Mgr. A. van Velsen 40 jaar priester RUSLAND KIEST PARTIJ I VRUCHTBAAR PRIESTER LEVEN VOOR DEN VOLKENBOND Kerkelijk leven VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1935 Oud Apostolisch Vicaris van Batavia en promotor van 't katholieke onderwijs in Oost-Indië De eerste Bisschop op Java gewijd Zijn levensloop hÜ Zorgen voor het onderwijs Eieren-uitvoer naar Duitschland Tachtig procent van het voor Augustus toegewezen bedrag Terug naar het vaderland Voor het misdeelde kind illSSSf Z. H. Exc. Mgr. A. v. Velsen, die Zaterdag zijn 40-jarig priesterfeest viert Ruim 122.000 uitgekeerd OPENING STATEN-GENERAAL De Princevlag gaat demonstreeren Het pilotenvraagstuk VRAAGT UW WINKELIER BENOEMINGEN In het Aartsbisdom In het bisdom Breda Paters Dominicanen Geen audiëntie REISBUREAU USSONE N.V. REISBUREAU LINDEMAN N.V. Het vat vol tegenstrij digheden Monseigneur Aengenent en Lourdes Plechtige Requiemmis te Breda KON DIKWIJLS NIET LOOPEN Nu van pijn verlost St. Virgilius rouwt Plechtige Requiemmis te Nijmegen WERKGEVERS BIJEEN Pleidooi voor verdere aanpassing NIEUWE WARENWET Commissie van belanghebbenden zal rapport uitbrengen BOEREN- EN TUINDERS- ONDERLINGE Viering van het 25-jarig bestaan MINISTERS NAAR BRUSSEL R. K. MIDDENSTAND EN N.S.B. "Terwijl het Bisdom Haarlem rouwt over den dood van zijn Bisschop, op denzelf den dag, dat Haarlem het stoffelijk over schot van wijlen Monseigneur Aengenent naar zijn laatste rustplaats vergezelt, herdenken wij, en de Haarlemsche Ka tholieken op de eerste plaats, den dag, dat een der beste Haarlemmers voor veertig jaar tot priester werd gewijd. Zaterdag, 7 September, herdenkt de vroegere apostolische Vicaris van Batavia, Z. H. Exc. Mgr. A. kens van Velsen, die ruim twee jaar geleden we- een toenemende oogziekte moest repatriee- r<?n eh sindsdien te Amsterdam in het St. Ig- daWuscollege der Paters Jezuïeten aan de Hob- einakade verblijft, den dag, dat hij voor 40 ja ren 'n het Jezuïetenklooster te Maastricht de Priesterwijding ontving. pe hoogwaardige jubilaris werd op den 8sten ruari 1865 te Overveen geboren, zoodat hij re" *'aar reeds zijn 70sten verjaardag mocht vie- j, Op jeugdigen leeftijd verhuisde hij naar ;'arlem, waar ook nu nog verschillende van Chseigneurs naaste familieleden wonen. Na c'orachte studiën aan het St. Aloysiuscollege te n tard trad hij op 26 September 1885 in het °v'ciaat der Paters Jezuïeten. In de eerstvol- ]yn<?e jaren gaf zijn gezondheid meermalen aan- Q1hg tot ernstige bezorgdheid. Zijn oversten ««en hem daarom in den winter van 1888, de r gel€ide van zijn vroegeren leeraar en va- Vos en vriend, pater G. Jonckbloet, naar Da- S| Na zijn terugkomst dreigde een nieuwe in- orting' rnaar tijdens een tweede verblijf in Vo;^erland bewerkte de zuivere berglucht een (jj e^ig herstel en staalde hem voor een taak, e de volle krachten van een sterken man zou Vorderen. ter zich' °P 1 September 1895 werd Monseigneur p^ies- gewijd en een maand later reeds bevond hij °P reis naar Nederlandsch Oost-Indië, waar Veerd, in het begin van de maand November arri- stern: e. Eenige maanden later volgde zijn be- ming voor de Minahassa, het noordelijkst deelte van Celebes' De toestanden, die de jonge 'ssionaris daar aantrof, boden gelegenheid ten Ver om aanstonds volop aan het werk te gaan. Ondanks den feilen tegenstand had het Ka- holicisme in de Minahassa vasten voet gekre- 5 P- Voor de ruim 5000 verspreid levende Ka- P°lieken waren echter slechts twee missionaris- aangewezen. Vijftien scholen onder leiding 7rm lniandscne catechisten werden bezocht door sch leerlingen. De toestand was allertreurigst: Wa°°lmeubelen ontbraken en de onderwijzers tpJen gekozen uit de meest geschikte huisknech- P ber pastoors. Ö0o enning en subsidieering dezer schooltjes 0 r be regeering was onmogelijk, zoolang de jberwijzers niet aan gestelde eischen voldeden. Wa. 8ebrekkige godsdienstkennis, ook bij vol- ba^enen' bleef een groot bezwaar voor vrucht je' 6 missi°neering. Naast de katholieke school- bestonden de protestantsche en regeerings- °len, goed ingericht en gesteund door het ^bvernement. g ®b°edig had pastoor van Velsen's ordenende den toestand overzien en stond het bij hem Vast, dat degelijke missioneering onmogelijk zonder voorafgaande oplossing der school kwestie. Daarheen moest het zwaartepunt der 'bissie-actie verlegd worden. En nu vatte hij het Vooral voor die dagen stoute plan op, de °Pleiding der onderwijzers voor zijn persoonlijke Rekening te nemen en mettertijd tot een R.K. Pleidingsschool voor inlandsche onderwijzers te °meh. Door degelijke vorming der onderwijzers ^bden de dorpsscholen tot hooger peil worden °Pgeheven en zou tegelijk de geloofskennis op *°bder grondslag komen te staan. Eerst dan 2011 Pi en kunnen denken aan een uitbouw der Missie. Pe manier, waarop de jonge missionaris deze 1 fgekozen taak uitwerkte, typeert den actie- veii mensch, die zwaarder lasten zal kunnen -1 UiC hWtWWUCi ICVOUCIX Z/CM. ^Sen. in de middaguren gaf hij les aan de Pirant-onderwijzers, die door zijn zorgen, in omliggende dorpen in den kost kwamen. De J^ °chieele zorg voor de verspreide christenge- ®enten mocht evenwel onder dezen nieuwen °cid niet lijden. Daarom werd pastoor van j elsen behalve missionaris ook nog wandel- ®craar, m.a.w. hij nam de school op reis mee. o° werden zijn dienstreizen ware karavaan- ,^'hten. Gewoonlijk trok hij uit met drie of vier Arren. Op den eersten zat hij zelf. Dan kwamen e wagens met timmergereedschap om de kerk- vcbooltjes wat te kunnen herstellen, een kist met om de altaartjes weer wat op te knappen, twaren en de noodzakelijke boeken en schrijf- rt oeften voor bet onderwijs. De jongens volg- eb te paard. In de missiestaties gaf hij des Naar het „Ned. Weekblad voor Kruideniers aren" verneemt is voor uitvoer van eieren naar ditschland 80 pet. van het voor de maand Au- O^tus toegewezen bedrag toegestaan. Met het op prijsstijging zal dus het kwantum eieren langrijk minder dan 80' pet. van het Augustus- ^Antum zjjn. morgens eerst gelegenheid om te biechten, droeg de H. Mis op, gaf catechismus aan de be volking en begon dan, na een sober ontbijt, aan de klas voor de toekomstige onderwijzers, 's An deren daags trok hij weer verder, gevolgd door zijn trouwe kweekelingen. Zoo bleef de karavaan soms twee, drie weken onderweg, tot ze einde lijk weer op de vaste standplaats aankwam en het onderricht geregeld kon Worden voortgezet. De aldus, begonnen arbeid heeft rijke vruch ten gedragen. In 1900 werd een huis gebouwd, dat langzaam uitgegroeid is tot een van de beste en meest bekende kweekscholen in onze Oost. Het is ondoehlijk de activiteit van pastoor van Velsen op velerlei gebied bij benadering te schetsen. Bekend is het Maleische maandblaad je, dat hij in 1909 stichtte, de „Geredja Katho- lik", met als bijlage een respectabele serie brochuurtjes over apologetische onderwerpen. In 1921 werd de Minahassa-missie, die sinds 1911 aan pastoor van Velsen's leiding was toe vertrouwd, overgedragen aan de Missionarissen van het H. Hart van Tilburg. Met bloedend hart moest hij zijn missie, die vooral door zijn zorgen tot een van de bloeiendste in de Oost was ge worden, verlaten. Van rusten wilde hij echter niet weten, zelfs niet van een verlof in het moederland. Benoemd tot directeur van het Sint Vincentiusgesticht te Buitenzorg, wist hij zich aanstonds wederom een grooter arbeidsveld te scheppen. De regeering toonde de kwaliteiten van dezen onvermoeiden missionaris te waardeeren en be noemde hem tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. In den volksraad Werd hem vooi- zijn ijveren voor het inlandsche onderwijs hulde gebracht door Raden Kamil, inspecteur bij dat onderwijs. Temidden van zijn jongens van het Sint Vincentiusgesticht bereikte pastoor van Vel sen in het voorjaar van 1924 het bericht, dat Z. H. de Paus hem benoemde tot Apostolisch Vicaris van Batavia. Op 13 Mei volgde de Bisschopsconsecratie, die de nieuwe bisschop in de kathedraal van Batavia ontving uit de handen van Z. H. Exc. Mgr. Pacificus Bos. Mgr. van Velsen was de eerste, die op Java de bisschopswijding ontving. Beter dan de officieele erkenning, die de kerk vorst telkens van officieele zijde mocht ontvan gen, toont de hartelijke aanhankelijkheid van blank en bruin, dat Mgr. van Velsen tot de popu lairste figuren van Weltevreden behoorde. Zijn geweldige werkkracht verrichtte wonderen en 'net is onmogelijk de groote beteekenis te om schrijven, welke zijn arbeid voor de Java-Missie gehad heeft. Vermelden wij slechts, dat het ééne Vicariaat Java onder zijn .bestuur uit groeide tot een Vicariaat en vier Apostolische prefecturen, bediend door zeven verschillende Orden en Congregaties; dat een bloeiend klein Seminarie werd opgericht en de eerste inheem- sche priesters het werk onder hun landgenoo- Het vierde lustrum der R. K. Werkgeversvereniging. Een overzicht tijdens de vergadering in het Kurhaus te Scheveningen. V.l-n.r.: mr. Steenberghe; de Belgische Minister van Staat Theunis; prof. Aalberse; mr. De Monchy en mr. Goseling ten begonnen; dat het aantal scholen ver meerderde van ongeveer 50 over heel Java tot ongeveer 400 alleen in het tegenwoordige Vicariaat. Lang voor den tijd volgens menschelijke be rekening kwam het einde van deze zegenrijke werkdadigheid. In 1932 moest Mgr. van Velsen wegens een steeds verergerende oogkwaal de waarneming van het bestuur aan pastoor A. van Hoof overdragen. Een tijdelijk verblijf in de gezonde omgeving van Ambarawa mocht niet helpen. Na een negenjarig bestuur moest Mgr. van Velsen den H. Vader verzoeken hem te wil len ontslaan als Apostolisch Vicaris. Toen de beminde bisschop in het voorjaar van 1933 met de „Marnix van St. Aldegonde" naar Nederland vertrok, deed geheel Batavia hem uitgeleide. In het vaderland heeft Mgr. van Velsen de gehoopte genezing niet kunnen vinden. Zijn moedig hart draagt het onontkoombaar lijden als een derde arbeidsveld, na de Minahassa en Java. Katholiek Nederland is trotsch op dezen priester en wenscht hem op den veertigsten ver jaardag van zijn H. Wijding Gods rijksten zegen. De Centrale Propaganda Commissie verzond dezer dagen aan de instellingen, die misdeelde kinderen verzorgen, de opbrengst van de post. zegels, briefkaarten en kalenders, welke van 10 December tot 10 Januari j.l. werden verkocht. Uitgekeerd werd: Aan 21 instellingen voor achterlijken, samen f 12.113.84. Aan 78 instel lingen voor zieken en zwakken (vacantie-kolo- nies) samen f 27.044.57. Aan 238 instellingen voor verwaarloosden, samen 76.296.37. Aan 12 instellingen voor doofstommen, blinden, ge- brekkigen, samen ƒ6.661.67. Aan 349 instellin gen in totaal 122.116.45. Het hoofdbestuur van „De Princevlag" deelt mede, dat ter gelegenheid van de opening der Staten-Generaal tal van afdeelingen wederom naar de residentie zullen gaan om gezamenlijk trouw en aanhankelijkheid te betuigen aan H. M. de Koningin. De afdeelingen verzamelen op het Spaarneplein en trekken dan gezamenlijk naar het Lange Voorhout. Diverse tamboers- en pijperskorpsen werken mede; honderden vlag gen zullen in den stoet worden medegevoerd. Na afloop gaat men naar den Dierentuin, om dan daarna opnieuw zich te gaan opstellen voor het brengen van een groet aan Koningin en Prinses tijdens den rijtoer. De K. L. M. overweegt de aanstelling als ver keersvlieger van elf vliegers, afkomstig van de militaire luchtvaartafdeeling te Soesterberg. Kamer 42, Centr. Station Amsterdam Telef. 47424 Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft om gezondheidsredenen de benoeming van den weleerw. heer E. A. J. Bosman, rector der St. Ludgerus-Kweekschool te Hilversum, tot pas toor te Dronrijp, ingetrokken en heeft benoemd tot pastoor te Dronrijp den zeerserw. heer H. H. B. Mulder. Op voordracht van den Hoogw. Prelaat van de St. Bernardusabdij te Bornhem heeft Z. H. Exc. de Bisschop van Breda benoemd tot pas toor te Oud-Gastel den zeereerw. heer A. Mou wen. Ti. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot kapelaans te Leeuwarden (H. Do- minicus) de eerw. paters J. B. J. Koek en W. I. A. Schuurman en tot kapelaan en assistent te Tiel (H. Dominicus) respectievelijk de eerw, paters G. Meijer en W. P. H. Marcelis. Ti. H. Exc. de Bisschop van 's Hertogenbosch heeft benoemd tot kapelaan te Nijmegen (H, Dominicus) den eerw. pater F. W. M. Stevens en tot kapelaan te Langenboom den eerw. pater W. van den Eisen De Hoogw. en Doorluchtige heer Vicarius-Ca- pitularis van Haarlem heeft benoemd tot kape laan en assistent te Rotterdam (O. L. Vrouw v. d. H. Rozenkrans) de eerw. paters H. J. Kos ters en N. Apeldoorn en tot assistent te Schie dam (H. Joannes Bapt.) den eerw. pater W. A. Scheffers. Z. H. Exc. de Bisschop van Breda zal Zater dag van deze week en Zondag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van de volgende week geen audiëntie vérleenen. Amsterdam: Leidschestraat 5 Dam 10 Den Haag: Rotterdam: Haarlem: Utrecht Arnhem Groenmarkt 22 Noordblaak 13 Barteljorisstraat 3 Janskerkhof 11 Bakkerstraat 7 Leeuwarden: Nleuwestad 55 Eindhoven: Willemstraat 13 Leiden: Geb. Vroom en Dreesmann, Aalmarkt. De Nederlandsclie Ondernemingen op reisgebied verzorgen eok Uw vreemde valuta tegen zeer voordeeligen koers. ASSURANTIES OP ELK GEBIED De wereld is meer dan ooit een vat vol tegenstrijdigheden en Genève is het evenzeer. Sinds Sovjet-Rusland zich door het nationaal-socialistische Duitschland in het Westen en door het imperialistische Japan in het Verre Oosten bedreigd voelt, heeft het zijn afkeer voor de „kapitalistische en bur gerlijke" Volkenbondssocieteit overwonnen en zich op voordracht van het tegen het Duitsehe gevaar hulpbehoevende Frankrijk als lid te Genève laten inschrijven. Het heeft in den raad zelfs een zetel gekregen te midden van de mogendheden, wier staatsstelsels lijnrecht indruischen tegen de staatsopvattingen der Sovjet, en speelt daar nu de rol van een der meest verknochte voorstanders van de resolute handhaving der Volkenbondsbeginselen in de practijk en van het internationale recht. Niet tegenstaande Sovjet-Rusland op het oogenblik met diplomatieke protesten wordt bekogeld, omdat de Sovjet.regeering tegen de gemaakte afspraken in de Komintern begunstigt en vrije lijk en zelfs met medewerking van regeerings- personen laat ageeren voor een wereldrevolutie, bepleitte Litwinow met een uitgestreken ge zicht de noodzakelijkheid, dat het Volken bondspact strikt geëerbiedigd dient te worden, en koos hij partij tegen het fascistische Italië, waarmee het communistische Rusland reeds oude en zeer vriendschappelijke betrekkingen onderhoudt, ten gunste van het door den Negus nog Oostersch.despotisch geregeerde Abessinië. Rusland heeft zich daardoor op het standpunt van het Britsche imperium geplaatst, ofschoon overigens de verhouding tusschen Engeland en Rusland niet bijzonder hartelijk mag genoemd worden. .Voor Frankrijk, dat door een militair bondgenootschap zoowel met Sovjet-Rusland als Italië verbonden is, en indertijd peet was bij de opname van Sovjet-Rusland in de ge meenschap der Volkeren, is dit een pénible geschiedenis, omdat Frankrijk nog steeds niet afstand heeft kunnen doen van de illusie zon der een duidelijke bepaling van zijn standpunt van Genève af te zullen komen. Wanneer straks de Kleine Entente, welke ook Frankrijks bond. genoot is, een zelfde houding als Rusland zal aannemen en dat is meer dan waarschijn lijk zal het voor Laval nóg moeilijker wor den zich tusschen zijn twee, met elkander van meening verschillende vrienden: Engeland en Italië, op het slappe koord staande te houden. talie staat nog steeds op 't standpunt, dat de Volkenbond niets met het Italiaansch- Abessinisch conflict te maken heeft en dat Italië de vrije hand moet gelaten worden om het „verfTragschendende", „niet zijn Volken- bondsverplichtingen nakomende" en „bar- baarsche" Abessinië met huid en haar in te palmen en tot een Italiaansche kolonie te ma ken. Maar waarom is Italië dan te Genève verschenen? Abessinië is mede door toedoen van Italië, zij het dan ook, gelijk thans ach teraf beweerd wordt, bij vergissing, Volken bondslid geworden, zeer tegen den zin van Engeland in. Als Volkenbondslid heeft het een beroep op Genève gedaan om het met oorlog dreigende Italië aan zijn internationale ver plichtingen te herinneren, en vindt daarbij den krachtigen steun van Engeland. Italië zit dfls formeel als beklaagde voor de vierschaar te Ge nève, maar gedraagt zich als openbare aankla ger tegen Abessinië, volgens de oude beproefde methode, welke den aanval nog altijd de beste verdediging acht. Het meent, naïevelijk, dat het doodeenvoudig is om een oplossing voor het hangende geschil te vinden. Volgens Italië be hoeft de Volkenbond niets anders te doen dan Abessinië op grond van de Italiaansche be schuldigingen uit zijn midden te stooten, waar na Mussolini onbelemmerd Abessinië te vuur en te zwaard zal kunnen gaan beschaven zon der dat daar Europeesche complicaties uit voort zullen komen. Maar zóó eenvoudig is de zaak echter geenszins. Vóór dat de Volkenbond Abes sinië van het lidmaatschap vervallen zou kun nen verklaren, zal hü eerst een onpartijdig on derzoek dienen in te stellen naar de juistheid der beweringen van Italië, en hangende dit onderzoek zal Italië zich van het voeren van een oorlog dienen te onthouden, indien het ten minste de andere Volkenbondsleden niet wil verplichten tot een gezamenlijk optreden tegen Italië. Maar zelfs indien Abessinië op advies van Italië als het zwarte schaap uit de schaapskooi te Genève zou worden gedreven en prijs zou worden gegeven aan de hongerige wolven, dan nog, of juist dan, zou blijken, dat de Italiaansch- Abessinische quaestie voor Engeland allerminst een uitsluitend koloniale quaestie, maar een im periaal levensbelang is in verband met het voor Engeland begaanbaar houden van den verbin dingsweg met Britsch-Indië en met de op het water van den Blauwen Nijl en het Tanameer aangewezen katoen-plantages in den Soedan en Egypte. Italië, dat niet langer op voet van ge lijkheid met Abessinië behandeld wil worden en niet langer bereid is met Abessinië te discus sieeren en de verdediging van het Abessinische standpunt aan te hooren en de zwaar gespoor de verzenen tegen de Geneefsche prikkels slaat, schijnt te meenen, dat heel de wereld simplis tisch geregeerd kan worden op dictatoriale wijze. Krijgt Italië zonder meer volledig zijn zin, dan zal het hek van den dam zijn. Duitschland, dat minstens even overbevolkt is als Italië en door een even groote expansie-zucht wordt gekweld, zal dan maar al te graag het Italiaansche voor beeld willen volgen, zoowel in als buiten Europa en daartegen zal Italië dan weer willen opko men. Laat Genève Abessinië evenals China in den steek, dan zullen de militair zwakke mo gendheden hun laatste greintje vertrouwen in het internationale recht en den Volkenbond ver liezen en hulp en bescherming gaan zoeken daar waar die wel te vinden is n.l. bij den sterkste. De Westersche wereld, die toch al tot barstens toe vol is van tegenstrijdigheden, zou dan wel eens in duigen kunnen vliegen, en dan zou het door Mussolini zoozeer gevreesde Japan wel eens de kans kunnen krijgen om het gesprongen vat te herstellen met ijzeren banden „made in Ja pan". Iets, waarvoor Litwinof even beducht is als Mussolini, en dat den Sovjet-gedelegeerde in tegenstelling met Mussolini aanspoort aan te dringen op een zoo krachtig mogelijke hand having en verdediging van den Volkenbond en zijn gezag. Bij alle schoone herinneringen die bij het even droevig als onverwacht verscheiden van onzen beminden Bisschop naar voren worden gebracht, moge ook een plaatsje worden ingeruimd voor een ,,in piam memoriam" van de Nationale Bedevaart naar Lourdes. Vele honderden in den lande zullen het zich dankbaar herinneren, hoe zij Monseigneur Aen genent in Lourdes van nabij hebben ieeren kennen en waardeeren. Reeds kort na Zijne Bisschopswijding gaf Monseigneur Zijn vurig verlangen te kennen om de eerstvolgende bedevaart naar Lourdes mede te maken. Ztijn bedoeling was wel duidelijk Zjjn kinderlijke liefde tot Maria, zijn onbeperkt vertrouwen op Haar, drongen Hem daarheen bij de aanvaarding van zooveel verantwoordelijk heid. Het trof bijzonder. De bedevaart vertrok einde Juli 1929 en op S. Jacobus 25 Juli vierden de pelgrims te Lourdes met den Bisschop den eersten verjaardag van Zijn Pontificaat. Mon seigneur droeg de Pontificale Hoogmis op in de geheel met pelgrims gevulde Rozenkranskerk. Is ■in Lourdes het contact tusschen Priester en volk altoos innig en eenig, op dien dag voelde de pelgrimsschaar rondom den jubileerenden Hoo- gepriester zich met Hem allernauwst vereenigd in dankbare vreugde en hartelijk gebed. Na de Pontificale Hoogmis had een eenigszins feestelijke receptie plaats in de zaal van de Penitentiarie. Daar werd Monseigneur door alle aanwezige priesters recht hartelijk gefeliciteerd en daar sprak Hij op Zijn eersten verjaardag als Bisschop woorden van grooten dank aan O. L. Heer en Maria, Gods H. Moeder, en prentte Hij ons, priesters, diep de godsvrucht tot Maria in als een bron van bijzonderen zegen voor ons priesterleven en ons priesterwerk. Het is niet mogelijk de geestdrift te beschrij ven, waarmede alle pelgrims in die dagen den beminden, vriendelijken en toegankelijken Bis schop als om strijd omringden, Zijn ring wilden kussen, Zijn zegen kwamen vragen. Waar Hij zich ook vertoonde, daar stond Hij gewoonlijk opeens midden in een dichte menigte, waar geen doorkomen aan was. En niemand liet Hij gaan, voordat de ring was gekust en de Zegen was ontvangen. Dankbaar zullen het zich herinneren de zie ken, die in 1929 of later In 1932 de bedevaart hebben meegemaakt, met hoeveel blü moedigen troost Monseigneur hen meermalen kwam be moedigen en opbeuren en hoe Hij niet moede werd Gods zegen over hen af te smeeken. Onder de processie, wanneer Hij de zieken den zegen gaf met het H. Sacrament, of den zege nenden Verlosser onmiddellijk volgde, zag men het medelijden duidelijk op Zijn aangezicht Soms schoten hem de oogen vol, gestadig be wogen zich de lippen in innig gebed Daar zullen zeker nog vele zieken zijn, die nu nog een blijden troost ondervinden bij het terug denken aan die wel korte maar zoo weldadige ontmoeting met Monseigneur Aengenent. De plechtigheden in Lourdes zijn vooral voor een Bisschop dikwerf zeer vermoeiend en zeer warm. ,,Het kost me een toog en een bennet," zeide Hij somtijds schertsend, als Hij zag naar de eigenaardige kleurverandering op sommige plekken van het anders zoo vonkelende paars. Maar Hij liet zich door niets weerhouden en wilde niets achterlaten. Zooals overal, zoo deed Hij in Lourdes. Hij gaf zich geheel Dat zag iedereen. Maar wat iedereen niet zag, dat was, hoe in oogenblikken, dat er ongeveer niemand bij de grot was, bijv. onder etenstijd, onze Bisschop daar heel stil voor het beeld der Moedermaagd lag neergeknield, zoo kinderlijk eenvoudig en zoo godvruchtig, dat wie Hem daarop betrapte, wel diep ontroerd werd bij de gedachte, wat daar tusschen den Kerkvorst van Haarlems diocees en de H. Moedermaagd in de diepe stilte werd behandeld. Wij zijn Hem daar dank baar voor. Hij hield niet op te verklaren, hoe dankbaar Hij was voor het geluk, dat Hij die reis mede- maakte en hoe het Zijn voornemen was dikwijls ons te vergezellen en te leiden. Zoo deed Hij in 1932. Wij hooren nog, hoe Hij bij de grot ons sprak over de kwalen van onzen tijd, samengevat in twee woorden gemis aan liefde voor God en gemis aan naastenliefde, en hoe wij in Lourdes voor ons en voor de wereld dat gemis moesten leeren aanvullen. We hooren nog hoe Hij het Salve Regina ons omschreef en ons deed begrijpen en 't beter leerde bidden als het echte pelgrimsgebed op onze reis naar het beloofde Vaderland. Wij zijn Hem nog dankbaar voor Zijn hulp, waardoor de reeds lang bestaande vereeniging der ziekenverpleging, genaamd ,,de Zeven Smar ten" de affiliatie verwierf van de hospitalité de N. D. de ïiourdes. Wij zijn Hem dankbaar vooi Zijn aanmoedigende woorden, maar bovenal voor Zijn sprekend en schitterend voorbeeld. Wij hadden gehoopt dat Hij ook dit jaar onze bedevaart zou hebben vergezeld. En Hij had het ook zeker gedaan. Maar jammerlijk genoeg viel de eerste priesterretraite onder de reis en dan zou Hij deze niet persoonlijk hebben kunnen sluiten. Dat wilde hij tot geen prijs verzuimen Dat was voor Hem een hooge plicht, waarvoor Hij iets, dat Hem anders zoo lief was, moest opofferen. Voor het volgend jaar als de retraite er niet in zou vallen, hadden we reeds Zijne toezegging. We hopen dat degenen, die Monseigneur op hun bedevaartstocht hebben ontmoet en die deze regelen zullen lezen, een extra gebed tot O. L. Vrouw van Lourdes voor Hem zullen opzenden. En vooral aan de zieken vragen wij hartelijk en dringend: draag bij uw gebed een extra offer van geduld en versterving op voor den Bisschop, die u eens den zegen des hemels gaf. Maar nu misschien door uw gebed dien zegen voor zich zeiven wacht. O. L. Vrouw van Lourdes, bid voor Hem. J. P. HUIBERS, D.-P. Z. H. Exc. Mgr. P. Hopmans, bisschop van Breda, deelt in „Sancta Maria" mede: „Overeenkomstig het voorschrift van het ?rovinciaal Concilie (Lib. n Tit. VIII Cap. VI) zal voor de zielerust van Z. H. Exc. Mgr. J. D. j. Aengenent in onze kathedrale kerk een plechtige Requiem-Mis worden opgedragen op Maandag den 9en September a.s. om 9 uur". Ingezonden Mededeeling Een dankbare patiënte schreef ons: „Twee jaren had ik zulke vreeselijke rheu- matische pijnen in mijn knieën, dat het dik wijls voorkwam, dat ik niet kon loopen. Alles wat ik probeerde was vruchteloos, ik vond ner gens baat bij. Tenslotte sprak ik er met een vriendin over, die mij raadde een proef met Kruschen Salts te nemen. Eerst twijfelde ik, maar de resultaten hebben mij overtuigd en ik ben nu dankbaar en vol lof over Kruschen. Ik neem het iederen morgen in en van rheuma- tische pijn heb ik nimmer meer last gehad. Ik zou het allen menschen willen aanraden, die last van rheumatiek hebben, het is het eenige goede middel. Ik voel mij als herleefd nu ik van de pijn in mijn knieën verlost ben." Mej. G. de K. te R. De verschillende zouten, waaruit Kruschen Salts is samengesteld, zorgen er voor dat schadelijke stoffen als urinezuur, dat de oor zaak kan zijn van jicht, rheumatiek en ischias, uit het lichaam worden verwijderd en voor komen tevens, dat deze giftige stoffen zich ooit weer kunnen vormen. Zoo verdwijnen door Kruschen Salts niet alleen de pijnen, maar het zorgt ook, dat de oorzaak der rheumatische aandoening voorgoed wordt weggenomen. Stra lende gezondheid voor één cent per dag. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en ƒ1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij voorkomt. De R. K. Studenten-vereeniging „Sanctus Vir gilius" te Delft heeft wegens het overlijden van Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, voor een week rouw aangenomen. Op Woensdag 18 September a.s. des voormid dags 9 uur zal, vanwege de R.K. Universiteit, een plechtffee Requiem Mis worden 'opgedragen in de St. Augustinuskerk te Nijmegen voor de zie lerust van Ti. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, voorafgegaan door een rouwzitting van den Aca- demischen Senaat. Op dien dag zal de Universiteit gesloten zijn. De algemeene ledenvergadering van net „Verbond van Nederiandsche werkgevers", die heden te Enschede werd gehouden, is geopend door den voorzitter, den heer H. P, Gelderman. In den loop van zijn rede vestigde spr. de aandacht op de stijgende werkloosheid en het deficit in de staatsbegrooting. in welk verband hij het onverantwoordelijk achtte dat het bezuinigingsontwerp dat in dit opzicht lang niet ver genoeg gaat, tot na het zomerreces uitgesteld is moeten worden. Over de industrialisatieplannen der regee-n ring liet spr. zich verder zeer pessimistisch uit. Eerder dan nieuwe industrieën op te rich ten moest aldus de heer Gelderman de regeering den bestaanden bedrijven te hulp komen door snellere verlaging van loonen en van overheidskosten te bevorderen. Naar het „Ned. Weekblad voor kruideniers waren" verneemt, heeft te Utrecht een verga dering plaats gehad van diverse belanghebben de groepen bij de keuringsdiensten. Er werd een commissie benoemd die on zeer korten termijn een rapport zal samenstellen, dat zal worden overgelegd aan een spoedig te Utrecht te houden centrale vergadering van alle belanghebbende organisaties en personen ter be spreking van de nieuwe warenwet. Tot leden der commissie zijn. benoemd de heeren J. Lijts directeur der Maggifabrieken en voorzitter der Tiva te Amsterdam, J. J. L. Ta- miniau, voorzitter van den bond van fabrieken van vruchtenconserven te Eist; J. Hamburger (Gebr. Cats Handelsvereeniging Rotterdam)P. v. Linden, voorzitter N. K. B. Rotterdam en H. G. Verburgt, secr. „Tebowiko", Bussum. De commissie zal zich eénige deskundigen as- sumeeren om bij de samenstelling van het rap port behulpzaam te zijn. Naar wij vernemen zal op Dinsdag 10 Sep tember a-s. een buitengewone algemeene ver gadering van de Bedrijfsvereeniging Boeren, en Tuinders-Onderlinge te 's Gravenhage worden gehouden ter herdenking van het 25-jarig be staan dezer vereeniging (voorheen Boerenher. verzekering). Deze vereeniging werd opgericht in het jaar 1910 en begon hare werkzaamheden op I Juli van dat jaar. Het was toenmaals een federatie van de Onderlinge Ongevallenverzekeringen der gewestelijke Boerenbonden in de provin ciën Noord-Holland, Noord-Brabant, Limburg, Gelderland en Overijssel, vereenigd in den Ne. derlandschen Boerenbond. Bij het in werking treden der Land. en Tuinbouwongevallenwet 1922 werd deze fede ratie omgezet in de Boeren- en Tuinders-On derlinge, die als Bedrijfsvereeniging krachtens evengenoemde wet werd erkend. Naar wij vernemen zullen de Minist&v» van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, prof. dr. Ir. Gelissen, van Landbouw en Visscherij, dr. Deckers, en van Waterstaat, jhr. ir. van Lidth de Jeude, op Vrijdag 13 dezer een bezoek brengen aan de wereldtentoonstelling te Brussel. In de vergadering van de Hanze in 't Aarts bisdom, welke dezer dagen te Oldenzaal werd gehouden, is een voorstel aangenomen, waarin werd besloten R- K. middenstanders, die lid zijn van de N. S. B. of daarmede sympathiseerer., uit de vereeniging te weren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5