Nederland en de Volkenbond WIJ LUISTEREN NAAR FINANCIEN Een afschuwelijke ontdekking POSITIE DER MIJNEN AUTOBOTSING NABIJ DE BELGISCHE GRENS JHR. MR. DE GRAEFF TE GÉNÈVE Dagfilm VRIJDAG 13 SEPT. DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1935 Bij familiedrama te Den Haag heeft een man zijn vrouw ge dood; ook zijn kindje van drie maanden dood gevonden Dader voortvluchtig Tilburgsche staking Het rapport van oud-minister Verschuur binnenkort gereed PALEIS VOOR VOLKSVLIJT Behandeling van de strafzaak op 10 October R.K. VREDESBOND IN NEDERLAND Tien jaar Katholieke Vredesactie RAADSELACHTIG GEVAL Een aangeredene, die verdwenen is Personenwagen met zes dames uit Amsterdam rijdt op vrachtauto Inbreker gearresteerd Zakkenrollers geknipt De Nederlandsche regeering be tuigt bij monde van onzen mi nister van buitenlandsche zaken trouw aan den Volkenbond Nederland aanvaardt zijn risico GENEVE, 12 Sept. (A.N.P.) De Werkgevers weigeren te onder handelen met het stakings comité 4318 stakers Golflengten De Zes-avondenwedstrijd te Eindhoven Hedenmorgen is te Den Haag een afschuwelijk familiedrama ontdekt, waarbij een man zijn 23-jarige vrouw, om redenen, die nog vrijwel in het duister liggen, blijkt te heb ben doodgeslagen. Ook hun drie jarig kind is bij het onderzoek dood gevonden. De dader, die zijn in boedel heeft verkocht, is spoorloos verdwenen. Vanochtend werd de Haagsche politie ge waarschuwd, dat reeds eenige dagen geleden een moord zou zijn gepleegd in het pand Geest 71 A te Den Haag. Dit bleek bij onderzoek in derdaad het geval te zijn. In genoemd perceel werd een handel in tweede-hands goederen gedreven door den 26- jarigen H. G. O., die gehuwd was met de 23- jarige E. M. O. Het huwelijk was zeer slecht, doch er waren twee kinderen, een schoolgaand jongetje en een meisje van drie weken. Dinsdag ontvingen de ouders van de vrouw een verzoek van O. om den jongen van school te halen, aangezien, naar O. mededeelde, zijn vrouw was weggeloopen. Het jongetje is toen bij de schoonouders ondergebracht. Hedenochtend werd ten huize van O.'s schoonouders een brief van O. bezorgd. Deae hield in de ontstellende mededeeling, dat hij zijn vrouw had doodgeslagen. Als reden gaf hfö op, dat zij het meisje van drie weken had gedood. De reden daarvan lag heden ochtend nog in het duister. Wel is komen vast te staan, dat de man zijn vrouw ver weet, dat zij meer hield van haar jongste kind dan van den jongen. Na ontvangst van dezen brief hebben O.'s schoonouders de politie gewaarschuwd, die by haar onderzoek in genoemd perceel het lijk van de vrouw vonden, badende in bloed op een ma tras liggend, in een lielderput. Bü het eerste onderzoek der politie werd het lijk van het kindje niet gevonden. Verder con stateerde de politie, die haar onderzoek instelde onder leiding van den waarnemend-commissa ris, den hoofdinspecteur Zimmermann, dat Woensdag de geheele inboedel uit het huis was weggehaald door iemand, aan wien deze inboe del blijkbaar verkocht was door O. Ook het parket van den Officier van Justitie is van ochtend ter plaatse geweest. De dader is voortvluchtig. In den loop van den ochtend heeft de politie bij haar onderzoek ook het lijk van het kindje van drie weken gevonden. Het lag in een deken gewikkeld in den put on der den winkelvloer, waarin ook het lijk van de vrouw was aangetroffen. Naar O. in den brief aan zijn schoonouders meedeelde zou de vrouw, om te toonen, dat zij niet méér hield van het jongste kind dan van het andere, de kleine van het leven hebben be roofd. O. is daarop zoo verontwaardigd gewor den over deze daad, dat hij een moersleutel heeft gegepen en de vrouw daarmede op het hoofd heeft geslagen, tengevolge waarvan zij is overleden. Men vreest, dat de man gevolg heeft gegeven aan zijn in den brief geuite voornemen om ook zichzelf van het leven te beroovCn. Naar wij vernemen, zal oud-minister mr. Ver schuur, die sinds eenige maanden in Heerlen vertoeft, voor een onderzoek naar de positie der Limburgsche mijnen, nog deze maand zijn rap port daarover aan de regeering kunnen aan bieden. Het rapport van mr. Verschuur over even- tueele wijzigingen in het Algemeen Mijnwerkers Fonds zal deze maand nog niet gereed komen. Naar wij vernemen zal de rechtbank op 10 October a.s. een aanvang maken met de open bare behandeling van de strafzaak tegen den directeur van het Paleis voor Volksvlijt, J. M. en een der commissarissen, den instructeur voor lichamelijke opvoeding J. P. Zij zullen zich te verantwoorden hebben in verband met vermeende onregelmatigheden in de Paleisadministratie. De verdachten zyn op 16 Januari gearresteerd en bevinden zich vanaf dien datum in voor- loopige hechtenis. Als verdedigers van den directeur en den commissaris treden resp. op mr. Th. Muller Massis en mr. dr. Benno J. Stokvis. 7 November 1925 werri te Amsterdam, in het Cornelius Broerehuis, de Katholieke Vredes- bond in Nederland opgericht, zoodat in dit Jaar op genoemden dag het tienjarig bestaan van den Bond herdacht kan worden. De Katholieke Vredesbond, eerst onder lei ding van Magister de Langen Wendels, daarna van prof. dr. mag. J. B. Kors O.P., heeft tien jaar lang de vredesgedachten uitgedragen en in woord en geschrift de leus: „Recht inplaats van geweld" gepropageerd. Actie werd gevoerd, propaganda gemaakt, zooveel het, gezien de aanwezige krachten en financiën, mogelijk was. Daarom mag hier in elk geval een hartelijk woord aan hen, die met de daad hebben mee gewerkt, die voortdurend en belangeloos heb ben gearbeid op den grooten akker der Vredes beweging, zeker niet ontbreken. Mogen zij voort gaan, ter eere Gods en tot baat der naasten het door Z. H. den Paus herhaaldelijk gepre zen werk onvermoeid voort te zetten en moge hun aantal steeds groeiende zijn. Met vreugde kan worden geconstateerd, dat er toch iets veranderd is in de mentaliteit der menschen, die in opstand komen tegen een noodlottig wapengeweld (nu er andere wegen zijn voor oplossing van moeilijkheden en con flicten), dat vroeger als droeve onoverkomelijk heid zou zijn beschouwd, zooals men ook in opstand kwam tegen wreede lijfstraffen en slavernij. Het ligt in de bedoeling van het hoofdbe stuur op of omtrent 7 November as. het tien jarig bestaan van den Katholieken Vredesbond op waardige wijz te herdenken. Woensdagmiddag heeft zich op den Bussu- meTgrintweg een eigenaardig geval afgespeeld. Een voorbijganger zag twee auto's stilstaan, terwijl de twee resp. bestuurders bezig waren een persoon, die blijkbaar door één van hen aangereden was, in een der auto's te dragen. Den voorbijganger werd verzocht het rijwiel van den aangeredene op het politiebureau te Bussum te deponeeren. Deze voldeed aan dit verzoek. Tot nog toe is niemand van het ongeval op de hoogte en is ook het rijwiel nog niet opge vraagd. Over hetgeen er eigenlijk gebeurd is, tast men totaal in het duister. In Duitschland wordt een internationale zesdaagsche-rit voor motoren gehouden. Het regende strafpunten, want dé route bood vele moeilijkheden Woensdagmiddag is op den rijksweg HulstBelgië, nabij Je Roskam, een Am- sterdamsche personen-auto met volle vaart gereden op een vrachtauto uit Hulst. In den auto bevonden zich zes dames, die allen werden gewond. Zij werden opgenomen in bet R. K. Ziekenhuis te Hulst, waar bleek, dat een van hen, mej. C. G.^emstig ge wond was. De personenauto van de firma Primo, uit Amsterdam, meldt de Telegraaf, komende van de Belgische grens en rijdende in de richting Hulst, reed met een snelheid van 80 a 90 K.M. per uur op den geasfalteerden rijksweg. Nabij de Roskam, waar deze weg wordt gekruist dooi den weg St. JanssteenClinge, kwam de vracht auto van L. Blommaert uit Hulst met een lading steenkool aanrijden. Toen deze laatste den rijksweg wilde oversteken, kwam de per sonenauto eveneens ter plaatse aangereden en een aanrijding was niet meer te voorkomen. De personenauto reed rif et volle vaart mid den op den vrachtauto, met het gevolg, dat de zes in den personenauto gezeten dames en de chauffeur, allen uit Amsterdam, geheel door elkander werden geslingerd. C. G. vloog met het hoofd door de voorruit en kreeg ernstige verwondingen aan hoofd en hals, zoodat zij veel bloed verloor. De andere dames kregen eveneens verwon dingen aan handen en voeten en werden ter plaatse verbonden. De personenauto werd ge heel vernield, terwijl de vrachtauto weinig materieele schade opliep. De chauffeur Blom maert kwam met den schrik vrij. De toestand van de in het ziekenhuis opgenomen dame is érnstig. De Alkmaarsche politie heeft Woensdag avond in een woning te Alkmaar aangehouden den 27-jarigen v. d. B., afkomstig uit Amby, bij Maastricht, die verdacht wordt aldaar in den nacht van 9 op 10 September te hebben ingebroken. Hij bleek nog in het bezit te zijn van een bedrag van ƒ400.aan bankpapier en ongeveer ƒ100.aan buitenlandseh goud geld. De Rijkspolitie en de gemeente-politie te Om men hebben op den weg tusschen Zwolle en Ommen de Gebr. B. uit Zwolle aangehouden, die ervan verdacht worden, op de Varkens- markt te Ommen den landbouwer Kragt uit Arriërveld een portemonnaie, inhoudende 91, te hebben ontfutseld. Op een der aangehou denen is een bedrag van 66.gevonden. De mannen zijn ter beschikking van de Jus titie gesteld. Nederlandsche minister van Buiten landsche Zaken, jhr. mr. A. C. D. de Graeff, heeft heden als eerste Nederlandsche gedelegeerde bij de Assemblee van den Volkenbond te Genève bij de algemeene gedachten- wisseling over het verslag van den secretaris-generaal den internationa len toestand besproken. De Minister constateerde, dat het vraagstuk van <fen vrede zich thans stelt met een ernst, dien het tevoren nimmer had. Na het technische en sociale werk van den Bond te hebben geroemd heeft spr. er zijn leedwezen over betuigd, dat van 't Permanente Hof van Internationale Justitie minder dan mogelijk en wenschelijk ware, gebruik wordt gemaakt door de organen van den Bond, die zich herinneren mogen, dat er nog rechters zijn in Den Haag. Op politiek gebied zal die regeling van het Saar-probleem een post in het credit van Genève blijven. Volkomen gefaald heeft de Bond in twee principieele aangelegenheden de economische en militaire ontwapening, zooals de minister aan de hand van de feiten aantoonde. Spr. stelde vast, dat het vertrouwen in de collectieve veiligheid meer en meer teloor gaat en de bewapeningen hand over hand toenemen. Dit is misschien wel, aldus de minister, hetgeen het gezag van den Volkenbond het allermeest heeft geschokt. Deze opvatting van collectieve veiligheid is van stonde af aan aanvaard dj2pr de landen, die, als het zijne, buiten de con flicten waren gebleven, welke in de laatste eeuw de wereld verontrust hebben. Stellig hebben deze landen zich rekenj&hap gegeven, dat zij door het artikel van het Pact inzake dte sancties tegen een aanvaller te on derschrijven, bij voorbaat en in beginsel af stand zouden doen van de mogelijkheid om buiten het conflict te blijven, indien te eeni- ger tijd een lid van den Volkenbond het slachtoffer zou worden van een aanval, in strijd met de voorschriften van het Pact. Doch niettemin hebben zij loyaal die verplichtingen aanvaard. Nederland, welks grondgebied in drie werelddeelen is gelegen, dientengevolge gTootelijks blootgesteld aan gevaren bij een botsing van groote mogendheden en dan ook verknocht is aan zijn traditioneele zelfstandigheidspolitiek, die het buiten den strijd der anderen moest houden, is dezen nieuwen weg niet op luchthartige wijze ingeslagen. Nederland heeft dit ge daan, overtuigd dat het nieuwe stelsel van collectieve veiligheid zoodanige voordeelen voor hot welzijn der wereldgemeenschap, waarvan ook dit land deel uitmaakt, zou kunnen bieden, dat onthouding zijnerzijds tekort zou doen aan zijn plicht tot inter nationale samenwerking. De gebeurtenissen van den Iaatsten tijd hebben in geenen deele het in zicht der Nederlandsche regeering op dit punt gewijzigd. t Ik hecht eraan om nu nogmaals de ver knochtheid van mijn regeering aan den Volkenbond te betuigen, zoomede om haar vasten wil te bevestigen de verplichtingen, welke het Pact aan haar léden oplegt, ten volle na te komen. Deze trouw aan het Pact houdt niet in, dat de Nederlandsche regeering blind zou zijn voor de zeer ernstige moeilijkheden voor zekere sta ten als gevolg van de ongelijke verdeeling van de grondstoffen en de te groote bevolkings dichtheid. Wij houden rekening met de behoefte aan expansie in zulke landen, die terecht het le vensbelang van hun volken veilig zochten te stellen Vraagt men echter of dergelijke behoef ten aan expansie aan een staat het recht ver mogen te geven om tot daden van geweld over te gaan en op deze wijze te verkrijgen wat men zelf niet heeft, dan moet het stellig antwoord luiden: Neen. Zelfs onder zulke omstandighe den zal het nimmer geoorloofd'zijn met geweld zich van arirterer nationaal erfdeel meester te maken. Indien terecht gezegd moge worden, dat men bij de uitwerking van het Pact zich te zeer een onbeweeglijk en statisch werelddeel heeft ge dacht, zonder zich genoegzaam rekenschap te geven van de dynamische krachten, die steeds zullen voortwerken, niet minder staat het vast, dat het nieuwe stelsel, door den Volkenbond in het leven geroepen, tegelijkertijd duidelijk aan wijst waardoor de oplossing van deze problemen kan worden verkregen. Ik denk hier niet in de éerste plaats aan artikel 19, dat op weinig afdoende wijze deze materie met name noemt. Wat mij betreft, zoo hecht ik er veel meer aan, dat het handvest door de stichting van de Volkenbondsorganen de mogelijkheid opent van contact en overleg tusschen de staten en aldus het sluiten van overeenkomsten vergemakkelijkt, die per slot van rekening in het belang van al de betrokken partijen zullen zijn. Maar er is vooral nog een andere factor van kapitaal belang voor de vraag hóe in het alge meen de wereldvrede dient gehandhaafd te wor den. De geachte vertegenwoordiger van Groot- Brittannië heeft er ons in aangrijpende bewoor dingen van gesproken. Mijnerzijds moge ik u er aan herinneren, dat artikel 23 van het Pact bil lijke bejegening van den handel eischt van alle leden van den Volkenbond. Zijn de thans be staande toestanden in overeenstemming met dit artikel van het handvest? Het is onze diepe overtuiging, dat men nim mer den wereldvrede zal kunnen verzekeren door ean economische politiek te voeren, welke het eene volk tegA het andere opzet en aller bestaan bedreigt. Deze politiek zal onvermijde lijk krachten ontketenen, waartegenover alle maatregelen om den oorlog te voorkomen, alle maatregelen van collectieve veiligheid machte loos zullen blijken. Inderdaad behoort de integrale toepassing van de open deur de spil te zijn van elk stelsel, dat een waren Volkenbond in stand wil houden. Trouw blijvend aan het hand- vest van onze internationale gemeenschap, koestert de Nederlandsche regeering den hartgromdigen wensch, dat het werk van den vrede bevestigd worde, eenerzijds op den grondslag van de collectieve veiligheid, anderzijds op dien van een billijke behan deling van den handel. De sprekers, die mij vooraf zijn gegaan, heb- hem gewezen op de gevaren van den internatio nalen toestand, temidden waarvan wij ons thans bevinden. Ik zou zeggen, dat het om het bestaan van den Volkenbond gaat. Want deze hooge uiting van den menschelijken geest zal de tijdelijke hinderpalen blijken te overwinnen, welke zij thans op haar weg ontmoet. Niemand zal echter betwijfelen, dat de mis lukking in de tegenwoordige moeilijkheden, na dat de Volkenbond de laatste jaren reeds bij andere gelegenheden heeft gefaald, ^n pres tige dusdanig zou schokken, dat een lang durige arbeid van weder-opbouw noodig ware, alvorens wij hersteld hadden, wat thans zou worden vernietigd. In deze uren van den diep- sten ernst moge elk onzer zijn verantwoorde lijkheid kennen. Het Tilburgsche stakings-comité had den textielfabrikanten een voorstel gedaan, om te onderhandelen over de mogelijkheid van een beëindiging van het conflict in de wollenstof- fen-industrie. In een Woensdag gehouden vergadering van de werkgevers is besloten aan deze uitnoodiging geen gehoor te geven. De fabrikanten hebben het stakingscomité den volgenden brief doen toekomen: In antwoord op uw schrijven van 8 Sep tember, waarin U ons bestuur opnieuw ver zoekt een onderhoud te willen toestaan aan uw coanité, verwijzen wij U naar ons schrijven van 3 September j.l. Onze leden blijven unaniem van oordeel, dat de eenige oplossing van het bestaande arbeidsconflict gelegen is in een algemeene werkhervatting op de arbeidsvoorwaarden, zooals deze op 19 Augustus j.l. in werking zijn getreden." Mr. P. M. Arts, dié aanvankelijk het voor nemen had de stakingskassen van „St. Lam- bertus" door middel van een civiel proces tot uitbetaling te dwingen, heeft medegedeeld, dat zijns inziens langs dezen weg daartoe geen mo gelijkheid is. Hedenmorgen bedroeg het aantal stakers bij de fabrikanten, aangesloten bij de Vereeniging van Tilburgsche Fabrikanten van Wollen Stof fen 4318. Bij de staking heeft zich voorts aangesloten het personeel van de niet bij bovengenoemde organisatie aangesloten N. V. Gebr. van Buur den, Wollen Deken en Stoffen Fabriek aan de Kuiperstraat, ten bedrage van 110 man. De toestand is rustig. 9 GODSDIENST 8.00 Hilversum I (N.C.R.V. Schrift lezing) 10.00 Hilversum II (Morgenwijding) 10.30 Hilversum I (N.C.R.V. Mor gendienst) ORGELBESPELING 11.20 Droitwlch 4.00 Hilversum I (Pop. bespeling N.C.R.V.-orgel) 7.20 Hilversum I ORKEST-CONCERTEN 11.40 Luxemburg 11.50 Droitwlch 12.15 Huizen I 12.20 Deutschlandsender (Otto Dobrindt's) 12.20 Langenberg 12.20 Hamburg 12.30 Hilversum II 12.35 Parijs I 12.50 Brussel I 12.50 Droitwlch 2.20 Droitwlch 2.20 Hamburg 2.20 Hamburg (Pop. concert) 3.10 Hilversum II (Decibels) 3.20 Droitwlch 3.50 Kalundborg 4.00 Hilversum II 4.20 Hamburg 4.20 Langenberg (symphonie-orï.) 4.35 Droitwlch 5.20 Hamburg 5.25 Milaan 5.30 Hilversum II 5.35 Droitwlch 6.15 Hilversum II (De Fliereflui ters) 6.50 Droitwlch 7.20 Deutschlandsender (Barna bas von Geczy) 7.20 Droitwich 7.20 Hamburg 7.20 Milaan 8.05 Hilversum I (N.C.R.V.-ork.) 8.20 Brussel II 8.20 Weenen 8.20 Kalundborg 8.20 Droitwich 8.20 Hamburg 8.25 Luxemburg 8.30 Hilversum II (Kurhauscon- cert) 8.30 -Hamburg (dansmuz.) 8.30 Kalundborg 8.50 Brussel I 8.50 Brussel II 8.50 Weenen 8.55 Luxemburg 9.00 Rome 9.05 Langenberg 9.25 Luxemburg 9.30 Hilversum I 9.30 Weenen 9.35 Parijs I BERLIJN BEROMtlNSTER BOEDAPEST BRUSSEL I BRUSSEL II DEUXSCHL.SENDER DROITWICH HAMBURG HILVERSUM I HILVERSUM II LANGENBERG LUXEMBURG MILAAN PARIJS I PARIJS II ROME TOULOUSE WEENEN 356.7 M. 539.6 M. 549.5 M. 483.9 L 321.9 M. 1571 M. 1500 M. 331.9 M. 301.5 M. 1875 M. 435.9 M. 1304 M. 368.6 M. 1648 M. 312.8 M. 420.8 M 328.6 M. 506.8 M. 9.40 Beromtinster 9.55 Toulouse 10.05 Brussel H 10.00 Toulouse 10.20 Droitwich 10.20 Brussel II (Slavisch orkest) 10.20 Rome (dansmuz.) 10.35 Kalundborg 10.50 Toulouse 11.20 Kalundborg 11.20 Langenberg 11.20 Toulouse (dans) 11.35 Droitwich (dans) 12,35 Toulouse (mil. marschen) GRAMOFOON 8.00 Hilversum II 8.15 Hilversum I 10.35 Hilversum II 11.00 Hilversum I (zang) 11.20 Hilversum II 12.00 Hilversum II 12.15 Brussel I 12.17 Brussel II 12.25 Parijs II 12.45 Luxemburg 12.45 Hilversum I (orkestmuz.) 1.20 Brussel II 1.25 Luxemburg 1.35 Droitwlch 1.50 Brussel I 2.45 Hilversum II 3.20 Parijs I 5.55 Luxemburg 6.05 Parys I 6.20 Brussel I (verzoekprogr.) 7.05 Brussel II 7.05 Luxemburg 7.10 Brussel I 7.10 Parijs II 7.20 Berlijn 7.35 Brussel II 8.20 Berlijn 8.20 Deutschlandsender 9.10 Boedapest 10.10 Kalundborg 10.20 Brussel I 10.20 Parijs II 10.25 Luxemburg 10.30 Hilversum I 11.00 Hilversum I 11.00 Hilversum II (jazz progr.) 11.10 Luxemburg 11.20 Brussel I 11.20 Parijs I In een viool-recital Vrijdag uit gezonden om 5.45 over Hil versum I wordt Max Reger's Romance gespeeld 11.20 Berlijn 11.20 Hamburg 11.15 Weenen 11.30 Hilversum II (populair) SOLISTEN-CONCERTEN 12.40 Brussel I (zang) 4.20 Hamburg (zang) 4.20 Langenberg 5.25 Rome 5.45 Hilversum I 7.35 Brussel I (zang) 8.10 Parijs I (zang Maud Laury) 8.20 Toulouse (zang) 9.00 Rome (sopraan) 10.30 Milaan (plano) KAMERMUZIEK 1.15 Hilversum I (ensemble v. d. Horst) 3.00 Hilversum I (ensemble v, d. Horst) 4.20 Deutschlandsender 5.15 Brussel II 6.35 Brussel II 6.50 Deutschlandsender 8.20 Brussel II 9.40 Kalundborg 10.05 Brussel II (vervolg 8.20) 10.20 Droitwich (kwintet) 10.50 Boedapest (salonorkest) OPERA EN OPERETTE 8.40 Luxemburg (opera-aria's) 10.05 Toulouse (,.Der Graf von Luxemburg" v. Léhar) VARIA 10.15 Hilversum II (voordracht) 11.00 Hilversum II (voordracht) 11.30 Hilversum I (kinderkoor) 12.00 Hilversum I (Politieber.) 12.15 Hilversum (kinderkoor) 2.15 Hilversum II (modepraatje) 2.30 Hilversum I (lezen van Chr. lectuur) 3.30 Deutschlandsender (kinder koor) 5.00 Hilversum I (declamatie) 5.05 Hilversum II (na schooltijd) 6.00 Hilversum II (de verrassing) 6.30 Hilversum I (Tulpen v. d. tuin) 7.00 Hilversum I (Politieber.) 7.15 Hilversum I (Radioreportage) 7.19 Hilversum I (Litt. halfuurtje) 9.00 Hilversum I (Oliver Cromwell) PERSBERICHTEN 7.50 Hilversum 11 8.00 Hilversum I 10.20 Berlijn 10.20 Deutschlandsender 10.30 Hilversum I 10.45 Hilversum II VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Symington en Wilson schrijven, dat de aandacht van de rubbermarkt thans groo- tendeels gevestigd is op de besluiten van het Intern. Rubber Restrictie Comité en zijn zit ting op 24 September a.s. en achten het ge- wenscht, dat spoedig een beslissing voor het export-percentage voor het eerste kwartaal 1936, of eventueel zelfs reeds voor het eerste half jaar 1936 zal worden genomen. Van een dergelijke mededeeling verwachten zij een bevordering van het vertrouwen in de re sultaten van het restrictie-schema. Zij schrijven, dat het voornaamste doel, n.l. de handhaving of het verkrijgen van een be hoorlijk prijspeil, dat aan de producenten een redelijke winst laat, in de 16 maanden dat het restrictie-plan werkt, nog niet it bereikt. Het Internationaal Tinkartel besloot in de vergadering te Brussel, de productie quota's voor hei laatste kwartaal van het loopende jaar op 65 pCt. te handhaven. Zakenlieden te Huil ontvingen betalingen van ltaliaansche vorderingen. Deze werden vergezeld van nieuwe orders, maar aange zien gemeend wordt, dat Italië een morato rium zou afkondigen, gevoelt men er niets voor, deze orders uit te voeren. De president van de Belgische Nationale Bank, Franck, wees op het feit, dat veel goud van het buitenland, zich in Belgié be vindend, weder was afgevloeid, hetgeen ver band blijkt te houden met het schuil gaan van veel buitenlandseh kapitaal in den Bel gischen frank. De Libre Belgique" wijst ook op dit verschijnsel- Goud is wegens toene mende repatrieering van kapitalen uit Bel gië weggevloeid. Volgens dén jongsten weejestaat is de goudvoorraad bij de Belg NatBank met fr. 387 mill, tot fr. 17084 mill, verminderd. De Kilo Mota zal, naar verluidt, over het afgeloopen boekjaar een bruto-dividend uit- keeren van fr. 8.70 op de winstbewijzen, zijnde fr. 7.31 netto. Het vorig jaar werd fr. 6.05 netto uitgekeerd. De Engelsche staatsinkomsten in de week per 7 September bedroegen 11.33 mill, en de uitgaven 19-46 mill.; het deficit be draagt dus 8.13 mill, tegen 1.16 mill, in dezelfde week van het vorig jaar. Deze be langrijke toename is het gevolg van groo- tere rente- en aflossingsbetalingen op de staatsschuld De inkomsten sinds 1 April j.l bedroegen 255.59 mill, tegen 246-35 mill m dezelfde periode van het vorig jaar; de uitgaven 313.11 mill, tegen 297-74 mill- en het deficit 57.52 mill, tegen 51.38 mill- Sinds einde Augustus is de vlottende schuld der schatkist met 10.26 mill, toegenomen, welke thans 908-490.000 bedraagt. Volgens „Iron Age" bedraagt momen teel de Amerikaansche staalproductie 52'A pCt. der capaciteit tegen 48pCt de vorige week. Hiermede werd het hoogtepunt van de tweede week van Febr. j.l. bereikt, dat het hoogste was van het loopende jaar. D4 staalprijzen zijn tevens stijgende. ,Jron Age" deelt mede, dat de New-York Central Rr. 7400 ton rails heeft besteld. Cd- nadeesche spoorwegen gaven orders voor 1700 ton rails, terwijl de Amerijcdansch vloot. 40.000 ton staal voor den bouw van 23 sche pen heeft besteld. 5|- De Standard Oil of Indiana heeft de ben- zine-prijzen met 3/10 a 2 dollarcent per gal lon verhoogd voor de pompstations Minne sota en Dakota, waar de prijzen zeer laag waren. De Buick Motor Co. behoorende tot het Concern der General Motors Corp., werkt thans op het hoogste peil van het jaar. Het bestuur verwacht, dat de activiteit voor de rest van dit jaar nog verder zal worden ver hoogd in verband met de groote vraag naai automobielen. Het verbruik van électrischen stroom in Amerika was in de week per 7 September 12 pCt. hooger dan in dezelfde week van het vorig jaar. De thans bereikte stand is de hoogste, die sinds 1929 is voorgekomen. De Associated Ga sand Electric boekte in het jaar, geëindigd 30 Juni j.l., een verlies van 135.000. De bedrijfsinkomsten beliepen 86-3 mill, tegen 82.78 mill, in 1934. De winst van de Canadian Pacific over het jaar geëindigd 31 Juli j.l. is niet vol' doende voor de betaling van een dividend op de preferente aandeelen. Dit is het derde jaar, dat geen dividend wordt uitgekeerd. De General Motors zal de fabriek der DU' rant Motors Co., die onder recievership staat, overnemen. De koopprijs is 400-000. =i De United Gas Corporation boekte in het jaar per 31 Juli j.l. een netto-winst van 4.29 mill, tegen 3.92 mill, het vorig jaar- De Continental Oil keert een onveranderd kwartaal-dividend uit van 0.25, waardoor tot nu toe dit jaar 0-6214, werd betaald' tegen 0.50 in 1934. De Amerikaansche benzine-voorraden der raffinaderijen bedroegen aan het einde der week 25.924.000 vaten tegen 26.730.000 vaten de vorige week. Een commisie van zeven leden tracht een- vrijwillige productie-restrictie-overeenkomst' tot stand te brengen bij de petroleum-pro- ducenten in Californië- Zij ontmoette ern' stigen tegenstand, maar zal binnenkort- nieuwe plannen voorleggen. ij. De uitgifte van 24 mililoen 4% pCt. obli' gaties der Republic Steel is overteekend. 'fe De Western Union boekte in Juli aan netto-inkomsten 349.214 tegen 4.119 in Juli 1934. ij. Het Pond Sterling bewoog zich vanoch' tend te Amsterdam op 7.30—7.31% (v- slol 7.31), de Frank op 9.75—9.76 (9.76) en de Dollar op 1.47%—1-48/4. (1.48 1/16). Woensdagavond liep de Zes-avondenwedstrijd op de wielerbaan Jordaens te Eindhoven ten einde. Ook deze laatste avond kenmerkte zich doof aanhoudende jachten. Deze hebben slechts wel' nig verandering in den stand gebracht. Het eindresultaat luidt als volgt: 1. Van Schijndel—Clarijs, 80 punten; 2. KoS' soijGommers, 29 p. Op één ronde: 3. Van den BroekGramst?f' 81 p.; 4. Olthof—Van Ginderen, 53 p. Op twee ronden: 5. HosmusGlas, 39 p. Op drie ronden,: 6. DierickVan der HeydcA* 14 v.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 6