Zoekt gij betrouwbaar I Personeel? Plaats dan'n „Omroeper" j I voor 80. OOO gezinnen Saneering van het bloembollenbedrijf LAATSTE NIEUWS Madariaga's poging mislukt Wals wint den kleinen „Tour de France" Wat de tonq streelt Vei KWEEKERS VERGADEREN PRACHTIGE PRESTATIE VAN WILLY DEN OUDEN HEDEN JONGE PATRIJZEN WEGRENNERS TELDEN NIET MEE Het Nazi-congres te Neurenberg SAMENWERKING LANGS DEN WEG gauiimfiHiwuunuiiiiiiiiiiiiiimiiiiniiniiiHiHiiiiHiinnHimnniiniiiiiiiniiiiiiiimiiHiiiiiiiHiimiiiiing 5uiiaiHnuminiuiüHiniiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiu)iiiuiiiiiiuuuiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiniiiüuiiüiiiua WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1935 mi STADSNIEUWS De saneering als zoodanig moet gehandhaafd blijven. Ver' schillende verbeteringen besproken Geen teeltbeperking zonder meer Saneer en of niet? Vele bezwaren R.K. KAPPERSPATROONS Oprichting afdeeling bollenstreek KAMER VAN KOOPHANDEL Concert in het Bloemendaalsche bosch Faillissementen Personalia BURGERLIJKE STAND ZWEMMEN Haar eigen record op de 200 meter vrije slag met niet minder dan 7.4 sec. verbeterd De Ned. zwemsters te Aarhuus Willy's recordlijst De R in de maand en VISCH van H. TOL is heerlijk R en voordeelig R R Ursulastraat 1 - Telef. 14967 R J. A. ELDERING - POELIER Litwinow alsnog in het presidium van de Assemblee Hoare's rede met span ning verwacht Zege van Pijnenburg en van Hout in de koppelachtervolging tegen Speicher en Archambaud Merkens door van Vliet geklopt Partijdag der Vrijheid" begonnen De dood van senator Huey Long NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT In het gebouw „Sint Bavo" te Haarlem kwa men in vergadering bijeen de bloembollen kweekers-leden van den diocesanen Tuinders vakbond van den L. T. B. Deze bijeenkomst was als een buitengewone vergadering door het bestuur bijeen geroepen tot het bespreken van de actueele vraagstukken in het bloembollen- bedrijf, over de handhaving der geldende sa neringsmaatregelen en over de moeilijkheden, welke in de toekomst ondervangen zouden moe ten worden, vraagstukken, die ook op de eerst volgende vergadering van de Algemeene Ver- eeniging voor Bloembollencultuur ter sprake zullen komen. De voorzitter van den Haarlemschen L. T. B., de heer Jac. Groen, zette in zijn openings woord uiteen, dat deze problemen reeds herhaal, delijk werden besproken, maar dat het er dezen keer om ging, vast te stellen, welke houding de leden juist nu innemen, nu zij meer dan ooit in een acuut stadium schijnen te komen. Hij stelde echter vast, dat het niet in het voornemen van het bestuur lag, de huidige on zekerheid door een stemming tot oplossing te brengen, maar dat het veeleer de bedoeling was, de meer algemeene meening door onder linge besprekingen aan het bestuur kenbaar te maken. In zijn inleiding tot de behandeling van het eerste agenda-punt: de bespreking van de kwestie, of de saneering behouden moet blijven, ging de voorzitter uit van den huidigen toe stand, waarbij de surplus-bollen voor een zeker percentage van den vastgestelden minimum prijs worden overgenomen. Hij deelde mede, dat het bestuur van den L. T. B. principieel op het standpunt staat, dat de geldende saneeringsmaatregelen, afgezien van de erkende bezwaren, gehandhaafd moeten blijven. De vrees is gegrond, dat bij opheffing dezer maatregelen de prijzen beneden elk mi nimum zouden dalen en het bedrijf onherstel baar ontwricht zou worden. Het bestuur erkent volkomen het bezwaar, dat het bloembollenbedrijf, zonder eenigen steun uit het Landbouw-crisisfonds, geheel al leen zijn eigen saneeringskosten moet betalen. Ook weet het bestuur, dat vele handelaars bij de huidige onzekerheid, of inderdaad de sur- plusbollen voor de volle 85 pet. van de minimum prijs gekocht zullen worden, hun waren be neden dezen minimumprijs verkoopen en dat daardoor de heele saneering op losse schroeven is komen te staan. Vervolgens kregen de aanwezigen gelegenheid hun standpunt in deze kwestie uiteen te zet ten. Meestal geschiedde dit namens de afdee- iingen, welke hierover reeds vergaderden, door de vertegenwoordigers dezer afdeelingen. De afd. Roelofarendsveen, gedeeltelijk aansluitend bij het reeds gepubliceerde advies van het hoofdbestuur van Bloembollencultuur, wenschte opheffing der saneeringmaatregelen, met uit zondering echter van de teeltregeling, geldend voor bedrijven vanaf 1 H.A. De afd. De Zilk adviseerde een gedeeltelijke opheffing zonder de huidige controle. Een vrije handel voor binnen- en buitenland zonder de geldende minimum-prijzen, waarvoor in de plaats garantieprijzen, welke voor de bekende surplus-soorten beneden den productieprijs zou den moeten zijn, voor de overige soorten daar aan gelijk. Ook enkele leden uit Obdam for muleerden verschillende bezwaren tegen de re geling der minimumprijzen. Allereerst de al gemeene klacht, dat zij te laat werden vast gesteld. Vervolgens maakt het feit, dat vele handelaars hun waren beneden de minimum prijzen blijven verkoopen, de beteekenis van dezen maatregel illusoir. Het verplichte veilen zou dit bezwaar kunnen opheffen. Tevens zou den in dat geval de veilingkosten aanmerke lijk kunnen worden verlaagd. De afd. Grootebroek verklaarde zich tegen handhaving der saneeringsmaatregelen. De meeste afdeelingen spraken zich echter ten gunste van de geldende regeling uit, met de restrictie evenwel, dat de regeering door het scheppen van een grootere zekerheid het ver trouwen der kweekers zal moeten winnen. De voorzitter kon vaststellen, dat ae groote meerderheid der aanwezigen zich uitsprak voor het handhaven der saneering. Zelfs bij het be staan van een teeltregeling zullen de prijzen noodzakelijk gebonden moeten worden. Een teeltregeling alleen zou weinig voordeel bren gen. Misschien zou het dan zoover komen, dat iedere kweeker de helft van zijn voorraad zou moeten opruimen. Een betere regeling zal alleen mogelijk zijn, als de regeering zich garant wil stellen voor het uitbetalen der gekeurde surplus-bollen. De kwestie van het verplichte veilen had het bestuur nog nooit ex professo behandeld. De Ungi den weg, dilr gaat het om! Niet alleen om de eigen auto of fleta denken, maar ook reke ning houden met ande ren. Dan aal het ver keer vlotter worden. Dan wordt de verkeeriveilig- heid grooter. Helpt allen mee: meer samenwerking voorzitter betwijfelde sterk, of deze oplossing aan alle bezwaren tegemoet zou komen, hoe wel hij toegaf, dat het veilingssysteem v€le misbruiken kan coupeeren. Het voornaamste streven van het bestuur moet zijn de heerschende onrust te doen ver dwijnen. De minimumprijzen moeten tijdig be kend gemaakt worden, terwijl er voldoende ze kerheid moet bestaan over de uitkeeringen. De heer Mesker afd. de Zilk wees er op, dat het mogelijke tekort van het surplusfonds voor namelijk bestaat door den onzekeren handel in sommige artikelen, vroege tulpen bijv., en dat de garantie der regeering feitelijk voor deze artikelen zou gelden. Een punt van bespreking vormde nog het be talen van voorschotten op de eerst later uit te keeren gelden. Het bestuur heeft de wen- schelijkheid daarvan steeds aangevoeld en zal wederom trachten op dit punt een wijziging te verkrijgen. Op sommige plaatsen worden deze voorschotten door de directie der veiling ver strekt. Een bijzondere saneering, door de mo gelijkheid open te stellen minderwaardige soor ten tegen betere in te ruilen, is bij de Sier teeltcentrale in voorbereiding. Nadat de geestelijke adviseur, prof. A. Cleo- phas, nog enkele woorden had gesproken ten gunste van de Beverwijksche Landbouwschool (hij deelde o. a. mede, dat het kostgeld voor interne leerlingen is verlaagd tot ƒ200.for muleerde de voorzitter voor het laatst de dui delijke conclusies der bijeenkomst, die een ba sis kunnen vormen voor voortgezetten, vrucht baren arbeid. De Nederlandsche R.K. Middenstandsbond en de Ned. R.K. Kappersbond hebben een vergade. ring uitgeschreven ter oprichting van de afdee. ling „De Bollenstreek" van den Katholieken Kapperspatroonsbond. De vergadering zal wor den gehouden Zondag 15 September 's middags drie uur, in hotel „Het Bruin Paard" te Sas- senheim. De vergadering staat onder leiding van het bestuur der Federatie van Katholieke Midden- standsvereenigingen in de Bollenstreek. De voorzitter van den Katholieken Kappers, patroonsbond, de heer J. L. Henskens uit Am sterdam, zal een rede uitspreken. Ook de dames worden ter vergadering ver wacht. Indertijd meldden wij dat de Kamer van Koophandel en Fabrieken van Haarlem en om streken het naast haar bureau gelegen pand had gekocht. Wij vernemen thans dat het niet in de bedoeling ligt dit huis te verbouwen. Slechts de benedenverdieping zal in gebruik genomen worden en een deur zal beide panden verbinden. De bovenverdiepingen van het ge kochte pand zal men trachten te verhuren. Deze uitbreiding was noodzakelijk omdat naar de meening der Kamer te weinig ruimte over bleef om het publiek behoorlijk te ontvangen. Wil men thans b.v. een dossier uit het handels register in zien dan moet men zich met een zeer kleine ruimte behelpen. Daaraan zal straks nu een einde komen. Ook het bureau zelf is te klein behuisd. Hoewel de Kamer bij een en ander spoed wil betrachten schrijft de wet voor dat zij van het koopcontract eerst de goedkeuring van den mi nister noodig heeft alvorens haar plannen te kunnen verwerkelijken. Deze toestemming is thans nog uit Den Haag ontvangen. De agenda voor de lilde vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, te houden op Dinsdag 17 September, des avonds om half 8 in het ge bouw der Kamer, Nassauplein 6, Haarlem luidt: Ingekomen stukken: Mededeelingen; Goed keuring verzonden brieven aan: Ged. Staten van Noordholland betreffende Economisch Techn. Instituut en Industriebank in Noord- holland; het Hoofd van het Telefoondistrict, betr. klachten telefoon district Kamer; den Di recteur-Generaal der P. T. T. te 's-Gravenha- ge betreffende openstelling postkantoor Benne- broek: de Administratie der Directe Belastingen. Invoerrechten en Accijnzen te Haarlemmermeer betreffende wijziging uren openstelling kantoor: Burgemeester en Wethouders van Haarlem be treffende plaatsing automatenkiosken: Vaststel ling datum periodieke verkiezingen leden der Kamer; Benoeming Mr. J. Verheus tot adjunct secretaris der Kamer; Goedkeuring besluit Bu reau inzake aanstelling mej. A. Beemsterboer Goossens; Herbenoeming leden en plaatsver vangende leden Bevrachtingscommissie; Kort verslag van den cursus Warenkennis 1934/1935; Verslag Onderwijscommissie betr. cursussen 1934/1935 en voorstel tot voortzetting; Verslag Commissie Middenstandsteun 1934/1935; Ver slag Commissie Verkeer en Vervoer over IJs- bestrijdingsfonds 1934/1935; Concept-schrijven Bureau aan Minister van Justitie betr. innen kleine vorderingen; Concept-schrijven Bureau aan Raad gemeente Haarlem betreffende Zake lijke belasting op het bedrijf; Concept-schrij ven Bureau aan Raad Gemeente Haarlem be treffende lasten industrie en handel. De R.K. Harmonie „Euphonia", onderafd. van den R.K. Volksbond uit Overveen geeft Donderdagavond 12 Sept. des avonds om kwart over acht, een concert in het Bloemen daalsche bosch, onder leiding v. d. heer J. W. Lefeber. Het programma luidt: Naar de toekomst, marsch van S. Vlessing; Verre gedachten, ouverture van G. Gadenne, In een Kloostertuin, karakterstuk van Ketel- bey; Wijn, liefde en gezang, wals v. J. Strauss; Oude Volksmelodieën, van F. Renaud; De Rot- terdamsche vlag, marsch van B. Verhallen; Ge deelte uit ,.Der Zigeunerbaron" van J. Strauss; Eerste Walspotpourrii van C. Robrecht en Oude Kameraden, marsch 'van C. Telke. De arrondissements-rechtbank te Haarlem heeft op 10 September 1935 de volgende faillis sementen uitgesproken. J. Th. Berkhout, timmerman, wonende te Zandyoort aan het Nassauplein la. Chrator mr. H O. van Wijk, wonende te Heemstede; J. P. Water, timmerman, wonende te Zand- voort aan de Wilhelminaweg no. 10. Curator mr. A. Bruch te Haarlem; N. E. de Wolf, zonder beroep, wonende te Haarlem aan de Frans Halsstraat no. 55. Cura tor mr. M. van Toulon van der Koog, wonende te Haarlem; De nalatenschap van Cornells Eveleens, in le ven boomkweeker, wonende te Aalsmeer. Cura tor mr. J. H. J. Simons, wonende te Haarlem. L. M. van Noort, aardappelhandelaar, wonen de te IJmuiden-Oost aan ae Kalverstraat no. 54, Curator mr. E. van Tuinen, wonende te Bever wijk. H. C. T. van Teeseling, bedrijfsleider, vroeger wonende te Haarlem aan de Benkoelenstraat no. 35. thans te Amsterdam. Curator mr. H. A. M. Smits, wonende te Haarlem. N. van' Keulen, timmerman, wonende tp Vo gelenzang, gemeente Bloemendaal aan de Vo- gelenzangscheweg no. 48. Curator mr. J. H. J. Simons, wonende te Haarlem. H. Bottelier, schilder, wonende te Haarlem- merliede aan de Bouduinlaan no. 1. Curator mr. A. C. H. Hendrikse, wonende te Haarlem. De vennootschap onder de firma „Atelier Centrum", gevestigd te Haarlem aan de Nassau- laan no. 25 zwart en hare vennooten; A. Ma- zurel, schilder (lood- en glashandelaar), wo nende te Haarlem aan de Nassaulaan no. 25 zw.; A. Groenink, handelaar in glas en lood wo nende te Haarlem aan de Dekkerstraat no. 44. Curator mr. H. J. Hoppe. De vennootschap onder de firma Garage Gebrs. Polderman, gevestigd te Haarlem aan de Twijnderslaan no. 1, en hare vennooten: A. J Polderman, garagehouder, wonende te Haarlem aan de Linschoterstraat no. 64; J. Polderman, garagehouder, wonende te Haarlem aan de Es- sc.hilderstraat no. 5e. Curator mr H. J. Pot, wo nende te Haarlem. Rechter-commissaris in al deze faillissemen ten; mr. S. J. Pit, wonende te Haarlem. Geëindigd de navolgende faillissementen we gens het verbindend worden der jjitdeelingslijst: A. van Koperen, groentenhandelaar, wonen de te Haarlem. Curator mr. J. H. C Slotemaker wonende te Haarlem. De N.V. Nederlandsche meubel- en houtwa- renfabriek „Meufa", gevestigd te Zaandam. Cu rator mr. A. Bruch, wonende te Haarlem. Bij beschikking van den minister van Finan ciën is benoemd tot adjunct-accountant der directe belastingen in tijdelijken dienst J. G. Klimbie te Haarlem. Ondertrouwd: 10 Sept.: B. A. Schaap en G. Krirschnick. Geboren: 7 Sept.; J. E. GaleslootJansen, z.; J. M. P. v. Stade—de Mooij, z.; 8 Sept.; J. C. P. v. NesCastermans, z.; C. M. SeemannBec ker, d.; 9 Sept.: A. H. CampfensFischer, d.; J. Kan—Keur, z.; A. M. C. Wildschutv. Dant- zig, z.; 10 Sept.: W. H. Balk-Eden. z.; G. Bak ker—Bont, d.; G. A. Baas—Mende, d.; E. Haaijer—Meijer, d. Overleden: 7 Sept.; H. A., 10 maanden, doch ter van G. Hoetmer, Klein Heiligland; 8 Sept.: M. G. Odinot—Hendrikse, 65 jaar, Voorhelm straat; J. H. J. Gosler, 78 jaar, Ripperdapark; 9 Sept.; J. Muis, 79 jaar, Spaarne; F. J. Klum- per, 43 jaar, v. d. Meerstraat; 10 Sept.: A. Grij zen—'Tijdgaat, 68 jaar, Ged. Oudegracht. Willy den Ouden, die dezer da gen het wereldrecord 200 meter vrije slag op zoo fraaie wijze ver beterde, heeft thans opnieuw een fraaie prestatie geleverd. Bij de internationale zwemwed strijden te Aarhuus heeft zij Dins dag haar eigen wereldrecord op de meter vrije slag verbeterd en gebracht op 3 min. 50.4 sec. De tijd van haar vroegere record was 3 min. 58 sec. Bij haar prachtige race had Willy den Ouden geen tegenstandsters; zij ging alleen over de baan. Te voren had zij de 100 Meter vrije slag gewonnen iin den snellen tijd van 1 min. 5.7 sec. vóór de Deensche zwemster Arnberg, die een tijd van 1 min. 10.9 sec. maakte. De 400 Meter vrije slag bracht een overwin ning voor Annie Timmermans. Zij legde den afstand af in 5 min. 39.8 sec. en versloeg; mej. Hieger, die een tijd maakte van 5 min. 42.6 sec. De 200 Meter schoolslag werd gewonnen door Greta Brouwer, die na feilen strijd eindigde vóór de Deensche zwemster Isberg. De tijd van mej. Brouwer bedroeg 3 min. 5.8 sec., die van haar tegenstandster 3 min. 6.5 sec. De Nederlandsche zwemsters hebben dus op nieuw in alle afstanden gezegevierd. Het lijstje der wereldrecords van Willy den Ouden ziet er thans als volgt uit: 100 Yards vrije slag 59.8 sec. 100 Meter vrije slag 1 min. 4.8 sec. 200 Meter vrije slag 2 min. 25.3. sec. 220 Yards vrije slag 2 min. 27.6 sec. 300 Yards vrije slag 3 min. 27 sec. 300 Meter vrije slag 3 min. 50.4 sec. 400 Meter vrije slag 5 min. 16 sec. 500 Meter vrije slag 6 min. 48.4 sec. Het record op de 300 Meter, dat zij thans heeft gebroken, had Willy den Ouden op 8 October 1933 te Rotterdam gevestigd. RRRRRRRRRRRRRRRRRRR R R R R R R RRRRRRRRRRRRRRRRRRR OMTRENT DE VOORWAARDEN voor deelname aan deze rubriek zal onze administratie U gaarne elke gewenschte inlichting verschaffen. Versche Holl. Duinkonijnen, Wilde Eenden en Talingen, Braad- en Soepkippen Tel. 14880 - Nassaustraat 14 - Haarlem (Gedeeltelijk gecorrigeerd) GENÈVE, 10 Sept. (D.N.B.) Omtrent de laatste zitting van de Commissie van Vijf, waarvan we elders reeds melding maakten, verluidt, dat de voorzitter der commissie, De Madariaga, rapport heeft uitgebracht van zijn besprekingen met den Italiaan- schen vertegenwoordiger Baron Aloisi, die slechts negatief resultaat hebben gehad, zcodat de bemiddelingspogingen van den Spaanschen ambassadeur als mislukt be schouwd kunnen worden. De commissie be gint Donderdag met de uitwerking van hét rapport, dat den Volkenbondsraad zal wor den overgelegd. Aangezien de leden slechts zeer spaarzame mededeelingen hebben gedaan over de zitting van heden, doen weer tal van geruchten de ronde over nieuwe voorstellen. De indruk, dat De Madariaga's pogingen mislukt zijn, is echter algemeen. Laval en Sir Samuel Hoare hebben hun ge- dachtenwisseling vanavond weer voortgezet. De Britsche Minister van Buitenlandsche Zaken heeft het vandaag voor de pers voorgesteld, alsof het verloop der besprekingen van heden morgen uiterst bevredigend was. Laval ver klaarde echter hedenavond ironisch: „We zul len niet over Abessinië spreken." Het presidium van de Volkenbonds-Assem- blée heeft hedenavond na een langdurige dis cussie besloten, alsnog den vertegenwoordiger der Sovjet-Unie, Litwinow, uit te noodigen, aan de werkzaamheden van het presidium deel te nemen. Bij de verkiezing van de vice-presidenten be- De talrijke toeschouwers, die de tribunes va het Stadion gisteravond vulden, hebben kunnen genieten van een zeer gevarieerd wielerprogramma. De hoofdnummers van het programma wa ren een omnium tusschen Merkens en Van Vliet, de omniumlandenwedstrijd bestaande uit een klassementswedstrijd over 6 K.M. en een tijdrace, een inhaalwedstrijd achter den motor tusschen Wals en Van der Wulp, een koppelachtervolging tusschen SpeicherAr chambaud en Pijnenburgvan Hout, de „Klei ne Tour de France" een individueele klasse- mentsrit over 45 'A K.M. De sprintwedstrijd tusschen Merkens en Van Vliet had een zeer spannend verloop. Merkens had den kop, maar Van Vliet begon bij het uitgaan van de derde bocht geweldig te demar- reeren en klopte den Duitscher met banddikte. Ook in de tijdrace wist Van Vliet de eerste plaats te bezetten, zoodat hij met dit nummer den omnium reeds had gewonnen. Mlerkens startte het eerst en noteerde 32 sec. over de 500 meter. Van Vliet spande zich tot het uiterste in en een geweldig gejuich steeg uit het publiek op, toen de speaker bekend maak te, dat de Woerdensche renner 3/5 sec. sneller was geweest. Van den achtervolgingswedstrijd over 3 K.M. tusschen beide renners gingen de eerste ron den gelijk op. Toen nam Van Vliet geleidelijk een kleinen voorsprong, dien hij langzamerhand wist te vergrooten, zoodat hij ook dit nummer won. Hij was ongeveer 15 meter uitgeloopen. Zijn tijd over de 3 K.M. was 3 min. 57 sec. Bij den klassementswedstrijd over 6 K.M. van den omniumlandenwedstrijd lieten de Ne derlandsche deelnemers Jan Pijnenburg en Piet van Kempen zich van hun goede zijde zien. Van de vier klassementen werden er drie door den „Pijn" gewonnen, terwijl Van Kem pen eenmaal tweede werd. De Oostenrijker Thallinger won verder een klassement, terwijl hij of zijn partner Bulla ook in de overige klassementen werd geplaatst. Zij behaalden 12 punten en werden in dit nummer royaal tweede achter de Nederlandei's, die op 18 pun ten beslag legden. De Franschen Speicher en Archambaud kwamen met 6 punten op de der de plaats. Aan de tijdrace nam van elke ploeg een ren ner deel. Het laatst startte Jan Pijnenburg, die de 500 meter in 32 4/5 sec. aflegde en ver reweg den snelsten tijd maakte. Op hem volg den Bresciani en Thallinger resp. met 35 en 36 sec De Nederlandsche renners wonnen dezen omniumwedstrijd dus met in totaal 23 pnt. De inhaalwedstrijd met motorgangmaking over lo K.M. tusschen Wals (Ceurremans) en v. d. Wulp (Kaser) was de eerste wedstrijd van dien aard, die op de Stadionbaan gehou den werd. Na den start nam v. d. Wulp langzamer hand een voorsprong, die na vijf ronden reeds dertig meter bedroeg. Na tien ronden was Wals iets van zijn ach terstand ingeloopen en een fameuze eindspurt bracht hem twee ronden voor het einde gelijk met Van der Wulp. In een geweldig tempo ging Wals de laatste ronden over de baan en mes enkele meters voorsprong won hij deze race, die een zeer interessant verloop had. Zijn tijd was 7 min. 12 sec. en hieruit blijkt wel, dat er zeer snel gereden werd. Het baanrecord over dezen afstand stond op naam van Schlebaum met 8 min. 31 sec. In een koppelachtervolgingswedstrijd over 5 K.M. bonden Pijnenburg en Van Hout den strijd aan tegen de Franschen Speicher en Ar chambaud, die na den start een kleinen voor sprong namen. Na drie ronden lagen de koppels echter gelijk en van dat moment af namen de Nederlandsche renners een voorsprong. Vier ronden voor het einde kreeg Van Hout ban- denpech, zoodat Pijnenburg den strijd eenige ronden alleen moest voortzetten. Toen kwam Van Hout, die van fiets verwisseld had weer in de baan. Speicher gaf hierna op en verdween uit de baan. Met veertig meter voorsprong gin gen Pijnenburg en Van Hout over de streep. Het slot van den avond was de kleine „Tour de France", een wedstrijd over 45)4 K.M., met 24 klassementen, evenveel als er in den laat- sten Tour de France waren. Naargelang de étapes lichter of zwaarder waren werden voor de klassementen dubbele of driedubbele punten gegeven. Het verloop van dezen wed strijd was weinig spannend. De groote wegren ners kwamen op het tweede plan en de sprin ters in dit gezelschap veroverden de punten in de klassementen. Na de eerste tien ronden waren Braspenninx en Bula een eind uitgeloopen, maar spoedig had het peleton hen weer ingehaald. Later gin gen Braspenninx en Archambaud geruimen tijd aan den kop, op 100 meter gevolgd door de overigen. In de verschillende klassementen sleepten zij intusschen de punten in de wacht. Van Hout, Pellenaers, Umbenhauer, en later ook Vervaecke zetten de achtervolging in en sloten zich bij de leiders aan, zoodat op de helft van den strijd de kop uit zes renners be stond. Pijnenburg en Pellenaers kregen ban- denpech en na 40 ronden was het peleton weer bij elkaar. Nadat Pellenaers een aantal klassementen gewonnen had, nam Wals het initiatief over en tot het einde van den strijd speelde hij nu de hoofdrol in de sprints, zoodat hij tenslotte won met grooten puntenvoorsprong, n.l. 104, terwijl Pellenaers, die tweede werd, er 66 had. De der de en vierde plaats waren resp. voor Braspen ninx en Archambaud. De verdere nummers van het programma be stonden uit een wedstrijd voor amateurs over 3 K.M. in drie ritten en een beslissing gewon nen door A. Zwartepoorte en een wedstrijd op triplets, die een zeer interessant verloop had en op fraaie wijze door Pelser, Kramer en v. Rijn werd gewonnen. De uitslagen waren: Wedstrijd voor amateurs over 3 K.M.: le rit: 1. L. v. d. Ruit, 2. J. v. Hal, 3. C. Kooy; 2e rit: i. B. v. d. Aart, 2. K. de Bruin; 3. A. Koop man; 3e rit: 1. A, Zwartepoorte, 2, H. Mester, 3. C. Medik. Beslissing: 1. A. Zwartepoorte, 2. J v. Hal, 3. C. Medik. Tripletwedstrijd over 1500 meter: le rit: 1. Pelser—Kramer—v. Rijn, 2. Brilman—De Wit Moerkerk, 3. BouquetBrizéeMolendijk: 2e rit: 1. Pelser c.s., 2. Bouquet c.s., 3. Brilman c.s., 4. v. d. MootBankFruitema; 3e rit: 1. Pelser c.s., 2. v. d. Moot c.s., 3. Bouquet c.s., 4. Brilman c.s. Totaal-uitslag: 1. PelserKramerv. Rijn, 2. BouquetBrizéeMolendijk, 3. Brilmande WitMeerkerk, 4 v. d. MootBaakFruitema. Omnium, bestaande uit sprintwedstrijd, tijd race en achtervolging tusschen Merkens en van Vliet. Sprintwedstrijd: 1. v. Vliet, 131/5 sec.; 2. Merkens. Tijdrace over 500 meter: 1. v. Vliet, 312/5 sec.; 2. Merkens 32 sec. Achtervolging over max. 3 K.M.: 1. v. Vliet. 2. Merkens (op 15 meter). Totaal omnium: 1. v. Vliet 3 pnt., 2. Mer kens 6 pnt. Omnium landenwedstrijd. Wedstrijd over 6 K.M. met 4 klassementen: 1. Nederland, J. Pijnenburg en P. v. Kempen, 18 pnt.; 2. Oostenrijk, Bulla en Thallinger, 12 pnt.; 3. Frankrijk, Speicher en Archambaud, 6 pnt.; 4. Duitschland, Thierbach en Umben hauer, 5 pnt.; 5. Italië, Morelli en Bresciani, 2 pnt.: 6. België, R. Ma es en Vervaecke, 1 pnt.; 7. Zwitserland, Amberg en Bula, 0 pnt. Tijdrace over 500 meter: 1. J. Pijnenburg, 32 4/5 sec., 5 pnt.; 2. Bresciani, 35 sec., 3 pnt.; 3. Thallinger, 36 sec., 2 pnt.; 4. Vervaecke, 36 3/5 sec.. 1 pnt.; 5. Amberg, 37 1/5 sec.; 6. en 7. Archambaud en Thierbach, 37 3/5 sec. Uitslag omnium: 1. Nederland, 23 pnt.; 2. Oostenrijk, 14 pnt.; 3. Frankrijk, 6 pnt.; 4. en 5. Duitschland en Italië, 5 pnt.; 6. België, 2 pnt.; 7. Zwitserland, 0 pnt. Inhaalwedstrijd achter groote motoren over 10 K.M.: 1. Wals, 7 min. 12 sec.; 2. v. d. Wulp. Koppelachtervolging over 5 K.M.: 1. Pijnen burg—van Hout, 6 min. 313/5 sec.; 2. Spei cherArchambaud (op 40 meter). Kleine „Tour de France", wedstrijd over 45i/„ K.M. met 24 klassementen: 1. Wals, 104 pnt; 2. Pellenaers, 66 pnt; 3 Braspenninx, 56 pnt; 4- Archambaud, 50 pnt; 5. van Hout, 25 pnt; 6. Bulla, 37 pnt; 7. Bula, 19 pnt; 8. Bosland, 18 pnt; 9. Pijnenburg, 10 pnt; 10. Umbenhauer, 8 pnt; 11. Bresciani, 7 pnt; 12. F. Vervaecke, 6 pnt; 13. Thallinger, 4 pnt; 14 en 15 Morelli en Speicher, 3 pnt; 16 en 17 Ro- main Maes en Thierbach 2 pnt; 18. Amberg, 1 pnt; 19 en 20 P. van Kempen en Heeren 0 pnt. Tijd over de 47i/_> K.M. 1 uur, 1 min. 58 2/5 seconden. haalde Litwinow slechts 29 stemmen, zoodat behalve de drie groote Europeesche mogend heden nog België en Mexico in het presidium werden gekozen, waardoor groote ontstemming bij de Sowjet-delegatie werd gewekt, waaraan uiting werd gegeven door het indienen van een protest. Het is Litwinow gelukt, het presi dium duidelijk te maken, dat het gewenscht is, een groote mogendheid als Sowjet-Rusland uit te noodigen, aan het werk van het presi dium deel te nemen. LONDEN, 10 Sept. (D.N.B.) Met spanning ziet het Engelsche ^olk de rede tegemoet, die de minister van buitenlandsche zaken, Hoare. morgen in de Volkenbondsvergadering zal hou den. In welingelichte kringen verluidt, dat de minister in opdracht van de regeering een ver' klaring van groote beteekenis zal afleggen. In Fransche kringen werd hedenavond het gerucht verbreid, dat de Engelsche regeering besloten zou zijn, zoo noodig ook artikel 16 van het Volkenbonds-pact, dat in het ne men van sancties voorziet, toe te passen. Van Engelsche zijde kon hiervan geen bevestiging verkregen worden. ADDIS ABEBA, 10 Sept. (A.N.P.) Nadat een Italiaansch verzoek den bewakingstroep van het Italiaansche gezantschapsgebouw te mogen versterkèn onlahgs door de regeering van Abes sinië van de hand was gewezen, heeft het Ita liaansche gezantschap namens zijn regeering opnieuw het verzoek ingediend, op dezelfde wijze als Engeland, een uit Italiaansche troe pen bestaande gezantschapswacht te mogen onderhouden. De Abessinische regeering heeft ook dit ver zoek van de hand gewezen. Uit Addis Abeba wordt gemeld, dat de Itali aansche gezant heden bij de Ethiopische re geering heeft geprotesteerd tegen de moeilijk heden welke de Abessinische autoriteiten be rokkenen aan de Italiaansche beschermelin gen, die uit het binnenland naar Addis Abeba zijn uitgeweken. NEURENBERG, 10 Sept. (D.N.B.) Rijkskan selier Hitler is vanmiddag tegen half vijf op het vliegterrein van Neurenberg aangekomen, waar een zeer groote menigte den Führer ver welkomde. Rudolf Hess, de plaatsvervanger van den leider, die vanochtend met vele partijlei ders was gearriveerd, heeft Hitier namens de congresstad begroet. Hitier begaf zich per auto naar den „Deutschen Hof". Om zes uur begonnen in de geheele stad de klokken te luiden ten teeken, dat de partijdag 1935, de partijdag der vrijheid was geopend. W het raadhuis werd Adolf Hitler officieel doof den burgemeester verwelkomd. Hij bood den Rijkskanselier namens de stad een zwaard aan. Hitier dankte hierop met een korte toespraak- Huey Long's laatste woorden waren: „Wat moet er worden van mijn arme universiteits jongens!", waarbij hij doelde op de staatsuniver siteit, waarvan hij de dictator en vurige be schermheer was. Voordat hij de oogen sloot, om voor het laatst in een toestand van bewusteloosheid te geraken, nam de stervende senator langdurig en liefdevol afscheid van zijn familie. Zijn lijk zal worden opgebaard in den wol kenkrabber van het Kapitool, waar de moord aanslag is gepleegd. De eerste indruk in welingelichte kringen is. dat de dood van Huey Long, wiens invloed id groote mate tot de verkiezing van Roosevelt heeft bijgedragen, een der ernstigste hinder palen voor de herkiezing van den president id 1936 doet verdwijnen, en men denkt, dat de ont zaglijke politieke machine, die door Long ge schapen is, met hem ten onder zal gaan. Met Huey Long is een der merkwaardigste figuren uit de Amerikaansche politiek gestor ven. Nog onlangs had hij verklaard, dat, inge val Roosevelt candidaat zou zijn Jij de in 193» te houden presidentsverkiezingen, hij den repu- blikeinschen tegencandidaat zou steunen, op voorwaarde dat deze vrij liberaai zoii zijn, bi' gebreke waarvan hü zich zelf candidaat zo*1 stellen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4