Z.H. MGR. J. D. J. AENGENENT f 1 Bij de lijkbaar van onzen Bisschop VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 3 SEPTEMBER 1935 Ochtendblad Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aen- genent is hedennacht half twee overleden. Alleen de familieleden van Monseigneur en de Deken van Haarlem, de Hoogeerw. Heer H. C. J. Sondaal, waren bij het afsterven aanwezig. mSÊSSmam Gevoelig verlies BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen pèr week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SpAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19521 mm lp jf «illll® wmmrnm ïmmÊÊÊm mxmÊÊËMi illIgglfSP - - NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.( tngez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Woensdag 14 Augustus den vooravond van den feestdag van Maria-ten-Hemel-opneming werd de thans ontslapen Kerkvorst in de Maria- stichting te Haarlem opgenomen, „ter obser vatie," zooals het communiqué luidde, dat de dagbladen ter plaatsing werd aangeboden. Niemand behalve dan wellicht de naaste omgeving van den Bisschop zag toen den toestand weinig hoopvol in. De daarop volgende officieele mededeelingen omtrent het verloop van Mgr. Aengenent's ziekte spraken echter een steeds ernstiger toon en deden langzamerhand het ergste vreezen voor net behoud van den beminden Bisschop. Tenslotte heeft ook opera tief ingrijpen niet meer mogen baten, en thans staan wij aan de doodsbaar van dezen ijverigen socialen werker en denker, die tot voor enkele weken nog in volle kracht temidden van het Katholieke openbare leven stond. God heeft Zijn Dienaar Joannes tot Zich ge roepen, na een Pontificaat, dat hem slechts ruim zeven jaren beschoren mocht zijn. En niet alleen het Bisdom Haarlem, maar heel Katholiek Nederland lijdt in het heengaan van dezen socialen kerkvorst een groot verlies. Want deze Bisschop van het Haarlemsche diocees was door zijn leeraarschap der sociologie, door zijn leiderschap in tal van algemeen Nederlandsche belangen een priester géwordén, die aan héél ens volk behoorde. Tijdens de groótsche Sint Amandusfeesten te Gent bleek vóór enkele jaren hoe de sociale leeraar óók bij het Vlaarr.sche broedervolk gevierd werd, hetwelk voor veertig procent deel had aan de afname van zijn leer boek. Nog heugt ons de enthousiaste ontvangst, door Mgr. Coppieters van Gent en de zijnen den Haarlemschen Bisschop bereid, een ontvangst die tijdens de kathedraalfeesten te Haarlem reflex vond in de begroeting van Gents. Kerk vorst te Haarlem. Mgr. Aengenent heeft voor een goed deel de sociale beweging der laatste dertig jaren onder de katholieken ten onzent gestuwd. Hij was de wetenschappelijke mentor en de bezielende geestkracht ervan. De Sociale Weken van eer tijds, in 1906 te Utrecht begonnen, waaraan de overrijke verslagboeken de kostbare herinnering in nog voor dezen onzen dag geldend studie materiaal bewaren een volksuniversiteit voor de sociologie trokken zich vooral in drie personen samen: den priesterlijken socialen denker en klaren docent Aengenent, het juri- disch-sociale geweten Aalberse en den socialen leider, den toenmaals „jongen" Ruys de Bee- renbroeck, mannen die nu nog de eerste plaatsen in den lande innemen. Ruys is onze vroegere minister-president geworden Aalberse onze politieke leider der Katholieke Staatspartij Aengenent de „So ciale Bisschop" van Haarlem. 14 Maart 1873 te Rotterdam' geboren, April 1397 priester gewijd werd de jonge godsgezant op den dag zijner wijding zelf benoemd tot kapelaan te Roelofarendsveen, om reeds 30 Sep tember 1898 tot leeraar aan het Klein-Semi- narie „Hageveld" te worden aangesteld. De sociologie trok hem alreeds vroeg aan. In 1902 verscheen onder redactie van mr. P. J. M. Aalberse de eerste aflevering van het „Katholiek Sociaal Weekblad". De golfslag van den tijd openbaarde zich in dit belangrijke werk van de toen katholieke jongeren en werd oogen- blikkelijk begrepen door mgr. dr. Schaepman. In een zijner laatste „Chronica" wenschte hij hun een welkom toe maar maakte tevens deze aanmerking: hij miste in de rij der medewerkers professor Aengenent, waarvan hij een bijdrage over het „Eigendomsrecht" in „De Katholiek" had gelezen, hetwelk hem zeer had getroffen. Zoo vonden professor J. D. J. Aengenent en prof. mr. P- J. M. Aalberse elkander. Twee na turen die elkaar begrepen en aanvulden. Zij werden de stichters der Katholieke Sociale Ac tie, in 1903- -1905 door Aalberse opgericht. Vier en twintig jaren heeft hij de wijsgeerige Sociologie gedoceerd aan de aanstaande pries ters van het Bisdom Haarlem. „Zoo zijn thans de overgroote meerderheid der geestelijke advi seurs van katholieke sociale vereenigingen in dit Bisdom zijn leerlingen", mocht Mr. Aalberse getuigen. „Zijn rustige, klare ideeën zijn de voorbereiders geweest van hun werkzaamheid in de praktijk. In hun aller harten is levend zijn grondgedachte: door gerechtigheid tot vrede". „Krachtig en edelmoedig, dit zijn de twee overheerschende karakter-eigenschappen, waar door prof. Aengenent zich in de sociale he we- Wm&mWÊmmÈm v ging een even zeldzame als mooie positie heeft veroverd", aldus dezelfde mr. Aalberse bij de bisschopsbenoeming. „Justitia et Pax" schreef dan ook deze sociale bisschop in zijn wapenspreuk. „Rechtvaardig heid en vrede" wil hij. Vrede door rechtvaar digheid. Een treffend staaltje hoe hij steeds zich veel moeite gaf voor den vrede met name onder de katholieken gaf mr. J. N. Heerkens Thijssen bij de bisschopsbenoeming. Er waren op poli tiek terrein destijds plannen van afscheiding. „Het bestuur van den Algemeenen Bond van R.K. Kiesvereenigingen, en speciaal de voorzit ter, Mr. A. Baron van Wijnbergen, was zich het gevaar bewust, en gevoeldebehoefte aan de tusschenkomst van een buitenstaander, in wien iedereen vertrouwen zou hebben, ten einde het opkomende gevaar te bezweren. Toen viel het oog op den beminnelijken Warmondschen pro fessor, en men behoefde niet langer te zoeken, want aanstonds was deze, die ook gevoelde, dat spoedig ingrijpen noodzakelijk was, bereid tot bemiddelend optreden. „Wat heb ik hem toen bewonderd in zijn hel der betoog te midden van menschen, die hij, wellicht overal ontmoet had, behalve op dit terrein, waarin hij zich nimmer bewoog; hoe hij, na alle grieven te hebben aangehoord, wist te wijzen op de noodlottige gevolgen van een scheuring in het politieké, katholieke kamp, wist te wijzen op het groote goed, dat allen ge meenschappelijk bezaten en dat niet verloren mocht gaan, wist te wijzen op de noodzakelijk heid om de bezwaren te overbruggen langs den weg van hervorming der Partij, waar nu een maal plaats moet kunnen zijn voor menschen van de meest uiteenloopende maatschappelijke begrippen. „Men hoorde hem aan, men mopperde, men opponeerde tot laat in den nacht, maar men ging uiteen in de overtuiging, dat een wijs man een wijs woord had gesproken, dat niet ver vliegen mocht, en men toog aan den arbeid en vond ten slotte na veel arbeid een resultaat, dat de gevreesde splitsing voorkwam." Ja, deze zestigjarige behoort aan heel katho liek Nederland! Geene kende, zooals hij, alle toestanden, alle organisaties, alle leiders, toen hij geroepen werd het bisdom Haarlem te besturen. En treffend is het na te gaan hoe hij als bisschop straf de lijn doortrok van zijn sociale doceerende bemoeiingen. Vrede wilde hij door rechtvaardigheid. We herdenken Haarlems Bisschop in het bijzonder ook als den grooten beoefenaar en beschermheer van den Stillen Omgang en Van de Graal, die in Amsterdam, Rotterdam en elders zulke triomfen vierde. Het was hem niet te veel om met de Haar lemmers te voet naar Amsterdam te trekken en daar in den nacht den Stillen Omgang te doen. Met de Stille Omgangers wilde hij het gouden feest in het Concertgebouw meevie ren en met de Haarlemmers hun zilver feest. Naar Amsterdam bleef de bisschop optrekken in den nacht. Van de Graal is hij mede de groote be schermer. De schrijver van „De sociale taak der Roomsche Vrouw in onze dagen" was een der eersten, die het belang der medewerking van de katholieke vrouwen aan de sociale actie inzag. „De herleving van onzen godsdienst in de toekomst zal voor een groot gedeelte van den arbeid der vrouw afhangen" zoo schreef hij in dertijd. Opkomst, groei en huidigen bloei, heeft de Graalbeweging der vrouwen van Nazareth aan Mgr. Aengenent te danken. Tot de moderne jeugdbeweging gaf deze Bisschop een groote stuwing. Hoeveel deed hij ook niet voor de Reinilda- Stichting van Bethanië?! „Zijn priesterhart aldus dr. L. de Jonge S. J. dat op Chris tus' voorbeeld 't meest getrokken wordt naar armen en kleinen, moest wel een zekere voor liefde hebben voor het apostolaat der Reinil- dahuizen, en zijn rechtsgevoel drong hem, ten koste van tijd en moeite, op te komen voor Bethanië, tegen onbillijke beoordeeling en be handeling, die nu en dan in volmaakt goede trouw de beste instellingen treffen. Geen pries ter heeft in dit opzicht meer voor haar ge daan dan hij." Zoo stond hij midden in de Katholieke mo derne beweging onzer dagen, onzen tijd begrij pend en naar de toekomst ziende. Met moderne middelen wilde hij het kwaad bestrijden en het goede verbreiden met geloof in de toe komst. Daarom treurt Haarlems diocees, daarom treurt heel Katholiek Nederland bij den dood van dezen priester. Een docent was hij bij uitstek. Oók in zijn vastenbrieven tot zijn volk. Wie een paar de cennia terug een of ander jaar van de So ciale Week heeft meegemaakt, aan welke de namen van onze allerbeste voormannen in dankbare herinnering verbonden blijven, weet welk een drijfkracht hij voor deze instelling als gesetelijke raadsman is geweest als de meest gezochte leeraar van de toen gegeven lessen. Hij kon doceeren met stelligheid en helder heid. Maar in den omgang drong zijn rustige, minzame persoonlijkheid zich nimmer op. Hij luisterde oplettend naar vriend en tegenstan der en verplaatste zich gemakkelijk en ob jectief in den gedachtengang van den tegen stander. Zijn streven naar onpartijdigheid maakte hem bijzonder geëigend, om bij ge schillen als bemiddelaar op te treden. Een wezenlijk element van deze edele en bekwame bemiddeling vormde in den toenmaligen professor Aengenent de stille en geheime werking van zijn priester schap. Zijn liefdevol leven was de sterk ste apologie van den geloofsverdediger en de nobelste verschijning van den man uit het openbare leven, die van vriend en tegenstan der een aanzien won, verdiept en verfijnd door den gezegenden invloed, die van den priester uitging; Een vreeselijke slag heeft het Haarlemsche Bisdom getroffen door het tragisch afster ven van Mgr. J. D. J. Aengenent. We meenden een Bisschop te hebben van oer sterke lichaamskracht, die nog een lange reeks van jaren den zwaren bisschopsstaf zou kun nen voeren; in goed drie weken tijds is de sterke man gesloopt! Toen hij op Sacramentsdag, na de plechtige Processie op het Begijnhof, voor de laatste maal bij mij het middagmaal gebruikte, her innerde hij zelf er aan, hoe kort te voren, bij het laatste Mirakelfeest, Mgr. Holiërhoek en Mgr. Vlaming nog met ons aanzaten, beiden toen reeds overleden. Wie dacht er toen aan, dat binnen twee maanden van hem hetzelfde gezegd zou moeten worden? Met wat een blijmoedig Gods-vertrouwen heeft hij in 1928 het Bisschopsambt aanvaard: „Als God nu wil, dat ik dat worden moet, dan zal Hij mij ook wel het licht en de kracht ge ven, die ik noodig heb." Blijmoedig heeft hij zijn bisschopstaak ver vuld, alle dagen disponibel voor audiënties, en zich gevende voor alles, wat men soms vrij onbescheiden van hem vroeg. Blijmoedig heeft hij de bitter-zware zorgen op zich genomen, die noodig bleken om den ontredderden finantieelen toestand van vele parochies langzamerhand te saneeren. Blijmoedig heeft hij de narigheden, waarin iedere bisschop betrokken wordt en waarover hij vaak met niemand spreken kan, gedragen of helpen dragen. Al fronste soms even zijn voorhoofd, de vriendelijk-blijde uitdrukking van zijn gelaat herstelde zich dadelijk. Blijmoedig, mag ik niet zeggen, maar toch moedig en gelaten heeft hij den naderenden dood in de oogen gezien. Vrijdagmiddag mocht ik hem voor het laatst bezoeken. Op zijn eigen nadrukkelijk verlangen had men hem de volle waarheid onbewimpeld mede gedeeld. Toen ik hem deelnemend toevoegde: wat heeft de hand Gods U zwaar getroffen, gaf hij ten antwoord: „och ja; maar als God dat doet, zal het toch goed zijn; ik moet toch een voorbeeld geven, ook voor de Geestelijken." Na ruim zeven jaren van rusteloos werken, is hij, nog in de volle kracht zijner jaren, van ons weg genomen. Treurend en als geslagen hebben Geestelijkheid en Volk de snelle berich ten van zijn lijden en sterven ontvangen. Zij die hem het beste kenden en het naaste stonden, beseffen het diepst, hoe ontzettend veel zij zelve en het heele Bisdom aan hem verloren hebben. Goddank, dat we weten, dat voor hen, die in God en zijn Christus gelooven en naar beste krachten naar dat geloof geleefd hebben, bij den dood „het leven niet eindigt, maar veran dert en dat als de woontent van ons aardsche lichaam in een stort, hun een eeuwige woning in den hemel is toebereid." Treurende, maar dankbaar en vol vertrouwen staan wij bij zijn lijkbaar met de bede: „O God. die onder de Apostolische priesters uwen dienaar Joannes in bisschoppelijke waar digheid hebt iaten werken, geef, smeeken wij U, dat hij ook voor immer in hun gezelschap worde opgenomen. Door Christus onzen Heer. Dr. G. VAN NOORT Het overlijden, nog in de volle kracht van Zijn werkzaam leven, van Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem, beteekent voor breede kringen een gevoelig verlies. Niet alleen bij de Roomsch-Katholieken, over wie Zijne vader lijke zorgen zich uitstrekten, maar ook bij tal rijke andersdenkenden stond de waardige Over ledene in hoog aanzien. Persoonlijk en amb telijk heb ik gedurende al de jaren van Zijn Episcopaat de aangenaamste betrekkingen met Hem onderhouden; ik zal steeds dankbaar blij ven gedenken, dat Monseigneur, zooals ook ik Hem zoo gaarne noemde, mij Zijn vriendschap en Zijn vertrouwen heeft geschonken. Menig maal hebben wij van gedachten gewisseld over den moeilijken tijd waarin wij leven en de vele vraagstukken, die daarin moeten worden opge lost; over staatsbestuur, opvoeding, onderwijs, volksopleiding en volkswelvaart, en steeds was ik vol bewondering voor den omvang en de diepte van Zijn kennis, voor de scherpte van Zijn geest, de helderheid van Zijn inzicht, de ruimte van Zijn blik, bovenal voor de warmte van Zijn fijngevoelend hart. Indien ik van Zijne voortreffelijke eigen schappen er een mag noemen, die mij bijzonder aantrok, dan was het Zijn gevoel voor saamhoo- righeid, Zijn streven naar samenwerking tus- schen alle nationaal denkende en gevoelende elementen, onafhankelijk van uiteenloopende kerkelijke of godsdienstige belijdenis, Zijne zicli in dit streven openbarende vaderlandslief de. Ik behoef, om deze in het licht te stellen, slechts aan de viering van het vierde eeuwfeest der geboorte van Prins Willem van Oranje te herinneren, die, bovenal door de krachtige me dewerking van Mgr. Aengenent, eene herdenking is geworden, die een werkelijk nationaal karak ter droeg. Andere meer bevoegden zullen beter dan ik het beeld en de beteekenis van den Haarlem schen Bisschop kunnen schetsen; mij was het eene behoefte in deze enkele regels uitdrukking te geven aan mijne gevoelens van oprechte hoogachting en vereering voor den man, wiens heengaan zoo groote leegte achterlaat, maar wiens gedachtenis ik steeds in eere zal houden. Requiescat in pace. A. RÖELL, Commissaris der Koningin de provincie Noordholland. in

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1