Onze middenstanders bijeen De staking te Tilburg Exweto VERBINDEND VERKLARING MEISJES IN UNIFORM VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1935 Minister Gelissen maant tot opti misme over de toepassing der wet Christelijk herstel Pessimisme? We, Het antwoord Hoog ere waarden Doodelijk ongeluk bij Jisp Roekelooze chauffeur voor de Rechtbank Prof. Aalberse treedt niet op als Rijksbemiddelaar Besprekingen met de regeering Motor botst tegen een vrachtauto Duopassagier gedood De teraardebestelling van jhr. Sandberg DIEFSTAL TE OEGSTGEEST Tegen verdachte anderhalf jaar geëischt Valsche rijwielplaatjes De Dragon-Rapide-vliegtui gen te Athene Indrukwekkende plechtigheid te Woensel Het Kamerlid Feber gaat heen Prof. mr. C. Romme zijn opvolger op de katholieke lijst BEDRIJFSRADEN Adviescommissies aangevuld Geen plaats meer voor de weekend-trip VOORZITTER EERSTE KAMER Baron de Vos van Steenwijk opnieuw benoemd HET FAMILIEDRAMA IN DEN HAAG OVER BOORD GESLAGEN EN VERDRONKEN VAN DE JAARBEURS Nieuwe radio-ontvangers DE STUDIO DER N.C.R.V. Het Gebouw voor K. en W. te Utrecht wordt niet gekocht UIT DE STAATSCOURANT Landmacht Onderscheiding DOOR BERTA RUCK SPECIAAL VOOR U DAMES U de rubriek WAT DE TONG STREELT (pag. 4) te Botterdam, 12 Sept. Toen vanmorgen de sleeperswagens en de Ètoote beladen vrachtauto's al bedrijvig reden °ver de kaden en er in de stad al drukte keerschte van velen, die naar de handelskan toren gingen, begaven zich de deelnemers aan het elfde congres van den Nederlandschen Ka tholieken middenstand naar de St. Rosaliakerk "ap de Leeuwenstraat, waar de geestelijke advi seur van de Rotterdamsche afdeeling Rector M. MOL een H. Mis opdroeg tot intentie van hen Bond. En toen de zon al flink scheen op de groote Bebouwen aan den Coolsingel kwamen zij bij- cen in hun tweede algemeene vergadering, die, Sooals reeds gemeld aan de bestuurstafel werd bijgewoond door Minister Gelissen en Baron van Wijnbergen en waarop het tweede prae- advies van dit congres over „De beteekenis voor het middenstandsbedrijfsleven van de wet op de ondernemersovereenkomsten' werd be handeld door mr. dr. P. J. WITTEMAN, hie na de reeds gepubliceerde toespraak van hen Minister van Economische Zaken, eenige toelichtingen op dit prae-advies verstrekte. Spr. verwacht van de wet op de onder nemersovereenkomsten niet zeer veel voor den middenstand. Wanneer deze er al uit tracht te halen wat er uit te halen valt, Wanneer hij al verkrijgt, dat een aantal afspraken in zijn belang bindend worden Verklaard, zal hij nog op tal van moeilijk heden stuiten bij de toepassing van de wet, die met name zeer onbevredigend blijft in haar sanctie-mogelijkheden. Alvorens over te gaan tot de gedachtenwis- Eelirtg over deze inzichten, verleent de voor ster. de heer J. A. Koops, het woord aan Mr. «ARON VAN WIJNBERGEN, voorzitter van hen Middenstandsraad. In een korte toespraak wijst deze erop, dat hians, nu Europa door den oorlog, de oneenig- heid der Staten en de verloochening van den christelijken godsdienst zijn plaats in de we- 'éld heeft verloren die plaats alleen terug b® veroveren valt door een herstel van den Eerbied voor Gods wetten. Dat te helpen ver wezenlijken is de taak der katholieken. Aan he vervulling van die taak moeten ook onze Middenstanders in hun organisaties meewer ken. Na het applaus, dat op deze toespraak volgde, 'Ihgen de gedachtenwisselingen aan. Mr. VAN HELLENBERG HUB AR, burge meester van Rijswijk acht den algemeenen toon van mr. Witteman's prae-advies te pessimis tisch. Hjj meent, dat de wet op de ondememers- bWereenkomsten grootere mogelijkheden biedt, Vooral ten aanzien van de procedure en de ^fictie. Zijns inziens kunnen ook organisaties hls belanghebbenden optreden, plaatselijke Overeenkomsten verbindend worden verklaard organisatorisch vastgestelde boeten ook ci vielrechtelijk worden opgelegd. Hij meent, dat he wet elastischer is dan de prae-adviseur het heet voorkomen en acht het niet den juisten Weg om door bepaalde interpretaties reeds bij v°orbaat sommige mogelijkheden af te snijden. t>e heer BERGERS uit Utrecht vraagt wat V door de organisaties wel gedaan moet wor- hen om den steun der regeering te krijgen. De alom als model geprezen H. L. S„ die horizontaal en verticaal 17000 van de 20.000 in het leerbedrijf betrokkenen vereenig de, is thans geheel ter ziele zonder ooit van fegeeringswege eenigen steun van betee kenis te hebben ontvangen! t>e heer DE BRABANDER, eveneens uit jltrecht, vraagt, welke nadeelen de prae-advi- ,,eUr van deze wet voor den middenstand ver- Wacht. ,..De heer WUBBE informeert naar de moge- 'ikheden om met deze wet coöperaties en Bfootbedrijven te lijf te gaan. De heer JAN BAKKER uit Den Haag wil Weten of niet organisatieverplichting weer uit he wet te halen ware. De heer F. GROOT uit Hoorn stelt er belang -h hoe mr. Witteman zich een bindende rege- hg in het verkeerswezen zou denken, waar het Tvoer hoe langer hoe meer in het eigen be drijf van den fabrikant wordt opgenomen. De heer HENDRIKS uit Nijmegen heeft een zwaar hoofd in de mogelijkheid om in één be drijf de onderling tegenstrijdige belangen zóó te combineeren, dat men het zonder den wet gever eens kan worden over een arspraak. De heer HILHORST zag ook graag de ver ticale overeenkomsten in de wet erkend. De heer DRESRUé uit Den Haag acht de na deelen van de wet zoo groot, dat zij hem al lang het plezier in de voordeelen heeft ont nomen. In zijn antwoord op deze vele sprekers verklaarde Mr. Dr. WITTEMAN, dat hij gaarne een optimistischen toon had laten hooren en ook van harte hielp hopen, dat de practijk beter uitviel, dan hij had ver wacht. Overtuigd was hij daarvan echter geenszins. Waar de wetgever uitdrukkelijk een commis sie als die, bedoeld in art. 12, aanwijst als be voegd om als belanghebbende op te treden, doch zwijgt over de organisaties, is het niet waarschijnlijk, dat deze voor den rechter wél als belanghebbenden kunnen optreden. En waar de wetgever zelfs burgerlijk rech telijke sancties op overtreding heeft gesteld, is het evenmin waarschijnlijk, dat hij afspraken bindend zal verklaren, die met voorbijgaan van deze sancties eigen boete-bepalingen inhouden. Alleen materieele afspraken kunnen bindend worden verklaard. Ook acht hij 't niet erg aannemelijk, dat het heele apparaat, noodig om een Kon. Besluit tot verbindendverklaring te verkrijgen, in werking zal worden gesteld voor plaatselijke afspraken. Spr. hoopt dat het meegedeelde over het overlijden der H. L. S. aan den pessimistischen kant staat. Direct nadeelig voor den middenstand kan de wet werken, wanneer bijvoorbeeld door de producenten afspraken worden gemaakt, die hem schade doen. Daardoor late men zich ech ter niet weerhouden om de voordeelen te blij ven nastreven. Speciale regelingen tegen het grootbedrijf en de coöperaties kunnen van deze wet niet wor den verwacht. Wel zullen eenmaal bindend verklaarde be palingen ook voor deze bedrijven gelden. Organisatiedwang zou inderdaad den mid denstand in staat stellen het uiterste uit de wet te halen, doch in het kader daarvan is zulk een dwang niet te bereiken. Speciale kwesties als het vervoerwezen snijdt spr. liever niet aan. Met groote aandacht werden zijn gedegen antwoorden gevolgd. Voor de tweede maal verkreeg na hem MI NISTER GELISSEN het woord. Z.Erc. verklaarde niet met den praeadvi- seur in debat te willen treden, doch naar aanleiding van diens inzichten wél een op wekkend woord noodig te achten. Men moet niet enkel letten op de directe, maar ook op de indirecte werking van de wet. Speciaal denkt Z. Exc. hierbij aan de mo gelijkheid tot o n-verbindendverklaring, die de wet eveneens openlaat. Het onverbindend verklaren van sommige ondememersafspraken kan wel degelijk van belang zijn voor den middenstand. Stelt men bijvoorbeeld het geval, dat enkele in- dustrieclen door onderlinge overeenkomst een zoodanigen prijs voor hun product vast stellen, dat een loonende distributie door den middenstand onmogelijk wordt, dan zal door deze wet een zoodanige overeenkomst nietig kunnen worden verklaard. Met luide instemming werden deze woorden opgenomen. Tot het uitspreken van een slotwoord besteeg Rector J. BOTS, door Mr. Witteman reeds als „onze sociale rector" betiteld, het spreekge stoelte. Onze tijd, aldus spr. staat in het teeken der oppervlakkigheid. Men gelooft niet meer aan de daadkracht der gedachte. De grondslagen der menschelijke sa menleving worden bejegend met dezelfde on verschilligheid waarmede men oveF sigarenmer- ken spreekt. Meer dan ooit geldt het woord van Hello: God geve ons mannen, die aan de dingen hun verloren majesteit kunnen terug geven. De katholieke standsorganisatie moet de dikke schors van materialisme, die thans den geest omsluit, doorbreken en de grondgedach te van het Christendom de gedachte aan zelfverloochening op den voorgrond stellen. Want zóó alleen kan waarlijk onze wereld be vrijd worden van de tyrannie der materie: dat de mensch weer meester wordt van de stof, over haar heerscht, door haar te kunnen ver zaken. Steeds bij de eerste christenen, in den tijd. der heidensche decadentie en in de middel eeuwen vormde de onthechtingsgedachte de kracht van het Christendom. Oók in het so ciale leven, waar zij alleen vrijheid, algemeene welvaart en saamhoorigheid kan brengen. Vér heeft zich onze tijd van deze gedachte verwijderd. De loffelfjkheid der vrijwillige ar moede heeft plaats gemaakt door de „deugd" der zelfzucht van wier heerschappij gedurende vier eeuwen de maatschappij thans de wran ge vruchten plukt. Een nieuwe generatie begrijpt dit en gaat te rug naar het verloren paradijs, spreekt weer over schuldgevoel, boetvaardigheid, berouw- religie. De katholieken moeten dit verstaan en deels in stilte deels ook openlijk den heropbouw van een christelijke maatschappij beginnen. Ieder individueel staat thans voor de groote keuze: kruis of munt! Ook met deze diepe overweging mogen de katholieke middenstanders huiswaarts gaan! De voorzitter, de heer J. A. KOOPS dankt nog allen die zich op eenigerlei wijze voor het congres verdienstelijk hebben gemaakt en sluit de vergadering. De middag is al begonnen. Buiten staat een lange rij gele autobussen gereed, die de deelnemers, waaronder enkele vergezeld van hun dames, naar het vliegveld Waalhaven brengen waar verder de dag in ge zelligheid wordt zoekgebracht. Op 20 Juni geraakte te Spijkerboor (gem. Jisp) een vrachtauto te water. De auto, die be laden was met ongeveer twee ton aardappelen, reed met een snelheid van 40 K.M. den oprit van het Oudelandsdijkje op, wat veel te snel is voor den ter plaatse heerschenden toestand. De weg is er ongeveer 2.30 M. breed en ligt bovendien aan het water. De auto, die bestuurd werd door een 25-jarigen chauffeur uit Mon nikendam, volgde de lijn van den oprit en kwam daardoor met de linkerwielen in den gras berm. De chauffeur deed pogingen om den wa gen nog op den weg te krijgen, doch dit mis lukte en de auto schoot met sroote snelheid in de Knollendammervaart waar hij ongeveer tien meter van den kant met de wielen op den bo dem terecht kwam. Slechts het reclamebordje op de cabine stak boven het wateroppervlak uit. Een 31-jarige goudsmid uit Wormer, de heer van Zaanen, die in den berm van den oprit was gaan staan bij het passeeren van den vrachtauto, snelde onmiddellijk te hulp. Hij be gaf zich gekleed te water en wist op de cabine te komen. Vandaar redde hij den chauffeur uit zijn benarde positie en bracht hem naar den kant. Deze man was echter nog niet bewuste loos en maakte den heer van Zaanen duidelijk, dat nog iemand in de cabine zat. De moedige redder begaf zich nogmaals te water en bracht ook den ander op het droge. Deze bleek er ern stiger aan toe te zijn en werd naar het zieken huis vervoerd. Twee en een halven dag later stierf hij aan verbloedingen in de hersenen en in het ruggemerg. Donderdag stond de chauffeur wegens dood door schuld voor de Haariemsche Rechtbank te recht. De Officier van Justitie, sprak een extra woord van hulde tot den kranigen redder zon der wiens tegenwoordigheid van geest verdach te het er waarschijnlijk niet levend af gebracht zou hebben. Verd. had moeten weten dat men op een derde-klas weg slechts 20 K. M. mag rijden. Er is hier hoogst roekeloos en onvoor zichtig gereden. Spr. eischte een hechtenisstraf van drie maanden en een jaar intrekking van het rijbewijs. Uitspraak 26 September, Naar wij vernemen zullen heden op uitnoodiging van den Minister van Binnenlandsche Zaken, mr. De Wilde, een of meerdere bestuurders van ,,St. Lambertus" naar Den Haag gaan om den minister, op zijn ver zoek, inlichtingen te verschaffen om trent het conflict te Tilburg. Op een hernieuwd verzoek van de Tilburg- sche stakingsleiding aan den Rijksbemiddelaar prof. Aalberse om bemiddeling in het conflict, heeft prof. Aalbferse Donderdag telegralisch geantwoord: Na ontvangst van uw schrijven opnieuw in lichtingen ingewonnen hebbend, moet ik bij de conclusie blijven, dat er voor mij bij dezen stand van het conflict geen kans van slagen is bij bemiddelend optreden. C. Kolff, namens de Nationale Luchtvaart- school en majoor Blusset als oud-commandant van de R. O. C. Ir. F. J. Philips sprak namens de familie een dankwoord. Donderdagmiddag omstreeks 3 uur is op den Leidschen Straatweg ter hoogte van de Eken laan te Den Haag een ernstig verkeersongeluk gebeurd. Uit de richting Leiden kwam een mo torrijder O., die zijn broer als duopassagier ver voerde, in botsing met een vrachtauto, die stee- nen vervoerde. De duopassagier was op slag dood, terwijl de bestuurder naar het Gem. Zie kenhuis aan den Zuidwal te Den Haag werd ver voerd. Zijn toestand is naar omstandigheden redelijk wel. Omtrent de toedracht van het ongeval kan nog het volgende worden medegedeeld. Vóór de vrachtauto, waarmede de motorrijder in aanraking is gekomen, reed een luxeauto, die bij de Eikenlaan rechts afsloeg. De vrachtauto moest dientengevolge remmen, De motorrijder wilde toen passeeren, maar uit de tegenoverge stelde richting kwam een luxe-auto aanrijden, waardoor de motorrijder genoodzaakt werd, naar rechts uit te wijken en zoodoende in aanraking kwam met den vrachtauto, met het reeds ver melde droevig gevolg. C. K., 28 jaar, behanger, thans ged., stond voor de Haagsche Rechtbank terecht wegens een op 10 Juli te Oegstgeest gepleegden diefstal ten huize van den heer Kamsteeg, alwaar hij zich door verbreking van een ruit in de keukendeur aan de achterzijde van het huis toegang had we ten te verschaffen. Een aantal lepels, vorken, messen en tafel gerei werd medegenomen, nadat vooraf alle kasten waren opengebroken en de inhoud daar van over den vloer was uitgespreid. Verd. ontkende zich aan dezen diefstal te hebben schuldig gemaakt; hij heeft den koffer met inhoud overgenomen van iemand, met wien hij op den autobus had kennis gemaakt en met wien hij afgesproken had, dat deze f 50 voor den inhoud moest hebben. Jhr. Mr. van Asch van Wijck, het O.M. waar nemende, ontzenuwde de verhalen van verdach te, die reeds herhaaldelijk wegens diefstal is veroordeeld. Spr. eischte tegen hem anderhalf jaar ge vangenisstraf. De rechtbank zal 26 Sept. uitspraak doen. Te Gorredijk (F.) heeft de marechaussee aangehouden en koperslager, die verdacht wordt valsche rijwielplaatjes te hebben vervaardigd en uitgegeven. De drie De Havilland Dragon-Rapide-vlieg- tuigen PHAKU, PHAKV en PH—AKW van de K.N.I.L.M., welke op weg zijn naar Indië en gebruikt zullen worden bij de karteering van een gedeelte van Nieuw-Guinea, zijn Donderdag vlot te Athene geland. Aan boord is alles wel. In aansluiting bij het reeds gemelde, kunnen wij van de teraardebestelling te Woensel van den in Turkije verongelukten vlieger Jhr. mr. G Sandberg nog het volgende mededeelen: Op het rustige kerkhof bij den Ouden Toren kwam omstreeks kwart over een de stoet aan. Een enorme pracht van kransen en bloemstuk ken werd binnengedragen en rondom de groe ve neergelegd. Daarna werd onder doodkche stilte de lijk kist naar de groeve gedragen, door een twaalf tal Soesterbergsche makkers van Gerhard Sand berg. Het was een ontroerend moment, toen voor zichtig de kist met de Nederlandsche kleuren bedekt op het graf werd neergezet. Dan stelden de Soesterbergsche vliegers en al de andere militairen zich en carré rondom het graf op. Eenige oogenblikken later trad de vader van den omgekomen vlieger naar voren en sprak het laatste afscheid aan zijn zoon. Gerhard Sandberg had gedurende zijn al te korte leven veel belangstelling en waardeering ondervon den en daarvoor waren zijn nabestaanden er kentelijk. De schoonvader van luitenant Sandberg, dr. A. F. Philips sprak ontroerde woorden tot hem. die een ware zoon voor hem is geweest en nu is heengegaan. Als zwagers van den overledene spraken E. C. baron van Pallandt en ir. P. F. Otten. Namens den minister van Defensie was het reserve luitenant-generaal Raymakers, die de gevoelens van de Nederlandsche weermacht vertolkte. Sandberg werd beschouwd als een der beste krachten van de militaire lucht vaart, Ministers Deckers spreekt De oud-minister van Defensie, thans minister van Landbouw en Visscherij, mr. dr. L. N DECKERS zeide Sandberg met warme belang stelling gevolgd te hebben in zijn militaire car rière. Spr.'s waardeering voor hem was zee' groot, vooral door zijn doorzettingsvermogen, energie, moed en beleid. Overmoedig is jhr. Sandberg nooit geweest en de gevaren onder schatten deed hij evenmin. Hij was de allerbes te van onze terecht befaamde militaire vliegers. Sandberg heeft niet zonder zorgen door het leven willen gaan, wat hem mogelijk zou zijn geweest. Geheel vrijwillig aanvaardde hij zijn zware beroep, den medemensch tot heil en voorbeeld. „Wij hopen," aldus besloot minister Deckers, „dat God het offer van zijn jonge le ven genadig zal hebben aanvaard." Als inspecteur van het wapen der cavalerie, waaronder jhr. Sandberg ook nog eenigen tijd als huzaar had gediend, sprak generaal-majoor Fabius. Een deputatie van de Fokkerfabrieken en van de K. L. M., onder wie ook de bekende vlieger schrijver Viruly, droeg daarna een twaalftal kransen en bloemstukken aan, welke om de groeve gerangschikt werden. De volgende sprekers waren dr. Rutgers en ir. Stephan, namens de Fokkerfabrieken, kolo nel Best, commandant van de Luchtvaartafdee- ling Soesterberg en kolonel Versteegh, com mandant van de Vliegschool. Voor de directie van de N. V. Philips sprak de heer P. Staal, onder-directeur, waarna bur gemeester Verdijk enkele woorden aan de na gedachtenis van jhr. Sandberg wijdde. Dan spraken nog ds. Ter Haar Romeny, de heer Linthorst Homan, voor de K. N. A C., Het Tweede Kamerlid ir. Feber, die de vorige week tot wethouder van 's-Gravenhage werd herbenoemd, zal, volgens de Volkskrant, over eenkomstig een afspraak in de Haagsche ka tholieke raadsfractie, na de behandeling der rijksbegrooting, dus omstreeks de beëindiging van het Kerstreces, zijn mandaat als lid der Tweede Kamer neerleggen. Zijn opvolger op de lijst is professor mr. C. P. M. Romme, die in een vorige periode reeds korten tijd lid van de Tweede Kamer is geweest. De minister van Sociale Zaken heeft aan de vaste leden van de Commissie van Advies, be doeld in art. 8 der Bedrijfsradenwet (kern-com missie landbouw), de volgende personen als tijdelijke leden toegevoegd: F. M. H. v. Waveren te Bennebroek; Th. F. v. Rijn te Lisse; J. Hijl- kema te Hillegom; B. N. Loerakker te Haarlem; P. Stokman te Leiden H. v. Wielen te Haarlem. Deze toevoeging geschiedt ten behoeve van het uitbrengen door vorengenoemde commissie van een advies omtrent de wenschelijkheid van het instellen van een bedrijfsraad voor het bloembollenbedrijf en omtrent andere daarmede verband houdende onderwerpen, in art. 8 des Bedrijfsradenwet bedoeld. De minister van Sociale Zaken heeft voorts ingetrokken zijn beschikking van 3 Juni 1935 voor zoover daarbij H. Schlosser te Amsterdam als tijdelijk lid is toegevoegd aan de vaste le den van de commissie van advies, bedoeld in art. 8 der Bedrijfsradenwet kerncommissie- middenstand) en in diens plaats als zoodanig aangewezen A. J. Loppersum te Amsterdam. De inschrijving voor de weekend trip van a.s. Zaterdag is gesloten. Liefhebbers voor een weekend-reis kunnen dus a.s. Zaterdag over een week mede. Voor de vierdaagsche van a.s. Maandag zijn nog enkele plaatsen, terwijl liefhebbers voor een twee- daagsche nog kunnen inschrijven voor de tweedaagsche van Woens dag a.s. Naar wij vernemen is bij K. B. benoemd tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Ge- neraal gedurende de zitting, die zal aanvangen op den derden Dinsdag in September 1935, de heer Mr. W. L. Baron de Vos van Steenwijk, lid van die Kamer. i Dengenen> die inlichtingen kunnen verschaf fen omtrent de verblijfplaats van O., die ver dacht wordt van moord op zijn echtgenoote aan de Geest te 's Gravenhage, wordt verzocht zich te wenden tot het hoofdbureau van politie, afd. C aldaar. De sectie op de lijken van de beide slachtof fers zal heden door dr. Rochat verricht worden. Draadloos wordt bericht, dat van de Nfcder- landsche tankboot „Duivendrecht" twee op varenden over boord zijn geslagen en verdron ken. Het Sinus-programma voor het seizoen 1935/ 1936 is rijk voorzien van nieuwe en bijzondere uitvoeringen, vooral wat het ontvangers-pro gram betreft. Op de Jaarbeurs te Utrecht had de radio-ap paraten- en instrumentenfabriek der firma Ridderhof van Dijk te Zeist zes verschillen de ontvangers, alle in zeer bijzonder uitgevoer de meubels en voorzien van een verlichte sta- tionsschaal awarop de stationsnamen. Sinus Populair. Dit type is zelfs voorzien van een A. B. C.-stationsnamenschaal, waarvan de stations alfabetisch zijn gerangschikt. Men stemt de stations af, zooals men in een karto- theek datgene opslaat, wat men wenscht. Al dus zeer vernuftig en nieuw voor Nederland. De Sinus-Simpex-Ontvanger is een super ontvanger en geheel geconstrueerd volgens het veel besproken idee der „Single Span", welke nog nimmer in den handel werd gebracht. Dit toestel werkt geheel zonder golflengteschake laar, en is bijzonder eenvoudig in de bedie ning; derhalve is het werkelijk een „eenknops ontvanger", welke ingebouwd is in een diep hoogglans afgewerkte moderne kast met klank rijke en natuurgetrouwe weergave. Sinus super cabinet. Dit model wordt in 2 uitvoeringen in den handel gebracht en wel in cabinet model en in een modern staand meu bel. Deze 7-krings-Super garandeert een we reldontvangst en is van zeer bijzondere kwali teit met verlichte stationsnamenschaal, zicht bare afstemming, toonregelaar, zoodat het op alle nuances is in te stellen, iftsgewenscht kan men met een voorzet-apparaat, hetwelk los in den handel wordt gebracht, ook Ultra- Korte-Golf beluisteren. Dit type in staande kast is het type Sinus Super staand model. De Sinus-Super-Lux is een zeer gevoelige 5-lamps, o-krings ontvanger met een zeer ruim eindvermcgen en bijzonder geschikt voor groo te kamers of kleine zalen. Men kan hiermede alle bestaande stations ontvangen, terwijl het is uitgevoerd met ver lichte stationsnamenschaal, zichtbare afstem ming, toonregelaar, fading-compensatie en per- manent-electro-dynamische luidspreker, inge bouwd in een zeer luxueuze diepgianzende kast. Deze zelfde Super wordt ook geleverd inge bouwd in een luxueuze kast, waarin een gramo- foon is ingebouwd, en is dan het type Si nus Super Gramofoon-model. Genoemde firma brengt tevens speciale-ultra- korte-golf apparaten in den handel waarmede men dan ook dit speciale gebied kan bestrij ken. Wat de artikelen voor radio-amateurs be treft, kwam zij behalve met de meer en meer bekende Sinus plaatstroomcombinaties, ver- huistransformatoren, gloeistroom-, laagspan- ning-, versterker- en krachttransformatoren ook uit met een nieuwe plaatstroomcombinatie type Super, welke 2 x 300 Volt, bij 75 m. Amp., 4 V. bij 1 Amp. en 2 x 2 Volt bij 5 Amp. af geeft, zoomede een schema voor zelfbouw van een Single-Span-Super en een toestel 1 H. F. 1 Det. 1 L. F. met de nieuwe Sinus-ijzer- kern-spoeien, beiden voorzien van een stations namenschaal. Naar de N. Utr. Crt. meldt, is de uitslag van de geluidsproeven in het Gebouw voor K. en W. van dien aard geweest, dat de Ned Chr. Radio- Vereeniging tot aankoop van dit gebouw niet durft overgaan. Omtrent de verdere plannen van de N.C.R.V. staat op dit oogenblik nog niets officieel vast. Bij beschikking van den Minister van De fensie is de officier van administratie der le klasse, J. K. Leijen, geplaatst bij de Hoogere Krijgsschool, den 9den September 1935 ter be schikking gesteld. Toegekend de zilveren eeremedaille der Oran- je-Nassau Orde aan N. Kunst, reiziger bij de N. V. A. J. J. Vos' Papierwarenfabrieken te Gouda. Illllllllllllllllinilllllllllllllllllllllllllllllllll lllllllllllllllllllllllllllllllllllUlllllllllumui >.We hebben 't voor mekaar!" riep hij. „Kom ^aar op, we zijn klaar!" Ik had mezelf op 't dichtsbijzijnde schaduw plekje neergegooid, had m'n hoed afgerukt en kletsnat voorhoofd droog gebet. Ik vond ?et leven heerlijk op dat oogenblik; ik voelde tintelen tot in mijn vingertoppen. Ik was pver-verhit en uitgeput; maar wat voelde ik me r^Ukkig en voldaan! Werk is een verrukkelijk ?eheesmiddel; maar 't moet het juiste soort an werk zijn. Nu, dat van vanmiddag was in lij geval het ware geweest! Ik had al het "■ndere vergeten! Ik duwde mijn zakdoek weer in mijn mouw, ontdekte toen pas, dat er nog drie andere -nschen op datzelfde plekje schaduw zaten. Elisabeth had zich vlak naast me neerge- jj°rpen. Dicht bij haar zat haar jonge kolonel. I'd tegenover mij, met een grooten homp brood .d een schoteltje boter in zijn handen, zag ik apitein Holiday. j Ik geloof niet, dat onze thee ons ooit in ons l ven zóó had gesmaakt! Eh dan het boeren lood! En de boter! „Dit." zei kolonel Fiel-, ding, tusschen een slok en een hap in, en met een zijdelingschen blik op Elisabeth. „Dit wordt een van de feesten van mijn leven!" Ik zei, 'n beetje koel; „Dat komt, omdat u er zoo voor gewerkt hebt!" „O eh néé. Ik voel niets voor genoe gens, die ik eerlijk verdiend heb," antwoordde die merkwaardige jongeman met schijnbare zachtzinnigheid. Hij at met keurige kleine hapjes, nog precies zooals hij in de kinder kamer moest geleerd hebben. „Alles wat je zoo rechtens toekomt, verliest meteen al z'n bekoorlijkheid. Zoo denk ik er tenminste over „Zoo, doe je dat," viel zijn vriend hem in de rede. „Als jij anders afhankelijk was van wat je eerlijk verdiende, waarde heer, dan zou je er beroerd aan toe zijn. 't Is dus maar goed, dat je er zóó over denkt!" 't Amuseert me altijd kostelijk, hoe mannen van hun warme vriendschap voor een specialen kameraad blijk geven door hem onophoude lijk in 't publiek te beleedigen! Maar Elisa beth bezat op dit moment blijkbaar niet zoo veel gevoel voor humor. Over haar wit aarde werktheepotje wierp ze e'en vernietigenden blik op den onverlaat, die zóóiets van haar afgod had durven zeggen! Kolonel Fielding lachte alléén maar met zijn oogen door zijn lange wimpers, knikte zijn vriend gemoedelijk toe, en strekte zich behaag lijk in het gras uit, blijkbaar van plan, een boom op te zetten. Daar ik terwille van Elisabeth hoopte, dat zijn uitlatingen ons misschien een beteren kijk op zijn persoonlijkheid zouden geven, besloot ik, zoo aandachtig mogelijk toe te luisteren! Ik had mijn plaats niet met die van een koning willen verruilen. Zóó dicht bij kapitein Holiday te zijn, rustend na het gemeenschap pelijke zwoegen, gaf me een diepe, heerlijke vreugde. Hij zou het nooit wetten. Maar het was merkwaardig, zijn vriend, kolonel Fielding, plotseling mijn gedachten onder woorden te hooren brengen! Hij herhaalde zijn gezegde van daarjuist. „Ja, dit is e'en van 's levens feestdagen," zei hij zacht. „Thee ten brood en boter in een hooiland. Dit is werkelijk ontspanning! Dit is, wat de menschen altijd zoo ongedurig najagen en nooit vinden. Ze loopen naar schouwbur gen en bioscopen ten restaurants. Ze bestellen champagne. Ze dansen bij oorverdoovende jazzbands. Alles om ontspanning te vinden! Maar dat eh dat lukt hun niet," mom pelde de jonge kolonel met zijn zachtzinnigste stem. „Je kunt écht amusement niet koopen. Je krijgt 't of je krijgt 't niet. Da's een feit." Niemand zei iets. Fielding ging voort; „Als 'n mensch terugziet op de prettigste uren, die hij van z'n leven heeft doorgebracht, dan zijn dat zelden de gelegenheden, waarbij je er opzettelijk op uit btent getrokken met 't vastberaden voornemen, plezier te hebben, onverschillig, wat 't zou kosten. Nee, dat valt bijna altijd gruwelijk tegen. Let er maar eens op: als je eerst goed bedenkt, wat je het meeste genoegen verschaft heeft zoo nu en dan, dan blijken 't altijd dingen te zijn, die ongeveer niets gekost hebben. Is dat niet zoo?" Kapitein Holiday, die 'n oiin aan 't rooken was, liet een gegrom hooren, dat van alles kon beteekenen. Elisabeth luisterde in devote aandacht naar de voordracht van haar aangebeden kolonel. „Een vrouw heeft me eens verteld...." be gon deze weer. En ik zag, hoe mijn vriendin nóg meer haar ooren spitste, als zoóiets ten minste mogelijk was! De kolonel zag het óók. De glimlach, die op zijn gezicht verscheen, had het glimlachje van de een of andere coquette kunnen zijn, die haar vritend opzettelijk jaloersch tracht te maken, en hem ten slotte ziet toehappen Hij ging voort: „Ja, een vrouw vertelde me eens, dat ze de gezelligste lunch van haar leven verorberd had in eh een idioot klein, muf gelagkamertje in de eenige herberg van een negorij." Hier viel kapitein Holiday in: „Hoe krijg je 't in je herstens, om haar daar naar toe te brengen?" Er glom een boosaardig vonkje tusschen de lange wimpers van den kolonel, maar hij ging hier niet verder op in. „Het rook er naar de biertjes van vele stam gasten," ging hij droomerig voort, „en er hin- gten nachtmerries van prenten aan den muur, en getuigde scheepsmodellen van de zoldering, allemaal dik onder 't stof en groen uitgesla gen „Wat allergezelligst," snerpte Elisabeth. „De tafelversiering," ging kolonel Fielding onverstoorbaar voort, „bestond uit een steenen zoutstrooier, een pulletje met tandenstokers en een rood-glazen vaasje met doode nar cissen.)J „Mogen we misschien weten, wat de ramp zalige dame te eten kreeg?" „Ze kreeg koude ham, juffrouw Weare, inge maakte abrikozen, en pikzwarte koffie om drie uur in den middag „Jasses nog toe!" viel Elisabeth uit, die zichtbaar verging van jaloezie op de vrouw, die deze lunch had voorgezet gekregen. Kolonel Fielding glimlachte vergoelijkend. „Die dame vertelde me," zei kolonel Fielding, „dat ze die lunch niet had willen ruilen voor twee jaar wonen in een luxe-hotel aan de Riviera." Wat kon ik dat goed van haar begrijpen! Ik deed mijn mond al open om die gedachte uit te spreken, toen ik zag, dat kapitein Holiday me strak lag aan te staren, door een dikke rookwolk heen. Waarom? Was hij soms weer nieuwsgierig? Ik bedacht me en zei niets. „Ik veronderstel, dat die dame bedoelde, dat ze lunchte in zulk alleraangenaamst gezel schap?" zei Elisabeth op uitdagenden toon, terwijl ze uit alle macht aan een bosje on schuldige grassprietjes rukte. „Wel," antwoordde hij zoetsappig, „ik geloof, dat ze bij die gelegenheid lunchte met iemand, die werkelijk Alles voor haar beteekende. Hij was eh een soort van oude vlam of zoo iets dien ze in geen eeuwen gezien had. Ten minste dat meen ik er uit begrepen te heb ben." „Meent u dat?" vroeg ze vertwijfeld. „Weet u 't dan niet zeker?" „Nee," antwoordde de jonge kolonel, „ik kon 't haar niet vragen, hè?" „Waarom niet?" vroeg kapitein Holiday op zijn gewonen bruusken toon. „Hoe kon ik het haar vragen, als ze het me niet verkoos te vertellen?" antwoordde kolonel Fielding allerminzaamst. Ik vond, dat 't nu méér dan genoeg was geweest; daarbij wilde ik niet, dat Elisabeth's heele dag bedorven zou worden. Dus flapte ik er zonder complimenten uit: „Maar kolonel Fielding, was 't dan niet, met wien die dame lunchte, toen ze u dat ver telde?" „Ik?" Hij sloeg even onschuldig en onbe vangen zijn oogen naar me op als Muriel zou gedaan hebben, en ik bedacht ongeduldig, wat 'n massa meisjeskuren hij er toch op na hield. En toch was er één meisje, dat hem daarom verafgoodde. Ik las het op Elisabeth's zielig gezichtje, toen ik haar toevallig even aankeek. „Ik?" vroeg hij. „O, nee. Ik eh was er toen niet bij. Ik was eh feitelijk nog niet geboren. Mijn moeder heeft 't me pas kort geleden verteld." CWordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 3