Verontwaardiging in Italië MUSSOLINI MOBILISEERT NOG 200.000 MAN m Het nieuws van heden m REGEERING DER V.S. BUITEN HET CONFLICT KERKEL. KUNST DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE; NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SpAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZONDAG 1 SEPTEMBER 1935 Ochtendblad EEN EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 19519 De berichten betreffende de ver leende petroleumconcessies in Abessinië thans officieel bevestigd Stamkapitaal van 50 millioen dollar Een officieel Engelsch communiqué De Duce zal nog 200.000 man mobiliseeren De Italiaansche pers over de concessies Fransche persstemmen DEMMER-GASFORNUIZEN 4- Bij de Amerikaansche legermanoeuvres namen de oefeningen tegen luchtaanvallen een groote plaats in. Luisterapparaten en schijnwerpers in stelling Wie is F. W. Rickett? De conferentie der Kleine Entente Haar houding ten opzichte van het Donau-pact DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN Het Weer Boosaardige Japansche geruchten OmJiet vertrouwen in Tsjang Kai Tsjek te ondermijnen SIR SAMUEL HOARE ONGESTELD Edel-Kopersmederij Monstransen Kelken Altaren Communiebanken THEOD. JORNA Zn. SS NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.( ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. ADDIS ABEBA, 31 Aug. (A. N. P.) In een vanochtend gepubli ceerd communiqué, deelt de regee ring van Abessinië mede, een over eenkomst te hebben gesloten met een Amerikaansche maatschappij, waarbij deze maatschappij de ex ploitatie verkrijgt van de petroleum- bronnen in een uitgebreid gebied langs Italiaansch Somaliland en Eritrea. Dit gebied omvat bijna de helft van het Abessinische grond gebied. LONDEN, 31 Aug. (A. N. P.) In Officieele kringen te Londen wordt verklaard, dat de Britsche regeering geen inlichtingen heeft ont vangen aangaande de concessie, welke de re geering van Ethiopië heeft verleend aan een Engelsch-Amerikaansch consortium, dat te Addis Abeba vertegenwoordigd werd door den heer Rickett. Totdat officieele bevestiging zal zijn verkregen nopens de werkelijke feiten, is men niet geneigd te groot belang aan dit be richt te schenken. Er wordt op gewezen, dat noch officieel, noch officieus eenige steun is verleend door de Britsche regeering bij de tot standkoming der overeenkomst van de African Exploitation and Development Corp. met de regeering van Abessinië. De Britsche regeering heeft reeds bij verschillende gelegenheden uiteengezet geen economische belangen in Abessinië te hebben, behalve in de buurt van het Tsana-meer. Bovendien wenscht de Britsche regeering geen enkelen stap te doen, welke de tot stand koming van eenige overeenkomst tusschen Italië en Abessinië in den weg zou kunnen staan. De Britsche regeering was dan ook bereid een later tijdstip af te wachten om de belan gen in Egypte en den Soedan te behartigen en het verleenen van steun bij de tot stand koming van de concessie behoort dan ook tot het laatste, waartoe de Britsche regeering zich bereid zou kunnen verklaren. WASHINGTON, 31 Aug. (Reuter). Het mi nisterie van buitenlandsche zaken heeft thans van den Amerikaanschen zaakgelastigde te Addis Abeba officieele bevestiging ontvangen van de tusschen de regeering van Abessinië en de African Exploitation and Development Cor. poration gesloten overeenkomst. Ambtenaren van't ministerie van buitenlandsche zaken ver klaren. dat deze deelname van een Amerikaan sche maatschappij in de zaken van Abessinië de Amerikaansche regeering niet voor onmid dellijke problemen stelde. Minister Huil ver klaarde aan de journalisten, dat er geen en kele mogelijkheid bestaat, dat de regeering der V. S. als gevolg van de concessie-verlee- ning bij het Italiaansch-Abessinisch conflict betrokken wordt. Particuliere transacties, zoo voegde hij hier nog aan toe, interesseeren de regeering in nor male omstandigheden niet. ADDIS ABEBA, 31 Aug. (Reuter) Het ge bied, waarvoor de door Abessinië verleende con cessie geldt, begint aan de grens van Eritrea, loopt dan langs den 40en lengtegraad naar het Zuiden tot de rivier Hawasj; vandaar gaat de grens naar den spoorweg Addis AbebaDzji- Mussolini beziet een draagbaar radio-zendapparaat, dat bij de jongste manoeuvres groote dien sten heeft bewezen boeti en dan in Zuidwestelijke richting tot het Rudolf-meer aan de grens van Kenya. Het stamkapitaal is vastgesteld op 50 mil lioen dollar. Bovendien is in het bedrag be paald, dat de regeering van Abessinië jaar lijks, tot de ontginningsinstallaties geheel ge reed zullen zijn, 5 millioen dollar ontvangt. De maatschappij zal van de olievelden een buisleiding ter lengte van ongeveer 500 K.M. van Geludia over Harrar naar de zee laten leggen. De kosten van het aanleggen der olieleiding worden op 15 millioen dollar geschat. De voor bereidende werkzaamheden der geologen voor de boringen beginnen reeds over eenige we ken. LONDEN 31 Aug. (Reuter). De Engelsche regeering heeft een officieel communiqué gepubliceerd met betrekking tot de in de pers verschenen berichten aangaande het verleenen eener concessie voor de exploita tie van petroleum en mineralen in Abessinië. Zij zegt daarin, dat de Engelsche regeering tot nu toe geen enkele bevestiging van dit bericht heeft ontvangen, doch dat zij het noodig heeft geacht den Britschen gezant te Addis Abeba er van in kennis te stellen, dat dergelijke concessies ongetwijfeld op grond van artikel twee van het drie-mo- gendheden verdrag van 1906 het onderwerp van besprekingen zouden moeten uitmaken tusschen de Engelsche, Fransche en Itali- aansche regeeringen. Onder deze omstandigheden is de Engelsche gezant te Addis Abeba dan ook gemachtigd, indien het be richt juist zou zijn, den Keizer van Abessinië er van in kennis te stel len, dat de Engelsche regeering, voor zoover het haar aangaat, den Keizer moet aanraden de conces sies in te trekken. ROME, 31 Augustus. (A. N. P.) Mussolini heeft tot de manschappen, die deel hebben ge nomen aan de groote manoeuvres van het Ita- liaansche leger, een toespraak gehouden, waar in hfj aankondigde, dat in September nóg 200.000 man onder de wapenen zullen worden geroepen, ten einde het gemobiliseerde effectief tot een millioen man uit -"te breiden. De wereld moet weten, aldus de Duce, dat wanneer zij op belachelijke en provoceerende wijze van sancties spreekt, wij geen afstand zullen doen van ook maar één soldaat, noch van één matroos, of van één vlieger, doch, dat wij onze legersterkte dan zoo veel mogelijk zul len opvoeren. ROME, 31 Aug. (Reuter) De te Addis Abeba plaats gehad hebbende onderteekening vaneen overeenkomst, waarbij aan een Engelsch-Ame rikaansch consortium concessie wordt verleend voor de exploitatie der petroleumrijkdommen van een groot deel van Abessinië, heeft in Ita lië een waren storm van evrontwaardiging ont ketend. Hoe het contract ook moge luiden, Ita lië, zoo zegt men, zal zijn programma met betrekking tot Abessinië in geen enkel op zicht wijzigen. De vanmorgen en vanmiddag verschenen Ro- meinsche bladen hadden de totstandkoming van de overeenkomst feitelijk nog zonder eigen commentaar weergegeven. De avondbladen bevatten thans kolom - menlange berichten met dikke koppen, waarin de berichten uit de Engelsche bladen worden overgenomen, en van eigen commentaar voor zien. Het „Giornale d'Italia" publiceer? het be richt onder het opschrift: „Een kolossale En gelsche zaak voor de exploitatie der steenkool- en petroleumrijkdommen van Abessinië?" Het artikel is in afwachting van een „Be vestiging" geschreven en neemt de berichten met terughoudendheid op. „Alvorens wij een oordeel kunnen vellen, wachten wij af, of de berichten door de be voegde Engelsche autoriteiten worden bevestigd. De Italiaansche bladen, die ze verspreiden, be- hooren tot de Italië vijandig en Abessinië gun stig gezinde richting, en kunnen derhalve licht verdacht worden van een nieuwe ontstellende manoeuvre met niet nader te omschrijven oog merken." Het blad vestigt dan op vier punten de aan dacht: 1) Volgens de mededeelingen van de „Daily Telegraph" zou de concessie, die de Engelsch- Amerikaansche maatschappij heeft verworven, een tweeledige schending beteekenen van de verdragen, die Engeland in 1891, 1894 en 1906 met Italië heeft gesloten. Van een schending zou sprake zijn, eenerzijds omdat monopolistische maatregelen in de ver dragen zijn uitgesloten, andererzijds omdat het gebied der concessie in buitengewone mate ook die zóne van Abessinië zou omvatten, die uit drukkelijk voor de Italiaansche belangen was gereserveerd. 2) In zijn in het Lagerhuis gehouden rede heeft de Engelsche minister van buitenlandsche zaken herhaaldelijk verzekerd, dat hij zeer wel begrip had voor de expansie-behoeften van Italië. Engelsche bladen hadden erop gewezen, dat Italië zijn expansie-behoeften langs vreed- zamen weg zou kunnen bevredigen. De „Daily Telegraph" en zijn geestverwanten moeten nu maar eens verklaren, hoe deze in Engeland er kende Italiaansche rechten en behoeften be vredigd kunnen worden, wanneer thans ook in Abessinië Engeland zelf de laatste economische mogelijkheden, die nog op de wereld overge bleven zijn, voor zichzelf buit wil maken. 3) De aan den Volkenbond trouwe Engelsche bladen, met de „Daily Telegraph" aan het hoofd, hadden steeds de politieke ongeïnteres seerdheid van de Engelsche regeering in de Abessinische kwestie staande gehouden. De Engelsche houding is volgens hen alleen door hooge idealen bepaald. 4) Mussolini heeft in zijn te Bolzano afge legde verklaring er opnieuw uitdrukkelijk op gewezen, dat het fascistische Italië alle im perialistische belangen van Engeland zou eer biedigen. Mussolini heeft het oog gehad op de reeds bestaande Engelsche belangen. Hij heeft echter geen blanco-wissel onderteekend. De „Lavoro Fascista" plaatst het bericht uit Londen onder het opschrift: „Het ware ge zicht van het Engelsche imperialisme onder het Volkenbondsmasker" „Een Engelsch con sortium maakt de Abessinische regeering een concessie voor de exploitatie der bodemschatten van Abessinië afhandig", doch geeft overigens zelf geen commentaar. De „Tribuna" plaatst boven htt bericht het opschrift „Het gaat om petroleum en niet om den Volkenbond." Uitdrukkelijk wijst het blad erop, dat deze Engelsch-Amerikaansche overeenkomst meer Engelsch dan Amerikaansch is, om niet te zeggen uitsluitend Engelsch. Door deze overeenkomst wordt vooral ook het beroemde voorstel van Eden, de haven van Zeila aan Abessinië te geven, in een nieuw- ori gineel en veelzeggend licht geplaatst. De totstandkoming van de overeenkomst, al dus de „Tribuna", beteekent een slag voor de Italiaansche belangen en heeft juist bij den bij- zonderen toestand van het oogenblik geheel het karakter van een vuistslag in den rug van Italië, zoowel van de zijde van den Negus, als van En geland. De gisteren tot stand gekomen overeenkomst legt een wespennest van politieke en juridische kwesties bloot. Wellicht ware het juist, van een Gordiaanschen knoop te spreken, die slechts door het zwaard doormidden gehakt kan worden. Het blad stelt de vraag, of de regeering te Londen van deze besprekingen wist. Op deze vraag kan slechts een antwoord gegeven wor den. Geen financieel consortium zou de dom heid begaan onderhandelingen te voeren over economische concessies in een land, dat spoe dig tot het tooneel van een oorlog zal worden, wanneer het niet zeker is van den steun van een machtige regeering. Zelfs uitgaande van de onwaarschijnlijke ver onderstelling, dat het Foreign Office niet van de onderhandelingen op de hoogte was gesteld, lijdt het geen twijfel, dat het financieele con sortium met zekerheid cp een dergelijken steun kon rekenen. Het blad stelt de vraag: „Is de Engelsche re geering besloten, wegens de Abessinische petro leum in conflict met de Italiaansche regeering te geraken? De Engelsche regeering heeft reeds Engelsche kruisers naar strategisch belangrijke punten van het Suez-kanaal, naar Port Said, Haifa, Alexandrië, Cyprus en Akka gezonden. De „Echo de Paris" die tot dusverre het Brit sche en het Volkenbonös-standpunt tegenover de Italiaansche begeerten het krachtigst heeft verdedigd, schrijft heden: „De ware motieven van het hardnekkig ver zet der Engelsche regeering tegen de projecten van Italië jegens Abessinië zijn thans ont sluierd. Men zal zien, dat het om niets meer gaat dan' om een harde botsing van belangen en niets anders. Door een sensationeele ma noeuvre heeft Engeland zijn wil getoond. De Britsche leeuw zet zijn poot op Abessinië en wee wie er aan komt. De Engelsche regeering vestigt een waar protectoraat over Abessinië en verspert daarmede vierkant den weg voor Ita lië. Zij verkrijgt door middel van het genoem de consortium het feitelijke monopolie van de exploitatie van alle natuurlijke rijkdommen in het grootste deel des lands." Het is waarschijnlijk, aldus schrijft het blad verder, dat de regeering te Rome zal protestee ren tegen de toekenning van deze concessie, wij! zij deze in tegenspraak acht met het verdrag van 1906 en met het accoord van 1925, krach lens welke Italië zich de exclusieve invloedazo- ne zag toegekend over het grootste deel van Oostelijk Abessinië. Maar Engeland zal antwoorden, dat het de jongste verklaring van Mussolini, nl. dat Italië de rechten van het Britsche rijk wenscht te respecteeren, letterlijk opvat. De „Paris Midi" schrijft: Mussolini heeft zich zoo juist plechtig verbonden, de Britsche rech ten te respecteeren. Bijgevolg zijn de Engelschen van meening, dat zij met het „sluiten van het accoord met den negus" de eerste manche ge wonnen hebben en zij zullen hem nu, wanneer het juiste moment gekomen is, kunnen zeg gen: „Koloniseer en annexeer zooveel U blieft, maar wij hebben de mijnen, de petroleumbron- nen en de hydraulische stuwdammen. Wij zul len het sap van de vrucht oogsten en neemt gij den bast." Maar, zoo vervolgt het blad, ook Mussolini zal niet met leege handen naar Genève gaan. Hij beschikt in de Middeliandsche Zee over een waar Damocles-zwaardzijn luchtmacht. Gis teren nog heeft hij gedurende meer dan twee uur een militairen raad belegd. De kwestie der sancties en der eventueele blokkade is grondig onderzocht. Gevolg: de geheele onderzeevloot is geconcentreerd in de Middeliandsche Zee onder het voorwendsel van manoeuvres. Vliegtuigba ses zijn langs de kust van geheel Sicilië inge richt. Sicilië zelf is één reusachtige luchtvaart- basis geworden. Zoo zijn beide partijen zorgvul dig op iedere eventualiteit voorbereid en zij kunnen in alle veiligheid met hun dossiers te Genève komen pleiten. WASHINGTON 31 Aug. (Reuter). In antwoord op een vraag betreffende de petroleum-over- eenkomst, of het niet de gewoonte van Ameri kaansche concerns was, het Ministerie van Bui tenlandsche Zaken te raadplegen, alvorens zoo groote transacties in den vreemde aan te gaan, verklaarde minister Huil, dat dit onder de re geering Roosevelt niet het geval was. Hij voegde er nog aan toe, dat de invloed van de aangegane transactie op de Amerikaansche internationale politiek uog moest worden be studeerd. De voorzitter van de Standard Oil Company of New Jersey ontkende het bestaan van eeni- gerlei band tusschen zijn Maatschappij en de African Exploration and Development Compa ny. Goedgekeurd door de Gasstichting Verkrijgb. bij Uw winkelier. Pr. reeds v.a. ƒ60 Imp. N.V. Techn. Handelsbur. G. de Boer, A'dam Te Santa Rosa in Californië heeft de bevol king eenige communistische oproerkraaiers met teer bestreken en met veeren opgesierd. Zij werden gedwongen de Amerikaansche vlag te kussen Het waas van geheimzinnigheid, dat den suc cesvollen onderhandelaar der Britsch-Ameri- kaansche petroleumgroep, den heer F. W. Ric kett, omhult, is nog geenszins verdwenen. Niet temin weet de „News Chronicle" te melden, dat de heer Francis William Rickett een Engelsch- man is, woonachtig te Draycott Place, Londen, en een landhuis bezit te Newbury, in het En gelsche graafschap Berkshire. De correspondent van de „Daily Telegraph", die nog juist voor het vertrek van Rickett naar Londen, na de onderteekening der concessies, een onderhoud met hem had, bracht in herin nering, dat Mussolini nog onlangs heeft ver klaard, dat hij alle rechten van het Britsche rijk zou eerbiedigen. Op de vraag, of de thans gesloten conventie onder die rechten viel, ant woordde Rickett: „Zeer zeker." De correspondent vroeg vervolgens, of ook Italië in de gelegenheid zou worden gesteld, van de voordeelen der concessie te profiteeren. Hierop antwoordde de heer Rickett: „Ik heb Italië indertijd geholpen op de oliemarkten van het Nabije Oosten in Irak, en ik geloof, dat er volop gelegenheid is voor den Duce, in een gastvrij land als Abessinië exploitatiegelegen heden te vinden, zonder tot de wapenen be hoeven te grijpen." De correspondent vroeg den heer Rickett: „Hoe staat de zaak nu met het Tsana-meer? Wordt er onderhandeld over een controle op den watertoevoer door den Soedan en Egypte, met medewerking van Abessinië? Hierop antwoordde Rickett: „Dit is een kwes tie tusschen Londen en Addis Abeba, want hier staan politieke belangen op het spel. Men staat op het standpunt, dat uitsluitend keizer Haile Selassie bevoegd is, gezag over deze wateren uit te oefenen. Het is derhalve de taak van de Abessinische regeering, over dit onderwerp een overeenkomst te sluiten, welke zij met het oog op 's lands toekomst het meest raadzaam acht." „Is het waar," vroeg de correspondent ten slotte, „dat u een syndicaat hebt gevormd voor de watervoorziening van Egypte en den Soe dan?" Toen glimlachte Rickett raadselachtig en zei alleen: „Zou dat niet reusachtig zijn?" De heer Rickett had nog een andere op dracht in Abessinië, en wel uit naam van Egyp- tenaren van alle gezindten, die Abessinië in geval van een oorlog gaarne zouden willen hel pen. Men gelooft, dat dit op de meest practische wijze kan geschieden door het ten geschenke geven van vliegtuigen voor het vervoer van ge wonden en van geneesmiddelen, daar de wegen van Abessinië zeer slecht zijn. Daarom is het plan opgevat, zes Douglas-vliegtuigen met een snelheid van 320 K.M. per uur voor dit Roode Kruis-werk aan te bieden. Men informeert thans in Europa, of er inter nationale overeenkomsten bestaan met betrek king tot deze aangelegenheden, en of ook reeds in andere landen dergelijke Roode Kruis-lucht- diensten zijn georganiseerd. BELGRADO, 31 Aug. (Reuter.) De bladen publiceeren de op de conferentie der Kleine En tente Bied genomen besluiten. Van bijzondei belang acht men hier in politieke kringen het standpunt ten aanzien van het Fransch-Itali- aansche ontwerp-Donaupact, alsmede de daar mede verband houdende kwesties. De Kleine Entente heeft haar houding ten opzichte van het voorstel nog niet definitief bepaald, en voor- loopig slechts besloten, dat het denkbeeld van een pact „ook voortaan een der belangrijkste onderwerpen van bespreking harer politiek zal blijven vormen." De drie ministers van buitenlandsche zaken der landen der Kleine Entente beschouwen het pact niet slechts als de basis voor een vriend schappelijke samenwerking met Oostenrijk en Hongarije, doch ook voor vriendschappelijke be trekkingen tusschen de Kleine Entente eener zijds en Italië en Duitschland aan den anderen kant. Derhalve verklaart de Kleine Entente zich bereid, aan het streven tof afsluiting van het pact loyaal mede te werken, zij het ook onder voorwaarde, dat „haar nationale belangen ge ëerbiedigd zullen worden." Inzake de pariteit op bewapeningsgebied ver klaart de Kleine Entente, dat deze kwestie slechts kan worden geregeld onder voorwaar de, dat de oplossing ervan tegelijkertijd een verhooging harer veiligheid „in concreten en doeltreffenden vorm" medebrengt. Wat de kwestie der restauratie betreft, werd verklaard, dat de Kleine Entente beslist tegen elk herstel der monarchie is. Zij zal zich „met al haar krachten" tegen een restauratie ver zetten. Volgens het blad „Folitika" hebben de drie ministers besloten, dat ten aanzien van de betrekkingen tot Sovjet-Rusland, overeenkom stig de vroegere besluiten van de Kleine En tente, elk der drie staten naar eigen inzicht zal handelen. Italië betoont zich verontwaardigd over de ver rassing van den Negus van Abessinië; in een officieel communiqué draagt de Engelsche regeering haar gezant te Addis Abeba op, den Negus de concessies te ontraden. Het défilé langs de lijkbaar van Koningin Astrid is overweldigend. H. M. de Koningin heeft Haar vertegenwoordi ging benoemd bij de begrafenisplechtigheden te Brussel- De Kleine Entente en het Donaupact. Felle brand in de plateelbakkerij te Schoon hoven. Twee beruchte inbrekers te Amsterdam aan gehouden. Voetbalseizoen in Engeland begonnen. O i VERWACHTING: Matige Zuidwestelijke M tot Westelijken wind. Zwaar bewolkt j| met opklaringen. Waarschijnlijk nog re- H genbuien. Iets kouder. |z Verdere vooruitzichtenMinder wind, Ei overigens weinig verandering, iiiiliilillillilllillllllillliiiillllllliliilillliiiiiiliilllllllllilllillllllilllllll Onze correspondent te Nanking seint ons d.d. 30 Augustus: „Ik heb er in uw blad den laatsten tijd reeds herhaaldelijk op kunnen wijzen, dat de Japan sche militaire kliek zeer verbeten is op maar schalk Tsjang Kai Tsjek, omdat deze zich be zorgd maakt over de successen van den maar schalk in zijn werk tot unificatie en pacificatie van China. De Japansche militairen stellen daar om alles in het werk, om het prestige van den maarschalk te ondermijnen. Sedert eenige jaren was Tsjang Kai Tsjek ge woon zijn opperofficieren om zich heen te ver zamelen op den berg Loe Shan. De berg Loe Shan is een zomerverblijfplaats gelegen in de provincie Kiangsi, langs den spoorweg Nan- chang (het hoofdkwartier van den generalissi mus) Kioekiang. De opperofficieren kregen daar dan jaarlijks een veertiendaagschen cursus van Tsjang Kai Tsjek, zgn. „postgraduation'-lessen in militaire en politieke vraagstukken. Dit jaar hadden de Japansche militairen doen weten, dat die cur sussen aan hen onwelgevallig waren en dat zij er alles op zouden zetten, om de bijeenkomst vair opperofficieren te verstoren. Tsjang Kai Tsjek is daarom ditmaal niet met zijn opperofficieren te Loe Shan bijeengekomen, doch heeft met hen in het geheim vergaderd te Tsjang Toe in de recentelijk op de communisten veroverde provincie Setzjoean. Dit feit heeft de Japansche legerleiding uitgebuit, om geruchten in omloop te brengen, dat de maarschalk m Tsjang Toe door rebelleerende officieren gear resteerd zou zijn. En om dit gerucht geloofwaardiger te doen schijnen, kwamen de Japansche „specialisten" inzake Chineesche aangelegenheden demonstra tief op het Ministerie van Oorlog te Tokio bij een, zoogenaamd, om den toestand in China te bespreken. Het Japansche gerucht was natuur lijk van A tot Z verzonnen. Tsjang Kai Tsjek bevindt zich in den besten welstand te midden van zijn meest' vertrouwde vrienden. LONDEN, 31 Aug. (A.N.P.) De minister van buitenlandsche zaken Sir Samuel Hoare, die wegens een aanval van jicht het bed moet houden, hoopt de volgende week zijn arbeid te hervatten. HAAKL. HOUTTUINEN 72 AMSTERDAM TEL. 48539 Stand op Zondag 1 uur v.m.: 757 Vorige stand p 757.5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1