öe nieuwe Poolsche kieswet rd. Ir. Mussert N.S.B. nationaal? GEEN SUCCES VOOR DE REGEERING HET JULIAN A-KAN AAL J Kerkelijk leven DINSDAG 10 SEPTEMBER 1935 Griekenland in onrust S i V] bu Bloembollenexporteurs adresseeren 10ntevredenheid over verdeeling van export naar Duitschland BOUW TWEEDE STATENDAM Engelsche offerte niet onbelang rijk lager dan de Neder- landsche BELANGRIJKE VEILING TE GORSSEL FILMEN IN NOORDWIJK DE „GELRIA" IS TROEPEN- TRANSPORTSCHIP BELGISCHE GEZANT TE DEN HAAG OPENING STATEN-GENERAAL Benoemingen In het Aartsbisdom Utrecht „Neen!" zegt Nationaal Herstel H. H. WIJDINGEN Bij de Paters Redemptoristen RETRAITEN Retraitenhuis „St. Petrus Canisius" te Bergen Pastoor van Ryswijck iiiiiiiiiii^ Toen maarschalk Pilsoedski, de held en bouwer van het nieuwe Polen, stierf, ver loor Polen de bindende dictatoriale racht, welke de Poolsche politiek zoowel in 'hrien- als buitenland beheerschte. De groote Vfaag, welke toen gesteld moest worden, luidde: 'kelken invloed zal Pilsoedski's dood op de po- 'tieke ontwikkeling in Polen hebben?" Ofschoon Poolsche regeering onmiddellijk verklaar- dat de door Pilsoedski aangegeven richtlij- ^eb strikt zouden worden gevolgd en doorge keken, bleek al spoedig, dat zij, nu zij haar a'ketneen vereerden sterken man moest missen, ervan bewust was op andere wijze haar Vertninderd gezag te moeten aanvullen. Vandaar i "at ZU in de Sejm een nieuwe kieswet er door- eef, welke de oppositioneele groepen tot mach- '°osheid moest doemen. In deze kieswet werd et algemeen kiesrecht afgeschaft en vervangen °°r een stelsel van kiescolleges, welke slechts e keuze hebben tusschen de door de regeering f^dgekeurde candidaten. Aan deze kieswether- Ohrv", "Hng was een grondwetsherziening voorafge- ^aah, waardoor de laatste resten van de door 'tsoedski althans nog formeel gehandhaafde r'ementaire democratie werden opgeruimd. Na legislatieve voorbereidingen leed het geen 'Jfel, of de Sejm-verkiezingen zouden een ge lige meerderheid voor de regeeringspartijen °Öleveren, zoodat van te voren reeds alle he istelling voor den toch al vaststaanden uitslag 8edoo<i was. De verkiezingscampagne bepaalde *'cli dan ook hoofdzakelijk tot een actie van re- ^fingswege om de kiezers tot stemmen te be ien en een tegenactie van de oppositioneele gr°eP.en, welke hun aanhangers wilden overhalen deze practisch voor hen waardelooze verkie zen te boycotten. De regeering heeft minder Ucces met haar propaganda gehad dan de op- tie, want niettegenstaande zij met geweld de l'cotactie heeft bestreden, heeft slechts 40 èt 50 der kiezers gestemd en in dit geringe per- btage zijn bovendien nog diegenen begrepen, e °m hun misnoegen te kennen te geven hun eir> moedwillig ongeldig maakten. De nieuwe tot 'eden teruggebrachte Sejm is zoodoende een ^kpparlement geworden, waarin de regeerings- 'tijen het uitsluitend voor het zeggen hebben, ongeveer de helft van de Poolsche kiezers c,)ben getoond, dat zij met den huidigen stand Va vn a zaken niet accoord gaan. In schijn behaal- de regeering een succes, in werkelijkheid achter leed zij een aanzienlijk échec. Hadden de °°lsche kiezers onder het nieuwe systeem zich in SeVl overgroote meerderheid naar de stembus be- en, dan zou de regeering daarin een over leg )rko- '■llen, iter- i het ■sau- s teld ets. !s en klei- iing. 1 be ttra. j, 'Send teeken hebben kunnen zien, dat het ^°°lsche volk het regeeringsbeleid goedkeurde. 11 dit niet het geval is, mag zij bedacht zijn de gevaren, welke kunnen voortvloeien uit feit, dat de zich van de verkiezingen afzij- gehouden hebbende oppositie thans gedwon- zal zijn buiten het parlement om haar 1 'angens en eischen kenbaar te maken. Ge- de belangrijke plaats, welke Polen op het Benblik als groote mogendheid in Oost- en «den-Europa inneemt, kan elke afbreuk van Innerlijke stabiliteit van Polen van beteeke- borden voor de internationale politieke ver dingen in dat deel van ons continent. Ih Griekenland wordt de politieke situatie beheerscht door de vraag of Griekenland straks bij de volksstemming zich in meet je rbeid zal uitspreken voor het herstel der mo- rchie. Eleuterios Venizelos, de oude politieke heeft indertijd zijn houding aan het hoofd r oproerlingen gerechtvaardigd door te ver- afen, dat het de bedoeling der opstandelingen het republikeinsche régime te verdedigen _8eh de monarchistische plannen van de re- !r'hg Tsaldaris. De opstand mislukte en bsdien hebben de monarchisten in Grieken- g rob ia me® len, oi stevige rechf ipzij eü naa® nt vaö I. lab' tsteek® e glei^ iet eeh OON I lahri o steeds meer veld gewonnen, aldus beves- hd, dat Venizelos geen hersenschimmen, l(,aai' een realiteit bestreed. Officieel heet de Bering Tsaldaris neutraal te staan tegen- v)Vi bit: r de monarchale quaestie en de beslissing be, 's'uitend te willen overlaten aan het Griek- 'e volk, maar verschillende regeeringsperso- staan niettemin in voortdurend contact den in ballingschap levenden ex-koning ^e°fge. Venizelos heeft na den mislukten op- be hd nog zijn diensten aangeboden om te ijve- b'ik: «0, v«di Voor de monarchie, doch de ex-koning heeft Verdachte hulp van den ambitieuzen repu- ein, die blijkbaar hoofdzakelijk door per- °hlijke machtsbegeerte en niet door zuivere erlandsliefde gedreven werd in het avon- van de rebellie, afgewezen. Ex-koning - CQrge staat op het standpunt, dat hij alleen h naar zijn land zal terugkeeren, wanneer de Eerderheid des volks het wil, en dat het ^referendum daarover moet beslissen. Er j, 'h Griekenland een beweging gaande om het esÜs.sende volksreferendum uit te stellen, maar ^artegenover staat een monarchistische groep, e®ke het wenscht te vervroegen. De toestand °rdt steeds meer gespannen. Generaal Kon- de Grieksche minister van Oorlog heeft thans openlijk voor de monarchie verklaard, "ar de premier Tsaldaris aarzelt. Tusschen beiden is een scherp conflict uitgebroken. -''Welk dreigt uit te draaien op een minister- De oorzaak van dit conflict is gelegen 'b bet feit, dat generaal Panajotakos een aan- hionarchistische officieren heeft ontslagen, niettemin op hun post bleven. Kondylis JSchte daarop het ontslag van Panajotakos. Ui te zullen uitbrengen. Ondertusschen schijnt er op den drempel van de zaal, waar de minister raad vergaderde, een gevecht tusschen monar chistische en republikeinsche officieren te heb ben plaats gehad. Ofschoon Griekenland in "onrust verkeert en het nog niet te zeggen is, of Venizelos, die door den ouden wapenfabri kant en -handelaar Sir Basil Zaharof gesteund heet te worden, nog een rol zal gaan spelen, schijnen de kansen voor de monarchie te groeien, zelfs in die mate, dat een revolutie, nog vóór het volksreferendum gehouden kan wor den, niet uitgesloten moet worden geacht. Feestelijkheden ter eere van het koninklijk bezoek bij de openstelling De talrijke genoodigden, die Maandag a.s. de officieele opening van het Julianakanaal door H. K. H. Prinses Juliana, die door H. M. de Koningin zal zijn vergezeld, zullen bijwonen, worden kort na het middaguur te Maastricht verwacht, waarna per autobus wordt gereden naar het Gouvernementsgebouw te Maastricht. Te 1 uur zullen hier de Koninklijke bezoeksters arriveeren. In het Gouvernementsgebouw zullen ledevoeringen worden uitgesproken door den minister van Waterstaat en den Commissaris der Koningin; vervolgens vertrekken de vorste lijke personen en de genoodigden naar het raad huis, waar de burgemeestér een rede zal uit spreken en de beroemde Maastreechter Staar zich zal doen hooren. In de Maas aan het Stadspark liggen inmid dels de booten gereed, waarmede te 2.20 uur van Maastricht naar Bom, een afstand van ongeveer 24 K.M., zal worden gevaren. Te Born zullen de Koningin en Prinses, alsmede de ge noodigden, het aflaten van het water uit de sluis en de sluis zelf bezichtigen; daarna geschiedt het vertrek naar Sittard, vanwaar de terugreis wordt aanvaard. Maandagmiddag is in de „Nagtegaal" te Hillegom een vergadering gehouden van het grootste gedeelte van de Bloembollenexporteurs op Duitschland. Meer dan 100 exporteurs had den aan den oproep gehoor gegeven. De ver gadering werd geleid door den heer Charles H. Hulsebosch. Deze opende met een woord van welkom en wees op de ontevreden stemming van de meeste exporteurs van bloembollen op Duitsch land door de manier van verdeeling van den bloembollenexport naar dat land. Hierna werd het woord gegeven aan den heer H. van Koeveringe, die aan de hand van voorbeelden en cijfers uiteenzette, hoe die on tevredenheid moest ontstaan. Duitschland heeft een verdeeling toegepast tot een zeker be drag (de hoegrootheid van het leveringskwan tum) aan de afnemers overlatende, bij wie deze wenschen te koopen. De Hollandsche Commissie voor uitvoer van Bloembollen te Haarlem heeft daarnaast (of daartegenover) een andere verdeeling geplaatst op de basis 1932, 1933 en 1934, waarbij het gemiddelde exportbedrag over die jaren ge nomen wordt. Terwijl de Duitsche verdeeling billijk is al hadden we liever den invoer van een veel grooter kwantum geeft die van de Hollandsche commissie aanleiding tot schrijnend onrecht en zullen velen onzer daar van de dupe worden dan wel geruineerd. Im mers zal degeen, die groote kosten maakte om orders te boeken bij „overcompleet" deze moe ten afstaan aan iemand, die ze volslagen ca deau krijgt. Zoo zouden nog meer en sterker voorbeelden te noemen zijn. Na deze uiteenzetting en na eenige verdere besprekingen werd besloten een protestschrij- ven te zenden naar het Departement van Eco nomische Zaken, teneinde de toe te passen verdeeling der Commissie van Haarlem on gedaan te maken en de verdeeling zooals deze door Duitschland is vastgesteld als de eenig billijke over te nemen. Hierdoor zal bere-ikt worden, dat de export die reeds zeer ver traagd werd wordt bespoedigd en de grie ven weggenomen. 5a'daris heeft dezen eisch nog niet ingewil- want met Panajotakos zou ook de minis- r van binnenlandsche zaken Rhallis, die de ,ahdelwijze van Panajotakos goedkeurt, komen 6 vallen. Tsaldaris tracht thans het geschil als h simpel „misverstand" uit den weg te rui- I "li en heeft tegenover monarchistische offi- 'eten de toezegging gedaan het volksreferen- j Urh op den vastgestelden tijd te zullen houden j 11 2elf zijn stem ten gunste van de monarchie In verband met de pogingen, om te komen tot den bouw van een tweede Statendam, is ook een buitenlandsche offerte gevraagd als vergelijkingsobject, meldt de Telegraaf. Deze offerte, van een Engelsche werf, is eenige weken geleden ingekomen en is niet onbelangrijk lager dan die der Nederlandsche werven. Op basis van deze beide offertes zijn de be sprekingen tusschen de regeering en de Holland —Amerika Lijn voortgezet en wordt nader on derzocht, of en in hoeverre de Nederlandsche werven hun offerte nog kunnen wijzigen in ver band met de toezeggingen der regeering. Binnenkort zal een beslissing moeten worden genomen. Mocht ten slotte waaromtrent nog niets vaststaat besloten worden tot gunning van den bouw aan de Engelsche werf, dan zal dit, krachtens eisch der Nederlandsche regee ring, slechts geschieden, indien Engeland bereid gevonden wordt zooveel goederen uit Nederland te betrekken, dat daarin, door werkverruiming in andere bedrijven, een redelijke compensatie wordt gevonden voor het bedrag, dat dan niet voor den bouw van de Prinsendam hier te lande verloond wordt. Namens den heer A. J. de Jonge Schouwenburg zal Dinsdag 24 September a.s. en volgende da gen de veiling worden gehouden van aitiqui- teiten en inboedel van Huize „De Ravens- weerd" te Gorssel. Dit is een der belangrijkste veilingen in de laatste tien jaar hier te lande gehouden. De veiling omvat antieke meubelen, an tieke schilderijen, waarbij van Breughel, Cuyp, van Goyen, de Heem, Maes en Ruysdael, als mede vele uit de Italiaansche, Spaansche en pimitieve school; voorts een uitgelezen col lectie Familie Vette porcelein, een zeer groote hoeveelheid antiek zilver, waaiers en bibelots, gobelins, antiex geëmaleerd, gekleurd en blauw porcelein, antiek Duitsch porcelein, antiek Delftsch aardewerk en diverse antiquiteiten. Verder vermeldt de catalogus een fraaie collectie oude en moderne boeken. De Ufa maakt buitenopnamen Het begon al vroeg in den morgen. Klokslag zeven uur stond een auto van de Ufa voor m'n deur. De regen kletterde tegen de ruiten, de lucht was zwaarbewolkt, een gure, kille wind striemde in 't gezicht. Niet bepaald ideaal weer derhalve om buiten te filmen De tweede Nederlandsch sprekende film, die door de Ufa wordt vervaardigd, is een Holland sche versie van „Hilde Petersen Postlagernd", waarin hoofdrollen worden vervuld door Cor Hermus, Herman Tholen, Fientje Berghegge, Louis Borel, Marie Faassen, Dolly Bouwmeester, Jean Stapelfeld. Robert Milton, Hilde Alexan der, L. Tummers, W. Poncia, Alex de Meester Jr. en Margot Hoppenbrowers., Zij wordt vervaardigd onder regie van Victor Janson, bijgestaan, voor wat den Nederland- schen dialoog betreft, door Cor Hermus. Toch moest het gebeuren en zoo arriveerden we in Noordwijk, waar hotel Huis ter Duin eenzaam en verlaten ligt. In de ruime eetzaal vonden we daar een groot aantal menschen verzameld. Meest bekende gezichten. Regisseur Victor Janson was er niet. De opnamen zou den worden gemaakt onder leiding van Fritz Kurth. Verder merkten we op de medewerken den Herman Tholen, Cor Hermus, Louis Borel, Fientje Berghegge en Dolly Bouwmeester. Het duurde nogal lang voor er eenige tee- kening in de situatie kwam. Tegen tien uur was het weer beter geworden. De zon scheen vriendelijk, en alles zou nog goed worden. Aan publieke belangstelling was geen gebrek en na eenig zwoegen mocht het den techni- schen staf eindelijk gelukken enkele defecten weg te werken, waarna de zon defect raakte en een hevige stortbui allen weer naar het hotel joeg. Daar kortte men den tijd met zang en dans tot de zon weer redelijker werd. Maar zij hield het niet lang vol en verdween na een paar scènes. Wat is een film zonder zon? De heer Kurth gaf het antwoord en ver klaarde zich overwonnen. Hij gaf 't op voor vandaag. Tholen moest er trouwens ijlings van door naar de K.R.O.-studio. Van 's morgens zeven tot 's avonds vijf had hij geschminkt zitten wachten op niets. Ja, zoo gaat het Reeds Donderdag naar Oost-Afrika De bemanning, die het oude, maar in goeden staat verkeerende passagiersschip „Gelria" naar Italië heeft gebracht en vrijwel geheel was gere- quireerd uit personeel van den Koninklijken Hollandschen Lloyd, is in de hoofdstad terugge keerd. Na een vlotte reis is de „Gelria" Vrijdagavond te Genua de overtocht ging niet, zooals oorspronkelijk de bedoeling was, naar Triëst aangekomen en toen bleek al spoedig, dat de Italianen het schip hard noodig hebben. Reeds onderweg werden zoo vernamen wij door de groep Italianen, die aan boord waren, voor bereidingen getroffen voor een snelle metamor phose van de „Gelria" in troepentransportschip. In Genua werd het echter pas ernst en het was op het schip weldra een gekrioel van werklie den, die onder leiding van hun chefs in de salons en andere verblijven volgens een vast plan met hun gereedschappen aan den arbeid togen. Naar men ons mededeelde, werden o.a. in den salon tweede klasse een reeks kooien van drie boven elkander getimmerd. Verschei dene luxe-hutten, welke bestemd zouden zijn voor legerofficieren, werden intact gelaten; andere echter weer niet en zoo veranderde zien- deroogen het aspect van het schip. De „Gelria" zal reeds Donderdag as. met drieduizend man troepen van Genua naar Oost- Afrika vertrekken. De laatste Engelsche uitvoering in de machine weegt 8 ton en heeft e kruissnelheid^ is de serie bombardementsvliegtuigen; en bemanning van vijf personen. De 150 KM. per uur t- wf*"". Te Vreeswijk worden momenteel ten behoeve van de verbinding Amsterdam Boven-Rijn twee sluizen gebouwd elk 18 M- breed. Op een vloer van geicapend be ton verrijzen betonnen muren en sluishoofden En ons staatsbestel Op zijn reis door Nederlandsch-Inaië heeft ir. Mussert een persconferentie gehouden. Op deze conferentie bleek weer eens zijn in het moederland bijna spreekwoordelijk geworden onwetendheid op staatkundig gebied. In zijn „Indonesische Kroniek" geeft „Het Volk" een paar tee- kenende staaltjes van deze inderdaad ont stellende onwetendheid. Het ging over de rechtspraak en een der aanwezigen merkte op, dat de rechtspraak in Nederland toch altijd nog zekere waar borgen biedt. De rechters zijn onafzetbaar en behoeven zich niets aan te trekken van de politieke verhoudingen. Nee maar, dat zou Herr Mussert dezen journalist beter lee- ren en hij antwoordde: „Niet?"Begint u maar bij den Hoogen Raad! Door wie wordt die gekozen? Door de Tweede Kamer!" Waarop de vraagsteller weder: „Ja, maar op voordracht van den Raad van State!" Ir. Mussert liep op deze onjuiste suggestie glorieus in en hoonde: „Dat zijn toch im mers ook voor een groot deel personen, die in de politiek groot zijn geworden?" Waarlijk, de Leider is wel op de hoogte. Wij hebben in onze onnoozelheid altijd ge leerd, dat leden der rechterlijke macht krachtens de Grondwet door den Koning worden benoemd, terwijl voor de leden van den Hoogen Raad in 't bijzonder wordt be paald, dat de benoeming plaats heeft uit een door de Tweede Kamer opgemaakte voordracht van drie personen. De Tweede Kamer ontvangt echter ten deze van den Hoogen Raad zélf een aanbeveling met zes namen, waaraan zij echter niet gebonden is, doch waarvan zij zelden afwijkt. De Raad van State komt aan het heele geval niet te pas. De werkelijkheid is dus wel ietwat an ders dan ir. Mussert meent. En de Leider is blijkbaar niet al te best op de hoogte met de staatsinstellingen, die hij te vuur en te zwaard bestrijdt. In het personderhoud werd ook gespro ken over het algemeene kiesrecht, waar over Mussert niet was te spreken. „Welke andere norm of normen hebt u. dan ten aanzien van den volkswil?" infor meerde één der aanwezigen. „Die kan zich op allerlei manieren uiten!" antwoordde de geïnterviewde vaag en blijkbaar voelen de, dat dit bescheid zelfs voor zijn doen beneden peil bleef, mompelde hij nog iets over het referendum, dat soms goed kan zijn om vervolgens van het netelige onder werp af te springen met de opmerking. „Overigens: wij willen uitsluitend den lega- len weg bewandelen en streven dus voorloo- pig naar het democratisch ideaal van de helft plus één!" „En als u dat bereikt hebt? Grondwets wijziging en een nieuwe vertegenwoordi ging?" „Ja," bevestigde de heer Mussert deze laatste vraag, daarmede alweder bewijzend, op welk 'n gespannen voet met 't Neder landsch staatsrecht deze staatsman staat. Om een grondwetswijziging te kunnen door voeren is immers de helft plus één niet vol doende. Daar heeft men twee derde van de Kamer voor noodig! Zou ir. Mussert niét eens eerst studie maken van de inrichtingen van 't staats bestel, waartegen hij als een Don Quichote storm loopt! Een hoofdstedelijk blad te Brussel, bericht de „Msb.", deelt mede, dat, indien de heer Mas- kens, gezant van België te Den Haag, by de aanstaande diplomatieke mutaties, welke wor den voorbereid, opdracht zoou krijgen 'n anderen post te gaan bekleeden, er veel kans bestaat, dat hij in Den Haag zal worden opgevolgd door den heer mr. Henri" Baels, oud-minister van Binnenlandsche Zaken, van Landbouw en Open bare Werken en thans gouverneur van West- Vlaanderen. De heer Baels, die een goed vrier.d van Nederland is, spreekt vloeiend de Neder landsche taal. Naar wij vernemen heeft de voorzitter van de vereenigde vergadering van de Staten-Gene- raal geen toestemming kunnen verleenen tot reportage van d'e openingsplechtigheid der Sta- ten-Generaal binnen de Ridderzaal. 0 Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft den zeereerw. heer P. J. H. van de Weijer op zijn verzoek om gezondheidsredenen eervol ontslag verleend als pastoor te Utrecht (H. Willibror- dus) en heeft benoemd tot pastoor te Urecht (H. Willibrordus) den zeereerw. heer H. Th. Mets en tot professor aan het Groot-Seminarie Rijsenburg den zeereerw. heer drs. H. J. H. M. Fortmann en tot moderator der R.K.H.B.S. te Hilversum den weleerw. heer drs. J. Th. Ser- vaas; heeft voorts benoemd tot pastoor te Bla- ricum den zeereerw. heer B. Jongerius en tot pasoor te Klazinaveen den zeereerw. heer H. B. Goossens. In het bisdom Roermond Z. Hoogw. Excellentie Mgr. dr. J. H. G. Lem- mens, bisschop van Roermond, heeft op hun verzoek eervol ontslag verleend aan: den hoog eerwaarden heer Mgr. L. N. Le Bron de Vexela, als plebaan-deken te Roermond; den Zeereerw. heer P. J. Thielen, als pastoor- deken te Venray, en aan de Weleerw. heeren: J. W. Hermens als pastoor te Belfeld; J. R. Voncken als pastoor te Geuile; F. J. Ortmans als pastoor te Geysteren; F. A. J. H. Bloemen als pastoor te Maasbree; P. van "Rijswijck, als pastoor te Maasniel; P. J. Schatten als pastoor te Schaesberg; J. H. Wisanans als pastoer te Sevenum; A. J. J. H. Grisnon als pastoor te Tegelen (H. Martinus)J. J. A. Boers als leeraar aan het Bisschoppelijk College te Weert, en heeft benoemd tot: plebaan-deken te Roer mond den Zeereerw. heer W. Rhoenpastoor deken te Sittard den Zeereerw. heer H. J. J. Haenraets; pastoor-deken te Venray den Zeereerw. heer W. Berden; pastoor te Beesel den Weleerw. heer L. W. H. Backhuys; pastoor te Belfeld den Weleerw. heer M. A. J. van de Venne; pastoor te Blerick (H. Lambertus) den Weleerw. heer A. F. M. Lenaerts; pastoor te Geulle den Weleerw. heer G. A. Stass^n; pastoor te Geysteren den Weleerw.. heer G. J. J. Litjens; pastoor te Heugen den Weleerw heer L. W. Linssen; pastoor te Limme] den Weleerw. heer B. Diederen; pastoor te Maas- bracht den Weleerw. heer J. W. H. Knops; pastoor te Maasbree den Weleerw. heer J. P. J. Nabben; pastoor te Maasniel den Weleerw. heer J. J. Goldschmitz; pastoor te Roermondsehe Veld den Weleerw. heer V. L. J. Schoolmeesters; pastoor te Schaesberg den Weleerw. heer J. H Gerards; pastoor te Sevenum den Weleerw heer J. J. H. Salden; nastoor te Stevsnsweert den Weleerw. heer J. J. H. van Montfort; pastoor te Tegelen (H. Martinus) een Weleerw. heer M. H. J. E. Keulier; rector van het tot parochie te verheffen rectoraat IJsselstein den Weleerw. heer G. H. Vostermans; rector van het tot parochie te verheffen rectoraat Vaes- rade den Weleerw. heer H B. A. Steinhart; heeft belast met de oprichting eener nieuwe parochie onder Venlo den Weleerw. heer J. F. H. Poels; heeft benoemd tot. algemeen leider van het mannelijk jeugdwerk (onder 17 jaar) den Weleerw. heer M. H. Reynen; tot rector te Lemiers den Weleerw. heer S. H. Schneiders; tot rector te Venlo (H. Nicolaas) den Weleerw. heer J. G. H. Hick; tot rector te Stokershoist (met de opdracht om behulpzaam te zijn bij het sociale werk in de kringen Venlo en Weert) den Weleerw. heer M. A. P. E. van den Bosch; tot kapelaan te Arcen den Weleerw. heer W. G. Halmans; tot kapelaan te Baexem den Weleerw. heer P. M. G. van den Beuken; tot kapelaan te Breust-Eysden den Weleerw. heer L. v. d. Dungen; tot kapelaan te Gennep den Weleerw. heer J. F. Peeters; iot kapelaan te Gulpen den Weleerw. heer H. H. J. Hanöver; tot kapelaan te Grevenbicht den Weleerw. heer J. E. Schnabel; tot kErtSelaan te Heerlen (H. Pancratius) den Weleerw. heer M. J. Werry; tot kapelaan te Lindenheuvel den Weleerw. heer P. J. Funken; tot kapelaan te Munstergeleen den Weleerw. heer J. G. B. Vervoort; tot kapelaan te Roermond (kathe draal) den Weleerw. heer A. J. A. Sars; tot kapelaan te Roermond (Munsterkerk) den Weleerw. heer A. V. Lemmens; tot kapelaan te Roosteren den Weleerw. heer J. H. M. Ramaekers; tot kapelaan te Schandelen- Heerlen den Weleerw. heer N. M. H. Prompers; tot kaoelaan te Slenaken den Weieerw. heer C. A. H. Janssen; tot kapelaan te Spaubesk den Weleerw. heer J. P. J- Loo; tot kapelaan te Swalmen den Weleerw. heer H. J. J. Ver- coulen; tot kapelaan te Weert (H. Martinus) den Weleerw. heer G. J. H. Raven; tot kape laan te Weert (H. Martinus) den Weleerw. heer Th. M. C. H. Pol; tot kapelaan te Wylre den Weleerw. heer P. J. van Oppen; tot kapelaan te Buchten den Weleerw. beer Ch. J. Enge- wegen; tot kapelaan te Grathem den Weleerw. heer A. Th. Smeéts; tot kapelaan te Heksen- berg-Heerlerheide den Weleerw. heer P. D. Soons; tot kapelaan te Holz-Kerkrade den Weleerw. heer L. Th. Pricken; tot kapelaan te Houthem den Weleerw. heer W. J. G. van Bommel; tot kapelaan te Mook den Weleerw. heer E. A. F. Goossens; tot kapelaan te Poster- holt den Weleerw. heer P. L. Tummers- tot kapelaan te Reuver den Weleerw. Heer J- M. H. Breukers'.'tot kapelaan te Roermond (Mun sterkerk) den Weleerw. heer E. A. G. v. d. Boorn; tot kapelaan te Siebengewald den Weleerw. heer F. J. J. Lenders; tot kapelaan te St. Pietersrade den Weleerw. heer J. G. Kuipers; tot kapelaan te Stevensweert den Weleerw. heer H. H. Souren; tot kapelaan te Tegelen (H. Martinus) den Weleerw. heer J- M. E.' Lemmens; tot kapelaan te Terwinselen den Weleerw. heer A. S. J. Pfennings; de laatste veertien priesters van het Seminarie. De heer Zimmerman, oud-burge meester van Rotterdam, heeft on langs in „De Telegraaf" zijn mee ning gezegd over het verbod van het lidmaatschap der N.SB. voor ambte naren. Hij keurde dat verbod af. Want die beweging streeft toch naar de eenheid des volks! En zij is zoo nationaal! Wat die eenheid des volks betreft, zie men de practijk van het Nationaal Socia lisme in Duitschland. Zelfs de weinige lei ders vormen geen eenheid meer. Schacht verzet zich openlijk tegen Goebbels en Streicher en wordt door Goebbels onder censuur gezet. En Schacht en Von Blomberg hebben ruzie met Goering, reden waarom deze laatste zich bi> de jongste manoeu vres niet vertoonde. Neen, wat die een heid des volks betreft, bewijst het Duit sche voorbeeld, dat dwang hier juist fiasco brengt. Men denke ook eens aan 30 Juni 1934. Reeds toen was het met de eenheid volledig mis. En het Nationaal karakter der N S.B. dan? We hebben over haar Duitschen oorsprong, Duitsche methoden en Duitsche gebreken al te vaak onze meening gezegd dan dat we nog eens in herhaling zullen treden. Maar wil men een getuigenis uit wel zeer onverdachte bron In „Eenheidspolitiek door Nationale Concentratie. Oproep van het Hoofdbe stuur van het Verbond voor Nationaal Herstel aan alle nationaal gevoelende Ner- derlandsche Mannen en Vrouwen" lezen we over de N.S.B. het volgende: „Bij overeenstemming van sommige na tionale doeleinden is het V. v. N. H. van de N.S.B. gescheiden door het onoverkomelijk beletsel van het Leidersbeginsel, hetwelk voor het Verbond als strijdig met de Ne derlandsche historische traditie en den nationalen plicht jegens het Oranjehuis beteekent: a. knotting van de staatsrechtelijke hoogheid van het Hoofd van den Staat, schending van zijn constitutioneele rech ten en bevoegdheden en uitschakeling van zijne actieve deelneming in de uitoefening van het Staatsgezag; b. volledige uitschakeling van den volks invloed op de behandeling van 's Lands zakenen c. volledige opheffing van de gezonde vrijheid van gedachte- en meeningsuiting; ingrijpen van de Overheid in het gezins- en gemoedsleven; gelijkschakeling van alle denken, spreken en doen naar het schema van het staatsgezag. Deze on-Nederlandsche figuur wordt door het V. v. N. H. uitdrukkelijk en on voorwaardelijk afgewezen. Zou ooit van eenige toenadering van het Verbond tot de N.S.B. sprake kunnen zijn, dan zou aan deze het laten vallen van het Leidersbeginsel als eerste (echter niet: eenige) voorwaarde gesteld moeten worden. Het V. v. N. H. ge voelt zich dan ook volkomen vrij van het odium, hetwelk in veler oogen de N.S.B. bezwaart. Het zal, steunende op een nieu we staatsgedachte en strevende naar een gezonden volksgeest en een nieuwe staats rechtelijke ordening, onwrikbaar vasthou den aan het beginsel, dat de nieuwe Ne derlandsche Staat zal zijn gegrondvest op het zuiver Nederlandsche volkskarakter, op de Nederlandsche historische vrijheids gedachte en op het onwankelbaar verbond met het Huis van Oranje. Nederland, trotsch op zijne nationale traditiën, wil zijn en blijven „van vreemde smetten vrij Het doet ons na de toenaderende woor den, wel eens door het Kamerlid Wester man tot de N. S. B. gericht, genoegen, de ze duidelijke en voor de N. S. B. weinig vleiende uitspraak aan te treffen in een officieele uitgave van het Verbond voor Nationaal Herstel. In het klooster der Paters Redemptoristen te Wittem zal Z. H. Exc. Mgr. Dr. G. Lemmens op 2'5 September de H. Priesterwijding toedienen aan de eerwaarde paters Css.R.: G. Beusen- berg, Groningen; C. Coppelmans, Eindhoven; J. Elick, Breda; A. Fenstra, Amsterdam; A. de Laet, Eindhoven; E. Guiaux, Den Haag; B. Witbroek, Tilburg en B. Marak, Dordrecht. Be nevens aan 3 eerw. fraters uit het klooster der Fransche Redemptoristen te Valkenburg September 1720 Meisjes boven 17 jaar. 21—24 Meisjes boven 17 jaar. 2528 R.K. Politiemannen (St. Michaël). 28—1 Oct. Jongemannen (Militieplichtigen). October 14 Geh. vrouwen. 47 Geh. mannen. 7—10 Geh. mannen. 1215 Senioren en commissarissen St. Jozef ge zellen. 15—18 Geh. 22—25 Meisjes boven 17 jaar. 27—30 Heeren middenstand. Met ingang van 1 October heeft de zeereerw. heer P. v. Rijswijck, gedurende 16 jaren pastoor der parochie Maasniel, emeritaat aangevraagd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5