Verzoenende rede van Tecle Hawariate Proclamatie van Adolf Hitler Keizerin van Ethiopië voor de radio Het nieuws van heden COMMISSIE VAN ONDER ZOEK VOORGESTELD EEN BEROEP OP ALLE VROUWEN DUITSCHLAND VOELT ZICH VEILIG DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 12 SEPTEMBER 193S BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: MASSAULAAN 51 -TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: froor Haarlem en Agentschappen per Veek 25 cent; per kwartaal f 3.25; per Post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SpAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Ochtendblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19537 'hervormingen, zooals de ophef fing der slavernij, kunnen niet zoo heel snel tot stand komen' Oorlog niet de aan gewezen weg Australische afgevaardigde aan het woord Commentaar op Hoare's rede Memorandum van Sloveen- schen Raad aan Genève Abessinische missie naar het Verre Oosten Binnenkort een gezantschap te Tokio? Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiig De mislukte opstand in Portugal Staat van beleg wederom opgeheven Duitschland en Italië „De Hemel beware ons voor een beschaving, die slechts rouw en verwoesting brengt" De uitzending gestoord ADDIS ABEBA, 11 Sept. (Reu ter). In de gisteravond door de kei zerin van Abessinië voor alle vrou wen der wereld gehouden radio rede, riep zij met vuur uit: „Dat de hemel ons beware voor zulk een be schaving, die rouw brengt en ver woesting veroorzaakt!" Bataljon vrouwelijke Ethio pische soldaten Geen strijd tegen het Christendom, wel echter tegen de politisee- rende confessies De economische moeilijkheden Geen nieuwe inflatie NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., tngez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. GENèVE, 1 1 Sept. (Reuter). Na de rede van den Britschen minister Van Buitenlandsche i Zaken, Sir Sa muel Hoare, heeft de Abessinische Vertegenwoordiger te Genève, Tecle Hawariate, in de Volkenbondsver gadering een redevoering gehouden, Waarin hij o.a. zeide: Ik zal niets zeggen, dat den geest Van vrede en verzoening, dien de Volkenbond tracht aan te moedi gen, zal kunnen schaden. Wij zul len met dankbaarheid alle maatre gelen onderzoeken, die het econo misch niveau van Ethiopië kunnen verheffen, mits zij van den Volken bond uitgaan, en deze voorstellen geheel belangeloos worden gedaan en voor niemand speciale voorrech ten zullen beoogen. Tegenover de bedreigingen van schending van nationale integriteit, hebben wij bewijzen van geduld gegeven. Wij hebben groot respect l°or alle leden van den Volkenbond, zelts V- °or onze tegenstanders. Wij gelooven, dat de Volkenbond een einde ^aakt aan een tijdperk van veroveringen en vrijheid van allen zal garandeeren. Ethiopië *1 iedere vreemde hulp voor de exploitatie zijn rijkdommen gunstig ontvangen. j Wat de verwijten der slavernij aangaat, deze geen uitvinding van ons, doch wij hebben Jaar geërfd met vele andere instellingen. Deze "Javen zijn gelukkiger dan de industrieele Jerklieden, maar wij geven er ons rekenschap aii, dat de mensch vrij moet zijn. Gij behoeft aan onze oprechtheid niet te twij gen, doch groote hervormingen kunnen niet snel tot stand komen. Hawariate stelde vervolgens de instelling een commissie van onderzoek voor en "keide namens den Keizer mede, dat Ethiopië *Ue redelijke voorslagen, welke in een geest ^an verzoening werden gedaan, zou aanvaarden. ..Met betrekking tot de slavernij merkte Hawa- Jate verder nog op, dat sedert de intrede van Mhiopië in den Volkenbond en de troons bestijging van den Negus reeds groote hervor mingen waren geschied ter opheffing van de 'avemij. Ook verklaarde hij, dat indien men het Soed met Ethiopië voor heeft, een oorlog biet de aangewezen weg is, om dit te be reiken. Een oorlog zal de gekleurde volken het vertrouwen in de Europeesche bescha ving doen verliezen. Na den vertegenwoordiger van Ethiopië werd ?®t woord gevoerd door den Australischen afge- aardigde Bruce. i Deze wees erop, dat de thans voor den Vol- J^hbond aanhangige kwestie ernstige problemen :&Werpt, want zjj raakt het geheele bouwwerk Jat na den oorlog werd opgericht tot handha- 'hg van den Vrede door gezamenlijke actie. >.De Hongaarsche afgevaardigde generaal anczos vestigde vervolgens de aandacht op de Problemen van ontwapening en bescherming der Minderheden. Laval heeft in den loop van den dag Aloisi Mitvangen. Na de zitting van de Assemblée confereerde Laval langen tijd met Hoare en Eden. Straug en Légèr waren bij het onderhoud tegenwoordig. LONDEN, ,11 Sept. (Reuter) Volgens de eerste commentaren hebben drie punten uit de rede van Samuel Hoare in het bijzonder de aandacht getrokken: le. De uiteenzetting, die Hoare gegeven heeft van het belang, dat te Londen wordt gehecht aan de „Abessinische krachtproef". 2e. De vastberadenheid van het pleidooi van Hoare voor collectief verzet tegen agressief op treden. 3e. De ontwikkeling van het economische vraagstuk. Ten aanzien van laatstgenoemd punt wordt verklaard, dat het niet de bedoeling is der Britsche regeering een nieuwe economische we reldconferentie bijeen te roepen. Naar haar meening zouden de bevoegde diensten te Genève de grondstoffen-behoeften van bepaalde landen kunnen bestudeeren. Op alle punten heeft de rede van Hoare aan de verwachtingen van de openbare politieke meening beantwoord. GENèVE, 11 Sept. (Reuter). De Sloveensche raad heeft aan den Volkenbond een nieuw me morandum gezonden, waarin o.a. wordt ge zegd: „Men heeft de Slovenen van Hongarije los gemaakt en zonder volksstemming aan de Tsjechen uitgeleverd. De Slovenen wenschen, dat men hun het recht van zelfbeschikking toekent, daar de Tsjechische overheersching hun nationale en physieke bestaan bedreigt. Zij verlangen het weder hersteilen van dit onrecht door een volksstemming. Zij zien geen andere mogelijkheid tot oplossing der kwestie er. maken den Volkenbond er op opmerkzaam, dat door de Volksstemming in het Saargebied wel bewezen is geworden wat een dergelijke op. lossing uitwerkt." TOKIO, 11 September. (A. N. P.) Telegram men uit Sjanghai meiden, dat aldaar is aan. gekomen een Abessinische missie onder leiding van Daba Birroe, den voorzitter van de Abes sinische militaire academie, die in een verkla ring aan de pers mededeelde, dat Abessinië besloten heeft binnenkort een gezantschap te Tokio in te stellen. De woordvoerder van het departement van buitenlandsche zaken heeft op in dit verband aan hem gestelde vragen medegedeeld, dat de Japansche regeering niet officieel in kennis is gesteld van het bezoek van een Abessinische missie aan Japan. i VERWACHTING: Waarschijnlijk meest §j matige Zuid-Oostelijke tot Zuid-Weste- EB lijken wind, toenemende regenkans, aan- =j vankelijk iets zachter. H 1 VERDERE VOORUITZICHTEN: weinig verandering. LISSABON, 11 September. (Reuter). Van. morgen is de staat van beleg, die vannacht in verband met de gebeurtenissen van gisteren bij wijze van voorzorgsmaatregel was afgekon digd, opgeheven. De minister van Justitie, Rodrigues, is naar Lissabon teruggekeerd. Thans worden ook nadere bijzonderheden bekend omtrent de pogingen van kapitein Men- des Norton om zich van den kruiser „Barto- lomeus Diaz" meester te maken. Norton heeft zich met enkele manschappen aan boord van den kruiser begeven, en tracht te onder de bemanning een muiterij te ontke. tenen, doch deze arresteerde Norton. De com mandant van den kruiser, die ziek aan wal lag, begaf zich, ondanks het feit dat hij groote pijn leed, aan boord om zelf tot arrestatie over te gaan. De politie heeft voorts nog luitenant-kolonel Caipira en verscheidene burgers gearresteerd. ROME, 11 Sept. (Reuter) Het agentschap Stefani meldt, dat de te Genève verspreide ge ruchten, dat Italië aan Duitschland een non agressiepact zou hebben voorgesteld, van allen grond ontbloot zijn. De Keizer en de Keizerin van Abessinië Aan den grooten rijkspartijdag te Keuren berg neemt ook de Hitlerjeugd in massa deel. Men ziet de knapen hier in hun tentenkamp, roffelend op vervaarlijke trom mels De keizerin had het o.a. ook over de „mach tige legers, die zich gereed maken om ons land te bezetten, onder het bedrieglijke voorwend sel, beschaving te brengen aan ons vreedzaam herdersvolk, dat dicht bij de natuur leeft en in gemeenschap met God." Op alle breedtegraden en onder alle klimaten hebben de vrouwen den vrede lief, zoo zeide de keizerin verder. Zij hebben een afkeer van bruut geweld. Italiaansche zoowel als Abessinische moeders lijden bij de gedachte aan het onherstelbare kwaad, dat de oorlog zou kunnen teweegbrengen. Abessinië verlangt in den twist, die het land is opgelegd, slechts naar vrede. Zijn geweten is gerust. Het bereidt den vreemdelingen, die er op eerlijke wijze komen werken, een broederlijk welkom. De keizerin besloot haar rede met een beroep te doen op alle vrouwen ter wereld, eensgezind te bidden om de misdaad van een oorlog te ver hoeden, en hun invloed uit te oefenen op de staatslieden, ten gunste van de rechtvaardig heid en den vrede. De keizer zal morgen voor de radio een rede houden. LONDEN, 11 Sept. (A.N.P.) Van deskun dige zijde doet men opmerken, dat het er allen schijn van heeft, dat de radiorede, die gisteravond door de Keizerin van Abessinië is uitgesproken en die vervolgens vertaald is door prinses Tsjai, hoogstwaarschijnlijk door een onbekende opzettelijk gestoord is. Het viel op, dat een halven graad aan weers zijden van de golflengte waarop het Abessini sche station werkte, alle seinen duidelijk door kwamen, terwijl daartusschen in niets anders te Uooren viel dan een reeks onduidelijke ge luiden. Deze storingsgeluiden hielden geruimen tijd aan, nadat redelijkerwijs gesproken de toespraak van de keizerin geëindigd moest zijn. Dit had vermoedelijk ten doel de aandacht af te leiden van opzettelijke storing. ADDIS ABEBA, II Sept. (A.N.P.) Het eer ste bataljon vrouwelijke soldaten staat gereed uit Addis Abeba naar het front te vertrekken, zoodra de vijandelijkheden uitbreken. Het ba taljon is georganiseerd door Wayyaro Abbe- batt Charkoz, een rijke jonge vrouw, die het bevel voort. Het is bewapend met nieuwe auto matische Mauser-geweren, waarvan het mee- rendeel evenwel van oud model is. Men ver- Prie der voornaamste figuren van de Volkenbondsvergadering te Genève met alkander in gesprek: links de Italiaansche ^delegeerde Baron Aloisi, rechts de rngelsche minister van Buitenlandsche dken Sir Samuel Hoare en achter dezen laatste Eden NEURENBERG, 1 1 Sept. Gouw leider Wagner uit Miinchen heeft bij de plechtige opening van het partijcongres der N. S. D. A. P. in de Luitpoldhalle de proclamatie van Hitier voorgelezen. De procla matie, waarvan we reeds in een ge deelte onzer oplage melding hebben gemaakt, begint met een tegenover elkaar stellen van de toestanden van 15 jaar geleden en van thans. Met trots kunnen de nationaal-socialisten terugzien op het volbrachte. Wanneer men op dit oogenblik den toestand op de wereld bekijkt, ziet men onrust en on zekerheid. Het recht is zwak en de schijn re geert de wereld. Wee hem, die zelf zwak is. Door slaven te bevrijden worden slaven ge maakt, door kiassen te vernietigen worden klassen geboren. De Marxistische theoretici van de leer, die „nooit meer oorlog" predikt, smeden het grootste instrument voor den oor log. Waar zijn thans de 14 punten van Wilson? De Duitschers kunnen deze zaken met groote kalmte aanschouwen, want het Rijk is niet meer weerloos. Te rustiger kan Duitschland zijn, daar volk en regeering geen ander voor nemen hebben dan in vrede en vriendschap met de naburen te leven. Hoe meer het Joodsch internationaal com munisme gelooft in een algemeenen Europee- schen chaos de fakkel van het oproer te kun. nen uitdragen, des te meer zullen de natio naal-socialisten de beteekenis kunnen waar- deeren van het herstel der nationale weer macht. Deze beschermt onzen vredelievenden arbeid. Voortgaande verheerlijkt de proclamatie het Duitsche leger, dat de drager is van een unieke traditie. Het nationaal-socialisme heeft tegen geen enkele Europeesche natie agressieve bedoelin. gen. Het is er van overtuigd, dat iedere natie zijn eigen leven moet leiden. In Duitschland heeft de nationaal-socialistische partij het communisme zoozeer terneer geslagen, dat het afgezien van de Joodsche opruiers nog slechts spookt in de hoofden van eenige on verbeterlijke dwazen of phantasten. Het gevaar blijft echter nog steeds latent en zal dit voor den eerstvolgenden tijd blijven. De nationaal-socialisten zijn derhalve op ieder oogenblik en tot iedere actie gewapend. Deze vastbeslotenheid bepaalde gevaren onder alle omstandigheden reeds in de kiem te smoren, zal, wanneer dit ooit noo- dig mocht zijn, er ook niet voor terug schrikken zekere functies die klaarblijke lijk niet op het terrein van den staat lig gen, aangezien zij vreemd zijn aan zijn meest innerlijk wezen, langs wetgevenden weg over te dragen aan de instellingen, die voor de oplossing van een zoodanige taak beter geschikt lijken. Daarover beslist ech ter uitsluitend de wil van de leiding en niet de wil van den enkeling. Wanneer ik aldus Hitler in de proclamatie in dit verband ook inga op de gevaren van de politiseerende confessies, geschiedt dit omdat wij daarin slechts de ons van oudsher be kende met het marxisme verwante ver schijnselen zien. In dit verband zou Ik eenige principes willen uitspreken: ten eerste: de partij heeft vroeger niet het voornemen gehad, noch heeft zij dit thans Duitschland in eenigerlei. strijd te voeren tegen het Christendom. Zij tracht integendeel een groote Evangeli sche Rijkskerk te scheppen, en heeft getracht door een concordaat een nuttige en duurzame verhouding tot stand te brengen met de Ka tholieke Kerk, terwijl zij verder getracht heeft de godloozenbeweging in Duitschland op te heffen. Onder geen omstandigheden zal de na tionaal-socialistische staat dulden, dat langs welken omweg ook de ver-politiseering der con. fessie doorgezet; of opnieuw begonnen wordt. Nadat de Leider vervolgens de toestanden bij andere volken de revue had laten passeeren, vervolgde hij: In een wereld, welke eigenlijk in overvloed moest leven, heerscht nood. Landen waar geen vijftien menschen per vierkanten ki lometer wonen, lijden honger. Staten, die alle mogelijke denkbare grondstoffen opleveren, sla gen er niet in hun werkloozenleger te vermin deren. Hitier noemde het een triomf voor de werk zaamheid van het nationaal-socialistische regi me, dat het dit gelukt is in een land, waar per vierkanten kilometer 13T personen wonen, een land dat geen koloniën bezit, de meeste grond stoffen ontbeert, dat men 15 jaren lang 't bloed heeft uitgeperst, dat alle buitenlandsch kapi taal verloor, meer dan 50 milliard herstelbeta lingen opbracht, dat voor de volkomen ruïne van zijn bedrijfsleven stond zij het ook onder de zwaarste zorgen de bestaansmogelijkheden te verkrijgen, het aantal werkloozen te vermin deren, zoodat het er thans beter aan toe is dan menig rijk land ter wereld. De. partij heeft zich het laatste jaar buitenge woon geconsolideerd en ook de laatste overblijf selen van de waanzinnige onderneming, welke ten doel had de partij ten eigen bate te laten optreden, zijn geliquideerd. Partij, SA en SS zijn dit jaar in hun be stuur vereenvoudigd. Hun leden worden evenwel aan een scherper toezicht onder worpen. De staat Duitschland is vrij geworden. Den 16en Maart heeft de Nationaal-socia listische regeering der Duitsch natie zich uit eigen kracht rechtsgelijkheid gegeven. Ons leger geeft Duitschland de noodige bescher ming te land, ons Iuchtwapen verzekert het Duitsche vaderland tegen brand en gas. De nieuwe Duitsche oorlogsvloot beschermt den Duitschen handel en de Duitsche kust. Het jaar 1934—1935- is tegelijkertijd het land van groote binnenlandsche hervor- mingswerkzaamheden op bijna ieder gebied van onze wetgeving en bestuur. De Duitsche arbeidsdienstplicht werd in gevoerd. Ten aanzien van het Duitsche bedrijfsleven vervolgt de proclamatie: Het jaar 1935 bracht'een zeer slechten oogst. Niettemin hebben wij de crisis met succes door staan. Wij waren daarbij genoopt de poging den slechten oogst door prijsverhooging te com penseren met alle middelen te onderdrukken. Wij waren ook dit jaar en zullen ook in de toekomst onwrikbaar zijn van wil het Duitsche volk niet in 'n nieuwe inflatie te storten, waartoe thans nog iedere loonsverhooging en iedere prijsstijging zou leiden. Indien dan ook thans gewetenlooze egoïsten of gedachtenlooze domkoppen aan eenige schaarschte, welke zich steeds weer zal kunnen voordoen het recht op prijsverhoogingen zouden ontleenen, zou zulk optreden, indien de regee ring zou toegeven, noodgedwongen leiden tot 'n tweede inflatie. Daarom zullen wij voortaan zonder scrupule dergelijke elementen onder handen nemen en er niet voor terugschrikken, indien het niet goedschiks gaat, hen door middel van concen tratiekampen tot aanpassing aan 't belang van de geheele natie te brengen. Wij zijn overtuigd, dat voorwaarde voor een opheffing van de internationale economische crisis is het organiseeren van een systeem van stabiele valuta, omdat dit ook den praehisto- risch aandoenden ruilhandel het spoedigst zou wijzigen in een vrijen en modernen handel. De nationaal-socialistische regeering is even wel ook verder vastbesloten onder geen omstan digheden terug te vallen tot de oude methode om schulden te maken, doch principieel slechts zooveel in te koopen als wij zelf kunnen ver- koopen. Wij denken er evenwel niet alleen niet aan nieuwe schulden te maken, doch wij heb ben ook onze internationale schulden vermin derd. Voor zoover onze export niet de middelen, be schikbaar stelt voor de voor ons noodige levens middelen en grondstoffen, zijn wij vastbesloten Duitschland door de vervaardiging van eigen gelijkwaardige producten onafhankelijk te ma ken. De productie van benzine uit steenkool is aangevangen, terwijl ook de productie van kunstmatige rubber mogelijk is. Overigens zijn wij zelf nooit met onze prestaties tevreden. Het is ons doel voor het welzijn der Duitsche natie steeds weer nieuwe pogingen te ondernemen. De proclamatie besluit; Daar de bolsjewisti sche Jood te Moskou in een nieuwe leus de ver nietiging predikt, willen wij, nationaal-socialis ten, onze heerlijke banier vaster omklemmen en voor ons uitdragen met het heilige besluit te strijden tegen den ouden vijand, zonder zorg voor ons leven opdat Duitschland zijn eer en vrijheid bewaart en daarmede de grondslagen voor het leven der toekomst. Verzoenende rede van den Abessinischen ver tegenwoordiger in de Volkenbondsvergadering. Radiorede van de Keizerin van Abessinië. Proclamatie van Adolf Hitler. Staat van beleg in Portugal wederom opge heven. Het wetsontwerp inzake rentelooze voorschot ten voor de zeescheepvaart door de Eerste Kamer z. h. st. aanvaard. Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp betreffende verlaging van sommige vaste lasten en huren. Nog geen overeenstemming inzake het dreigend conflict te Almelo. Voortgezet congres van den Nederlandschen Katholieken Middenstand. Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana in ons land teruggekeerd. Nederlandsche dame in een trein tusschen Bazel en Bern beroofd Toespraak van Minister Deckers op de verga dering van den Alg. Ned. Zuivelbond. New-Yorksche jBeurs: Vaste stemming en mee- rendeels hoogere koersen. Efficiency In Amsterdam wordt heden een Efficiency-tentoonstélling gehouden waar men allerlei nieuwe vindingen kan zien gedemonstreerd waardoor vooral in het kantoorbedrijf tijd en geld worden gespaard. Efficiency is noodig is 't parool onzer dagenEr moet op de meest doelmatige wijze gewerkt worden, er moet op de snelste, de deug- delijkste en de goedkoopste wijze gearbeid worden. In ons dage- lijksch leven is dit eischDe tech niek wordt almaar volmaakt om de meest practische machines te verkrij gen waardoor in minder tijd, meer en beter arbeid kan worden gepresteerd. Prachtig! Maar.denken we wel eens aan „efficiency" voor ons geeste lijk leven? Spannen we ons óók zóó in om op geestelijk gebied voor het bestaan der ziel het meeste voordeel te behalen? Of laten we de niel-ma- terieele dingen des levens te veel aan oude sleur en toevalligheid over? Voor het eindige hebben we, en terecht, alle zorg om tot beter te ko men. Maar efficiency op geestelijk terrein wordt al te weinig in toepas sing gebracht. En toch: we kunnen zóóveel meer bereiken wacht echter, dat het bataljon de beschikking zal kunnen krijgen over nieuwe modellen wa pens, voordat het naar het front zal trekken. De beweging onder de vrouwen om militai ren dienst te nemen, die de goedkeuring van aen keizer wegdraagt, is ongeveer 2 maanden geleden begonnen en in dien korten tijd zoo populair geworden, dat reeds bijna 1000 vrou wen zich hebben laten inschrijven en dat re- cruteeringsbureaux geopend zijn in eenige pro vinciale steden. De commandante van het eer ste bataljon, Charkoz, die gekleed is in een Europeesche khaki-uniform met een rooden mantel, verklaarde gisteren, dat het bataljon samengesteld is uitsluitend uit vrouwen, die lichamelijk weerstand kunnen bieden aan de vermoeienissen van een veldtocht.' ADDIS ABEBA, 11 Sept. (Reuter) De keizer en de keizerin van Abessinië treffen voorberei dingen voor hun vertrek van Addis Abeba naar het op 100 K.M. afstand van Magdala gelegen Dessye, voor het geval de oorlog mocht uit breken. De troonopvolger, die thans te Dessye verblijft, zal naar Addis Abeba komen. De regeering heeft het volgende communiqué gepubliceerd: De geruchten, die hier onlangs de ronde heb ben gedaan, dat het Italiaansche offensief is bepaald op 24 September, hebben in regeerings- kringen geen ongerustheid gewekt. Het bericht, dat de keizer denzelfden datum gekozen zou hebben voor het Abessinische of fensief tegen Eritrea en Italiaansch Somaliland, is volkomen onjuist, en in strijd met de vrede lievende houding, die de Abessinische regeering steeds heeft aangenomen. Stand op Donderdag 1 uur v.m.: 759 Vorige stand: 761-2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1