I DE DUIVEL IN DEN MAN Energie uit stroomend water EEN R 0ESTERSEIZ0EN GEOPEND J. BALM ZN. „THE UNIVERSE" THE UNIVERSE" MARKTEN IN DE MAAND Electriciteit voor 2.5 ct. per kwu MAANDAG 2 SEPTEMBER 1935 Pluimvee- en Konijnenfokkersver. „Nut en Sport" HONKBAL QuickV.V.G.A. 231 UIT DEN OMTREK Edo wint van Ajax Haarlem II kampioen Honkbal in Beverwijk WIELRENNEN H.R.C. Excelsior H.R.C. „De Jonge Kampioen" HAARLEMMERLIEDE C.A. HEEMSTEDE Bijslagen op loonen in de bloem» bollenbedrijven H1LLEGOM VELSEN De Barretts van Whimpolestreet IJMUIDEN ZANDVOORT ZAANDAM RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN beteekent Zeeuwsche Imperialen BLOEMENDAAL - TELEF. 23280 (3 LIJNEN) The leading Catholic Newspaper of Great Britain. Has a weekly nett circu lation of 110.413 copies. G. K. Chesterton, Hilaire Belloc asyf many distinguished Catholic writers contribute regularly to its columns. Published every Friday: SUBSCRIPTION: 12/6d per year (52 issues) inclusive of postage. Write for specimen copy to: 184, STRAND - LONDON W.C. 2 Voor de pluimvee- en konijnenfokkersver. *oor Haarlem en Omstreken „Nut en Sport" heeft de in de Sportfokkerij bekende keurmees ter de heer H. ter Kulver een tafelkeuring v°°r jonge hoenders gehouden. Van de 73 aanwezige exemplaren, van diver- Ke pluimage zal er in het a.s. tentoonstellings seizoen menige eerste prijs voor de Haarlem- sche fokkers zijn, gezien de prima kwaliteit der dieren. De eerste krachtmeting zal gehouden borden op de internationale wereldtentoon stelling te Brussel in Oct. a.s. waar de leden Vah „Nut en Sport" sterk vertegenwoordigd Zljn. De volgende heeren behaalde een eersten Prijs voor de mooiste collectie: Zware rassen: J- v. Gend; Leghornrassen: P. de Droog; An anas: A. J. v. d. Ploeg en voor de Krielhoen- d«rs: A. G. v. Servellen. De met zooveel spanning tegemoet geziene Wedstrijd QuickVVGA, die Quick het kam pioenschap kon brengen, maar ook o.a. HHC Cen nieuwe kans kon geven, is een saaie een- Zl.tdige vertooning geworden, al heeft hij dan e beslissing in de eerste klasse gebracht. De uitslag in innings is: V.V.G.A.: 0—0—0—0—0—0—0—1 0 1. Quick: 3—1—0—4—3—4—5—3 23. 1. J. Smit, tijd. 55 m. 14 sec. Winnaar dag prijs met extra prijs, geschonken door den heer T. Kerkman, 2. Duyns, tijd 55 m. 56 sec. 3. Smits, tijd 56 m. 59 sec. 4. H. v. Es, tijd 57 m. 48 sec, 5. Duindam, 1 uur 45 sec. 6. Hoogland 1 uur 1 m. 50 sec. 7. Waterreus, 1 uur 2 m. 25 sec. 8. F. Jansen, 1 uur 2 m. 30 sec. Bakker, winnaar van den D.J.K.-beker. Maandag buitengewone vergadering. Dinsdag laatste avondwedstrijd op de Half- wegsche Wielerbaan. Zaterdagmiddag speelden EDO en Ajax in fVnsterdam een wedstrijd met als inzet: de •"zetting der onderste plaats. Vooral in het be- ®ln was de strijd spannend en ondanks dat de Wedstrijd wel eens wegens regen moest worden Oder broken en veld en bal dus telkens nat Waren, werd aan beide zijden goed spel te zien Segeven. Voor EDO stond SchijVenaar op de werp- Plaat. Vrat slaan der EDO'ers betreft, wonnen zij qct van de Ajacieden. We telden tien honksla- öen' waaronder een driehonkslag van K. Zand- rL 060 drle" en een tweehonkslag van Kelder. De slag van Zandstra kwam net op het mo teent dat er drie honken bezet waren. Toen orgde Born nog dat Zandstra binnen kwam en ad EDO dus een inning van vier runs. Dat ihx niet zonder fouten speelde, ondervond •-hagen. Die gaf een klein slagje in de rich- van den korten stop. Deze wierp echter ,0r naast het eerste honk heen en toen werd d® bal zoo raar heen en weer gegooid dat Ver ben kans zag thuis te komen. Na zes innings werd werper Blomvliet ver engen door Koenen. EDO gaf niet veel om die ®randering. Er kwamen weer drie spelers bin- en en als Kelder niet vlak langs het eerste °nk geslagen had, waren het nog meer runs *>eweest, want op dat oogenblik waren weer drie °nken bezet. Na de derde beurt is de overwin- 'ng van EDO dan ook niet meer in gevaar ge lest. De einduitslag was 16—9 en EDO heeft erdiend gewonnen. Het gevolg ervan is dat jviaje nu de onderste plaats bezet en een de gradatiewedstrijd moet spelen tegen Duvianen I velsen). De uitslag in innings is: EDO: 3—1—1—4—1—3—3—0 16. De beide kampioenen Haarlem II en Du- 'shen I (Velsen) ontmoetten elkaar Zondag j -n neutraal terrein om uit te maken wie zich 'npioen der geheele linie tweede klasse mocht doemen. Zooals we verwachtten is Haarlem II de fi'kste gebleken. De uitslag 17—2 zegt, dat qtedelijk genoeg. Hadden de Duvianen gewonnen dan hadden tl automatisch de plaats van Ajax in de eerste asse ingenomen. Nu moeten zij met Ajax om qle plaats spelen. De uitslag in innings is: Duvianen I: 00—000011o 2. Haarlem II: 16050—212 17. Overige uitslagen DEV II: 0—0—0—2—0—2—5—0 9. II: 830112214 30. Hch II kampioen van Haarlemsche 3e KI. C. IVO: 4-0-1-0-1-1-0-1 8. H.C.H. I: 12—2—2—2—7—3—13 41. Schoten I: 2—1—12—1—2—2—0—1 21. HCH III: 0—4—2—0—0—7—5—2 20. koi^Rarlern EDO IV. Haarlem IV niet opge- .De honkbaldemonstratie, die Zaterdag op het _l'rein der Kennemers te Beverwijk zou worden TTven is wegens slecht weer niet doorgegaan. J zal nu Woensdagmiddag plaats hebben. ^ovengenoemde vfereeniging hield haar eersten dstrijd als nieuwe vereeniging. Aan de op- °tist merkte men dat de animo groot was voor e nieuwe vereeniging. Er werd een wedstrijd gereden over 40 K.M. re volgende renners verschenen aan den start: rpheffer, Drogtrop, Van Haarlem, Korthals, •N., Borthaus, Cris Weijers, Van Kuijl, Matze, 0 Weijers. Kleef, Hertog. Er werd flink gede marreerd door de renners Van Haarlem, Drog- j,r°P, Korthals, Scheffer, Matze. Vooral het Men van Hertog viel op. Deze reed een pracht ^'cdstrijd. De renners zaten tot aan de streep Moudens enkelen die door pech waren uit vallen nog bijeen. De eindspurt moest be rate het werd een nek aan nek-race. Het was porthals die als No. 1 de streep over ging ge jogd met klein verschil door Drogtrop en Van ftearlem. Uitslag 1. Korthals, 2. Drogtrop, 3. an Haarlem, 4. Scheffer, 5. Hertog. De Junio- reden 20 K.M.; hier was het Borreman die J®1 grooten voorsprong no. 1 werd. 2. Cris chaaf, 3. G. Smit. Hedenavond (Maandag) benvergadering gebouw Olympia, precies 8 Mr. bovengenoemde vereeniging hield Zondag qaar vijfden en tevens laatsten recordrit. De uitslagen luiden als volgt A en B klassers 60 K.M. .1. Ted. Handgraaf, tijd 1 uur 53 m. 1 sec. ilaSPrijs met extra prijs geschonken door T. "°rkman. 2.J. Roorda tijd 1 uur 53 m. en 23 tec. Winnaar van den Kikkert-beker. Overige en B klassers uitgevallen. Q klassers 40 K.M. Rovers, tijd 1 uur 8 m. 9 sec. Winnaar van Jte D.J.K.-beker en extra prijs van den heer Kerkman. a- Koelemii, tijd 1 uur 10 m. 24 sec. 2. philippo, tijd 1 uur 13 m. 41 sec. Winnaar Mgprfjs. 4- G. Jansen, tijd 1 uur 15 m. 6 sec. 3 Vergers, tijd 1 uur 15 m. 28 sec. 5- Kornelissen. 1 uur 19 m. 2 sec. Overige tenners uitgevallen. Juniores 30 K.M.: DE WETHOUDERSZETELS De voortgezette besprekingen tusschen de R.K raadsfractie en de andere fracties met het doel, twee candidaat-wethouders aan te wijzen voor de wethoudersverkiezing in de raadsvergade ring van Dinsdagavond half acht, hebben geen resultaat opgeleverd. Dat men het in de katholieke fractie niet eens kan worden, is een publiek geheim. Deze fractie telt twee gegadigden. Aangezien de meerderheid der katholieke fractie zonder voorbehoud heeft verklaard, niet mede te werken aan de ev. benoeming van twee katholieke wethouders, (thans 1 R.K. en 1 Ge meentebelang) en elk concreet voorstel van de niet-katholieke groepen uitbleef, moesten de be sprekingen vastloopen. Onder deze omstandig heden blijft niets anders over dan rustig de ko mende gebeurtenissen af te wachten. B. en W. schrijven aan den raad o.a.: De Minister van Sociale Zaken heeft een re geling getroffen volgens welke een bijslag op de loonen van arbeiders in de bloembollenbedrijven kan worden gegeven, welke bijslag 50 pet. be draagt van het loonbedrag dat in een bloembol- lenbedrijf boven een bepaald minimumbedrag is uitbetaald. Deze bijslag komit ten laste van de gemeente en het werkloosheidssubsidiefonds, elk voor de helft. Tot deze regeling kunnen echter alleen toe treden de gemeenten in deze streek, die de van regeeringswege gegeven regels omtrent steun- verleening en werkverschaffing hebben aan vaard. Voor onze gemeente kan derhalve be doelde regeling niet van toepassing worden ver klaard. De commissie van toezicht, op het agentschap der Arbeidsbemiddeling en B. en W. zijn, nu de rijksbijslagregeling zonder meer niet kan worden aanvaard, van oordeel, dat het aanbeveling ver dient, geheel voor eigen rekening, een bijslagre- geling, als in de aangrenzende gemeenten geldt, in het leven te roepen. B. en W. stellen nu voor 't noodige crediet te verleenen voor uitvoering van deze regeling, iwelke van kracht is te rekenen vanaf 26 Augus tus tot uiterlijk 31 December 1935. De bijslag van de gemeente Heemstede wordt •gegeven in het loonbedrag dat in een bloembol- lenbedrijf is uitbetaald boven een bepaald mini mumbedrag. Dit minimiumloonbedrag is be paald: voor de periode van 26 tot en met 31 Augustus 1935 op f 21; voor de periode van 1 September tot en met 30 November 1935 op f 18 en voor de periode van 1 tot en met 28 Decem ber 1935 op f 12; alles per week en per hectare met bloembollen beplant. Als loon, wordt aan gehouden het ter plaatse algemeen geldende loon. (Loon betaald voor administratief werk mag niet berekend worden). Voor arbeid, dien de bedrijfsleider in eigen be drijf verricht, wordt door B. en W. een loonbe drag vastgesteld naar evenredigheid van den ar beid, welken hij in zijn bedrijf verricht. Ditzelf de geldt voor de overige gezinsleden en in wonend mannelijk en (of) vrouwelijk personeel. De bijslag van de gemeente Heemstede be draagt 50 pet. van het meerdere loon, dat we kelijks voor werkzaamheden in het bedrijf is uitgekeerd boven het minimiumloonbedrag. Het loon voor alle werkzaamheden in het bedrijf kan in de berekening van het uit te keeren loon worden opgenomen. Uitgezonderd is echter het loon, uitgekeerd voor administratief werk en aan dienstboden en (of) vrouwen die huiselijke werkzaamheden verrichten en loon b.v. uitbe taald aan smeden, bouwvakarbeiders enz. B. en W. stellen vast, of het loon van den arbeider in de loonbijslagregeling mag worden opgenomen. Indien voor een bepaald bedrijf de bijslag regeling van kracht is verklaard, rmoet de be drijfsleider wekelijks aan het gemeentebestuur een nominatieven loonstaat inzenden, welken de betrokken arbeiders voor ontvangst dienen te hebben geteekend. De desbetreffende formu lieren worden door het gemeentebestuur koste loos ter beschikking gesteld. B. en W. stellen voorts voor een commissie in het leven te roepen, bestaande uit één ver tegenwoordiger van het gemeentebestuur, één van de werkgevers- en één van de werknemers organisaties in deze gemeente, teneinde hen bij te staan en van advies te dienen over de uitvoering van deze regeling. Gemeenteraad De agenda van de vergade ring van den raad dezer gemeente op Dinsdag 3 September des avonds om 8 uur vermeldt o.a. benoeming wethouders. Burgerlijke Stand Geboren: P. C. Zethof Zuiderduin d; E. A. KoppersGroot z; H. M. A. KroonStraathof d; M. P. Heemskerk Haaster z; E. van de ReepWegman z; J. KopsTurk d. Getrouwd: L. A. Pieters en M. Sprengers; P. Weijers en G. M. Th. van der Ploeg; A. J. van Schravendijk en W. de Mooy. Arm gebroken Spelenderwijze kwam het tien-jarig zoontje van den heer W. Warmer dam aan de Wilhelminalaan te vallen en brak een arm. Na een voorloopige behandeling werd de jongen naar een der ziekenhuizen vervoerd. Ingebroken In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is ingebroken bij den heer N. C. Veldhuis, bloemist aan de Mariastraat. De In brekers hebben uit een keukenraam een ruit gesneden en zijn toen door wegschuiven van een grendel binnengekomen. Het slot van de keukendeur hebben ze be schadigd. Te half twee hoorde de heer v. een deur dichtslaan; toen hij zich beneden bevond waren de dieven vertrokken. Op het politie bureau kreeg V. geen gehoor, zoodat de politie niet terstond aanwezig kon zijn. Het bleek, dat de inbrekers alles overhoop hadden gehaald, doch tevens dat het uitsluitend om geld te doen was. Gelukkig was er weinig geld in huis. zoodat de onverlaten zich met een bedrag van rond f 12 hebben moeten tevreden stellen. Vingerafdrukken waren niet te nemen. De po litie stelt een onderzoek in. Loonbijslag B. en W. maken bekend, dat de landbouwers (bedrijfsleiders) die in aanmer king wenschen te komen voor bijslag in het loonbedrag, dat in het tijdvak 15 September tot en met 31 December 1935 in het bedrijf is uit betaald boven een bepaald minimum-bedrag, daartoe een aanyraag hebben in te dienen bij hun College vóór 9 September. Nadere inlichtingen kunnen worden bekomen ter secretarie le afdeeling. De familie Barrett uit de film „The Barretts of Whimpolestreet." Op de rustbank Elisabeth Barreth (Norma Shearer), rechts de oude Barrett Charles Laughton) De eigenlijke hoofdfiguur van deze film is de oude weduwnaar Barrett, vader van vijf zonen en drie dochters, als een dae mon rondwarend tusschen zijn kinderen in het oude en sombere huis aan de Whimpolestreet in het Londen van 1845. De regisseur Sidney Franklin, die deze film op zijn naam heeft, heeft de zaken eenigszins omgekeerd en maakte de zieke dochter Eliza beth met haar verloofde tot het middenpunt van het verhaal, zoodat een sentimenteele en sombere filmnovèlle ontstond, waar men een geladen en daemonisch drama had verwacht. De oude Barrett is een godvruchtig man, star en gevoelig tegelijk, bovenmenschelijk streng voor zijn kinderen, het meest wellicht voor de zieke Elizabeth, die hij boven alle anderen lief heeft. Hij heeft bizarre meeningen over het huwelijk en wil voorkomen, dat zijn kinderen zich in dit ongeluksinstituut wagen, zoodat een der dochters, die in het geheim verloofd is, in storm en sneeuwjachten haar beminde moet ontmoeten in de ondeelbare oogenblikken, die na uren wachten zijn loon zijn. De zieke dochter is een dichteres (de histo rische Elizabeth BarrettBrowning), die den dichter Robert Browning (eveneens den histo- rischen Browning) uit zijn verzen en brieven eerst en later ook persoonlijk leert kennen. Ook tegen dit huwelijk verzet zich de vader, die geen middel ontziet om zich te laten gehoorzamen. In een schrijnend onderhoud met Elizabeth biecht hü zijn geheim op: Elizabeth is de eenige van zijn kinderen, die uit liefde geboren wer den, alle andere waren de gevolgen van .plicht". Hij haat het huwelijk, weigert zijn dochters aan mannen af te staan. Van af dit oogenblik voelt Elizabeth, die zich de ellende van haar moeder voor den geest roept, haar vader en zij vlucht van hem weg om Browning in het geheim te huwen. De oude Barrett heeft zijn eenig geliefde dochter verloren, maar nog wint zijn trots van gezaghebbenden vader het van zijn liefde en zijn smart, als hij om ziin dochter te treffen haar hond wil dooden. Als een schaduw ligt deze verschrikkelijke man over het leven van zijn kinderen. Hij is een wreedaard in zijn vroomheid, een eigen wijze tyran in zijn vaderliefde en een egoïst van ongehoorde afmetingen, een figuur, waar voor Charles Laughton de uitgelezen acteur is. Hij speelde dezen daemon met Ingehouden kracht, doch bleef behalve een tooneelfiguur, bovendien onaannemelijk, hetgeen we wijten moeten aan de gebrekkige inzichten van den regisseur Franklin en van het scenario. De oude Barrett zou een dankbare figuur zijn geweest in de handen van den tooneelschrijver Strind- berg of van den filmer Manoulian (op zijn best), die de donkere machten in dezen tyran in hun felle dialogen of suggestieve filmbeelden zouden weten te vangen. Door hem echter te presenteeren als een onmogelijke accumulator van allerlei tegenstrijdige gevoelens en eigen schappen, maakt men van hem een onuit staanbare en onbestaanbare zonderling. Blijk baar is Barrett bedoeld als ean tragisch man, die zijn leven lang in vroomheid en rechtscha penheid aan zijn eigen ongeluk en dat van zijn familie met succes heeft gewerkt, doch deze opvatting wordt ons hortend en stootend bijge bracht, voornamelijk in de teksten en nergens staat Barrett vóór ons als een werkelijke dra ger van allerlei tegenstrijdige gevoelens, die hem tot een tragisch mensch maken, in eigen oogen strevend naar rechtschapenheid tot in het krankzinnige toe. walglijk en griezelig voor zijn omgeving, slingerend tusschen liefde, haat, vroomheid. Ware deze figuur als thema uitgewerkt tot het uiterste met een niets ontziende conse quentie, de film ware (zij het ook in andere handen dan die van Franklin) wellicht een openbaring geworden. Men had dan de idylle tusschen Elizabeth en haar dichter tot een kleine neven-lntrigue moeten reduceeren en dit zou misschien ernstig mishaagd hebben aan een Engelsch sprekend publiek, dat Elizabeth en Robert kent als het ideale huwelijkspaar, volmaakt gelukkig en als een levende verloo chening der sombere inzichten van een onver- murwbaren vader. Wel, waarom heeft men dan geen twee films gemaakt: een over den tragischen Barrett en een over het idyllische dichterpaar, verzen ma kend onder de oleanders en cypressen van Flo rence, waar Elizabeth haar poëtischen dood is gestorven. Deze „blossom time" zou het Engel- sche volk verrukt hebben. Maar het is niet ge beurd. De film „De Barretts van Whimpolestreet" dient inmiddels voor volwassenen te worden voorbehouden. Dbg. Nationale avond In het lokaal der Joseph- gezellen aan de Kerkstraat werd de tweede Nationale avond" gehouden, waarbij aanwezig waren de leden met hun ouders en vele genoo- digden. De vice-praeses, kapelaan C. Meereboer, heette allen welkom, in het bijzonder den praeses, pas toor J. C. de Moei, den districts-praeses, kape laan J. v. d. Hoeven uit Haarlem, en pater Vincents. Nadat z.eerw. duidelijk uiteengezet had doel en streven der gezellenvereeniging, werd door den heer Lagerberg het oude „Wil helmus" en door alle aanwezigen het „Wien Neêrlands bloed" gezongen. Daarna kreeg de spreker, kapelaan van Bem- melen uit Delft, het woord, die in breede trek ken 'duidelijk uiteenzette inhoud en betee- kenis van het woord „Nationalisme". De spre ker vond een aandachtig gehoor en hem viel een daverend applaus ten deel. In de pauze werden eenige Gezellen-liederen gezongen. De tconeelclub der Gezellen voerde dan op een tooneelstuk getiteld: „De Lüitenant van Smal- lendorp". De aanwezigen genoten uitermate. Aan het slot van den avond werd het Vlagge- lied gezongen, waarna de senior, de heer H. Visser, een dankwoord sprak. O.-H.'s MANNENKOOR ORGANISEERT EEN AVOND TEN BATE DER GEMEENTE Op Zaterdag 38 October zal in het Gebouw „Monopole" een uitvoering plaats vinden. Het batig saldo zal geheel in mindering worden ge bracht van het garantiefonds, dat de gemeente Zandvoort voor den onlangs alhier gehouden zangwedstrijd ter beschikking heeft gesteld en dat, gezien de minder goedee financieele re sultaat van het concours, in zijn geheel moet worden aangesproken. Dien avond zal 't Man nenkoor eenige nummers zingen, terwijl naar alle waarschijnlijkheid een zeer bekende zange res hare medewerking zal verleenen; een bij zondere attractie bestaat hierin, dat dien avond zal optreden mej. E. Teves uit Amsterdam, die met haar leerlingen verschillende balletdansen zal uitvoeren. Rest te vermelden, dat aan de uitvoering geen kosten zijn verbonden, aangezien niet alleen de heer Kiefer de zaal gratis afstaat, maar dat ook de executanten geen kosten in rekening brengen. De kermis De kermis, die Zondag geëin digd is, heeft zich ook nu weer in een druk be zoek mogen verheugen, niettegenstaande het weer sommige dagen een leelijke spelbreker was. Vooral Zondag was het buitengewoon druk. Het ging er rustig en gemoedelijk toe. Trouwens, de geheele week is geen enkele wanklank gehoord. Koninginnedag Alhier is de verjaardag van onze koningin op iets meer luisterrijke wijze gevierd dan men dit de laatste jaren gewoon was. Jaren geleden werd de viering steeds ver zorgd door de Christelijke Oranjevereeniging, doch de laatste jaren bleef de viering tot intie- men kring beperkt. Dit jaar is deze vereeniging weer meer naar buiten getreden door het houden van een schit terenden allegorischen optocht. Voorop gingen versierde fietsen met aardige voorstellingen. Daarop volgden groote wagens, keurig" ver sierd, voorstellende een hulde aan H. M. de Ko ningin, waarbij ook de koloniën waren betrok ken. Het was een uitnemend geslaagde optocht, die overal veel bekijks had. Doordat het 's morgens hard regende, moes ten de kinderfeesten worden uitgesteld. De a.s. wethoudersbenoeming Zooals be kend, is tusschen de sociaal-democratische fractie en de burgerlijke groepen een overeen komst aangegaan om de wethouderszetels eer lijk te deelentwee S. D. A. P.-sche en twee burgerlijke wethouders. De zetel van onzen katholieken wethouder, den heer Kamphuijs, die deze twaalf jaar met eere heeft bezet, zal dan worden Ingenomen door den vrij zinnig-democraat den heer Hallie. Wij vernemen nog nader, dat in de laatst gehouden samenkomst van soc.-dem. leden en burgerlijke, de heer Telkema (A.-R.) te kennen heeft gegeven, dat hij niet van plan is op soc.-dem. wethouders te stemmen. Hij heeft dit niet namens zijn fractie, maar alleen voor zich zelf medegedeeld. Zekerheid bestaat er dus nog niet. Onvoordeelig kermisvieren Een Amster dammer heeft bij de politie aangifte gedaan, dat hij op de kermis zijn portemonnaie met vijf gul den kwijt is geraakt. Hij weet niet of hij haar verloren heeft of dat ze hem is ontrold. Inbraakjes Uit het clubhuis van de voet- balvereeniging „Hille" heeft iemand, die vermoe delijk wel met den toestand op de hoogte is ge weest, een busje met geld ontvreemd. Aan het Ameland is door openschuiving van een raam ingebroken en heeft men een spaar pot en het huishoudgeld medegenomen. Over de beteekenis van de natuurlijke krachtbron „stroomend water" be staat een waarlijk ontstellend gebrek aan juist inzicht, zelfs in kringen waar men dit allerminst zou verwachten. Daarom zullen we in enkele artikelen hierop wat nader in gaan. Wij accentueeren zeer nadrukkelijk „stroomend water", om het verschil tus schen dezen energievorm en dien, welken 't water op eene zekere hoogte boven het zee niveau bezit, naar voren te brengen. Merk waardig is, dat de kennis omtrent eerstge noemde krachtbron reeds in de grijze oud heid is terug te vinden, terwijl de tweede eerst in de vorige eeuw ontstond; wat zijne verklaring vindt in het feit, dat de zich toen zeer snel ontwikkelende industrie zocht naar de middelen om de voor die industrie nooige krachten zoo goedkoop mogelijk en in onbeperkte hoeveelheden aan onze pla neet te onttrekken, fin toen eenmaal geble ken was, dat onze aardde een zoo goed als onuitputtelijke bron van, in den vorm van kolen e.d. opgehoopte, zonne-energie bevatte, kende de ontginningswoede geen grenzen meer! We zijn thans zoover, dat jaarlijks circa 2000 millioen ton kolen naar boven worden gebracht, waaruit dan rond 500 millioen paardekrachten energie worden ge haald. Of deze wijze van energiewinning vele eeuwen kan worden volgehouden, is eene vraag, waaromtrent de geleerden van meening verschillen. Feit is echter, dat de kolen bij de verbranding vernietigd worden en dat de formatie van nieuwe lagen op geen stukken na gelijken tred houdt met het verbruik. In 't midden latende nu of wij ons daar over bezorgd hebben te maken of niet, zul len we toch moeilijk kunnen ontkennen, dat we bezig zijn de ons ter bewoning ge geven planeet te vernietigen. En de vraag, of dat nu bepaald noodzakelijk is, moge dan niet actueel zijn, zonder beteekenis is zij toch niet. Het antwoord op die vraag luidt zeer beslist „neen! noodzakelijk is dat niet, zoolang er nog andere krachtbronnen zijn die aangeboord kunnen worden en waarbij geen vernietiging van materie plaats heeft." En tot dezulke behoort de krachtbron „water". Het doel van onze publicatie is geen ander, dan antwoord te geven op de vraag: „Is het noodzakelijk door hydro-dynamische proeven te doen uitmaken, of het door de ouden gevolgde systeem van krachtafname uit stroomend water van voldoende econo mische beteekenis is om die krachtbronnen in exploitatie te nemen?" Die noodzakelijkheid bestaat inderdaad, zooals hierna zal blijken. Stroom- of Stootraderen. We weten alleen, dat men reeds in de oudheid (en tot voor betrekkelijk korten tijd zelfs nog in Duitschland en Amerika) de kracht van het stroomende water voor het aandrijven der hierboven genoemde raderen (Duitsch „Schiffsmühlen") benutte. Tusschen twee in den stroom verankerde sloepen werd een waterrad aangebracht, dat ROTTERDAM, 2 Sept. Veemarkt. Totale aan voer 2377 stuks: 619 vette runderen, 382 vette kalveren, 858 schapen en lammeren, 515 var kens, 3 nuchtere kalveren. Prijzen per kg.: vette koelen en ossen 48, 44, 2632 cent; vette ossen 44, 40, 3235 cent, vette kalveren 70, 60, 3342 cent, varkens (levend gew.) 40—3938 cent; schapen 353128 cent; lammeren 3633 28 cent. Prijzen per stuk: schapen 15.0011 8; lammeren 11.00—96. Overzicht. Vette koeien en ossen aanvoer iets ruimer, handel kalm, prijzen stabiel, prima koe 52, prima os 46. Vette kalveren aanvoer ruimer, handel stil, prijzen lager, prima 75. Schapen en lammeren aanvoer iets korter, handel tamelijk, prijzen schapen onveranderd, lammeren le kW. duurder, 2e en 3e als vorige week. Varkens aan voer iets korter, handel matig, prijzen iets min der. Enkele partijen schapen werden voor ex port verkocht. Maandaanvoer: 8288 runderen, 859 paarden, 152 veulens, 2407 vette kalveren, 2090 nuchtere kalveren, 4606 schapen en lammeren, 100 bok ken, 2122 varkens, 1463 graskalveren. Aardappelen: Eigenheimers 23 cent, Zeeuw- sche Eigenheimers 22.5 cent, Bonte en blauwe (Zeeuwsche) 34 cent, Westl. nieuwe 33.5 ct., idem nieuwe ronde zand 4.5_5 cent, Poters 1.5 2 cent per kg. Met redelijken aanvoer, kalme handel. Vlasaanvoer. 3000 kg. Groningsch 5355 cent per kg. Er was slechts 1 partij vlas aangevoerd, welke tegen bovenstaande prijzen werd ver kocht. Er was weinig belangstelling. OUDEWATER, 2 Sept. Kaasmarkt. Aanvoer 50 partijen, 2250 stuks, 11250 kg. le soort met R.M. 1921 cent, 2e soort met R.M. 1718 ct. Handel matig. door den stroom in draaiing' werd gebracht: dat is dus al heel eenvoudig en de aldus gewonnen energie kan zeer goedkoop zijn. Men is bovendien niet aan plaats gebonden, kan hetzelfde water meermalen denzelfden arbeid laten verrichten en vernietigt daarbij geen materie. Een enorm voordeel is, dat de distributie der aldus gewonnen energie zeer belangrijk vereenvoudigd wordt. We komen hierop straks terug. Zien we nu ergens in den stroom een in richting als hier bedoeld aangebracht, dan rijst de vraag of het mogelijk is ergens in dienzelfden stroom een tweede, derde, tiende soortgelijke inrichting aan te bren gen, waarmede evenveel energie kan worden afgenomen als met inrichting nr. 1. Het lijkt niet onwaarschijnlijk dat dit mogelijk is, mits aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan. En om die voorwaarden te leeren kennen, dienen we te onderzoeken, wat er met het water gebeurt, als we daarin stroomraderen aanbrengen en deze arbeid laten verrichten. Daar arbeid volgens de eerste hoofdwet der mechanica energiever lies bet eekent, kunnen we vaststellen: „Stroomend water bevat arbeidsvermo gen; zetten we daarin werktuigen die arbeid afnemen, dan wordt het vermogen van het stroomende water minder; nemen die werk tuigen geen arbeid af, dan blijft het ver mogen van het stroomend water onaange tast." We zouden dit een axioma kunnen noe men, dus een waarheid zóó duidelijk, dat zij geen nader bewijs behoeft; ware het niet, dat volgens de uitspraak van één onzer professoren, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft: bij den tegen- woordigen stand der Wetenschap (1933!) de energie-verliezen in het wervelgebied niet exact te berekenen zijn." Het vraagstuk van „energiewinning uit bewegingsenergie van stroomend water," werd door mij circa 8 jaar geleden ter hand genomen. Onder de geleerden, die mij daarbij hun voorlichting gaven, bevinden zich mannen met reputatie, die ver buiten ons land en zelfs buiten Europa reikt. Nu is over mijn onderwerp zeer weinig gepubliceerd. Ik was daardoor genoodzaakt- een eigen hypothese op te bouwen en deed dit door de ervaringen van geleerde onder zoekers van naam (Eiffel, Stanton, Froude, Prandtl en vele anderen) te combineeren met de theorieën van oudere geleerden i (Newton, Bernoulli, Pascal, Euler e.a.). In een uitvoerig verslag werd het resul taat van eigen proefnemingen vermeld en het oordeel daaromtrent gevraagd aan „het Bestuur der Ned. Centrale Organisatie voor Toegepast Natuurwetenschappelijk Onder zoek," die het aan de Techn. Hoogeschool te Delft liet onderzoeken. De daarop ontvangen rapporten staan voor ieder serieus belangstellende ter be schikking en zullen in de volgende artikelen nader worden behandeld. Dan zullen, we ook gelegenheid hebben i nader in te gaan op de economische betee kenis van het vraagstuk, opdat ieder lezer zich overtuigd kan voelen, dat het toch wel> de moeite waard is om door hydrodynamisch. onderzoek op grootere schaal te doen uit maken, of het door de ouden gevolgde systeem van energiewinning inderdaad zou kunnen leiden tot distributie van electrici teit aan iedereen en tot elke hoeveelheid tegen 2 a 2'A cent per KWU, zooals uit de door mij op kleinere schaal genomen proe ven zou zijn gebleken. R. KOLKMAN IJMUIDEN, 2 Sept. Rijksvischafslag. Talbot 4565 cent per kg. Griet 8.5024 per 50 kg. Tong 0.751.00 per kg. Zetschol 12.0016, kleine Schol 2.6013.50, Schar 4.306, groote Schel- visch 14.00—20, middel Schelvisch 14.00—19, kl. midd. Schelvisch 9.00—15, kleine Schelvisch 5.50 10 per 50 kg. Kabeljauw 14.0038 per 125 kg. Gullen 1.7010 per 50 kg. Leng 8292 cent per kg. Wijting 2.203.60 per 50 kg. Makreel 2.50 6.20 per 50 kg. Versche Haring 1.754.50 per kist. Kleine middel Heek per kist van 50 kg. 31.0042, kleine Heek per kist van 50 kg. 18.00 22, Pieterman per kist 13.00. van de Maandag aan den Rijksvischafslag aan gekomen STOOMTRAWLERS R. O. 46 Claesje 910 manden 2660Timor 640 manden 3080.Ommering 570 manden 2850—, Ewald 650 manden 2100Rotterdam 7^5 manden 3190.IJsselmond 395 manden 2350Ancor 75 manden 930.Voorwaarts 245 manden 1340.Alkmaar 700 manden 3160.I. S. Groen 940 manden 2700.Elie Chenevière 275 manden 1670.Zeeleeuw 90 manden 1090 KOTTER E 406 900.—. LOGGERS IJm. 204 310K.W.: 5 7203 360.—, 175 310.—, 75 280162 350.—, 104 430.—, 42 410.—, 158 360.—, 36 280124 510.—, 51 540.—, 70 400—, 147 28020 460.—, 27 280.—, 112 390.—. The Manager,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 11