Kleine mogendheden steunen den Volkenbond De Rijksdag Zondag bijeen 1 Schiphol wacht vergeefs op Rickett Kede vanjhr. degraeff if! Het nieuws van heden Vereenigde katholieke pers MAAKT DIEPEN INDRUK DUITSCHLAND EN DE VS. SCHIJNBEWEGINGEN VAN DEN ENGELSCHMAN De schietpartij te Mexico DE BAROMETER BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 -TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Sroor Haarlem en Agentschappen per >veek 25 cent; per kwartaal f 3.25; per Post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SpAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1935 Ochtendblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19539 Ook de vertegenwoordigers van Zweden en België sluiten zich bij het Britsche standpunt aan £al Hoare Laval kunnen overhalen? Qeruchten rondom de rede, die Laval zal houden Zweedsche minister van Buitenland- sc.he Zaken SandJgr., Drukke conferenties tusschen Laval en Hoare Indruk van Hoare's rede in Abessinië Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii| Hitier zal protesteeren tegen het „Bremen"-incident en Litauens maatregelen in Memel Terugroeping Duitsche gezant in de V.S.? Het Rijk zal niet langer van de lage douanetarieven der V.S. mogen profiteeren Druk kerkbezoek Als de Engelschen komen. Hij neemt te Cairo passage tot Amsterdam, zegt te Bratis lava het toestel te zullen verlaten, maar verzoekt te Boedapest te landen Relaas van piloot Duimelaar Studenten bezetten de universiteit Grieksch plebisciet op 27 October Wordt generaal Panagiotakos in zijn functie hersteld? De Gele Rivier stijgt weer Men vreest nieuwe over stroomingen Een eter van levende dieren te Duffel Hij bekoopt zijn waaghalzerij met het leven Beslissen SPECIAAL VOOR U DAMES is dc rubriek WAT DE TONG STREELT (pag. 4) Zweedsche schoener vergaan Drie leden der bemanning verdronken Korte berichten NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.f Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. GENèVE, 12 Sept. Vandaag hebben de vertegenwoordigers van eenige kleine mogendheden er in de Assemblee op aangedrongen, dat de Volkenbond in de huidige crisis de volle verantwoordelijkheid op Zich zal nemen. Wij hebben reeds uitvoerig de rede van onzen minis ter van Buitenlandsche Zaken, jhr. Uir. A. C. D. de Graeff, vermeld, die zich geheel aansloot bij de Brit sche opvatting inzake de collectieve Veiligheid. De rede van den minis ter heeft te Genève diepen indruk gemaakt en vond ongewonen bijval en instemming. Na mr. de Graeff spraken nog de vertegenwoordigers Van Zweden en België. ï>e Zweedsche minister van Buitenlandsche aken, Sandler, besprak uitsluitend de positie den Volkenbond ten opzichte van het Ita- aansch-Abessinische geschil. Dit probleem, 4'3us zette hij uiteen, interesseert zijn regee- tiöe in hooge mate aangezien hier de vraag ^°rdt opgeworpen of het Volkenbondspact in ^aflieten van deze portée inderdaad kan ^hctionneeren of niet. Spreker denkt ook aan de toekomst, wanneer zegt, dat men zich moet hoeden voor een Róssing, die onder den druk van machtige goeden het recht van een zwakke verkracht, oogenblik is thans niet gunstig om te wlj- op de gevolgen, die een zoodanig optreden ^t zich mee zou sleepen. Hij wil slechts op merken, dat de kleine staten met bijzondere elangsteliing de tegenwoordige ontwikkeling j^de slaan. Wat de bestrijding van de slavernij ^•reft, aldus tenslotte minister Sandler, de ®aartoe noodige maatregelen moeten genomen ^°rden zonder inbreuk op de Volkenbonds- ^hcipes. L>e Belgische minister-president Van Zee ghel plaatste eveneens het Italiaansch-Abes- s'dische geschil in het middelpunt van zijn uit- ^dzettingen, waarbij hij zich aansloot bij de ^°°r den Engelschen minister van Buitenland se Zaken Sir Samuel Hoare getrokken richt ten. België zal zijn deel van de lasten op th nemen, welke de nakoming van de Vol- Jtbondsplichten met zich zou kunnen mede ogen. Het zal alles doen wat in zijn ver mogen ligt, om de verzoeningsactie van den °lkenbond te steunen. België is vastbesloten t het uiterste zijn internationale verplichtin gen na te komen. v Morgenochtend zal Laval in de Assemblée een .^klaring afleggen. Sir Samuel Hoare heeft i)h vertrek naar Londen uitgesteld tot morgen, m naar de rede van Laval te kunnen luisteren. Ij 4ls antwoord op berichten in de pers, waarin O'eerd werd, dat Laval niet bereid zou zijn, vOe te werken aan eenigerlei sancties tegen en die in de wandelgangen van de As- tjOlée groote beroering hebben gewekt, ver jaart men in de kringen der Fransche dele ties, dat Laval pas morgen het standpunt Fransche regeering uiteen zal zetten. - Mie berichten, die ten aanzien van de be ulingen van Laval in de bladen zijn gepu reerd, en trouwens met elkaar in tegen- spraak zijn, hebben niet in het minst een of ficieel of officieus karakter. In politieke kringen te Parijs wordt groot belang gehecht aan het feit, dat de bespre kingen tusschen Laval en Hoare Woensdag avond niet alleen betrekking hebben gehad op het Italiaansch-Abessinische geschil, maar ook op Europeesche problemen, die binnen het kader vallen van de Londensche verklaring van 3 Februari. De „Paris Soir" publiceert een bericht van zijn correspondent te Londen, volgens hetwelk Laval met sir Samuel Hoare gesproken heeft over de houding van Engeland, indien tusschen Europeesche landen een conflict uitbreekt, waarbij niet-leden van den Volkenbond betrok ken zijn. De correspondent voegt hieraan toe, dat de beide staatslieden de onafhankelijkheid van Oostenrijk ter sprake gebracht zouden hebben. De gedachtenwisselingen zouden zelfs zoover gegaan zijn, dat de diplomatieke diensten van de beide landen vanaf heden bezig zijn het technisch deel van dit vraagstuk te bestudeeren. Dit zou de reden zijn van het bezoek, dat Corbin, de Fransche Ambassadeur te Londen, gisteren gebracht heeft aan het Foreign Of fice, waar hij een onderhoud heeft gehad met Vansittart, den permanenten Secretaris aan het Foreign Office, ADDIS ABEBA, 12 Sept. (Reuter.) De rede van den Britschen minister van buitenlandsche zaken heeft in Abessinië diepen indruk ge maakt. Zij wordt overal door pamfletten in de Amharische taal verspreid. De keizer zelf hoopt, dat Engeland een oorlog zal kunnen verhin deren. Naar het D. N. B. nog meldt, zijn de regee- rir.gskringen in Abessinië door de rede van Hoare zoodanig aangemoedigd, dat Abessinië thans wellicht op zijn standpunt zal blijven staan en geen andere concessies meer zal doen dan die, welke tot dusver zijn aangeboden. PLYMOUTH, 12 Sept. (Reuter.) Lloyd Geor ge heeft in een hier gehouden vergadering het volgende verklaard: Mussolini heeft nooit zijn bedoelingen verborgen, dat moet gezegd worden. Lloyd George prees de redevoering van sir Samuel Hoare te Genève en zeide te vertrou wen, dat het land, zonder onderscheiding van partijen, de regeering zou steunen in haar be sluit, om het Volkenbondspact toe te passen. KAIRO, 12 Sept. (Reuter.) In den kabinets raad is een rapport voorgelezen van den mi nister van buitenlandsche zaken en den mi nister van oorlog, waarin dezen wijzen op de belangrijke toeneming der Italiaansche effec tieven aan de Westelijke grens van Egypte. Op het verzoek om hiervan een verklaring te geven, zou Italië geantwoord hebben, dat dit feit niet moest worden uitgelegd als een agres sief gebaar. Italië wil zich slechts beveiligen tegen een eventueelen opstand in Senoussis. I VERWACHTING: Zwakke tot matigen, I Zuidelijke tot Zuid-Westelijken wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, waarschijnlijk regen met kans op onweer, aanvankelijk zachter. 1 VERDERE VOORUITZICHTEN; wei- j| nig verandering. BERLIJN, 12 Sept. (D. N. B.) De Führer, Adolf Hitler, heeft den Duitschen Rijksdag tegen Zondag te Neurenberg bijeengeroepen, ten einde een regeeringsverklaring af te leggen. De Rijksdag komt bijeen des avonds te 9 uur. In congreskringen te Neurenberg verwekte de tijding veel opzien, aldus meldt Havas. Naar verwacht wordt zal de Führer energiek stelling nemen in de kwestie van het incident met de „Bremen" te New York en de jongste maatregelen van Litauen in Memel. Teneinde meer gewicht aan zijn protest te gen het vonnis van rechter Brodsky te ver- leenen, zou Hitier zelfs overwegen den Duit schen ambassadeur te Washington terug te roepen. IIPhP&é Jeugdige Italiaansche sportenthousiasten paradeeren voor koning Emanuel. Hoe wel zij marcheerden in sporttenue, droegen zij echter allen, geschouderd, een geweer mede WASHINGTON, 12' Sept. (Reuter) Naai officieel wordt gemeld, zal met ingang van 15 October as. Duitschland niet meer kunnen profiteeren van alle verlagingen der douane tarieven, door de Vereenigde Staten verleend in de handelsverdragen, wegens onmiskenbare doorloopende uitzonderlijke behandeling van den Amerikaanschen invoer. Duitschland, Portugal, Denemarken en Italië werden in Juli gewaarschuwd, dat het douane tarief te hunnen opzichte met een termijn van dertig dagen opzegging, kon worden ge annuleerd wegens uitzonderlijke behandeling van den Amerikaanschen import. Nader wordt gemeld, dat momenteel nog De „Reichspost" publiceert volgend briefje van den Duitsch-Christelijken dominee Rüd- ner te Dresden aan zijn gemeente: „Aan alle leden! Zondag 25 Aug. '35 komen Engelschen, die in opdracht van het Reichspropaganda- ministerium rondgeleid worden, naar Dresden. Zij zuilen deelnemen aan den dienst In de Frauenkirche, waar de landsbisschop zal pre diken. Om de vooroordeelen, die in Engeland over slecht kerkbezoek in Duitschland heer- schen. weg te nemen, is het noodzakelijk, dat al onze leden tot den laatsten man toe dan in de kerk komen. De Engelschen zullen een volle kerk verwachten, wanneer een bisschop preekt. Derhalve wordt allen leden gevraagd, aanwezig te zijn. Wij vervullen daarmede een nationalen plicht. Heil Hitier! Pfarrer Rüdner." Ook een lied zonder woorden! Generaal Von Reichenau, kabinetschef in het ministerie van Oorlog, is benoemd tot commandant van 't legerkorps te München BOEDAPEST, 12 Sept. (Reuter). De Engelsche financier Rickett, is, na van morgen vroeg uit Athene met een K. L. M. vliegtuig te zijn vertrokken, te Boedapest aangekomen. Waar hij te Boedapest zijn intrek heeft genomen, is niet bekend. Het eenige, wat men weet, is, dat hij passage heeft geboekt voor een Hongaarsch vliegtuig naar Londen en dat hij Vrijdagochtend uit de Hongaarsche hoofdstad vertrekt. Door Rickett's onverwacht bezoek aan Boe dapest zijn velen hedenmiddag op Schiphol te leurgesteld. Een aantal journalisten en pérsfo tografen hadden zich hier verzameld, in af wachting van het Indië-vliegtuig de „Nachte gaal", waarmee de geheimzinnige man van de petroleum-concessies in Abessinië, F. W. Ric kett uit Cairomoest aankomen, op doorreis naar Londen. Wie en wat is Rickett, sedert eenige weken in de geheele wereldpers ..de Geheimzinnige" De geheimzinnige man der Abessinische olie-concessies Rickett genoemd, de man, die temidden van oorlogs dreiging en diplomatieke spanning plotseling de groote sensatie van de Abessijnsche petroleum- concessies de wereld inslingerde, die het Staats- departement te Washington en het Foreign Of fice te Londen in beweging bracht en de woe dende verontwaardiging van regeering en pers van Italië op zijn hals haalde? Niet alleen de kwestie der concessies zelf was geheimzinnig, doch vooral ook alles, wat men om deze kwestie heen en om den man, die er de hoofdpersoon van was, kon fantaseeren. Men voelde iets in zijn optreden van de geheimzinnige machten van geld en petroleum, die volgens sommigen achter de schermen beschikken over oorlog en vrede, het wel en wee der volkeren. En deze man zou op Schiphol aankomen, en er eenige uren moeten doorbrengen alvorens zijn reis naar Londen te kunnen vervolgen. Was het niet aanlokkelijk, te trachten hem ertoe te bewegen, althans iets te onthullen van de we reld-beroerende geheimen, die hij met zich droeg, zijn meening te vragen omtrent de jong ste ontwikkeling der gebeurtenissen sedert de ondernemingen, in wier naam hij heette te handelen, reeds vüf dagen na de totstandko ming der concessie-overeenkomst, de contrac ten weer opzegden onder druk der Engelsche en vooral Amerikaansche regeering? Rickett heeft echter zijn roep van geheim zinnigheid vandaag' op ondubbelzinnige wijze bevestigd. Reeds voor de aankomst van de „Nachtegaal" werd bekend, dat hij het vliegtuig te Boedapest zou hebben verlaten. Was dit een schijnbeweging? De pers, wantrouwig als altijd, bleef. En toen te kwart over vijf de Douglas- machine op Schiphol daalde, keek men met spanning naar de passagiers, die uit het toestel stapten. Inderdaad, Rickett was er niet bij. Gezagvoerder Duimelaar, ondanks zijn 5% dag Indië-reis bereidwillig als altijd, bevestigde ons, dat de geruchtmakende pas sagier te Boedapest het toestel had veria ten, naar hij zeide om morgenochtend per vliegtuig van de Imperial Airways zijn reis naar Londen voort te zetten. Maar er waren verschillende redenen om aan de juistheid hiervan te twijfelen. Was ook de landing te Boedapest niet op geheimzinnige wijze tot stand gekomen? Te Cairo had Rickett, die door niemand vergezeld werd, passage ge nomen tot Amsterdam. De K. L. M.-agent was er toen echter vertrouwelijk van op de hoogte gesteld, dat Rickett voornemens was, te Bratislava het toestel te verlaten. Van morgen echter, na het vertrek uit Athene, toen waarschijnlijk talrijke journalisten reeds op het vliegveld van Bratislava ver zameld waren, verzocht Rickett Duimelaar dringend, hem te Boedapest te willen afzet ten. Hetgeen geschiedde. De heer Rickett wenscht blijkbaar alle op zien en vooral alle journalisten te vermijden. Want vanavond bereikte ons het bericht, dat hij nog vanmiddag met een speciaal gecharterd extra-vliegtuig zijn reis naar Londen zou heb ben voortgezet om onopgemerkt op een der ve le vliegvelden nabij de Engelsche hoofdstad te kunnen landen. Of het waar is konden we niet meer controleeren. De wereld blijft gevangen in angstige afwachting van oorlog of vrede En Rickett, de geheimzinnige, vliegt over Eu ropa. onderhandelingen gaande zijn tusschen Duitsch land en de V. S. Huil heeft aangeboden te onderhandelen over een nieuw verdrag op de basis van gelijk heid van behandeling, doch heeft dienaan gaande nog geen antwoord ontvangen. MEXICO, 12 Sept. (Reuter). Bij de schiet partij, welke zich Woensdagmiddag in de Kamer van Afgevaardigden voordeed, werd een afgevaardigde gedood, een werd ern stig en twee afgevaardigden werden licht gewond. In het geheel zijn 20 a 30 schoten gelost, welke een ontzettende consternatie teweeg brachten. De aanleiding tot de schietpartij was dat de voorzitter een afgevaardigde van de minder heidspartij niet het woord had verleend. De universiteit van Mexico-City is bezet door linksradicale en communistische studenten, die de toegangen tot het universiteitsgebouw barri cadeerden en de gematigde studenten niet toelieten. Zooals men weet heeft het bestuur der univer siteit de vacantie vervroegd. ATHENE, 12 September (Reuter) Het ple bisciet is vastgesteld op 27 October. Men stelt thans alles in het werk om de politieke span ningen op te heffen en de meeningsverschillen tusschen Tsaldaris en Kondilis bij te leggen. De kans is dan ook groot, dat generaal Pana giotakos in zijn functie hersteld zal worden. De republikeinen geven als hun meening te kennen, dat president Zaimis, die de grondwet- dient te beschermen, verplicht is af te treden en tot het volk een proclamatie te richten, waar in hij de reden hiervan uiteenzet. SJANGHAI, 12 Sept. (Reuter). Door den grooten regenval is de bovenloop van de Gele Rivier in de provincie Tsje-Tsjoean opnieuw met ongeveer 10 meter gestegen, zoodat de scheepvaart onmogelijk is geworden. In Tsjung-King werden door de sterke stroo ming talrijke huizen vernield. Tot nu toe zijn 5000 personen dakloos. Het bericht van de stijging van de Gele Ri vier heeft In de streken aan den benedenloop groote ontsteltenis veroorzaakt, daar men op nieuw overstroomingen vreest. Ch. Claes, wonende Naaldstraat, aldus de Brusselsche Standaard, pochte er steeds op een ijzersterke maag te bezitten en bewees zulks herhaaldelijk door het inslikken van le vende dieren ais kikvorschen, muizen, enz. En zelfs beet hij een stuk glas uit een bier glas en at het op! Zondagavond ging hij in een herbeis de weddenschap aan een levende ekster op te eten. Slecht bekwam het hem. Het dier verdween in de maag van Claes, doch bezorgde hem he. vige buikkrampen, waaraan hij ten slotte over leed Duitsche Rijksdag komt Zondagavond om 9 uur te Neurenberg bijeen. Onlusten te Mexico; studenten bezetten de universiteit. 27 Oct. a.s. wordt het plebisciet gehouden over het regiem in Griekenland. Schiphol wacht vergeefs op Rickett; schijn bewegingen van den geheimzinnigen man der Abessinische petroleum-concessies. Mr. W. L. baron de Vos van Steenwük opnieuw benoemd tot voorzitter van de Eerste Kamer. Prof. Aalberse treedt niet op als Rijksbemidde laar in het textielconflict te Tilburg. De tweede dag van het Katholiek Middenstands congres te Rotterdam. New-Yorksche Beurs: Handel kalmer, stemming iets zwakker, slot onregelmatig. Besturen is vooruitzien luidt een oud gezegde dat iedereen, die in over heid gezeten is, zich moet aantrek ken. Maar ook en daaraan wordt te vaak minder gedacht besturen is tevens: beslissen. Durf te beslissen. Met talmen en aarzelen kan men geen groote daden tot stand brengen. Wie de eer wil hebben van overheid te zijn moet ook den moed hebben besluiten te nemen. Weldoordacht en na rijp beraad maar tijdig! Durf desnoods het gevaar van een verkeerde beslissing aan, maar breng niet uw onderhoorigen tot mis trouwen en armoede aan energie door talmen. Daaruit is al te veel jammer reeds geboren. Van hendie over an deren staan, wordt venoacht dat zij daden stellen en richtingen kiezen dat ze wikken en wegen maar óók beslissingen aandurven. Van de over heid moet kracht uit gaan. Dat geldt voor ieder die verantwoordelijkheid voor anderen draagt. Durf te beslis sen. STOCKHOLM, 12 Sept. (Reuter). De Zweed sche schoener „Aegil" is in de Oere-Sund ge zonken. Drie leden der bemanning zijn ver dronken, waaronder de kapitein. Twee andere, die vijf uren hadden gezwom men, werden gered. De berichten in de buitenlandsche pers aan gaande een ontvangst van Duitsche journalis ten bij den president der Rijksbank, dr. Schacht, en de bij deze gelegenheid door den president van de Rijksbank gedane mededeelingen zijn naar de Rijksbank meldt uit de lucht gegrepen. Er was in het geheel geen ontvangst, Henry Rogers, de zoon van den overleden Amerikaanschen olie-millionnair werd gearres teerd in verband met den dood van de 25-jarige actrice uit New-York Evelyn Hoey. welke met een schot door het hoofd in een slaapkamer van zijn farm te Coatesville werd aangetroffen. Naar Rogers mededeelde aan de politie was het meisje, na een twist tijdens een partijtje, naar boven gegaan en werd later het schot ge hoord. f Laval heeft een schrijven tot den secretaris generaal van den Volkenbond gericht waarin hij voorstelt de begrooting voor 1936 over de ge heele linie met tien procent te verminderen. Stand op Vrijdag v.m. 1 uur: 756 Vorige stand; 758.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1