BROCHES mIIIL stilte" WIJ LUISTEREN NAAR FINANCIEN Nederlandsche Heide-Maatschappij WERKVERSCHAFFING EN AANNEMERS PRINSES JULIANA IN ALKMAAR Dagfilm ZATERDAG 14 SEPT. VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1935 Eet Nederlandsch fruit en gebruikt zoetwatervisch Ons natuurschoon Openingsrede Inleiding ir. Lonkhuyzen Inlandsch hout Bescherming natuurschoon Vliegdemonstraties op Waalhaven Oude vrouw verdronken Motorrijder aan verwondingen bezweken De spellingstrijd nog niet ten einde Gezant Pabst in Indië Het auto-ongeluk bij Pasoeroean Herdenking van de Kortenaer-reis (Ingezonden Mededeeling) „ONTZETTENDE HOOFDPIJN" Moeders blijdschap over haar dochters genezing VOOR ELKE BEURS *N 20 STUKS SO ch Hooge bèlangstelling voor de beroemde kaasmarkt Ziekenhuiskwestie te Beverwijk Mn--; -M. Beleediging van bestuursleden der plaatselijke afdeeling van het Roode Kruis Golflengten Dragon-Rapide-vliegtuigen uit Athene vertrokken Export van geschild teenhout De 47e algemeene vergadering van de Ned. Heidemaatschappij, waaraan als ieder jaar ver schillende excursies verbonden, is heden te Nijmegen gehouden. In het Concertgebouw „de Vereeniging" werd des middags te ongeveer 1 uur de algemeene vergadering geopend door den voorzitter van het college van commissarissen, den heer A. W. J. J. baron van Nagell uit Bameveld, die in zijn openingswoord allereerst herdacht de trouwe vrienden der Maatschappij, die in het afgeloopen jaar zijn overleden, n.l. de heeren P. B. 's Jacob, die vele jaren commissaris en lid van het dagelijksch bestuur is geweest, mr. Harm Smeenge en J. Woltman, secretaris-pen ningmeester der afd. Heerenveen. Na zijn vreugde te hebben uitgesproken over de benoeming van mr. dr. L. N. Deckers tot minister van Landbouw en Visscherij, wees spr. er op, dat nog steeds het herstel van een ge zond economisch leven op zich laat wachtem doch hij prees zich gelukkig, dat de Ned. Hei demaatschappij in staat is en in staat gesteld wordt mede te helpen den geesel der werkloos heid te bestrijden, waarbij het doel, waar mede zij is opgericht, dienstbaar te zijn aan het gansche Nederlandsche volk, weer kon worden verwezenlijkt. Spr. betreurde het, dat er één categorie van landgenooten is, welke meent, dat andere mo tieven de Maatschappij drijven. In den loop van dit jaar zijn nJ. zeer dikwijls berichten in de pers verschenen over den strijd van de aannemers voor hun belangen. Daarbij is het herhaaldelijk zóó voorgesteld, alsof die strijd ging tegen de Ned. Heidemaatschappij en werd de indruk gewekt, alsof zij het werk, dat nor maal aan de aannemers behoorde te worden gegeven, naar zich toetrok. Spr. is van meening, dat de leiders van déze beweging beter weten, althans beter behoor den te weten. Het is daarom, dat spr. het van deze plaats nog eens uitdrukkelijk wenschte vast te stellen, dat de Maatschappij in geen enkel opzicht in vloed heeft uitgeoefend op de vraag, of het gewenscht is den aannemer in te schakelen bij de werkverschaffing. Zij beschouwt dit als een vraagstuk van Begeeringsbeleid, dat dus als zoodanig niet tot haar competentie behoort en wenscht alleen in deze, overeenkomstig haar algemeen streven, haar krachten in dienst stellen van. het. algemeen belang. - Geconstateerd moge worden dat de Heide- jnaatachappiJ geen Maatschappij op aandeelen is, die het maken van winst beoogt, doch een vereeniging ten algemeene nutte, dat in ver band daarmede geen enkel lid van haar be stuur eenig geldelijk voordeel uit die functie geniet, dat de ambtenaren van de Maatschap pij evenmin in eenig opzicht geldelijk betrok ken zijn bij de uitkomsten van het werk en ten slotte, dat haar werk door geen enkele subsidie wordt gesteund. Zooals men weet heeft de Ned. Heidemaat schappij reeds meer dan 30 jaren lang de be vordering van de ruilverkaveling nagestreefd en daarvoor speciaal personeel opgeleid en zich er belangrijke offers voor getroost. Gedurende 10 jaren heeft zij den dienst der Ruilverkave ling met zorg en toewijding geleid. Zeer aan genaam was dan ook de ervaring in de laat ste maanden opgedaan, toen de dienst der Ruilverkaveling tezamen met het Rijksbureau voor de Ontwatering en met hetgeen de Com. missie van Advies inzake de ontginning van woeste gronden deed, gevoegd werd bij een nieuw opgericht Rijkscultuurtechnisch bureau. Zonder eenig overleg werd van Regeeringswege bepaald, dat de werkzaamheden van den ruil. verkavelingsdienst over zouden gaan en verricht zouden worden door een nieuw in het leven geroepen regeeringslichaam. Spr. beoordeelt niet de daad van de Regeering, wel de wijze, waarop zy gemeend heeft dit te moeten doen. De fruitcultuur is een van de weinige onder- deelen van de bodemcultuur, welke nog eenig perspectief biedt en het is daarom dat de Maatschappij krachtig wenscht mee te werken deze cultuur te bevorderen. Het Nederlandsche publiek moet meer be kend worden gemaakt met de goede kwaliteiten van ons eigen fruit en tevens moet meer be kend worden, welke groote zorgen door de telers aan het product worden besteed om dit tot een hoog peil op te voeren. De Nederlandsche visschers maken zorgvolle tijden door. De hier gevangen zoetwatervisch werd meest naar het buitenland uitgevoerd, en daar tegen gewoonlijk vrij behoorlijke prijzen verkocht. Dit is nu alles anders geworden. Hooge invoerrechten, contingenteeringen of daling van den geldkoers hadden tot gevolg, dat geen loonende prijzen meer gemaakt konden worden of dat de visch zelfs in 't geheel niet verkocht kon worden. De maatschappij heeft reeds lang op allerlei wijze pogingen aange wend om het vischverbruik hier te lande wat te verhoogen en in sommige opzichten heeft dit ook wel wat geholpen. Maar het is lang niet afdoende en onze visschers verarmen moer en meer. Van Regeeringswege is tot voor kort nog weinig gedaan om hier de helpende hand te bieden en wat er nog geschiedde, liep op mislukking uit. Gelukkig schijnt er thans eenige kentering te komen. De Visscherij-centrale, waarin ook de Maatschappij vertegenwoordigd is, trekt zich ook het lot der zoetwatervisscherij aan en wij hebben thans een minister van Landbouw en Visscherij. Moge uit dit alles ook voor den zoo zwaar beproefden zoetwatervisscher spoedig betere tijden geboren worden. Bü het aan de orde stellen van het in het Augustus-nummer opgenomen verslag van den directeur, den heer Ir. J. P. van Lonkhuyzen, deed deze nog enkele korte mededeelingen, vooreerst over de prijzen en den afzet van in landsch hout. Vergeleken met 1934 is de toestand eigenlijk nog ongunstiger geworden. Het verbruik wordt minder, terwijl da Invoer stijgt. Gelukkig zijn er enkele kleine lichtpunten; sommige directies van den Rijkswaterstaat schenken meer aan dacht aan het inlandsch hout en dit had tot resultaat, dat op enkele plaatsen aan inlandsch hout de voorkeur werd gegeven boven het uit het buitenland Ingevoerde. Ook de Staats mijnen verleenden in deze medewerking door het dekken van een gedeelte der mijnhoutbe- hoefte in Nederland en door dwarsliggers te gebruiken van inlandsch hout. Helaas blijft de mijnhoutprijs nog zeer laag, zoodat de prijs van dit hout op stam zeker niet hooger dan de helft of tweederde van dien van 1913 be draagt. Waar de loonen en alle overige kosten van aanleg en onderhoud der bosschen gestegen zijn, behoeft het geen betoog, dat een exploitatie als mijnhout al zeer weinig rentegevend is. En het mijnhout is van ouds verreweg de belangrijk, ste sorteering voor onze dennenbosschen. De prijzen daarvan beïnvloeden al het overige hout. Ook met het eikenhout gaat het nog steeds bergaf, hetgeen vooral ook veroorzaakt wordt door het feit, dat geheel op maat gezaagd hout (z.g. bestekhout) voor meubelfabrieken en voor huizenbouw thans, zelfs in kleine partijen, hier ingevoerd wordt voor prijzen, die het voor de in- landsche zagerijen onmogelijk maken te concur, reeren. Het gevolg is, dat steeds meer zagerijen tot werkloosheid gedoemd zijn en dat de bosch. eigenaar met zijn hout blijft zitten. En wat betreft de bescherming van natuur, schoon, wees de directeur er op, dat het niet juist is, wanneer de liefhebbers van het natuur schoon zich verzetten tegen werken, die voor de welvaart van een streek en haar bevolking noodzakelijk zijn. De Ned. Heidemaatschappij is er niet alleen op uit om, waar mogelijk, ons natuurschoon te sparen, maar vooral ook om nieuw natuurschoon te scheppen, in welk op zicht dan ook reeds het een en ander bereikt is, wat spr. met verwijzing naar uitgegeven albums, fotokaarten, rapporten en tijdschriftartikelen, nader aantoonde, terwijl ook de excursies, die steeds op de algemeene vergaderingen volgen, de deelnemers niet alleen brengen naar technisch interessante werken, maar er reeds van ouds op ingesteld zijn, dat tevens de bezichtiging van fraai natuurschoon in het program is opgeno men. De Ned. Heidemaatschappij heeft dan ook wel degelijk een open oog voor ons mooi vader, land. Het programma voor Zondag a.s„ den laatsten dag van de V.V.V.-week te Rotterdam, vermeldt, at op het vliegveld Waalhaven van 14.30 tot 17.30 demonstraties zullen plaats vinden. Op het programma komen o.a. voor demon straties met de autogiro en een zweefvliegtuig, terwijl de clou gevormd wordt door de num mers van den bekenden zweefvlieger Benitz van de Bucker Flugzeugbau A.G. met een vliegtuig van het type Jungmann. Donderdagmiddag omstreeks vier uur is te Keidonk, nabij haar woning, het lijk gevonden van de 81-jarige weduwe M, van Wanrooy. De ongelukkige lag voorover in een z.g. drinkkuil, die slechts een halven meter diep was. Een on middellijk ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeTen. Het lijk is in beslag ge nomen. De motorrijder Smit, die Donderdagmorgen omstreeks half twaalf te Wassenaar met een auto in botsing kwam en daarbij, evenals de op de duo gezeten heer Smits, ernstig werd gewond, is omstreeks zeven uur Donderdag avond aan zijn verwondingen in het ziekenhuis aan het Westeinde te Den Haag bezweken. Het dagelijksch bestuur van de Nationale Vereeniging voor Orde en Eenheid in de schrijf taal schrijft ons: Nadat de „spelling", die den naam draagt var. mr. H. P. Marchant, bij een zeer groot ge deelte van het onderwijs een jaar heeft ge werkt, blijkt, dat de pogingen om die „spelling" bfj de maatschappij ingang te doen vinden, nog maar weinig resultaat hebben gehad. Het verzet is gebleven en er is een sterk verlangen, dat de Regeering de zaak opnieuw ter hand neemt, ten einde door een het rechtsgevoel bevredi gende procedure tot een regeling te komen, welke ook in Nederlandsch-Indië en België, een beter onthaal vindt dan aan de examenspelling i3 ten deel gevallen. De Nationale Vereeniging blijft diligent en zal daarvan spoedig doen blijken. Het adres van haar secretaris, den heer H. A. Höweler, is thans: Botticellistraat 7, Amsterdam Z. TANDJONG PRIOK, 12 September. (Aneta). Met de „Baloeran" arriveerde hier de Neder landsche gezant te Tokio, Z. Exc. Pabst, die namens den Gouverneur-Generaal werd begroet door den Adviseur voor Aziatische Zaken, den heer Lovink. De heer Pabst vertrekt morgen met de „Ba loeran'' naar Soerabaja. Vervolgens vertrekt hij met de „Tjibadak" op 25 September as. via Shanghai naar Japan. SOERABAJA, 12 Sept. (Aneta) Mej. Berretty is er bi) het auto-ongeluk tusschen Pasoeroean en Probolinggo best afgekomen. Zij heeft slechts een hoofdwonde bekomen. De haar ver gezellende dame, mej Le Bruyn, is er ernstiger aan toe. Zij bekwam een hersenschudding. Haar toestand is, naar omstandigheden, vrij goed. Een w(el zeer bijzondere reünie heeft Woens dag te Soesterberg plaats gehad van leden der vroegere bemanning van Hr. Ms. „Kortenaer", het schip, dat in 1914 onder Nederlandsche vlag zoo'n bijzonderen tocht gemaakt heeft. In de morgenuren verzamelden de genoodigden zich in hotel „Huis ten Halve", waar al spoedig een groote kring gevormd was van vrienden, die elkaar soms in geen Jaren gezien hadden. Na een gemeenschappelijke lunch werd een excursie gemaakt naar het militaire vliegkamp, waar de luchtvaart-afdeeling en het luchtvaart bedrijf bezichtigd werden, welk uitstapje, mede dank zij het prachtige weer, uitstekend ge slaagd is. Te vijf uur vond de officieele intocht plaats van den vroegeren commandant van het schip, schout-bij-nacht tit. L. W. P. van der Wal, die aan de grens der gemeente te Soesterberg werd ingehaald, by welke verwelkoming het muziekcorps uit Soesterberg voor de muzikale attractie zorgde. Te ongeveer zes uur vereenigde men zich in Huis ten Halve, weer voor een gemeenschappe lijk diner. Ten besluite van dezen bijzonder goed ge slaagden dag werd des avonds door den heer v. d. Wal een lezing gehouden over de reis van Hr. Ms. Kortenaer, welke lezing verduidelijkt werd door een serië lichtbeelden. „Vanaf haar twaalfde jaa.r was mijn dochter lijdende aan ontzettende hoofdpijnen. Ik heb haar toen Kruschen Salts laten gebruiken en na een paar weken was reeds beterschap in getreden. Zij neemt het nu al vier jaren lang en ik kan U berichten, dat zij door Kruschen weer volkomen in orde is. Ik kan als moeder mijn blijdschap niet genoeg bekend maken. Mijn dochter is nu ruim achttien jaar en ge heel van hoofdpijnen genezen. Ik raad alle moeders aan om haar kinderen allen Kruschen Salts te laten gebruiken." Mej. ST. te R. De oorzaak der meeste kwalen is de slechte werking der spijsverteringsorganen, waardoor Uw lichaam niet vrij is van giftige afvalstoffen. Onzuiver bloed is het onvermijdelijke gevolg en de daarby behoorende reeks van kwalen: hoofdpyn, indigestie, moeheid, neerslachtigheid en rheumatiek. De zes zouten in Kruschen Salts zijn een zachte, natuurlijke doch zekere aansporing voor Uw lever en nieren om regelmatig te function- neeren. Uw lichaam blijft zoodoende inwendig vry van alle onzuiverheden. Kruschen Salts werkt direct op Uw bloedsomloop, zoodat frisch, zuiver bloed door Uw aderen stroomt en U nieuwe energie voelt tintelen tot in elke vezel van Uw lichaam'. Stralende gezondheid voor één cent par dag. Kruschen Salts is uitsluitend verkrügbaar by alle apothekers en drogisten a 0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappy voorkomt. Ter gelegenheid van de 28ste algemeene ver gadering van de Ned. Ver. voor Armenzorg en Weldadigheid bezocht H. K. H. Prinses Juliana heden Alkmaar. Toen H. K. H. om half 10 de stad binnen kwam, wapperde van tal van openbare en par ticuliere gebouwen het rood-wit-blauw. De auto van H. K. H. kwam via den Kenne- merstraatweg, Geestersingel en Handelskade langs de Korte Nieuwesloot, voorafgegaan door de motorbrigade van de politie en den auto van den burgemeester. Op het Waagplein werden door den burge meester de directeur van het marktwezen, dr. Voorthuysen, de marktmeester, de heer P. Oolders en de kaasdrager Wolzak aan de Prinses voorgesteld. De Prinses, die gekleed was in grijs mantel- costuum met grijzen hoed, was vergezeld van haar hofdame, freule de Braun en haar secre taris Baron Baud. Daar dit bezoek niet van te voren bekend was gemaakt, waren er betrekkeiyk weinig toeschouwers op dit vroege uur aanwezig. Het gewone marktgebeuren ging dan ook rustig door. Ook waren er geen afzettingen en H. K. H. wandelde met Haar gezelschap rustig tus schen het publiek door, dat nu en dan de Prin ses harteiyk toejuichte. Burgemeester v. Kinschot begeleidde daarna de Prinses langs de kaasstapels, terwyi hy haar een en ander over de kaasmarkt vertelde. Waar de heer Grondsma bezig was de kaas te boren, werd even stil gehouden en H. K. H. volgde met belangstelling het boren en keuren van de kaas. Ook namen zij en haar hofdame freule De Braun, een proefje van het Hol- landsche product. In het waaggebouw werd aan Haar voorge steld de waagmeester, de heer Wagenaar en de kaasdrager J. Dijkman, met wien zij zich eeni- gen tijd gemoedelijk onderhield. Daarna volgde zy met belangstelling het wegen van de kaas, om vervolgens voorlangs het waaggebouw via Hofplein en Nieuwesloot naar het Huis van Achten te gaan. Hier bood mevr. van Kinschot H. K. H. een bouquet anjers in de stadskleuren aan. In de Regentenkamer werd zy door den Regent-president van het Huis van Achten, Mr. G. v. d. Feen de Lille begroet, waarna koffie werd geserveerd. Onder luid hoera begaf de Prinses, die ook op haar tocht over de kaasmarkt meermalen met harteiyk gejuich was begroet, zich naar de vergadering van de Ver. voor Armenzorg en Weldadigheid in de Harmonie. Aan den ingang van de zaal stond een heel oud vrouwtje, Guurtje Huibers, uit Egmond aan Zee, die verrukt was, toen de Prinses haar de hand drukte. Nadat de Prinses óp het versierde podium had plaats genomen, werd zü door Baron van Heemstra begroet. Te ongeveer half een verliet H. K. H. de Harmonie om per auto te rijden naar de wo ning van burgemeester van Kinschot aan den Nieuwlandersingel, alwaar de lunch werd ge bruikt. Om ongeveer twee uur arriveerde de Prinses weer in de Harmonie ter bewoning van de slotzitting der vergadering. Er was langs den weg zeer veel belangstel ling. AA i i/As-A' r '-T Nu komt er rustl Nu zijn ovur- bodige geluidssignalen verboden (f75.— boeteI). 't Werd tijd: ze toeterden er maar op losl Wie.-.? In het begin van dit jaar werd Beverwük in opschudding gebracht door een geruchtmakende actie van het z.g. „Comité ter behartiging van de belangen van het Roode Kruis-ziekenhuis" tegen een paar bestuursleden van de plaatse- lyke afdeeling van het Ned. Roode Kruis, in verband met de exploitatie van het Roode Kruis-ziekenhuis aldaar. Er werden drukbezochte openbare vergade ringen gehouden en pamfletten verspreid, waarin allerlei onvriendeiyke uitlatingen wer den gedaan, vooral aan het adres van den heer W. Maters, vroeger penningmeester, thans ad ministrateur van het ziekenhuis. De heer Maters achtte zich daardoor be- leedigd, diende een klacht in, met het gevolg, dat deze beleedigingsaffaire Donderdagmiddag voor de Haarlemsche Rechtbank kwam. In de beklaagdenbank verscheen allereerst Ds. Jac. P., te 's Gravenhage, vroeger voorzit ter van het Roode Kruis te Beverwyk, wien smaadschrift ten laste was gelegd. Ds. P. had in een openbare vergadering en in een ingezonden stuk den heer Maters o. m. beti teld als iemand, die het algemeen belang dien de, maar daarby zyn eigen belangen goed in het oog hield (n.l. door het toucheeren van een belooning van 2000.voor het voeren van het administratief en economisch beheer van het ziekenhuis) De Officier zeide in zijn requisitoir, zaken als deze liever niet voor den strafrechter te bren gen, doch ze onderling te regelen. Dat is hier ook geprobeerd, doch men gaat steeds door en juist daarom is deze zaak voor de recht bank gebracht. Spr. acht de gebezigde uitdrukkingen belee- digend doch was niet overtuigd van opzet. De ze is niet gebleken. Intusschen moet spr. hier aan toevoegen, dat van iemand, van intellect als ds. P., wat meer voorzichtigheid en fün- gevoeligheid had mogen worden verwacht. Waar van opzet niets gebleken is, meende spr. vryspraak te moeten vragen. Mr. v. Löben Seis, optredende namens den heer Maters, stelde een civielen eisch tot scha devergoeding ad f 100.met recht van publi catie van het vonnis. De verdediger, Mr. van Velseri, uit den Haag, concludeerde eveneens tot vrijspraak. De volgende beklaagde was de manufacturier Jac. T., uit Beverwyk, die in een openbare vergaderüig een pamflet had voorgelezen, waar in een reeks „vragen" in beleedigenden vorm waren gesteld. O.a. werd daarin „gevraagd" of de heer Maters aardappelen liet brengen voor het ziekenhuis en daar zelf mee van profi teerde. De officier van Justitie constateerde, dat het ten laste gelegde bewezen is, evenals de opzet. Er is hier op schandeiyke wijze misbruik ge maakt van kletspratjes. Bovendien heeft men zich in het pamflet op laffe wyze verscholen achter den stoker, Spr. verzocht de rechtbank in Beverwijk in derdaad eens „schoon schip" te maken en aan deze onverkwikkelyke geschiedenis een einde te maken, door den beklaagde zwaar t° straffen. Men dient in Beverwyk te weten, dat men in Haarlem niet genegen is, alles wat daar ge beurt, maar goed te praten. Spr. elschte een gevangenisstraf van vijf maanden, waarvan twee onvoorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar. De verdediger, mr. Van 't Hof Stolk, pleitte clementie. De uitspraak werd bepaald op 26 Sept. a.s. 9 9 9 GODSDIENST 11.30 Hilversum I (Godsdienstig halfuurtje door pastoor L. H. Perquln) 6.50 Parijs IX (Actualiteiten voor Katholieken) ORGELBESPELING 8.00 Hilversum 3.20 Droltwich 4.18 Hilversum 7.00 Hilversum II (Joh. Jong) 7.05 Beriyn 7.05 Deutschlandaender (Erwin (Christoph) 7.35 Langenberg 9.45 Hilversum 10.30 Hilversum II (Oor Bteyn) ORKEST-CONCERTEN 12.00 Hilversum I (Notenkrakers) 12.20 Deutsohlandsender 12.20 Kalundborg 12.30 Hilversum I (KRO-ork.) 12.30 Hamburg 12.38 Parijs I 12.88 Parijs II 1.00 Hilversum II (Eddy Walls) 1.00 Huizen 1.20 Hamburg 1.20 Droitwich 1.30 Hilversum I (KRO-ork.) 2.00 Hilversum II (Fantasia) 2.20 Droltwich 2.50 Hilversum II (Bohemians) 3.80 Kalundborg 4.15 Hilversum I (KRO-ork.) 4.50 Droltwich 4.50 Luxemburg (dansmuziek) 5.15 Hilversum II (Dubbel X) 5.20 Brussel I 5.35 Droltwich 5.40 Langenberg 6.50 Brussel I 7.20 Droltwich 7.20 Deutschlandsender 7,20 Berlijn 7.50 Luxemburg 8.05 Hilversum I (KRO Boys) 8.15 Hilversum II (de Fliereflui ters) 8.20 Brussel I 8.20 Brussel II 8.35 Kalundborg 8.50 Toulouse 8.50 Hilversum I (KRO Boys) 8.50 Hamburg 8.50 Luxemburg 9.00 Hilversum II (VARA-Ork.) 9.20 Parijs II (Dansork.) 10.20 Brussel I *10.20 Beromünster 10.30 Boedapest (Zigeunerkapel) 10.35 Hilversum I (KRO-Boys) 10.50 Beriyn 10.50 Toulouse 11.10 Parijs I (Dansmuz.) BERLIJN BEROMÜNSTER BOEDAPEST BRUSSEL I BRUSSEL II DEUTSCHL.SENDER DROITW1CH HAMBURG HILVERSUM I HILVERSUM II LANGENBERG LUXEMBURG MILAAN PARIJS I PARIJS II ROME TOULOUSE WEENEN 356.7 M. 539.6 M. 549.5 M. 483.9 M. 321.9 M. 1571 M. 1500 M. 331.9 M. 301.5 M. 1875 M. 455.9 M. 1304 M. 368.6 M. 1648 M. 312.8 M. 420.8 M. 328.6 M. 506.8 M. 11.20 Deutschlandsender (Dansmu ziek) 11.20 Hamburg 11.20 Droltwich 11.25 Kalundborg GRAMOFOQN 8.00 Hilversum I 8.00 Hilversum II 10.00 Hilversum I 10.30 Hilversum I (voor fabrieken) 11.00 Hilversum I Sibelius-conc.) 12.15 Hilversum I 12.15 Brussel I 12.17 Brussel II 12.25 Parys II 12.45 Luxemburg 12.45 Hilversum II (Paul Robeson) 12.50 Droitwich 1.15 Hilversum I 1.30 Hilversum II (Fransche chan sons) 1.20 Brussel I.50 Brussel II 3.30 Luxemburg 4.10 Luxemburg 4.35 Brussel I 4.50 Brussel II 8.00 Brussel I 5,20 Brussel II 6.35 Brussel II 6.45 Hilversum I 7.05 Luxemburg 7.25 Boedapest 7.30 Parys II 7.35 Hilversum I (Barnabas von Geczy) 8.00 Beromünster 9.00 Droltwich 9.35 Hilversum I 10.00 Luxemburg 10.20 Brussel II 10,20 Droltwich 10.35 Milaan 10.40 Luxemburg 10.50 Parys II 11.00 Hilversum I 11.05 Beromünster 11.16 Huizen II.15 Weenen 11.20 Brussel I 11.20 Brussel II SOLISTEN-CONCERTEN 3.50 Luxemburg (Harmonica) Mascagni's opera „Cavalleria Rusticana" wordt Zaterdag in verkorten vorm uitgezonden oner Hilversum I van 5.006-20. 5.05 Hilversum II (Schalmei) 6.20 Brussel I (zang) 7.05 Droitwich (zang) 7.30 Hilversum II (bas en plano) 10.30 Weenen (zang) KAMERMUZIEK 11.20 Langenberi 3.50 Droltwich (Omroepkwlntet) J. H. Squire Celeste octet) 5,80 Rome (Mandoline kwartet) 6.00 Hilversum II (strykorkest) 6.35 Beriyn 7.35 Weenen 8.20 Droltwich 9.05 Kalundborg (Hobo-recital) 9.30 Beromünster 9.85 Toulouse (Salonork.) 10.50 Deutschlandsender 11.10 Kalundborg 11.20 Boedapest (Salonkwintet) 11.20 Toulouse (Salonorkest) OPERA EN OPERETTE 3.45 Hilversum U („La Bohème" v. Puccini) 5.00 Hilversum I („Cavalleria Rus ticana" v. Mascagnl) 8.05 Toulouse (opera-aria's) 9.00 Rome (Guilietta de Eomea V. Zandonal) 9.05 Parijs I („Martha", v. Flotow) 9.50 Hamburg (Die Alpenhütte v. C. Kreutzer) 10.35 Toulouse (Opera-concert) HOORSPELEN 9.20 Hilversum I („Stofzuiger") 9.45 Hilversum II („Wat de menschhetd vereenigt") 10.15 Hilversum I („Moeder rust een kwartiertje") VARIA 10.15 Hilversum II (voor arbeiders ln continubedrijven) 10.35 Hamburg 11.40 Droltwich 12.00 Hilversum (Polltleber.). 2.00 Hilversum I (voor de rypere jeugd) 2.30 Hilversum I (Hoe de toonkunst groeide: Fr. Schubert) 3.00 Hilversum I (Kinderuurtje) 3.30 Hilversum II (Filmkwartiertje) 3.45 Hilversum 4.20 Langenberg 4.40 Hilversum II (Letterkundig overzicht) 6.20 Hilversum I (Journalistiek weekoverzicht 6.30 Hilversum II (Esperanto-ult- zendlng) 7.00 Hilversum I (Polltleber.) 7.15 Hilversum I 7.50 Hilversum I (Inleiding over Esperanto) 8.00 Hilversum (S.O.S.-ber.) 8,30 Hilversum I (voordracht) 8.45 Hilversum II (vroolljk progr.) PERSBERICHTEN 8.00 Hilversum I 8.03 Hilversum II 10.20 Berlijn 10.20 Deutschlandsender 10.30 Hilversum i/OOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WlJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS De uitvoer van Java en Madoera, bruto, bedroeg in Augustus 13.200-000 tegen f19500.000 in Augustus 1934. De uitvoer in de eerste acht maanden beliep 126-700.000 tegen 147.900.000 in het overeenkomstig tijüp&rk van het vorig jaar. De leden van de Noord-Atlantische Scheepvaart zullen 1 en 2 October a.s. bij eenkomen ter bespreking van verschillende onderwerpen. Inzonderheid zullen de bepa lingen omtrent het vrachtvervoer in weste lijke richting worden behandeld. i'e Het Amsterdamsch Effectenblad ver neemt, dat de Algemeene Kunstzijde Unie een maand geleden via Zwitserland een be langrijken post aandeelen Snia Viscosa naar Italië verkocht, welke post 200.000 aandee len van 230 lire nominaal zou beloopen. De uitbreiding van de automobiel-in dustrie m Rusland heeft een snelle stijging der bandenproductie ten gevolge. De pro ductie bedroeg in 1933 600.000 banden en is in twee jaren tot 800.000 banden gestegen- Voor vele andere doeleinden neemt de vraag naar rubber snel toeEen groot suc ces moet de productie van synthetische rubber hebben, waardoor de invoer van na tuurlijke rubber sterk kon worden be perkt. In den loop van dit laar zal de in dustrie ongeveer 24.000 ton synthetische rubber van binnenlandsch fabrikaat ver bruiken tegenover 8.000 ton het vorig jaar. De Fransche begrooting 1936 is in zoo verre gereed, dat het ontwerp 20 September a.s. aan de financieele Kamercommissie kan worden voorgelegd. Men meent te we- ten, dat het totaal der begrooting vermin derd zou zijn van 45-5 miliard tot 42 mil liard franc. Naar „Financial Times" schrijft, onder vinden Italiaansche banken steeds meer moeilijkheden bij haar transacties. Men blijft vreezen voor maatregelen der Itali aansche regeering, als een moratorium of een transfer-moratorium. Volgens de „Daily Herald" is de financi eele toestand van Italië zóó ernstig, dat in bevoegde kringen een moratorium der Ita- liaonsche schulden onvermijdelijk wordt geacht. Het blad meldt nog, dat men in de City en Italiaansche kringen te Londen van meening is, dat een nieuwe disconto-verhoo- ging van de Italiaansche Bank te wachten staat. Vanni, directeur van de Bureaux van de Italiaansche Staatssporen in Duitschland, Polen en Nederland, gisteren te Rotterdam zijnde, en kennis nemende van de geruch ten omtrent een Italiaansch moratorium gaf, na ingewonnen informaties uit Rome> de verzekering, dat geen enkel Italiaansch moratorium, van welken aard ook, te wach ten is. Blijkens den jongsten weekstaat is de goudvoorraad bij de Bank van Frankrijk van fr. 71741 mill, tot fr. 72056 mill, toegenomen ,jFinanc News" deelt mede, dat in breeds Engelsche kringen men in October of No vember een leening verwacht tot financie ring van de herbewaneping van Engeland. 'f De tinprijs te Londen steeg met 2.10 tot 2.22.10als gevolg van de grootere vraaA van den handel en geruchten omtrent It<P* liaansch vraag naar het metaal. De New-York Central Railr. heeft in Augustus voor het eerst sinds Maart j.l. eed winst behaald, die bijna voldoende is tot dekking van de vaste lasten. -<■ In Wallstreet-kringen gelooft men, dat de algemeene conjunctuur-verbetering de ontvangsten van de Amerikaansche spoor wegen gunstig zal beïnvloeden. In de laat ste week waren de wagonladingen het hoogst sedert het dieptepunt der depressie van 1934. Dientengevolge zou men in het tweede half jaar hoogere ontvangsten kun nen verwachten. De Southern Railway beschikt thans over voldoende middelen, om haar op 1 October a.s. vervallende verplichtingen na te komen In verband met de toeneming van het ver keer hoopt de maatschappij in staat te ziin' ook de op 1 Januari vervallende verplichtin gen te voldoen. i'f Morgenthau verklaarde dat hij met een gerust gevoel over de financieele positie van de Vereen. Staten met vacantie gaat en wees er op, dat het succes van de herfun' deering van de Liberty Bonds reeds thans verzekerd schijnt te zijn. Hij icenscht tijdens zijn vacantie van financieele aangelegenhe den verschoond te blijven. De New-Yorksche makelaarsleeningen be droegen de afgeloopen week 903 millioen tegen 852 mill, de vorige week. x- Te Oklahoma zijn de vertegenwoordigers van elf petroleum-produceerende staten bijeengekomen, om de interstate controle overeenkomst uit te brengen. De noodzake lijkheid hiervan blijkt uit het leit, dat olieprijzen van Louisiana verscheiden ind ien hooger zijn dan in Texas. De benzine-prijs te Detroit is met per gallon verlaagd. De Tidewater-Oïl, een dochtermij vah de Tidewater Associated Oil keert een kwar taal dividend uit van $0.50 tegen 0.30 in Juni en 0.35 in Maart. Het Pond Sterling bewoog zich vanoch tend te Amsterdam op 7.307.32 (v. sio 7.3VA): de Frank op 9.75A9.76 (9.75%) f1 de Dollar op 1.48—1.48V4 11-481/16). De drie Havilland-Dragon-Rapidevliegtuige" PH—AKU, FH—AKV en PH—AKW van 06 K.N.I.L.M., welke oop weg zijn naar Indië e" gebruikt zullen worden by de karteering va" een gedeelte van Nieuw-Guinea, zyn hedenmó*" gen om elf uur uit Athene vertrokken. De regeeringscommissaris voor den Akkerboü^f en de Veehouderij deelt ons mede, dat de in he Bestuursbesluit No. 129 van de Nederlandse!1 Akkerbouwcentrale gegeven restrictie t.a.v. &e toekennen van een prysverschil by export v»" geschild teenhout of daarvan vervaardig" manden, met ingang van 15 September verv»1®" Vanaf dien datum zal, ongeacht het tydsWP waarop genoemde artikelen in Nederland aft"' wezlg waren, aan erkende exporteurs van die ftf' tikelen, wanneer aan de verder door voornoen1 de Centrale gestelde eischen is voldaan, "e prijsverschil worden toegekend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 6