Bisschopswijding van Z.H. Exc. Mgr. Dr. J. de Jong Amerikaansche inbraak mm EENVOUDIG KERKELIJK KARAKTER DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1935 Consecrator was Z. H. Exc. Mgr. P. A. W. Hopmans, mede-con- secranten H.H. H.H. Exc. Mgr. A. F. Diepen en Mgr. Dr. J. O. Smit Groote belangstelling Het was vandaag voor het Aarts bisdom, ja voor geheel katholiek Nederland, een bijzondere dag, die tot groote dankbaarheid stemde. Een indruk in de kerk De assistentie W ijdingsplechtigheid Receptie geestelijkheid Z.H. Exc. Mgr. Dr. J, de Jong, Coadjutor van den Aarts bisschop van Utrecht en Titulair Aartsbisschop van Rusio Jhr. mr. G. Sandberg f Begrafenis van den in Turkije omgekomen vliegenier Prinses Juliana naar Londen Uitnoodiging om als bruidsmeisje op te treden bij huwelijk van den hertog van Gloucester ,UW RIJK KOME' De conferenties van pater Hendrichs Minister Gelissen bij den R.K.M.B. Wetsvoorstellen tot middenstands- belang in voorbereiding VLIEGVELD „EENDENKOOI" Opening eerst na Paschen 1936 De plechtige bisschopswijding van Mgr. Dr. J. de Jong. Een foto bij het verlaten van het bisschoppelijk paleis aan de Maliebaan te Utrecht. Van rechts naar links: Z.H. Exc. Mgr. Dr. J. Olav Smit, kanunnik van St. Pieter te Rome, Mgr. P. Hopmans, bisschop van Breda, Mgr. A. F, Diepen, bisschop van Den Bosch en de wijdeling Mgr. Dr, J. de Jong STUCADOORSPATROONS BIJEEN BIER-ACCIJNS VERHOOGD IN INDIË Kindje in gierput gevallen en omgekomen Wijding Kluis en brandkasten van den Gem. Woningdienst te Am sterdam openg ebrand Stuurlieden-examen f 3000.- buit gemaakt Vaklieden aan het werk Berooving te Den Haag Aanhouding van een verdachte te Eindhoven Motor-tankschip te water gelaten Hedenmorgen heeft Z. H. Exc. Mgr. dr. J. de Jong, door Z. H. den Paus benoemd tot Coadjutor van Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jan sen en tot Titulair Aartsbisschop van Rusio, uit handen van Z. H. Exc. Mgr. PHopmans, bisschop van Breda de H. Bisschopswijding ont vangen. Er was vreugde, omdat zulk een wijs en edel Wiester als de president van het Groot-Semi- ?arie Rijsenburg door Z. H. den Paus be- 2®emd is tot Coadjutor van den Aartsbisschop recht van toekomstige opvolging. Weken lang hebben de geloovigen van het •Aartsbisdom in hun parochiekerken op ver bek van Z. H. Exc. Mgr. Jansen zelve den tistand en den zegen van den H. Geest af smeekt om een helper, die de gave en eigen- gappen zou bezitten om mede het Aartsbis dom te besturen, want in wijze voorzichtigheid ®eft de zieke Aartsbisschop Z. H. den Paus Jh de benoeming van een coadjutor verzocht, Telend, dat Zijn krachten niet meer voor de '"are taak van alleen te leiden en te bestu- eh toereikend waren. Er is groote bezorgdheid om onzen Aartsbis. maar toch paste nu jubel, omdat we ?h nu af aan het mede-bestuur van het Aarts- J'ocees in krachtige handen weten, omdat God gebed verhoord heeft en Mgr. Jansen een J°adjutor geschonken is, Wiens edele gaven an geest en hart wij kennen. Katholiek Ne erland heeft daarom zijn gebed om sterkte «h genade voor Mgr. Jansen bij Zijn zware be- kfoeving vereenigd met een innig dankgebed. Natuurlijk moest die jubel ook naar buiten °men in het feestelijk gebeier der klokken, de Nischende orgelmuziek en den serenen zang ®n het kathedrale koor, maar in het alge meen genomen droeg de geheele plechtigheid uitsluitend en strikt eenvoudig kerkelijk karakter. Ook alleen de saeculiere en reguliere geeste- Jkheid van het Aartsbisdom was pitgenoodigd T geen burgerlijke autoriteiten. t>it was op uitdrukkelijk verlangen van Mgr. Jong in verband met den ernstigen toestand Mgr. Jansen en de moeilijke tijdsomstan digheden, hetgeen den fijnen eenvoud van de- eh hoogepriester wel goed teekent. Lang voor half elf, het tijdstip, waarop de jachtigheid een aanvang nam, was het op de Thge Nieuwstraat, waaraan de Metropoiitaan- 2®rk is gelegen, een groote drukte en vele '■euwsgierigen hadden aan de overzijde van ?et kerkgebouw plaats genomen, om de komst Ah de hoogwaardigheidsbekleeders bij te wo. on. Door de politie waren voortreffelijke Drdemaatregelen genomen. Op het plein voor de kerk was een eenvou dige palm-versiering aangebracht en ook in A kerk droeg de versiering, waarbij witte lelies domineerden, hoewei een voornaam, toch een *°ber karakter. Reeds eenigen tijd voor den aanvang der machtigheid, begon de organist met feestelijk rgelspel. Langzaam aan vulde zich de ruimte met de Jifhoodigde geestelijkheid van het Aartsbisdom, in zeer groot aantal aan de uitnoodiging jjerbij tegenwoordig te zijn, had gevolg gegeven, jht alle oorden van het uitgestrekte Aarts- /'sdom waren geestelijken naar de grijze Bis- -hopsstad gekomen om van hunne belangstel. 'hg voor deze plechtigheid te doen blijken en Aarna den nieuwgewijden Bisschop bij de re- ^DUe hunne gelukwenschen aan te bieden. Voor zoover de zitplaatsen in de kerk niet *oor genoodigden waren gereserveerd, waren T overige 300 toegangsbewijzen voor zitplaat- ®eh met die voor 200 staanplaatsen ter be- "Ohikking van de parochianen der verschillen de kerken in de stad gesteld. Al deze plaatsen "aren bezet. Zonder toegangsbewijs werd niemand in de Trk, noch op het voorplein van het kerk gebouw toegelaten. De toegangsbewijzen voor A zitplaatsen gaven aan vak, rij en nummer An de gereserveerde plaats, terwijl bovendien een plattegrond der kerk op de keerzijde Af kaart de plaats met een kruisje ongeveer "as aangegeven, zoodat een ieder zijn plaats ^makkelijk kon vlhden. Voor zoover noodig Aven orde-commissarissen nog aanwijzingen. en ander was voortreffelijk geregeld door /.et regelings-comité, meer speciaal diens ijve ren secretaris, den heer H. Smulders Lzn. De plechtige Bisschopswijding werd verricht q°or Z. H. Exc. Mgr. P. A. W. Hopmans, Bis. uhoP van Breda, terwijl als mede-consecran- eh fungeerden H.H. H.H. Exc. Mgr. A. F. jAepen, Bisschop van 's Hertogenbosch en Mgr. r- j. o. Smit, titulair-bisschop van Paralus. Mgr. dr. Lemmens, bisschop van Roermond, Ae als mede-consecrant zou fungeeren, was •J'otseling verhinderd, tijdig aanwezig te zijn, T is daarom vervangen door Mgr. dr. J. O. 'hut. h,Mgr. dr. Lemmens, die na het begin der machtigheid aankwam, nam nu plaats in het Nesterkoor. De assistenties waren als volgt: - Presbyter Assistens: Mgr. J. G. van Schaik, j roost van het Metropolitaan Kapittel, Pastoor Utrecht. Troondiakens Mgr. D. Huurdeman, Kanunnik, jjAaris Generaal van het Aartsbisdom. H. J. yAoprnans, Kanunnik, President van het Se- A'harie te Apeldoorn. Diaken en Subdiaken ad Missam: W. de jAhg, kapelaan te Amersfoort en broer van nieuwgewijden Bisschop; Dr. I. J. M. van Th Berg, oudste professor van het Groot ^hifnarie Rijsenburg te Driebergen. Capellani van Z. H. Exc. Mgr. Dr. J. de L°hg: de beide secretarissen van het Aarts dom; J. van der Burg en Dr. J. A. Geerdinck, Caeremoniariide secretaris van het Bisdom Breda: L. O. J. C. Beckers en de Directeur van het Groot Seminarie te Driebergen: J. A, M. Prein. De lagere functies werden vervuld door een tiental theologanten van het Groot-Seminarie. Op het priesterkoor hadden plaats genomen de kanunniken: G. B. Eekwielens, Pastoor te Heino; J. H. Scholten, Pastoor-Deken te Oi- denzaal; J. B. A. Batenburg, Plebaan te Utrecht; F. A. E. H. van de Loo, Officiaal van het Aartsbisdom. De Eere-kanunniken: J. H. Vaas, Deken te Leeuwarden; R. J. A. Janssen, Em. Pastoor te Zwolle; H. A. P. C. van der Waarden. Pastoor- Deken te Almelo: W. L. S. Knuif, Pastoor te Denekamp. Voorts: de Doorluchtige en Hoogwaardige Heer Mgr. H. J. M. Taskin, Vicaris.Kapitulaar van het Bisdom Haarlem; de Hoogeerw. Heer Mgr. Dr. B. Eras, Procurator van het Ned. Episcopaat te Rome. In de kerk waren o.m. aanwezig: Familieleden van Z. H. Exc. Mgr. Dr. J. de Jong; de volgende H. E. Geheimkamerheeren: Mgr. Dr. J. Hoogveld, Nijmegen; Mgr. Dr. H. Verhoeven, 'sGravenhage; Mgr. Dr. Th. Goos. sens, Tilburg; Mgr. A. Sweens, Haaren (N.Br.); Mgr. Dr. J. van Gils, Roermond. De H. E. Paters Provinciaals van kloosterorden, voor zoover zij een klooster in het Aartsbisdom hebben en wel: de Paters Augustijnen, Fran ciscanen, Conventueelen, Capucijnen, Carme. lieten, Jezuïeten, Redemptoristen, Missionaris sen van het H. Hart, van het St. Joseph's Mis siehuis en het Missiehuis St. Jan. Voorts verschillende geestelijken, vrienden van z. H. Excellentie: Dekens, Pastoors en Ka. pelaans uit het Aartsbisdom; Professoren van het Groot-Seminarie Rijsenburg en Klein seminarie Apeldoorn; Oud-Professoren van Rijsenburg; klasgenooten van z. H. Excellentie; 160 Seminaristen van Rijsenburg; de Kerk meesters der St. Catharina-parochie, enz. Door het Kathedrale Zangkoor „St. Grego- rius Magnus", bestaande uit 40 mannen, en 50 jongensstemmen, werd onder leiding van den heer Hendrik Andriessen, directeur van ge noemd koor, op sublieme wijze uitgevoerd de Missa ,,Qual Donna" voor 5 stemmige a cappella. van Orlandus Lassus. De zeer talrijke aanwezige geestelijken en leeken, die het voorrecht genoten deze bis schopswijding bij te wonen, volgden met groo te aandacht het verloop der liturgische plech tigheden, zoo diep van beteekenis en verheven van symboliek. Te half elf begon de eigenlijke plechtigheid. Bood de inkomst van den bisschopsstoet een imposant schouwspel, evenzoo het gansche verloop van de plechtigheden, die zeer indruk wekkend waren. Na de korte aanbidding bi> het sacraments altaar begaf zich de consecrator naar den bisschoppelijken troon, de assisteerende bis schoppen begaven zich naar het tweede altaar om zich te kleeden. De kleur van den dag was wit: ook de wijdeling was in smetteloos wit kerkgewaad gehuld. Voeg daarbij het goud van de bisschops mijters, het paars der in het priesterkoor aan wezige geestelijke autoriteiten en het rood van den bisschoppelijken troon en men zal begrij pen hoezeer, naast de innerlijke beteekenis, de plechtigheden in het priesterkoor de toeschou wers boeiden. Hoogtepunten uit de plechtigheden vormden ongetwijfeld het voorlezen van den lastbrief, het zingen van de Litanie van Alle Heiligen, waarbij de wijdeling plat ter aarde lag, links van den Consecrator, die voor het altaar lag geknield, de lange Prefatie, onderbroken door het Veni Creator, de zegening van staf en zegelring en de aanbieding van de offergaven. Het meest aangrijpende oogenblik kwam na de intronisatie, waarbij de gewijde bisschop plaats nam op den bisschoppelijken troon. De consecrator, Z. H. Exc. Mgr. Hopmans, hief het Te Deum aan; het koor antwoordde en jubelde dezen lofzang uit. Z. H. Exc. Mgr. de Jong, gevolgd door de assisteerende bisschoppen, schreed door de kerk en zegende het volk. Hij deed het met breed manuaal en groote devotie, nu bekleed met al de teekenen zijner waardigheid; en zijn imponeerende gestalte dwong aller eerbied af. Het was om nooit te vergeten deze eerste officieele liefdedaad van den bisschop aan de geloovigen, terwijl de zang klonk en aan het orgel de diepste klanken werden ontlokt. Dan volgde de zegen door den nieuwgewijden bisschop vanaf het Hoogaltaar en nogmaals brak het koor los in een jubelend „Haec Dies" voor 5 stemmen a, cappella, van Mgr. J. A. A. van Schaik. En terwijl de heer Andriessen prachtig orgel spel deed hooren, verliet de plechtige stoet van bisschoppen en hooge geestelijken het kerkge bouw. Te ongeveer half twee was de plechtigheid ten einde en stroomde de kerk leeg. Des middags van kwart over twee tot drie uur was er uitsluitend voor de geestelijkheid gelegenheid om den coadjutor Z. H. Exc. Mgr. Dr. J. de Jong geluk te wenschen in de Pas torie van de Kathedraal, Nieuwe Gracht 61 te Utrecht. Hiervan werd een zeer druk ge bruik gemaakt; toespraken werden echter op uitdrukkelijk verlangen van den nieuwgewijden bisschop niet gehouden. Zelden of nooit is bij de begrafenis van een nog jeugdig man zulk een deelnemende belang stelling aan den dag gelegd als ditmaal bij de begrafenis van den jongen luitenant-vlieger jhr. mr. G. Sandberg, die de vorige week als slacht offer van zijn beroep in Angora was gevallen. Honderden waren er, die in den stoet den droe ven tdcht naar den doodenakker te Eindhoven medegingen; langs den weg stond een menigte van duizenden, eerbiedig het hoofd ontblootend wanneer de doodenwagen langzaam voorbij, reed, De vlaggen op de Philipsfabrieken hingen half stok en een diep stilzwijgen werd langs den ganschen weg in acht genomen. Voor huize „de Laak", het woonhuis van dr A. F. Philips, waar gedurende twee dagen het stoffelijk overscnot van jhr. Gerhard Sandberg was opgebaard, was de Parklaan door de politie afgezet. Omstreeks half twaalf droegen vrienden van den verongelukten vlieger, leerlingen, die hij in zijn Soesterbergschen tijd had opgeleid, de kist met het stoffelijk overschot naar buiten. Kort daarop zette de lange stoet zich in bewe ging, voorafgegaan door enkele auto's, waarin de tallooze bloemstukken werden medegevoerd. Achter den lijkwagen volgde een twintigtal auto's met de naaste familieleden en de mede werkers van jhr. Sandberg. Daarin hadden plaats genomen jhr. ir. F. E. P. Sandberg, vader van den overledene, dr. A. F. Philips, E. C. baron van Pallandt en baronesse van Pallandt; dan volgden jhr. Th. Sandberg, ir. F. J. Philips, ir. P. F. S. Otten en Dr. B. ter Haar Romeny, jhr. van Suchtelen van de Haere, jhr. mr. P. Sandberg, broeder van den overledene, mr. Van Weideren, baron Rengers, jhr. D. Mollerus, mevr. Mollerus Sandberg, jhr. E. W. von Wran- gel auf Linaenberg, jhr. J. van Harinxma thoe Slooten en echtgenoote, jhr. W. van Sminia. Als vertegenwoordiger van den minister van defensie fungeerde res. It. Raymakers. Ook de commandant van de luchtvaartafdeeling Soesterberg, kolonel Best, en diens adjudant, kapt. Van Voorthuijzen, volgden in den stoet. De Nederlandsche vliegtuigfabriek was verte genwoordigd door de heeren C. G. Vattier Kraane, president-commissaris, dr. A. A. L. Rutgers, commissaris en ir. B. Stephan, onder directeur. Kapitein van Lent, die jhr. G. Sandberg op zijn vlucht naar Angora had vergezeld, verte genwoordigde de Nederlandsch-Indische lucht macht. Voorts zagen wij in den stoet den in specteur der cavalerie, generaal Fabius, den commandant van bet eerste regiment huzaren, kolonel Diemont, den minister van landbouw en visscherij, mr. dr. L. N. Deckers, den direc teur van het luchtvaartbedrijf Soesterberg, kol. K. E. Oudendijk, den commandant van de vllegschool, kapt. Versteegh en verder majoor Van Heijst, kapitein Tielens, die een maand ge leden nog met een sportvliegtuig een vacantie- trip met jhr. G. Sandberg had gemaakt, kapt. dr. Brouwer van den vliegmedischen dienst, dr. Jongbloed, jhr. O. Wittert van Hoogland van het Bureau voor Luchttoerisme van den A. N. W. B. en de K.N.V.L., jbr. R. Witterd van Hoog land, kapt. van de Abeelen en enkele anderen, die met Gerhard Sandberg vroeger hadden sa mengewerkt. De stoet bewoog zich van de Parklaan, langs den „IJzeren man" en den Koudenhovenschen weg, door de buitenwijken van Eindhoven, naar de algemeene begraafplaats aan den Ouden Toren te Woensel, waar hij omstreeks twaalf uur aankwam. Ook daar was de belangstelling ongemeen groot. Het Handelsblad maakt melding van de mo gelijkheid, dat Prinses Juliana in November weer naar Londen zal gaan. Uit goede bron wordt medegedeeld, dat zij door den Koning en de Koningin van Engeland is uitgenbodigd om als bruidsmeisje op te treden bij het huwelijk van den Hertog van Gloucester. 'Nooit was mogelijk de zucht, dat Gods Rijk moge komen, gewettigder dan in dezen tijd, waarin de mensch veelal doet alsof hij God absoluut missen kan. En dit tot zijn groote schade. „Gods heerschappij kome", daar vraagt pater Hendrichs aandacht voor in zijn conferenties van dit jaar. Góds heerschappij kome, de mensch erkenne Gods Rijk, Gods majesteite lijke Heerschappij op alle gebied. Vooreerst in de natuur, dit is gericht tegen de Godloochening; eerste confe rentie; ten tweede erkenne de mensch Gods Rijk in Christus den Godmensch, dus men verwringe het karakter niet van den historischen, dat is bovennatuurlijken, Godde- lijken Christus en herleide Hem niet tot een mensch of een ethische figuur, maar buige voor Zijn Goddelijke heerschappij, dan zal men ook deelen in Zijn Goddelijk heilswerk; dit is de tweede conferentie. Ten derde: deze Christus voere zijn liefde-heerschappij over den mensch in Zijn drievoudig Hoogambt van Leeraar, Priester en Koning, zóó is Hij de ontfermer, die de menschheid noodig had: dit is de derde conferentie. De vierde vraagt de heerschappij van Christus' voortzetting: de Kerk, die Hij als heilsinstelling stichtte voor alle toekomstige eeuwen. De vijfde roept de menschheid op om zich te geven aan die Kerk, welke, volgens de hoogere Openbaring, Christus' volheid is, Zijn leven leeft, door Zijn Goddelijken Geest blijft bezield. De zesde, laatste, eischt onderwerping aan Gods heerschappij, welke zich openbaart in het geweten, terwijl dan ook de zaligende heerschappij Gods in den hemel daarvan de bekroning zal zijn. Deze is de gedachtengang der conferenties, welke bestemd zijn voor Katholieken en met- Katholieken. Dat de toeloop wel weer zal zijn als vorige jaren, gelooven wij best. Toch vestigen wij gaarne de aandacht op deze conferenties, welke niet enkel leerzaam maar ook zeer opbeurend beloven te zijn. En dat heeft de menschheid op dit oogenblik wel noodig Dinsdag 17 September vangen de conferen ties aan te Den Haag in de kerk aan het Be- zuidenhout. Vrijdag 20 September in de kerk van de Hoflaan te Rotterdam. Amsterdam en Leiden volgen in November. De toegangskaarten zijn kosteloos te verkrijgen, o. a. aan den in gang der kerk, een half uur voor den aanvang der conferenties. Op de tweede algemeene vergadering van het elfde Congres van den R. K. Middenstandsbond in de Doelenzaal te Rotterdam sprak, onmid dellijk na de opening, Z. Exc. prof. dr. ir. H. Gelissen, minister van Economische Zaken, die met mr. Baron van Wijnbergen, voorzitter van den Middenstandsraad, aan de bestuurstafel op het podium had plaats genomen. Met groote waardeering voor het stuk orde ningsgedachte, dat bij dit congres besproken wordt, kwam Z.Exc. hierheen en verzekerde den vergaderden middenstanders, dat het hier be handelde de volle aandacht heeft van de re geering, omdat deze ervan overtuigd is, dat, wat in de standsorganisaties in het algemeen tot uiting komt, door de standgenooten, ook van andere richting, wordt gedeeld. Gaarne zou Z. Exc. een en ander meedee- len over enkele wetsvoorstellen, die de re geering in het belang van den middenstand in voorbereiding heeft, over de regeling van de vestigingseischen o.m. Hij kan echter over deze dingen niet spreken, totdat de troonrede nadere aan kondigingen heeft gedaan. Z. Exc. spoort echter de middenstanders aan om, voordat zij anderen willen verplichten, zelf hun plichten te doen in het kader der bestaan de wetten. Gedurende de laatste jaren is nabij Woens- drecht een terrein geëgaliseerd ter grootte van 40 H.A., dat later uitgebreid werd tot 60 H.A. In de gemeente Woensdrecht waren vele werk- loozen en om dezen aan arbeid te helpen werd het terrein, bekend als „De Eendenkooi" en voornamelijk bestaande uit venmoeras en glooi ingen, in ord egebracht met de bedoeling er 'n vliegveld van te maken. In den afgeloopen zomer waren de voorbe reidingen zoover gevorderd, dat men hoopte het vliegveld medio September te kunnen ope nen. De opening was dan ook reeds aangekon digd. Thans vernemen wij echter, dat de opening van het vliegveld vermoedelijk eerst na Paschen 1936 zal plaats hebben. Woensdag werd in de Vereeniging te Nijme gen de jaarvergadering gehouden van den Ned. Stucadoorspatroonsbond. De heer J. A. de Moet, bondsvoorzitter, wees erop, dat het afgeloopen jaar niet aan de verwachtingen beantwoordde. Er was weinig werk en veel doodende concur rentie. Spr. pleitte voor bindendverklaring van het arbeidscontract in het belang van de pa troons en de werknemers. Spr. vreesde dat wanneer geen betere toe standen intreden, het stucadoorsbedrijf spoedig geen loonend bestaan voor de patroons meer zal opleveren. BATAVIA, 11 Sept. (Aneta) Vastgesteld is een aanvullingsbegrooting voor 1936 waarbij de bieraccijns van 5 per H.L. plus 50 opcenten wordt verhoogd tot 6 per H.L. plus 50 op centen. Woensdagavond is te Ederveen, vermoedelijk tengevolge van nalatigheid, het deksel van een gierput open blijven staan. Het tweejarig kind je van den heer Nab is in een onbewaakt oogenblik in den put gevallen en om het leven gekomen. De Eerw. frater Coelestinus O.F.M uit Weert (F. v. d. Kerkhoff) wordt 27 October te Divinopolis (Minas-Brazihë) tot priester ge wijd. DEN HAAG. Geslaagd voor eersten stuurman Groote Stoomvaart: de heer P. Duif; voor der den stuurman Groote Stoomvaart; de heer A. K. de Vries. Toen hedenmorgen het personeel van den Amsterdamschen gemeen telijken woningdienst het gebouw Stadhouderskade hoek Overtoom binnen wilde gaan, bemerkte men, dat er in de hall een sterke brand lucht hing. Er was zelfs walm waar te nemen. Verder in het gebouw zag men, dat verschillende deuren, toegang ge vende tot de kantoren, open ston den en tenslotte werd geconsta teerd, dat de deur van een kluis, staande in een der beneden-lokalen, was geopend. Er heerschte in het kantoor een groote wanorde, ter wijl snij- en brandapparaten, bene vens inbrekerswerktuigen, over den vloer lagen verspreid. Oogenblikkelijk waarschuwde men de po. litie van het bureau Leidscheplein. Het eerste onderzoek werd geleid door inspecteur van Loo met zijn rechercheurs, terwijl kort nadien de waarnemend commissaris der sectie, de heer H. de Jong, ter plaatse verscheen. De politie stond tegenover een diefstal van Amerikaan- schen opzet. De groote kluisdeur die van een drietal sloten was voorzien, had men met zuur stof-apparaten uitgebrand. In de kluis staan twee brandkasten en van een dezer kasten was de deur geopend en wel op dezelfde wijze als de groote kluis. Uit deze kast werd onge veer f3000 aan zilvergeld vermist. De andere brandkast, een lipskast nieuw model, ver. toonde wel sporen van steekvlammen, doch de dieven hebben haar niet geopend. Deze kast bevatte enkele duizenden guldens aan bank papier. Vermoedelijk heeft dit te lang geduurd of zijn de inbrekers in hun werk gestoord. In elk geval schijnen zij overhaast de vlucht te heb. ben genomen met achterlating van de inbre kerswerktuigen, die over den vloer verspreid lagen. Terwijl de politie beneden met het on derzoek bezig was. kwamen employé's mede- deelen, dat ook de bovengelegen étages bezoek van inbrekers hebben gehad. De politie begaf zich toen naar boven en constateerde hier op- u nieuw een brutaal stukje. Aan het einde van de gang op de eerste verdieping bevindt zich een groote brandkast, welke op dezelfde wijze bewerkt was als de kluis. Hier echter hebben de dieven geen sue. ces gehad. Vervolgens hebben zij nog een be zoek gebracht aan diverse kantoorlokalen, waar o.a. een klokje was verwijderd, dat op half één was blijven stilstaan. De politie con. cludeert hieruit dat de diefstal reeds in het vroege nachtelijke uur heeft plaats gehad. Dat er vaklieden aan het werk zijn ge weest bewijst, dat men de kleeden van de verschillende tafels had afgehaald en deze voor de ramen had gehangen om het schit teren van de steekvlammen onzichtbaar te maken. Op enkele plaatsen had men zelfs groote kantoortafels op hun kop en tegen de ramen gezet. Een nader onderzoek bracht aan het licht dat de dieven binnen zijn gekomen door een smal gangetje, gelegen aan den Overtoom hoek Stadhouderskade, dat toebehoort aan een elec- trische lasscherij. Dit gangetje heeft een zeer wrakke deur. Wanneer men dit gangetje volgt komt men op een binnenplaats, waarop ook een deur van den Woningdienst uitkomt. Deze deur is geopend door de grendels te verwijderen wat vrij gemakkelijk ging. Toen deze deur eenmaal open was stond men als het ware midden in het kantoor. De slui tingen van de deuren konden zeer gemakkelijk worden geforceerd. De heer van Ledde Hulsebos, scheikundig specialist bij de politie, was spoedig ter plaat se evenals de centrale recherche met inspec teur Rocher en de fotografische dienst van 't hoofdbureau. De directeur van den Woning dienst ir. A. Keppler vertelde ons, dat Woens dagavond de lokalen op normale wijze waren gesloten. Het pand wordt des nachts niet be waakt. Ook de burgemeester is van den diefstal in kennis gesteld. 31 Augustus jJ. zijn te Den Haag twee Italia nen in een hotel beroofd door eenige personen, die zich voor politiemannen uitgaven en be weerden pascontróle te komen houden. Thans is op verzoek van den commissaris van politie in de afdeeling B. te 's-Gravenhage een persoon, als verdacht bij deze zaak betrokken te zijn, te Eindhoven aangehouden. Het is de 60-jarige kunstschilder C. G., wonende te Am sterdam. De man is op transport gesteld naar Den Haag. Van een dér hellingen der N.V. Scheepsbouw- werf „De Merwede" voorheen Van Vliet en Co. te Hardinxveld liep heden met gunstig gevolg te water een stalen motor-benzine-tankschip, gebouwd voor rekening van de firma Gebr. Broere te Groot Ammers. Dit schip van 200 M3. tank-inhoud is gebouwd volgens de eischen van de internationale rege ling nopens het vervoer van brandbare vloei stoffen op de binnenwateren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5