Het Oliemysterie in Abessinië Oss laat weer eens van zich hooren COMEDIE OF ERNST? Kapitaal tegen kanonnen? UIT OUDERLIJKE MACHT ONTZET Kerkelijk Leven AARTSBISSCHOPPELIJK SCHRIJVEN De aangeboden portefeuille MAANDAG 2 SEPTEMBER 1935 Ook manoeuvres in Duitschland Troepenoefeningen op de Liinenburger Heide Betooger neergeschoten Agent handelde uit noodweer De dood van Koningin Astrid Een H. Mis te Hulst Vorstelijke personen te Brussel Communisten werpen een bom De vlieger op mensche- lijke kracht Poging tot bevrijding van een spion Er was 25.000 yen belooning voor uitgeloofd Koningin en Prinses in Schotland Een aardige verrassing Dievenbende ont maskerd Zij verkochten gestolen afgodsbeeld jes Groote manoeuvres bij Reims De grootste van na den oorlog Misdadiger-wielrijder wilde eens een brand zien en stak daar om een boerderij aan Onschuldige getroffen Ongeschikt als vader Onschuldig veroordeeld In verband met de benoeming van Mgr. dr. J. de Jong tot coadjutor Bisschopswijding Mgr. Dr. de Jong Receptie voor de geestelijkheid BENOEMINGEN In het bisdom Haarlem WE LUISTEREN NAAR Veranderingen in het programma Geen voldoende garantie PUZZLEKAART ZOMER- POSTZEGELS Verlenging termijn van inzending DE OPENING DER KAMERS Een aantal extra-treinen worden ingelegd Rondom het verbluffend» concessie-con tract, dat de Negus van Abessinië met den geheimzinnigen commerciëelen ma nipulator F. W. Rickett afsloot en waarbij hij de juist aan de Italiaansche koloniën gren zende helft van zijn rijk in economische ex ploitatie heeft gegeven aan de tot nog toe onbekende African Exploitation and Develop ment Corporation, welke met een nu juist niet geweldig kapitaal in den Amerikaanschen staat Delaware eenigen tijd geleden werd ópgericht, hangt de sfeer van een sensationeelen politie- ken intrige.roman. Dat Amerika, hetwelk juist een zeer sterke neutraliteitswet heeft aangenomen om zich buiten elk mogelijk gewapend conflict te hou den, officiëel alle verantwoordelijkheid voor de handelingen van hun geld wagende particu liere staatsburgers afwijst, spreekt evenzeer vanzelf als, dat de Engelsche regeering zich moeite geeft om elk verband met de particu liere concessiehouders, die den begeerden olie- achtigen room voor den neus van Mussolini heb ben weggesnoept, te ontkennen. Stonden de Amerikaansche en Engelsche regeeringen open lijk en duidelijk achter de African Exploitation and Development Corporation dan zou dat een hevige verscherping en uitbreiding van het Abessinisch conflict beteekenen. Dat de Ame rikaansche regeering in werkelijkheid niets te maken heeft en ook niets te maken wil hebben met de formidabele poets, welke de in het nauw gedreven Negus den Italianen heeft ge bakken, is eerder aan te nemen dan dat de Engelsche regeering er volkomen onschuldig aan zou zijn. Het is evenwel in dit verband niet heelemaal zinledig om eraan te herinneren, hat in Amerika eenigen tijd geleden het ver langen is uitgesproken, dat de te bouwen wa terwerken' aan het Tsana-meer aan Amerika zouden worden gegund, en dat Roosevelt slechts dralend de neutraliteitswet heeft aanvaard, na dat zij eerst heel wat soepeler is gemaakt. In ieder geval echter heeft het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken te kennen gegeven, dat de Amerikaansche regeering niet van plan is voor de nieuw gevestigde belangen In Abessinië op te komen, indien er een oorlog Uitbreekt. Zouden dan de in het duister blijvende geld magnaten, die achter de African Exploitation and Development Corporation staan, slechts lichtzinnige financiëele speculanten en avon turiers zijn geweest, die van geen enkele be trokken regeering dekking hebben toegezegd gekregen? Ook dit moet weinig waarschijnlijk Worden geacht. Ook de ijver, waarmee de ver schillende groote petroleummaatschappijen alle relaties met het nieuwe economische troetel kind van den Negus hebben geloochend, maakt geen volkomen overtuigenden indruk. Er zijn in het groote internationale politieke spel wel grootere leugens om bestwil gedebiteerd. Zooals wij reeds hebben geschreven, ligt deze duistere zaak voor Engeland heel anders dan voor Amerika. Formeel is Engeland nog aan het verdrag van 1906, waar bij de Engelsche, Fransche en Italiaansche in vloedsferen in Abessinië nauwkeurig werden begrensd, gebonden evenals Italië, dat thans echter door een veroveringsoorlog dit verdrag Wil te niet doen. Alleen de Negus zelf, die nim mer het verdrag van 1906 heeft erkend, had de banden volledig vrij. De Engelsche regeering kan zich dus niet Vereenzelvigen met de African Corporation zon der getroffen te worden door hetzelfde verwijt, dat zij tegen Italië uitspeelt. Maar heeft zij niet oogluikend toegestaan, dat particulieren deden, Wat zij zelve niet kon doen zonder ongewenschte complicaties te veroorzaken? Een de zaak nog meer vertroebelende omstan digheid is, dat naar ter plaatse bekende experts beweren, het thans in concessie gegeven deel van Abessinië betrekkelijk weinig petroleum be vat. In dat geval zou de veronderstelling aan- hemelijker worden, dat het hier niet zoozeer om economische, maar om politieke waarden te doen is. Door het in concessie geven van half- Abessinië aan een Engelsch-Amerikaansche maatschappij zou dan een prachtige gelegenheid zijn geschapen om oorlogstuig clandestien binnen te smokkelen met de transporten welke machi nes en materiaal zullen moeten aanvoeren voor de economische ontginning van het Rijk van den Negus. Daardoor zouden de wapenembargo's of ficiëel kunnen worden gehandhaafd, omdat se praetisch kunnen worden ontdoken. Er is echter ook nog een andere visie op dit gecompliceerde Beval mogelijk. Engeland heeft hemel en aarde bewogen om Mussolini van een oorlog tegen Abessinië af te houden en hem het Volkenbonds- ronvenant en de verdragen, mitsgaders de Brit- sche belangen in Abessinië te laten eerbiedigen. Het is zelfs bereid geweest zeer belangrijke con cessies (denk slechts aan Eden's verworpen voor stel) te doen. Niets heeft echter gebaat. De Du- ee zal en moet geheel Abessinië hebben en wil daarvoor alles riskeeren. Aan iemand, die alles wil hebben, kan men moeilijk een beperkte offerte maken. Engeland stond dus feitelijk met leege handen tegenover de alles eischende Italianen. Heeft de Engelsche tegeering nu door toe te laten dat een particu liere maatschappij de Abessinische concessies, welke Italië voor zich opeischte, in de wacht sleepte, een nieuw ruilobject willen creëeren, waarmee het meer gematigdheid van Italië wil trachten ce verwerven? In deze redeneering zou het feit, dat de Engelsche gezant in Addis Abe ba van zijn regeering opdracht heeft gekregen den Negus te adviseeren de gegeven concessie weer in te trekken, bijzonder kenschetsend zijn. Of hebben wij hier slechts te maken met een schoon gebaar, waarmee Engeland zijn vol maakte onschuld tracht te bewijzen? Hoe dit alles ook zij, Mussolini heeft on middellijk verklaard, dat dit onverwachte nieuwe element in de Abessinische kwes tie hem overtuigder dan ooit ervan heeft ge maakt, dat de oorlog moet worden doorgezet;, en ten bewijze dat hem dit bloedige ernst is, heeft hij nog eens 200.000 man extra onder dfe wapenen geroepen. De visie, dat deze olieachtige concessie-ge schiedenis eigenlijk 'n moreel succes voor Musso lini zou zijn, omdat nu de wereldopinie liever de voorkeur zal geven aan hem, dis zich openlijk voor een veroveringsoorlog verklaart, dan aan dengene, die de antipathieke petroleumlucht in zijn kleeren draagt, is op zijn minst aanvecht baar. Indien Mussolini daarvan verzekerd was, zou hij de Italiaansche pers niet zoo veront waardigd en opgewonden te keer laten gaan. Men mag bij heel deze sensationeele geschiedenis niet uit het oog verliezen, dat Abessinië nog altijd niet in een oorlog gewikkeld is, zoodat het vestigen van niet-Italiaansche concessies er alleen maar indruischt tegen de uitgesproken Italiaansche verlangens en niet tegen een reeds feitelijken toestand. Intusschen is het aspect van de Abessinische questie er niet geruststellender op geworden. MUNSTER, 1 Sept. (A.NP.) Voor het eerst sinds het verdrag van Versailles zal het Duit- sche leger van 2 tot 7 September groote ma noeuvres houden met moderne krijgsuitrusting. Het zesde legercorps, bestaande uit troepen uit Westfalen, Neder-Saksen, Hannover en Oldenburg, zal op de Lüner'ourger Heide worden samengetrokken. Als oorlogstoestand wordt aan genomen, dat een divisie, voor een sterkeren tegenstander wijkend, den terugtocht van het eigen leger dekt. WEENEN, 1 Sept. (D. N. B.) In één van Weenens districten hebben communisten Zater dag een betooging gehouden, waarbij zij een Sovjet-ster in den stoet mededroegen. Een po litiebeambte trachtte een der deelnemers te arresteeren; hij werd echter door de betoogers °mringd en mishandeld. Ten slotte loste hij uit hoodweer een aantal schoten met zijn revolver. Daarbij is een der betoogers getroffen en ge dood; de overigen sloegen op de vlucht. De fcolitie stelt een onderzoek in. HULST, 2 Sept. (A.N.P.). In de Basiliek te Hulst zal Dinsdagochtend om negen uur een Requiemmis worden opgedragen voor de ziele- rust van Koningin Astrid. De verschillende Belgische fabrikanten in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen zullen hun perso neel in de gelegenheid stellen deze H. Mis bij te wonen. De Belgische kolonie te Hulst zal een telegram van rouwbeklag zenden aan de Koninklijke fa milie te Brussel. BRUSSEL, 1 Sept. (Reuter). Prinses Stepha nie en prinses Clementine, dochters van koning Leopold II, zijn te Brussel aangekomen, om de begrafenis van koningin Astrid a.s. Dinsdag bij te wonen. Verder is aangekomen de zoon van prinses Clementine, Prins Napoleon. Hedenmorgen zijn verder hier aangekomen prins Karei van Zwe den en prinses Ingeborg, de ouders van ko ningin Astrid en hun zoon prins Karei. Ook zijn gearriveerd prins Olaf van Noorwe gen en prinses Martha. Zij werden op het sta tion ontvangen door de prinsen Axel van De nemarken en Bertil van Zweden. De vorstelijke personen begaven zich terstond naar het paleis en knielden neder bij het stof felijk overschot van de vorstin. PARIJS, 1 Sept. (Reuter). De minister van staat, Marin, zal den president der republiek en de vice-voorzitter van den raad van ministers, Bérard, zal de regeering vertegenwoordigen bij de begrafenis van koningin Astrid, a.s. Dinsdag, te Brussel. PARIJS, 1 Sept. (Reuter) Tijdens een groote communistische betooging te Garches nabij Parijs, waaraan door ongeveer 80.000 per sonen werd deelgenomen, werd van een vracht auto met communistische betoogers een bom geworpen naar een groep arbeiders, die werkten aan de verbreeding van een brug over de Seine. De aanslag mislukte, doordat de bom in de Seine viel, waar het projectiel met groot lawaai ontplofte. BERLIJN, 1 Sept. (D. N. B.) De Duitsche vlieger Dünnbeil is er gisteren op het vliegveld Rebstock bij Frankfort a. d. Main opnieuw in geslaagd, met zijn uitsluitend door menschelijke kracht voortbewogen toestel twee vluchten te maken. Ditmaal vloog Dünnbeil op een hoogte van ongeveer 5 meter. Bij de eerste vlucht legde hij in 20 seconden een afstand van 204 meter af, bij de tweede vlucht in 21 seconden een afstand van 231 meter. De snelheid van het toestel be droeg omstreeks 40 kilometer per uur. Ditmaal beschreef de piloot ook een bocht. in totaal heeft Dünnbeil dus thans met zijn toestel reeds vier vluchten gemaakt. Slechts een der vluchten, op 30 Augustus, mislukte, doordat een klein defect aan het toestel ontstond. isiwrt De rijk-bewerkte kist, waarin de betreurde vorstin zal komen te liggen SJANGHAI, 31 Aug. (A.N.P.) Een viertal vreemdelingen is hier gearresteerd, verdacht van een poging den communistischen spion dr. Maximus Rivosh uit de gevangenis te Woe Tsjang te bevrijden. De vier arrestanten zijn twee Amerikanen, een Rus en een Engelschman. Dr. Rivosh is in Mei j.l. gearresteerd te zamen met negen Chi- neesche helpers. Hij werd verleden week tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens spionnage onder de troepen, welke tegen de communisten strijden. Hij houdt zijn werkelijke nationaliteit geheim en beweert Walden te hee- ten en Franschman te zijn, doch de Fransche autoriteiten beweren, dat deze opgave valsch is. Z;jn vrouw verdween na de arrestatie van haar man en heeft een aantal belangrijke do cumenten meegenomen. Voor de bevrijding van Rivosh is van onbe kende zijde een belooning van 25.000 yen uitge loofd. Zondagmiddag maakte H. M. de Koningin, vergezeld van H. K. H. Prinses Juliana, baro nes van Heeckeren, barones Van Heemstra en jhr. De Jonge van Ellemeet, adjudant, een tocht naar de 900 voet hooger gelegen rots van Crieff, welke in het landschap van Strathaern domi neert en waarover de bekende Amerikaansche dichter William Cullen geschreven heeft, dat- van hieruit zich een der mooiste vergezichten van Groot-Brittannië opendoet. Nadat de Koningin den zgn. wenschboom had bezocht, hield het gezelschap zich hier ge- ruimen tijd op, de fraaie plekjes, die op de wan- delkaart stonden aangegeven, met de werke lijkheid vergelijkend. Koningin en Prinses be wonderden bij stralend weer het prachtige pano rama, dat zich voor hen uitstrekte aan alle kanten; Strathaern naar het noorden en wes ten ingesloten door de enorme ruggen van het Grampiongebergte, naar het Oosten en Zuiden de met frisch groen begroeide hellingen. H. M, liet niet na telkens weer haar bewon dering voor dit schitterend natuurtafereel te uiten. Dezer dagen heeft het corps van pijpers te St. Fillans een compositie, vervaardigd door- majoor John Clark van de „Comric Pipeband" en getiteld „Welkom aan Koningin Wilhel- mina te St. Fillans" uitgevoerd. H. M. toonde zich zeer verrast en aanvaardde den tekst der compositie. MADRAS, 31 Aug. (Reuter) De politie heeft een dievenbende ontmaskerd, die een gere gelde winst maakte van 3500 pond sterling per jaar, door Indische afgodsbeeldjes te stelen en als curiositeiten naar het buitenland te zen den. Talrijke klachten over diefstallen van afgods beeldjes uit tempels in het district Tanjore wa ren binnengekomen en een speciale recher cheur werd met het onderzoek belast. Dit had tengevolge dat 15 personen, waar onder twee dorpshoofden, in staat van beschul diging zijn gesteld wegens inbraak en diefstal. De politie verklaart, dat zij leden eener 'ben de zijn, welke zich speciaal toelegt op het ste len van afgodsbeeldjes uit tempels en particu liere woningen, om ze in het buitenland te ver- koopen. Een aantal der gestolen voorwerpen is in hun bezit gevonden. PARIJS, 1 Sept. (A. N. P.) In de omgeving van Reims zijn heden de groote manoeuvres begon nen, die tot het einde der week zullen duren. In welingelichte kringen zegt men, dat deze manoeuvres de grootste zijn, die na den oorlog in Frankrijk gehouden zijn. Vier divisies op oorlogssterkte, aangevuld met reservisten, zullen elkaar bestrijden. De strijdkrachten zijn meerendeels gemotoriseerd. De wielrenner-misdadiger J. C. bijgenaamd „de Ceel" uit Oss, die voor de Marechaussee reeds een groot aantal misdrijven beken de, blijkt naar het Volk meldt nog meer op zijn kerfstok te hebben. De Marechaussee heeft sedert geruimen tijd een onderzoek ingesteld naar een groot aan tal verdachte branden, welke de laatste jaren te Oss hebben gewoed. Hierbij werd een brand op het tapijt gebracht, welke in het jaar 1929 de kapitale boerderij van den landbouwer Vaas- ke van Dinther aan den Berghemschen weg te Oss geheel in de asch heeft gelegd. Thans kreeg bij 't onderzoek de marechaussee verschil lende aanwijzingen in handen, welke er op we zen, dat C. de hand in deze brandstichting moest hebben gehad. Hij werd door de Ossche marechaussee danig aan den tand gevoeld en tenslotte legde hij een bekentenis af. Volgens zijn verklaringen heeft het bewuste feit zich ais volgt toegedragen: Op een Zaterdagavond om 11 uur in April 1929 kwam de Ceel per rijwiel van Berghem, waar hij den avond in gezelschap van eenige vrienden in een vroolijke stemming had door- gebracht. Tegenover zijn ouderlijke woning stond de kapitale boerderij met landbouwschu- ren van Van Dinther. Plotseling voelde hij een sterke neiging in zich opkomen, om een brand te zien en zonder zich een oogenblik te bedenken, begaf hij zich naar de achterzijde van de hofstede. Daar lichtte hij eenige dakpannen op en stak met een lucifer het daarop vrijkomende stroo van de dakbedekking in brand. Hij keerde daarop huiswaarts, om later terug te keeren, toen het geroep van „brand" weer klonk. De bewoners werden op hun bed door het vuur verrast en aan de omstandigheid dat de buren den brand vrij spoedig hadden be merkt, is het te danken, dat zij nog in nacht gewaad het brandende perceel konden ont vluchten. De boerderij met bijgebouwen, brand de weldra als een fakkel en het in de stallen aanwezige vee kwam jammerlijk in de vlammen om. Niets kon worden gered. Voorts heeft de marechaussee voldoende ter men aanwezig geacht om rechtsingang te ver- leenen tegen zekeren Th. van B. uit Oss, ver dacht van brandstichting in drie hooimijten. De verdachte zal in het Huis van Bewaring te Den Bosch, waar hij thans wegens andere misdrij ven is ingesloten aan den tand worden gevoeld. Bij beschikking van de Rechtbank is de beruchte Ossche misdadiger, P. de B., die thans verblijf houdt in het Huis van Be waring te Den Bosch, uit de ouderlijke macht over zijn kinderen ontzet. Zijn drie kinderen zijn ter beschikking van den Voogdijraad gesteld. Men verwacht, dat de justitie zal overgaan, om nog meerdere ouders uit het Ossche milieu uit de ouder lijke macht te ontzetten. De Ossche stilzwijgendheid heeft ook tot ge volg gehad, dat een man, die niet meer ter plaatse woont, ten onrechte van diefstal werd verdacht en onschuldig een gevangenisstraf heeft ondergaan. In het jaar 1928 werd by den landbouwer Vos te Makel een flinke partij kippen gestolen. Het spoor der dieven leidde naar Oss en de ge- meente-politie ging er eenigen tijd later toe over, zekeren C. W. van den H. te Oss, te ar resteeren. Van den H. ontkende het ten laste gelegde, doch hij werd tot negen maanden ge vangenisstraf veroordeeld zonder aftrek der preventieve hechtenis. De man heeft deze straf uitgezeten. Nu echter zoovele Ossenaren aan het bekennen zijn ge gaan, is het gebleken, dat v. d. H. een slacht offer is geweest van de bekende Ossche stil zwijgendheid, zoodat hij volkomen onschuldig veroordeeld werd. Thans heeft, naar „Het Volk" verneemt, De Sijp den bewusten diefstal voor zijn rekening genomen. Van den H., die destijds ten onrechte een ge vangenisstraf heeft ondergaan van elf maan den, stelt pogingen in het werk om revisie van zijn zaak te krijgen. Zondag is in alle kerken van het Aartsbisdom het volgende herderlijk schrijven voorgelezen: JOANNES HENDRIKUS GERARDUS JANSEN Door de Genade Gods en de Gunst van den Apostolischen Stoel Aartsbisschop van Utrecht. Aan de Geestelijkheid en de Geloovigen van ons Aartsbisdom. Zaligheid in den Heer. Toen wij tengevolge van Onzen wankelen ge zondheidstoestand Onze lichaamskrachten voel den afnemen, zoodat Wij niet langer in staat waren de volle lasten, aan Ons Herderlijk Ambt verbonden, te dragen, hebben Wij u bij schrij ven van 19 April j.l. medegedeeld, dat Wij den H. Vader verzocht hadden Ons een medehelper te willen schenken, Die ons tijdens Ons leven zou bijstaan in de uitoefening van Ons Ambt, en die, wanneer het den Goeden God behagen zal Ons tot zich te roepen, Onze plaats als Aartsbisschop van Utrecht zal innemen. Thans kunnen Wij u mededeelen, dat Zijne Heiligheid de Paus op Ons verzoek goedgunstig heeft beschikt. Bij bulle van 3 Augustus 193# heeft de H. Vader benoemd tot Onzen Coadjutor met recht van toekomstige opvolging en tot Titulair Aartsbisschop van Rusio, den Hoog eerwaarden Hooggeleerden Heer Dr. Johannes de Jong, President en Professor aan Ons Groot Seminarie te Driebergen. Wij zijn vervuld van dankbaarheid jegens den Goeden God, Die Ons het voorrecht schonk Onzen opvolger persoonlijk te mogen begroe ten en van dankbaarheid jegens den H. Vader, die zoo bereidwillig aan Ons verzoek gevolg gaf en in den persoon van Mgr. de Jong Ons een medehelper en U een toekomstigen Herder gaf, overeenkomstig Ons aller wenschen. Het Bisschopsambt legt vooral in deze moei lijke tijden een zwaren last op de schouders van dengene, die er mede wordt belast. Maar die last zal aanmerkelijk worden verlicht, wanneer de Bisschop, evenals in het verlegden zoo ook in de toekomst mag blijven rekenen op het ge bed, de aanhankelijkheid en volgzaamheid van Zijn priesters en geloovigen. Heel bijzonder vragen Wü U, vooral in de dagen die aan de H. Bisschopswijding van Mgr. De Jong vooraf gaan, vurig te willen bidden, opdat Gods Genade en Zegen in ruime mate mogen nederdalen over Onzen medehelper, die, naar Wij van harte hopen, eenmaal lange ja ren Uw Herder zal zijn. En zal dit Ons schrijven op Zondag 1 Septem ber a.s. in alle tot Ons Aartsbisdom behooren- de kerken, alsmede in de kapellen, waarover een rector is aangesteld onder de vastgestelde H.H. Missen op de gebruikelijke wijze worden afge kondigd. Gegeven te Utrecht, den 23sten Aug. 1935. J. H. G. JANSEN, Aartsbisschop van Utrecht. Op last van Z. H. Exc. (w.g.) J. v. d. Burg, Secretaris. Naar wij vernemen bestaat Donderdag 12 Sept. as., den dag van de bisschopswijding, van kwart over twee tot drie uur uitsluitend voor de geestelijkheid gelegenheid om den coadjutor Z. H Exc. Mgr. Dr. J. de Jong geluk te wen schen in de Pastorie van de Kathedraal, Nieuwe Gracht 61 te Utrecht. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem heeft be noemd tot kapelaan te Rotterdam (H. Willi- brordus) den weleerw. heer J. B. Karskens; tot kapelaan te Delft (Allerh. Sacrament) den weleerw. heer J. B. Rosenhart; tot kapelaan te Warmenhuizen den weleerw. heer A. G. F. Burcksen, thans kapelaan te Hoogmade. In verband met de begrafenis van koningin Astrid zullen de Belgische zenders, Brussel I en Brussel II, Dinsdag geen muziekuitzendingen geven, doch wel berichten en reportage van de begrafenisplechtigheden. Ook de K.R.O. zal Dinsdag van de begrafe nisplechtigheden een reportage geven en wel om 10.20 uur v.m. In het zooeven verschenen nummer van „De R.K. Staatspartij" wijdt V. een in teressante beschouwing aan de aanbie ding van een ministerzetel door den kabi netsformateur Dr. Colijn aan den voorzitter der R.K. Staatspartij, Mr. C. Goseling. V. stelt de vraag, of de Katholieke frac tie, resp de R.K. Staatspartij tijdens de crisis niet nog een kans gehad heeft haar inzichten tot gelding te brengen, n.l. toen Dr. Colijn aan den Voorzitter der part ij een portefeuille in zijn „nieuwe" kabinet aanbood, hij antwoordt: „De beteekenis van deze kans ziet men wellicht het beste, wanneer men een oogen blik zou willen aannemen, dat het aanbod was aanvaard. Dan zou „personeel" af gescheiden van de vervulling dei vacature aan Sociale Zaken het „nieuwe element" geweest zijn, dat die Voorzitter (dan wel dra oud-Voorzitter) in het Kabinev zou zijn opgenomen. Dat ware „als oplossing" een volkomen overschatting geweest van de be teekenis van den persoon, om het even, of de opneming in het Kabinet geschiedde „als aanvulling" of „ter vervanging". Zeker die Voorzitter, die kennelijk om zijn politieke positie als element van vertrouwen zou worden ingeschakeld, had terdege te beden ken, of hij als „verbindingsofficier" op de zen vertrouwenspost de gevraagde diensten zou kunnen bewijzen. Een mislukking in dit op zicht met hem zou ongetwijfeld de ver houdingen sterk hebben bemoeilijkt en de situatie veel slechter hebben gemaakt. Het spreekt vanzelf, dat het daarom vóór alles aankwam op program, grondslag en uitvoering, gezien in het licht van de mogelijkheid om het vertrouwen der fractie te herwinnen. Want dit parlementaire ele ment kon nu eenmaal bij de oplossing van het conflict, zooals het ontstaan was, niet worden uitgeschakeld. Al strookte het dan niet erg met den extra-parlementairen op zet der formatie. Deze tweeslachtigheid heeft min of meer den dag van 30 Juli (waarop het aanbod werd gedaan) beheerscht. Eenerzijds bespre kingen goeddeels over het te aanvaarden ambt, anderzijds op verzoek en in over leg met den Kabinetsformateur overleg met het bestuur der fractie, over de vraag of die aanvaarding onder kennisneming van een globaal werkschema van den for mateur het door allen gewenschte ver trouwen zou kunnen herstellen. En blijk baar in de lijn der extra-parlementaire for matie hebben de besprekingen goeddeels geloopen over het ambt, en is over de za kelijke basis voor herstel van een goede samenwerking met de Katholieke fractie slechts globaal gesproken. Aangeboden is alleen de portefeuille van Defensie. Dat de portefeuille van Justitie den voorzitter der Partij om persoonlijke redenen „beter zou liggen", is „in abstrac- to" ter sprake geweest, een concreet voor stel is en kon niet worden gedaan. Ove rigens lijkt het noch onbetamelijk noch on redelijk, dat men vóór de aap-yaarfMng van,,l8W eén ambt mede in zijn overwegingen be-.,,, trekt de vraag, of men bij zichzelf den ver-- eischten grondslag voor behoorlijke vervul-''tub ling aanwezig acht. Intusschen is het dui delijk, dat de situatie, zooals wij die hier- voren teekenden, ook bij een aanbod van de portefeuille van Justitie niet wezenlijk an ders zou zijn geweest. Nu eenmaal sprake was van een aanbod van de portefeuille van Defensie, kon alleen daarop worden geant woord. Het antwoord luidde, dat de aanvaarding van die portefeuille niet in staat zou zijn het vertrouwen te verzekeren, dat de Ka tholieke fractie met den Kabinetsforma teur gaarne in 's lands belang hersteld zou zien, nog afgescheiden van de zakelijke ba sis voor herstel van een goede samenwer king met de fractie der R.K. Staatspartij, waaromtrent nog niet meer nauwkeurig was kunnen worden gesproken. Dit antwoord werd waarlijk niet met belangrijke vertraging gegeven in den la ten namiddag van 30 Juli. Dat het niet aanstonds, eerder op dien dag gegeven is, vindt gereede verklaring in de overweging, dat de poging van de zijde van den Kabi netsformateur om op deze wijze de ver trouwensbasis te scheppen zeker na diens voorstel tot overleg met de fractie in behoorlijk beraad moest worden opge vangen en niet door een ferm en snel ant woord mocht worden afgesneden. Maar dat beraad voerde dan ook tot de duidelijke conclusie, dat de dienst, zooals de Kabinets formateur dien in 's lands belang vroeg, niet bewezen kon worden, omdat hij naar de eerlijke overtuiging van den aangezochte en degenen, die in het beraad betrokken wa ren het beoogde gevolg niet zou hebben. Zoo heeft ook deze poging, die vermoedelijk in verband met de zorg om den gulden, za kelijk niet zeer hecht gefundeerd was, niet geleid tot een zakelijke oplossing van de crisis. Den avond zelf van 30 Juli heeft Dr. Colijn de opdracht tot Kabinetsformatie aanvaard. He tvoornemen daartoe was den uitgenoodigden Voorzitter der R K. Staats partij uit een mededeeling van den Kabi netsformateur bekend, vóórdat 't overleg met het fractiebestuur plaats had en dus uiter aard vóórdat het antwoord op de uitnoodi- ging werd gegeven. Dit antwoord heeft dus het besluit van Dr. Colijn tot aanvaarding der opdracht niet beïnvloed." Op veelvuldig verzoek heeft het Comité voor de zomerpostzegels den termijn voor deelneming aan den puzzlewedstrijd nogmaals verlengd en wel tot 15 September a.s. Dat wordt dan ook onherroepelijk de sluitingsdatum. Binnen veertien dagen wordt de beslissing be kend gemaakt. Naar wij vernemen zullen de Ned. Spoorwe gen op Dinsdag 17 September, bij gelegenheid van de opening der Staten-Generaal, weder een aantal extra-treinen inleggen, die uit veertig verschillende plaatsen vertrekken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5