door de Italiaansche correspon denten naar Italië gezonden berichten. Het schijnt nog niet vast te staan of hij echter ook geldt voor de buitenlandsche correspondenten. CANBERRA, 31 Aug. (Reuter) Minister president Lyons heeft verklaard, dat de berich ten inzake de houding van Australië ten aan zien van het Italiaansch-Abessinisch conflict niet uit gezaghebbende kringen afkomstig zijn en aanleiding tot misverstanden zouden kun nen geven. Australië, zoo zeide Lyons, kan niet zijn hou ding bepalen ten aanzien van een situatie, die nog niet bestaat. ROME, 30 Augustus (A.N.P.- Eenige bui tenlandsche dagbladen hadden een bericht ge publiceerd uit Addis Abeba, volgens hetwelk een Italiaansch vliegtuig door Abessinische troe pen in Somaliland zou zijn neergehaald. Dit be richt wordt thans door het agentschap Stefani beslist tegengesproken. LONDEN, 31 Augustus. De bijzondere cor respondent van News Chronicle te Addis Abeba meldt, dat te Addis Abeba voorloopig een strenge geheimhouding in acht wordt genomen met betrekking tot de door de regeering van Abessinië aan een Britsch-Amerikaansche be langengemeenschap verleende concessie voor de exploitatie van de minerale en petroleum- bronnen van Abessinië, doch dat men verwacht dat Zaterdag een officieele verklaring zal wor den gepubliceerd. Volgens het blad gaat het bij deze concessie om een bedrag van 4 millioen pond sterling. De leider van het concern, W. Rickett uit Londen, heeft ongeveer acht dagen te Addis Abeba vertoefd en in dezen tijd zou den de onderhandelingen dag en nacht in een van de regeeringsgebouwen zijn gevoerd. Rickett is in den nacht op Vrijdag door een ambtenaar gewekt en per auto naar het paleis gereden, waar na een slotbespreking met den keizer de handteekeningen bij het aanbreken van den dag zijn geplaatst. Rickett is vervolgens direct via Djibouti naar Londen gereisd. WASHINGTON, 31 Aug. (Reuter) Ervaren internationale waarnemers vreezen de moge lijkheid van diplomatieke verwikkelingen, naar aanleiding' van de door Abessinië verleende concessies. Men is evenwel van meening, dat de Ver- eenigde Staten hier niet door in de tegenwoor dige crisis zullen worden betrokken, want de belangen, die de Amerikaansche petroleum- maatschappijen reeds in Abessinië hebben, vormden geen beletsel voor de aanneming van de wet inzake de neutraliteit, alhoewel deze niet voorziet in een gebeurlijkheid als de onder havige. Het heeft veel commentaar uitgelokt, dat Roosevelt zoo lang heeft gewacht met de onder- teekening van het wetsontwerp, doch in wel ingelichte kringen kan hiervoor geen verklaring worden gegeven. Het departement van buitenlandsche zaken weigert beslist eenig commentaar te geven op de beweerde concessie, voordat bevestiging uit Addis Abeba is ontvangen. Borah verklaarde, dat de aankoop van een concessie door onderdanen van de V. S. geen wijziging zou brengen in de neutraliteitspolitiek van Amerika. De New Yorksche ochtendbladen publiceeren het bericht uit Addis Abeba over de tot stand gekomen overeenkomst met groote koppen. Op het verzoek om inlichtingen van Asso ciated Press aan den te Los Angelos vertoeven- den president van de Secony Vacuum Oil Cor poration, John Brown, die de algemeene bui tenlandsche zaken der Standard Oil Company waarneemt, antwoordde de president, dat hij in het geheel niets wist van de gemelde tot standkoming van deze overeenkomst. Evenmin kende hij de African Exploration and Development Corporation, waaraan de uit voering van de overeenkomst zou zijn toever trouwd. In elk geval was het geen dochter maatschappij van de Standard Oil Company. Koningin Astrid op haar doodsbed. Men ziet het verband over het hoofd van de verongelukte vorstin. Een rozenkrans is haar in de handen gegevenOnafzienbare rijen bezoekers defileeren langs de baar, om van dit ontroerend gezicht een indruk te behouden Onze Brusselsche correspondent meldt: Minister Rubbens, dien wij in den loop van Vrijdag konden ondervragen, zeide ons dat de Koning „vreeselijk teneergeslagen is. Van Arlon tot Brussel moet hij geen woord gesproken heb ben." Aan eerste-minister Van Zeeland moet hij hebben gezegd dat hij zelf zijn kinderen wil op de hoogte brengen van het overlijden hun ner moeder, (hetgeen inmiddels geschied is. Red.), en dat hij diep verlangt naar de aan wezigheid van zijn moeder, Koningin Elisabeth. In den loop van den Vrijdag is hier trouwens meegedeeld, dat Koningin Elisabeth in gezel schap van hare dochter prinses Marie-José van Piemont uit Napels reeds vertrok en Zaterdag ochtend te Brussel zal aankomen. Ook dat is een wederkeer van tragisehen wee moed. Het is allemans geheim geworden dat Koningin Elisabeth niet de kracht heeft ge vonden om zich over het leed om Koning Al bert's dood heen te zetten. Zij is aangetast door phtysie. Onlangs woog zij nog amper 42 Kilo gram. Niets blijkt haar te kunnen opmonteren. Dokter Nolf, oud-minister van Kunsten en We tenschappen, die het vroegere Vorstenpaar vaak als geneesheer op hun reizen vergezelde, ver toeft trouwens sedert enkele weken te Napels in de nabijheid der Koningin, wegens haar zorgwekkiendien gezondheidstoestand. zy heeft Brussel maanden geleden verlaten, terwpl het land nog in rouw en tranen was om Koning Albert, en het is in rouw en tranen dat de geslagen Gade van koning Albert terug keert naar de hoofdstad. Een Koningin is heen, een Koningin keert terug. Wellicht zal zij weer een moeder worden voor de lieve kinderen van den koninkiyken weduwnaar, haar zoon, en daarin de zielesterkte vinden om eigen leed te vergeten. Wie het volk van Brussel nu ziet kan niets anders voelen dan diepe deernis met dit wee van België. De beweening van Koningin Astrid overtreft al wat daarover een pen kan beschre ven. Dit raakt het geschrei en de grootheid van een legende: over de hoofden der ruiters wer den naar de doodenkoets rozen geworpen en begonia's. Op de daken en balcons der hotels van het Rogierplein stonden de duizenden vreemdelingen, naar Brussel gekomen voor Expositiebezoek, voor toerisme en gefuif, en staarde nu op het stukgeslagen geluk van een welbemind vorstelijk gezin, op dien kleinen stoet waarmede een Koningin, van de rustige oevers van het Vierwoudstedenmeer, weer haar Brusselsch paleis bereikte. Met den trein die ons Koning en Koningin terugbracht, kwam ook te Brussel de eerste ge tuige toe van het afschuweiyk ongeluk, n.l. de heer Lebrun, behoorend tot de voorname ka tholieke burgerij van de hoofdstad en die met de Belgische vorsten te Kussnacht verbleef. Vrijdagnamiddag heeft de heer Lebrun, met diepe emotie, een en ander willen meedeelen omtrent zyn vreeseiyke ervaringen. Hij volgde immers in een tweeden auto den auto van Ko ning Leopold. De auto waarin de Vorsten had den plaats genomen was een Packard 18 H.P. De Koningin zat rechts naast haar gemaal. De chauffeur, zooals men weet, achteraan. Mijn vrouw en ik hadden plaats genomen in een tweeden auto die het rijtuig, gestuurd door den Koning, volgde. Op zeker oogenblik verloor de Koning, die zich naar rechts had gebogen om een kaart te raadplegen welke de Koningin in handen had, de macht oyer het stuur. De auto deed een ontzettende buiteling, sprong over de lage borstwering die de baan af zoomt aan den kant van tiet meer, ontlastte zich van zyn drie inzittenden en kwam, gedeeltelik vernield te recht in het riet. Ik snelde de slachtoffers onmiddellijk ter hulp, weëdra gevolgd door inwoners van Kuss. nacht. De Koningin, die met het hoofd tegen een^boym was gehotst, lag levenloos ten gronde. De Koning lag in zwjrn, evenals de chauffeur, die naar de heer Lebrun meedeelt, ernstiger gewond is dan men in de berichten heeft ge zegd. Na enkele oogenblikken kwam de Koning weer tot bewustzijn. De smart waarvan hij blijk gaf, toen hij zich rekenschap gaf van den om vang van het drama, is onbeschrïfelijk. De Koningin moet op slag gedood zijn. „Zij was dood toen ik bij haar kwam, bevestigt de heer Lebrun, t.t.z. enkele seconden na het onge luk. Ik heb niettemin een priester doen halen, het was kapelaan Pfister, die „post mortem" de laatste sacramenten toegediend heeft aan de koninklijke doode." En een soldaat op wacht vóór het Noord station stort neer van aandoening, terwijl het geweer hem ontvalt, op het oogenblik als de lijk kist in den auto van zwart en zilver wordt ge schoven. In het Koninklijk Paleis zijn alle gor dijnen neergelaten. De klokken luiden op St. Jacob op Coudenberg, de parochie van den Koning. En het personeel van het paleis in rouw- kleedij. Z. Em. Kardinaal Van Roey, Aartsbis schop, Mgr. Marinis, Deken van Groot-Brussel, Z. E. H. Kan. Cocheteux, pastoor van St. Jacob op Coudenberg, de biechtvader van de Koningin, Mgr. Colle, de hofaalmoezenier, begroeten de kist. Dan komt ook de Koning. Zij die nabij hem waren zeggen ons hoe krijtwit hy was, hoe ver stard zijn blik, maar hoe statig en vast toch nog in al dat leed. Over het défilé hebben wü de noodige byzon- derheden al gemeld. De begrafenis heeft Dinsdag plaats, en Koning en regeering hebben besloten dat Koningin Astrid naar de crypte van Laeken ter ruste zal worden gedragen, omgolfd door een heir van kinderen, alle Brusselsche schoolkinderen zullen dezen tocht meemaken, dat is vele tienduizenden. Dit was het liefste wat men nog doen kon voor de meest beminde Koningin der wereld, en voor een koninkiyk gezin door de tragiek achtervolgd. De expositie zal dien dag gesloten blijven tot 2 uur p. m., er zal dien dag noch muziek, noch feest zijn op de Worlds-fair. Daarna moet België weer leven en strijden, en moed betoonen. Maandagavond wordt in de Kloosterkerk te 's-Gravenhage een rouwconcert gegeven door „Die Haghe Sanghers", onder leiding van Jos. Vranken Jr., met medewerking van Ch. van Isterdael en den organist J. de Zwaan, bedoeld als een uiting van den rouw en het medegevoel van het Nederlandsche Volk bij het tragisch verscheiden van Koningin Astrid. Bij de spontane instemming met deze rouw betuiging van de Regeering, de Kerkelijke en Stedeiyke autoriteiten voegde zich de oogenblik- keiyk bereidverklaring van de N. C. R. V. om de gedachtenisuitvoering door haar radio over het geheele land uit te zenden en mede in Bel gië en Zweden onder het bereik der luisteraars te brengen. Men wordt verzocht, uit piëteitsoverwegingen, uit reverentie voor de aanwezige autoriteiten en om de radio-uitzending waardoor het con cert stipt op tyd moet beginnen vooral tydig te 8.15 in de Kloosterkerk aanwezig te zijn. Vanwege de Belgische legatie zal Dinsdag ochtend te elf uur in de R.K. Kerk aan den Boschkant (Princessegracht) een plechtige rouwdienst worden gehouden in verband met het overlijden van Koningin Astrid. ATHENE, 30 Aug. (Reuter.) Minister-presi dent Tsaldaris, die op het oogenblik in Duitschland vertoeft, had Vrijdag een telefo nisch onderhoud met den minister van Bui tenlandsche Zaken, Maximos. Na afloop van dit onderhoud deelde minister Maximos aan de pers-vertegenwoordigers mede, dat minister-president Tsaldaris zeer beslist de geruchten tegenspreekt, als zou hy den minis ter van Financiën naar Londen hebben gezon den, om ex-koning George van zijn meening aangaande de regime-kwestie in kennis te stellen. De regime-kwestie zal echter eerst na den terugkeer van minister Tsaldaris te Athene met zyn collega's worden besproken en dienover eenkomstig zullen beslissingen worden genomen. EEN MEESTERLIJKE ZET VAN DEN NEGUS VAN ABESSINIË. HIJ HEEFT GEWELDIGE CONCESSIES VERLEEND AAN EEN EN GELSCH-AMERIKAANSCHE MAATSCHAP PIJ, DIE HET LAND SPOEDIG IN EXPLOI TATIE ZAL BRENGEN EN HET WEKKEN UIT ZIJN MIDDELEECWSCHEN SLUIMER. De kleine Entente spreekt zich beslist uit te gen herstel van de monarchie der Habsburgers in Oostenrijk. Verklaringen van den heer Lebrun over den dood van Koningin Astrid van België. Openbaar gehoor ten Paleize van den Gouver neur-Generaal van Ned.Indië ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin. Doodelijk verkeersongeluk te Wateringen. 1 VERWACHTING: Aanvankelijk nog 1 krachtige, later matige, Zuid-Westelijke tot Westelijken wind, zwaarbewolkt la- ter opklarend, waarschijnlijk nog regen- buien, iets kouder. Hoogste barometerstand: 768.3 te Wee- nen. I; Laagste barometerstand: 751.3 te Aber- deen. Zon op v.m. 6.09 onder n.m. 7.51. EE .Licht op n.m. 8.21. Maan oop v.m. 8-54 onder n.m. 8.00. Eerste kwartier 6 Sept. iiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii CAIRO, 30 Aug. (A.N.P.) Tijdens den jaar- lijkschen kruistocht zullen de twee slagkruisers „Revenge" en „Heliant", drie kruisers ên negen destroyers, onder commando van den tweeden bevelhebber van de Engelsche Middellandsche Zeevloot, vice-admiraal Forbes, van 3 tot 20 September in Alexandrië gestationneerd wor den. Op 5 September komt daar ook een vlieg tuigmoederschip en een aantal torpedojagers aan. PARIJS, 30 Aug. (AJST.P.) De „Intransigeant" bevestigt het gerucht, volgens hetwelk Frank rijk voornemens zou zyn over te gaan tot te gen-maatregelen tegen die landen, die den uit voer van deviezen beperken. Er zou een „ant woord- en vergeldingsverordening" in voorbe reiding zijn. Deze zou nauwkeurig het bedrag aan franken bepalen, dat ieder Franschman naar zekere landen kan meenemen. De voor schriften zouden zeer eenvoudig geredigeerd zijn en geen ontduiking toelaten. De toepassing zou worden bekend gemaakt naar mate door de verschillende landen uitvoerbeperkingen van deviezen ingevoerd worden. De stand van de valuta wordt door de verordening niet bedreigd. LONDEN, 31 Aug. (Reuter) De Engelsche kruiser „Ramillies" kwam op negen mijl van Dover in aanvaring met het Duitsche stoom schip „Eisenach". Ofschoon niet om assistentie werd verzocht, hebben zich toch sleepbooten naar de plaats van aanvaring begeven. De „Ramillies" welke slechts licht beschadigd werd, blijft in de nabijheid van de „Eisenach" die geen water maakt. MIDDAG- EN AVONDCONCERT Kruisstraat 30, door ENGEL PAAP, met de bekende stemmingsband der Zandvoortsche Visschers.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1