Zoekt gij betrouwbaar 1 Personeel? Plaats dan 'n„Omroeper" voor 80. OOO gezinnen STADSNIEUWS Laatste Nieuws Tooneel in Vlaanderen DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1935 Ringrijden te Santpoort De Koninklijke Familie Het bandietengevaar if China Evenwichtige tooneel- bemoeiing De proef-mobilisatie in Italië Het Memelvraagstuk giiniHiniiiiwiiminniimiiinmimmnmnimiiiinnmiHiiiiiTniinnmiiniinnnimiHiiiinniiiiiiiiiüiiiiiiü; Muziek, ijs, zuur en zon s BEZWAREN TEGEN AUTO BUSDIENSTEN Behandeling voor den Raad van State VOOR DEN KANTONRECHTER Op heeterdaad betrapt Een aanrijding met sneeuu) Niet aangesloten De drie Dragon-Rapide-vliegtuigen, welke door de K.N.LL.M. bij de De Havilland fabriek in Engeland zijn aangekocht en ge bruikt worden bij de karteering van 10 millioen hectaren op Nieuw Guinea, zijn van Schiphol naar Indïè vertrokken Van de rem op 't gaspedaal Gevonden voorwerpen en dieren ST. ALOYSIUSSCHOOL HEEMSTEDE De betegeling der speelplaats Bekroond BURGERLIJKE STAND Terugkeer in de Residentie Het nieuwe tooneelseizoen heeft zich ingezet zonder eenige aanwijzing voor de ontwikkeling van ons too- neelleven. De vertooningen die tot heden kwamen waren allemaal proefnemingen op den toevalligen smaak van Jan Publiek. De eene directie probeerde het met gewaagde bedenksels, een andere met een slecht ge speeld jeugd-stuk van een grootmeester. Maar een poging om u i t de tooneelmisère te komen door een artistieke en welover wogen daad mochten we nog niet signalee- ren. Bovendien is wederom een tooneelen- semble failliet! Het lijkt eenigszins gewettigd, om, zooals een collega van „Het Volk" Piet Bakker met den tooneelkunstenaar Louis van Gasteren deden in hun pas verschenen werkje „To neel van vroeger en nu te gewagen van 'n „periode van nooit-gekende tooneel-neer- gang." „Nooit-gekende tooneel-neergang"?? Neen zóó erg zie ik den toestand niet. Er zijn er ger perioden van geestelijke inzinking ge weest. Het algemeene aspect blijft intus- schen slecht. Wat er tegen te doen? Verkade en Saal- born hebben indertijd het tutti-frutti-sy- steem pogen toe te passen om elk wat wils te geven. Doch men bevredigt nu eenmaal niet tegelijk Jan den Wasscher en Ma dame la Duchesse. Royaards deed anders, gaf wat hèm noo dig leek en dwong karaktervast het publiek om op te gaan tot „zijn" grooten: Vondel, Shakespeare, Molière, Strindberg e.a. Zóó doet ook de Amsterdamsche Tooneel- vereeniging. Zei van Dalsum niet bij zijn ju bileum „wij geven het beste wat wij kun nen en wat wij schoon vinden. Wie dit niet wenscht te accepteeren blijve weg; wij kun nen daar niets aan doen." Dat is karaktervolle taal- De waarachtige tooneelleider leidt het publiek en wordt niét door het publiek geleid. Indien tooneel waarlijk cultuurzaak is heeft niet het „leuterend monster dat publiek heet" vol gens dr. Berlage's uitdrukking, de keuze te bepalen, maar de verantwoordelijke lei der. En de grootste klacht dezer dagen is dus niet, dat er geen publiek in de schouw burgen komt, maar dat er geen schouwburg voor ons publiek is. In 't reeds aangehaalde boekje, waar mede ik het voor een goed getal procen ten on-eens ben, met name met 't geen er over Vondel wordt gedecreteerd wordt intusschen erkend, dat de tooneelkunst „sedert Royaards en Heijermans het con tact met de massa verloren heeft." Hoe dit terug te winnen. In elk geval niet door de bioscoop achter na te loopen. „Sommigen beweren, dat de ontegenzeg gelijk levende behoefte aan dramatiek niet meer in de richting van het tooneel gaat doch dat de bioscoop er beter en meer „zeit- gemasz" in voorziet dan de schouwburg m a. w. dat er naast de film geen plaats is voor het tooneel." Maar daartegen zetten zich Bakker en Louis van Gasteren schrap: „Wij zijn zo vrij, dit te ontkennen." „Zelfs al zou de film nog een beduidend hogere perfectie bereiken, dan zou zij nóg het levende woord niet vervangen, dan blijft zij nóg „kunst in blik". Want de suggestieve kracht, de eigenaardige innigheid van het gezamenlijk luisteren naar een kunstenaar- in-levenden-lijve kan geen film en nog veel en veel minder de radio bereiken. „En bovendien: in wezen doet de film het toneel geen concurrentie aan, evenmin als de beeldhouwkunst een gevaar voor de mu ziek is. Wij hebben met afzonderlijke, streng te scheiden kunstuitingen te doen. Dat die grens èn door filmregisseurs èn door toneel schrijvers en toneelleiders vaak wordt ver waarloosd is niet de schuld der Muzen. Ge fotografeerd toneel is geen film; geïmiteer de film is armzalig toneel. „De film zal het toneel naar zijn eigen lijk terrein, waar eenvoud van uiterlijkheid en duidelijkheid van vorm een eerste ver eiste zijn, terugdwingen. Dat onze toneellei ders dit inzien is niet alleen principieel noodzakelijk, maar eveneens een kwestie van tact. Doen zij het niet, dan zal het steeds zuiver oordelende publiek zeggen: „dat kan je in de bioscoop veel mooier zien", doen zij het wèl, dan voelt de bezoeker, dat de schouwburg hem iets geeft, waaraan de film met al haar tovermiddelen, haar technisch onbeperkte mogelijkheden en enorme bedrijfskapitaal niet kan raken." We kunnen dit geheel en al onder schrijven. Mét Bakker en Louis van Gasteren moe ten we constateeren, dat het beroepstoo- neel van het oogenblik ons geen diepe perspectieven biedt. En zooals ik in enkele vorige beschou wingen heenwees naar het leekenspel in katholieke kringen die ver van het too neel staan, zoo meent ook de soc. dem schrijver: „voor wat het lekenspel be treft, biedt het den beoefenaren gelegen heid om in geestelijke gemeenschap de hoogheid van het ideaal te beleven en de toeschouwers te voeren in een ban van schoonheid en geestdrift." Wat trouwens mevr. Roland Holst nagesproken is! Naar het leekenspel heb ik daarom voor al heen gewezen omdat dit duidelijk doet uitkomen dat er wel degelijk onder de massa nog een drang is naar tooneel-,Maar tooneel met een roeping! De passiespelen waren er een symptoom van. Er is een tijd geweest, dat men al te eenzijdig zelfs alle heil van het dilettantentooneel verwacht te. Doch al kan het z. g. leekentooneel ook al wegwijzend het beroepstooneel beïnvloe den, het blijft zijn beperkte eigen taak be houden en zal nooit op het kunstzinnig ter rein van het beroepstooneel onzer dagen kunnen treden als volkomen plaatsvervan ger. Eenvoudige leekenspelers moeten we tot geen would-be kunstenaars promoveeren; we bevoordeelen er hen noch hun ideaal mee! Daarom moest een eenzijdig verleggen van onze tooneelbemoeiing naar het dilet tantisme op een teleurstelling uitloopen. In de latere jaren heeft men zich veel moeite gegeven het liefhebberij tooneel te verbeteren. Er is in dit opzicht zoowel door leiding gevende geschriften als door betere regie veel ten goede bereikt, doch men dient de tooneelkunst slecht wanneer men nu deze dilettantenuitingen in uitvoerige beschouwingen beoordeelt als volkomen kunstuitingen. Laten we ze de juiste plaats geven in onze cultuurbeweging maar ze geen beteekenis schenken die ze niet in zich meedragen. Overschatting is een gevaarlijk iets. We hebben dit ook in Vlaanderen gezien. Vlaanderen is voor Nederland eenige ja ren een land der belofte op tooneelgebied geweest. Wat daar gedaan werd was sti mulans voor ons Noorden. In het Katho lieke Vlaamsche liefhebberij-tooneel woei een frissche wind. Ghéon kwam er het tooneel veroveren en allerlei nieuwe re gisseeringen werden beproefd. Het katho lieke Vlaamsche Volkstooneel waarvan o.a. onze collega van de Brusselsche Stan daard, de heer Boon de stuwende, orga- niseerende ziel een tijd lang was, gaf on der Johan de Meester rijke beloften aan nieuwe mogelijkheden. Horizonten openden zich. Maar.... dat is al weer lang voorbij. De droeve dagen van Astrids dood en begrafenis heb ik als journalist tevens be nut om onzen Brusselschen confrater Boon er naar te vragen. „Onze katholieke tooneelbeweging had alle reden en was volkomen verantwoord. Tooneel is een cultuurfactor en in onze Vlaamsche beweging was deze factor waarlijk niet te versmaden. Ons Vlaamsch volk heeft behoefte aan het eenvoudige tooneelspel. „Toch zijn er helaas allerlei oorzaken ge weest waardoor onze Vlaamsche tooneel beweging op 't oogenblik niet meer is wat ze was. De extremisten hebben zich van de beweging willen meester maken. Ander deels waren er voor het beroepstooneel de beroepsmoeilijkheden van het vak. De or- ganisatieeischen kruisten de finantieele mogelijkheden en het liefhebberij-aanbod. Dan is er de algemeene crisis die ons too neel waarlijk niet ongemoeid liet.... Een beroepsgezelschap heeft alle moeite te blijven bestaan. Inflatie heeft tot nood wendig gevolg dat de cultureele subsidies het eerst verdwijnen. Desondanks heeft ons Vlaamsch tooneel, zoowel beroepstooneel als liefhebberij-tooneel, zeer zeker nog een toekomst. Maar dan mag niet stil gestaan worden bij het reeds bereikte. „Want wat ons Vlaamsch tooneel geen goed gedaan heeft is, dat het misschien zich zelf overschat heeft. Er is goed werk gedaan en nieuwe wegen zijn ge zocht en ten deele gevonden. Maar toen is men gaan denken dat bijvoorbeeld de ge raamten-getimmerten welke sommige re gisseurs voor decorsdoeleinden gebruikten einddoel inplaats van tijdelijke uitdruk kingsmiddelen waren. „Men heeft in Henri Ghéon een mach tig helper gevonden, maar men is ten on zent al te zeer in hem den éénigen pro feet gaan zien. We zijn nu twintig jaar verder en het is nog steeds Ghéon en Ghéon.... „Met andere woorden het prachtige élan van het eerste willen en streven is ietwat dood geloopen in de sleur, de zelfover schatting, vooral in de algemeene crisis oorzaken en tijdsomstandigheden. Maar ons Vlaamsch tooneel heeft de toekomst. Het Vlaamsch Tooneelverbond zoowel als de Katholieke Tooneelcentrale doen hun werkde Vlaamsche beweging is zonder tooneelbemoeiing ondenkbaar". Aldus de heer J. Boon. De staat van beleg afgekondigd it1 de gedemilitariseerde zóne van Noord-China De verdeeling der 10.000.000 ovet de afzonderlijke fascistische organisaties NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT iiiiniiiiiiiiiiiiiuiuiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiainiiiiiiiiiiiiiii Aan den rand van de hoofdstad der provin cie, bijna aan de grens van moderne arbeiders- wijken, in het aloude Santpoort wordt ieder ijaar opnieuw een traditie hoog gehouden, die vooral van het opgroeiende geslacht de volle aandacht moet hebben. Niet zoozeer om het concours voor wielrijders maar om het middag programma, dat in het teeken staat van het paard. De tijd van fijne spannen, van kostelijke sjeezen door vurige raspaarden getrokken is voorbij, men let op de lijn van eer. auto, kent d.e voor- en nadeelen der verschillende merken op den duim en weet geweldige verhalen op te disschen van zóóvel cylinder met zóóveel PK. Wanneer in Santpoort de ringrijderij wordt gehouden, komen de sjeezen weer op de prcppen en loopen de paardjes als vanouds dat het een lust is. Woensdag waren er 19 inschrijvers en het was een genoegen om het oude spel van den stok door het ringetje gade te slaan De belang stelling kwam voornamelijk uit den naasten omtrek; het viel ons op, dat voor dit concours dat steeds zeldzamer wordt, niet meer publiek te vinden was. Men kon zoo merken, dat de noo- dige houvast bij de deelnemers ontbrak, ook al weer, omdat de sjees meer en meer een tentoon stellingsartikel wordt. De entourage van dit 176e festijn was het be schrijven waard. De drie heeren van de jury za ten op een onbespannen vrachtwagen, die van een overkapping voorzien was en zoo goed en zoo kwaad als het ging omhangen was met de vaderlandsche driekleur. De heeren hadden het werk meer gedaan, dat was van hun gezichten te lezen; met arendsoogen zagen ze in minder dan geen tijd of de stok door den ring of tegen den ring gegaan was en het resultaat turfden zij met een onmiskenbare zekerheids-noncha- lance. Een ondankbaar baantje bij deze wedstrijden heeft de man, die de ringen telkens in den houder moet steken. Hij staat op een verhoo ging, draagt de hem omringende jeugd op om de ringen telkens van de straat op te rapen en zorgt overigens dat het concours een vlot ver- Joop heeft. De man in Santpoort moest dit werkje al jaren gedaan hebben. Geen spier van zijn gezicht vertrok en zelfs de vroolijkste moppen uit de onvermoeide radio-installatie brachten hem niet uit den plooi. Men verze kerde ons, dat het werk dan ook secuur moet gebeuren en menschen die het weten konden vertrouwden ons toe, dat deze man dit werk al doet zoolang de ringrijderij bestaat. Daarbij zij opgemerkt, dat het feest verleden jaar voor do 175e maal gevierd werd! Er was volop zonneschijn daar op het Kerk plein, voor deze gelegenheid voor alle verkeer afgesloten. Er was volop muziek! Misschien iets teveel, want nauwelijks was Lou Bandy uitge zongen of de Trouwe Huzaar werd uit het vet gehaald en toen deze weer onderdook duikelde een aantal filmsterren naar beneden. Zoo ging dat door, tot de laatste ring gestoken was. Er was ook volop te snoepen en te eten. Ijskarren zagen we in alle maten en prijzen, met en zon der paard. „Japie" concurreerde tegen de „Vami" en ..Het vertrouwen" probeerde het van de „Ra ket" te winnen. Hoe zou op zulk een feest paling kunnen ontbreken, paling en zure bommen en lekkere uitjes, smeltend in den mond! In café „De Weyman" waren op het tooneel de prijzen uitgestald en die werden na afloop plechtig aan de winnaars uitgereikt. Maar het feest der ringrijderij moest door héél Santpoort gevierd worden en daarom stond er een vuur- werk op het programma en daarom werd door een ander café het optreden van een humorist met wereldreputatie aangekondigd. Santpoorts Ringrijden hebben we Woensdag eens van nabij kunnen beschouwen en we heb ben de traditie aangevoeld. Zoo iets mag niet verlaren gaan, terwille van de folklore, tewille van de paardensport. We hoorden, dat het feest eerst niet zou door gaan, omdat er niet vol doende geld was. Dat zou wel heel erg voor de eerbiedwaardige historie geweest zijn! We raden u dan ook aan het volgend jaar eens te gaan kijken, de straat is vrij. de muziek kost niets, het „ijssie" is al van drie cent af ver- krijgbaar en de paling komt zóó uit Spaarndam gezwommen. Om nog te zwijgen over het vuur werk!.. De afdeeling voor de geschillen van bestuur van den Raad van State heeft behandeld een beroep van de N.V. Autobus Exploitatie Mi). „Stormvogels" te IJmuiden tegen een besluit van Ged. Staten van Noord-Holland, waarbij haar verzoek tot het in werking brengen van een autobusdienst van Haarlem naar Zandvoort v.v. is afgewezen; voorts een beroep van dezelfde Mij., de Ne- öerlandsche Broekwaybus Mij. te Heemstede en de ondernemers van Geelen en van den Berk hof te Heiloo, tegen een besluit van hetzelfde college, waarbij aan de N.Z.H.T.M. vergunning is verleend voor de exploitatie van een auto- dienst van Haarlem naar Zandvoort en van Overveen nqar Bloemendaal. De heer Visman pleitte voor de .Stormvogels die er op wees dat alle gemeentebesturen zich verklaard hebben voor een vergunning aan de Stormvogels voor den dienst Haarlem Zand voort. Het is te danken aan den Stormvogels- dienst dat in het verkeer werd voorzien, toen de N.2.H. nog geen dienst deed. Voorts pleitte de heer Van Geelen, die aan drong op gelijkstelling voor N.Z.H. en autobus in zake de frequentie. De heer ir. Burgersdijk, directeur der N. Z. H. T. M., zeide dat hier in feite slechts sprake is van een wijziging der bestaande vergunning en meende dat de aangevoerde bezwaren met de wijziging niets uitstaande hebben. Dc beroepen werden tenslotte bestreden door mr. Bierman namens de Ned. Spoorwegen De beslissing van de Kroon volgt later. Vijf jachtopzieners, van wie één tevens rijks veldwachter en de anderen onbezoldigd rijks veldwachter, togen in den nacht van 27 op 28 Augustus op weg, teneinde eenige stroopers te kunnen snappen. Na een flinken tocht zagen zij twee stroopers, gewapend met een carbid- lantaarn, het duin afzoeken naar zijn bewo ners; konijnen. Zij verdwenen in een duinra vijntje, waarna de rijksveldwachter zijn in structies gaf en men de stroopers omsingelde. Weldra waren, zij gepakt en bekeurd. De Ambtenaar van het O. M. had alleen maar den rijksveldwachter gedagvaard, daar in het proces-verbaal voldoende bewijsmateriaal zat. Verdachte echter nam de vier andere jachtopzieners mee en zijn medeverdachte als getuigen décharge. Waar dit voor noodig moest zijn, was den Kantonrechter blijkbaar niet geheel duidelijk, want verdachte, een 33- jarige ketelmaker en zijn compagnon, bekenden. De ketelmaker had echter een valsche verkla ring in het proces-verbaal ontdekt en hij meende dat de getuigen die konden tegen spreken. De veldwachter zou n.l. hem niet op heeterdaad betrapt hebben, terwijl dit wel in zijn verbaal stond. De lieden, die hem moesten ontmaskeren, werden weldra getuigen a char ge, omdat zij allen verklaarden, dat de rijks veldwachter de beide stroopers met hun lan taarns moest gezien hebben. De Ambtenaar van het O. M. vond dat er maar een einde aan het stroopen gemaakt meest worden en eischte een geldboete van 40 subs. 40 dagen tegen beide verdachten, wier zaken gescheiden behandeld werden. De Kantonrechter maakte er nog 30 subs. 30 dagen hechtenis van. Een vrij oude zaak werd Woensdagmorgen voor den Kantonrechter behandeld. Het was n.l. op 10 Februari, toen het sneeuwde en ijzel de, dat op den Rijksweg VelsenAmsterdam een aanrijding geschiedde. Een inwoner van Velsen kwam met zijn wagen uit de richting Amsterdam; zijn voorruit was beijzeld en de sneeuw lag er dik op. Hij kon niet juist zien waar hij reed en kwam zoodoende op de lin kerweghelft. Een wagen, die van de tegenover gestelde richting naderde, kon door de gladheid van den weg niet meer uitwijken en een bot sing was het gevolg. De Velsenaar reed door naar de pont, doch werd door een woedenden bestuurder van den tegenligger weer ingehaald. Deze verzocht hem de schade te willen komen zien en verder de zaak te regelen. Aan dit verzoek werd niet vol daan. Een inmiddels gearriveerde agent van politie constateerde een duidelijk spoor van rijdende wielen van rechts naar links, waarmee was aangetoond, dat verdachte de veroorzaker van het ongeluk was. Ter terechtszitting deed verdachte het voor komen, of de ander het ongeluk had veroor zaakt, wat hem echter niet gelukte. De Kantonrechter veroordeelde hem tot f 10 subs. 5 dagen, nadat de officier f 15 had ge- eischt. Hoewel de bollentijd verloopen is, komen thans de bollenzaken (het teelen zonder ver gunning) voor den Kantonrechter. Een kwee- ker, had op zijn land nabij het Seminarie te Heemstede, bollen geteeld zonder vergunning. Hij was dan ook niet aangesloten bij de Sier teelt-centrale, doch had wel geregeld gesaneerd. Voor den Kantonrechter verklaarde hij, dat hij ze teelde voor de bloemen en die geregeld aan het Seminarie afstond, maar ze nimmer verkocht. Ook zou hij aan de Sierteelt-centra le te Den Haag verscheidene brieven gestuurd hebben. Een brief, voorgelezen door den grif fier, hield een verklaring in, die vermeldde, dat daar nooit een brief van verdachte ontvan gen was. De Ambtenaar eischte een geldboete van f 100, daar dergelijke handelingen ten strengste moesten worden tegengegaan. Het vonnis luidde f 15 boete, omdat de Kan tonrechter een deel van het tenlastegelegde niet bewezen achtte. Een 35-jarige vrachtrijder uit Heemskerk vond datgene, wat hij gedaan had nog niet „zoo'n merakel". Het was n.l. dit: hij reed met zijn auto over de Wilhelminastraat, toen rechts van hem uit de Prins Hendrikstraat een an dere auto naderde. Deze had den voorrang, doch remde halverwege de Wilhelminastraat, omdat de vrachtrijder met zijn auto in het geheel geen teekenen van stoppen vertoonde. De oor zaak zat hierin, dat hij met zijn voet op het rempedaal zat, eraf gleed en op het gaspedaal terecht kwam, waardoor de snelheid van 20 tot ongeveer 40 K. M. opklom. De bestuurder deed nog een poging achter den ander langs te ko men, doch dit mislukte. Hij nam bovendien nog een rechts van hem rijdenden wielrijder mee, die kwam te vallen en zijn enkel bezeerde. De Ambtenaar van het O. M. achtte het ge vaar, dat de vrachtrijder had veroorzaakt zeer ernstig en eischte een geldboete van f 15.bij niet betalen te vervangen door 15 dagen hech tenis. Het vonnis luidde f 12 subs. 6 dagen. Handschoenen en ceinturen, Politiebur. Sme- destraat; armband, Pannekeet, Schreveliusstr. 70; leesboek, Struif, v. 't Hofstraat 5; Cassabons, Grol, Berckheijdestraat 33 zw.; Dommekracht, Wijkhuizen, Brockway, Regulierstr.95 uur; postduif, v. d. Bunt, Schreveliusstr. 10 rd.; hond (speelgoed), De Klugt, Tejjlerplein 75; gouden horloge, Koelemeijer, Delftstraat 25 rd.; hon den, Asyl, Ridderstr.at 11; hond, Raap, Dr. Schaepmanstraat 25; damesjas, Inst. „Fanora", Nassauplein 1, tusschen 85 uur; katten, Asyl, Ridderstraat 11; halsketting, Vogelzang, Oran jeboomstraat 135 c; padvindersmes, Kapteijn— Den Bouwmeester, Princessekade 49; portemon- naie, Ijzer, Lorentzplein 21; regenpijpen, Poli tiebur. Smedestraat; ring met sleutels, Post kantoor (loket 14), Raaks; rijwielplaatje. Post kantoor, (loket 7), Raaks; rijwielplaatje, Sorg- drager, Verspronckweg 7; Sierspeld, Flesch, Ged. Schalkburgergracht 49; tasch met inhoud, Ser- néé, Sterreboschstraat 72; tasch met inhoud, Kampen, L. Heerenstraat 32 zw.; vulpen, Gold- smeding, Ged. Oudegracht 108; zak, inhoudende aardappelen, Paap, v. 't Hofstraat 310. Bij request van 7 Maart 1935 verzocht het bestuur van de parochie van O. L. Vrouw He melvaart te Heemstede aan den gemeenteraad een subsidie ter bestrijding van de kosten der betegeling van de speelplaats der St. Aloysius- school aan de Molenwerfslaan te Heemstede. De gemeenteraad stond het subsidie (van 1000) toe. Op 25 April j.l. echter ging het raadslid mevr. B. VenhuizenKesseler bij Ged. Staten van N.- Holland in beroep tegen dit raadsbesluit. Zij betoogde dat voor toekenning van een subsidie slechts het onderwijsbelang als argument ge bezigd mag worden, zooals Ged. Staten vroeger reeds beslist hebben. Hier in dit geval waren hygiëne en netheid en niet het onderwijsbelang als argumenten gebruikt. Het gemeentebestuur van Heemstede kwam daar tegen in verzet en meende dat het beroep niet opgaat. Het speelterrein verkeert in zoo- danigen toestand, dat het tijdens groote gedeel ten des jaars niet gebruikt kan worden, want dan is het een modderbad. Een goede speel plaats is voor een school een onderwijsbelang. Ook op grond van de wet kwamen B. en W. tot de conclusie dat het subsicïie toegekend moest worden. De hoofdinspecteur van het L. O. sloot zich bij het standpunt van B. en W. aan, mede op grond van een persoonlijk onderzoek ter plaatse. Woensdag werd de zaak voor Ged. Staten in een openbare vergadering behandeld. Nóch het gemeentebestuur, nóch mevr. Venhuizen waren aanwezig of vertegenwoordigd. De voorzitter van Ged. Staten, jhr. mr. dr. A. Röell, deelde mede later te züllen beslissen. Zondag behaalde onze stadgenoot de heer N. v. d. Dries met zijn kortharigen Holland- schen Herdershond reu Eduard te Alkmaar op de hondententoonstelling een eersten prijs en twee speciale prijzen. Ondertrouwd 11 September: S. v. Kampen en C. Hoorendijk. V. C. Lindeman en A. C. Oud- hoff. J. Paap en J. M. Eerhart. J. L. Sparre- boom en M. E. G. Schonhage. M. Koning en H. Hogeland. J. v. Schaik en J. Bark. C. Blom en C. J. G. de Korte. A. W. v. d. Wal en B. Prent. J. A. M. Koster én J. M. W. v. d. Vloot G. J. v. d. Nes en G. Rack. J. Poldervaart en A. Overduin. N. Snoek en G. Prins. J. v. d. Ho gen en C. P. Hoppenbrouwer. W. Hartman en J. A. Wapperon. C. Laarman en J. H. Bijster. W. H. J. Halderman en A. Barmentlo. J. de Haan en L. Spijkstra. H. Baars en J. v. d. Spoel. D. J. aan de Kerk en G. E. J. Piepen- brink. C. J. de Jong en J. W. E. Erdsieck. J. H. de Ruiter en E. v. d. Plas. E. W. ten Bosch en R. Bleinik. Getrouwd 11 September. C. M. Jonckbloedt en G. H. Dubois. N. J. Kollaard en M. Güth. J. B. Schreinders en A. de Jong. P. Cornet en E. Bakker. A. J. Voogd en J. Greebe. G. Klein- hout en M. Gablitz. G. C. Willems en M. C. Geldorp. K. Cuperus en P. G. Nieuwenhuis. H. C. Kool en W. Jóosten. Geboren 9 September. C. M. WaleveldHa vik, z. 11 September. R. D. PloegDeelen, z. Overleden 9 September. M. M. BauerKam per, 64 jaar, Hazepaterslaan. 10 September. P. H. Kampman, 44 jaar, Hof van Egmond. J. Schotanus, 57 jaar, Dickmansstraat. Na een afwezigheid van vijf weken is WoenS' I dagavond H. M. de Koningin, vergezeld va» H. K. H. Prinses Juliana, uit Schotland terug' gekeerd, in de Residentie aangekomen. Reeds geruimen tijd voor het uur van aan' komst hadden honderden belangstellenden zie» op het Stationsplein opgesteld en ook op de perrons was de belangstelling zeer groot. Nas1' mate het oogenblik van aankomst naderde groeide de menigte nog aan en de politie ba» moeite om ruim baan te houden. Op het perron waren ter verwelkoming aa»' j wezig luit.-generaal Jhr. W. Röell, comma»' dant van het veldleger en gouverneur der R®' sidentie, alsmede de burgemeester Mr. S. J. P' de Monchy. I Precies op het aangekondigd tijdstip feed h®" Koninklijk Salonrijtuig, dat aan den gewone» Farfjschen trein was gehaakt, voor de K°' ninklijke Wachtkamer. I De Koningin, die geheel in het wit gekleed was, steeg uit, gevolgd door H.K. H. Prinses I Juliana, die zwarte kleeding droeg en een groO' te bouquet in de hand had. Met de vorstelijke personen kwamen no? mede R. A. baron van Hardenbroek van Har' denbroek, kamerheer ceremoniemeester va» H. M. en Jhr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet* H.M.'s adjudant. Een luid gejuich steeg op, dat door de K<r ningin en de Prinses met een vriendelijk hoofd' knikken en handwuiven beantwoord werd. Na zich eenige oogenblikken met de ontvan- gende autoriteiten onderhouden te hebben, be gaven de vorstelijke personen zich langs de» specialen uitgang naar buiten, alwaar een ston» van toejuichingen uitbarstte. Na zich in de gereedstaande auto's te heb' j ben begeven, reden de Koningin en de Prinses tusschen de dicht opgepakte enthousiaste me nigte, naar alle zijden met de hand wuivende* naar den Ruigenhoek. SJAN-HAI-KWAN, 11 Sept. (Reuter) I» de gedemilitariseerde zóne van Noord-Chin» is wegens het dreigende bandietengevaar d® staat van beleg afgekondigd. Meer dan 100 bandieten hebben gistere» een voorstad van Sjan-Hai-Kwan bezet en d® verdedigingswerken aan de Westelijke poort va» Sjai-Hai-Kwan neergehaald. Zij werden door de militie na een kort g®' vecht teruggeslagen. Meer dan 300 bandieten hebben Hsinli ver overd en bedreigen den strategisch belangrijke» pas Malanjoe aan den Grooten Muur. ROME, 11 Sept. (Reuter) De „Popoio dl Roma" publiceert een opgave, hoe de 10 mil lioen personen, die onder het voorgenomen ge neraal appèl vallen, over de afzonderlijke fascis tische organisaties zijn verdeeld. Het grootste contingent vormen de 4 millioe» die een militaire opleiding hebben genoten* Hierop volgen 2.108.000 Dopolavoristen e» 1.851.770 ingeschreven leden der fascistisch® partij, 657.000 leden der fascistische jeugd. 66.000 man fascistische universiteitsjeugd, terwijl 230.000 man deel uitmaken van de fascistische bonde» van personen in overheidsdienst. Het aantal vertegenwoordigers der vrouwen organisaties bedraagt volgens deze opgave 400.000- BERLIJN, 10 Sept. (D. N. B.) De „Deut sche Diplomatisch-politische Korrespondenz' schrijft over het Memelvraagstuk het volgendel „Terwijl in Genève de Assemblée van de» Volkenbond bijeen is, wordt in het Memelland de dag van het noodlot, de 29ste September* voorbereid. Litauen miskent de teekenen des tijds, wanneer het meent ook thans nog onge- straft het rechtsgevoel der wereld te kunne» vertrappen, waarbij Duitschland uit den aard der zaak de in de eerste plaats getroffen e» beleedigde mogendheid is. Het ondanks bestaande verdragen voortge zette rechteloos maken van een Duitsch volks- gedeelte aan gene zijde van de grenzen ka» Duitschland niet stilzwijgend aanschouwen. Duitschland is, gelijk steeds Weer met nadruk gezegd moet worden, even weinig betrokkei bij het Abessinische geschil als daarin geïnte resseerd. Het kan een verscherping slechts be treuren, maar de ongeïnteresseerdheid va» Duitschland gaat niet zoo ver, dat het daar mede de mogendheden, die het Memel-statuut hebben onderteekend, in verband met bezig heden elders van haar plicht zou kunnen ont heffen, in het Memelgebied het recht in stand te houden. Evenmin kan Duitschland rustig toekijken, wanneer Litauen met gebruikmaking van dergelijke bezigheden elders van de mogend heden, zich daardoor aangemoedigd voelt tot verdere onderdrukking van Duitsche volksge- nooten. Wanneer overal in de wereld gesproken wordt over de ondeelbaarheid van den vrede, moet door allen wien dit aangaat ook eerlijk en ern stig er voor gezorgd worden, dat nergens on gestraft en lichtvaardig de kiem gelegd wordt voor conflicten. N

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4