0 De Abessiniërs wapenen zich De wonderlijke olieconcessie De Volkenbonds vergadering nadert Het nieuws van heden HET VUUR GEOPEND? AMERIKA GRIJPT IN DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per v/eek 25 cent; per kwartaal f 3.25; per Post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SpAARNESTAD, HAARLEM TELEFOON 13866 WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1935 Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19524 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Het wordt met de concessies een sensationeele en duistere geschiedenis Een weerbare vrouw Vijandelijkheden begonnen? Een Abessinische amazone Geef Abessinië een kans! Nieuwe minister van Oorlog in Japan Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii| Door verwonde leeuwin aangevallen Schip verbrand te Kopenhagen Generaal Arttilio Teruzzi, die het opper commando heeft over alle Italiaansche troepen in Erythrea. Op zijn schouders zal de militaire verantwoordelijkheid in den oorlog (voor het geval deze uitbreekt) rusten Het Nationaliteiten congres Een streep door het contract Standard Oil Company, welke elke relatie met M In een chapelle ardente van sombere te Haarlem het stoffelijk overschot pracht rust in het Bisschoppelijk paleis van Z- H. Exc. Mgr. J. D. JAengenent Na het overlijden van Mgr. Aengenent Mgr. H. J. M. Taskin tot vicarius capitularis gekozen Arrestatie van Fokker? Verklaring van contracten met de Amerikaansche regeering geëischt UITGESTELD DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN De dood van Koningin Astrid Een krans uit Deli NIEUW EILAND Hotel-Rest. „ROYAL" FEESTDINERS NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT In aansluiting op het bericht uit Washing ton, dat het Ministerie van Buitenlandsche Zaken daar heeft meegedeeld, dat de Ethio pische concessie zal worden geannuleerd, deelt Reuter d.d. 4 September mee: Huil, de minister van buitenlandsche zaken, heeft bekend gemaakt, dat als resultaat van besprekingen die hij heeft gehad met amb tenaren van de Standard Vacuum Oil Com pany, dezen hem hebben medegedeeld, dat zij zich uit de concessie zullen terugtrekken. In een formeele verklaring zeide minister Huil, dat George Walden en Dundas, onder scheidenlijk president-commissaris en vice- President van de Standard Vacuum Oil Com pany, vandaag hebben bekend gemaakt, dat hun maatschappij eigenares was van een uit gebreide olieconcessie, 29 Augustus door den Keizer van Ethiopië toegewezen aan de Afri can Development Exploration Corporation, tfie ondergeschikt is aan de Standard Va cuum en het advies zocht van het Departe ment van Buitenlandsche Zaken over den toestand, door de concessieverleening in het leven geroepen. Hen bestuursleden van bovengenoemde maatschappijen werd medegedeeld, dat de verleening van de concessie de oorzaak van groote ongelegenheid was, niet slechts voor de Regeering, doch ook voor anderen, die krachtige en oprechte pogingen in het werk stellen voor het behoud van dén vrede, en dat het hoogst wenscheljjk was, dat zoo spoedig mogelijk de noodige stappen werden gedaan °m de concessie te beëindigen. Later werd den minister van Buitenland- sche Zaken door bovengenoemde bestuursle den medegedeeld, dat ae maatschappij had be sloten zich terug te trekken uit de concessie Washington, 3 September (A. N. P.) Gelijk rceds gemeld heeft staatssecretaris Huil heden een verklaring afgelegd inzake de politiek van be Vereenigde Staten met betrekking tot het Verieenen van een olieconcessie aan Amerikaan- 5che belangen. Hij verklaarde in dit verband hog, dat de Amerikaansche regeering over de- Ze aangelegenheid niet was geraadpleegd. Let terlijk zeide hij: „Het centrale punt van de poli tiek van deze regeering met betrekking tot het t^iiaansch-Abessinische geschil is het behoud Vah den vrede; iedere regeering van ieder land °ver de geheele wereld is aan deze politiek ge houden en wij hopen oprecht, dat onder geen °mstandigheden welke volken ook van dit su preme doel zullen worden afgeleid." GENèVE 3 September (A. N. P.) De Ameri kaansche senator Pope is alhier aangekomen. Tcgenover Amerikaansche vertegenwoordigers Van de pers verklaarde hij o. m.: Het recente verwerven van petroleumconces- f*cs op Abessinisch gebied door Amerikaansche belanghebbenden heeft er naar mijn meemng toe bijgedragen zeer vele Amerikanen er van te °vertuigen. dat ons land met zeer groot gemak hl een oorlog kan worden gewikkeld. Ik ben er overtuigd, dat een succesrijk ingrijpen van mm Volkenbond ter voorkoming van een Itali- aansch-Abessinischen oorlog, de in de Ver. Sta ten aanwezige sympathieën voor het principe van collectieve veiligheid, zeer zal versterken. LONDEN, 3 September (A. N. P.) Alhier hit Diredaoea ontvangen berichten schijnen het gisteren verspreide gerucht te bevestigen, vol~ gens hetwelk een Italiaansche voorhoede van 2500 man de Abessinische grens uit Eritrea heeft overschreden en de daar wonende Dana ïden op de vlucht drijft. In de dorpen niet ver van Diredaoea komen voortdurend vluchte lingen aan en er wordt met alle belistheid Een merkwaardig samenzijn. Bij de Ameri kaansche legermanoeuvres in den staat New York zag men den Japanschen mili tairen attaché kapitein Yosoto Nakayama vredig samenwandelen met den attaché van Sow jet Rusland, generaal-majoor Wladimir M. Begunoff de verzekering gegeven, dat het overschrijden van de grens een feit is. Uit Rome wordt inmiddels dit bericht offi cieel tegengesproken. ADDIS ABEBA, 4 Sept. (Reuter) De Ita liaansche legatie weet niets van een beweerden inval van Italiaansche troepen in Ethiopiscli gebied. Zij spreekt eveneens tegen, dat de gezant een protest heeft opgesteld voor de regeering van Ethiopië tegen de concessie aan Rickett; de legatie heeft ook geen enkele instructie uit Rome ontvangen. Verder wordt medegedeeld, dat geen enkele verklaring is gedaan, volgens welke het perso neel van de legatie weldra Addis Abeba zou verlaten. De legatie spreekt ten slotte ook categorisch tegen, dat zich incidenten zouden hebben voorgedaan voor haar huis. Rickett, die de onderhandelingen heeft ge voerd, over de petroleum-concessie met Abes- sinië, is, naar Reuter meldt, uit Djiboeti naar Cairo vertrokken, aan boord van het Fransche s.s. „Portes". ADDIS ABEBA, 3 September (A. N, P.) Van Italiaansche zijde wordt medegedeeld, dat. een Italiaansch onderdaan, Marciano geheeten, in de straten van Addis Abeba is overvallen en geslagen. Dit incident moet zich heden hebben afgespeeld. Voorts zijn steenen geworpen naar het huis van een tweeden Italiaanschen onder daan, alhier. In verband met deze gebeurtenissen heeft de Italiaansche diplomatieke vertegenwoordiger de Abessinische regeering doen weten, dat hij zich van de verantwoordelijkheid ontslagen acht, wanneer van nu af aan in de straten der stad de Italianen overgaan tot een legitieme wijze van zich zelf te verdedigen. ADDIS ABEBA, 3 September (A. N. P.) De Abessinische prinses Atzede heeft Keizer Haile Selassie 150.000 man troepen aangeboden voor een eventueelen oorlog met Italië. Atzede is de vrouw van een machtig Abessinisch hoofdman. Zij voert het bevel over de troepen van haar echtgenoot, wanneer haar man op expeditie is. Zij heeft den keizer verklaard, dat wanneer Italië Abessinië mocht aanvallen, zij met haar soldaten naar het front zal optrekken. Men vertelt hier, dat zij een buitengewoon goed scherpschutter is. LONDEN, 3 Sept. (Reuter). Naar uit Addis Abeba wordt gemeld zullen in geval van een uitbreken van de vijandelijkheden de heuvels in provincie Tigre met vuren worden verlicht, waardoor het mogelijk zal zijn, de bevolking in den kortst mogelijken tijd te waarschuwen. De proefnemingen welke Ras Seyoem, de gouverneur der provincie liet nemen, vielen zeer bevredigend uit. De vorst heeft 150.000 a 200.000 man onder zijn bevelen. LONDEN, 4 Sept. (Reuter) Uit Djiboeti wordt gemeld, dat vrouwen en kinderen van Italiaan sche nationaliteit Ethiopië verlaten. De Italianen gaan eveneens voort in grooten getale het land te verlaten. LONDEN, 3 Sept. (A. N. P.) De Abessinische gezant te Londen, dr. Martin, heeft hedenavond een redevoering uitgesproken op een bijeen komst van de Nijl-maatschappij. Hij zeide o.m.: Laat ons twintig jaren leven in vrede en geeft ons een leening van laat zeggen 20 millioen pond sterling. Dat bedrag zou ons in staat stellen in het geheele land scholen op te richten en onze natuurlijke hulpbronnen uit te buiten. Aan het einde van dat tijdperk, daar. van geef ik u de verzekering, zullen de Abes siniërs zoo ver gevorderd zijn als slechts iemand het kan wenschen. Intusschen schijnt Musso lini te gelooven, dat het terstond dooden van de meesten van ons de beste methode is om ons op te voeden en te beschaven. Ik persoon lijk veroorloof mij onderdanig dit standpunt niet te kunnen deelen. En wanneer het ergste het geval mocht wor den, dan zou mijn volk, naar mijn meening, liever leven onder het rechtvaardige en door dachte bestuur van Groot-Brittannië dan on der dat van Italië. Wanneer de Italianen vol strekt nog een kolonie moeten hebben, moet men zich afvragen, waarom zij niet den moed hebben, zich die te veroveren op hen, die daarvan een overvloed hebben. In geen geval echter zullen zij Abessinië als kolonie krijgen. Overigens, aldus ging dr. Martin verder, is niet het minste bewijs geleverd voor de Ita liaansche beschuldigingen, volgens welke de Italiaansche kolonie blootgesteld is aan het ge. vaar van een Abessinischen aanval. Wat het toestaan van concessies betreft en het werken van buitenlanders, daarbij wordt geen onder scheid gemaakt. In feite heeft reeds een Ita liaan een waardevolle concessie voor de ont ginning van goud en platina gekregen, ter wijl Engelschen en anderen niet dusdanige concessies hebben verworven. Alles, wat Abes sinië wenscht is onpartijdigheid en rechtvaar digheid. Bovendien wil het de toestemming tot invoer van wapens voor zijn verdediging. Abes sinië wil van zijn kant geen ander volk in een oorlog of in andere moeilijkheden brengen, want de Abessiniërs zijn er van overtuigd, dat zij met Gods hulp ieder land zullen verslaan, dat volkomen ongerechtvaardigd bezit tracht te nemen van Abessinië en van zijn onafhan kelijkheid. Gelukt ons dat niet, aldus dr. Mar tin, dan zullen wij zeker niet als slaven van wien ook leven. TOKIO, 4 Sept. (A. N. P.) Volgens een offi cieel communiqué is de afgetreden minister van oorlog, Hayashi, benoemd tot lid van den Raad van Oorlog. Tegelijkertijd is de benoeming bekend ge maakt van generaal Kwasjima tot minister van oorlog. Behalve Hayashi is ook de parlementaire on derminister Graaf ToM afgetreden. Verwachting: zwakke tot matigen, Zuid- Westelijke tot Westelijken wind, gedeel- telijk bewolkt, waarschijnlijk eenige re- gen, iets warmer. H Hoogste barom.stand; 764.7 te La Coruna Laagste barom.stand: 746.3 te Lerwick jË Zon op 6.17 onder 7.39 Licht op 8.09 Maan op n.m. 2.48 onder n.m. 9.59 EE Eerste kwartier 6 September illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliH JOHANNISBURG, 3 Sept. (Reuter.) De Zuid- Afrikaansche minister van Defensie, Pirow, is tijdens een jacht in het Nationale Park ter nauwemood aan den dood ontsnapt, toen hjj een leeuwin had gewond. Eerst vluchtte het dier, doch plotseling keerde het terug en tracht te den minister aan te vallen. Deze schoot op nieuw en trof thans de leeuwin doodelijk. KOPENHAGEN, 3 Sept. Nyheter" bericht, dat het „United States", dat Italië heeft gekocht onder belofte, zou worden gebruikt voor den afgeloopen nacht door Men weet nog niet, of hier wel opzet in het spel is. (Reuter.) „Dagens oude oceaanschip van Denemarken dat het schip niet troepenvervoer, in brand is vernield, een ongeluk dan ROME, 3 Sept. (A. N. P.) In welingelichte kringen wijst men de mogelijkheid niet van de hand, dat de Volkenbondsraad onder omstandigheden zou kunnen besluiten tot de instelling van 'n enquête-commissie naar het model van de Lytton-commissie. Tegen een dergelijke procedure zou Italië niets in te brengen hebben. Een verplichting b.v. om het niet tot vijandelijkheden te laten komen tot op het oogenblik van terugkeer dezer commissie, zou Italië echter niet op zich kunnen nemen, aldus meent men hier. ROME, 3 Sept. (Reuter). Om zekere ver keerde opvattingen weg te nemen met betrek king tot het in beslag nemen van de buiten landsche credieten en de conversie van buiten landsche en Italiaansche effecten in het bui tenland uitgegeven, is een communiqué uitge geven. In dit communiqué wordt verklaard, dat deze maatregelen geen betrekking hebben op bui tenlandsche fondsen in Italië uitgegeven, en ook geen concessie aan buitenlandsche effec ten beoogen, welke aan onderdanen van vreem de mogendheden toebehooren. GENèVE, 4 Sept. (Reuter). Reuter meldt uit Genève dat het vooruitzicht voor de Volken bondszitting somber blijft. Voor zoover men weet heeft de houding van Italië nog niet de minste verandering onder gaan. GENèVE, 3 Sept. (A. N. P.) Het nationali teitencongres is heden gesloten na het aan nemen van drie moties, die betrekking hebben op de positie der nationaliteiten in den auto- ritairen staat, op het recht van het vrije ge bruik van plaatsnamen in de moedertaal en op de bescherming van minderheidsrechten door den Volkenbond. In de eerste motie wordt geëischt, dat de autoritaire staat de ontwikkelingsvrijheid voor de minderheden erkent en haar een vertegen woordiging waarborgt in de openbare lichamen van politieken, cultureelen en economischen aard. In de tweede motie wordt vastgesteld, dat het verhinderen of bemoeilijken van het gebruik der moedertaal bij het weergeven van plaats namen in de eerste plaats een inbreuk betee- kent op het gebod van eerbied voor een der belangrijkste levensgoederen van ieder volk, de taal. In de laatste motie wordt gezegd, dat de on derdrukking der nationale minderheden onge remd voortschrijdt. De Volkenbond is daarte gen niet opgetreden; het congres vestigt daar om nogmaals de aandacht op de gevaren, die uit een dergelijke onderdrukking voortvloeien voor alle volken en alle staten van Europa. BERLIJN, 3 September (A. N. P.) De sécre- taris-generaal van het departement van bui tenlandsche zaken van Letland, Muntze, zal volgens berichten in de Rigasche bladen twee dagen in Berlijn blijven voor het voeren van besprekingen met het Duitsche departement van buitenlandsche zaken over voor Letland belangrijke aangelegenheden. Hoe meer er over het in het diepste ge heim gesloten concessie-contract tus- schen Abessinië en den Engelschman Rickett wordt gepubliceerd, hoe vreemder deze sensationeele geschiedenis wordt Engeland, dat straks te Genève de rol van den zuiveren Vol kenbondsidealist tegenover de Italiaansche ex pansie- en veroveringszucht wil gaan spelen, heeft zich alle moeite gegeven om het laatste vleugje onwelriekende olielucht, dat men in zijn diplomaten-pandje meende te bespeuren, te ver wijderen. Anthony Eden verklaarde categorisch aan Laval, dat officieel noch officieus Engeland iets te maken heeft met deze vlekkende olie- quaestie, welke lijnrecht in strijd was met de politiek-economische afspraken van Groot-Brit tannië inzake Abessinië, en de Engelsche ge zant te Addis Abeba kreeg van zijn regeering opdracht den Negus tot opschorting van het reeds gesigneerde en dus van kracht geworden contract te bewegen. Engeland slaagde er in zich dit keer van elke oliesmet te zuiveren, vooral toen Rickett zelf verklaarde, dat uit sluitend Amerikaansch kapitaal achter hem stond. De Negus was echter niet bereid de ver leende concessies in te trekken of op te schor ten. Hij had ze volkomen rechtmatig verleend, omdat hij in geen enkel opzicht door de Itali- aansch-Fransch-Engelsche overeenkomsten be treffende zijn rijk gebonden was en als souve- rein de macht en het recht had concessies te gunnen aan wie hij maar wilde. Thans echter heeft de Amerikaansche regeering, die aanvan kelijk verklaarde, dat concessies, aan Amerikaan sche particulieren gedaan, haar hoegenaamd niets aangingen en geen wijziging konden bren gen in haar neutraliteitspolitiek, omdat zij niet yan plan was op particulier initiatief gevestig de Amerikaansche belangen te verdedigen, den Negus een leelijke poets gebakken. Zij heeft op de Amerikaansche concessionarissen n.l. de Standard Vacuum Oil te Delaware, waarbij de Rickett en zijn groep loochende, en de Socony Vacuum Oil elk voor de helft van het kapitaal zijn geïnteresseerd, krachtige pressie uitgeoe fend met het gevolg, dat dezen ter wille van de door de Amerikaansche regeering gevreesde ongewenschte politieke complicaties zich bereid verklaard hebben 't concessie-contract te annu- leeren. De rijkdommen in de natuurlijke schat kamer van wijlen de Koningin van Saba liggen dus nu weer vrijelijk te grijp voor de Italiaan sche veroveraars, tenzij de plotseling opgedoken tot Amerikaan genaturaliseerde Rus-Chertok, die een prioriteitsconcessie op de bodemschatten van Abessinië beweert te bezitten, zijn aan spraken rechtsgeldig kan bewijzen. In Genève kan nu de behandeling van de Ita liaanschAbessinische questie programmatig voortgang vinden, en de Negus Negusti mag van ergernis zijn snor en baard opeten, omdat de mogendheden, op wier sympathie en rechtsgevoel hij had gerekend, zoo vriendelijk zijn geweest terwille van den wilddreigenden Duce zijn sou- vereine rechten tot zinledige formules te maker- Alleen vanwege de gewetensvol gehandhaafde neutraliteit kan hij, ofschoon hij slechts voor een driedaagschen modernen veldslag wapens en mu nitie bezit, geen oorlogsbenoodigdheden vanuit't buitenland betrekken, terwijl Italië een millioen soldaten, die van top tot teen volgens de eischen van de moderne techniek zijn uitgerust en over geweldige voorraden munitie en ander oorlogs tuig beschikken, zij het ook met economisch krampachtige moeite, op de been houdt. Alleen vanwege de zoo hoog geprezen neutraliteit wordt het hem verder practisch onmogelijk gemaakt om de economische en technische ontwikkeling var, zijn achterlijk gescholden land toe te vertrouw'eil aan wie hij wil. En dat terwijl er van een feite lijken oorlogstoestand nog geen sprake is. De heele zonderlinge concessie-affaire heeft hem nu enkel het voordeel opgeleverd, dat zijn vertegen woordigers straks te Genève met de doorge streepte contracten in de hand kunnen bewijzen, dat hij wel degelijk bereid is geweest de deur van zijn land open te zetten voor zuiver econo mische hulpkrachten uit het buitenland, maar dat Amerika hem dit terwille van Italië niet heeft toegestaan. Het recht moet zijn loop heb ben, luidt een bekende zegswijze, maar in de ItaliaanschAbessinische kwestie schijnt men slechts een loopje met het recht te zullen nemen, Hedenmorgen om half elf kwam het hoog waardig Kapittel van het Bisdom Haarlem bij een om, na den dood van den Bisschop, te beraadslagen over de maatregelen die voor het verweesde Bisdom moeten worden genomen. Tijdens het Pontificaat van Z. H. Excellentie Mgr. Aengenent was tot kanunnik-theologaal in de plaats van wijlen Mgr. Vlaming benoemd de hoogeerwaarde hooggeleerde heer J. H. Nie- kel, directeur v. t' Philosophicum te Warmond. Voordat tot het lezen van de stille H. Mis werd ovrgegaan, werd deze door den Proost van het Kapittel. Z. D. H. Mgr. H. J. M. Taskin, op de gebruikelijke wijze geïnstalleerd De nieuwe kanunnik legde de geloofsbelijdenis af, werd met de onderscheidingsteekenen omhangen en ten slotte kort toegesproken door den Proost. Z. D. Hij werd bij de plechtigheid geassisteerd door Z. D. H. Mgr. Th. W. Pichot, vicaris-generaal van het Bisdom en den hoogeerw. heer M. W. A. Wijtenburg, oud-regent van Hageveld. Behalve den hoogeerwaarden heer plebaan Westerwoudt, die zooals men weet in de Mariastichting wordt verpleegd, waren alle kanunniken aanwezig, n.l. Mgr. H. J. M. Taskin, Mgr. M. P. J. Möllmann, Mgr. dr. G. C. van Noort, W. A. Wijtenburg, J. G. van Heeswijk, J. G. Aalberse en Mgr. Th. W. Pichot en J. H. Niekel. De geheele plechtigheid vond plaats in het Bisschoppelijk koor, waar ook de stille H. Mis werd gelezen. Zij werd opgedragen door den Proost van het Kapittel. Alles had een een voudig verloop en was binnen een goed half uur afgeloopen. Hierna vergaderde het Kapittel ter verkiezing van een vicarius-capitularis. Deze vergadering werd gehouden in de Maria, stichting. Tot vicarius-capitularis werd gekozen Mgr. H. J. M. Taskin, president van het Theologicum (Groot-Seminarie) te Warmond. Alle brieven betreffende geestelijke en tijde lijke aangelegenheden moeten worden gezonden aan den Hoogeerwaardigen en Doorluchten heer Mgr. H. J. M. Taskin, vicarius-capitularis te Warmond. WASHINGTON, 4 Sept. (A. N. P.) Senator Nye, voorzitter der Senaatscommissie voor den wapenhandel, deelde mede, dat hij de arrestatie zal eischen van den beroemden vliegtuigbouwer Anthony Fokker. Nye wenscht, dat Fokker een verhoor zal worden afgenomen over vliegtuig contracten met de regeering. Nye vreest dat Fokker het land zal verlaten. WASHINGTON, 4 Sept.. (Reuter). De voor zitter van de commissie tot onderzoek naar den wapenhandel, Nye, deelde aan de pers mede, dat hij den Senaat en Huil heeft ge waarschuwd, dat men geen pas mocht verstrek ken aan den vliegtuig-constructeur Fokker. Nye heeft den attorney-general Cummings verzocht bericht te geven, indien Fokker de Vereenigde Staten zal trachten te verlaten over de grens van Mexico of Canada. Fokker blijft onvindbaar, terwijl de com missie hem wil hooren over „zekere transacties bij vliegtuig-verkoopen HET AFD. BESTUUR deelt mede, dat door het overlijden van Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem, na overleg met de kerkelijke autoriteiten, de verschijning van het HAAR LEM-NUMMER van de R.K. VREDESKRANT en tevens de Buitengewone Vergadering van den R.K. Vredesbond in verband met den dreigen den oorlogstoestand en de Pauselijke Vredes- actie, tot resp. 11 en 12 Sept. a.s. zullen worden De toegangsbewijzen (10 cent) zijn echter reeds vanaf morgen, zoolang de voorraad strekt, uitsluitend voor katholieken verkrijgbaar in Ge bouw St. Bavo, Smedestraat. Spoedige reser veering dringend aangeraden, teneinde teleur stelling te voorkomen! Een Abessinische amazone met een leger onder weg. Berichten over nieuwe grensgevechten in Abes sinië. De Italianen ontkennen, dat er iets ge beurd is. Huil, de minister van Buitenlandsche Zaken van de Ver. Staten, heeft van de oliemagnaten gedaan gekregen, dat de concessies in Abessi nië ongedaan worden gemaakt. Arrestatie van den vliegtuigbouwer Fokker ge ëischt. Het bisschopswapen van Mgr. dr. J. de Jong, coadjutor van Mgr. Jansen. Mgr. II. J. M. Taskin, president van het Theolo gicum te Warmond, benoemd tot Vicaris Ca pitularis van het bisdom Haarlem. Benoemingen Paters Jesuïeten. Prof. Aalberse zal Zondagmiddag wijlen Mgr. Aengenent voor de K.R.O.-microfoon herdenken. De doodslag te Zoeterwoude; straf in hooger beroep verminderd. De textielstaking te Tilburg breidt zich uit. Beurs: Licht verdeeld. O MEDAN, 4 Sept. (Aneta) Bewoners van Deli brachten geld bijeen om namens Deli een krans te doen leggen op het graf van Koningin Astrid. Aan een oud-Deliaan, te Brussel woonach tig, is hiertoe 3 September telegrafisch opdracht gegeven. De Russische ijsbreker „Sadke" heeft gis teren in de Noordelijke IJszee een nieuw eiland ontdekt op 80.51 N.B. en 78.25 OI. Het eiland is geheel met ijs bedekt en men heeft het ge noemd naar den leider van de expeditie. Ucha- kof Speciaal ingericht voor Stand op Woensdag 1 uur n.m.: 755.4 Vorige stand; 759.8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1