Het gezin PLATEELBAKKERIJ IN BRAND I ZONDAG 1 SEPTEMBER 1935 LEEKEPREEKEN Koninginnedag te Den Haag Een bloemencorso in de Residentie Des avonds 4, i -i De Bisschopswijding van Mgr. de Jong Regeling van de plechtigheden EEN ONFORTUINLIJK AUTO-RIJDER Uit het bloembollenvak De saneeringsmaatregelen Beruchte inbrekers aangehouden Succes voor de politie te Amsterdam Door breker verrast Treurig ongeval met een Indisch motorschip, dat vier men- schen het leven kostte Vuurzee in een fabriek te Schoonhoven Op naar de Jaarbeurs! „Staat sterk in den storm PATER B. BIJVOET S.J. Proeftocht geslaagd GEDENKSTEEN JOOP DE WOLFF Zaterdag a.s. onthulling op Vredenhof AUTO ONTVREEMD Portemonnaie gestolen Wanneer er één terrein voorbestemd is voor de sociale actie van de vrouw, wanneer er één gebied is waar meer dan normaal vruchten van haar werk te pluk ken ztjn, dan Is dat altijd geweest het be voorrechte domein van de vrouw: het gezin. En juist het gezin is het, dat door de tegen woordige sociale crisis is aangetast en wel op een zoodanig ernstige wijze, dat het kwaad, Wanneer het niet spoedig wordt weggenomen, doodelijk zal worden. Het huisgezin, gebouwd op de rots van de Evangelische waarheden, op getrokken met de voorbeelden, de overleve ringen, de offers van lange rijen van gedoopte." dat huisgezin is in onzen tijd aan het weg zakken. Van boven valt men het aan; van onder wordt het ondermijnd. Anti-gezinsideeën zweven door de lucht als giftige dampen rond een moeras. Met de vrij heidsideeën der encyclopaedisten is het begon nen; met de Fransche revolutie werd de ver spreiding der valsche ideeën tot een lawine en niet het consequente socialisme heeft de massa het als een noodwendigheid aanvaard, dat het ouderwetsche gezin geen reden van bestaan meer heeft. Voor de aanhangers van deze ideeën is het gezin een burgerlijke instelling en als zoodanig ten doode opgeschreven. De vrouw moet naar <ien geest van vrijheid en gelijkheid, bevrijd Worden van het juk van het moederschap; hui selijke zorgen zijn een gruwel. Zoolang er geen heter middel is wordt de echtscheiding met we- derzijdsche toestemming aangewend om dit doel te bereiken. De Staat is in dit systeem, als de eenige, die de natuurlijke gelijkheid en gewe tensvrijheid eerbiedigt, aangewezen om de op voeding van het kind ter harte te nemen, dankbaarheid wordt daarvoor niet gevraagd! Het kind Is er; de ouders gaan uit elkaar; er is dus een recht van opvoeding zonder eenige er kentelijkheid. Al deze ergerlijke ideeën zün on der voorzichtige termen gepropageerd; geleide lijk aan, zonder af te stooten, vonden zij haar Weg. Des te gemakkelijker kan dg moderne wet geving de verwezenlijking daarvan vastleggen. Met de wettelijke echtscheiding werd de on verbreekbaarheid van den huwelijksband een Paskwil. Waarvoor nog een contract als het zoo gemakkelijk te verbreken is? De belastingwetgeving, in de meeste landen nog steunend op het individualisme der libera, len, begunstigt stilzwijgend de ongeregelde sa menleving ten koste van het wettige gezin. Er Is niet veel meer noodig om de slechte zeden in de wet zelf te laten doordringen. Wat lang ge noeg en op breede schaal als zeden wordt na geleefd, wordt uiteindelijk door de wet aan vaard. Waarom dan nu al niet reeds zich zelf veroorloven, wat straks door de wet zal wor den erkend? Ziedaar den grondslag van het zedenbederf in vele landen; ziedaar het bederf, waaraan b.v. Frankrijk dreigt ten onder te gaan, van welk land is gezegd: ,,de volken sterven uiteindelijk niet ^n hun wonden maar aan him verrotting," vooral wanneer deze, zooals hier het geval is, de bronnen zelf van het leven bereikt en opdroogt. Alle sociale misstanden schijnen tegen het ge- sin samen te spannen. Er zijn er vele; nu eens ontmoeten wü er een op dit, dan op dat terrein van het sociale leven; tegen het gezin schij- nen zy alle te zamen op te tomen als een stormram. Noemen wij onder die misstanden de slechte woningtoestanden, welke knagen aan de stoffe lijke en geestelijke gezondheid van het volk, de krotwoning zonder hygiëne en zonder schaamte. Erger nog dan de slechte woning is de arbeid van de moeder buitenshuis, omdat daardoor de liefste woning in minder dan geen tijd in een krot veranderd wordt. In den ouden tijd werden de bergwoningen zóó opgetrokken, dat het dak op één hoofd balk steunde. Sloeg men dezen weg, dan viel bet heele huis in elkaar. Zoo slaat de afwezig heid van de moeder het onmisbare fundament onder het gezin weg. Gelukkig zijn in ons land de gezinnen nog talrijk, waar van een familie in den vollen zin des woords gesproken kan worden. Maar ook bier ziet men het type modem gezin hoe lan ger hoe meer opkomen, de samenwoning, welke bi het buitenland hoe langer hoe meer model wordt en die met een huisgezin niets meer te maken heeft. Wij bedoelen „het gezin" dat niets anders is dan een woning, waar de individuen vrij en onafhankelijk van elkaar in- en uit gaan, als in een hotel; de woning, waarin geen gezag heerscht; een samenleving zonder hoofd, waarin de kinderen als zij klein zijn hun om geving tyranniseeren en, groot geworden, leven naar eigen Invallen en dwaze grillen. De geëmancipeerde vrouw geniet buitenshuls van vrijheid en weelde of wel droomt er van binnenshuis, terwijl zij haar huiselijke en hu welijksplichten met walging waarneemt. Zi) laat alles langs zich heen gaan. Kinderen schrik ken haar af als een last en een keten. Het huwelijk, opzegbaar contract, ontdaan van zijn hooge doel, verdient de bittere omschrijving van mevrouw Ackermann: „Het is meestal een lust om te beginnen en een lust om te eindigen van hen, die elkaar ontmoeten." Deze twee lusten, dwaallichten van mensche- Jjjke moerassen, kunnen eenigen tijd voor elkan der branden: hun doffe vlammen kunnen geen haard verwarmen. Zelfzucht, tuchteloosheid, afkeer van de vrouw, dat alles loopt onherroepelijk uit op de onvermijdelijke ontbinding van het gezin. On vermijdelijk, indien er geen weerstand komt. Gelukkig echter houden de katholieke sociale werkers zich met het gevaar bezig. De verdedi ging en bet herstel van het gezin zijn voor hen aan de orde van den dag. Het zou ongerijmd zijn, wanneer de vrouw niet al haar krachten zou inspannen om, wat haar het kostbaarste op de wereld moet zijn, het huis gezin, wederom tot God terug te brengen. Daarom is het niet te verwonderen, dat de kruistocht voor het gezin het program vormt van verschillende vrouwenvereeniglngen. De dubbele rol welke de vrouw hierbij speelt, komt overeen met de dubbele bedreiging, welke het gezin ondergaat. Van binnen uit moet zij het huisgezin verstevigen en herstellen, terwijl zij het naar buiten verdedigt tegen verwoede aan vallers. Naar binnen kan het eerste gebaar van de vrouw eenvoudig zijn, n.m. de deuren slui ten; niet met den grendel van egoïsme, onge voelig voor ongelukken buiten, maar met een sleutel van voorzichtigheid. Vóór alles moet er gewaakt worden, dat verdachte theorieën en gewoonten, dat schadelijke voorbeelden het gezin binnensluipen. Door haar haard te be schermen zal de vrouw het als een eerezaak moeten beschouwen er bij te blijven zoolang de economische omstandigheden het haar veroor loven. Dat zal in sommige gevallen offers kos ten; ze lijken meestal grooter dan ze zijn. Ge win buitenshuis gehaald, moet in huis gemeen lijk duur betaald worden. In ieder geval: de politiek van present te zijn, dat is de politiek van de vrouw die haar sociale taak begrijpt. In haar domein, het gezin, zal de vrouw de orde moeten handhaven en daarbij een dubbele houding mceten aannemen van gezag en onder worpenheid aan den man; maar terwijl zij de rechten van den vader ontziet, regeert zij over de kinderen. Ziedaar een rol, die de vrouw in onzen tijd niet krachtig genoeg kan spelen: het opvoeden der kinderen met ferme hand. Naar moderne begrippen zijn de kinderen baas in huis en maken met de noodzakelijke orde in het gezin hun eigen opvoeding onmogelijk. Vol gens de moderne theorie moeten kinderen zich vrij kunnen uitleven. De christelijke moeder kan zich niet beter tegen deze gevaarlijke dwaas heden verzetten dan door met krachtige hand orde, discipline, tucht en gehoorzaamheid te handhaven. Ik zal handhaven! Dat moet het devies zijn van de katholieke huisvrouwen; handhaven de eenheid, het gezag, de heilige tradities; onderhouden de heilige vlam der liefde! Maar het werk naar binnen ontslaat niet van het andere. De bouwers van Esdras hielden in de eene hand den troffel, in de andere hand het zwaard, tegen de aanvallers van buiten. Zien wij een volgenden keer hoe de katho lieke vrouw gelijkelijk moet handelen. LIBRA. Het hoofdnummer van het programma ter viering van den verjaardag onzer Koningin werd gisteren in de Residentie gevormd door het bloemencorso. Te 1 uur ving de opstelling aan in de Boor- laan. Voorop gingen herauten te paard, een he raut met Oranjevlag, een met de rood-wlt-blau. we vlag, en voorts herauten met de vlaggen van de elf provinciën, zoomede de muziek van de cavalerie. De bijha 100 deelnemende wagens en groe pen waren gesplitst in personenauto's, vracht wagens en motorrijwielen; en rij. en voertui gen met paarden bespannen; paarden en rij wielen. In iedere afdeeling waren prijzen beschik baar gesteld; o.a. een zilveren bokaal en ver schillende kunstvoorwerpen en verder verschei dene zilveren, verguld zilveren en bronzen me dailles; t.w. een zilveren medaille door den Commissaris der Koningin, één door den Gou verneur der Residentie, commandant van het Veldleger, één door den burgemeester, één door den kolonel-commandant van de brigade Grenadiers en Jagers, één door de K. v. K., twee door Vreemdelingenverkeer 's Gra- venhage, een verguld zilveren medaille door de K. N. A. C., één door den Bond Horecaf, één door de Hanze, enz. Diverse bedrijven hadden auto's beschikbaar gesteld voor het vervoer van bestuursleden, jury en regelingscommissie. Als voorzitter van de jury, tevens algemeen leider, trad op de heer J. H. van Mastenbroek, terwijl in de jury voorts vertegenwoordigers van diverse vereenigingen zitting hadden. Ge neraal J. C. Wagner, voorzitter en de heer L. P. van der Heyden, secretaris van het Haagsch Comité voor Volksfeesten, zorgden voor het algemeen toezicht. Opvallend veel werk was gemaakt door den Bond Westland en de Loosduinsche Groenten- veiling, die een grooten vrachtauto, geheel met vruohten en groenten in stijlvolle groepeerin gen, had opgesierd, deed mederijden. De 's Gra- venhaagsche Bloemisten Patroonsvereeniging had op effectvolle wijze een siertuintje op een vrachtauto geschapen. De Nationale Jeugdstorm vormde een aar dige groep jonge meisjes temidden van Oranje, laurieren en vlaggedoek op een auto, gevolgd door een groot aantal jongens met het em bleem van de N. J. S. (een vliegende witte meeuw) op de fiets. De 'belangstelling voor ome Erweto-foto- prijsvraag is buitengewoon groot. Wij re- produceeren hier een inzending van mej. R. van Tol te Amsterdam: Kerk met Cita~ delle te Dinant, een van de tallooze mooie plekjes, die wij op onze „Vijfdaagsche" aandoen De Koninklijke Vereeniging „Oost en West' nam deel met een praalwagen, waarop te mid' den van palmen en oranje-getinte dahlia's eenige Inlandsche vrouwen in haar typische kleederdrachten hadden plaats genomen. Het N. J. V. had diverse aardige groepen gevormd, o.a. een visschersboot, welke was bezet met Scheveningsche meisjes, een groep nationale kleederdrachten, beide groepen per auto, en een aantal „duikbooten" op driewielers gemonteerd. Aan het corso #werd eveneens deelgenomen door verscheidene groepen fietsers. Bij het vertrek van den stoet was de Com missaris der Koningin, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, tegenwoordig. Precies op den aangegeven tijd zette de lan ge, kleurrijke stoet zich in beweging. Ook on derweg werd zeer veel belangstelling van de zijde van het publiek ondervonden en meerma len werden uitingen van bewondering vernomen. Het weer was weliswaar niet buitengewoon gunstig zoo werd het bloemencorso in de om geving van het Vredespaleis en den Scheve- ningscheweg vrij overvloedig door het hemel water begoten doch bij aankomst op den Strandboulevard, eveneens op den aangegeven tüd, kwam het Oranje zonnetje toch nog ach ter de wolken te voorschijn, zoodat de prijsuit reiking onder gunstige weersomstandigheden kon geschieden. Hiertoe verzamelden zich het comité, de officials en de prijswinnaars op het terras van het Kurhaus. waar burgemeester De Monchy, eere-voorzitter van het comité, met een hartelijke toespraak de prijzen uitreikte. De Burgemeester deed hieraan voorafgaan een in treffende woorden samengevatte be schouwing over de schrille tegenstelling tus- schen den dag van heden, den 55en verjaardag van Koningin Wilhelmina hier te lande en de zen dag bij onze zuidelijke buren, waar een volk defileert langs de baar van zijn diepbe- tveurde overleden Vorstin. Spr. meende wel te mogen aannemen, dat minstens honderdduizend personen den prachti- gen stoet dezen middag hebben gadegeslagen; kunst en natuur hebben hier samengewerkt om inderdaad een schoon effect te verkrijgen. Het Haagsch Comité verdient een woord van hulde en dank voor de organisatie. Daarna ging de Burgemeester tot de eigenlij ke prijsuitreiking over. Zaterdagavond was het in Den Haag, vooral in de binnenstad zeer druk. Het weer was veel beter dan in de middaguren en talloozen waren dan ook naar het Plein, Voorhout en omgeving gekomen om de traditioneele verlichting der Departementen en Rijksgebouwen te bewonde ren. De drukte concentreerde zich echter hoofd zakelijk in den Dierentuin, waar een Oranje feestavond gegeven werd, georganiseerd door „De Princevlag". De tuin was op een feeërieke wijze verlicht. Duizenden ballonnetjes waren tusschen de boo- men geplaatst en op vele punten was een groot aantal lampjes tot een fraai lichtstuk vereenigd. Ook rond de vijvers was een schitterende ver lichting aangebracht. De belangstelling voor dit fraaie schouwspel was buitengewoon. Het Haagsche Harmonie-Orkest, onder leiding van den heer Henri Zeldenrust, concerteerde in de tent in den tuin. Alvorens dezen Oranje-avond te openen sprak de voorzitter van het Hoofdbestuur van „De Princevlag" enkele woorden, daarbij uiting ge vende aan de groote droefheid in verband met de droeve omstandigheden, waarin het Belgi sche Vorstenhuis en volk verkeeren. De jonge koningin Astrid had in korten tijd de harten van het Belgische volk veroverd, want zij was in den mooistén en edelsten zin een echtgenoo- te, een Moeder en een Koningin. Haar verlies dompelt België in diepen en oprechten rouw. Koningin Astrid was ook voor ons geen on bekende. Zij bezocht Nederland en Neder- landsch-Indië en overal waar zij kwam, won zij ieders sympathie. De Belgische koningskin deren waren tot voor kort in ons land, teneinde de Nederlandsche taal te leeren en versterkten daarbij door hun lieftalligheid onbewust de vriendschapsbanden tusschen het Belgische en het Nederlandsche volk. Wij Nederlanders, aldus spreker, leven dan ook in deze smartvolle dagen met het Belgische Koningshuis en volk mede. Onze diepe deernis gaat uit naar den jongen Ko ning Leopold, die op zoo tragische wijze zijn geliefde echtgenoote aan zijn zijde zag ster ven. Moge de Almachtige Hem en zijn jeug dige kinderen bijstaan en beschermen. De woorden van den heer Berlott werden door allen staande aangehoord. Daarna speelde de muziek de Brabangonne en vervolgens het Wilhelmus. Ook in Duitschland zijn dezer dagen leger oef eningen gehouden. veldgeschut Het inladen van Het regelings-Comité voor de plechtige bis schopswijding van Z. H. Exc. Mgr. dr. J. de Jong, heeft het volgende bekend gemaakt: Zooals reeds officieel is medegedeeld, zal de bisschopswijding van Z. H. Exc. Mgr. dr. J. de Jong plaats hebben in de Metropolltaankerk te Utrecht, Lange Nieuwstraat, op Donderdag 12 September a.s. De kerk zal alleen toegankelijk zijn voor hou ders van een toegangsbewijs. Voor zoover de zitplaatsen in de kerk niet voor genoodigden zijn gereserveerd, zullen de overblijvende toegangsbewijzen met die voor 2'00 staanplaatsen ter beschikking van de paro chianen der verschillende kerken in de stad Utrecht worden gesteld op de wijze als nader in de pers zal worden bekend gemaakt. Zonder toegangsbewijs wordt niemand in de kerk noch op het voorplein der kerk toege laten. De toegangsbewijzen voor de zitplaatsen geven een bepaalde aangegeven plaats aan. De plechtigheid zal te 10.30 uur aanvangen. De genoodigden en zij, die een bewijs voor een zitplaats hebben, worden ter bevordering eener goede regeling beleefd noch dringend verzocht te kwart over 10 uur op hun plaats in de kerk te zijn; de kerk wordt te 9.45 uur opengesteld. Degenen, die in het bezit zijn van een bewijs voor staanplaatsen, zullen slechts tusschen 10.15 en 10.25 uur en uitsluitend door den zij-ingang worden toegelaten. Er worden niet meer bewijzen voor staan plaatsen uitgegeven, dan er behoorlijk plaats in het achtergedeelte der kerk aanwezig is; men behoeft dus bij het binnenkomen niet te drin gen om een plaats machtig te worden. De toegangsbewijzen voor de zitplaatsen ge ven aan vak, rij en nummer van de gereser veerde plaats, terwijl bovendien op een platte grond der kerk op de keerzijde der kaart de plaats met een kruisje ongeveer is aangegeven, zcodat een leder zijn plaats gemakkelijk kan vinden. Voorts geven de toegangsbewijzen aan of men door hoofd- of zij-ingang moet binnenkomen. De plechtigheid zal ongeveer drie uren duren, zoodat deze ca. 13.30 uur zal zijn geëindigd. Het nemen van foto's in de kerk is ten streng ste verboden; een overtreder dezer bepaling stelt zich bloot aan verwijdering uit de kerk. Aan bezoekers met foto-toestel zal de toegang tot de kerk worden geweigerd. Een wel zeer onfortuinlijken autotocht, schrijft de N. R. Ct., maakte dezer dagen de heer B. uit Bodegraven. Met zijn beide kinderen begaf hij zich per auto naar Rotterdam, doch dicht bij de Maas stad werd hij aangereden door een anderen automobilist, met het gevolg, dat zijn wagen totaal vernield werd. De inzittenden kwamen er gelukkig zonder letsel af, maar daar de auto niet meer te repareeren bleek, werd het overschot in Rotterdam voor afbraak verkocht. De Algemeene'Vereeniging voor Bloembollen cultuur houdt op 23 September een algemeene vergadering, waar o.a. de volgende vragen be treffende de saneeringsmaatregelen aan de orde zullen worden gesteld: 1. Acht de algemeene vergadering opheffing van alle saneeringsmaatregelen na den verkoop van den oogst-1935 wenschelijk? 2. Zoo niet, is de algemeene vergadering van oordeel, dat maatregelen ter voorkoming van overmatige uitbreiding der teelt gehandhaafd moeten worden, maar geen inlevering van sur plus tegen vergoeding meer moet plaats hebben en geen binnen-en buitenlandsche minimum- of garantieprijzen meer moeten worden vast gesteld? 3. Zoo niet, is de algemeene vergadering dan van meening, dat de saneeringsmaatregelen ook voor het plant jaar 1935/'36 in vollen omvang moeten gehandhaafd blijven? Het hoofdbestuur is van oordeel, dat de eer ste en de derde vraag ontkennend behooren te worden beantwoord, de tweede vraag echter bevestigend. Welke bezwaren ook aan elke be lemmering van teelt en handel verbonden mo gen zijn, een controle od den omvang der cul tuur kan naar de meening van de meerderheid van het hoofdbestuur nog niet worden gemist. Liet men de teelt geheel vrij dan zou ongetwij feld een hoogst ongewenschte uitbreiding te vreezen zijn, omdat dan de bloembollenteelt de eenige bodemcultuur zou zijn, die niet aan be perkende Overheidsmaatregelen gebonden was en waarop zich derhalve buitenstaanders, niet- bloembollenkweekers zouden werpen.' Bij de toe passing van dit toezicht op de teelt ter voor koming van overmatige uitbreiding, ware het gewenscht, dat dit in eigen beheer door het vak kon worden uitgevoerd met sancties van Regeeringswege inplaats van yoortzetting der teeltcontróle .van Den Haag uit. Behoudens dit toezicht op den omvang van de teelt, zou het hoofdbestuur alle overige maatregelen na afloop van het plantjaar 1934/ '35 wenschen te zien vervallen. Het hoofdbestuur acht het oogenblik geko men om zoowel den binnenlandschen als den buitenlandschen handel niet meer te binden aan minimum- of garantieprijzen. De mini mumprijzen hebben, ondanks de moeilijkheden verbonden aan hare handhaving, de prfjsstabi- lisatie op een hooger niveau bevorderd dan zonder die prijzen mogelijk zou zijn geweest, maar nu de voortdurende teeltbeperking den voorraad leverbaar meer in overeenstemming heeft gebracht met de afzetmogelijkheid, acht het hoofdbestuur de handhaving der minimum prijzen niet meer gewenscht, wegens de ern stige bezwaren, die daaraan verbonden zijn. Deze bezwaren zijn de ontduikingen op groote schaal, die niet te achterhalen zijn en een hoogst bedenkelijke verzwakking van de han delsmoraliteit beteekenen en de toenemende verplaatsing van de teelt naar het buitenland, die weliswaar reeds vóór de saneeringsmaat regelen begonnen is, maar door die maatrege len sterk bevorderd wordt. Ook het opkoopen van een eventueel surplus moet naar de meening van het hoofdbestuur niet worden voortgezet. Vooral hierdoor zijn de aan de huidige saneeringsmaatregelen verbon den zeer hooge kosten ontstaan, kosten, die geheel en al door het vak zelf moeten worden opgebracht. Deze kosten worden nog verhoogd, doordat de uitvoering van en de controle op de maatregelen tot stabilisatie van de prijzen ook in de bedrijven zelf hooge administratie kosten meebrengen door de vele noodzakelijke controle-maatregelen. Een ernstig bezwaar van het nu bestaande stelsel van minimumprijzen en den daaruit voortvloelenden opkoop achte het hoofdbestuur ook te zijn dat variëteiten, waarvan de beteel- de oppervlakte in verhouding tot den afzet veel te groot is, of die door andere variëteiten met betere eigenschappen verdrongen zjjn, en die dus niet meer of in veel geringere mate be hoorden te worden geteeld, toch in dezelfde, zelfs in steeds toenemende, mate worden voort- gekweekt, omdat het leverbaar van deze varië teiten, waarvan een teveel is, tegen een vast percentage van den minimumprijs wordt opge kocht. Het stelsel werkt daardoor te vesi 'als een premie op de teelt van overbodig gebleken soorten, die niet of slechts in veel geringer mate moesten worden voortgeteeld, waardoor kraamverbetering wordt tegengegaan, wat voor de toekomst van het bloembollenvak ernstige nadeelen medebrengt. Bij een loslaten van dit stelsel zullen deze soorten echter vanzelf ver dwijnen in verhèuding van vraag en aanbod. Het spreekt van zelf. indien de saneerings maatregelen slechts met betrekking tot de teelt- beperking zouden worden voortgezet, toch aan de financieele verplichtingen van de vorige saneeringsjaren ten volle moet worden voldaan. Maar deze verplichtingen zijn zóó zwaar en zelfs in haar vollen omvang nog niet geheel bekend, dat ook hierin naar de meening van het hoofdbestuur een krachtig argument ligt voor het staken van een zóó kostbare regeling, waarvan het hoe langer hoe meer twijfelach tig wordt, of de uitkomst deze aanzienlijke fi nancieele offers waard is. Een Rotterdamsche autoverhuurder bracht den heer B. met zijn beide kinderen naar huis, doch voor het erf van den heer B. te Bode graven kwam de wagen in botsing met een passeerenden auto, waardoor de Rotterdamsche wagen van den weg gleed en in een sloot te recht kwam. De heer B. had dien dag genoeg van auto rijden.... De recherche van het politiebureau aan den Adelaarsweg te Amsterdam, aan de overzijde van het U, is erin geslaagd, deze week een tweetal beruchte inbrekers, zekere W. en L., beiden te Amsterdam woonachtig, aan te hou den. zy worden ervan verdacht, in den nacht van 23 op 24 Augustus een brandkast in de kieefstoffenfabriek aan de Meeuwenlaan hoek Spijkerkade, geforceerd en opengebroken te hebben. Hoewel de buit zeer gering was, bewees de wijze, waarop de inbraak was gepleegd, dat men hier te doen had met z.g. „zware jongens". Een uitgebreid onderzoek is gevolgd, o.a. van den dactyloscopischen dienst, waardoor spoedig bekend was met wie men te doen had. Reeds in hec begin van deze week werd W. gearresteerd en naar het bureau in Amsterdam-Noord over gebracht. De verdachte is voor den officier van justitie geleid en blijft tot diens" beschikking. Met L. heeft men meer moeite gehad. Vrijdag j.l. liep ook deze evenwel in de val; hij werd in de Westerstraat aangehouden. Kort daarna is hij naar het bureau Adelaars- weg overgebracht, waar hij tot Maandag inge sloten blijft om dan voorgeleid te worden. Bij het afgenomen verhoor door den inspec teur van den justitieelen dienst van het bureau Adelaarsweg ontkende hij pertinent de Inbraak te hebben gepleegd. Ook W. blijft nog ontken nen. De politie is echter overtuigd van de schuld van beide verdachten. Him arrestatie is voor haar een mooi succes. Onlangs kreeg het motorschip Salida, dat de verbinding onderhoudt tusschen Padang en de Batoe-eilanden een ongeval, dat aan vier menschen het leven kostte. De Deli Crt. meldt daarover: Den 14den Augustus om 1 uur vertrokken van Poeloe Tello met een lading copra en rijst, kwam het vaartuig om 8 uur v.m. voor Laboean Bidoek. Wegens zeegang durfde de stuurman Hoesin de vrij smalle en moeilijk binnen te varen baai niet in te varen, weshalve besloten werd naar Poeloe Tello terug te stoomen. Deze manoeuvre is echter voor het vaartuig noodlottig geweest. Bij het draaien over stuur- aan boord geholpen. Van de zes passagiers heb- liggen en een groote breker sloeg den boven bouw met passagiers en bemanning overboord. De eenigen, die vrij zwaaiden, waren de moto- rist en zijn helper, die in de motorkame.r waren. Zwemmende heeft de bemanning het schip weten te bereiken en werd door den motorist aan bord geholpen. Van de zes passagiers heb ben er twee zwemmende den wal weten te be reiken; 4 anderen, waaronder de mede-eigenaar Lie, een vrouw, een kind en een inlander van P. Tello, werden vermist. Vermoedelijk zijn dezen bewusteloos geslagen en verdronken. De motor, die door de overkomende zee af sloeg, werd weder aangezet en men is teruggc- stoomd naar Poeloe Tello, waar van het onge val aangifte werd gedaan bij den gezaghebber B.B., tevens fungeerend havenmeester. Op ver zoek van den gezaghebber werd door den ge zagvoerder en den eersten werktuigkundige van het te Poeloe Tello zijnde gouvernementsstoom schip een onderzoek naar dit ongeval ingesteld. De zee, die van stuurboord insloeg, heeft allen bovenbouw, tenten, reeling en luiken vernield en medegenomen. Zelfs de stormlantaarn aan den voormast is niet gespaard gebleven. De schoor steen stond onder een hoek van 45 graden naar bakboord en de stoomfluitleiding horizontaal. Tegen half elf Zaterdagmorgen ontdekte een der leden van het personeel der N.V. Plateel bakkerij „Schoonhoven", gelegen op den voor- maligen vestingwal aan de Oostzijde der ge meente Schoonhoven, brand op de bovenver dieping van een der fabrieksgebouwen. In dit gedeelte der fabriek is de spuiterfj ondergebracht, waar de producten worden be schilderd en afgewerkt, zoodat een groote hoe veelheid verfwaren het vuur in een oogwenk tot een feilen brand deed aanwakkeren. Er was dan ook geen sprake van blusschen met eigen materiaal en zelfs bleek, dat men uit het gebouw niets anders kon bergen dan een aantal kisten, pakken houtwol en ander verzen dingsmateriaal, dat beneden was opgeslagen. De brandweer van Schoonhoven bestreed het vuur aanvankelijk met twee stralen op de water leiding. De motorspuit was niet spoedig in actie, mede doordat het water van grooten afstand moest worden aangevoerd. Inmiddels was ook de auto-motorspuit van het nabij gelegen Willige Langerak gearriveerd, waar burgemeester Oldenhof den brand haa opgemerkt. Men kon toen het vuur flink aan tasten, doch de geheele bovenverdieping van het gebouw stond reeds in lichterlaaie. Zij is dan ook geheel uitgebrand. De brandweer, die werkte onder leiding van burgemeester Nieuwenhuisen van Schoonhoven, wist de benedenverdieping van het gebouw te behouden, zoodat de gipsmodellen der bakkerij, die voor het bedrijf van zeer groote waarde zijn en die in een brandvrijen kelder waren op geborgen, geen schade kregen. De andere ge bouwen der fabriek liepen, dank zij de gunstige windrichting, niet veel gevaar. De schade is nog moeilijk vast te stellen. Het gebouw zelf heeft vrij veel geleden en behalve de verven en lakken is ook een vrij groote partij afgewerkte artikelen verloren gegaan. De fabriek was niet tegen bedrijfsschade ver zekerd, doch wel tegen brandschade. De Jaarbeurskrant is weer verschenen onder het motto „Op naar de Jaarbeurs!" Dinsdag gaan de jaarbeurshekken weer open en als een heraut kondigt de krant weer aan, welke bij zondere inzendingen en groepen er zijn. Onder den titel „Staat sterk in den storm'' schreef de Raad van Beheer der Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs het hoofdartikel. Wij nemen het hier over: „Het stormt rondom het zakenleven van Ne derland. Voor vele zakenlieden is het thans een harde strijd om zich staande te kunnen hou den. De moeilijkheden stapelen zich op, de be wegingsvrijheid vermindert. De mogelijkheden om met winst te kunnen werken, worden schaar- scher; de onzekerheid, wat de toekomst bren gen zal, is groot. De Nederlandsche Jaarbeurs staat sterk in den storm. Zij is, in de bijna twintig jaren van haar bestaan, geworden tot een bolwerk van den middenstand. In den strijd om het bestaan, van eiken zakenman persoonlijk brengt de Ne derlandsche Jaarbeurs steun. Zij schraagt de koopmanschap van den middenstander, door hem den inkoop te vergemakkelijken, de beste keuze te waarborgen, nieuwe relaties te ver schaffen, nieuwe vindingen onder zijn aandacht te brengen. Zij is, als centrum van zakenleven, wat het haardvuur is voor de huiskamer: er gaat een weldadige warmte van uit, er gaat gloed van uit, die opwekt, zij verspreidt licht in de duisternis. De Jaarbeurs brengt, tweemaal per jaar, industrie en handel tezamen en be vordert de samenwerking van producent en wederverkooper, opdat het bedrijfsleven zich snel en doelmatig kan aanpassen aan de wis selende tijdsomstandigheden. Het Nederlandsche Jaarbeursinstituut geeft het voorbeeld tot stand houden. Zij is het le vend symbool van de volharding, waarmede het Nederlandsche zakenleven zijn taak in crisis tijd volbrengt. Zij kenmerkt den wil om te strij den, zoo lang als het moet en zoo fel als het moet, voor de handhaving van ons bestaan. Zakenmenschen van Nederland! Stelt u op de bres ter verdediging van de be langen van uw zaak, van uw gezin. Gij dient er tevens mede het Vaderland. Het Nederlandsche bedrijfsleven wil niet on dergaan. Het heeft een verleden, waaruit het kracht put voor het heden en moed voor de toekomst. Uw bezoek aan de Nederlandsche Jaarbeurs moet de uiting zijn van uw wil tot zelfstandig heid, uw wil tot standhouden, uw wil tot voort bestaan. Uw eigen belang dwingt er u toe. Het algemeen belang eischt het. Weest sterk in den storm. Het Nederlandsche Jaarbeursinstituut staat naast u en achter u." Op 4 Sept. a.s. hoopt de Weleerwaarde Pater B. Bijvoet S.J., in het Retraitehuis te Spau- beek, den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaar tot priester werd gewijd. Van 11 tot 12 uur vóórmiddag is er ge legenheid den jubilaris zijn gelukwenschen aan te bieden. Het m.s. „Arbro". groot bruto 199 ton, nieuw gebouwd bij J. Pattje te Waterhuizen, voor rekening van kapitein S. Salomons te Gronin gen, heeft een goed geslaagden proeftocht ge houden. Het schip is voorzien van een Bolnes- Dieselmotor, met een capaciteit van 150 P.K. Naar de commissie tot oprichting van een gedenksteen op het graf van den overleden wielrenner Joop de Wolff mededeelt, zal de onthulling hiervan geschieden op Zaterdag middag 7 September, des nam. te vier uur op de Begraafplaats „Vredenhof", aa nden Haar lemmerweg te Amsterdam. Het dubbelmannenkwartet „Kunstmin", dir. B. Brouwer, zal deze steenzetting op plechtige wijze opluisteren. Vrijdag werd op het Eusebiusplein te Arnhem een auto ontvreemd. De eige naar heeft hiervan aangifte gedaan bij de politie, die een onderzoek instelde. Reeds spoedig kwam uit Duiven bericht, dat aldaar een aanrijding was gebeurd tusschen een auto en een wielrijdster. Deze auto bleek dezelfde te zijn als die te Arnhem ontvreemd was. De inzittenden, een viertal Jongelui werd aangehouden en naar Arnhem overgebracht. Zij verklaarden, dat toen zij den auto op het Eusebiusplein hadden zien staan, zij ingestapt waren om een gratis rondrit te maken. Bij de politie te Bloemendaal heeft een be woner van de Oranje Nassaulaan aangifte ge daan, dat uit de vestibule een portemonnaie, die daar op een tafeltje lag, gestolen zou zijn. In de portemonnaie zat een briefje van tien gulden, eenig klein geld, een abonnement van Stoop's bad en een vfjfrittenkaart der Amster- damsche tram. De politie stelt een onderzoek in.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5