STADSNIEUWS Laatste Nieuws Met twee op avonterenreis Men ócfiufft om: És ft |P P p ft ft Één jaar N.Z.H.- bussen MARIA-STICHTING Brutale diefstal OqrROEN SITTERS a KAR GEHEEL GEBIT Haarlem, 10 Sept. ft' ft™ Sr30', HET VERDWENEN ELFTAL ft, ft ft MAANDAG 16 SEPTEMBER N.V. DANS-ACADEMIE J. G. MARTIN ZONEN r; TANDHEELKUNDIG INSTITUUT DINSDAG 10 SEPTEMBER 1935 Spreekuren en inschrijving voor het seizoen 1935-1936 vangen aan op DAGELIJKS VAN 2-5 en 7-9 UUR Schagchelstraat 29 Telefoon 10806 Wie heeft er iets gezien? Over het algemeengelijk vervoer, winst voor bus C. van Bloemen- daal naar Overveen 31 Wagens in gebruik Personalia Naar de opening der Staten- Generaal Badhuizen „Witte Kruis" IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK Statuten Monteurscursus voor Haarlem en Omstreken Gevonden voorwerpen en dieren Een kelk ter waarde van f 400 gestolen Eerstvolgende retraiten te Bergen SCH0TERWEG 1 - TELEF. 16659 Het nat.-soc. partij congres Neurenberg is gereed Diplomatiek mis verstand Naar aanleiding van het geschenk van d'Annunzio aan Lebrun Anti-fascistische actie te New York Aanslag beraamd op het Ita- liaansch consulaat? Onlusten in Kroatië De Italiaansche Bank DAMMEN Nederl. Dambond RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-N. - TEL. 16726 Vanaf f 35.- AGENDA Bioscopen 11 September Bioscopen DUIVENSPORT Postduivenver. „de Snelvlieger" n I I m yftöAl ,7'Wht.L ftp. Lee Kftr.Ü.- •fr.5-2c Rbft We {ratel. ieatei. ftad' tftia >fta Sde Sp; Bierman, P, J. Bonhof, P. J. Copini, H. A. Hoefman, J. P. Josseaud, J. N. Masee, H A. Raaphorst, J. S. v. Westerhoven en B. J. H. v. Woesik. Op 1 October a.s. vangt de nieuwe cursus weder aan. Inlichtingen hierover zijn te ver krijgen bij het Gemeente Electriciteitsbedrljf en bij alle aangesloten installateurs. Zaterdag 7 dezer, des namiddags om vier uur, is op den Verspronckweg een fietser op straat gevallen, doordat een autobestuurder plotseling het linker-portier opende. Getuigen van dit ongeval worden verzocht zich voor het geven van nadere inlichtingen te vervoegen aan het bureau van politie, afdeeiing verkeer. 6 September was het één jaar geleden, dat de N. Z. H. T. M. haar tramlijnen, op de lijn SchotenHeemstede na, omzette in autobus trajecten. Vooraleer deze metamorphose een feit was, moesten zeer veel moeilijkheden over wonnen worden, waarna tenslotte nog vrij on verwachts de hobbelende éénmanswagentjes van de straten verdwenen. Men was aan de tram gewend geraakt en zag de smalspoor- vehikeltjes met weemoed vertrekken. Protesten bleven dan ook niet uit en eerlijk moet wor den toegegeven, dat ze niet van grond ont bloot waren, omdat de bussen de eerste weken na hun komst in het geheel niet voldeden. De chauffeurs waren nog niet thuis op de groote, zware wagens, ze konden het traject niet bin nen de in de dienstregeling gestelde minuten halen en ze hadden vooral op sommige smalle wegen of straten met vele hindemissen te maken. „Kom terug, eenmanswagentje!" riepen vele Haarlemmers uit. Maar de bussen bleven, en na enkele maanden wist men niet beter of ze waren er altijd geweest en ze hadden altijd op tijd gereden. Natuurlijk, er zullen altijd wenschen overblijven, het is niet prettig, als een bus in plaats van tien minuten er bijna twintig weg blijft en dan vol is, maar er is thans toch een goede regelmaat en met force majeur heeft een vervoermiddel als de bus nu eenmaal meer te kampen dan een tram. De N. Z. H.-bussen rijden dus nu een jaar en we hebben eens geïnformeerd hoe de zaken er voor staan. Over het algemeen Is het vervoer, de fre quentie in aanmerking genomen, gelijk geble ven. Buslijn C van Bloemendaal naar Over veen heeft zeer goede resultaten opgeleverd; buslijn A, die alleen tijdens de Flora te Heem stede succes had, heeft vergeleken met de vroegere tramlijn StationLeidschevagrt te- rugloopende cijfers. We namen een steekproef en zagen dat in Juli 1935 op lijn C totaal 88000 passagiers ver voerd werden, tegenover 82000 in dezelfde maand in 1934 op de tramlijnen Bloemendaal Station en VerwulftOverveen samen. Lijn A vervoerde Juli 1935 slechts 47.500 reizigers,' de tram een jaar tevoren 51.000. An dere maanden is de teruggang sprekender. Bij dit alles moet in aanmerking genomen worden, dat de trams om de zes minuten reden en dat de bussen om de tien minuten bii de halten komen. Dit houdt in, dat het vervoer dus over het algemeen een gunstig vooruitgaand beeld biedt. De concurrentie, die in den beginne door de dubbeltjes-taxi's veroorzaakt werd, luwde vooral toen de regelmaat in het N. Z. H.-bus- bedrijf teruggevonden werd. Momenteel zijn 31 bussen in het bedrijf voor de stad Haarlem; daarin zijn natuurlijk inbe grepen de wagens die op Zandvoort rijden. Van deze bussen worden er 17 door Dieselmotoren, 14 door benzine gedreven. Sinds kort zijn 2 Fordbussen in exploitatie genomen, waaruit blijkt, dat voortdurend proeven worden geno men om het voordeeligste voor het bedrijf en het beste voor het publiek te verkrijgen. Wij zijn op de kosten van bussen ten op zichte van trams ditmaal niet dieper ingegaan, een volgende maal zullen wij daarover wellicht technische, maar daarom niet minder interes santé bijzonderheden kunnen geven. Aangeno men kan intusschen worden, dat de kosten per bus niet minder zijn dan per tram, zeker wan neer men het aantal gereden kilometers toetst aan de vervoersopbrengsten. Veel wijziging enzijn in de naaste toekomst in de lijnen niet te verwachten, evenmin zal de frequentie verhoogd worden. Als bestuurslid, dat met den voorzitter en ondervoorzitter het dagelijksch bestuur van de stichting Gewestelijke Tarwe-organisatie vormt, is benoemd Joh. Verkuyl te Heemstede. Geslaagd voor het vergelijkend examen voor Cand. Ind. Ambtenaar M. S. Kamminga te Haarlem. Men schrijft ons: Evenals vorig jaar zal op verzoek van de beide Oranjevereenigingen te Haarlem, voor alle oranjegezinden ter gelegenheid van de plech tige opening der Staten Generaal, een goed- koope reisgelegenheid naar den Haag bestaan. De heenreis moet worden gedaan met den trein van 9.31 uur uit Haarlem, de terugreis kan, mits op denzelfden dag, met eiken gewonen trein plaats hebben. Het reisbureau Lindeman is belast met den verkoop der retourkaarten. Aangezien de belangstelling voor deze plech tigheid met een rit van H.M. de Koningin in de gouden koets in de laatste jaren zeer is ge stegen, gelooven wij, dat dé Oranjevereenigingen ook ditmaal op 17 Sepember veel succes zullen hebben. Het aantal genomen baden in de afgeloopen maand Augustus 1935 was: Badhuis Koudenhorn: 1169 m.; 433 vr.; werkl.; totaal 1735. Badhuis Leidscheplein: 1355 m.; 633 vr.; 172 schoolb.; 130 werkl.; totaal 2290. Badhuis Schotersingel; 1527 m.; 764 vr.; 653 schoolbaden; 185 werkl.; totaal 3129. Badhuis Hofdijkplein: 1520 m.; 526 vr. 375 schoolbaden; 199 werkl.; totaal 2610. Badhuis van Egmondstraat: 1654 m.; 824 vr.; 323 schoolb.; 367 werkl.; totaal 3168. 135 De Staatscourant bevat de statuten van de N.V. Haarlemsche Maatschappij tot Exploitatie van Motorjachten, alhier. De cursus uitgaande van de Vereenigde In stallateurs en officieel erkend door de Vereeni- ging tot bevordering van Electrotechnisch Vakonderwijs in Nederland, welke ten doel heeft electro-monteurs op te leiden voor het V.E.V.-examen, heeft het cursusjaar 19341935 weer beëindigd. Door twaalf candidaten werd aan het exa men deelgenomen, waarvan 9 slaagden, n.l. J. Handschoenen en ceinturen: Politiebureau Smedestraat; Bril: v. Bakkum, KI. Heiligland 73 rd; Duif: Heugens, Cheribonstraat 11; IJzeren gewicht: v. d. Berg, Leidschestraat 93; Hond: Groenendaal, Nieuwstraat 1; Hond: Kennel Fau na, Fr. Varkensmarkt; Hond: Oudhoff, Oranje, straat 102; Hond: Hoff, Patrimoniumstraat 18; Vaardigheidsinsigne: Politiebureau, Smedestr.; Jas: Huijkman, Leidschevaart 364; Jas (blazer) v. d. Berg, Jansstraat 33; Regenjas, v. Esveld, Lootsstraat 33; Jachtpatroon, Politiebureau Smedestraat; Ketting met gouden slot, Herm- sen, Middenweg 80; Kleedje, Vriezenou, Men- tawistraat 2; Kat, Kennel Fauna, Fr. Varkens- markt; Quitantie Gem. Grondbedrijf, Politie bureau Smedestraat; Portemonnaie, De Jong, Gr. Heiligland 22; Pakje, inh. broekje, Politie bureau Smedestr; Regenjas, Schaefer, Schout- jeslaan 29; Kinderschoentje, Lint, Zaanenlaan 139; Tasch, inh. portemonnaie, Dircks, Dreef 26; Vulpenhouder, Plantinga, Middenweg 3; Voetbal, Schreuder, Adr. Loosjesstraat 62; Vul penhouder, Politiebureau, Smedestraat; Vacht van poppenwagen, Kuijper, Pijntorenstraat 21. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Hedenmorgen omstreeks half twaalf is in de kerk van Onze Lieve Vrouw van Goeden Raad, aan de Staringhstraat te Utrecht een brutale diefstal gepleegd. Een kelk, ter waarde van 400.is door den dader medegenomen. De politie heeft de zaak in onderzoek. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. September Dinsdag 17—20: Meisjes Congr. boven 17 jaar Woensdag'2528: R. K. Politiemannen ,,St.' Michaël" Zaterdag 28 Sept.—1 Oct.: Jongemannen dienstplichtigen en Sinds een paar jaar staan de N.Z.H.-paa rdjes, zooals er hierboven een afgebeeld is, al weer op stal. Of de autobus thans de haver verdient, leze men in bijstaand artikel Berichten opgenomen in een deel van ons vorig nummer NEURENBERG, 9 Sept. (A.N.P.) Neuren berg is vandaag geheel gereed gekomen voor het groote nationaal-socialistische partijcon gres, dat daar morgen geopend zal worden. Overal worden nog vlaggen en op verschillende plaatsen tapijten aangebracht. Op het Zeppelin- veld zijn nieuwe wegen aangelegd en de groote congreszaal in de Luitpoldshain is geheel ver bouwd en met vlaggen en vaandels versierd. De Luitpoldshain zelf heeft eenige groote tribunes erbij gekregen en op de tribune van den Ftih- rer zijn reusachtige bronzen adelaars gemon teerd. Ook de kampementen zijn gereed om hun tijdelijke bewoners te ontvangen en massa's le vensmiddelen zijn opgeslagen voor de voedsel voorziening der duizenden, die verwacht wor den. Op de stations is de drukte reeds begon nen. Morgen zullen nog slechts auto's met bij zondere vergunning in de stad mogen rijden. De overige moeten buiten de stadskom blijven om het verkeer niet te hinderen. PARIJS, 9 Sept. (D.N.B.) Ministerpresi dent Laval had Maandag een onderhoud met den Italiaanschen ambassadeur, Cerruti. Naar verluidt betrof dit onderhoud in de eerste plaats het geschenk, dat d'Annunzio den Pre sident der Fransche Republiek liet overhan digen. De overhandiging van dit geschenk heeft aanleiding gegeven tot een diplomatiek misver stand, daar nJ. de Italiaansche ambassadeur het dichtwerk van d'Annunzio aan den Presi dent der Republiek overhandigde, zonder te voren den Franschen minister-president en mi nister van Buitenlandsche Zaken daarvan in kennis te hebben gesteld. President Lebrun aanvaardde bet geschenk en dankte den gezant tevens daarvoor, zonder Al denkende, kwam Piet op het idee om een grooten kuil in het zand te graven, daar boven konden ze dan het zeil van de para chute bevestigen, dan hadden ze in ieder ge val nog een zekere beschutting. Direct ging Piet aan den slag. Het viel ech ter niet mee, want 't losSe zand liet zich niet gemakkelijk uitgraven. Foei wat een warm werk was dat. Hij werkte echter stevig door en had weldra een grooten kuil gemaakt. In middels was Wietje wakker geworden en ze ging eens kijken wat Piet uitvoerde. Ze kwam echter te dicht aan den rand van den kuil en gleed naar beneden. Piet schrok zich een aap. Maar toen hij zag, dat het Wrietje was, die daar op hem kwam rollen, moest hij toch lachen. Hij legde Wietje zijn plan uit. echter kennis te nemen van den inhoud Naar thans is vastgesteld, bevatte de tekst compromitteerende opmerkingen over Frankrijk en de verhouding van dit land tot den Volken bond, hetgeen eigenlijk de aanvaarding van het geschenk onmogelijk zou hebben gemaakt. NEW YORK, 9 Sept. (A.N.P.). De New Yorksche politie werd langs anoniemen weg er van op de hoogte gesteld, dat een bomaanslag zou zijn beraamd op het Italiaansche consulaat te New-York. Onmiddellijk werd het consulaat onder zware bewaking gesteld en detectives stelden een onderzoek in onder eenige anti fascisten, die verleden week tijdens anti-fascis tische en anti-oorlogsdemonstraties voor het consulaat waren gearresteerd, aangezien het vermoeden bestond, dat deze personen den aan slag zouden willen plegen uit wraak voor hun arrestatie. BELGRADO, 9 Sept. (Reuter.) Tusschen gen darmes en boeren kwam het in het dorp Ta- borski in Kroatië tot ernstige botsingen. De aanleiding hiertoe was een vergadering met den afgevaardigde Domovic, gekozen op de lijst van den leider der Kroaten, Dr. Matsjek. Men had de autoriteiten van deze bijeenkomst te voren niet in kennis gesteld. Volgens het officieele bericht over deze ge beurtenissen werden de gendarmes door de boeren met steenen geworpen, waardoor zes gendarmes werden gekwetst, één hunner zelfs ernstig. Toen uit de menigte bovendien nog revolverschoten vielen, maakte ook de gendar merie van haar vuurwapenen gebruik. Drie boeren werden daarbij op slag gedood, terwijl later nog een zwaargewonde overleed. ROME, 9 Sept. (Reuter.) Tusschen 20 en 30 Augustus hadden de volgende veranderingen in de positie van de Italiaansche Bank plaats: De goudvoorraad daalde van 4 milliard 901 millioen 616.000 lire tot 4 milliard 704 millioen 476.000 lire. De reserve van buitenlandsche fondsen steeg van 429 millioen 952.000 lire tot 438 millioen 88.000 lire, terwijl de hoeveelheid bankbiljetten in omloop met 386 millioen 731.000 lire steeg. In de „Korenbeurs" ving Maandagavond de hoofdklasse-competitie van den Nederl. Dam bond (Afdeeiing noord) aan met de ontmoeting tusschen de Haarlemsche Damclub I en de Damvereeniging „Van Embden" I uit Amster dam. De uitslag is 53 voor H. D. Vermoedelijk eindresultaat 1010 of 119 voor „Van Embden". met gar,, pijnloos trekken inbegr. BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING Spreekuren alle werkdagen: van 912 en 14 uur. Zaterd. 912 uur. Avondspreekuren Dinsdag, Woensd. en Donderd. v. 7-9 u. Gebouw „St. Bavo" St. Caecilia, 8 uur L. T. B., 3 uur Bestuur Grafische Bond, 8 uur Rechtskundig bureau, 8 uur Be stuur „Arbeid Adelt", kwart over acht Politie-examen, 10 uur. Groote of St. Bavokerk: Orgelbespeling, kwart over 8kwart over 9. Cinema Palace: „De heele wereld lacht". Op het tooneel de Rettichini's, 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt-theater: „Hartedief". Op het tooneel Chineesche acrobaten, 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Luxor-theater: „De man die zijn hoofd be hield", 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: „100 dagen van Napo leon", 2.30, 7 en 9 uur. Gebouw „St. Bavo": Schaakclub „St. Bavo", 8 uur; Proza en Poëzie, 8 uur; Marken, 8 uur. Cinema Palace: „De heele wereld lacht". Op het tooneel de Rettichini's, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater: „Hartedief" Op het tooneel Chineesche acrobaten; 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „De man die zijn hoofd be hield", 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: „100 dagen van Napo leon", 2.30, 7 en 9.15 uur. 2®Er g Aan ctf wei beat- is *1 is or bet inee °P guns ^aar bis vteegeres lnnert, 4 lichen na de "ne der ^verreü Zolang gePut, ?Vehweh 'ft slee Weteld-t; i fringe: het ftlossin Rondes DE ST. JOSERHSGEZELLlENVEREENIGING EN WIJLEN MGR. J. D. J. AENGENENT Er is onder de onzen (de Gezellen) wel eens geklaagd, dat Mgr. in ons verband zoo zelden werd gezien. Maar op het congres in Den Haag heeft hij toch gesproken de gedenkwaardige woor den: „Ik hoop. dat de Gezellenvereerüging ln dit bisdom steéds tot grooteren bloei kome en dat er weldra geen enkele parochie in ons bisdom zij zonder St. Josephsgezellenvereeniging." En neg bij de laatste audiëntie, die de centraal praeses v. d. Ven mocht hebben slechts eenige dagen voor zijn ziekte verzekerde Mgr. den centraal praeses, dat hij het Kolpingswerk be schouwde als een van de mooiste instellingen van zijn diocees. Op de allereerste plaats doe ik een - dringend beroep op al de gezellen van het bisfo° dom Haarlem onzen Vader in hunne gebeden te gedenken en de daad bij het woord voegend, naar het voorbeeld van den overleden bisschop de Gezellenvereeniging in het algemeen tot een van de mooiste instellingen te behouden. Door ln zoowel als bulten de vereeniglng zich als echte Kolpingszonen te gedragen, om onze taak te vervullen: Alles herstellen in Christus. Op de tweede plaats wil Ik. een kort woordje zeggen t.ot hen. die, helaas, nog niet met het Kolpingswerk hebben kennis gemaakt. Gij, kath. jonge.mannen, wilt gij uw dierbaren overleden bisschop herdenken? Welnu, voegt ook gij de daad bij het woord. Is er reeds een vereeniglng in uw parochie, sluit u daarbij aan. Bestaat er geen. en dat is helaas nog veel het geval, neem het Initiatief met eenige vrienden, om zoo'n Ge zellenvereeniging op te richten. „Voor Christus, onzen Koning. God wil het. Amen." EEN GEZEL Inlichtingen worden gaarne verstrekt door het Centraal Verband Stadhouderskade 55, Amster dam. sta. 1931 1981 1933 1933 ^3(2eL), 1934 f 1934 't N.W nK?otb- C °bl N.W V°ST-1N 1981 f «Bi f 1984 f 1934 f I 1934a t 934A t I 1934a Uitslag wedvlucht Lier. Afstand 138 K.M.: P. J. v. Daalen 1, 2, 4, 9, 11, 12, 19, 21; W. Petri 3, 5. 6, 7, 13; H. Roosdorp 8, 15, 16; C. Kraan 10, 14, 2«; P. Dik 17, 18. Uitslag wedvlucht Vilvoorde. Afst 162 K.M. P. Dik 1, 14, 16; P. J. v. Daalen 2, 4, 8, 10, 13, 18; W. Petri 3, 5, 15, 17; J. Munnig 6, 9, 11, 19; H. Roosdorp 7, 20; J. J. Petri 12. Over: VERKEERSREGELINGEN By optreden van de politie wordt in veel ge vallen nog al spoedig kritiek uitgeoefend. Dat is nu eenmaal gewoonte. Maar nu komt onze Haarlemsche politie zeker een woord van lof toe voor de schitterend georganiseerde regeling bij al de gebeurtenissen ln de afgeloopen week, maar ln het bijzonder hij de begrafenis van onzen Bisschop. Haar werk was in één woord af. Het kalm optreden van onze politie verhoog de den eerbied bij het publiek, of het R. K. was of niet. Jammer was het echter, dat onze politie bij het Zandvoorterpad (de grens van Haarlem) de regeling moest afgeven aan de Bloemendaalsche politie, wat op zich zelf genomen voor zoo'n klein eindje al erg overdreven Is. Maar het ls misschien noodzaak. Goed. Maar zij zorge dan, dat het ook daar in orde ls. Zoo schitterend de regeling in Haarlem was, zoo bedroevend was zij in Overveen. Ik wil hier op twee groote fouten wijzen. 1ste het niet op behoorlijken afstand houden van het publiek, wat na afloop van de plechtigheden zeer belemmerend was voor het vertrek der ge- noodigden. 2e. De regeling van het verkeer. Was het niet mogelijk geweest om het verkeer over één baan te regelen, beurtelings richting Haarlem en rich ting Aerdenhout? Dan hadden de volgkoetsen gemakkelijk naast de auto's kunnen staan en zouden deze niet heel van de Ramplaan behoe ven gehaald te zijn. Dit gaf zeer veel oponthoud. Enfin laten wij hopen, dat een herhaling voor- loopig niet meer noodig ls. Een toeschouwer. door Arthur Morrison 50 Daarom had hij gevraagd, of er iets tegen was dat de maatschappij de goe deren waar het om ging, in dat huis opsloeg totdat zij met haar nieuwe pakhuis gereed zou zijn. Hij zou nog al den tijd hebben om met het sloopen klaar te komen, en kon dus de extra winst van die veertien dagen best waarnemen. De heer bood hem niet minder dan vijf pond, en dit was een niet te versmaden overwinstje. De heer had niet den sleutel van de schuttingspoort gekregen, maar uitsluitend van het zijdeurtje, en dit was alles, wat de aannemer wist mede te deelen. Het antwoord op enkele verdere vragen bracht aan het licht, dat deze lieer zich mr. Turner had genoemd, maar uit de beschrijving die de man van hem gaf, sprak een verrassende over éénkomst met mr. Hahn. Eerst toen werd de man tot zijn groote verlichting vrij gelaten. Wickes ging op eigen houtje nog wat aan het werk, en Crook en Merrtck verdwenen ook, maar zij gingen lunchen. Er verliepen twee dagen, én tot od den middag van den tweeden dag hoorden zij niets van Wickes. Crook had werk genoeg voor zich zelf, maar vond toch gelegenheid om een paar maal bij Scotland Yard aan te loopen, zonder echter Wickes aan te treffen. Wat Lyman W. Merrick betreft, die zat zoowat den geneelen dag in taxi's, verkwistte een kapitaal aan fabelachtige fooien, dook telkens op andere plaatsen op, en wist zich zelf in te prenten, dat hij nog steeds verdienstelijken arbeid ver richtte in het opsporen van twee Indiërs. Eiken avond kwam Crook bij hem en zijn dochter Daisy eten en alle drie brachten de aangenaamste uren door, in het uitpluizen van de vreemdste ontdekkingen en de bijzondere omstandigheden waaronder zij het Groene oog van Goona hadden teruggevonden. Vooral den tweeden avond hadden ze een uiterst inte ressante aanleiding voor het reeds van alle kanten beschouwde geval, doordat Crook dien middag Wickes had gesproken en deze nem iets heel belangrijks had medegedeeld. De detective was dien middag aan Crook's hotel geweest, en had hem te spreken gevraagd. Hij wilde ten eerste weten of Crook nog iets gehoord of gezien had van de drie mannen, die zij sinds hun bezoek aan Lambeth op het spoor waren. Crook had evenmin iets gezifen of gehoord en op zijn beurt vroeg hij, of de politie gelukkiger wa$ geweest, „Nee," had de detective geant- woord. „Hij kon niet zeggen, dat ze erg veel geluk hadden gehad." „Tusschen twee haakjes, u hebt hier telefoon niet waar mr. Crook?" had hij ineens ge vraagd. „Ja," zei Crook, „hier beneden." „Best, ik zal het nummer even opnemen bij het weggaan, u zal wel zoo goed willen zijn, precies op te geven, waar u zich oevindt. als U weggaat, zoodat wij onmiddellijk in relatie kunnen treden zonder tijd te vermorsen. Het zal weer noodig zijn, om iemand te herkennen vermoed ik. We hebben nu onze aandacht ge richt op de havens, en een paar nuizen, waar die kerels gewoonlijk samen komen en ik heb zoo'n idee, dat onze mannen de verkeerdP Hindoes zullen inrekenen. Daar is natuurlijk nog altijd die hospita van Jatterji en we hebben ten slotte niemand, die den andere kent, b» halve u." „Nou mij best, ik zal alles doen Wat u maar wilt, natuurlijk." „Dank u wel, mr. Crook, en kijk nu eens hier, dit is de steen, dien u in het oude huis heeft gevonden. Hij nam net katoenen pakje uit zijn zak, en liet het groene Juweel zien. Hier is hij, het schittert nog zeer, vindt u niet?" „Ja, als 't u blieft." „Juist, dat dachten wij allemaal; roen wij het ding voor het eerst zagen in de donkere keuken. Ook op de Yard dachten we den kostelijken diamant te pakken te hebben gekregen, totdat lk het ding vanmiddag heb vergeleken met een echten diamant." „Een echten?" „Ja, bij Wetherby in Bondstreet. Dit is een gekleurde kristal en anders niet." „Een gekleurde kristal, onzin." „Waarom? Als het onzin is, dan is Wetherby een idioot, mr. Crook, maar ik kan u de verze kering geven, dat Wetherby de eerste juwelier van heel Bondstreet en heel Londen is, en ik geloof dat u. dat wel met mt) eens bent. Hij zegt, dat deze steen net zooveel van een dia mant weg heeft, als een stuk vensterglas.'' Dit was verrassing op verrassing. Zou dit beteekenen, dat Hahn slechts een doodgewonsn namaak had gestolen? En was al deze moeite gedaan voor een waardelooze imitatie van den werkelijken steen? Hij wist dat er een namaak was achtergelaten, toen de steen voor her eerst uit de tent van den Rajali was ontvreemd, maar dit, waar moest hij dit aan toeschrijven? „Er kon geen twijfel mogelijk zijn.drong Wickes nog eens aan. Het was altijd de moeite waard om langs alle kanten ingelicht te wor den, en daarom oordeelde hij, dat het geen kwaad kon, om ook eens mr. Wetherby te raadplegen. En mr. Wetherby had onmiddellijk verklaard, dat het ding valsch was. En nog meer, hij had het ding tusschen andere juwee- len van dezelfde kleur en omvang gelegd. Toen had zelfs het kleinste kind het verschil opgemerkt. Het was het dofste ding, dat Wetherbey in zijn winkel had. „Dat is alles, mr. Crook!" zeide Wickes, terwijl hij opstond, „u begrijpt wel, dat ik u dat in strikt vertrouwen heb medegedeeld, en u zult niet nalaten een boodschap achter te laten, waar u zich bevindt, nietwaar?'.' Op den morgen van den volgenden dag kon digde zich nog eén ander bezoeker bij Crook aan, en wel iemand, dien hij in het minst had verwacht. Crook had zoo juist ontbeten, en was opge staan van tafel, toen een kellner naar hem toekwam. „Daar is een heer, die u wenscht te spreken, met name Hahn." „Wie, zei je?" vroeg Crook verwonderd, zijn eigen oorén niet geloovend. „Hahn, mijnheer, tenminste, dat maakte ik er uit op." „Laat hem boven komen" antwoordde Crook, als de kortste manier om aan zijn „wijfel een einde te maken. Het was werkelijk Hahn. Maar hij had een volkomen verandering ondergaan. Het was een heel andere Hahn, dan de bezoeker vlak na Crook's aankomst te Southampton. De man voor hem, was een klagelijk beeld van men- schelijke ineenstorting. Twintig jaar ouder, zenuwachtig en bedeesd, nederig en hulpe- loos- Hij stond zwijgend te wachten tot de kenner eindelijk vertrokken zou zijn, en sprak toen, met merkbare moeite: „Ik ben naar u toegekomen, beste vriend Crook, om een afspraak te makén. Laat ons klaren wijn schenken." „Afspraak? Klare wijn?" vroeg Crook wat koel, en tevens wat verwonderd. Hahn maakte een zwak gebaar van onge duld. „We hoevén toch geen tijd te verspillen, door elkander uit te leggen, waar het om gaat. Je weet best wat ik bedoel; de groene diamant, het Oog. We hebben er beiden jacht op gemaakt, en°ik heb hem te pakken gekregen, maar nu wil ik met je deelen, eerlijk met je deelen." „Heb je het ding hier?" „Nee, maar ik weet waar het te krijgen is. Jij' kunt het krijgen, en ik vertrouw op je eer, indien je mij je woord wilt geven. We zullen samen deelen." „Waarom bén je ineens zoo bereid om te deelen?" „Nou, die reden ligt nog al erg voor de hand. Ik zit in moeilijkheden, en ik heb een hand langer noodig en daarom wil ik deelen." „Zoo, moeilijkheden met de politie?" „Nee, natuurlijk niet met de politie. Nee, niet met de politie." „Nou dat zal dan toch niet lang duren, want ze zitten je op de hielen. Ze zoeken naar jou, Mehta Singh en Jatterji wegens moord." Hahn maakte een afwerend gebaar met de hand. (Wordt, vervolgd.) b'abii. 1 ftb.Leei h'Paenl. «Ogw ^Ofnu Sferen tftiuen f'aisen 50-200 i-*0-200 jft'LA: cl>atk. kSPRV 0°S' ^ÜKl g9a/ig -Ui.» 1923 'ftvz bao f sftfei Poor

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2