Na de redevoering van Laval LAVAL HEEFT GESPROKEN WANDGEDIERTE POPULAIRE DflNSCURSUS VOOR R.K. DANSINSTITUUT H. KWEKKEBOOM De werkloosheid in Amerika vereenigde katholieke pers IN FRANKRIJK GROOTE BIJVAL HIER STA IK, IK KAN NIET ANDERS Het nieuws van heden DE ZOMERTIJD EINDIGT DE BAROMETER NIEUWE GRACHT 98- TELEFOON 13525 ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1935 - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per vveek 25 cent; per kwartaal f 3.25; per Post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITCEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SpAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 De Engelsche bladen wijzen op een bereiken van een volledig Engelsch-Fransch eenheidsfront Italië gunstig gestemd Fransche instemming Italië heeft een gunstig oordeel «u Engelsche persstemmen Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiniiii| H dapest. Ëj Stemmen uit Amerika De Duitsche gezant te Belgrado middenoverhandigde in een bijzondere audiëntie den Joego-Slavischen minister-president Stojadinovitsch (links), het beroemde exemplaar van het Duschan-wetboek, dat tijdens den wereldoorlog verdwenen was. LESGELD 12 GULDEN Te voldoen in wekelijkse termijnen van f1.- AANVANG 23 SEPTEMBER A.S. Voor inlichtingen en inschrijving 's avonds van 7 tot 9 uur aan het 90 pCt. van 3.500.000 werkloozen binnen 4 maanden aan 't werk Crediet van 4 milliard beschikbaar 'n Onbereikbaar ideaal Rede van den leider der Labour PartyLansbury In verplichtingen ver strikt Howard Hughes vliegt 566 K.M. per uur Wereldrecord van Franschman Delmotte verbeterd Rede van Hitier voor Duitsche vrouwen Douane-maatregel tegen Duitschland Geen politiek van represailles Korte berichten 61ste JAARGANG No. 19542 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN ABONNEMENTSDINERS a 90 ets. in Restaurant „ROYAL" zijn VOORTREFFELIJK H.M. de Koningin naar Amsterdam Jaarlijksch bezoek op 26 Sept. e.k. Een brutale diefstal FIRMA H. VAN LOON NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT INSTITUUT F N S A I D Hoofddirectie: Tou 1110111UU1 E..H.3.A.1.U. stecgslngel 54, LltrecJit Ruim 600 scholen in Nederland, België en koloniën geven les volgens onze methode. DAMES EN MEISJES MAAKT ZELF UW KLEEDING. Zendt bon en 25 cent aan postzegels en U ontvangt een mooi boek met ruim 100 hiaten en modellen en tevens een gratis apparaat om U te laten zien hoe gemakkelijk onze methode is. Dn-r MODEVAKSCHOOL E. N. S. A. I. D. ÖUlN Tolsteegsingel 54 Utrecht Naam: Adres: lONDEN, 14 Sept. (Reuter.) De Minister van Buitenlandsche Zaken, Sir Samuel Hoare, die gisteren van Genève naar Lon den teruggekeerd is, zal vandaag uitvoerig den stand van het Italiaansch-Abessinisch Seschil met minister-president Baldwin be spreken. Koare zal waarschijnlijk de volgende week Genève terugkeeren. Pe redevoering van Laval wekt in alle och- ^hdbladen, aonder uitzondering, instemming. Pe medewerker voor buitenlandsche politiek Vatl de „Echo de Paris" wijst op de gevolgen 616 de thans door Frankrijk ingenomen positie ^ar* hebben, wanneer Italië de laatste bemidde- !118svoorstellen van de commissie van vijf af- 'jst. Het front van Stresa zou dan niet stand °Uden, zelfs bij de meest voorzichtige en be ukte gemeenschappelijke sancties, en juist Wanneer men dit bedenkt, moet men consta nten, dat Laval gekozen heeft. t „Journal" verklaart, dat Laval in zijn edevoering de grenzen heeft aangegeven, aarbuiten zelfs de grootste vriendschap niet 'ah gaan. „Jour" is vooral daarom tevreden over c verklaringen van Laval, omdat hij het ver ben heeft een volkomen eenzijdige houding !'atl te nemen. De hoofdzaak is, dat men thans ^'et meer denkt aan militaire sancties, maar cn zal bepalen tot economische en financieele Maatregelen. >*0 denzelfden geest schrijft de „Ere Nouvelle". val aldus het blad van Herriot heeft J terecht op gewezen, dat Frankrijk trouw t!£ti zoowel aan de Italiaansche alsook aan v' Engelsche vriendschap, vooral daar deze beide 'iendschappen in het teeken van trouw aan Volkenbond in overeenstemming gebracht übnen en moeten worden. h de „Populaire" schrijft Léon Blum, dat w*Val zich aan den kant van de verdedigers h den Volkenbond heeft geplaatst. °°k de „Oeuvre" begroet de rede van Laval, hlaar toont zich ten opzichte van het verdere ^loop zeer sceptisch. Er bestaat slechts weinig '°°P, dat men, op zijn minst, den aanvang van Italiaanschen veldtocht kan vermijden. Het meent, dat men naar een basis zoekt voor regeling in de lijn van die, welke in 1933 den Volkenbond voor de republiek Liberia °0or Uitgewerkt, waarbij aan de regeering een tJ'kenbondscommis.saris en eenige hooge amb- haren van den Volkenbond zijn toegevoegd. correspondent van de „Paris Soir" meldt ?atl Zijn blad, dat door de rede van Laval de ^stand iets minder moeilijk is geworden. La- heeft in een particulier gesprek verklaard, at de deur nog op een kleine kier open staat. kwestie is thans, of Mussolini 'n voorgesteld c°ord zal aanvaarden. Lavai heeft een beroep gedaan op den goeden jjJ van Mussolini en den Duce verklaard, dat zÜn pogingen tot bemiddeling niet zal voort- 6tp| n- als hij niet verzekerd is, dat zijn voor- Wen door Rome aanvaard zullen worden, WOMe, 13 Sept. De rede van Laval heeft in e betrokken Italiaansche kringen een gunsti- Êep va$t. ^1 indruk gemaakt. Men stelt met nadruk dat aan de vriendschappelijke gevoelens Lava! tegenover Italië nooit getwijfeld is Wat men algemeen de moeilijke positie van adkiïjlc begrijpt. v^en beseft ook, dat Laval zich voor de hand- V'dg van net covenant moest verklaren. Men ardeert het In hem dat hij zijn trouw aan 0v beginselen van de internationale politiek in toestemming tracht te brengen met zijn uw aan de vriendschap met Italië. Echter op touw gezetten oorlog. Wat zal Mussolini thans doen? zoo vraagt de „New York Times". Indien hij een onbezonnen aanval doet op Abessinië, zal de Volkenbond, onder leiding van Frankrijk en Engeland, slechts over kunnen gaan tot de toepassing van sancties. De „Herald Tribune" meent, dat Laval nog onnauwkeuriger dan Hoare was ten aanzien van de practische zijde van de toepassing van de verplichtingen van het Volkenbondspact. De „New-York Times" schrijft nog, dat de door Mussolini geïnspireerde pers bevestigt, dat hij bereid is ten strijde te trekken, zelfs indien dit oorlog met Engeland zou beteekenen. Dit is erger dan het gepraat van een grootdoener. Het klinkt alsof Europa te doen zou kunnen krijgen met een dictator, die met zulke wan hopige moeilijkheden te kampen heeft, dat zijn geest uit- zijn evenwicht is geraakt. De Londensche avondbladen wijzen er op, dat Frankrijk en Engeland het volledig eens zijn, en dat thans een Engelsch-Fransch een heids-front gevormd is. De „Times" schrijft, dat de redevoeringen van Hoare en Laval het gevoel van veiligheid in Europa vergrooten. De vastberaden woor den van Laval, wiens verlangen om met hem tot overeenstemming te geraken, zoo duidelijk en zoo oprecht was, moeten den Italiaanschen dictator ervan overtuigen, dat hij vee: meer kan winnen door samenwerking met Engeland en Frankrijk, dan door een onverstandige poli tiek, waartegen zij zich slechts zouden kunnen verzetten. De „Morning Post" schrijft: „Indien wij het Volkenbondspact In één geval steunen, moeten wij in alle andere gevallen hetzelfde doen, en maatregelen nemen voor de versterking der Britsche defensie-middelen, opdat het land in staat is, een dergelijke politiek kracht bij te zetten. De „Daily Telegraph" ziet in de rede van La- val een duidelijke waarschuwing, dat Frankrijk niet slechts een passief lid van den Volken bond is. De „Daily Herald" schrijft, dat Mussolini thans de werkelijkheid onder de oogen moet zien. De „Daily Mail" wijst erop, dat Laval niet VERWACHTING: Matige, tijdelijk wei- g licht krachtige, Zuidelijke tot Westelijken wind, zwaar bewolkt met tijdelijke op- klaring, waarschijnlijk eenige regen en S iets kouder. 5 Heogste barometerstand: 768,6 te Bu- Laagste barometerstand: 740,3 te Vest- e| EE manöer. EE .Zon op v-m. 6.32 onder n.m. 7.18 Licht op n.m. 7.48 Maan op n.m. 7.27 .onder v.m. 8.51 Laatste kw. 19 Sept. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiil rechtstreeks de kwestie van sancties heeft aan geroerd, en verklaart, dat het zijn doel was, ze te vermijden. LONDEN, 13 Sept. Uit Addis Abeba wordt gemeld, dat een Arabier is aangehouden op 't oogenblik, dat hij Abessynië zou verlaten. Deze Arabier verkocht bumous, doch in wer kelijkheid moet hij getracht hebben waterput ten te vergiftigen. De Arabier zou op aanstich ting van Italië gehandeld hebben. Op hem werd een bedrag van 5.000 francs benevens verschei dene pakjes met vergif gevonden. De Arabier is verraden door een Somalivrouw, die hem eerst ter zijde had gestaan. Deze vrouw heeft een rijke belooning ontvangen. GIBRALTAR, 13 Sept. De politie heeft 2 Italianen aangehouden, die zich zonder ver blijfsvergunning in de stad bevonden. Naar ver luidt, moeten zij uit Tanger gekomen zijn en in het bezit zijn van geheime documenten. LONDEN, 13 Sept. De Egyptische bladen mel den, naar uit Cairo wordt gemeld, dat de Egyp tische militaire overheden maatregelen treilen tot verdediging van de grens. Ook de kust zal beschermd worden. LONDEN, 14 Sept. De „Daily Telegraph" meldt, dat Engeland protest-stappen heeft ge daan tegen de propaganda van den Italiaan schen zender van Bari, die in de laatste weken anti-Engelsche uitzendingen in het Arabisch, bestemd vor de inboorlingen van den Levant, verzorgd heeft. Het Britsche ministerie van buitenlandsche zaken heeft in verband hiermede een formeel protest ingediend bij dén Italiaanschen am bassadeur in Londen, waarin gewezen werd op den aard van een aantal radio-uitzendingen van den laatsten tijd. Zoo is Maandag j.i. in het Arabisch uitgezonden: „De gehëele wereld weet, dat de koloniale onderneming van Italië door God gezegend is. De geheele wereld weet, dat de Islam onder Britsche heerschappij in Egypte en Palestina, om. slechts twee voorbeelden te noemen, te lijden heeft." aan ae vnenascnap mei; ALaut;. ji.cnu;i «la!?ï 0011 met nadruk verklaard, dat Italië zijn „laPdpunt niet zal wijzigen en voort zal gaan Qen weg, dien het afgebakend heeft. jj oor een juist begrip van de rede v: „bet, naar de „Corriere Delia Sera" Oodr van Laval schrijft, j^dzakelijk een blik te werpen op den parle- p otairen tooestand in Frankrijk. Herriot en ®bt 'Boncour> de beide anti-Italiaansche en ee ".""fascistische persoonlijkheden, hadden als Ahp n 111111 bijval betuigd met de rede, die de bg^'bisch gedelegeerden voor den Volkenbond yc, 1 gehouden en Laval moet er wel op letten, t„ niet door de linksche coalitie uit het zadel Itaten werpen. *oo gelooft niet in vollen ernst aan de bgp'.'fen, waarmede Laval zich voor het afgods- looj. van Genève heeft opgeofferd. Italië ge- kla echter aan de oprechtheid van Lavai's ver- ge 'bgen over de vriendschap met Italië. Af- stanafht moet derhalve worden, hoe de beide gehe ten met elkaar in overeenstemming acht zullen kunnen worden. da^>ertrede van Laval heeft de zekerheid gegeven Slote leden van den Volkenbond aaneenge- 11 zullen staan tegenover een door Italië NEW YORK, 14 Sept (A.N.P.) President Roosevelt heeft te Hyde Park gisteren be kend gemaakt, dat een groot offensief van vier maanden in het geheele land zal wer den ingezet met het doel te trachten in dien tijd negentig procent van de 3>j mit- lioen werkloozen aan het werk te stellen. Daarbij zal men zich baseeren op" de plannen, ontworpen door Harry Hopkins tot uitvoering van werken tegen lage kosten, die bestreden zullen worden uit het crediet van ruim 4 mil liard, dat door het Congres goedgekeurd is. President Roosevelt verwacht, dat tegen het voorjaar van 1936 het werkverschaffingspro gram van minister Ickes voldoende gevorderd zal zijn om nog verdere aanvallen op de werk loosheid te kunnen richten. De voornaamste aandacht van Roosevelt is thans gericht op het aan het werk stellen van de werkloozen, ten behoeve waarvan hij in de maanden December, Januari, Februari en Maart het grootste ge deelte van bovengenoemd enorm crediet beste den zal. LONDEN, 14 Sept. (Reuter) De leider van de Labour Party heeft een rede gehouden, waarin hij een, pleidooi hield voor den vrede. Indien ik minister-president was, aldus zeide Lanslbury, zou ik naar Genève gaan, en zeggen: „Mijn land ziet definitief van bewapening en oorlog af. Het is bereid onmiddellijk te ont wapenen, eni noodigt alle landen uit zijn voor beeld te volgen." Ik zou verklaren, dat alle waterwegen als het Laval heeft te Genève gesproken en zicht baar met bloedénd hart zich verklaard vóór trouw aan het Volkenbondspact. Zijn houding was die van een in tegengestelde ver plichtingen verstrikte, die tegen will en dank door de omstandigheden getrokken wordt naar den kant van de kool, terwijl hij zoo gaarne ook de geit had willen sparen. Hier sta ik, ik kan niet anders, dat was eigenlijk de quintes- sens van zijn in vele herhalingen vervallende rede. Frankrijk moge nóg zoo ingenomen zijn met de Italiaansche vriendschap, het kan de Engelsche daarvoor niet prijsgeven, vooral niet nu Engeland den indruk heeft gewekt voortaan in tegenstelling met vroeger bij alle voorkomende gelegenheden in Europa een consequente en daadwerkelijke Volkenbondspolitiek te zullen handhaven. Laval zinspeelde er niet onduidelijk op, dat Engeland herhaaldelijk Frankrijk in den steek heeft gelaten, wanneer het zich kramp achtig vastklemde aan het Volkenbondspact en de vredesverdragen, en sprak er zijn voldoening over uit, dat aan Sir Samuel Hoare's rede blijk baar een historische waarde moest worden toe gekend, omdat zij een wending in de Europee- sche politiek van Engeland zou inluiden. Ge looft Laval dit zelf, heeft hij daar zekerheid van, of wilde hij Engeland die suggestie slechts opdringen? Harten en nieren zijn moeilijk te doorgronden, vooral die van een politicus-diplo maat. Engeland heeft zich steeds op het stand punt gesteld, dat het door de aanvaarding van het verdrag van Locarno een maximum aan continentale verplichtingen op zich heeft geno men. Noch ten opzichte van een Oost-pact, noch ten opzichte van een Donaupact was Engeland verder te brengen dan een platonische adhaesie- betuiging zonder practisch bindende kracht. Is dat thans anders geworden? Laval zegt het te gelooven, en hij zegt dat, omdat zijn houding daardoor in het oog van den Italiaanschen vriend begrijpelijk en vergefelijk zal worden. Mag men echter na Laval's rede te Genève vaststellen, dat zoowel Engeland als Frankrijk stevig op het Volkenbondspact staan en zoo noodig gezamenlijk sanctie-maatregelen zullen treffen om den pleger van een niet uitgelokten aanval tot de internationale Volkenbondsorde te dwingen? Ons inziens gaat deze conclusie vooralsnog te ver. Waarom? Omdat er nog steeds een controverse bestaat in de Engelsche en de Fransche Volkenbondspolitiek. Frankrijk heeft steeds den Volkenbond w'illen gebruiken als een instrument om de handhaving van een niet te handhaven „status quo" af te dwingen en Engeland, Sir Samuel bevestigde dit, wil door middel van de in het Volkenbondspact voorziene procedure de door de gewijzigde po litiek en economische omstandigheden en ver houdingen noodzakelijk geworden herzieningen bewerkstelligen. Het Engelsche standpunt heeft een voor Frankrijik verdacht revisie-luchtje en het Duitsch-Engelsch vlootaccoord heeft bewe zen, dat dit luchtje geen verbeelding is van het overgevoelige Fransche politieke reukorgaan. Zoowel Engeland als Frankrijk hebben thans hun trouw betuigd aan den Vol kenbond en zijn pact. Engeland veel ster ker en met meer overtuiging dan Frankrijk, dat bij monde van Laval, Mussolini's persoon lijken vriend, den negatieven vorm koos en ver klaarde, dat het zich niet aan zijn Volkén- bondsverplichtingen zou onttrekken. Het V.i- kenbondspact heeft ^echter vele artikelen en de vraag, welk artikel al of niet dient te worden toegepast, pleegt zooveel hoofdbrekens te kos ten, dat er van toepassing van een wezenlijk dwingend artikel in de practijk gewoonlijk niet zoo heel veel terecht komt. Bovendien wat is een niet uitgelokte aanval? Wanneer een der wilde Abessinisc'ne stammen aan de grenzen van het Rijk van den Negus per abuis of van louter nervositeit of overmoed op een Italiaan sche patrouille losknalt en Italië op grond daarvan den oorlog begint, zal Italië dan als den niet-uitgelokten aanvaller moeten worden beschouwd en behandeld? In de internationale politiek zijn de dingen nu eenmaal niet zoo eenvoudig als ze zijn. En stel dat het vraag stuk van de sancties aan de orde moet komen, wie zal Frankrijk dan van gebrek aan Vol- kenbondstrouw kunnen betichten, indien het zich niet bereid wil verklaren om den een of anderen bepaalden sanctie-maatregel toe te passen? Frankrijk kan en wil zich niet onttrek ken aan de Volkenbondsverplichtingen. Het kan Genève niet verloochenen terwille van Ita lië alleen. Alle verdragen, welke Frankrijk heeft gesloten, zoowel die met Sovjet-Rusland als die met de Kleine Entente, zoowel het Locaino- pact als de nog steeds nagestreefde Oost- en Donau-pacten zijn geprojecteerd en gevorgd binnen het kader van den Volkenbond. Door Genève onttrouw te worden zou Frankrijk heel zijn buitenlandsche politiek ondergraven. Dat kon en mocht Laval dus niet doen, hoe zeer hij zich persoonlijk ook moge gebonden hebben aan Italië en zijn dictator. Had Laval dat wel willen doen dan zouden Herriot en Boncour als vertegenwoordigers van ae Volkenbondstrouwe partijen in Frankrijk daar wel een stokje veer hebben gestoken. Laval heeft ook rekening te houden met de politieke verhoudingen in het binnenland, ook al bezit hij op het oogenblik volmacht om bij decreet te regeeren. Bovendien werd Laval geprest door het schrikbeeld, dat Engeland zichvoor de Europeesche continen tale quaesties zou desinteresseeren, indien dezen keer de Volkenbond niet aan de Engelsche ver wachtingen zou beantwoorden. Laval was als een kat in het nauw en heeft zonder veel geest drift den eenigen sprong gewaagd, waarbij tri de meeste kans heeft om op zijn pootjes te recht te komen. Knaal en het Suez-kanaal, aan den Volken bond zouden moeten worden overgedragen, om onder internationale controle te worden gesteld, en dat iets dergelijks gedaan zou dienen te worden met alle vliegvelden. Alle grondstoffen ter wereld zouden eveneens aan internationale autoriteiten overgedragen moeten worden. Britsch Indië en Egypte zouden de vrijheid krijgen om hun eigen vertegenwoordigers bij den Volkenbond te kiezen, en deze politiek zou ik toepassen, zonder op andere landen te wachten. Als Engeland besloot, het eerst het imperia lisme en den oorlog te laten vanen, zouden alle landen volgen. LOS ANGELES. (Reuter) Howard Hughes, een rijk cineast, heeft met een eendekker, voorzien van een motor van 1.000 P.K., een uursnelheid bereikt van 566.490 K.M., en daarmede het wereldrecord verbeterd, dat het vorig jaar door den Franschman Del- motte was gevestigd. De vlucht werd volbracht op een gesloten circuit van 3 K.M., in de nabijheid van Santa Ana (Californië) Bij een nieuwe poging van Howard Hughes ontstond een defect aan de benzineleiding, tengevolge waarvan het vliegtuig moest dalen en beschadigd werd. De piloot werd evenwel niet gewond. NEURENBERG, 13 Sept. (A.N.P.) Vrijdag avond heeft Hitler in de Luitpoldhalle het woord gevoerd voor een vergadering van Duit sche vrouwen en meisjes. Hij verklaarde o.a., dat de bewering der tegenstanders, dat het na tionaal-socialisme de vrouw anders waardeerde dan den man, en haar niet als zijn gelijke be schouwde, onjuist was. De werkelijkheid was, dat het nationaal-socialisme de vrouw anders waardeerde dan den man, wat voortvloeide uit haar andere natuurlijke geaardheid. Hitier cri- tiseerde scherp het streven naar zoogenaamde gelijkheid van man en vrouw van lieberalisme en Marxisme, waarbij de natuurlijke geaardheid van de vrouw geweld werd aangedaan. De hoog ste roeping van de vrouw was tenslotte het moederschap, en daarnaast moest zij de ar- beids-, levens- en strijdgezellin van den man zijn. Hitier herinnerde eraan, dat de steun van de vrouwen van groote beteekenis was geweest voor de overwinning van het nationaal-socia lisme, en eindigde met de verklaring, dat de komende generaties een schoone toekomst tege moet gingen, en dat de vrouwen zich eens met trots zouden herinneren, hoe zij mede hadden gestreden voor de wedergeboorte vanDuitsch- land. WASHINGTON, 14 Sept. (Reuter.) Naar aanleiding van de Amerikaansche douane maatregelen tegen Duitschland, welke 15 Oc tober van kracht zullen worden, heeft de mi nister van Buitenlandsche Zaken Hull o. a. ver klaard: „De intrekking van de aan Duitschland toe gestane voorkeursrechten moet niet beschouwd worden als een uiting eener politiek van repres- saiïles tegen een land, dat weigert de Veree nigde Staten op voet van gelijkheid te behan delen, doch integendeel als een aan Duitsch land geboden gelegenheid om zijn huidige po litiek te wijzigen. Naar officieel uit Weenen wordt medegedeeld, werd het verbod tot verspreiding van alle in Duitschland verschijnende dagbladen en zekere tijdschriften, dat reeds tot den 15den September 1935 was verlengd, thans opnieuw met drie maanden verlengd. De vakvereeniging van Amerikaansche Radio telegrafisten te Baltimore heeft besloten een. sympathiestaking te proclameeren met hun col lega's te New-York, die sedert Donderdag in staking zijn gegaan. Het gerechtshof te Trenton in den Staat New Jersey zal waarschijnlijk pas in October a.s. het hooger beroep in behandeling nemen van Bruno Hauptmann tegen zijn terdoodveroordee- ling wegens moord op baby Lindbergh. De rede van Laval in Fransche, Engelsche en Italiaansche kringen gunstig ontvangen. Roosevelt wil 90 pet. van de 3 millioen werk loozen binnen vier maanden aan 't werk stellen. H. M. de Koningin komt op 26 September a.s. naar Amsterdam. De Zomertijd eindigt op 6 October. Sluiting van de Staten-Generaai. Amokmaker in Kwaloeh doodt vier personen en verwondt er acht, waarvan vier zwaar. Kentering in de Tilburgsche staking? met couponboekjes van 10 stuks De minister van Binnenlandsche Zaken heeft in een circulaire aan de gemeente besturen er nader de aandacht op gevestigd, dat dit jaar de zomertijd zal eindigen op 6 October, des voormiddags te drie uur. Naar wij vernemen ligt het in het voornemen van H. M. de Koningin zich op Donderdag 26 September naar Amsterdam te begeven voor het jaarlijksche bezoek. H. M. zal op Vrijdag 20 dezer in den loop van den namiddag naar het Loo vertrekken, ten einde gedurende eenige dagen de legeroefenin- gen in Gelderland bij te wonen. Op een der drukke veilingdagen is bij de vei ling „Tuindersbelang" te Beverwijk een zeld zaam brutale aardappeldiefstal gepleegd. Tijdens het middaguur, toen het personeel van de vei ling zijn werkzaamheden op de markt verricht te, zijn drie mannen met een wagen het pakhuis binnengereden en hebben daar 40 kistjes aard appelen opgeladen, waarna zij met den buit wegreden alsof er geen vuiltje aan de lucht was. De diefstal werd pas ontdekt, toen des avonds controle werd gehouden. Een lid van het per soneel had een hem bekenden man uit 't pak huis zien komen, die waarschijnlijk een van de daders was. De politie had dus een spoor. Zij slaagde er dan ook spoedig in twee der daders te arresteeren. Het waren C. G. en G. T., beiden verblijf houdende in een volkslogement te Be verwijk. De derde, A. S., bleek intusschen reeds te Haarlem gedetineerd voor een ander delict. Beide eerstgenoemden waren ook geen onbe kenden van de politie. T. was eerst kortgeleden uit de gevangenis ontslagen. Alle drie hebben een volledige bekentenis afgelegd en zijn in gesloten. De aardappelen hebben zij langs de huizen voor een voordeelig prijsje van de hand gedaan. De politie heeft nog een partij van de kistjes bij ingezetenen in beslag genomen. De huismoe ders waren niet weinig verbaasd toen zij de politie hun voordeelig gekochte aardappelen zagen terughalen. Eenigst speciaal adres voor afdoende verdelging van alle ongedierten. TEL. 23037 - MARNIXSTRAAT 116, Haarlem Stand op Zaterdag 1 uur n.m.: 758.6 Vorige stand; 759.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1