1 MAANDAG 16 SEPTEMBER 1935 Burgerwachten in n.-h. SAMENWERKING LANGS DEN WEG De Kribbebijter VOETBAL DERDE KLASSE K.N.V.B. De ZeemeeuwenD.E.C. 2O LugdunumZandvoort 11 B.M.T.Schoten 22 HONKBAL Haarlem III—R.C.H. II 11—4 Twee wedstrijden tegen Amerikanen SCHIETEN Gewestelijke schietwedstrijden WIELRENNEN ALKMAARSCHE WIELERBAAN Pijnenburg-Wals in vorm H.R.C EXCELSIOR Om den Gies- en Winico-beker HONDENSPORT Politiehonden-dresseervereeniging „Kent U Zelf" UIT DEN OMTREK GEMEENTEREKENING BLOEMENDAAL Minder uitgaven werkloozensteun, minder belastingontvangsten W erklooxenzorg Goedkoopere straatverlichting te Bloemendaal BEVERWIJK IJMUIDEN 1JMUIDEN-OOST ZAANDAM Een prettigevroolijke film NAT. TOON EELCONCOURS VAN „ST. GENESIUS" Welgeslaagde opening RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN PANORAMA-RUïNE TE AMSTERDAM D. E. C. trapt af en gaat direct goed com- wneerend op het Zeemeeuwendoel af. Ondanks den tegenwind werkt de Zeemeeuwen-verdedi- ®jng voldoende weg. Al spoedig krijgt Zee leeuwen een vrij gemakkelïjek kans, wanneer der backs van D. E. C. mist, heeft d_> Wit v°or het intrappen, waarbij deze geen fout •haakt. Zeemeeuwen leidt met 10. Van beide zijden wordt getracht een zoo goed ■hogelijk spel te ontplooien, veel aantrekke rs is het nog niet. D. E. C. is door zuiverder Plaatsen het meest in den aanval, maar voor het doel is het nog mis. Ook in de tweede helft is D. E. C. in de ■heerderheid, maar het schot ontbreekt. een gevaarlijken D. E. C.-aanval weet Schaap op verdienstelijke wijze zijn doel schoon •o houden. Uit een goed aangegeven bal weet Fransen Sr. een scherp schot den stand voor Zeemeeu wen op 20 te brengen. Ten slotte wordt Zee leeuwen te zwaar door een penalty gestraft ®h wordt deze tientallen meters naast het doel beschoten. Zandvoort speelt met wind mee en begint een mooie serie aanvallen, voor het doel het echter mis. Daarentegen z\jn de aan- gallen van Lugdunum veel gevaarlijker, maar he Zandvoortverdediging weet met deze aan dien raad. Zandvoort neemt de leiding, A. weber schiet tegen de lat en den terugsprin- Benden bal deponeert Jb. de Muiynck in het het. In de tweede helft is Lugdunum sterk in het Aanvallen, maar de verdediging van Zandvoort '8 goed, ook de keeper maakt zich verdienste lijk. in de laatste minuut wordt een fout ge haakt hetgeen een doelpunt kost; een voorzet ,aat Keesman voor den keeper loopen, de bal *h%t effect en via zijn handen rolt de bal in het doel 11, direct daarop is het tijd. Schoten onderneemt den eersten aanval, j^edde krijgt het leder te pakken en schiet keihard in. 01. B. M. T. laat het hier niet bij 'Hten en komt gevaarlijk opzetten. Door hun Phen spel zijn zij gevaarlijk en de rechts- h'hnen Kuipers weet met een voorzet van hhks fraai in te koppen. 11. De Bok van Schoten krijgt een prachtkans, maar zijn schot Beat over. Dan lost de midvoor van B. M. T. ®eh effectvol schot en Boeser (die overigens een k®Urige party heeft gespeeld) wordt er door *errast. 21. Hiermede is het rust. In de tweede J11elft wordt er weer flink gewerkt, maar het h°Pt den Schoten-aanval voor het doel niet h^e. Dg meeste schoten gaan net naast of ver. Een corner op het B. M. T.-doel, goed Philips genomen, weet Oorthuis keurig te ^hutten, die hierdoor de partyen op geiyken *°et brengt. 22. Gescoord wordt er verder hiet meer, zoodat het einde komt met een ver deling der punten. Öe stryd tusschen de drie rivalen: DEV, Harlem 3 en RCH 2 om het kampioenschap ,er Haartemsche derde klasse is Zaterdagmid- fhg ten gunste van Haarlem 3 geëindigd. Ver ben week wonnen de zwarten n.l. van DEV h dezen keer van RCH 2. Het duurde eenigen tyd eer er een noemens waardig verschil tusschen de beide partyen ont- 5°hd. Aan beide zijden overheerschte voorloo ps de werper, Van Thiel voor RCH en De Hon !p>r Haarlem. Ten slotte werd Van Thiel wat ■der geslagen. Dat en de wat vaker voorkomen de fouten in het veldwerk hebben RCH de ne- öe«aag gebracht, jöen doorslag heeft, naast het werpen van P6 Hon, het veldwerk der Haarlemmers gege- en. Fouten kwamen zeer weinig voor. Goede ■Jgen daarentegen vaak. >Ha negen innings van RCH en acht van ^•Harlem eindigde de wedstryd met den stand u-4. Öoor deze overwinning zijn DEV en RCH 2 {'■'geschakeld en is Haai'lem, 3 kampioen van de ^Wrlemsche derde klasse. -De uitslag in innings is: «CH 2: 001020001 4 aarlem 3 11122310X 11 t Van de gelegenheid, dat de Amerikaansche ,°rPedojager MacDonough Amsterdam bezocht, eeft het bestuur van den N. H. B. gebruik dfriaakt om twee wedstryden tegen de beman- te organiseeren. -Beide wedstryden hebben voor de Hollanders ^e'hig succes opgeleverd, niet alleen wat de LVerwinning, maar ook wat het vertoonde spel ^eft. De uitslag in innings werd: f. MacDonough: 2 5 0 5 0 1 1 r- 14. - Bondsnegental: 0 0 1 1 0 1 r- 0 2 5. -.Bondagmiddag speelde een eenigszins ge wij - JW negental van de MacDonough een wed- rtid op het terrein van het Kennemer Lyceum. i Uitgezonderd het feit, dat de wedstrijd een -partier later begon dan was aangekondigd, „d de regeling uitstekend. Het veld was zoo- 15tiig uitgezet, dat het publiek weinig gevaar ]let>. Alleen de huizen aan de Prins Maurits- 3ah hebben cr wat van te lijden gehad. Eenige akpannnen kwamen in gruizels naar beneden. De uitslag in innings was: j MacDonough: 3 8 4 4 0 1 1 1 zr 23. 0 Bondsnegental: 4 0 3 1 1 1 -» 0 0 10. rj *^an deze wedstryden, op de schietbanen te ^verveen gehouden, werd deelgenomen door 29 'jrgerwachten met 94 korpsen. P6 uitslagen luiden als volgt: - Horpswedstryden veteranen: le prijs Blari- ri'1^ 2e prys Amsterdam I; 3e prijs Bloemen- a/?1- Beste schutter: J. H. van Gijlswyk van Sterdam. j/^deeling A, klasse A: le prys Amsterdam I; Z Prijs Limmen; 3e prys Haarlem. Beste jutter H. L. Adolfs van Amsterdam. jJMdeeling A, klasse B: le prys Heemstede; 2e J'js Amsterdam I; 3e prys Alkmaar. Beste ■Jutter: A. J. A. Oomen, Edam. jMdeeling A, klasse C: le prijs Enkhuizen I; Orijs Enkhuizen II; 3e prijs Alkmaar; 4e Blaricum. Beste schutter: W. de Graaf, aricum. v^fdeellng B. klasse A: le prys Ouder-Amstel; q. Prijs Vo'.endair. I; 3e prijs Noord Scharwou- Beste schutter: Jb. Veeman, Volendam. ■Mdceiing b, klase B: le prys Wognum; 2e prys Nieuwer-Amstel; 3e «rijs Ouder-Amstel. Beste schutter: W. Slot, Broek op Langendyk. Afdeeling B, klasse C: le prijs Nieuwer-Amstel I; 2e prijs Nieuwer Amstel 3; 3e prijs Ouder- Amstel I; 4e prijs Broek op Langendijk. Beste schutter: C. Braat, Nieuwer-Amstel. Extra wedstrijd C XI: le prys Kring Kenne- merland; 2e prijs Kring Amsterdam. Personeel Veteranen: le prijs J. W. Smit, Amsterdam; 2e prijs M. Zeegers, Blaricum; 3e prijs J. H. van Gijlswijk, Amsterdam; 4e prijs E. G. de Ruijter, Amsterdam. Afdeeling A, klasse A: le pr. H. L. Adolfs, Am sterdam; 2e prijs Joh. de Leeuw, Laren: 3e prijs J. H. Voous, Amsterdam; 4e prijs J. Zentveld, Alkmaar. Afdeeling A, klasse B: le prijs J. Topper, Hillegom; 2e prijs J. Boender, Heemstede; 3e prijs Th. de Gier, Haarlem; 4e prijs H. A. Moors, Haarlem, Afdeeling A, klasse C: le prijs W. de Graaf, Blaricum; 2e prijs C. v. d. Plas, Haarlem; 3e prijs C Prins, Bloemendaal; 4e prijs A. Suur- land. Alkmaar. Afd. B. klasse A: le prijs Jb. Veerman, Vo lendam; 2e pry's N. Zegwaard. Nieuwer-Amstel; 3e prijs A. J. Muhren, Volendam; 4e prijs G. Bos, Nibbixwoud. Hoogste korpsschutter: Jb. Veerman. Afdeeling B, klasse B: le prijs Th. Otes. Wog num; 2e prijs J. Tosselaar, Nieuwer-Amstel; 3e prijs H. Zegwaard, Nieuwer-Amstel; 4e prys W. Slot, Broek op Langendijk. Hoogste schutter: W. Slot, Broek op Langendijk. Afdeeling B, klasse C: le prijs Braat, Nwr.- Amstel 2e prijs A. van Egmond, Nieuwer-Am stel; 3e prijs W. A. Kea, Nieuwer-Amstel; 4e prijs C. Keizer Czn„ Nieuwer-Amstel. Hoogste Korpsschutter: C. Braat. Nieuwer-Amstel. Geluksbaan: le prys L. Bus, Laren; 2e prijs G. E. Rigter, Blaricum; 3e prys W. J. van Ton geren. Bloemendaal; 4e prys A. Oomen, Edam; 5e prys J. W. F. Fransoo, Amsterdam. Vastebaan le klasse: le prijs Chr. F. Visse, Bloemendaal; 2e prys J. Rompa, Haarlem; 3e prys J. W. F. Fransoo, Amsterdam; 4e prys H. Rigter, Blaricum. 2e klasse: le prijs D. Beek, Blaricum; 2e prys A. Oomen, Edam; 3e prys J. Vos Hzn., Blari cum: 4e prys J. Boender, Heemstede. Vrije baan le klasse: le prys Chr. T. Visse, Bloemendaal; 2e prijs H. Rigter, Blaricum; 3e prijs J. Rompa, Haarlem; 4e prijs J. W. F. Fran soo, Amsterdam. Vrije baan 2e klasse: le prys O. Wortman, La ren; 2e prijs N. Smit, Laren; 3e prijs D. Beek, Blaricum; 4e prijs E. H. Bakker, Blaricum. „Nederland Vooruit"-wisselbeker: Afd. 1 J. Rompa, Haarlem: Afd. II K. J. van Apeldoorn, Bloemendaal. Wedstrijd D XII: Voor dezen wedstryd, welke op 12 en 13 October 1935 te Driebergen zal worden gehouden, zijn de volgende schutters uit de Veteranen-klasse aangewezen: 1. J. H. van Gijlswijk, Amsterdam, Ber. Ko ning schutter; 2. J. W. Smit, Amsterdam; 3. M. Zeegers, Blaricum; 4. E. G. de Ruijter, Amster dam. 't Is wel jammer, dat een wedstryd, welke het hoogte punt van 't Alkmaarsche wielerseizoen had kunnen zyn, door den regen vöörtydig moest afgebroken worden. Alkmaar had voor dezen yiiddag het puikje van de internationale cracks op de baan, n.l. de Belgen Buysse en de Pauw, de Duitschers SchönHürtgen, den Engelschen sprint-kam pioen Cozens, den Australiër Turtill en de Hol landers P. v. Kempen, Slaats, Gebr. Vroomen, v. d. Linden en last best not laest Pijnenburg en Wals. Geen wonder, dat de „tent"' uitver kocht was, al had het middenterrein nog wel een paar honderd toeschouwers méér kunnen bevatten. Begonnen werd met een omnium, waaraan deelnamen: de Pauw, P. v. Kempen, Cozens en v. d. Linden. In den sprint zegevierde Piet over de Pauw, terwyl v. d. Linden met Cozens weinig moeite had. Op zyn beurt verraste de Engelschman onzen Piet, maar liet Arie zich door den Belg niet nemen. In de verdere series bewees Cozens sneller te zyn dan de Pauw, waarna in een schitterend ge reden race Arie v. d. Linden met banddikte won van zwarten Piet. De uitslag van den sprint werd alzoo: V. d. Linden 3 pnt., Cozens 4 p., v. Kempen 5 p. en de Pauw 6 p. Het tweede deel van den omniumwedstrijd bestond uit een klassementsrace over 5 K.M. Cok hierin domineerde de Amsterdammer, wat de sprints betreft, maar De Pauw en v. Kempen wisten als geroutineerde koppelracers een ronde te nemen, zoodat zy hier bovenaan kwamen. De uitslag werd: 1. de Pauw, 2. v. Kempen, beiden op 1 ronde met 9 pnt.; 3. v. d. Linden 4 pmt.; 4. Cozens 8 pnt. Een tydrace moest de beslissing brengen. De Pauw deed over 3 ronden 33 2/5 sec., v. Kempen 3:, 4/5, Cozens 32 en v. d. Linden werd weer 1 in 313/5. Winnaar van den omnium-wedstrijd was dus v. d. Linden met 5 pnt., 2. Cozens met 8 pnt., 3. v. Kempen, eveneens 8 pnt. en 4 de Pauw met 9 pnt. Een ploegen-inhaalwedstryd tusschen Pijnen burgWals en SchönHürtgen leverde een ge- makkeiyke overwinning voor het Hollandsche koppel, dat na 13 ronden onze Oosterburen in haalde. Zeer goed werd gereden in een race over 50 ronden, waaraan behalve v. d. Linden alle cracks deelnamen. Er werd zoo goed opgelet, dat geen'enkele ronde kon genomen worden. Wel sleepte Buysse een premie van 3 Alkmaar sche kazen mee, maar verder bracht hy het niet. In den sprint, die dezen wedstryd beslissen moest, reden vooral Pijnenburg en Wals buiten gewoon tactisch, doordat zij den Belg lieten trekken en in de laatste ronde finaal over hem heen gingen. De uitslag werd: 1. Pynenburg in 12.04 3/5; 2. Wals, 3 W. Vroomen. Klassementswedstryd over 5 K.M. tusschen Buysse, Slaats, Gebr. Vroomen, Turtill en v. d. Linden. Hierin wist Slaats een ronde uit te loopen, zoodat hij met slechts 5 pnt. uit de sprints toch overwinnaar werd. Vroomen Sn. lang» den weg, dédr gaat het om I Niet aHeen om de eigen auto of fiet» denken, maar ook reke ning houden met ande ren. Dan zal hel ver keer vlotter worden. Dan wordt de verkeersveilig heid grooter. Helpt allen «nee: meer samenwerking werd 2 met 8 pnt.; Buysse 3 met eveneens 8 pt. V. d. Linden had wegens banddefect opgege- ven. Er waren op dezen middag ook nog enkele amateurswedstryden tusschen F. v. Rooyen, Schaper, Bol en Groot. Het was een inhaalwed- stryd in series. Van Rooyen haalde na 8 ronden Bol in, waar na Schaper hetzelfde deed (1/3 baan) na 4 K.M. op Groot. Van de verliezers was Bol de sterkste, terwyl Schaper de meerderheid van v. Rooyen moest erkennen. De beslissing over deze race viel in een afval- wedstryd, waaraan alle vier deelnamen. Hierin werd Schaper 1, Groot 2, v. Rooyen 3 en Bol 4. Wegens passeeren beneden de streep werd het afvallen van v. Rooyen ongeldig verklaard. In een extra tijdrace over 1 baan moesten nu van Rooyen en Schaper uitmaken wie 1 werd. Van Rooyen won dit in 10 4/5 sec. In de koppelrace over 60 K.M. startten de vol gende koppels: Buyssede Pauw, SchönHürt gen, PijnenburgWals, P. v. KempenSlaats, W. en M. Vroomen, Cozens—Turtill. Reeds na een tiental ronden begon het jach ten, dat zóó erg werd, dat het 1ste klassement verviel. Spoedig bleek, dat het Engelsch-Austra- lische koppel met deze sterren niet mee kon. Het geraakte 3 ronden achter en verdween na een val dan ook uit de baan. Na 80 ronden wisten Pynenburg en Wals zon der al te veel moeite een ronde te nemen, welk voorbeeld even later door de Belgen werd ge volgd. Hierna werd om beurten door de andere kop pels getracht bij de leidende ploegen te komen, wat echter steeds werd verijdeld. Het tweede klassement gaf aan de weggeloo- pen Duitschers 4 pnt., de Belgen kregen 3 pnt. en de Vroomens 2. De overige koppels hadden te laat afgelost en kwamen niet in aanmerking. Even nadat het 3de klassement was verreden, waarin Pynenburg uit 2e positie net den fel- wegschietenden Buysse niet meer kon bereiken, werd wegens regen de wedstryd gestaakt en niet meer voortgezet. Exselsior hield Zondag zijn eersten wedstrijd voor de competitie over 40 K M. voor den Gies- beker. Deze competitie bestaat uit 4 wedstryden te weten 40 K.M. (sprint)40 K.M. handicap en eten handicapsprint. De junioren ryden ook een competitie van 4 wedstrijden voor den Winico- beker, beschikbaar gesteld door den heer Cor- nelissen. Eerste wedstrijd over 20 K.M.; 2de sprint; 3de 20 K.M. handicap en 4de wedstrijd handicap sprint. De volgende renners ver schenen aan den start: Van Haarlem N. N. Borthaus, E. Vlug, Cleef, Korthals, L. Dammers, L. Kuil, Matze, Koekenbier, van Hobbelen, J. Hertog, C. Wyers, Scheffer, Kok. Er werd direct filnk gedemarreerd en het lukte den volgenden renners o mweg te loopen. Van Haarlem, J. Hertog, Cleef, Van Hobbelen, Matze. De overige renners op een 500 M. achterstand. De kopgroep wist 2 min. uit te loopen. De eindspurt bracht als resultaat: 1 Van Haarlem 6 pt.; 2 J. Hertog 5 pt.; 3 Cleef 4 pt.; Van Hobbelen 3 pt.; Matze 2 pt. De volgende renners 1 pt. Korthals, Scheffer, L. Kuil, Dammers, E. Vlugt. De junioren reden voor den Winico-beker over 20 K.M. Er werd flink gereden en het was E. Hertog die zege vierde 6 pt. 2 Roel Borreman 5 pt. 3 Kees Royers 4 pt. 4 Jas 3 pt. 5 Schaap 2 pt. 6 Smit 1 pt. Hedenavond vergadering Olympia. Zondag 22 September houdt bovengenoemde vereeniging haar jaarlijkschen onderlingen wed strijd op eigen terrein, genaamd „Het Terras", gelegen aan den Middenduinerweg te Santpoort. De wedstrijd vangt aan des voormiddags om 8.30 uur. Ongeveer 14 honden nemen deel aan dezen wedstryd, welke in 3 klassen is verdeeld. In klasse A. zullen de honden, op enkele oefenin gen na, het geheele Keuringsreglement der Kon. Nederl. Politiehonden Vereeniging afwerken. Klasse B. is voor de gevorderde honden en Klasse C. voor jonge honden. Door het bestuur en de leden zijn vele mooie prijzen uitgeloofd. Doordat de leden van K. U. Z. steeds met enthousiasme de dressuur beoefenen, zal zonder twyfel deze wedstrijd zeer interessant worden. B en W. van Bloemendaal bieden den raad de vaststelling der gemeenterekening over 1934 aan. De gewone dienst sluit met een voordeelig saldo van 396.023.92. B. en W. schrijven daarbij: Dat de gewone dienst sluit met een voordee lig saldo van 49.164.81, niettegenstaande de netto-opbrengst der personeele belasting over- 1934 aan hoofdsom en opcenten in totaal 20.000.is tegengevallen, stemt tot tevreden heid Dit gunstig resultaat is grootendeels, nl. tot een bedrag van 42.164.81 verkregen, door dat wy met het doen van uitgaven op onder scheidene posten beneden de raming zyn ge bleven De rest ad 7.000.— is ontstaan door verhaal van pensioensby dragen op de wedden en loonen van het gemeente-personeel met in gang van 1 Juli 1934. De begrooting 1934 werd voorzoover het den gewonen dienst betreft, in- dertyd sluitende gemaakt door tot een bechag van 48.000.over de reserve te beschikken. Met voldoening kan daarom worden gecon stateerd, dat dit bedrag thans is ingehaald. Het nadeeiig saldo van den kapitaaldienst is ontstaan door in 1932, 1933 en 1934 gedane ka pitaalsuitgaven, waarvoor geleend -aa worden, doch welke, met het oog op rentebesparing voorloopig hoofdzakelyk uit de reserve zyn ge financierd. Het ligt in de bedoeling te zyner tyd een voorstel te doen om voor deze uitgaven een vaste leening aan te gaan, waardoor de re serve weder ter beschikking komt voor tydeiyke financiering van nieuwe credieten. Bij het hoofdstuk „Ondersteuning aan werk- loozen" lezen wy: Geraamd nadeeiig saldn 110.000.werkeiyk nadeeiig saldo 81.851.91. Per saldo minder 28.148.09. Doordat in den loop van 1934 een nieuwe re geling werd verkregen in zake ziekteverzekering van tewerkgestelde werkloozen, heeft de premie in totaal ongeveer 3.500.minder bedragen. De rest van het op dit hoofdstuk minder uitge- gogeven bedrag is een gevolg van de omstandig heid, dat in 1934 werd besloten: le. de werkloozen, die den leeftijd van 65 jaren hebben bereikt, niet meer tot de werkver schaffing toe te laten; 2e. aan een 25-tal werkloozen een tydelyke aanstelling uit te reiken; 3e. tot invoering van het verplicht verzuim van werkloozen by de werkverschaffing. Chris Baay, Mary Dresselhuys en Louis Borel, als Schimmelman, Mary en mr. Van Maaren in „De Kribbebijter" Het door een en ander op dit hoofdstdk over gebleven bedrag is o.m. aangewend tot dekking van mindere belastingopbrengst, 27.150.37) De directie van het P. E. N. heeft het ge meentebestuur van Bloemendaal bericht, dat zy aan Gedeputeerde Staten verzocht hebben het met de gemeente gesloten straatverlichtings- eontract als volgt te verlagen: Voor de avondlampen van 24 cent op 19 cent per Watt per jaar. Voor de nachtlampen tot 30 KW. van 33 cent op 28 cent per Watt per jaar. Voor de nachtlampen tot 60 KW. of daarboven van 30 cent op 26 cent per Watt ppr jaar. Tooneelvereeniging T. O. V. Bovengenoem de vereeniging opent deze maand het seizoen met het geven van een bonten avond en wel op Zondag den 22en September as. De leider, de heer A. v. d. Zyl, spoort de jongens nog eens extra aan de repetitieavonden trouw te komen bezoeken. IJmuiden als aanloophaven Het motorschip „Jagersfontein" van de HollandZuid-Afrika Lijn kwam Zaterdag hier binnen, om passagiers en post in te nemen. Het vertrok daarna naar Kaapstad. Zondag kwam het motorschip „Cordillera" van de HamburgAmerika Lyn hier binnen, om Passagiers op te nemen voor West-Indië. Trawler-schipper verdronken Een opva rende van den stoomtrawler „Petten" IJm. 49 van de Mij. Petten, waarvan, zooals wy elders in dit nummer melden, de schipper F. Zwaan overboord is geslagen en verdronken, vertelde ons, dat allen Vrijdagavond zeven uur bij goed weer met slechts eenige deining (behalve zij die de wacht hadden) achterin zaten te schaf ten. Toen moet het ongeluk hebben plaats ge had. De wachtsman op de brug meende dat de schipper in het achterin zat, terwyl zy die ach terin zaten dachten dat de schipper op de brug was gegaan. Toen na eenigen tyd het net bin nengehaald moest worden, miste men den schipper. Men zocht het geheele vaartuig af echter zonder resultaat. Nadat het net was binnengehaald ging men direct in tegenoverge stelde richting wederom visschen, intusschen de zee afzoekende met alle verlichting welke men kon ontsteken. Ten slotte moest onverrich- terzake de terugreis worden aanvaard. Aan twee trawlers welke in de nabyheid aan het visschen waren, werd verzocht, indien mo gelijk ter plaatse nog wat te blyven visschen. Ook dit heeft geen resultaat gehad. Inbrekers aan het werk Zaterdagnacht is ingebroken bij vier bewoners van de Nachtegaal laan. De inbrekers zyn overal op dezelfde wyze binnengekomen. Zy hebben n.l. naast het groote raam in den voortuin het zyraampje vernield en toen het groote raam geopend. In de huizen werd beneden alles overhoop gehaald. Blijkbaar hebben de inbrekers zeer vluchtig naar geld gezocht. Wy vernamen althans van een der bewoners, dat men zyn jas doorzocht had die aan den kapstok hing en waarin zijn portefeuille zat! Hierin bevonden zich geen geldswaardige papieren. De portefeuille was wei doorzocht. Een' daarnaast hangende mantel was echter niet doorzocht en in den zak daarvan zat een porte- monnaie met flink wat huishoudgeld. Alles wat hier medegenomen werd, was een losse rijks daalder uit een lade. Een busje van het Prov. Electriciteitsbedryf, waar nogal veel geld in zat, liet men liggen. De inbrekers hebben sinaasap pelen gegeten, want de pitten lagen op tafel in de voorkamer. Bij een anderen bewoner dachten zy appelen te vinden, maar beten in tomaten, welke zy toen hebben neergesmeten. Bij een oud echtpaar werd eenig Duitsch geld weggenomen. Deze oude menschen waren zeer onder den indruk van het gebeurde. In de afgeloopen week was in dezelfde buurt, n.l. in de Meeuwenlaan, ingebroken. Het is te hopen dat de politie de daders spoedig zal pak ken. Kwartettenconcours Het in onze gemeente zoo gunstig bekend staande Dubbelmannen- kwartet „Caecilia" zal deelnemen aan het Na tionaal Kwartettenconcours te Beverwyk. Wy wenschen directeur Arisz met zyn man nen veel succes. Parochie van den H. Bonlfatius DINSDAG feest van de indrukking van de Wondeteekenen in St. Franciscus. WOENSDAG, VRIJDAG en ZATERDAG Quatertemperdagen; half 9 Maria Congr. afd. geh. dames. DONDERDAG-avond 7 uur Lof met Rozen hoedje en gebeden ter eere van de H.H. Marte laren van Gorcum voor de bekeering van ons vaderland. VRIJDAG om half 12 en 4 uur biechtgele genheid voor de schoolkinderen van de hoogste klassen van de Meisjesschool. ZATERDAG feest van den H. Apostel en Evang. Mattheus; alg. H. Comm. v. d. kinde ren; biechtgelegenheid des middags van 48.30 uur; 7 uur lof ter eere van de H. Maagd Maria. A.s. Zondag 4e Zondag van de maand. Col lecte voor de arme kerken in ons bisdom. In een vy'ftal theaters in Nederland loopt thans de nieuwe Nederlandsche film „De Kribbebyter", tot stand gekomen onder regie van Hermann Kosterlitz en Ernst Winar met als cameraman Henk Alsem en Robert Lach, als architecten Wegeriff en Ledersteger en on der muzikale leiding van Max Tak. De rollen lagen in handen van Cor Ruys, Louis de Bree, Frits van Dongen, Dolly Mollinger, Louis Borel, Mary Dresselhuys, Chris Baay, Sien de la Mar, August Kiehl, Mary Smit e.a. Het feit, dat deze film gemaakt werd naar het bekende tooneelstuk „De Kribbebyter'' kon moeilyk de vrees voorkomen, dat we hier weer te doen zouden hebben met een genre film, dat zich bepaalt tot een laffe tooneelimitatie, een vrees, die van verschillende zyden dan ook meer dan eens werd geuit. Het resultaat is echter ge worden een film, die er niet alleen zijn mag, doch die zich met recht handhaaft naast de buitenlandsche films van dezelfde soort. Het geen beteekent, dat de Nedei-landsche amuse mentsfilm met stukken vooruit is gegaan. De grootste verdienste van deze nieuwe film lykt ons, dat zy met vaste hand werd gemaakt en dat we nergens stuiten op pogingen om filmi sche krachttoeren te forceeren, die voorloopig wellicht nog buiten het bereik van een jonge beweging liggen. Kosterlitz heeft er naar ge streefd en met goed succes om een stof tot leven te brengen langs den weg van een verantwoorde filmtaal, rustig en zeker en zoo bracht hy een resultaat tot stand, dat met vreugde begroet kan worden. De bhjspelsfeer werd de heele film door bewaard, de dialoog, hoewel een enkelen keer in herhaling verval lend, was beschaafd en sober, 't spel der artisten was boven verwachting rustig en zuiver, de cameraprestaties waren wat men langzamer hand van vaklui als Alsem en Lach verwachten mocht, uiterst goed verzorgd en met goed be grip toegepast, terwijl Max Tak muziek arran geerde, die meer dan eens geestig en frisch voor den dag kwam. Zoo is dan een geheel ontstaan, dat er zijn mag en waarvoor we ons in geen enkel opzicht hebben te schamen. Zelfs de vrees, dat een ras- tooneelspeler als Cor Ruys de film op onge paste wijze in beslag zou nemen, houdt geen steek. Hy en al zyn collega's figureerden uit nemend in het geheel, het zuiverst wellicht nog Louis de Bree als oom Moeki, een rol overigens, die van alle kanten aantrekkelyk is. Over de nieuwe ster Dolly Mollinger uit te varen, alsof zij een geniale ontdekking zou zijn, die als een ster uit den hemel is gevallen, lijkt ons ietwat overdreven. Constateeren we slechts, dat zy een goed debuut maakte en tot de zeer bruikbare filmsujetten kan gebruikt worden Want by een geslaagd werk als deze film is men al te spoedig geneigd het werk der film sterren die zelfstandige waarde toe te kennen, die den spelers op het tooneel terecht toekomt. Het is daarom zaak steeds weer te wijzen op de eigenlyke taak van de filmspelers, die zelfs by hun beste spel nog geen „film" maken in de goede beteekenis van het woord. Dit is en blijft in laatste instantie het werk van den filmer of de filmers, die de artisten plus hun spel tot een eenheid rhythmisch verbinden. Het oude en blykbaar onverwoestbare misverstand, dat de Dietrich's en de Garbo's de genieën van de film kunst zyn, kan niet genoeg worden bestreden. Dq eer van een geslaagde film hebben wy toe te kennen aan alle medewerkers, zonder twyfel, doch het meest en, principieel gezien, in laatste instantie aan de creatieve kracht, die filmer heet. Te spreken van regelrechte filmkunst in ver band met „De Kribbebyter" lykt ons niet juist. Het doet er ook weinig toe, zoolang we hier kunnen wyzen op een amusante, goed gemaak te, beschaafde film, die voor allen verstaanbaar is en waaraan de goede smaak niet onopge merkt voorbij is gegaan. Men kent de geschiedenis? Baron van Her- gershuizen is een oude styfkop met een ver- schrikkelyk humeur, zyn zoon Willy is ge trouwd met een typiste en werd deswege het huis uitgejaagd. Hij zoekt een betrekking, die zyn vader hem spoedig weet te ontfutselen. De dochter Mary wil met mr. van Maaren trouwen, doch krygt geen toestemming en oom Moeki, de wazger van den baron wandelt tusschen deze intriges rond, verzoenend en evenwichtig. Loes, de vrouw van Willy waagt een stout plan. zy zal schoonpapa, die haar niet kent en ook niet kennen wil, gaan bewerken, doch by aankomst op het slot, wordt zy voor de nieuwe zoo- veelste huishoudster aangezien. Zy speelt haar rol, wordt door den ouden baron gevierd als geen ander. Willy gaat zyn vrouw zoeken, vindt haar in het ouderlijke huis, stuift op, doch wordt door oom Moeki getemd. Pa is verheugd zyn zoon weer te zien, als hij verneemt, dat zyn vrouw hem in den steek liet. Hij wenscht een onmid dellijke scheiding en noodigt mr. v. Maaren uit de noodige maatregelen te nemen. Zoo zyn op een gegeven moment alle partyen op het slot aanwezig en de bom kan barsten, zy barst voorbeeldig. De Kribbebyter bezwykt, als hy hoort dat zyn voortreffelyke huishoudster de vrouw van zyn zoon is en nu deze kogel door de kerk is, is tevens het pad voor Mary en van Maaren geëffend. Tusschen deze bedrijven door zien we nog het meewarig type van den heer Schimmelman rondwaren, aanvankelijk voorbeschikt om Mary's echtgenoot te worden; we zien oom Moeki wonderen verrichten met de zenuwdrup pels van zyn zwager enz. enz. Kortom de film is gevuld, doch gelukkig niet overvuld, met al lerlei accenten, die te genieten zyn. De film is licht en vlot, helder en logisch en wat wil men neer? Men wil alleen dit nog, dat deze film een volgende maal wederom zal worden over troffen. Uit het bovenstaande blijkt voldoende, dat er geen bezwaren bestaan de film „De Kribbe byter" te gaan zien. Dbg. Zondagavond is het Nationaal Tooneelcon- cours, uitgeschreven door de jubileerende Too neelvereeniging ,,St. Genesius", te Overveen ge opend. In het zaaltje van het jeugdhuis „Domi" aan het Zandvoorterpad was geen plaats onbe zet, hoewel de stoelen dicht op elkaar waren geschoven. De voorzitter van „St. Genesius", de heer G. van Kessel, trad precies kwart over acht voor het voetlicht om dit concours te openen. Spr. sprak een uitgebreid welkomstwoord, in het bij zonder tot pastoor G. van Niekerk, voorzitter van het eere-comité, dat voor dit jubileum is samengesteld, pastoor H. van Dyk, uit Haarlem- Noord, met zijn kapelaans, rector N. Th. Vlaar O.E.S.A. van het R.K. Lyceum, de leden van het eere-comité, dr. Bos en mevrouw J. Bos Vincent, de jury-leden, de vertegenwoordigers van de deelnemende vereenigingen, en de ver dere aanwezigen. De heer Van Kessel deelde vervolgens mede, dat de burgemeester van Bloe mendaal en de wethouder van Openbare Wer ken bericht van verhindering hadden gezonden. Een tooneelconcours als dit, aldus spr., is nog nimmer tevoren in Overveen gehouden, en daar om is het van zoo groote beteekenis, vooral uit propagandistisch oogpunt. Dit concours is als een wapenschouw, om te laten zien wat het Katholieke tooneel is en wat het presteert. Tot slot bracht spf. dank aan de diverse in stanties, die aan het concours hebben mede gewerkt. „St. Genesius" opende den cyclus met de op voering van „De Loreley", een spel in drie be drijven van dr. Jh. van Gogh en Jac. Braun. De regie was in handen van den heer Ely Huy- boom. Het is een aardig stuk, dat de bezoekers zeker ruimschoots voldaan heeft. De entreactmuziek werd verzorgd door Jan Rozenkrans (len violist der H. O. V.) met een saxofoonspeler en planobegeleiding. Een welgeslaagde opening van den tooneel- cyclus! IJMUIDEN, 16 Sept. Rijksvischafslag. Tarbot 7090 cent per kg. Griet 2.20 per 50 kg. Tong 0.851.40 per kg. Groote Schol 15.0030, middel Schol 17.0025, Zetschol 15 0021, kleine Schol 7.00—17.50, Schar 4.50—8.50, Tongschar 21.00— 23 per 50 kg. Rog 10.0013 per 20 stuks. Vleet 1.00 per stuk. Pieterman en Poon 3.50E.50, groote Schelvisch 32.00, middel Schelvisch 23.00 —27, kl. midd. Schelvisch 17.0023, kleine Schelvisch 17.00—20 per 50 kg. Kabeljauw 32.00 —51 per 125 kg. Gullen 7.00—15 per 50 kg. Leng 0.601.10 per stuk. Heilbot 1.08—1.10 per leg. Wijting 4.60—6.20 per 50 kg. Koolvisch 44- -85 cent per stuk. Makreel 3.709 per 50 kg. Klein middel Heek per kist van 50 kg. 42.00. Versche Haring 2.10—5.70 per kist. van de Maandag aan den Ryksvischafslag aan gekomen STOOMTRAWLERS R. O. 46 1000 manden 3700.—, Petten 300, jja manden 2360.—. Alkmaar 1100 manden 6030,w> Bloemendaal 600 manden 4600.—, Liesbeth Betty iM 400 manden 2860CJasina Luther 420 manden 2790.Rotterdam 460 manden 3430.Gloria 540 manden 3980Julie Stryff 110 manden 1000.—. LOGGERS K.W.: 69 610.—, 175 49075 540.—, 162 210101 730.—, 3 620.—, 177 100108 420. - 91 460.—, 55 83024 510.—, 35 460.—, 75 580—, 52 410.—, 104 370.—, 153 420,.42 390.—. 64 500.—, 75 48037 860—, 51 540—, 70 390—, 23 700 WATERSTAND IJMUIDEN 17 September vloed: 6.41 en 19.01. Lange jaren reeds stond in de Plantage Mid denlaan het Panoramagebouw leeg. In de vele jaren van zyn bestaan werden er o.a. de panorama's Nova Zembla en Jerusalem van Brouwer tentoongesteld, die een beziens waardigheid van de stad vormden en vele be zoekers trokken, vooral uit de provincie. Allengs is de liefhebberij voor het panorama afgenomen, zoodat de exploitatie allengs ver liesgevend werd en de exploitanten zich ge noopt zagen tot liquidatie. Toch zullen ongetwyfeld velen zich duideiyk het majestueuse gebouw voor den geest kun nen roepen, waarvan de 18 Meter hooge muren boven alle in den omtrek gelegen huizen uitsta ken. Boven op dezen grooten, ronden muur, die een dikte heeft van 1 Meter, bevond zich de 45 ton wegende koepel, die op zijn beurt weer een soort uitzichttoren met kroon droeg. Het sloopen van dezen koepel brengt grootere moeiiykheden mee, dan men zou denken. Men zou daartoe nameiyk een grooten bok midden onder den koepel moeten plaatsen. Dit is echter niet mogelijk en daarom is men begonnen met het verwyderen van 15 ton dwarsbalken, om daarna door middel van vier lieren, die van buiten af bediend worden, den geheelen koepel eenige decimeters rond te wringen, waardoor de dakspanten vlak boven den muur zullen af knappen en het gevaarte met donderend geraas in de arena zal neerploffen. Een en ander zal door bygaande foto duideiyk worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 11