STADSNIEUWS Laatste Nieuws GEEN SPRAKE VAN! 1 Haarlem, 2 Sept. Wij schrijven voor U op advertentienl MAANDAG 2 SEPTEMBER 1935 Het gouden feest der Maria-stichting Bijdragen gevraagd voor een nieuwe Radio-installatie op de ziekenzalen VEREENIGING „OUD- HEIBLOEM" De reis naar „De Heibloem" Personalia HET MUZIEKCONCOURS OP KONINGINNEDAG Prijsuitreiking Koninginnedagviering In de omgeving COMITÉ VAN KATH. ACTIE Te Spaarndam Orgelbespeling Nieuwe Haarlemsche Courant NASSAULAAN 51 - HAARLEM Te Zandvoort HORECAF HOUDT VOL! Geen uitstel van lasten vermindering MOTOR-ONGEVAL OP DEN ZEEWEG Duopassagier in het ziekenhuis VLUCHTHEUVELMISèRE HAARLEM—LEIDEN Auto ramt lichtpaal Een jammerpunt te Hillegom Vijf auto-ongelukken in 24 uur Plaatsing brievenbus Vrije Haarlemsche Schilderschool Weer de Hooge Duin en Daalscheweg Jubileum VOETBAL SPAERNEBEKERTOURNOOL Stormvogels en Velocitas in den eindstrijd De kleine Entente Antwoord van Schuschnigg over Habsburg-kwestie Onverdraagzame Nazi's Een incident te Danzig Is Oeal-Oeal gebied van Abessinië Een merkwaardige Italiaansche brief JA ZE AGENDA 3 September Bioscopen: INSTELLINGEN Nieuwe uitvinding op luchtvaartgebied Geweigerde uitlevering Luxemburg stelt de Gestapo teleur De aanvaring van de „Eisenach" Twee opvarenden omgekomen Twee ongelukken in Fransche mijnen MINISTER COLIJN TERUG Onderteekend door het uitvoerend comité, het eerecomité en een uitgebreid comité van aanbe veling, zijn heden de circulaires uitgegaan in verband met het a.s. gouden jubileum van de Mariastichting. Hierin wordt in het kort gememoreerd, dat de zusters der Mariastichting vijftig jaar geleden haar zegenrijken arbeid in Haarlem begonnen en thans een ziekenhuis voor meer dan 300 zie ken besturen, een der grootste katholieke zie kenhuizen van Nederland. Gevraagd wordt een eenvoudige, doch alge- meene betuiging van hulde en dankbaarheid in den vorm van een kleine geldelijke bijdrage. De bedoeling is van de opbrengst de onkosten te bestrijden van het vernieuwen van de radio- installatie voor de ziekenzalen. Zij, die geen circulaire met inteekenbiljet per post mochten hebben ontvangen en er alsnog een wenschen, kunnen deze aanvragen of afha len bij den secretaris van het uitvoerend co mité P. J. M. van Tetering, Groote Markt no. 4, telefoon 10134. Men schrijft ons: Evenals andere jaren organiseerde genoemde vereeniglng ook nu weer een vierdaagschen trip naar het huis hunner jeugd: „De Heibloem". Zondagmorgen 25 Aug. j.l. vertrok de afdee- ling per touringcar onder leiding van den heer H. C. Koenders. In Amsterdam sloten zich twee eerwaarde Broeders aan; in Utrecht werd in de St. Augustinuskerk een H. Mis bijgewoond, waarna de tocht werd voortgezet naar Tegelen, om daar het Passiespel bij te wonen. Daarna ging de reis voort naar het oud tehuis. Bij de oprijlaan werden de toeristen afgehaald door Broeder Overste, zijn mede broeders, en de inmiddels aangekomen vrien den van de afdeelingen Den Haag en Limburg, en een aldaar logeerend Duitsch muziekcorps van 12 jongens. Bij elkaar een aardige ver rassing. Na wederzijdsche begroeting werd een avond boterham gebruikt. Verder werd de avond met muziek en spel gevuld tot half 11. Maandagmorgen woonden allen een H. Mis bij en gingen ter H. Tafel. Vervolgens het ontbijt, waaronder de heer Koenders, die nu de algeheele leiding had, den dagorder vaststelde. Oude plekjes uit vroeger dagen werden weer opgezocht, vooral de z.g. Schrikkelberg werd niet vergeten. Intusschen had de leider met medewerking van eenige Broeders, de zaal in orde gemaakt, en alles verder geregeld voor een „bonten avond". Om 6 uur ving deze avond aan. Begonnen werd met de aanbieding van een kruisbeeld voor de nieuwe ontspanningszaal, door de di verse afdeelingen aangekocht, waarna de hul diging plaats had van twee zilveren bruisparen, onder de leden van de afdeelingen Den Haag en Haarlem. Medewerking voor dezen avond werd ver leend door de S. V. H. Fanfare, die o.a. een schitterend werk speelde „Zomeravond". Com ponist hiervan is Br. Joachim, die tevens de dirigent is. Ook de Duitsche knapen lieten eenige mooie nummers hooren. In den middag werd een bezoek gebracht aan een ander huls der Broeders n.l. het St. Vincentiushuis, afgekort S. V. H., waarvan hierboven reeds de Fanfare genoemd is. Des avonds was er weer bonte avond. Voor muziek zorgden nu de Duitsche knapen en een harmonicaspeler, die met de af deeling was meegekomen. Woensdagmorgen werd besteed aan het ma ken van diverse foto's en het afleggen van be zoeken aan diverse werkplaatsen. Na het diner was het inkoopen doen in de bakkerij, en half 5 nog een „boterham", waarna het afscheid volgde. De heer H. C. Koenders sprak den zeereerw. Br. Overste en de aanwezigen toe, om zijn dank te uiten en overhandigde Br. Overste een couvert met inhoud. Br. Overste dankte den heer Koenders voor zijn woorden, dankte de aanwezigen voor het hem aangebodene, en vooral voor de wijze, waarop zij deze dagen hadden doorgebracht. Het waren dagen van vreugde voor de Broeders geweest, die zien dat het werk, door hen ver richt, ook in het maatschappelijk leven voort gang vindt. De Broeders waren getroffen door de vele blijken van waardeering hun dezer da gen betoond. Zooals de bezoekers ingehaald waren, zoo werden zij weggebracht. Onder vroolijken zang werd de terugreis aan vaard. In Den Bosch werd gestopt in den overbekenden Raadskelder. Na 3 kwartier al daar te hebben vertoefd trokken zij verder naar de 2de halte Utrecht, om zich daar op nieuw te verfrisschen, voor de laatste etape Haarlem, waar zij circa half 12 aankwamen. Robert, zal het volgende programma worden uitgevoerd: 1. Praeludium et Fuga b kl. t. J. S. Bach. 2. a. Sempre semplice b. Canzona S. KargElert. 3. Passacaglia, koraal en fuga over gez. 17, C. de Wolf. 4. Prélude et petit Canon, V. d'Indy 5. Pièce sur des Airs populaires flamands, Nadia Boulanger 6. Final Iste Symphonie, Y. Vierne. Nadat Zaterdagavond de laatste officieele feestelijkheden waren afgewerkt vereenigden zich om 11 uur in de kroonzaal van Brinkmann de manschappen der verschillende muziekcorp sen, die hadden deelgenomen aan het concours (de meesten waren al weer vertrokken). De voorzitter van het Centrumcomité, mr. dr. F. A. Bijvoet, hield een korte toespraak, waarin hij de corpsen gelukwenschte met de door hen behaalde successen. Er waren feite lijk drie prijzen beschikbaar gesteld, doch de jury heeft alleen maar eerste en tweede prijzen kunnen toekennen, omdat alle corpsen zoo goed speelden, dat zij niet in aanmerking kwamen voor een derden prijs. De uitslag van het concours luidt als volgt: afd. uitmuntendheid fanfares, eerste prijs, Chr. Fanfarecorps Arti et Religloni te Haar lem; eere-afdeeling fanfares, eerste prijs Al- bert Heyn, te Zaandam; tweede eerste prijs Crescendo te Spaarndam. Afd. uitmuntendheid harmonie: eerste prijs Chr. Harmonie Soli Deo Gloria te Weesp; tweede prijs Eensgezindheid te Heemstede. Eere-afd. harmonie eerste prijs Chr. Harmoniever. Sursum Corda, te Krom menie. Superieure afd. Harmonie, eerste prijs St. Gregorius de Groote, Deij Haag. Extra- prijzen: de eerste f 100 St. Gregorius de Groote; de tweede f 50 Albert Heyn; de derde f 25 Soli Deo Gloria. MAANDAG bestemd voor godsdienstige ver- eenigingen, geen andere vergadering uitschrij ven. DINSDAG 3 Sept. 8 uur: Repetitie St. Cae- cilia in gebouw „St. Bavo". DONDERDAG 5 Sept. 9 uur v.m.: vergadering R.K. Armbestuur St. Bavo, H. Noord, in de pastorie. 2.30 uur: Bestuursvergadering St. Martha- vereeniging in het Tehuis Bloemhofstraat 1. 8.15 uur: Repetitie R.K. Oratoriumvereeniging voor het geheele koor bij Brinkmann. 8.15 uur: Repetitie R.K. Haarlems Gemengd Tooneel „Thalia" in den Jansschouwburg. 8.30 uur: Bureauvergadering R.K. Reclas- seeringsvereeniging in h et Vincentiusgebouw, Groenmarkt 22. Ten einde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken, wordt allen R. K. Vereenigin- gen verzocht bij het uitschrijven van een ver gadering vooraf overleg te plegen met het Al gemeen Secretariaat, mej. W. van der Singel, Kleverlaan 194, telefoon 23608, en bij vaststel ling hiervan onmiddellijk medededeellng te doen Aan de muziekschool voor Toonkunst te Lei den is met ingang van 1 September benoemd tot leerares Solozang onze stadgenoote Anny Bonarius. Te Heemstede zijn Zaterdagmorgen de kin derfeesten wegens het slechte weer niet in Groenendaal gehouden, zooals wij reeds meld den. In den middag ging het gelukkig beter. Om half drie waren vele belangstellenden voor het ververschingshuis in Groenendaal aanwezig om getuige te zijn van de verrichtingen van „Korver's ensemble" uit Utrecht. Met dit gezelschap heeft de commissie tot vie ring van Koninginnedag, geen slechte keuze ge daan. Vooral de jeugd heeft genoten. Het was een aardig programma, waarbij de artisten vaak luide werden toegejuicht. De Harmonie ,,St. Michaël" luisterde deze feestelijkheden op. 's Avonds gaf op het Raadhuisplein het fan- faercorps .Excelsior" directeur de heer R. van 't Hoff, in samenwerking met de Heemsteedsche Oratoriumvereeniging H.O.V. een concert, waar voor groote belangstelling bestond. Het programma vermeldde o.a. hét Wilhelmus en eenige andere volksliederen. De uitvoering was keurig verzorgd en het pu bliek was vrij gul met applaus. Van het balcon van het verlichte raadhuis luisterden B. en W., enkele raadsleden en genoo- digden. Over de stemming in het dorp kan gezegd worden, dat er over het algemeen een heel rus tige stemming heerschte. In de plaats van het vroegere vuurwerk stak de opgeschoten jeugd Pijlen en zevenklappers af. Waar mogelijk trad de politie daartegen op en menig rotje, voetzoeker en zevenklapper vond den weg naar het politiebureau. Merkbaar was dat velen naar Haarlem waren getrokken. De trams waren den geheelen avond overvol. De jeugd uit de omgeving van de Zandvaart had met kan'o en kleine bootjes een imitatie gondelvaart georganiseerd. Vanaf de Zandvaart- brug leverden de vaartuigen rijk versierd met oranjekleurige lampions een aardigen aanblik. De bewoners van het Fr. van Edenplein had den onderling een oranjefeestje georganiseerd. Midden in het grasgazon werd de nationale drie kleur geplant. 's Avonds waren er rond het groote plein veel oranjekleurige lampions, evenals om de bloem perken op hetl pein en in de tuintjes der be woners. Op een open terein naast het plein werd een aardig vuurwerk afgestoken. Ook dit intieme oranjefeest trok veel belangstelling. Om half elf heerschte in Heemstede de gewo ne Zaterdagavondstemming, behoudens nog hier en daar het knallen van eenig vuurwerk, tot omstreeks half één de uit Haarlem terugkomen de oranjeklanten nog even de nachtelijke rust kwamen verstoren. Door het fanfarecorps „Crescendo", voorafge gaan, maakten de kinderen 's morgens een rondgang. Na afloop werden de kleintjes onthaald. De grootere kinderen gaven een aubade, die werd bijgewoond o.a. door den burgemeester van Haarlem, den heer C. Maarschalk en diens echtgenoote, die deze kinderhulde aan het vor stelijk huis met zeer veel belangstelling in ont vangst namen. Na dezen zang sprak de voor zitter van de „commissie tot houden van kin- Velen maakten reeds gebruik van onze gratis OMROEPER SERVICE. BEL HAARLEM 1-3-8-6-6 VRAAG NAAR TOESTEL 61 Noem het nummer van de annonce, waarop U wenscht te reflecteeren. Wij noteeren alle bijzonder heden van Uw sollicitatie Uw vraag Uw aanbod en zorgen voor onmiddellijke doorzending aan den steller der annonce. Bij de orgelbespeling in de Groote- of St. Ba- vokerk op Dinsdag 3 September 's avonds van 8.15 tot 9,15 uur, te geven door den heer George OMROEP ER-SERVICE Kantooruren van halt 9 tot hall 6 's Zaterdags van halt 9 tot hail 1 De namen van de stellers der annonces worden niet bekend gemaakt derfeesten", de heer Tiggelman, een woord van dank tot den burgemeester voor zijn belang stelling. Voorts dankte spr. de burgerij, die de com missie, al was het dan ook op bescheidener wijze dan andere jaren, in staat heeft gesteld, de traditioneele kinderspelen weer te houden. Het weer was in dien tijd zoo opgeklaard, dat de spelen konden doorgaan. Het muziekcorps zorgde voor eenige pittige muziek. Dss middags te half drie werd begon nen met de ringrijderij per fiets voor dames en heeren. Dat de animo niet zoo groot zou zijn was verwacht, daar de twee plaatselijke muziekcorpsen niet aanwezig konden zijn. Nu liet een draaiorgel vroolijke wijsjes hooren. De ringrijderij die dit jaar op de West-Kolk is gehouden, verliep ook zeer geanimeerd. Volgde nu het amusante kussenduel voor heeren dat vele vroolijke momenten bracht. Voor zakloopen dames was in het begin niet veel interess; later waren er nog 28 deelneem sters. Door de vele kennismakingen met moe der aarde ontbrak ook hier de vroolijke noot niet. Te ongeveer acht uur werd de trekking ge houden der groote loterij benevens prijsuitrei king aan de winnaars(ressen) der wedstrij den. De voorzitter maakte van deze gelegenheid gebruik om een woord van dank te richten tot allen die hun medewerking tot het slagen van dezen dag hadden gegeven. Het fanfarecorps „Crescendo", dat inmid- delr weer terug was, concerteerde nu eenigen tijd onder leiding van den heer Dekker met een zeer mooi gekozen program. De rondgang met muziek door het dorp, wel ke volgens het program nu zou volgen tot slot, werd niet gehouden zoodat het concert het slot van dezen dag Was. De Zandvoortsche Muziekkapel speelde van den uitzichttoren te acht uur het Wlhelmus en daarna nog eenige nummers. Om half negen verzamelden de kinderen, wier aantal ver over de vierhonderd bedroeg, zich bij het schoolplein van school D en voorafgegaan door de Muziek kapel ging het naar het Tramplein, waar va- derlandsche liederen ten gehoore werden ge bracht. Hierna ging het in optocht naar het strand. Op een afgezet gedeelte werd de zand- bouwwerkenwedstrijd gehouden. Vele aardige werken werden te voorschijn getooverd. Na de beoordeeling door de jury werden de kinderen onthaald op limonade en chocolade in „Ons Huis". Daar reikte de voorzitter der Oranjever- eeniging, burgemeester Van Alphen de prijzen uit. Menigeen zag zijn arbeid op het strand met een prijs beloond. Des middags werd een optocht gehouden met versierde rijwielen, autopeds, vliegende Hollan ders en voertuigen, welke de algemeene aan dacht en bewondering van het publiek had. Op den boulevard de Favaugé kregen de prijswin naars het toekomende in handen. Onder groote belangstelling volgde hierna de behendigheids- wedstrijd voor fietsers. Ook de snelheid sprak hierbij een woordje mee. Aan het slot der goed geslaagde feesten volg de des avonds een lampionoptocht, waaraan weet eenige honderden kinderen deelnamen. Voor de grooteren werd tot ruim elf uur een concert ge geven op het Tramplein door de Zandvoortsche Muziekkapel. De Oranjevereeniging mag op een goed geslaagd feest terugzien. Horecaf en „Onder Belang" hebben thans het volgende request aan B. en W. en den raad gezonden: Wij verzochten u onlangs om den grondslag huurwaarde voor de personéele belasting gelijk te stellen met winkels en om de belasting op de vermakelijkheden te verlagen. Het college van B. en W. stelt thans voor om vermelde verzoek schriften eerst te behandelen bij de begrooting van 1936. De toestand in het hotel-, restaurant- en cafébedrijf hier ter stede is zooals u reeds eerder breedvoerig is uiteengezet buitenge woon slecht. Ontslag van vele werknemers in dit bedrijf zoowel van kellners als musici staat voor de deur. Indien niet spoedig een verdere verlichting van lasten plaats vindt is sluiting van verschil lende bedrijven niet langer te voorkomen. Uit stel van behandeling van voormelde verzoek schriften is derhalve niet langer te verant woorden. Wij verzoeken u eerbiedig doch dringend het voorstel van B. en W. om de behandeling van deze verzoekschriften uit te stellen, niet goed te keuren. In den nacht van Zaterdag op Zondag om streeks half drie reed de 30-jarige J. H. S., wonende aan de Amsterdamschevaart, per mo torfiets in de richting van het Bloemendaalsehe strand. Op de duo zat de 48-jarige A. S. uit de De Clercqstraat. Vermoedelijk doordat het rub ber van een der voetsteunblokken afschoof viel laatstgenoemde van den motor op den weg en liep verschillende hoofdwonden alsook schaaf wonden aan den rechterarm en een hersen schudding op. Hij werd door dr. Immink voor- loopig verbonden en daarna per ziekenauto van Mathot naar het ziekenhuis St. Joan, de Deo te Haarlem overgebracht. Zondagavond omstreeks half tien is een vier- persoonsauto, bestuurd door den heer De N., uit Leiden, in botsing gekomen met een lichtpaal van een vluchtheuvel aan de Vuursteeg te Lisse. Een wielrijdster, komend uit de richting Sassen- heim, wilde den weg oversteken, daar het rij wielpad aan de Vuursteeg ophoudt. Zij zag den auto uit de richting Lisse naderen doch raakte de kluts kwijt. Zij meende vóór den auto niet meer over te kunnen en stapte af. Om haar mis te rijden maakte de autobe stuurder een zwenking naar links, maar bemerk te hierbij te laat den lichtpaal van den vlucht heuvel De auto botste recht tegen den gegoten ijzeren pal aan. tfeze knapte bij den grond af. Van de vier inzittenden kregen de bestuurder en twee dames lichte verwondingen, de vierde in zittende. een heer, kwam met den schrik vrij. De gewonden werden door Dr. Haase. die vlak te genover den vluchtheuvel woont, verbonden. Zi) hebben hun reis per taxi voortgezet. De zwaai beschadigde auto moest worden weggesleept. Tegelijk met het licht in den aangereden paal gingen eenige straatlampen uit. Dit was echtei spoedig door het gemeentelijk electriciteitsbedrijf verholpen. De nu gesneuvelde ijzeren paal was een op volger van een betonnen paal, die daar ook niet lang gestaan had. Men schrijft ons uit Hillegom: „Er Is geen gevaar, de rails zijn goed", vol gens de autoriteiten, zoodat niets verandert. Maar met regenweer slippen massa's wagens. De Leidschestraat is van de Elsbroekerlaan tot de Hartebaan te Hillegom levensgevaarlijk. Vanaf November 1933 tot heden is het ijzeren hek bij villa „De Kraal" vijf maal omgereden. In 24 uur gebeurden er op dit gedeelte der Leidschestraat vijf ongelukken: Donderdagavond 11 voor het huis van den he«r Enthoven; Vrijdagmiddag 1.45 uur voor het huis „De Kraal"; Vrijdagmiddag 2 uur voor het winkelhuis van den heer De Nijs; Vrijdagavond 8.30 uur wederom voor het huis van den heer Enthoven, waarbij het hek totaal vernield werd en denzelfden avond voor villa „Brittanje" van den heer W. Dekker. De vraag dient gesteld, of deze straat niet beter Autokerkhofstraat kan genoemd worden. Tot nog toe zijn geen menschenlevens te betreuren, maar men is daar zelfs op het trottoir niet meer veilig. De bewoners van dat gedeelte der straat zouden nog meer bijzonderheden kunnen geven. De mooie nieuwe borden, die een max. snelheid van 25 K.M. voorschrijven, zijn een bespotting. Desgevraagd deelde de Inspecteur van Politie mee, dat hij om het euvel volkomen te voorkomen, wel twee agenten daar mocht posteeren. Wij vinden dit antwoord nu juist niet verheffend, omdat het een. vrijbrief beteekent voor de snelheidsmaniakken, want de rails heb ben niet alléén schuld. Als enkele malen een aantal bekeuringen worden gemaakt, komt de schrik er wel in. Zóó mag het in geen geval doorgaan. ,,De Directeur van het Post- en Telegraaf kantoor te Haarlem brengt ter algemeene ken nis, dat bij het kruispunt van Muiderslotweg en Vergierdeweg te dezer stede een brievenbus zal worden bijgeplaatst. De lichtingen zullen plaats hebber.» op werk dagen 8.30; 13; 15; 19.30 (aansluiting op de nachtposttreinen) en 21.30 uur. Op Zon- en feestdagen om 18 uur. Men schrijft ons: Op Woensdag 4 September as. zal de Vrije Haarlemsche Schilderschool, gevestigd Kam persingel 42 worden geopend. Behalve h«t on derwijs in het teekenen en schilderen van. stil- levens, bloemen, gipsmodellen, zoowel als het beoefenen der grafische kunsten (etsen, koper gravure, houtsnede, houtgravure, lithografie) zal er gelegenheid zijn met of zonder cor rectie tot het teekenen en schilderen van het menschelijk lichaam naar levend model. De leiding der school berust uitsluitend bij den kunstschilder en graficus Jan Visser, die te vens de lessen zal geven. Zondagmiddag kwart voor een uur reed de 30-jarige wielrijdster M. R.—L., wonende De Wittestraat te Amsterdam, per rijwiel van den Hooge Duin en Daalscheweg in de richting Zo merzorgerlaan. Zij verloor in de gevaarlijke bocht bij het Zandgat de macht over het stuur en hotste tegen het langs den weg staande ijzeren hek. Dr. Oldenburgh verleende medische hulp en constateerde een inwendige kneuzing in den rug. Per taxi werd de wielrijdster naar haar woning te Amsterdam vervoerd. Heden Is de gouden medaille der Ned. Ver. van Hulsvrouwen uitgereikt aan mejuffrouw Martha Slosser, die 35 jaar de familie van Len- nep, Heerenweg te Heemstede trouw en vol toewijding heeft gediend. De oorkonde der vereeniglng werd de jubi- laresse door mevrouw Dyserinckvan Gilse van der Pais met een bijzonder hartelijke toe spraak overhandigd. De jubilaresse en mevr. van Lennep ontvingen van de afd. Haarlem en Omstreken bloemen. Onder vrij groote belangstelling werd Zondag op het Haarlem-terrein een aanvang gemaakt met de wedstrijden voor het Spaerne-bekertour- nooi waarmede de roodbroeken de laatste jaren het seizoen openen. Na een oefenwedstrijd tusschfen de reserve-elf tallen van Haarlem en Stormvogels, door Haar lem 2 met 92 gewonnen, werd om 1 uur on der leiding van scheidsrechter Boeree begonnen met den wedstrijd StormvogelsHeracles. De elftallen waren: Stormvogels: Hollenberg, K. Haak en D. Haak_ Wey, Feye en Tol, v. d. Steen, v. d. Merkt. v. d.' Lugt, Effern en Van der Laan. Heracles: Dekkers, Knoef en Koldewijn, Schip per, Freeze en Volkering, Bulters, Entjes, Tus- veld, Jaarsma en Hlnnen. Stormvogels neemt spoedig de leiding als v. d. Laan van een mistrap van Knoef profiteert om Dekkers te passeeren. 10. Heracles is hierna sterker en het goede openen van Freeze naar de vleugels valt op. Tusveld is hierbij met enkele goede schoten niet gelukkig, maar na 25 minu ten komt toch de gelijkmaker als Bulters in op vallende bultenspelposltie den bal krijgt toege speeld en zijn voorzet door Hlnnen wordt inge kopt. 11. Doelpunten zijn vervolgens goedkoop. Ef fern kopt den bal uit een hoekschop goed In, 21, maar Jaarsma maakt opnieuw gelijk. 22. Nog voor de rust is het weer Effern die door een doelpunt Stormvogels een 32 voorsprong geeft. Na de rust is Stormvogels vrijwel voortdurend sterker en v. d. Merkt en v. d. Lugt (2) verhoo- gen den voorsprong tot 62. Bij het 6c doelpunt geraakt doelman Dekkers geblesseerd en moet van het veld worden gedragen. 2ijn blessure bleek bij onderzoek niet van emstigen aard Met 10 spelers en weinig animo zet Heracles den strijd voort, waarbij het niet altijd even vrien delijk toegaat. Freeze mist nog een strafschop en met 62 komt het einde van een strijd die veelbelovend begon maar minder prettig ein digde. Stormvogels had. aan dit onprettig slot geen schuld. Onder leiding van scheidsrechter Vrugt werd vervolgens begonnen met den wedstrijd Haar lem—Velocitas In de volgende opstelling: Haarlem: Voogd, Van Gooi en Huysman, H. de la Mar, Kammeyer en Vreeken, Oldenburg, De Winter, J. de la Mar, Smit en Polanen. Velocitas: Van Dorst, Luppes en Heideveld, Pots, Ruben en Huizeling, Meulema, Bonsema, Brink, De Groot en Van Meel. Velocitas begint uitstekend en vooral van den beproefden rechtervleugel dreigt voor Haarlem gevaar. Reeds na 10 minuten heeft Meulema met een schitterend vleugelschot succes. 01. Haar- Een advertentie behoeft geen „kapitalen" te kosten. Plaats maar eens een Omroeper 1 Rubri ceering en gelijkvormige zetwijze. Billijk han delstarief lem zet dan alles op den aanval en herhaalde lijk komt de bal van de vleugels goed voor doel. Het binnentrio komt echter niet tot een be hoorlijk schot, in tegenstelling met de midden linie van Haarlem, die enkele goede schoten lost. Succes komt aan den anderen kant als Van Meel tegen de bovenlat schiet en Bonsema ver volgens den bal in het doel loopt. 02. Olden burg zorgt dan uit een der goede voorzetten van Polanen voor een tegenpunt. 12, maar kort voor de rust scoort Meulema na slecht wegwer ken der Haarlemverdediging opnieuw en met 31 voor Velocitas komt de rust. In de tweede helft speelt De Winter midden voor en J. de la Mar rechtsbinnen. In het Haar lemelftal zit meer gang dan in de eerste speel- helft en na een kwartier verkleint De Winter den achterstand tot 23 om kort daarop met een fraaien kopbal ook voor den gelijkmaker te zorgen. 33. Er is nog 20 min. te spelen en met Haarlem steeds in den aanval schijnt een over winning op komst. Oldenburg schiet hard tegen de lat en een prachtig schot van De Winter wordt door den Velo-doelman fraai gestopt. En kele minuten voor het einde wordt een snelle doorbraak van de Groningers Haarlem nood lottig als Brink van korten afstand Voogd pas seert en daardoor zijn vereeniging in den eind strijd plaatst. Velocitas maakte een uitstekende indruk zoo dat de eindstrijd tegen Stormvogels op a.s. Zondag zeker Interessant zal worden. Boven dien speelt Haarlem tegen Heracles om den der den en vierden prijs. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) WEENEN, 1 Sept. (Reuter). Bondskanselier Schuschnigg hield voor de cadetten der mili taire school „Maria Theresia" te Wiener- Neustadt Zondag een rede. Een gedeelte van deze rede wordt opgevat als een indirect antwoord op het communiqué van de conferentie der kleine Entente te Bied met betrekking tot de Habsburg-kweStie. De kanselier zelde o.a.: „Het ware beter besprekingen welke betrekking hebben op poli tieke problemen van een staat, te beperken tot het grondgebied van dien staat. Een binnenlandsch probleem kan slechts be langrijk worden, wanneer het in het betrokken land aan de orde is. Door in het buitenland doorloopend binnen- landsche kwestie van een land te bespreken welke trouwens in dat land zelf nog niet be sproken worden kan men slechts overbodige nervositeit en onrust scheppen. Het is trouwens niet noodig te herhalen, dat Oostenrijk zich bewust is van zijn verant woordelijkheden in welk opzicht dan ook. DANZIG, 1 Sept. (A. N. P.) Tijdens de receptie, die Zondagavond gehouden is door den Ho ogen Commissaris van den Volkenbond in Danzig, naar aanleiding van de aanwezig heid in de haven van het Duitsche pantserschip „Admiraal Scheer", heeft zich een incident voorgedaan. De Hooge Commissaris had n.l. voor deze gelegenheid ook eenige leden van de Danziger oppositie, waaronder eenige socialisten, bene vens den vroegeren senaatspresident, dr. Rauschning uitgenoodigd. Zoodra de tegen woordige senaatspresident, dr. Greiser, deze aanwezigen opmerkte, nam hij afscheid van den Hoogen Commissaris, gevolgd door den commandant van de „Admiraal Scheer" en andere uitgemsodlgde officieren van dit schip. De heeren zijn vervolgens naar twee andere, op denzelfden avond gegeven feestelijkheden ge gaan. PARIJS, 2 Sept. (Reuter) De Parijsche Editie van de „New York Herald" deelt mede, dat de gezant van Abossinië te Parijs heeft verklaard, dat zich in het archief van Addis Abeba een brief bevindt, waaruit blijkt, dat Italië Oeal-Oeal vroeger als Abessinisch ge bied heeft erkend. Er is hier sprake van een brief van den Itallaanschen gezant te Addis Abeba G. Cora, gedateerd 18 Januari 1929 aan den directeur- generaal in het Abessinisch ministerie van Buitenlandsche zaken, Blaten Gueta Herouy, Herouy, waarin deze in verband met een bende- overval schrijft, dat de plaats Oeal-Oeal zich half op Abessinischen grond bevindt. De ge zant verklaart, dat zijn regeering bereid is dezen brief op de zitting van den Volkenbondsraad voor te lezen, indien de mogentueden dit wen schen. Nu komt mr rust! Nu zijn owvr- bodige geluidssignalen verboden (f75.— boeteI). 't Werd tijd: ze toeterden er maar op losl Wie...7 Gebouw „St. Bavo": R.K. Bevolkingsbureau 8 uur. Rembrandt-theater: „Hartedief". Op het too. neel Brasello's evoluties op het slappe koord, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „De geheimzinnige", 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: „Gruss und Kuss Vero nica", 2.30. 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Groote schoonmaak". Op het tooneel Herbert Zemik, intern, variété parodist, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo": St. Caecilia, 3 uur; Rechts kundigbureau, 8 uur; Afdracht Grafische Bond, 8 uur; Kappers, 9 uur. Raadzaal Prinsenhof: Gemeenteraad van Haarlem, half twee Bloemendaal Gemeenteraad ten Raadhui^e, 2 uur. Heemstede: Gemeenteraad ten Raadhuize, 8 uur. Rembrandt-theater; „Hartedief." Op het too neel Brasello's evoluties op het slappe koord, 2.30 7' en 9.15 uur. Luxor-theater: „De geheimzinnige", 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: Gruss und Kuss Veroni ca", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Groote schoonmaak." Op het tooneel Herbert Zemik, Intem. variété parodist, 7 en 9.15 uur. St. Elisabethsvereeniging Jansstraat 49 Spreekuur: s Maandags van 2 tot 3 uur; vergadering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdag van 3 tot 4 uur. R.K. Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70 Geopend dagelijks van 10 tot 5 en van 7 tot 9 uur; 's Maandags van 2 tot 5 en van 7 tot 9 uur- Bisschoppelijk Museum Geopend op werk dagen van 104 uur en op Zondagen van 12 tot 2 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes. lederen dag 10—12, 24, 89 uur. Zaterdag 1012 uur. Adres: Bloemhofstraat 1. Haar lem- Tel. 11671. VVlt-Gele Kruis (R. K. Kraamhulp, Wijkver pleging en Magazijn Parklaan 75 (tel. 16391) Spreeuren: R. K. Wijkverpleging, Magazijn verpleglngsartikelen, inschrijven lidmaatschap, inlichtingen alle werkdagen van 10 tot 5 uur. LIVORNO, 31 Aug. (A.N.P.) Stefani be richt, dat een viertal luchtvaart-mécaniciens een vliegtuig hebben geconstrueerd, waarvan de vleugels vergroot of verkleind kunnen wor den, zoodat in verband met verminderde be lasting de vleugel-oppervlakte kan worden ver minderd. Dit biedt niet alleen voordeelen aan de snelheid, doch ook aan het brandstof-ver bruik. De plannen zijn bij de autoriteiten in gediend en de uitvinders hebben verzocht hun uitvinding te mogen probeeren te Guidonia het proef-instituut voor de luchtvaart. De Duitsche Regeering, zoo meldt de K. W. P., heeft reeds tot tweemaal toe uitlevering ver zocht van een Katholiek Duitsch priester, die reeds sedert geruimen tijd in Luxemburg een toevluchtsoord gevonden heeft in een klooster te Remich. In Juni werd voor de eerste maal uitlevering gevraagd, op grond van het feit, dat deze priester een aanslag had willen plegen op de veiligheid van den Staat. De regeering van Luxemburg weigerde. Thans heeft de Duitsche regeering opnieuw een aanvrage om uitlevering ingediend, thans op grond van zedenmisdrijf. Naar aanleiding hiervan meldde de priester zich bij de politie aan. Uit het onderzoek, dat werd ingesteld bleek echter zelfs geen schijn van bewijs tegen den beklaagde, zoodat hij weer werd vrijgelaten en de regeering van Luxemburg heeft andermaal geweigerd om aan het verzoek tot uitlevering te voldoen. BREMEN, 1 Sept. (D.N.B.) Omtrent de aanvaring tusschen de Duitsche vrachtboot „Eisenach" met het Engelsche slagschip „Ra- millies" wordt thans door den Norddeutsche Lloyd gemeld, dat bij de botsing twee leden der bemanning van de „Elsenach" om het leven zijn gekomen, n.l. de stokers Jagow en Hinrlchs. De tremmer Kupika kreeg zware verwondingen. Voorts wordt een der arbeiders, die met de controleering der ketels was belast, vermist. Het schip zelf Is van voren zwaar beschadigd. PARIJS, 31 Aug. (D. N. B.) In de kolenmij nen van Bruay (Noord-Frankrijk) zijn ln den nacht van Vrijdag op Zaterdag zes mijnwerkers door gebrek aan zuurstof om het leven geko men. In Zuid-Frankrijk werden in de mijn van Molières twee mijnwerkers door een rotsblok, dat plotseling afbrokkelde, verpletterd. De Minister-president Dr. H Colijn heeft he denochtend zijn ambtsbezigheden op het De partement van Koloniën hervat. Om half twaalf begaf Dr. Colijn zich naar het Ministerie van Defensie, waar hij de portefeuil le van Dr. Deckers overnam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2